Alchymistické Předměty

Nerubianské světlo Hodnocení: Kvalita

Autor:
Přidáno:
Hlasovalo: 17

Skupina: Ostatní

Magenergie: 1

Suroviny: 1

Základ: 1 mn drcených pavouků, půl flakónku vody a 2 mn listí (či trávy) na 5 mn

Trvání: 2 měsíce

Výroba: 1 směna

Popis:

Nerubianské světlo není ani tak předmět, jako spíš látka, hmota, tvarem a konzistencí připomínající sliz či želé. Je to nicméně látka neprůhledná, neforemná a beztvará, nejčastěji modrošedé, zelenošedé či červenošedé barvy. Hmota je o něco pevnější než sliz, takže i když nedrží tvar jako pevné látky, není tekutá. Důležitá vlastnost látky je, že naprosto perfektně drží pohromadě, jen celkem velká mechanická síla dokáže hroudu této hmoty rozdělit (nožem lze rozdělit velice snadno, něco jako trochu zatuhlejší plastelína). Neméně důležitou vlastností látky je, že se téměř okamžitě přilepí na jakýkoliv pevný povrch (bez potíží se ale dá kdykoliv odlepit) krom kovů a živé tkáně (kůže, srst). A konečně nejdůležitější vlastností hmoty je, že svítí (ačkoliv principem je světlo spíše luminiscenční) - nerubianské světlo se tedy využívá k osvětlení.

Hmota nerubianského světla reaguje na různé stavy: Při působení tepla (oheň) se rozteče jako plastelína, smrdí a je nevratně nepoužitelná. Při mrznutí ztuhne, přestane svítit, ale po rozmrznutí je opět použitelná. Je nerozpustná v kyselinách, jedech, apod.

Světlo

Řekne-li se "jedno Nerubianské světlo", myslí se tím hrudka o hmotnosti 5 mn. Tato hrudka bude mít v běžném stavu velikost jako tenisový míček. Světlo z takové hrudky se dá bez potíží označit za podobné (až téměř stejné) svíčce - má jen o kapku větší sytost a intenzitu a o něco menší dosah (poloviční dosah pochodně - tři sáhy). V závislosti na příměsích (započítáno v surovinách) se pak mění barva světla (a celé hmoty) - dosáhnout se dá modré, červené, zelené, žluté a bílé. Stejně tak se dá změnou příměsí dosáhnout toho, že sytost a intenzita ještě stoupnou, opět ale na úkor dosahu světla, pak se nerubianské světlo blíží nám známému neonu.

Jakmile je pohromadě větší množství nerubianského světla, je intenzita a sytost světla kumulativní - 10 mn nerubianského světla ~ dvě svíčky těsně vedle sebe. Dosah světla nicméně neroste větším množstvím hmoty tak rychle, hrudky je třeba dobře rozmístit. Dobrého osvětlení i při malém množství nerubianského světla dosáhnete ale také tak, že hmotu vytvarujete do úzkých pruhů a nalepíte je na zeď (atd.) podélně.

Světlo není magické.

Výroba

V míse se smísí drcení pavouci s vodou. Přidávají se alchymistické suroviny (na kterých je závislá barva hmoty a světla) a čerstvá rostlinná hmota s chlorofylem (listy, tráva). Zatímco se pod mísou rozdělá oheň, přidáme špetku magenergie a důkladně promícháváme. Za jednu směnu je hotovo, nyní se celá hmota nechá půl hodiny tuhnout.

Využití

Očividné. Krom základního využití je tu možnost vytváření efektních světelných obrazců na stěnách či stropech, signalizace (šíp s trochou nerubianského světla), svítící nápisy - většinou stačí hmotu správně vytvarovat.

Výhody nerubianského světla oproti svíčkám či lucernám: Vydrží déle svítit, nemusí se hlídat, nehrozí požár, světlo nemihotá, nezhasne, neuhasí se vodou, lépe se rozmisťuje, snadněji se s ním manipuluje a rychleji se připravuje. Snadno dosáhneme mnoha odstínů barev, vytvoříme lepší atmosféru v interiérech. Nevýhodou je pochopitelně relativně vysoká cena a v některých světech i vzácnost.

