Bestiář

Prachový přízrak Hodnocení: Geniální

Autor:
Přidáno:
Hlasovalo: 12

Skupina: Magický tvor

Životaschopnost: 6

Útočné číslo: 12 (dotyk)

Obranné číslo: 8

Odolnost: 20

Inteligence: 17

Velikost: B

Zranitelnost: C/2, G2, I/2, J/2, K2 + zvl.

Pohyblivost: 20/magický tvor

Přesvědčení: zákonné zlo

Poklady: Nic

Zkušenost: 810

Síla mysli: 15

Popis:

Obecné informace

Prachový přízrak se řadí mezi magické tvory, přestože jej mnozí bestiologové a badatelé považují za jednoho z vyšších nemrtvých. Nejpodobnější je totiž spektře. Od všech nemrtvých se však odlišuje tím, že se nedá za žádných okolností vyvolat, ani nepotřebuje ke svému vzniku mrtvolu/kostru. Vzniká vždy samovolně a to v uzavřených a většinou malých prostorách, kde už měsíce nikdo nebyl a neuklízel a pod vrstvou prachu již nelze rozeznat předměty na policích. Většinou to bývají zapomenuté místnosti, komory, sklepy, skladiště či věže. Možnost výskytu prachového přízraku je však zcela náhodná a nikdy nelze předvídat, zda se v zapomenuté komoře přízrak zhmotní po dvou měsících, po dvou staletích či vůbec. Proč se tak děje, nikdo netuší, mnoho mýtů nicméně hovoří o duších kdysi zavražděných, o ochráncích zapomenutých předmětů či dokonce o pátém živlu - prachu. Sféry však prozradí, že nic z toho není pravda a vznik prachových přízraků je opravdu samovolný a zcela náhodný, nedá se tedy ovlivnit jinak než úklidem.

Odborníci se shodli na tom, že všechny aspekty chování i principů prachového přízraku až na samovolný vznik odpovídají nemrtvým. Způsob jeho vzniku považují za pouhou anomálii, proto tolik pochyb o jeho zařazení.

Vzhled

Prachový přízrak sice je téměř průhledný a zbraně jím procházejí, je ale hmotný jako spektra a nemůže tedy procházet zdmi jako pravidlový přízrak. (Stále ale může "létat".) (Pro spektru i přízrak viz PPP - PJ, Bestiář, stránky 141 až 143.) Jeho tělo je plynné a průhledné. V plynu, který tvoří tělo prachového přízraku, se však pohybuje velice mnoho prachových částic, které ho zviditelňují a naznačují tvar obličeje i těla. Prachový přízrak připomíná vznášejícího se humanoida v plášti. Chybí mu však chodidla, lýtko plynule přechází v zašpičatělý pahýl. Ruce jsou přeměněné ve strašidelné pařáty.

Schopnosti

Stejně jako jiní vyšší nemrtví útočí prachový přízrak pouhým dotykem, přičemž při každém úspěšném zásahu vysává ze své oběti jednu úroveň. Navíc přízrak vysává i energii, proto při neúspěšné obraně postavě přibudou dva body únavy.

Dále má prachový přízrak možnost využít svůj nesnesitelný vřískot, což ho stojí jednu akci (jeden útok). Takto vřískat může jednou za tři směny. Tento vřískot má účinný dosah až pět set metrů a všichni, kteří ho slyší, si háží proti pasti [Odl ~ 7 ~ -2 k OČ po dobu tří směn, bolest hlavy/zalehnutí v uších]. Oběti v bezprostřední blízkosti (10 sáhů) ztrácí až -4 od OČ a past je o 1 vyšší. Bytosti s ultrasluchem dostávají dvojnásobný postih. Postihy za více vřískajících přízraků se nesčítají.

Prachový přízrak má také své slabiny. Tou první je typicky nemrtvácká háklivost na sluneční světlo. Za každou směnu pobytu na slunečním světle obdrží prachový přízrak zranění 2K10 životů. Druhou nevýhodou, o které se však málokde (a tím spíš na vesnicích) ví, je téměř smrtelná "alergie" na vodu (případně jiné tekutiny, které mohou prach "spláchnout"). Prachový přízrak ztrácí 1K6 životů za každou minci vody, se kterou přijde do kontaktu.

