Hřbitov

Císař Firien a jeho smrt Hodnocení: Něco to má do sebe

Autor:
Přidáno:
Hlasovalo: 13

Císař Firien a jeho smrt


6. května, 35. rok vlády Firiena I.
Ve velkém štábním stanu panovala nervózní atmosféra-císař se zlobil. Firien Johantur I. chodil kolem stolu a vztekle se švihal přes lýtka jezdeckým bičíkem. Občas se zastavil aby si prohlédl plastickou štábní mapu, která ležela na stole. Generálové a maršálové mu uctivě uvolňovali místo. Císařův zrak se upíral k městu Falwirk, vzdálenému přes sedmdesát mil. Do jeho mohutných zdí se dnes nad ránem musel uchýlit princ Valens, když jeho sbor-celkem 2 pluky pěchoty, pluk jezdectva a několik ženijních praporů-utrpěl porážku od nepoměrně větší armády Koalice. Město bylo obléháno a déle než týden se nemohlo udržet…


V odhadu císařovy nálady se ale přihlížející mýlili-hněv byl už dávno pryč. Císař byl veterán mnoha válek a bitev a věděl, že jeho syn potřebuje naléhavě pomoc. Věděl také, že hněv je rádcem poražených. Znovu se podíval na mapu-mezi ním a princem stálo 120 000 mužů koaliční armády. Byla to sběř, sehnaná kde se dalo. Jádro koalice tvořili trpaslíci-jejich král Svur byl také velitelem oné armády. Zbytek tvořili cizinci: běženci, uprchlíci, žoldáci i "bojovníci za svobodu". Dohromady je pojilo jediné: neměli ho rádi. Ano, za posledních pětatřicet let vyplněných válkami si udělal hodně nepřátel… Ačkoliv trpaslická pěchota i zahraniční jednotky budily respekt, nebylo třeba se bát. Už je dokázal porazit. Mnohokrát. Vždycky porazil každého. Byl to nepřítel, kdo měl strach. Od poslední porážky se schovávali v horách jako krysy. Teprve zvěrstva, která v údolích páchali Firienovi vojáci, je donutila sestoupit a znovu bojovat… Svur si jde pro porážku. "Tam (šeptl císař a podíval se zpět na mapu) pod hradbami Falwirku je konečně zničím". Prostředky na to ostatně měl. V obrovském ležení kolem stanu tábořilo téměř 200 000 jeho vojáků. Jenomže právě to množství byl problém-příprava takové operace by zabrala týdny-na to nebyl čas. Jeho důstojníci ale nepochybovali, že císař, kterému obdivně přezdívali "Starý Lišák" najde nějaké řešení. "Maršále" obrátil se císař k náčelníkovi svého štábu "Zítra zrušíme tábor a vyrazíme směr Falwirk. Vydejte příslušné rozkazy."


Ráno 8. května, 35. rok vlády Firiena I.
Starý Lišák, oděn ve své polní rytířské zbroji, seděl na židli ve štábním stanu. Usmíval se. Dnešní bitva se zapíše do dějin a on je na ni připraven. Před malou chvílí odjeli velitelé ke svým oddílům. Rozkazy, které dostali, zajistí i dnes císařským vítězství. Důležité je, že vyšlo počasí-neprší a to umožní hladký pohyb oddílů přesně podle jeho představ. Šest jeho sborů rozdělí armádu nepřítele a postupně jednotlivé části rozdrtí. Pokazit se nemá co. Kdyby snad přece něco nevyšlo, nic se neděje. Kolem štábního stanu byly připraveny početné zálohy, připravené vyrazit na problematické úseky. Ano, pět pluků jízdní gardy a divize pěchoty zažehnají každý problém.


Poledne 8. května, 35. rok vlády Firiena I.
Císař právě obědval. I přes jisté problémy-nebo snad právě díky nim, byl stále ve skvělé náladě. Před hodinou požádal maršál Bergfeld o posily pro svůj III. sbor. Dostal pět pluků záložní pěchoty. Drobné potíže nejsou nikdy na škodu…když jde všechno hladce, je to první známka toho, že něco není v pořádku. Císař pohlédl na hodiny. "Hmm, těch pět pluků už je touhle dobou u Bergfelda…"-pomyslel si a natáhl ruku po moučníku.

