Alchymistické Předměty

Lektvar pyrofora Malinovského Hodnocení: Průměr

Autor:
Přidáno:
Hlasovalo: 16

Skupina: Lektvary

Magenergie: 1

Suroviny: 10

Základ: Desetina čtvrtky pálenky (1 st) a exotické pálivé koření (0,1 mince, 3 st*)

Nalezení: -

Trvání: 1 kolo

Výroba: 1 směna

Nebezpečnost: -

Síla: -

Barva/chuť/zápach: 0/100/100

Popis:

* cena se může lišit dle nabídky a poptávky.

Popis lektvaru

Lektvaru by se právem mohlo říkat ohnivá voda. Sám o sobě je sice čirou kapalinou o konzistenci vody, která nejeví známky nějaké zvláštnosti, avšak jakmile je flakónek s lektvarem odzátkován, vyskočí z hrdla flakónku plamínky ohně. V zápětí nás do nosních sliznic udeří silný pach lihoviny a exotického koření, který už sám o sobě vhání slzy do očí. Při vypití pak následuje pocit popáleného hrdla a jícnu, což bývá mnohdy doprovázeno dalším vyhrknutím slz do očí, sípavým dýcháním a odkašláváním (podobně jako když si nezkušený piják lokne nějakého destilátu).

Účinky

Krátce po požití (během jednoho kola - viz trvání) se u konzumenta dostaví pocit horka, zčervená a z kožních pórů mu vyrazí pot, s úst a nosu mu začnou vycházet proužky bílého kouře a dotyčný začne lapat po dechu. Po uplynutí jednoho kola pak konzumentovi z úst (případně z nosu) vylétne zášleh ohně, což je možné použít například k útoku.

Pravidlově podle RSS

  • 2 po sobě jdoucí akce "Jiná činnost" (pití lektvaru)
  • 2 po sobě jdoucí akce "Jiná činnost" (působení lektvaru - nelze přerušit)
  • 1 akce "útok" (případně "krok a útok")

Síla lektvaru

Základní charakteristiky ohnivého dechu vyvolaného lektvarem jsou:

ÚČ 2
dosah 1 sáh
(do ÚČ se započítává konzumentův bonus za obratnost)

Lektvar s těmito charakteristikami dovede alchymista už na první úrovni. Zvyšování síly a dosahu tohoto ohnivého dechu ale závisí na úrovni jeho tvůrce: Za každou další úroveň je alchymista k jeho výrobě schopen použít o jeden mag více (množství surovin se pak odvozuje od množství přidaných magů) - tvůrce se při tvorbě lektvaru může svobodně rozhodnout, jestli magenergii použije na zvýčení ÚČ nebo na zvýšení dosahu.

U těchto lektvarů určujeme tzv "úroveň" - ta je dána množstvím magů použitých k jejich výrobě (za každý mag jedna úroveň lektvaru). Lektvary šesté až šestatřicáté úrovně dokáže vyrábět pouze pyrofor.

Př.: V mezních případech může mít ohnivý dech z lektvaru 36.úrovně statistiky

a)
ÚČ2
dosah 36 sáhů
b)
ÚČ 72
dosah 1 sáh

Pro ohnivý dech vyvolaný tímto lektvarem platí, že uživatel dokáže (stejně jako draci) oheň vyfouknout buď pouze na jeden cíl, nebo v kuželu o maximálním vrcholovém úhlu 45°.

Předměty zasažené tímto ohnivým dechem mají stejnou šanci vzplát, jako by byly zasaženy obyčejným ohněm.

Zacházení s lektvarem

Dokud je lektvar uzavřen v lahvičce, udrží si své kvality po neomezeně dlouhou dobu. Jakmile je ale lahvička otevřena, ztrácí se z lektvaru každé dvě kola jeden mag - nejprve dochází k oslabení ÚČ (za každý mag -2), po dosažení základní hodnoty ÚČ se začíná snižovat dosah. Po vyhoření posledního magu se z něj stává pouze kořeněná lihovina. Drobný žlutooranžový plamínek, který u hrdla lahvičky vzniká jako doprovodný efekt úniku magenergie, lze použít jako podpalovač nebo nouzový zdroj světla (dosah 1 sáh). Pokud se lektvar z lahvičky rozlije jinam, než do konzumentova hrdla, vyhoří všechen během jednoho kola (hoří nízkým plamenem přibližně o intenzitě svíčky či sirky, nezávisle na množství). Je tak sice možné podpálit rozličné věci, je to však způsob velmi nákladný (magenergie lektvaru se v tomto případě rovnoměrně rozdělena v celém jeho objemu - například při rozlití poloviny lektvaru bude dosah i ÚČ dechu ze zbytku lektvaru pouze poloviční - zaokrouhlujte dolů)