Poslední speciální vlastností prachového přízraku je jeho růst. Jak plyne čas, prachový přízrak se (pravděpodobně nacucáváním dalšího prachu z okolního vzduchu) neustále zvětšuje a sílí. Růst se však postupem času zpomaluje a není tedy konstantní. Nárůst Žvt i ÚČ, stejně jako nárůst třídy velikosti přehledně zachycuje následující tabulka.


Doba uplynulá od vznikuNárust
Žvt a ÚČ
Třída velikostiZkušenost
Do 1 týdne+ 0B810
Týden až měsíc+ 1B1024
Měsíc až šest měsíců+ 2C1260
Šest měsíců až rok+ 4C1800
Rok až pět let+ 6C2430
Pět až padesát let+ 8D3150
Padesát až pět set let+ 10D3960
Pět set let a víc+ 12E6480

Jak můžete vidět v tabulce, zhruba po pěti stech letech se růst přízraku zastaví. Po dalších asi pěti stech letech se přízrak rozpadne, jak jinak než v prach.

Chování

Právě to, že se může zhmotnit v podstatě kdekoliv a kdykoliv, z přízraku dělá jednoho z nejobávanějších "nemrtvých", především pak na venkově. Pokud totiž sedlák vlastní nepoužívanou stodolu, ve které se prachový přízrak zjeví, začíná být v ohrožení celá ves. Prachový přízrak se ihned po svém zjevení pokusí dostat z prostoru, ve kterém vznikl, aby si našel větší útočiště, ve kterém by mohl utěšeně růst a po nocích lovit své oběti. Pokud jsou přístupové cesty zavřené, začne na sebe upozorňovat mlácením do věcí a vřískotem, aby přilákal lidi, kteří otevřou a třeba se ho pokusí zneškodnit. Pokud se z prostoru svého vzniku nedostane, nezbude mu než růst v něm, dokud může, přičemž bude čekat na prvního neopatrného návštěvníka. Většinou se však přízrakům podaří uniknout, pak se usídlí v nejbližší zřícenině či jeskyni a zřídí si zde svoje "doupě". (Ve skutečnosti se nejedná o doupě, pouze o prostory, ve kterých prachový přízrak pobývá.)

Prachové přízraky jsou velice inteligentní, ale bohužel svůj intelekt využívají pouze k tomu, aby vyzrály na své oběti. Po nocích totiž své doupě opouští a vyráží na lov. Zabíjí čistě pro radost a pokud k tomu mají prostředky, volí daleko brutálnější a krutější způsoby zabíjení, než je obyčejný souboj. (Například mají-li k dispozici nemrtvé otroky, využívají je k mučení svých obětí.) Většinou s živými nekomunikují, i když dokáží mluvit, s jinými prachovými přízraky však komunikují často - vyměňují si zkušenosti, poznatky a rady. Dokonce jsou známy případy, ve kterých se dva přízraky spojily, aby měly v bojích s nepřítelem výhodu. A ačkoliv není prachový přízrak nemrtvý, s nekromanty se často sdružuje a dokonce, pokud je třeba dostatečně starý a silný, může přízrak kontrolovat svou vlastní nemrtvou gardu.

Zvláštní je, že prachový přízrak, ač inteligentní a vypočítavý, je silným aquafobikem a pyrofobikem, tzn. má panický strach z vody a ohně a ani k jednomu se nepřiblíží na vzdálenost pěti sáhů. V některých případech se u prachového přízraku vyskytuje také agorafobie, čili strach z otevřených prostranství.

Dodatky

Prachový přízrak může být velice nebezpečný, stejně jako neškodný. Mnohaleté prachové přízraky, pokud se spojí v silnější útvary, jsou ohromnou silou, na druhou stranu, jakmile jejich nepřátelé (potažmo hráči) již vědí o jejich slabinách a do boje s nimi táhnou s kýblem vody, je prachový přízrak odsouzen buď k ústupu, nebo k prohře.

