Alchymistické Předměty

Nerubianské světlo Hodnocení: Kvalita

Autor:
Přidáno:
Hlasovalo: 17

Skupina: Ostatní

Magenergie: 1

Suroviny: 1

Základ: 1 mn drcených pavouků, půl flakónku vody a 2 mn listí (či trávy) na 5 mn

Trvání: 2 měsíce

Výroba: 1 směna

Popis:

Nerubianské světlo není ani tak předmět, jako spíš látka, hmota, tvarem a konzistencí připomínající sliz či želé. Je to nicméně látka neprůhledná, neforemná a beztvará, nejčastěji modrošedé, zelenošedé či červenošedé barvy. Hmota je o něco pevnější než sliz, takže i když nedrží tvar jako pevné látky, není tekutá. Důležitá vlastnost látky je, že naprosto perfektně drží pohromadě, jen celkem velká mechanická síla dokáže hroudu této hmoty rozdělit (nožem lze rozdělit velice snadno, něco jako trochu zatuhlejší plastelína). Neméně důležitou vlastností látky je, že se téměř okamžitě přilepí na jakýkoliv pevný povrch (bez potíží se ale dá kdykoliv odlepit) krom kovů a živé tkáně (kůže, srst). A konečně nejdůležitější vlastností hmoty je, že svítí (ačkoliv principem je světlo spíše luminiscenční) - nerubianské světlo se tedy využívá k osvětlení.

Hmota nerubianského světla reaguje na různé stavy: Při působení tepla (oheň) se rozteče jako plastelína, smrdí a je nevratně nepoužitelná. Při mrznutí ztuhne, přestane svítit, ale po rozmrznutí je opět použitelná. Je nerozpustná v kyselinách, jedech, apod.

Světlo

Řekne-li se "jedno Nerubianské světlo", myslí se tím hrudka o hmotnosti 5 mn. Tato hrudka bude mít v běžném stavu velikost jako tenisový míček. Světlo z takové hrudky se dá bez potíží označit za podobné (až téměř stejné) svíčce - má jen o kapku větší sytost a intenzitu a o něco menší dosah (poloviční dosah pochodně - tři sáhy). V závislosti na příměsích (započítáno v surovinách) se pak mění barva světla (a celé hmoty) - dosáhnout se dá modré, červené, zelené, žluté a bílé. Stejně tak se dá změnou příměsí dosáhnout toho, že sytost a intenzita ještě stoupnou, opět ale na úkor dosahu světla, pak se nerubianské světlo blíží nám známému neonu.

Jakmile je pohromadě větší množství nerubianského světla, je intenzita a sytost světla kumulativní - 10 mn nerubianského světla ~ dvě svíčky těsně vedle sebe. Dosah světla nicméně neroste větším množstvím hmoty tak rychle, hrudky je třeba dobře rozmístit. Dobrého osvětlení i při malém množství nerubianského světla dosáhnete ale také tak, že hmotu vytvarujete do úzkých pruhů a nalepíte je na zeď (atd.) podélně.

Světlo není magické.

Výroba

V míse se smísí drcení pavouci s vodou. Přidávají se alchymistické suroviny (na kterých je závislá barva hmoty a světla) a čerstvá rostlinná hmota s chlorofylem (listy, tráva). Zatímco se pod mísou rozdělá oheň, přidáme špetku magenergie a důkladně promícháváme. Za jednu směnu je hotovo, nyní se celá hmota nechá půl hodiny tuhnout.

Využití

Očividné. Krom základního využití je tu možnost vytváření efektních světelných obrazců na stěnách či stropech, signalizace (šíp s trochou nerubianského světla), svítící nápisy - většinou stačí hmotu správně vytvarovat.

