Válečník

Nové šermířké finty Hodnocení: Vítěz soutěže Vítěz ZD

Autor:
Přidáno:
Hlasovalo: 29

Rozhodl jsem se sepsat pár reálných šermířských fint, které mi v pravidlech chyběli. Chápu, že Dračí doupě je fantasy, ale nové finty typu „čtyřnásobná otočka s probodnutím soupeře vzad“ jsou pro mě coby šermíře trochu výsměchem šermu jako takovému. I fantasy musí mít reálný základ, aby si „hráč“ dokázal lépe představit právě ty prvky fantastické.

Následující dva odstavce jsou výtahem z pravidel PPE pro šermíře:
Všechny tyto finty se může šermíř naučit od 16. úrovně dál, stejně jako finty z pravidel. U některých nových fint je uvedeno, že musí šermíř znát určitý počet fint podobných (obraná, útočná). Druh finty záleží na tom, kterou akcí finta začíná (O = obranná, začíná obrannou šermíře; Ú = útočná, začíná útokem šermíře). Před provedením finty, nahlásí hráč šermíře „akce finta“. Je-li finta přerušena ve své souslednosti, nelze navázat a pokračovat. Fintu je naopak možno kdykoli přerušit a tím ukončit nedotaženou.
Vysvětlení pojmů: bonus k iniciativě = bonus pro RSS; počet akcí = tolik akcí, které bude po sobě šermíř potřebovat k provedení finty; zbraň & protivník stanovují podmínku pro provedení; průběh značí samotné provedení, přičemž bonusy a postihy se vztahují přímo na šermíře, pro případ, že by na něj někdo útočil během provádění finty.


Přebrání rukou

Bonus k iniciativě: +1
Počet akcí: 2
Zbraň: jednoruční bodná nebo sečná bez štítu
Protivník: sečná nebo bodná zbraň bez štítu
Průběh:
1. akce: typ O, OČ -1, ÚČ 0
2. akce: typ Ú, OČ -2, ÚČ 0
Poznámky:
V první akci musí šermíř úspěšně vykrýt soupeřův útok a nesmí použít útok obrany. Pokud se mu to povede, úspěšně zachytil úder svou zbraní, přebere protivníkovu zbraň rukou (podobně jako u přebrání dýkou), čímž ji mírně oddálí a v téže chvíli provede výpad, proti kterému má jeho soupeř postih -2 k obraně (rozhodne-li se použít akci obrana), protože se nemůže bránit zbraní, ale odvetu čeká. V případě, že soupeř nepoužije akci obrana, je jeho postih standartně, jako by se bránil beze zbraně, -3 (protože, i když odvetu čeká, nezbylo mu již dostatek akcí k obraně, či je nechce použít).
Protivníkovi nezabere žádnou akci vyprostit zbraň a může tudíž i nadále beze ztráty akcí pokračovat v boji.
Proti této fintě nelze použít útok z obrany, protože ten počítá s tím, že útok bude kryt zbraní k následné odvetě.
Poslední slovo v tom, zda lze danou zbraň přebrat má PJ. Šermíř je si vždy vědom, zda danou zbraň přebrat lze. Tuto fintu se může šermíř naučit pouze pokud zná alespoň dvě další obranné finty.


Přetah

Bonus k iniciativě: +2
Počet akcí: 1
Zbraň: žádná či jednoruční bez štítu
Protivník: obouruční tyčovitá
Průběh:
1. akce: typ Ú, OČ -3, ÚČ 0 spec.
Poznámky:
Touto fintou může šermíř zaútočit na protivníka ozbrojeného tyčovitou zbraní vzdáleného až dva hexy (v případě píky až tři hexy) otočeného čelem k šermíři. Ve své útočné akci se pokusí zachytit soupeřovu delší zbraň a zatáhnout za ni směrem k sobě (nebo s ní trhnout směrem od sebe). Zaútočí holou rukou na soupeřovu zbraň (parametry jako pěst v souboji se zbraněmi, tj. SZ 0 + bonus za sílu), přičemž se zbraň „brání“ svým OČ + bonusem za sílu toho, jenž ji drží. Pokud je útok úspěšný, není obránce zraněn, ale hází si proti pasti Obr ~ způsobené zranění ~ nic/vyvedení z rovnováhy. Protivník vyvedený z rovnováhy je automaticky přesunut o jeden volný hex k šermíři (nebo od šermíře) podle toho, zda šermíř trhne zbraní k sobě (nebo od sebe), což je nutné nahlásit před provedením své akce).
Tato finta má dvojí využití: 1) si lze k sobě přitáhnout protivníka, který je ve výhodě díky delší zbrani a tudíž mimo dosah; 2) lze oddálit protivníka s dlouhou zbraní buď od sebe, či někoho jiného.
Mezi tyčovité zbraně patří z pravidel tyto: hůl kovaná, vidle, kopí, sudlice, píka (možno útočit na soupeře až 3 hexy vzdáleného), cep, halapartna, trojzubec.


