Kouzelnická Kouzla

Pekelné lože *Seim plantare* Hodnocení: Kvalita

Autor:
Přidáno:
Hlasovalo: 8

Skupina: Časoprostorová magie

Past: viz. text

Dosah:

Rozsah: 20

Vyvolání: 2 kola

Trvání: 22 kol (maximálně)

Popis:

Jméno kouzla: Pekelné lože
Kouzelná slova: Seim plantare
Magenergie: 14 magů
Past: viz. níže
Dosah: 20 sáhů
Rozsah: viz. níže
Vyvolávání: 2 kola
Trvání: max. 22 kol
Skupina: Časoprostorová magie

U některých kouzelníků se můžete setkat i s názvem kouzelné prostěradlo – avšak jde o stejné zaklínadlo jako pekelného lože. Kouzlo očarovává nemagický předmět podobně jako například magické lano. Konkrétně potom prostěradlo, povlečení, deku nebo podobné látky na podestýlání o maximálních rozměrech 3x3 sáhy – bez možnosti úpravy plochy v poměru prostor/magenergie. Minimální rozměry pak 1x1 sáh – respektive tak, aby bylo možné obalit nejméně hlavu. Kouzlo lze vyvolat pouze za podmínky, že na dané látce leží nějaká (vždy pouze jedna!) postava. Není ovšem nutné, aby spala, ale jak se ukáže dále, pro spící postavu je daleko těžší se tomuto kouzlu ubránit.

Projevy očarovaného prostěradla jsou takové, že se bude snažit ležící (případně spící) postavu udusit. Nejprve se látka pokusí svého nocležníka obalit a vytvořit tak sevření, pod nímž by mohla postavu přidusit. Tato akce je vyjádřena pastí s nebezpečností 3 (u bdící postavy), použitá vlastnost je síla a obratnost + rozdíl úrovní kouzelníka a ležícího, u spící postavy je potom nebezpečnost zvýšena dvojnásobně – tedy 6. Pokud se tato akce prostěradlu nepodaří a tvor se ubrání, pokusí se o stejný útok ještě jednou, ale nyní již v každém případě na probuzenou postavu a nebezpečnost je snížena na 2. Nebude-li ani tento útok úspěšný, kouzlo se rozplývá a povlečení se znovu stává obyčejným nemagickým předmětem.

Jestliže ale postava neuspěje, začíná se dusit. Dušení probíhá podobně, jako pravidla pro topení se. Použitou vlastností je ale tentokrát síla + odolnost a počáteční past je 7. Postava ztrácí 1 život a v dalším kole si hází proti pasti, nebezpečnost je o 1 vyšší. Pokud zase neuspěje, ztrácí 2 životy a nebezpečnost opět o 1 stoupne. Toto pokračuje buď dokud postava neztratí všechny životy, neuspěje v hodu proti pasti nebo vyprchá trvání kouzla, které se rozptýlí jestliže nestihne postavu udusit do 20 nebo 21 kol. Zranění dušením je jenom stínové, pokud se postava zachrání dříve než zemře, ztrácí za dušení pouze čtvrtinu skutečných životů ze stínového zranění.

*Trvání kouzla je 22 kol, dušení probíhá nejdéle kol 20 nebo 21. Do trvání se tedy započítávají dva pokusy o omotání postavy, z nichž každý trvá jedno kolo.


Rušení kouzla

Kouzelné prostěradlo lze, mimo ubránění se oběti, zrušit i zaklínadlem rozptyl kouzla, nebo pokud by na něj některá postava zaútočila kouzelnou zbraní proti magickým tvorům, (nejméně tedy ze 6. sféry) s níž je možné látku rozřezat (dýka, tesák, meče, apod.). V případě, že jde o jinou postavu než dušenou, hází si pomáhající postava proti pasti 4~Obr~ vysvobození dušeného / vysvobození dušeného se zraněnín danou zbraní – dle situace, zbraně a uvážení pána jeskyně. Teoreticky lze počítat i s tím, že by se o toto pokusila i sama oběť, past je pak 7~Obr~ vysobození se/ vysvobození se s pořezáním (opět v kompetenci pána jeskyně).