Výhody nerubianského světla oproti svíčkám či lucernám: Vydrží déle svítit, nemusí se hlídat, nehrozí požár, světlo nemihotá, nezhasne, neuhasí se vodou, lépe se rozmisťuje, snadněji se s ním manipuluje a rychleji se připravuje. Snadno dosáhneme mnoha odstínů barev, vytvoříme lepší atmosféru v interiérech. Nevýhodou je pochopitelně relativně vysoká cena a v některých světech i vzácnost.

Příklad: Kráčím si jeskyní, pochodeň v ruce, leč najednou mi upadne a zhasne. Než bych našel pochodeň a ve tmě ji dokázal zapálit, sáhnu do báglu a utrhnu kus nerubianského světla. Můžu ho držet v ruce, švihnout s ním o stěnu, nebo ho přilepit na pochodeň. Na pochodni mi nerubianské světlo nezhasne, ani když upadne nebo se namočí.

Orientační cena: 22 zl. za 10 mn.


Poděkování za rady v MS patří UnknowNovi, Tobšovi, Legarovi, gallóglachovi, Shadowmagovi, PinHeadovi. Dále se k dílu vyjádřili Firefanatic, Samurai a Ithildur.

Přidáno:

Přečteno: 0

Hlasovalo: 17

Autor:

Diskuze

 Uživatel úrovně 0

ehm...dřív než začneš někomu ponúkat ať se naučí počíta tak se plz zeptej jak to spočítal....třeba tě překvapí

co se týče zbraně za 10 zlatých: v DrD sou zbraně cenově velmi velmi zvláštně udělané....naví každý používá vlastní ceník tak si to stejnak upraví podle potřeb svého světa....


 Uživatel úrovně 0

pod pojmem suroviny sou myšleny magy i nemag suroviny...10-30 myslím prodejní cenu 1 magu...co se týče mého mletí: to cos napsal a vzácnosti je hezký, ALE, proč to není uvedeno v hlavním textu....vzácný recept?? bah...napiš to TAM a ne do komentářů...jinak nepiš že je to vzácný :D


 Uživatel úrovně 1

Převod mag - zlatý je 8 zl. za jeden mag. Ne 10 - 30. Leda bys čerpal odjinud. A suroviny za 45 zl., tos vzal proboy kde?
Počítej: 10 mn nerubianského světla, to je v základu 2 x 1 zlatý za suroviny a 2 x 8 zlatých (2 x, protože uvedené ceny v tabulce jsou za 5 mn, ne 10) za magenergii. To je 18 zlatých za deset mincí. Je to minimální cena, já počítal za mag spíš 10 zl. a vyšlo to na 22 zl.
Uh, nauč se počítat.

I když budeš počítat 10 zl. na 5 mn, přijde ti to... málo? 10 zlatých za světlo o síle svíčky? Víš, co je deset zlatých? Za to koupíš zbraň! A přitom je to jen trochu déletrvající svíčka, co svítí furt a lepí se na povrchy.

A co se vzácnosti týče, přestaň mlet - alchymie může být vzácná. Stejně tak může být vzácný druh pavouka, z kterého to vyrábíš. Nebo může být vzácný recept na přípravu téhle hmoty. Pochybuju ale, že alchymie existuje skoro všude, nehledě na to, že to je aspekt světa.


 Uživatel úrovně 0

normální cena 1 magů je 10-30 zlatých..alchouš by musel být trouba aby to prodával za 22 zl...jen suroviny stojí cca 45zl


 Uživatel úrovně 0

zajímavý akorát ukrutně levný...ale příšerně (1mag a zl LOL)

"Nevýhodou je pochopitelně relativně vysoká cena a v některých světech i vzácnost."

tak by mě zajímalo co je podle tebe nízká cena...a v kterých světech jet o vzácnost??? alchymie existuje skoro všude (a tam kde není je vzácnost každej předmět), takže nevim proč by to mělo být vzácný když to umí vyrobit alchymista od 1. úrovně (nikd esem nenašel opak)


jinak *** -> nadprůměrné....nehledím kolik má dílo hvězd jako ti co jen mrknou..hm to máčtyři tak já tomu dám taky...je to prostě nadprůměrný


 Uživatel úrovně 1

A pokud by to bylo možné, rád bych Folcwina poprosil, aby pomlčky v té sporné větě nahradil závorkami, byl bych mu vděčný. Někoho to očividně mate.