Příklad: Kráčím si jeskyní, pochodeň v ruce, leč najednou mi upadne a zhasne. Než bych našel pochodeň a ve tmě ji dokázal zapálit, sáhnu do báglu a utrhnu kus nerubianského světla. Můžu ho držet v ruce, švihnout s ním o stěnu, nebo ho přilepit na pochodeň. Na pochodni mi nerubianské světlo nezhasne, ani když upadne nebo se namočí.

Orientační cena: 22 zl. za 10 mn.


Poděkování za rady v MS patří UnknowNovi, Tobšovi, Legarovi, gallóglachovi, Shadowmagovi, PinHeadovi. Dále se k dílu vyjádřili Firefanatic, Samurai a Ithildur.

Přidáno:

Přečteno: 0

Hlasovalo: 17

Autor:

Diskuze

 Uživatel úrovně 1

Kdoví. Jestli to chcete omezit, nedoporučuju to dělat přes cenu. Dělejte to přes vzácnost. Dejme tomu, že je třeba specifický druh pavouka, nebo je zkrátka postup výroby znám jen pár alchymistům. Podobných řešení se dá vymyslet spousta a s cenou to ani nehne - jen to prostě bude mít jeden alchymista z deseti a to ještě nemůže vyrobit velké množství.
A stejně si furt nemyslím, že je problém, že je to levné. V ničem to postavy nepřesílí, nezvýhodní. A ani kdyby kvůli tomu předmětu úplně vymizely svíčky a lucerny, což nepředpokládám, tak se nebude jednat o žádnou vědeckotechnickou revoluci, pořád to přece není pára... jenom to svítí.


 Uživatel úrovně 0

Souhlasím s Kelghorem, je to neuměřeně levné. Nejde o chudáky sedláky a boháče dobrodruhy, jde spíš o chudáky kouzelníky (světelná kouzla, čarodějova hůl...) a chodce (svítící čepel), které by legrace s podobným efektem vyšla na tisíce magů. Ale vlastně i sedláka by svíčky, louče či olej do lampy vyšly dráž, kdyby s nimi měl svítit celé dva měsíce.
Jediná nevýhoda oproti běžným světlům a běžným světelným kouzlům je ta, že Nerubianské světlo nejde zhasnout a tím šetřit na později ani rozsvítit až když je to opravdu potřeba (svítí už od výroby). Je to nevýhoda dost výrazná, ale myslím si, že plně nekompenzuje celkově nadstandardně kladný efekt.


 Uživatel úrovně 0

Cena je imho dobře. Jen proto, že se jedná o použitelný předmět se nemusí jednat o drahý předmět. I v našem světě existuje velké množství předmětů, které jsou velmi univerzální a 'použitelné', ale přitom za babku. Třeba kapesní nůž. S ním taky dokážeš hromadu věcí a je levný.

PinHead


 Uživatel úrovně 0

Brf.. to se teda budu muset podepisovat celej...

Jinak,... Asi jsem se špatně formuloval... ono pravda, to že svítí je vlastně jejich jediná vlastnost (plus, že jsou jak modelína, třeba na otisky klíčů a podobně)

Ale to ž se dají přilepit kamkoli a tak dále, tak s tím se pak dá hrát mnoa způsoby... mohu tak třeba dodat démonický vzhled své holi, asadím li do oší svého draka na ní vyřezané dvě svítivé kuličky... (to bybylo asi tak za 6 zlatejch - směšná cena pro dobrodruha) mohu to použíat jako skvělé malé světlo schovatelné do kapsy... a s tím, že vemu zrcadélka a sklo s baňkou, mohu tak docílit jakési baterky, jistě by se tím zvýšila velmi dosvítitelnost.. sice jen na nějaké místo, ale kdo by pohrdl baterkou? Ta hmota sama o sobě je hrozný svinstvo pro zkušené háče...

Na to chci upozornit... a sám bych to řešil větší cenou (což je to o čem tu mluvím), a nebo to jiným způsobem trochu omezil...

