Předměty

Elfská dýka Hodnocení: Něco to má do sebe

Autor:
Přidáno:
Hlasovalo: 31

Skupina: Zbraně

Síla zbraně: 3 / +1

Kvalita zbroje: -1

Délka: 1

Cena: 6

Váha: 7 mn

Popis:

HISTORIE ZBRANĚ
Tato zbraň si získala svůj název proto, že byla právě mezi Lesními elfy spatřena nejprve. Až poté se dostaly tyto zbraně z elfských rukou i k jiným národům a jiným bojovníkům. Lesní elfové ji vyrobili z jednoho jediného důvodu. Sice se traduje, že elfové raději vylezou na stromy a ostřelují nepřítele z luků a zasypou jej salvou šípů, ale když už byli elfové na zemi a dostali se bitvy s nepřítelem, používali své meče. Jelikož se často stávalo, že bojovníkovi v boji vyrazil jeho nepřítel zbraň a on ji pak musel sebrat, nebo utéct, hrozilo, že zbytečně přijde o život. Proto si elfové začali kovat tyto dlouhé dýky, podobné krátkým mečům. Ony to jsou vlastně krátké meče, ale všichni jim říkají dýky. Někteří ale namítali, proč si do boje brát dlouhý meč a kratší dýku, když by si mohli vzít ještě jeden dlouhý meč. Ostatní ale vycházeli ze skutečnosti, že pokud bojují s mečem v ruce a ještě jedním u pasu, jsou méně obratní, než s lehkou dýkou a jako že obratnost je v boji důležitá. Právě proto byly tyto dýky zavedeny jako záložní zbraň pro bojovníky. Z historie víme, že dýky se po pár letech po svém spatření rozšířili dál mezi národy a různé a jiné bojovníky. Nejčastěji tvořili tyto dýky výzbroj lukostřelců a bojovníků, stejně jako kouzelníků i alchymistů. U lučištníků především kvůli lehkosti a síle zbraně, u bojovníků jako záloha. U kouzelníků jako lehká a dobrá zbraň a alchymisté ji nosili pro případ nouze. Bohužel se tato zbraň nedá vrhat. Je to snad kvůli její délce. Mnohokrát se mluvilo o tom, že bojovníci nosívali dvě dýky, přičemž je kombinovali jako lehké obouruční zbraně, s nimiž se dali provádět nejmožnější smrtící komba. Ne že by to nešlo i s jinými zbraněmi, ale popis kombinací těchto zbraní bude uveden níže. Historie této zbraně říká mnoho, ale také tolik, co je jednak praktické a jednak užitečné. Jediné, co je zastíněno a neodhaleno je to, kdo je vykoval.

POPIS A VZHLED
Zbraň má asi padesát coulů dlouhou čepel, šest coulů dlouhou záštitu a dvacet coulů dlouhou rukojeť. Čepel je ukována z oceli, která byla po ukování poornamentována. Ostří je pouze z jedné strany. Jinak je čepel zahýbána, ale nikde ne tak, aby záhyb byl podobný záhybu na šavli. Záhyby jsou o hodně menší. Ornamenty na čepeli jsou jenoduché čáry a kličky, jemně vyryty do oceli. Čepel je úzká, asi pět coulů a lehká ( ocel ).
Záštita má tvar půlkruhu, přičemž useklá část, tedy ta rovná je nasměrována k čepeli. Půlkruh má zlatavou barvu a je na něm vyornamentován lístek buku. Záaštita není moc široká a v žádném případě nemůže zabránit zásahu dlouhého meče. Je zde akorát tak nato, aby popřípadě zastavila či odklonila ránu lehké zbraně.
Rukojeť je dvacet coulů dlouhá a dobře uchopitelná. Je omotána černou kůží pro lepší držení. Na jejím dolním konci je hruška ve tvaru jehlanu, který má zakulacené hrany spodní podstavy. Není na něm nic vyornamentováno, má pouze stříbrnou barvu a je přiměřeně těžký ( těžký asi jako na tesáků ). Celá zbraň má tedy délku osmdesát a někdy devadesát coulů.