Děkuji všem, kteří mi pomáhali v MS i mimo ni, za pomoc s dílem.

Přidáno:

Přečteno: 0

Hlasovalo: 12

author_nick:

Diskuze

 Uživatel úrovně 0

Tak, mám takový dojem, že k tomuhle dílku jsem už kdysi svoje řekl, ale je to tak (ne)dávno, že si to má (chatrná) paměť nevybavuje. I když je to dílo velmi kvalitní, jsou zde věci, které bych vytkl.

- Domnívám se, že pravidla pro vřískot nejsou zcela ideální. Proč ve velké blízkosti jsou vyšší pouze následky pro nepřehození pasti? Taktéž by bylo nasnadě zvyšovat nebezpečnost pasti s vyšším počtem vřískajících přízraků. A nakonec – možnost vřískání mi pro toto stvoření nepřijde logická.
- Myslím, že alergie na vodu je přehnaná. Takto nemá šanci přežít ani litr vody, což je myslím moc. Když už, taky by se na prachový přízrak mělo chodit s vědrem, a ne s panáky.
- Přízrak by myslím mělo být možno buďto podrobit, nebo spíše vyzvat na mentální souboj.
- Viz popeláci (PPE v1.6D str. 154). Prachový přízrak by se mohl v místech bez prachu zmenšovat.
- Jak již bylo řečeno Morterem, jsou zde problémy ohledně nemrtvosti, spojené s nevyjasněným vznikem.

Naopak se mi líbí „nemrtvý“ s fobiemi… proč není rozpracovaná možnost rozfoukání (agorafobie)? :-)

Nápad: „Nemrtvý“ z prachu, s fobiemi… lol :-D Myslím ale, že zpracování mohlo být ještě víc v duchu vtipu této myšlenky. 80%
Zpracování: Ač kvalitní, myslím, že k dokonalosti tomu stále chybí nezanedbatelný kus. 65%.
Dojem: Dílo se mi na jednu stranu líbí, na stranu druhou z něj mám poněkud rozporuplný pocit. 65%.
Použitelnost: Těžko říct… v základu průměrná, avšak kdo má rád vtípky… 60%.

Celkem: 67%. 4,2*. Velmi kvalitní dílo, k 5* mu však v mých očích ještě něco chybí. Autor sice skloubil opravdu bravurní myšlenku se stále ještě dobrým zpracováním, avšak to mohlo být lepší – vím, že na to autor má. A je to škoda. Nevyjasněný původ, neodůvodněný (a ne ideálně pravidlově zpracovaný) vřískot, to jsou věci, nad kterými se autor mohl více zamyslet a sepsat ještě lepší dílo.


Kladně hodnotím oba kritiky přede mnou, jejich postřehy byly věcné a správné, byť asi více se o reputaci zasloužil Morter.


 Uživatel úrovně 5

Obecné informace – Neutrálně neomezující popis vzniku, přesto vlastně tuto otázku příliš neřeší. Jestliže nevytváříš princip na bázi přefantazírování Bondyho teorie samovzniku :) pak bys měl alespoň uvést zda: jde o čistě samovznik z přírodní materie, samovznik magickou mutací, samovznik kouzelný, samovznik z vyšších sfér, samovznik kumulováním energie, vytvářením a vířením silového kruhu nebo jiné jakékoliv možnosti. Zdá se, že to není důležité (nemusí být), ale podle mě ano, příchod nestvůry na zem a objasnění této skutečnosti je doopravdy důležité.
Trocha citace: „Odborníci se shodli na tom, že všechny aspekty chování i principů prachového přízraku až na samovolný vznik odpovídají nemrtvým.“ – Což vlastně zodpovídá můj údiv nad zranitelností, kde chybí bílá střela. Proč má vlastně prachový přízrak takové aspekty? Nemá nic společného s předchozími těly ani s předchozí duší. Proto je i sporné, proč má tak vysokou inteligenci. Materie ani život nemá předchozí zkušenost a spojitost s ničím inteligentním podle vzniku. Prostě míru „nemrtvosti“ tvora vidím pouze v upíjení úrovní.