Přenos

Bonus k iniciativě: +1
Počet akcí: 3
Zbraň: obouruční bodná nebo sečná
Protivník: sečná nebo bodná zbraň
Průběh:
1. akce: typ O, OČ 0, ÚČ 0
2. akce: typ Ú, OČ -2, ÚČ 0 spec.
3. akce: typ Ú, OČ -2, ÚČ +3
Poznámky:
V první akci se šermíř musí ubránit protivníkově útoku a nesmí použít útok z obrany. Druhou akcí se pokusí pomocí své zbraně přenést soupeřovu zbraň přes hlavu na druhou stranu, čímž se šermířova zbraň ocitne nad zbraní soupeře. Obránce není v této (druhé) akci zraněn, ale hází si proti pasti Sil ~ Sil soupeře × počet rukou držících zbraň ~ nic/úspěšné přenesení zbraně. Ve třetí akci má šermíř výhodnější postavení a útočí díky tomu s bonusem +3 (do obrany má stále postih, neboť se plně soustředí právě na útok). Protivník se může normálně krýt (může využít i útok z obrany), ale musí čelit přesnějšímu útoku.
Pozn.: Použití této finty u jednoručních zbraní je v reálu sice možné, ale nepříliš efektivní. Více se vyplatí použít odsmyk. Naopak obouruční zbraň umožní využít síly obou paží k úspěchu této finty.


Úmyslný kryt rukou

Bonus k iniciativě: +1
Počet akcí: 2
Zbraň: jednoruční bez štítu
Protivník: bodná zbraň bez štítu
Průběh:
1. akce: typ O, OČ -2, ÚČ 0
2. akce: typ Ú, OČ -3, ÚČ 0 spec
Poznámky:
Při této fintě šermíř záměrně kryje bod rukou i za cenu zranění, aby mohl v zápětí využít odkrytého soupeře k zasazení smrtelné rány.
V praxi to probíhá tak, že poté, co šermíř tuto fintu nahlásí, si během první akce normálně hodí na obranu, jakoby se bránil beze zbraně (tj. –3 k OČ). Buď uspěje, nebo je zraněn za příslušný počet životů do ruky. V žádném případě nemůže použít útok z obrany. V následné své útočné akci si krom bonusu, který vyplývá ze soupeřova nevýhodného postavení, hází na útok 2k6+ místo 1k6+ (jako při předstíraném výpadu). Tomuto útoku se protivník nemůže bránit (nemůže využít akci obrana).
Pravidlo pro ty, kteří alespoň trochu hrají na zranění jednotlivých částí těla (aneb trochu reality krom celkového počtu životů, poslední slovo má každopádně PJ): - zranění větší něž 1/6 celkového počtu životů - vážné poranění ruky, nemožno ji do ošetření dále používat, možné trvalé následky - zranění větší něž 1/3 celkového počtu životů - nezvratná ztráta končetiny

Tato finta by měla být posledním možným východiskem z obtížné situace, nikoli oblíbenou finesou. Není úplně šermířsky čistá, ale může zajistit přežití, za určitou oběť. (podle Talhoffera… takové té knížky plné obrázků všelijak navzájem propíchnutých šermířů).


Poznámka autora: všechny tyto finty jsou reálně proveditelné a byly sepsány v souladu s pravidly pro šermíře z PPE 1.6 D.

Speciální poděkování Sindorovi, že se jako jediný obtěžoval reagovat v mo(u)dré sově, a Bre.ber.ce za pár důležitých poznámek.

Diskuze

 Uživatel úrovně 0

abbé Faria: právě, že na obratnosti u šermu pramálo záleží... síla rozhodně, rychlost ano, přesnost ano, ale obratnost? ne, rozhodně ne


 Uživatel úrovně 0

Dobré, hodně dobré, jenom by tam mohla být použita obratnost, když tak všemožně kroutí rukama, jinak je to dobrý.


 Uživatel úrovně 0

Kupurama: já jich dosud víc neznám (alespoň těch reálných) a některé další by už zasahovali do mých představ o útoku z obrany (např. imbrocato)

pravidlové finty jsou od 16. úrovně a já se je pouze snažil obohatit, nicméně, co ti brání povolit šermíři kupříkladu 1 fintu za každé 3 úrovně od šesté (s tím by se rušily ty finty, které dostane šermíř na 16. úrovni ihned)


 Uživatel úrovně 0

Dobré.Ale chtělo by to možná vymyslet více těch fint, a někdo by mohl udělat nějakých pár fint pro šermíře od 10.úrovně, moc by mě to potěšilo:-).


 Uživatel úrovně 5

Athos: o šermířích si teď můžeme popovídat u stolu k Rubrice Válečník, tady bych to ráda nechala pro hodnotitele tohoto konkrétního díla, díky.


