Hraničář

Hraničářův společník Hodnocení: Nic moc

Autor:
Přidáno:
Hlasovalo: 16

Hraničářův společník

Toto dílo mělo jít původně do Rozvoje DrD, společně ještě s rozšířením sortimentu kouzelníkových přátel. Později jsem však zjistil, že u kouzelníka se jedná jen o rozšíření, zatímco u hraničáře o zcela novou schopnost. A tak jsem od sebe dvě části oddělil a takhle to nyní vypadá.

Naslouchal jsem větru a štěbetání lesního ptactva. Meditoval jsem a prosil druidy všech hvozdů. Díky mé soustředěnosti a ustavičnému dumání jsem byl kupodivu vyslyšen.

Hraničář může vyvolat tyto tvory: Zlatý sokol, Satyr.
Zlatého sokola může přivolat od třetí úrovně, Satyra od šesté. Pokud má hraničář psa, dalšího společníka již vyvolat nemůže a naopak. Zásadní rozdíl mezi kouzelníkovi společníky a hraničářovi je, že kouzelník tvora pouze vyvolá a následně již nemusí nic řešit. Jeho vyvolaný tvor se stane na sto procent jeho společníkem.
Zato hraničář musí tvora pomocí magie přivolat, avšak posléze navíc splnit vždy dvě zkoušky – zkouška síly a zkouška inteligence. Podle toho se rozhodne, zda se bytost k hraničáři přidá.

Rituál na přivolání obou bytostí není tak náročný, jako tomu bývá u čaroděje. Ovšem i tak je čímsi specifický.
Hraničář se uchyluje k rituálu pouze v přírodě (v rušném městě nemá žádný účinek). Vyvolání funguje jen tehdy, když se hraničář dostane do meditace (ta nemá nic společného se získáváním magenergie meditací z pravidel DrD. Jedná se o klasickou a obyčejnou meditaci, kdy se hraničář navenek uchyluje k odpočinku, ve skutečnosti je ale plný soustředěnosti). V tu chvíli nevnímá okolí, nýbrž se soustředí jen a jen na svůj cíl. Přivolávání nějakou dobu trvá a k tomu, aby hraničář svůj cíl myšlenkami vycítil, je navíc zapotřebí magická energie – magenergie. U každé bytosti je počet magů jiný, to samé platí pro čas – dobu, po kterou je hraničář ve stavu meditačním.

Zlatý sokol:

Jedná se o krásného dravce se zlatavým peřím. Je větší nežli obyčejný sokol a ještě k tomu je o mnoho inteligentnější. S hraničářem se domlouvá telepatií. Hraničář se jej může pokusit vyvolat každou druhou úroveň. K jeho přivolání potřebuje hraničář sedm magů a čtyři směny času. Vyvolání sokola je jisté, pokud hraničář splňuje tyto podmínky. Když se tvor objeví, musí jej hraničář něčím upoutat. Následuje tedy past na sílu a inteligenci:
Sil ~ 7 ~ upoutá/neupoutá
Int ~ 7 ~ upoutá/neupoutá

Uspěje-li hraničář v obou zkouškách , Zlatý sokol se k němu přidá a stane se jeho společníkem. Přátelství se sokolem skýtá pro hraničáře mnohé výhody. Jedná se nejen o moudrého rádce a společníka, ale i schopného průzkumníka.
Jeho přesvědčení je navíc zásadně neutrální, tudíž se mu lehce příčí chování zákonně zlých i zákonně dobrých bytostí (není to však výjimečně důležité pro průběh hry).
Zlatý sokol může v jednom kole zaútočit jak pařáty, tak zobákem.

Schopnosti:

  1. Zlatý sokol dokáže pomocí myšlenek komunikovat s ostatními dravci – orly včetně. Dravci bez inteligence jej většinou poslechnou a splní jeho přání, leč jiní inteligentní ptáci jej pouze vyslechnou (ve svém zájmu mu výjimečně i pomohou).
  2. Sokol nedovede kouzlit, má však jednu výjimečnou schopnost: když sedí na hraničářově rameni, má určitou možnost pohltit nepřátelské kouzlo - sesláno na něj, či na jeho pána. Pohlcené kouzlo se prostě ztratí a ani sokolovi neublíží. Šance na pohlcení kouzla je u sokola 25% (1/4).
  3. Průzkum: sokol může plachtit až tři sta sáhů nad zemí a stejně bystře pozoruje dění pod sebou. Za den uletí několik desítek mil, takže se stává užitečným průzkumníkem ve všech situacích a v každém prostředí.