Siestu přerušil posel od IV. sboru. Maršálu Golheimovi se nepodařilo osvobodit město. Podařilo se mu sice vytlačit od něj velký oddíl nepřítele, ale musí ho dál pronásledovat a nemůže vyčlenit dost jednotek proti obléhatelům… "Generále!"obrátil se císař na vysokého barbara od gardových kyrysníků "Vezmete si Lehanský gardový pluk a zbytek záložní pěchoty. Vydáte se osvobodit Falwirk. Měla by to být hračka."


Odpoledne 8. května, 35. rok vlády Firiena I.
Přijíždí rychlý posel se zprávou o osvobození Falwirku. Císař pokýval hlavou a vyšel mu několik kroků naproti. "Vezu špatné zprávy veličenstvo. U Falwirku je víc nepřátel, než jsme čekali. Pokusili jsem se o útok, ale po těžkých ztrátách jsme museli ustoupit na Okelský kopec. Ranění jsou na cestě do tábora."

Firien se zachvěl vzteky. Navenek ale zachoval klid hodný císařského majestátu. "Pánové!" obrátil se ke svým důstojníkům "Jak vidíte, tak i ten nejgeniálnější plán může zhatit hloupost jediného člověka. Velícího důstojníka nemine trest…" Přítomní důstojníci se mimoděk zachvěli. Císař umí být krutý k těm co ho zklamali…nejednou byly i celé pluky posílány do trestaneckých táborů… Z myšlenek je vytrhl císařův rozkaz veliteli gardy: "Ať se vaši muži připraví! Povedu je osobně!"

V čele čtyř pluků gardových kyrysníků dorazil Firien na dohled k Falwirku. Před městem stálo zhruba 30 000 mužů, kteří se spěšně řadili do šiku. Byla to hlavně pěchota. Firien se otočil v sedle a přehlédl své oddíly: měl 8 000 jízdních gardistů a sto jezdců své tělesné stráže. Nad ním vlála ve větru jeho osobní korouhev, kterou nesl jeden z jeho mužů. Císař pohybem ruky přivolal kurýra: "Vrať se do tábora a řekni kuchaři, že jsem za dvě hodiny zpátky. Ať připraví takové ty zákusky s…hmm…no s tím žlutým na povrchu-on už bude vědět co myslím…" Císař se podíval zpět k městu "Bude to hračka!". Při pohledu na pole poseté mrtvolami se mimoděk zachvěl-tohle už dneska jednou říkal.

"Trubači! Dej signál! Útokem vpřed!" Masa ocelových jezdců začala sjíždět z návrší. Postupně nabírala rychlost. Obrovský ocelový klín mířil k hlavní bráně města-cestu si musel prorazit středem nepřátelské sestavy-a na jeho špici zářily pozlacené pancíře Tělesné stráže. Klín se zakousl do pěchotní formace. Řada za řadou byli pěšáci všech ras zašlapáváni do prachu, probodáváni kopími a koseni meči gardistů. Masa koní a mužů v železe hnaná ohromnou setrvačností se nedala zastavit a Firien v čele svých jezdců dorazil až k hlavní bráně. Tam zarazil koně. V ruce držel meč-kopí už dávno zlomil-a jak on, tak i jeho kůň byli zbroceni krví bezejmenných mrtvých pěšáků. Brána se pomalu otevírala. Firien čekal, až si padnou do náručí. Otec a syn zbroceni krví společných nepřátel… Ochoz se černal obránci. Pozdě si císařští všimli koaličních stejnokrojů. Na jezdce stísněné mezi baštou a bránou začaly pršet šípy a muži i koně se hroutili do prachu. Firien věděl, že nic není ztraceno-něco podobného už zažil-stačí jen projet bránou do města. Brána se rozevřela dokořán. Jezdci se začali tlačit dovnitř, aby opanovali město a pomstili se nepříteli za smrt prince a jeho mužů. Najednou se koně začali vzpínat a několik mužů spadlo ze sedel. V bráně stál ohromný válečný slon. Na hřbetě měl dřevěnou věž a na ní-císařští vykřikli hrůzou-přibité tělo prince Valenta. Slon zatroubil a vrazil mezi jezdce-za ním se už tlačila další zvířata. Koně se ke slonům nechtěli přiblížit a vyhazovali jezdce.