KOMBINACE

Elfská dýka + Dýka / 4 / +1 / +1
Elfská dýka + Krátký meč / 5 / +1 / +2
Dvě elfské dýky / 4 / +1 / +2

ZVLÁŠTNOST
Pokud při přechodu z druhé na třetí úroveň nasbíral hráč alespoň 1000 zkušeností s touto zbraní ve formě Dvě elfské dýky, mohl se naučit při výcviku ( záleží na PJ ) následující fintu: Postava chce zaútočit na bytost. Místo toho, aby na ni zaútočil, zůstane stát tak jeden sáh od bytosti ( v rozšířeném i v normálním soubojovém systému ) a udělá následující věc, která zabere dvě akce ( v rozšíř. Soubojovém systému ). Začne točit dýkami v ruce a po chvíli s nimi po nepříteli sekne v protisměru, či-li každá dýka seká na jinou stranu ( pravá doleva a levá doprava ), a po tomto provedení otočí postava čepele tak, aby mohla seknout znovu a udělá to samé, akorát že teď se vrací s dýkami do výchozího bodu. Pokud tuto fintu postava použije na bytosti inteligencí 10 a méně, jsou zraněny za 2k6 -3 ( to je postih za to, že bytosti jsou překvapeny ). Touto fintou lze zranit i nepřítele s inteligencí 10 a více, ale pouze za 1k6 + bonus za sílu. Nelze ale zranit bytosti, jako je drak a bytosti velikostí D ; E. Než tuto fintu postava použije, musí uspět proti pasti na odolnost, která je: Odl 5 uspěje / neuspěje.

Pokud postava nasbírá s touto zbraní 1000 zkušeností, zvýší se útočné číslo této zbraně o +1 ( zkušenosti musí nasbírat ale tak, že se zbraní bojuje tak dlouho, dokud nenasbírá oněch 1000 zkušeností, přičemž nesmí používat jinou zbraň. ). Takto získaný bonus zůstavá zbrani permanentně.

Přidáno:

Přečteno: 0

Hlasovalo: 31

Autor:

Diskuze

 Uživatel úrovně 0

No já na meče moc nejsem, ale tohle se mi docela líbí až na tu úpravu a zarovnání. Dávám *4*


 Uživatel úrovně 0

Je to čistě můj názor, ale:
1) Nedokážu si představit šesticoulovou záštitu, když čepel je široká 5 coulů. Taková by nedokázala odvrátit ani dýku...
2) Proč by si házela postava na odolnost při tý fintě?
Jinak se mi to docela líbí.
S pozdravem Draco


 Uživatel úrovně 0

ThunderBolt: Jo tak jsem to myslel. A pro příště si odpusť to tapetování, bylo by hezké to napsat do jednoho odstavce, bylo by ot pro všechny lepší. Když to napravíš repku ti vrátím 3)


 Uživatel úrovně 0

Syrus: Já sám neměl na mysli Hvozd jako kolektiv...


 Uživatel úrovně 0

Všem: Všichni co kritizovali, váha je opravdu malá a určitě bych ji mohl zvýšit na takových 15 - 20 mn. A cena? Ta by mohla po uvážení být možná tak, s vaší pomocí, asi kolem 20 zl...


 Uživatel úrovně 0

Sardo: Ta délka zbraně je přece jenom tak přiměřená... Není to přesně tolik, kolik je uvedeno... Takovéto rozmezí má spíše typický kousek...


 Uživatel úrovně 0

Schullin Koulle: Těch fint víc???... A ještě v posloupnosti... Myslím, že máš na mysli něco takového, jako to, že se naučíš např. tři další, než dospěješ k této a v boji je můžeš použít všechny, ale každou v jiné akci, kole.


 Uživatel úrovně 0

Deshi: S tou pastí na Odl. jsem se překlepl. To je moje chyba... Bohužel i náhoda dokáže pohřbít takovýto předmět...


 Uživatel úrovně 0

no, nevím, valný dojem to na mě nedělá, ale zpracování je opravdu podrobné a jak řekl Tuax: "na vyšší úrovni"

vynechám nedostatky a pravidlové záležistosti, ale pořád nevím s tím rytím do oceli a ohýbáním zastudena... to by ocel neustála... ornamenty bych doporučil leptat... nenaruší to strukturu kovu a je to mnohem úhlednější, protože si nedovedu představit nástroj schopný rýt do kvalitní oceli...


 Uživatel úrovně 5

Již zde bylo vše řečeno, a to hned několikrát a v různých podáních, takže nemá smysl to omýlat do nekonečně. Pár prvků se mi v tomto příspěvku líbí a rozhodně je jeho zpracování na vyšší úrovni, něž je zde zvykem. Přesto jsou zde detaily, které až hnidopišsky většina čtenářů odsoudila. Zkuste si udělat sami pro sebe kompletní popis nějaké dýky...

Tuax