Jinak samosebo to je velmi dobré dílko... ;-)


 Uživatel úrovně 1

Samozřejmě, pro dobrodruhy to je levné. Taky to není nic, co by mělo být drahé. :-)

Tos uvedl jen jeden příklad, ve kterém ale zloděj využil jen to, že to svítí. A řekl bych, že na jednu vloupačku je 22 zlatých až kam - tolik tam beztak ani nenajde. A potom, házet a mást se dá i lepšími věcmi, nehledě na to, že čím dražší to bude, tím nevýhodnější bude s tím jen tak házet :-D

A rada nakonec, jako KEL se nepodepisuj. KEL už tu máme. :-)


 Uživatel úrovně 0

Imho: díky za reputaci Nathako, to je moje druhá za celkové 3 příspevky, to mě opravdu těší =D)

Ještě si dovolím reagovat na otázku ceny. Dá se s tímto svítit i docela úsporně, pokud místo lucerny začnu používat právě tyhle světliška, tak mohu přeci vejít do místnosti, v potřebných místech naplácnout menší kuličky hmoty a mám rozsvíceno... ale to jsem říct nechtěl...

Jde o to, co jsi zmínil se sedláky... heh.. tedy ano pravidla sice udávají že sedlákovi stačí asi 100 zlatých na celý rok, ale ve své podstatě kdyby to takto platilo, tak by se svět musel ulpně ekonomicky zhroutit... totiž v pravidlech je nespočet bestií, které mají majetek, jenž by toho sedláka uživil na pár let... ono vlastně stačí, když člověk zabije jednoho dva skřety a vezme jim ty jejich mečíky a výbavu.. prodá to jistě dost pod cenou, ale i tak v úměru jak snadno se dá vzít podobné věc, a jak se dá prodat, tak dobrodruhové strašně rychle vydělávají....

Tedy z mé dlouholeté zkušenosti i když postvy začnou s nulou, tak si dokáží vidělat těch příkladných sto zlatých že téměř ani nemrknou... a tak je podle mě cena, kterou ty srovnáváš k sedlákům, dost levná, pokud ji přiřadím k dobodruhům...

Vemu li to tak, že družinku na šestém lvlu už čekaj většinou velmi zajímavý předměty, ne li něco lehounce magickýho, pokud i nco takovýho prodaj, dá se z toho zaplatit spousta věcí.. vlastně kyž si to tak člověk přebere, tak postavy většinou chodí po vesnicích a nosí toho u sebe víc, než je majetek celé vesnice... (nebudeme počítat nemovitosti a dobytek)... a většinou jim to nedělá problíém získat takové peníze...

Tí chci říci, že cena takovéhle skvělé hmoty která má nesmírně vysoké užití, už třeba pro zloděje jako uplně ta nejlepší cedulka a nejlepší svítidlo (kterým může mást i svou polohu...) za opravdu malou cenu... totiž bere li se jenom ta možnost svícení, tak to není tak hrozné, ale bere-li se to, že tento předmět může mít užití asi stonásobně větší, než jen ku svícení, tak je to opravdu levné...

Abych uvedl příklad.. zloděj si podobné světlo s modifikovanou vzdáleností na čtvrtinu a se zvýšenou jasností a sytostí pořídí za pár šupů a pujde vykrást truhlu nějakého knížete nebo prostě boháče.. tak toto světlo mu umožní několik různých triků, které se mu nehorázně vyplatí... (plepí malé kuličky na několika strategických místech, použije ho jako ultra dobré světlo pro otevření truhly, pokud ho někdo přepadně, může kuličku hodit jiným směrem, než sám poběží,... je toho dost...) a z tohodle důvodu se přikláním ke zdražení...

Jo ještě ktomu jménu: tam asi už nic nemohu dodat, já se přikláním k originalitě názvu.... ono že základem jsou malí pavouci.. to se dá změnit, jestli kvuli tomuto má být ten název... jenže jestli se název ostatním líbí tka je asi dobrý.. já ho neocenil.. myslím že víc k tomu není co dodat..