Varování

Lektvar je mnohem návykovější než jiné lektvary - pro jeho návykovost platí stejná pravidla jako pro návykovost "Megacloumáku". Navíc při jeho použití dojde k lehkému popálení ústní dutiny (případně dutin nosních) a jícnu souhrně za 1k3 životů, což s sebou nese další následky: Byl-li ohnivý dech vypuštěn ústy, snižuje se nápadnost chuti čhokoliv o 10%, pokud byl vypuštěn nosem, snižuje se nápadnost zápachu čehokoliv o stejné procento.

Ústa vs. nos

Jediný rozdíl mezi vypouštěním ohně z úst a nosu je ten, že v případě ohnivého dechu nosem není možné tvarovat plamen a tento míří pouze na jeden konkrétní cíl - také je obtížnější mířit: ÚČ při "nosním šlehu" je o 3 nižší.

Návyk a předávkování

Abstinenční příznaky (Pro účely "návyku"): Zimnice, třesavka, studený pot, nápadná bledost, křeče...

Předávkování: Oproti běžným rizikům spojeným s předávkováním je u "Lektvaru pyrofora Malinovského" ještě jedno riziko: Pokud by totiž během jednoho dne již postava vypila tři tyto lektvary, pak u čtvrtého a každého dalšího dojde k takzvanému "zpětnému zášlehu". Plamen, který tak normálně vychází ústy či nosem, zvolí opačný směr, projde zaživacím traktem, způsobí zranění za 1k6+1 životů a vyjde řitním otvorem, přičemž může zapálit oděv v příslušných partiích. Následující týden je pak vykonávání velké potřeby velmi bolestivé. Přitom je ale kuriózní, že i plamen, který se takto vydal "nesprávnou cestou", má stále své útočné účinky - z příslušného tělního otvoru plamen vychází v kuželu o vrcholovém úhlu 45° a jeho ÚČ je sníženo o 5.

Jak postupovat v případě ucpání tělních otvorů

Standartně je plamen vypouštěn ústy. Pokud jsou ústa ucpána, plamen si svou cestu najde nosními dírkami. Pokud by byly ucpány i nosní dírky, dojde ke "zpětnému zášlehu", kterýžto byl vysvětlen v předchozím odstavci. Pokud by z nějakého důvodu byla plameni znemožněna i tato možnost úniku, stane se cílem plamene konzument lektvaru - je automaticky zraněn za tolik životů, kolik činí ÚČ příslušným lektvarem vyvolaného ohnivého dechu +6 (postih vyplývající z nemožnosti se bránit a z přímého poškození trávící trubice). Z tohoto zranění se pak konzument léčí tempem 1 život za týden.

Pod vodou i za nižších teplot funguje lektvarem vyvolaný ohnivý dech pořád stejně.

Přidáno:

Přečteno: 0

Hlasovalo: 16

Autor:

Diskuze

 Uživatel úrovně 0

Hamster: Jde o pravidlový postup - tedy právě to, že správné je brát toto jako formu útoku - dechem. Stejně jako u draka tomuto útoku čelí všichni zasažení stejně.

Typ útoku je zde jasně ohnivý, pravděpodobně magický oheň (který je právě možno libovolně směrovat, nehledě na hubu sesilatele) - stejně jako ohnivý dračí dech. Proč tvrdím, že oheň je magický? Síla účinku závisí na dodané magenergii a surovinách, ne na samotném hořlavém základě, který zůstává stále stejný. Přesněji - pokud toto UnknowN potvrdí, nemáš možnost mu to vyvrátit (a pojedí lektvaru pak bude naprosto v pořádku).

S pozdravem
T.


 Uživatel úrovně 4

Hamster: Pozor, nepleť pojmy dech a oheň. Dech může být i proud kyseliny. Ale pokud mluvíme o dechu ohnivého draka, je to oheň. A to ne běžný. Ani toto není běžný oheň. Proto tedy podobný mechanismus: někdo plive něco nepřirozené planoucího, není to přece stejné, jako když se třeba šíří požár - tedy postupné šíření plamene. Je to náhlý zášleh plamene, jako u plamenometu, dejme tomu, chceš-li zůstat ve staré době, představ si Boiótský chrlič. Tam taky plamen bude zraňovat stejně v celém svém dosahu.

