Předměty

Vzdušný kluzák Hodnocení: Kvalita

Autor:
Přidáno:
Hlasovalo: 18

Skupina: Obyčejné předměty

Délka: 5 s

Váha: 200 mn

Popis:

Havraní útes:
-poloha: osamělá skála v moři, nejbližší pevnina 2 km.
-osídlení: věznice s nejpřísnější ostrahou + pracovní tábor (loděnice).
-bezpečnost: žádnému vězni se dosud nepodařilo uniknout (zejména z důvodu teploty vody blížící se bodu mrazu a hlídek na vodě i souši 24hod denně.)

Trn Klásek:
-uvězněn za úspěšné okradení 21 rodin + 22. pokus. Dříve zloděj, poctivým povoláním opravář, kutil, ornitolog, obdivovatel všeho co se dostane do vzduchu.

Trn byl velice šikovný hobit, který si i přes tvrdé podmínky vězení udržel všechny své schopnosti. Často chodil pracovat do lesa, jako vězeň dostal jednu z nejhorších prací v celém vězení. Ale jak už jsem předesílal, ze zlodějství mu zůstalo dost na to, aby se sem tam dostal mimo přesné území a opatřil si pomůcky na svůj nový vynález. A ne jentak ledajaký.
A přestože (na rozdíl ode mne) nevěděl o aerodynamice zhola nic, z několika prostěradel, dřívek a podobného harampádí postavil celkem obstojný kluzák. A navíc takový, který se dá propašovat po částech do cely. Ukradené nástroje vždy po práci vrátil a slavnostně (na speciální povolení které si obstaral) si dotáhl do cely obstojný třicetikilový balvan a uložil ho pod postel. Konečný výsledek bude stát za to, pomyslel si.
V dalších měsících si ještě obstaral ze skladu kyselinu, pilník, provaz a z roštu postele kotvičku a jednoho klidného večera, zrovna když se oslavovalo jedno výročí, se rozhodl svůj plán dokončit. Naleptal kyselinou mříže a zbytky už tak prorezlého železa odstranil pilníkem.
Složil si svůj pětimetrový stroj tak, že z něj teď byla dlouhá dřevěná tyč a bez problémů nadhodil kotvičku na střechu nad sebou. Světlům z hlídkových věží, která se pohybovala podezřele vrávoravě, se vyhnul a po chvilce se i s kamenem a přístrojem dostal nahoru.
Věznice byla pro takový případ postavena dost nešikovně, protože budova, na které teď Trn stál, byla o dobrých dvacet metrů vyšší, než okolní zdi, ale kdo s tím mohl počítat. Sám architekt tehdy říkal: „Na co vysoké zdi? To se bojíte, že by vám ti ,ptáčkové‘ mohli uletět?“
Jenže tohle právě teď Trn mohl... Roztáhl křídlo a objal kámen. Tři ... dva ...
Jedna ...
Ucítil jak ho proud vzduchu celého pohltil. Kámen ho stahoval a on se řítil v 70º k zemi. Ale to právě potřeboval. Jen tak tak minul zeď kolem budovy a když zbývalo do moře ještě tři sta metrů skály, kámen pustil. Téměř střemhlavým pádem získal přesně to, co potřeboval: rychlost. Měl pocit, jako by se na tu chvíli stal ptákem. Ještě sto metrů. Padesát. Teď už jen dvacet... Konečně. Byl nad pevninou a ještě ve výšce dobrých padesát metrů. Přitáhl mírně hrazdu a popíchnul křídlo k prudkému klesání. Opět pocítil onen nádherný pocit. Zavřel oči. Rychleji. Ještě rychleji...
Oči už otevřít nestihl. Možná na desetinu sekundy pocítil bolest, ale než by si to dokázal uvědomit, bylo po všem.

Uvažoval jsem, jestli tento článek dát do „předmětů“ nebo „článků & esejů“, ale jak jsem se nakonec rozhodl, vidíte sami. Toť předmět: váha 200mn, koupit se nedá, klouzavost cca 1:10, jinak podle obratnosti a inteligence stavitele a návrháře. A z hlediska sdělení něčeho:

1)Pamatujte si, že nikdy není dobré nechat se unést vlastní dokonalostí. (a možná to vypadá, že s tím sám experimentuji, ale to nebyl záměr)
2)Pokud se snažíte dělat něco a ani pořádně nevíte co, lepší je se na to vys***, protože ten, kdo ví o co jde, potom dává nuláky.
3)Nikdo není dokonalý, takže jakmile udělám někde u nemagické věci chybu já, můžete mě potrestat stejně, alespoň se dozvím, kde mám přidat :-)

Ještě na závěr technická: Klouzavost, pro ty co to nevědí, je „na kolik křídlo klesne a kolik za to uletí dopředu“ 1:10 znamená, že při ideálním úhlu za jeden metr (dm, km,...) poklesu „získá“ 10 m (dm, km,...) vzdálenosti. Víc aerodynamiky tady rozepisovat nebudu, koho to zajímá, ať to napíše v diskusi. A pro ty co je „nepotřebují“ je slabé slovo uvádím, že takovou klouzavost by to jen asi těžko mělo, ale přiznávám že si trochu skutečnost přikresluji a nestydím se za to. Nakonec účel světí prostředky a jsme ve světě fantasy, ne na vysoké škole :-). Uff, no tak tohle by mohlo být všechno.

Díky za věnovaný čas

Přidáno:

Přečteno: 0

Hlasovalo: 18

Autor:

Diskuze

 Uživatel úrovně 0

PS: upozorňuji, že ten kluzák nemá ode mě a měl ho i před tím než jsem si tohle přečetl, takže POŘÁDNÁ náhoda :-)


 Uživatel úrovně 0

Sakra to je náhoda. Jeden můj kamarád se jmenuje Tomáš Klásek = T. Klásek (Trn Klásek = T. Klásek) a jeho postava má taky vzdušný kluzák, ale trochu jiný :-)


 Uživatel úrovně 0

Celkem dobry. Asi nejlepsi je ten pribeh :-)



 Uživatel úrovně 0

je to pekne rozepsane a hezky napad


 Uživatel úrovně 0

Jo. v poho


 Uživatel úrovně 0

Dost dobrej příběh.Sice mi připadá trochu divný,že hobit vyleze s 30 kilovým šutrem na střechu, ale jinak v poho.Ode mě máš 4*:)


 Uživatel úrovně 0

Glorlight: dík za podporu


 Uživatel úrovně 0

Z dovodu existencie nepochopitelnych a hlavne neprijemnych javov ako je napr ludska blbost, opravujem svoje hodnotenie aby sa to aspon trochu kompenzovalo


 Uživatel úrovně 0

No mam len minoritne vyhrady voci pribehu. Z takejhto veznice urcite nie je az tak problem utiect: 2 km od pevniny? to uplavam aj ja (vyskusane); teplota vody? co neexistuju otuzilci?; vaznica v ktorej sa da takto lahko zohnat cokolvek?; len tak postavit klzak? myslim ze na to je potreba trochu viacej praxe;
Ale aby ste mi teraz nenadavali ze to je mimo myslienku, su to len vedlajsie zalezitosti.
Napad dobry, ale na moj vkus moc moderny, a neviem si nejak predstavit ako by som ho vyuzil. Preto 3