Vzhled: Není jasné jestli je prapodstatou plyn – nahromadění vzduchu v komoře, nebo prach – nahromadění vzduchu v komoře. Nebo obojího. Prachový přízrak na mě působí trochu dojmem vzdušného (plynného) tvora, který může vzniknout například v pouštní oblasti v poněkud jiné podobě místo prachu zrýsován třeba pískem.

Schopnosti: Prachovém přízraku bych odejmul schopnost vřískotu, která mi k němu nesedí ani samotný tvor pro ni nemá příliš důvod (a hlavně fyziologicky hlasivky) a spíše bych mu dal například schopnost vzdušného elementála udusit svého protivníka tím, že mu přikryje obličej svým prachovým tělem, nebo jeho částí (postup jako při dušení nebo topení se). Ale to je jen subjektivní. Každý si to dělá po svém.
Také tabulku růstu bych udělal přímo na počty vysátých úrovní, než na časové úseky, ale s největší pravděpodobností je to bráno jako to samé, akorát tvá tabulka je pro účely hry zjednodušená, takže ok.

Chování: „Zabíjí čistě pro radost a pokud k tomu mají prostředky, volí daleko brutálnější a krutější způsoby zabíjení, než je obyčejný souboj.“ To se mi moc nezdá. Vlastě to souvisí s mým nesouhlasem na inteligenci. Podle mě takové přízraky by vůbec neměly! mít žádné! emoce a zabíjet jakoby instinktivně, ze své podstaty samovzniku s daným přesvědčím. Dáváš jim obrovskou možnost volby v rámci jejich svobody, která je ale z jejich podstaty jen zdánlivá. Inu ale, každý máme jiné představy.
Ke komunikaci má ještě mimo Snipera poznámku na komunikování mezi nekromantem a prachovým přízrakem?

Toliko moje názory (ne kritika a chyby) na bestii. Jde o jednu z mála kvalitních bestií „nemrtvé“ povahy, které se zde za poslední čas objevily. Jestli můžu na závěr někoho inspirovat tak v pořadí kostlivec, zombie atd. lze vytvořit a sepsat tvora podobného právě prachovému přízraku a to popelavého démona, který může být vyvoláván – základem je popel. Stojí tedy úplně nejníže v hmotných nemrtvých (nejsou to ani kosti), naopak by muselo jít o vyššího nemrtvého. Takže jestli je autor expert na uhelnatění, má prostor navázat „pravým“ nemrtvým.



 Uživatel úrovně 8

Takže tu máme zajímavé dílko. Pravidlovým základem je spektra, což velice kvituji - není potřeba vést spory o vyváženosti a použitelnosti. A i když je to "jen" úprava spektry, dostáváme naprosto novou bytost se vším okolo. Velice se mi líbí podpora práce s informacemi, tedy s kýbly na přízrak :-D. Jen jsem přemýšlel jaký mechanismus u zásahu vodou počítat (normálně se nepočítá zbroj, ale zde je zbroj a obratnost v parametrech stažena v jedno...)

Stárnutí a vznik je zajímavý, jen mi vadí určitost u prvního a neurčitost u druhého. Stárnutí by nemuselo být ani tak limitováno časem, jako spíš množstvím absorbovaného prachu či něčím podobným. A vznik by zase neměl být naprosto náhodný. Vliv by na to mohlo mít použití magie či magické kruhy (což je dosti špatně měřitelné normálními smrtelníky, proto by se ostatně mezi lidem tradovala ona náhodnost).

Co mi přijde vyloženě divné je komunikace mezi přízraky. Když vezmu v potaz jejich vzácnost (kdyby nebyli vzácní buď by vše vyhladili, nebo by měl každý za pasem přepravenou láhev s vodou, jak by to bylo každodenní nebezpečí). Podle popisu mě to opravdu jasně aspiruje na samotáře.

Dílo považuji za velmi zdařilé a pro jeho originálnost mu odpustím jeho pár chybiček. Takž pro autora - jen tak dál ;-)