Lože ve světě a jeho původ

Chceme-li se dopátrat k původu kouzla, je nutno vypravit se do šlechtických a panovnických kruhů, které, jak známo, mnohdy poskytují živnou půdu pro růst plánů intrik, zrad a msty. Nejednou již svou roli sehrál dryjáčník s jedy na zakázku, vrah s dýkou ve skrytu pláště, babice s prokletými amulety, ale i dvorský čaroděj o mezích jehož schopností nemají mnohdy ani sami jejich páni ponětí. Nejinak tomu bylo před několika lety, kdy manželská nenávist a ženský šarm daly přitížit zemi o jednoho dobrého šlechtice. Bohatá šlechtična dlouho hledala a zkoušela způsoby, kterak se zbavit svého manžela, až na svou stranu přivábila i mužova dvorního čaroděje a rádce. Netrvalo dlouho a brzy přišel s kouzlem, při němž by nikdo neodhalil vraha. Pekelné lože, které bylo pro pána přichystáno se mu stalo osudným a za jeho smrt nešlo potrestati neznamého vraha. Stárnoucího a slábnoucího čaroděje však na smrtelné posteli tížilo svědomí a zpovídal se před svým synovcem. Kouzlo tak přežilo spolu s pověstí, avšak obojí bylo vždy v povědomí úzkých kruhů.

Kouzlo se může naučit mág i čaroděj nejméně na 6. úrovni. Podmínkou je kouzelnický mistr učitel, který pochází ze zámožnější vrstvy obyvatelstva, či ve spojení s vysoce postavenými postavami.

Přidáno:

Přečteno: 0

Hlasovalo: 8

Diskuze

 Uživatel úrovně 0

1) Fakt, že tvé pravidlo nejde proti ostatním pravidlům neznamená, že je to pravidlo dobré, když je v rozporu s logikou věci, nemluvě o tom, že ono proti pravidlům jde. Neobsahuje magenergii potřebnou k danému efektu a ani není odpovídající skupiny.

2) Očekával bych omluvu.

4) Proč jsem nenapsal 36. úroveň, ale 25.? Proto, že jsem implicitně předpokládal osobu sesilatele na vyšší úrovni. Pokud je sesilatel o stejný počet úrovní výše, pak může zabít "stejně dobře", tedy se stejnou pravděpodobností. Domnívám se, že u likvidačních kouzel by se cena měla určitým způsobem odvíjet od životaschopnosti, a z části právě díky bodu 1 je toto kouzlo likvidační.
Pro kouzelníka na vysokých úrovních není 14 magů vůbec nic, oproti úrovním nižším, tam bych cenu akceptoval, i když u velmi nízkých úrovní je 14 magů zase i moc... tvá úvaha je jiná, má se stotožňuje s úvahami autorů pravidel...


 Uživatel úrovně 5

1) a 3) Tady nejde o žádnou Tvou nebo mou pravdu, už to pochop. Jde tady jen o vůli autora, který si vytvořil svůj vlastní mechanismus, tak jak se mu hodil. Tobě se buď líbí nebo by jsi jej nepoužíval, protože se ti nepozdává. Podle mne je to poměrně jednoduché pravidlo, které nejde proti ostatním pravidlům. Toť vše.

2) Asi nemá smysl si tohle dále přehazovat.

4) Reaguju na něco jiného, protože to obhajuje cenu. cit."za 14 magů se dá bez problémů zabít dobrodruh na 25 úrovni, a to úplně stejně tak dobře jako třeba na 1." Ano za stejnou cenu se zabijí oba ale NE stejně dobře, protože kvůli jejich úrovni bude zcela odlišná pravděpodobnost. Je to prostě postava jako postava, život za život, jde o situaci, kde by cena měla být stejná.