Směrovaný proud plamene je něco jiného než výbuch rachejtle, proto jiný mechanismus. No, ať tak nebo tak, každopádně to není řešení "na facku".


 Uživatel úrovně 8

Tuvy: dračí dech není magické povahy ale dračí povahy, žádnou magenergii k tomu nepotřebuje, je to schopnost, kterou mají pouze draci a pokud ji nedokonale napodobuje alchymista, logicky se nemůže řídit stejnými pravidly nadpřirozených bytostí.
Je to lektvar, který způsobuje zapálení ingrediencí a magenergie, čímž postava může chrlit oheň. Navíc je dle textu závislý na množství magenergie, která je rovnoměrně rozptýlena v lektvaru.
"například při rozlití poloviny lektvaru bude dosah i ÚČ dechu ze zbytku lektvaru pouze poloviční"

Navíc je chyba, pokud se vychází z už pravidlově špatného předpisu, kde je použito útočné číslo (což znamená boj tzn. lze se tomu vyhnout uhnout uskočit) a zároveň použitou větou "dračí dech je naprosto přesný"

A jak už zmínil Zombie, je rozdíl, pokud oheň chrlí drak, který na to má uzpůsobené orgány, je ochráněn proti ničícím účinkům svého dechu a má s tím celoživotní (=staletou) praxi.... než když to plive nějakej jouda, kterýho pálí žaludek, "hoří" mu krk a je rád, že to z něj vyleze ven, natož aby myslel, jestli to chce usměrnit.
Podle popisovaných projevů bych to přirovnal spíše k nekontrolovatelnému výbuchu než zpacifikovanému chrlení.


 Uživatel úrovně 0

Hamster, Zombie: Zde očividně je vycházeno z dračích dechů - je to i logické, protože jde o nejpodobnější pravidlový postup. Z tohoto hlediska je to správně - polemizovat lze pochopitelně nad nějakými omezeními vyplývající z nedokonalosti nápodoby a schopnosti s plamenem manipulovat.
Jak tento (pravděpodobně), tak dračí oheň, jsou myslím magické povahy, takže rozdílné zranění terčům a tomu, kdo oheň sešle, je odůvodnitelné.

S pozdravem
T.


 Uživatel úrovně 8

Zombie má pravdu, úč pro plamen je nepoužitelné... rozohodně si stojím za pravidlovým snižováním po hexu. (30/5/3/2/1/1 například), jelikož to je odvozené z fyzikálních vlastností ohně a jeho rozptylování do prostoru. Tvůj systém je klonování plamene předešlého, na začátku je 1 hex, 100% účinnost, dál jsou 2 hexy, ale stále 100% účinnost (= i zmíněné v textu 100% magů (když půlku vyliji, je lektvar o polovinu slabší) přitom na 2 hexy by to mělo být 50% (maximálně) a to nemluvím o tom, že většina plamene z druhýho hexu vyhoří už v prvním hexu, takže těch 50% je samozřejmě přesílených.

Neříkám, že to není složité a komplikované, ale pokud stačí okopírovat systém z pravidel rachejtlí atp. pak bych dal autorovi facku nebo pěstí.


 Uživatel úrovně 5

Klišé nejklišovatější, na netu jeden z prvních a dlouhou dobu nejrozšířenější z lektvarů.

Jen na zdejším serveru se vyskytuje minimálně 3x!
Soptík - Zombie - 04.04.2002 (nedodělané, slabota)
Ohnivý dech - Aphrael -24.06.2002 (chudé, ale použitelné)
Ohnivý lektvar - dr.Martens - 04.12.2002 (slabota)

Krátce k tomuto konkrétnímu lektvaru:
Já vám nevím, ale když si vzpomenu na dávení nosem, tak by u tohoto lektvaru došlo leda k polálení panděra a rozkroku ...

Pokud se zesiluje oheň, mělo by se zesilovat i popálení při chrlení - netvrďte mi, že plamen o síle útoku 72 popálí stejně, jako plamen se silou útoku 2! Platí zesílení plamene i při zpětném zášlehu ?

Nechce se mi věřit, že lze plamen rozšiřovat a zužovat lidskými ústy tak snadno, že je to na tovno praxi draců, kteří chrlí oheň ne pár dní, ale celé věky ...

Nelíbí se mi, že místo síly ohně (2-7, 4-14 a pod.) je zde útok, jako by se jednalo o zbraň (v tváří v tvář ?). Plamen o vrcholovém úhlu 45° je přesílená plošná zbraň, zvláště, pokud se nemění ani dosa, ani velikost útoku.