Starý Lišák se chytil do vlastní pasti. Jako zkušený válečník Firien věděl, že není úniku. Netrvalo dlouho a jeden z lučištníků zasáhl jeho koně. Opěšalý císař odmítl dalšího a s taseným mečem se vrhl do vřavy u brány. Kolona slonů si prorazila cestu a postupovala dál do hloubky formace císařských-za slony postupovali trpaslíci. Zároveň pěšáci přešli do protiútoku a sevřeli kolem gardistů obklíčení.

Když o dvě hodiny později dorazil III. sbor maršála Bergfelda a vracející se IV. sbor, byly koaliční jednotky rozdrceny a Svur, který jim velel, zabit. Z gardistů v kotli přežila jen hrstka. Firien mezi nimi nebyl. Jeho tělo bylo nalezeno-společně s těly většiny mužů jeho tělesné stráže-kousek od hlavní brány a neslo celou řadu smrtelných ran. Vzhledem k tomu, že všichni trpaslíci v bitvě padli, není už možno zjistit, kdo vlastně Firiena zabil.

Diskuze

 Uživatel úrovně 8

Nathaelen:
Čteš? Nechci Tě nějak snižovat, ale to snad dělají všichni příslušní redaktoři ne?

Když bylo město dobyto, bylo pravděpodoné, že princ padl


 Uživatel úrovně 5

Syrus:
Jasně, díky.
jen mi tam pořád hapruje ta pomsta smrti prince a teprve následné zjištění, že je mrtev. A ty koaliční kabáty - ale chybka se (téměř) vždycky vloudí :o) aspoň už víš (a nejen Ty), že ty příběhy fakt čtu :o)


 Uživatel úrovně 8

Nathaelen:
Pošpinit? Tak to by sis mohla zkusit! :-)

Brány Falwirku:
1. Čelní jednotky Gardy (Tělesná stráž) dorazí k bráně a svádí boj s posledními vojáky, kteří kladou odpor před bránou.
2. Obránci hradeb odpovídají střelbou do gardistů. Hradby byly pravděpodobně obsazeny vojáky oblečenými v císařských uniformách (tehdy ještě neplatila Ženevká konvence, takže to šlo). Vím, že jsem psal o "koaličních stejnokrojích", ale to byl jen literární obrat. Ve skutečnosti jsem si toho nevšiml, takže lze usuzovat, že byli překabáťění.
3. Císařští si uvědomují, že město padlo a zvažují své další šance (zejména na dobytí města)
4. Protiútok obránců
5. Rozdrcení Tělesné stráže, Firien sražen s koně
6. Obránci si razí cestu z města, částečně opěšalí gardisté kladou odpor, vypuká chaos (pravděpodobná doba Firienovy smrti)
7. Koaliční kednotky uzavírají gardisty v kotli a bitva kulminuje
8. Doráží IV. armádní sbor a napadá koaliční vojska, následuje jejich zhroucení a útěk

Vyřízeno k dennímu pořádku?

Syrus


 Uživatel úrovně 5

Syrus:
ano, podle mého názoru to dílo ničím výrazně nevyniká, ani naopak výrazně nepropadá. Samozřejmě jjsem sledovala Tvé reakce (ostatně jako reakce u všech děl, které jsem dosud schvalovala), takže vím, že na část jsi (z části) odpověděl. A máš ovšem právo neodpovídat, ale snad pochopíš, že já jsem zmizení diskuse s povděkem nekvitovala :o)
JSem ráda, že už jsi pojmenoval diskusi takticko-strategickou, nikoli takticko-logickou. Na logické chyby totiž ve Tvém původním příspěvku místo nezbylo. Jednalo se mi zejm. o jméno císaře (už řešeno), brnění (vyjasněno), nelogickou chronologii děje u bran Falwirku a některé nesrovnalosti ohledně obsazených hradeb apod. Ovšem jsou to jen střípky z celého děje, takže se jimi samozřejmě zabývat nemusíme.
Věz a věř, že žádnou kritiku nepíšu ve snaze někoho pošpinit, či dokonce potupit. Naopak - věřím, že taková diskuse povede ke zkvalitnění (ach ta klišé!) dalších příspěvků, a to nejen Tvých. Prostě že si na to příště dáš pozor.
S úctou
Nathaelen