 Uživatel úrovně 0

1) Nevyvracíš mé tvrzení a já si myslím, že to docela vadí. U kouzla nejde jen o to, jestli vadí/nevadí ve hře, ale i o jistou logiku. Navíc ty hovoříš o obranném efektu - problém je však v efektu útočném.
2) Proč já jako redaktor můžu napsat "domnívám se" a ty mi na to odpovídáš "omyl"? Trošku víc úcty by neškodilo... Jak říkám, domnívám se, že je to obráceně. "Protisíla" ti naopak pomůže, protože se prostěradlo "rozřízne samo" o připravenou čepel. I kdyby však na tebe dýku (asi nejpraktičtějí zbraň v této situaci) "namáčklo", asi se nebudu řezat, ale nechám ji k povrchu těla směřovat plochou stranou... U meče se dá uvažovat o tvé verzi, avšak kdo si s sebou bere do postele meč, že...
3) Vycházíš z bodu 1, při tomto předpokladu to není chyba, avšak pokud připustíme, že v bodě 1 mám pravdu já, potom již ano.
4) ... závislost CENY... netvrdím, že kouzlo není závislé na životaschopnosti, ty ovšem reaguješ zase na něco trochu jiného... za 14 magů se dá bez problémů zabít dobrodruh na 25 úrovni, a to úplně stejně tak dobře jako třeba na 1. ... IMHO past by měla odpovídat skutečně spíše magenergii, než úrovni kouzelníka... tím se ale opět dostáváme do logiky působení kouzla, budiž, zde není pravda, jen názor. Z hlediska hry by ale měl být mezi 1. a třeba 25. úrovní mrtvého nějaký cenový rozdíl... proč třeba u mágova velkého mixu není použit stejný mechanismus? Taktéž se jedná o kouzlo totální...

- Takže mám nápad a použitelnost díla z hodnocení zcela vyřadit?? :-))
- Chybu může udělat každý, ale dělat něco záměrně špatně je vskutku podivné... zvlášť když to pak bude kritizováno.


 Uživatel úrovně 5

1) Princip ochrany je magenergie, prostěradlo nelze obranným způsobem zneužít, takže by to nemělo vadit.
2) Omyl, prostěradlo na tebe tiskne zbraň svou "protisilou", respektive zbraň na postavu namáčkne.
3) Jakékoliv, je to bráno jako prolomení "magické bariéry" jinou magií.
4) Na živataschopnosti kouzlo závislé je - rozdíl úrovní kouzelníka a ležícího u pasti. Cena je dosti drahá, pokud bereš v potaz nejasný úspěch kouzla.

Btw. Přijde mi že máš hodnocení (obecně - všude) založené na 3 dost subjektivních bodech výjma zpracování. Ale můj dojem.

Btw2. Zkratka (je to zkratka) viz je zprzněná už mnoho let, pokud se nechceš zabývat dlouhým filologickým problémem, raději ji neřeš. Ono je to vlastně všechno jinak a špatně, tak si ji píši jak chci .o)


 Uživatel úrovně 0

Tak, nejprve, co bych dílu vytknul:

- Na látku lze s úspěchem útočit pouze bodnou/sečnou zbraní s útočným démonem proti magickým tvorům (alespoň jak jsem vyrozuměl)... nevidím důvod. Pokud je kouzlo seslané kupříkladu pouze na prostěradlo, magenergie nutná k ochraně před zbraněmi se SZ třeba 10 (i vyšší) by bylo určitě potřeba více. V principu kouzla k této ochraně nevidím důvod.
- Domnívám se, že oběť má menší šanci se sama pořezat, než být pořezána zachráncem.
- Ke zrušení kouzla stačí jakékoliv zranění? To asi ne... hodila by se tabulka útoku na neživé předměty pro tyto situace.
- Vzhledem k faktu, že jde o kouzlo likvidační, domnívám se, že by zde neuškodila určitá závislost ceny na životaschopnosti.

Ač se to po těchto výtkách nemusí zdát, oceňuji způsob zpracování, autor zná pravidla poměrně dobře a v díle jsem nenašel žádný vnitřní rozpor.

Hodnocení:
Nápad: Idea je slabší stránkou díla. Prostěradlo, které škrtí, nepovažuji za nikterak nadprůměrně originální a v kombinaci nižší použitelností dílu nepřidává. Za samotný nápad tedy 50%.
Zpracování: Přes výtky, které jsem napsal, zasloužených 60%.
Dojem: Na rozhraní mezi dobrým zpracováním a horší ideou spíše kladných 55%.
Použitelnost: Domnívám se, že situací, kdy je kouzlo použitelné, je zpočátku poměrně málo, ovšem s rostoucí úrovní kouzelníka (v této verzi) může jít o relativně dobré likvidační kouzlo, byť jen v omezených případech. Je třeba také něco přičíst za možné použití CP... 40%

Celkem: 53%, 3*. S dobrou ideou to příště může být i lepší.

gramatická poznámka.: “Viz“ je rozkazovací způsob slovesa vidět, nikoliv zkratka. Píše se tedy bez tečky.