 Uživatel úrovně 1

Ne, pořád si myslím, že cena odpovídá. Nepřesvědčuj mě, že dvacet dva zlatých je málo. Dvacet dva je balík peněz. Určitě se dají utratit i lépe. Třeba za meč. A pochybuju, že světlo bude tak užitečné jako meč, hehe.

Nerubianské pavouky jsem nerozepsal, protože to je jeden z dobrých záchytů, které si PJ upraví jak potřebuje. Pokud to chce dostupné, tak to vůbec nebude řešit a alchymista je nachytá automaticky. Je to jedna z těch proměnných, které nemá cenu nastavovat na nějakou hodnotu.


 Uživatel úrovně 0

Tak jenom jedna malá připomínka... berte otázku z více úhlů ... To že hmota svítí stále přeci není vůbec žádná nevýhoda, bohaže bude stačít trochu větší kožený váček a hned máme po světle... argument, že by se tímto mohli postavy prozradit je opravdu neoprávěný... zakrýt světlo je přeci tak jednoduché... Vemte si baterku a zkuzte ji zakrýt jednou rukou. Určitě se vám podaří ji zakrýt (nejspíše dlaní) tak, že žádné světlo vidět nebude, možná nbude prosvítat zkri kůži, krz ale například kožešinku králíka, do které by mohla být ta koule světla zabalena, to světlo prostě neprojde.

Naví, řešení nižší dostupností nen ítaky uplně nejlepší... přeci jen když to bude takto méně dostupné, postavám se určitě i tak podaří získat návod na výrobu takového předmětu. A tím ,že nebude tak dostupný , zvýší se cena, jak jse říkali.. a tím za ty levné náklady, které tu jsou napsány si může družina docela dobře přividělat (respektive alchymysta z družiny)

Nathaka: No vida, to mě taky nenapadlo, jak vzácní jsou vlastně ti nerubianští pavouci??? O tom v díle není nikde ani zmínka, možná by bylo dobré to nějak doplnit... i třeba s popisem jak se dají nachytat a tak podobně ...

To, že je něco univerzálního a praktického by z hlediska pravidel mělo být vyváženo právě cenou, protože pak se do pravudel dostává nevyváženost například v povolání a pdobně, jak tu dobře zmínil LEgar (jo a jinak děkuji Legare za podporu) tak vůči kouzelníkovi se tímto alchymysta stává ještě silnějším...

Možná by nebylo odvěcí místo ceny, která dejme tomu může odpovídat, snížit dobu trvání celého předmětu... protože prostě dva měsíce je hrozně moc... kdyby to svítilo týden, tak je to mnohem lepší.. přeci jen cena 22 zlatých za něco takového je tak akorát, že by to měli využít postavy jako nárazovuk, jako předmět použitelý k jedné akci (třeba do jedné jeskyně apod.)

Kelghor


 Uživatel úrovně 0

Praktičnost ovlivní poptávku. Poptávka ovlivní cenu. Pokud bude základ snadno dostupný, cena se zvyšovat vůbec nemusí a naopak.A nebo se to dá udělat třeba tak, že se stárnutím postav se může cena zvyšovat (ubývá surovina)

PinHead


 Uživatel úrovně 0

Souhlasím s Nathakou, co se týče ceny. 22 zl je cena přiměřená. Píšete tu srovnání s lucernou, nebo s pochodní, ale právě to, že to nejde zhasnout je šílená nevýhoda. V otevřené krajině jde i světlo svíčky vidět na kilometry daleko a pořád to zakrývat je značně nepraktické. A jak řekl PinHead, to jak je předmět univerzální a praktický neovlivňuje cenu.