 Uživatel úrovně 8

Nathalen: maximálně tři hvězdičky znamenají, že je to v nejlepším případě průměrné... Ačkoliv mě fascinuje, že si to (ať již z toho či onoho důvodu) vytisklo 11 lidí.

Tvěho komentáře jsem si samozřejmě všiml. Na gramatické výtky obecně jsem odpověděl prvním (respektive druhým) odstavcem svého příspěvku z 15. 9. Dál jsem speciálně mluvil o těch, o kterých se někdo zmínil zvlášť (rytířské brnění, Starý Lišák). Tím jsem to považoval za odbyté a s povděkem jsem kvitoval, že tato větev diskuse zmizela v taktocko-strategickém reji...
Pokud Tě samozřějmě zajímá něco konkrétního, tak si řekni.


 Uživatel úrovně 5

Syrus:
Nebuď na omylu. To, že Tvůj příspěvek nedostal plný počet bodů rozhodně neznamená, že je špatný. Jsem dost přísná, co se schvalování týče, to už jsi zřejmě postřehl i z komentářů u minulých děl. Dvě hvězdičky zanmená že jde o dílo průměrné až mírně podprůměrné mezi těmi, které vůbec prošly do schvalování. S tím, že jakousi "podprůměrnost" v Tvém případě dělá ta jazyková stránka.
Ale opravdu jsem nepochopila, jak sis mohl nevšimnout komentáře redaktora rubriky :o) - výhrady jsou v prvním příspěvku


 Uživatel úrovně 8

Nathaelen: proboha promiň! Nevšiml jsem si. Samozřejmě rád odpovím - od toho jsem tady. Jenom jestli by ji mi mohla (opět) připomenout co tě konkrétně pálí. Na něco jsem už odpovídal a taky je to celkem dlouho, takže už nemám přehled.

Hmm, těch prvních pár vět znělo jako příspěvek u jednoho ze Saladinových stolů. No, každý máme něco. já nepříkla jsem měl asi strávit méně času nad taktickými příručkami a více nad Pravidly českého pravopisu :-)

Díky za neutuchající zájem (ačkoliv je jde spíš o smutnou povinnost, že?)

Syrus


 Uživatel úrovně 5

Shelagh, deshi, Syrus:
Nejen Shelagh taktické a strategické finesy bitvy příliš neocení, ani já. Navíc dle mého názoru (a jak jsem pochopila z prvního Syrusova příspěvku - opět nejen mého) to není nejdůležitější součástí tohoto příběhu, nestojí na nich. Ano, deshi je rozhodně výrazně zainteresovanější v otázkách boje, než já, ale pokud na taktice přímého boje nestojí příběh, nebudu při hodnocení přihlížet k tomu, že nejsou rozepsány veškeré kroky a postupy armády. Ovšem příběh obsahuje i jiné podstatné, či méně podstatné chyby pravopisnými počínaje a logickými konče. Proto jsem tak trochu předpokládala, že se právě k nim Syrus vyjádří, jakkoliv zareaguje. Pokud bych si nemyslela, že stojí za odpověď, pravděpodobně bych je vůbec neuváděla.
Co se týče přezdívky, upozornila jsem na ni zejména z toho důvodu, že je tak svými pořízenými nazýván "obdivně" - z toho tedy vyplývala má poznámka, předpokládám i courova.


 Uživatel úrovně 5

Taktické a strategické finesy velké bitvy příliš neocením, na to jaksi nemám knedlíky, nicméně příběh je to vcelku čtivý. Jak už bylo řečeno, chybí propracovanější psychologie císaře a motivy posledních rozhodnutí.


 Uživatel úrovně 0

nevím co bych měl napsat abych neopakoval to co už bylo řečeno. Souhlasím s názorem coura.