 Uživatel úrovně 0

Firefanatic: Řekněme, že tvá kritika mi připadala jako že jsi proti Erlandilovi zaujatý. Hlavně mě dostalo to, jak jsi řekl, že šermířů není tolik. Já znám frajera, který si udělal takové dobrodružství, kde vystupují jen šermíři a jeden čaroděj. A navíc mě rozesmálo to, že jsi kritizoval pravidlovost a délku. Pravidlovost je podle mě to nejdůležitější. A délka také není rozhodující. Vypadá to skoro jako tak, že bys byl radši, kdyby sem Erlandil poslal 30 stránkovou esej o gumítcích s laserem, kteří se vydali zabíjet bezhlavé krollice - hlavně, že je to dlouhé a není to pravidlové, že?
Pokud by ti snad bylo ještě něco nejasné, napiš mi, prosím, do pošty.

Děkuji


Athos


 Uživatel úrovně 0

Udělal jsem hodně velký krok vedle… Seděl jsem si na vedení. Svou kritiku zde nechávám jednak jako odstrašující příklad, jednak, aby měly reakce ne mou kritiku smysl. Své chyby jsem si plně vědom. Přesto bych chtěl říct pár slov na svoji obhajobu.

Nápad: Viděl jsem třeba bojový rituál, ten má nápad lepší.
Použitelnost: Zde jsem se vyjádřil jako totální de**l. Omlouvám se.
Dojem: Dojem je subjektivní složka, na kterou logika nestačí. Argumenty Maveva jsou celkem opodstatněné, ale na mě dílo nepůsobí úplně nejlepším dojmem.

Doufám, že mou omluvu přijímáte.

Lazi Vlaad: Já mám dost přesnou představu o tom, jak těžké je napsat kvalitní dílo. Žádný příspěvek nemám schválený právě proto, že je to tak těžké. Pokud bys ale občas zavítal do MS, věděl bys, že se celkem činím. Ne u válečníka a zde jsem vážně přestřelil, ale věř, že ve většině případů jsou mé argumenty opodstatněné a když si zrovna nesedím na vedení jako teď, tak se opírají o fakta a vystihují charakter příspěvku.

Mavev: Dík, žes mi nestrhl 3 body reputace, ten jeden bod mi k zamyšlení stačí, ale děkuji, žes mě k tomu zamyšlení donutil.


Firefanatic


 Uživatel úrovně 0

Firefanatic: Možná by sis měl zkusit vytvořit nějaké to dílko, abys mohl taky porovnávat s obtížností něco vytvořit... Když se prostě podívám takhle na tvoje hodnocení a pak zjistím, že nemáš žádný příspěvek, o který by ses mohl spolehlivě opřít a dokázat, že víš o čem mluvíš, příjde mi to trochu divné!


 Uživatel úrovně 5

Firefanatic

Omlouvám se...měl jsem ti své zdůvodnění poslat hned a ne čekat na tvoji výzvu, tady je...

Na tvé "kritice" mě popudili tyto věty a to tak že hodně...chvíli jsešm zvažoval, že za každou bych dal jeden mínusový bod reputace, ale pak jsem si to rozmyslel...

1) Nápad: 50% … Standardní, ani dobrý, ani špatný.

Standartní, ehm…viděl jsi předchozí příspěvky válečníka? Jaký nápad tam chceš? Něco co je zajímavé a přesto válečníka neposílí stylem +1 k ÚČ či OČ prostě neexistuje a tyto finty jsou naprosto reálné a popsané tak jak mají být. Není tam 8 stránek zbytečných keců a pak dvě důležité informace.

2)Použitelnost: 40% … Přeci jen, šermířů není tolik, ale na druhou stranu, proč ne. Je mnoho věcí, které může používat jen úzká skupina lidí (dobrodruhů).

Není tolik šermířů, ehm, kam jsi na tu blbost přišel? Hraji ve dvou družinkách, čítající celkem 12 hráčů + 3 PJ a z těch 12 lidí tam jsou 4 šermíři, což je třetina, to je zatraceně hodně a bojovník žádný. Co kouzla? V jedné družince nemáme žádného kouzelníka přesto bych si „novém“ kouzlu netroufl tvrdit, že je nepoužitelné, protože je málo kouzelníků (z pohledu hráče v jehož družince není moc kouzelníků). Soudit použitelnost dle vlastní družinky je blbost, za půl roku, se složení družiny změní a najednou tam budeš mít 100% šermířů a stále budou tyto finty mít použitelnost jen 40%...?

3)Dojem: 65% … Působí to dobrým dojmem, ale přiznejme si, že se jedná o poměrně krátké plavidlově pojaté dílo, které čtenáře tolik nezaujme. Přesto je dojem značně nadprůměrný.

Jak už jsem psal výše, jak ty můžeš vědět, co nás zaujme, pro mě je toto dílo, mnohem zajímavější než spousty jiných, protože se nemusím prokousávat tou „omáčkou“ která je kolem “kvalitních“ děl. A tři stránky jsou ti málo. Je to skoro víc, než má celej válečník v PPZ. Jaký názor by jsi měl na Bojové ponaučení…?


 Uživatel úrovně 0

Je to opravdu moc dobré,líbí se mi to a určitě to použiju,rád bych napsal nějakou kritiku ale prostě nemám co vytknout,jen tak dál;-)