Co úroveň, to +1 mag a +10 magů k ceně výrobku ?

Závěr: nabobtnalé, s důrazem na efekt. Postrádám vyřešení základních herních mechanizmů a sporných míst vzhledem k proklamovanému použití v boji.

Ps: Kam se hrabou rachejtle - zástupy skřetů a jiných houfů monster, třeste se.


 Uživatel úrovně 0

Dobře zpracovaný útočný lektvar. Nápadnost v chuti a vůni by měla být rozhodně vyšší (dle popsaných efektů bych se nebál dvojnásobku), nápadnost v "barvě" pak také - přecijen hořícího lektvaru si člověk všimne snadno i pohledem.

S pozdravem
T.


 Uživatel úrovně 0

Nepravidlové a nesystémové se mi to nezdá. Léčivé lektvary mají také několik stupňů (je fakt, že předdefinovaných a ne takhle volných) a Welfovy lektvary k tomu mají ještě blíž. V pravidlech je to ošetřené tím, že silnější verze může vyrábět jenom pyrofor a to tady také...

Jako paprsek je to docela vyvážené, ale ten kužel je vážně hodně silný. Přece jenom dosah 10 sáhů znamená skoro 40 čtverečních sáhů zasažených ohnivým dechem...

Vrcholový úhel kuželu by mohl být spíš 60 stupňů a ne 45, protože na hexovém papíře by se s tím daleko lépe manipulovalo (čímž by se ale ještě víc zvedl rozsah dechu).

Jinak je to opravdu skvěle zpracovaný příspěvek, který se hodí do většiny dobrodružství. Takových by tu mělo být víc.


 Uživatel úrovně 1

Lektvar se mi velice zamlouvá. Samotný nápad šlehání ohně je už sám o sobě dobrý, krom toho je to správně pořešené.

Přiznám se, že zrovna mně mimopravidlové postupy nevadí ani trochu, pokud je tedy pravidla přímo nezakazují a neomezují. Tento postup zvyšování síly lektvaru se mi zdá dobrý a nevidím důvod ho zavrhovat jen z toho důvodu, že v pravidlech to podobně nikde není.

Možná bych nezačínal čachry s tím kuželem, to je přecijen dost síla, zvlášť při velkém dosahu, představ si, že takhle vybavíš pár alchymistů na hradbách, ať plivnou dolů na útočící armádu, nejenže jich polovina ten plamen neustojí, ale ještě jim chytnou žebříky, obléhací stroje a tak dále. Mně by naprosto vyhovovalo, kdyby lektvar zůstal takto drahý a pouze by se omezila možnost útočit na více než jednoho protivníka. Krom toho, tolik ohně z jedné malé lahvičky? Viděl bych to vážně raději na nějaký menší zášleh než kužel.

To poškození uvnitř by mělo být vyšší téměř určitě, když vezmu, že v tobě šlehne oheň, i kdyby tě nepopálil naplno, bude to opravdu zatraceně bolet.

A samozřejmě, jak se mi u UnknowNa stává, oceňuju i možnost využití v humorných brůžech, kde alchymisté šlehají po svých nepřátelích oheň ze zadků. :)


 Uživatel úrovně 8

(*Tramtaratatatatáááááá* - 100 schválený příspěvek!!!)

Ano, pro takovéto zesilování lektvaru není v pravidlech žádný mechanismus... Cítil jsem ale potřebu nějak výrobu omezit, jelikož zvláště na nižších úrovních by jeden dobře připravený lektvar mohl sfouknout podstatnou část nepohodlných příšer a bestií.

Teď při zpětném pohledu bych možná cenu lektvaru trochu zvýšil - hlavně proto, že útok kuželem ohně podle pravidel pro dračí dech významě zamíchá poměrem zranění × vložená magenergie. Tím zároveň vysvětluji i další bod: Postupuje se jako u dračího dechu, tzn. každý dostává plný zásah (alespoň tak to bylo zamýšleno).

Zranění při zpětném zášlehu bych nechal stejné, v opačném případě by bylo nutné změnit i zranění pro popálení ústní/nosní dutiny a zvýšit chuťové/pachové postihy... Dejme tomu, že lektvar prostě působí tak, že když může, tak primárně většinu plamene vyvrhne ven a vnitřnosti popálí jen minimálně (lektvar může obsahovat ochranné složky aby popálení bylo minimalizováno apod.)