Snad jsem to tam moc nezmotzal.. Kel


 Uživatel úrovně 1

Kelghor: Taky díky. :)

Název je jen název. V MS ten název spíš zaujal než odradil. :B
Já nicméně vykrádám rád. Ale jindy to dělám tak, že "přepracovávám", nikoliv kradu náměty, tudíž se jedná o konverze do DrD. Tady jde jen o název, který mi tam pasoval, protože má toto světlo co dočinění s pavouky.

Cena není tak malá. Je to, koneckonců, jen světlo, nic víc. Pokud si tím chceš osvětlit dům, musíš toho nakoupit kila a vyjde tě to na stovky zlatých. Pokud to chceš takhle kupovat každé tři měsíce, musíš být boháč. Pokud vím, tak týdenní příjem na obyčejného sedláka je kolem zlaťáků - ten si tím sotva kdy posvítí. Takže i s touto velice nízkou a příjemnou cenou (ostatně, není to nic technologicky náročného) to je dostupné jen některým vyšším vrstvám, proto myslím, že je v pořádku.

N.


 Uživatel úrovně 0


Takže, co dodat? No...

Spoustu věcí co jsem chtěl říci už je zmíněna v dřívějších příspěvcích... Ve většine věcech plně souhlasím s Folcwine...
Unknown očividně chce rýpat =D ... nmožná že tlačení dalších informací v tomto případě není uplně nejideálnější, protože pokud nikde není psáno kolik a za kolik, je to spíše výhodou pro PJ který si v tomto případě může vše určit tak, aby mu to hrálo do noty... I když pravda, (pouze!) orientační čísla nejsou od věci snad u žádného díla ...

Dále bych se rád vyjádřil k ceně. Totiž... ta délka trvání a univerzálnost využití je vzhledem k ceně poměrně neúměrná.. podle toho co tu kdo píše, tak vám se to zdá...

Jenže.. 5 magů a 5 surovin na něco takového??? Chtěl bych se zeptat, jak drahá by tedy měla být pochodeŇ, která nemá zvysoka tak geniální schopnosti jako má tato hmota... Pochodeň může zhasnout, němůže se nikam lepit a nic podobného... Kolik by stála pochodeň, která by hořela celý jeden měsíc??? Myslím že taková pochodeň by se vydrala na víc, než pouze na 22 zlatých...
Je to možná pro někoho deailní puntičkářský a hloupý, že se v tom rejpu, ale ta cena by se měla pohybovat tak o 1-2 zlatý víc co se ceny surovin týká...

Pak se ještě jedna rada k tomu jménu a lehčí diskuzi Nathako...

Nezáleží na tom, jestli ty sám používáš Nerubiany jako větší pavouky a chceš jim tak říkat a podobně... Protože většina lidí stejně zná slovo nerubian především z Warcraftů a tka jim toto přijde ihned jako kopírajt nehledě na to, kde jsi to slovo získal t sám. Na ně to vždycky bude působit trochu hůře, než kdybys to nazval nějak jinak... Je to rada která se nestratí, vždy používaj názvy neotřelé, klidně i vtipné, lidé to vždy ocení více, než názvy, které už slišeli s jinou souvislostí...
Na názvu je hlavní to, jak na lidi působí... Musí je přitáhnout očima, musí si hned říci toto, "Tohle je to co mě zajímá". Jde o efekt.
Mě třeba první co napadlo, kdž jsem si přečetl název bylo: "Jé co to bude zase za slátaninu od člověka, co nevymyslí ani vlastní název a kopíruje ho od notoricky známého Warcraftu?"

Každopádně, celkové spracování slohové a i nápadové mě poměrně zaujalo a tak své první hodnocení rubriky udělám dost kladné za 4*


 Uživatel úrovně 1

Tak to je špatné.
A ano, je špatné.
Jako od lucerny.


 Uživatel úrovně 8

Rychlost průzkumu je takový malá, nechutně zastrčená pasáž z PPZ, kterou mohou rejpavci jako já využít, aby mohli vítězoslavně říct "Ahá!" :-D

PPZ v.1.6 e.A str.80

Prakticky jde jenom o to, jestli je to světlo špatné (jako od pochodně či lucerny) nebo dobré (jasné jako slunce)... Není to žádný extrovní nedostatek :-)