Životaschopnost: 3
Útočné číslo: (+1 + 3) = 4 (pařáty)
+ (+1+3) = 4 (zobák)
Obranné číslo: (+6+ 1) = 7
Odolnost: 15
Velikost: A, B (s rozpětím křídel)
Váha: 40 – 60 mn
Zranitelnost: zvíře, ale I - M ¾ (viz text), O
Pohyblivost: 18 ve vzduchu/okřídlenec
1 na zemi
Vytrvalost: 16/okřídlenec
Inteligence: 13
Charisma: 13
Přesvědčení: Neutrální
Poklady: nic
Zkušenost: 280

Satyr:

Satyr je bytost pozoruhodná a tajuplná. Jsou to zarputilí ochránci přírody a jen tehdy, když se objeví vetřelec se zlými úmysly, se stanou opravdu rozhněvanými tvory plnými zloby. Jsou vzácní a je takřka nemožné na ně ve dne narazit. V noci snad ještě těžší, neboť Satyrové se pohybují za noci neskutečně tiše a poetik by snad mohl říci, že spíše tančí, nežli chodí. Krom toho jim měsíční svit dodává na síle.
Ovšem hraničář na šesté a výš zná kouzlo, které dokáže Satyra přivolat. Je to kouzlo na magenergii i čas náročné a navíc – hraničář se může pokusit vyvolat Satyra jen každou třetí úroveň.
Jak Satyrové vypadají? Říká se, že jejich kůže je ve skutečnosti pevná stromová kůra. Místo vlasů jim na hlavě raší větvičky s listím. Chrup mají plný malých a zaostřených kamínků, které dokážou rozdrtit a rozkousat prakticky všechno. Mají temně zelené oči, dlouhé končetiny a co do výšky jsou něco mezi trpaslíkem a člověkem. Spíše se však výškově přiklání k trpaslíkům.
Satyrové pozřou téměř cokoliv. Od šťavnatých plodů, přes maso (to jí ovšem jen zřídkakdy), až po listí a dokonce i dřevo.
Satyr zaútočí v jednom kole jak silnýma rukama, tak prudkým kopancem.
Přivolání Satyra trvá osm směn a stojí čtrnáct magů. Následuje past na sílu a na inteligenci:
Sil ~ 8 ~ upoutá/neupoutá
Int ~ 8 ~ upoutá/neupoutá

Jakmile se odehraje úspěch, Satyr se k hraničáři přidá a bude jej následovat do té doby, dokud nepadne či je nerozdělí nějaká jiná událost.

Schopnosti:

  1. Satyr umí kouzlit. Ovládá veškerá hraničářská kouzla. Pokud mu však dojde magenergie, musí si ji zpět získat a to meditací, kdy nasává v přírodě okolní auru. Obecně platí, že za každou směnu (kdy odpočívá) nasaje Satyr 1 – 3 magy. Je tedy očividné, že pokud načerpá během jedné směny jen jeden mag, musí meditovat až deset směn, aby si magenergii plně zregeneroval. Když za jednu směnu tři magy, stačí mu odpočívat jen něco málo přes tři směny. Zatímco medituje, není schopen boje ani žádné jiné činnosti (stejně jako u hraničáře). Satyr dokáže čerpat životní energii pouze v přírodě.
  2. Díky své silné „kůži“ je naprosto imunní vůči veškerým obyčejným zbraním i stříbrným zbraním. I magie hraničářů na něj nemá žádný účinek. Ovšem magie jiného druhu, magické zbraně, různé ohnivé rachejtle apod. na něj mají plný účinek.
  3. Tanec. Tato schopnost způsobí, že Satyr začne tančit, což může omámit protivníky. Pro nepřítele je to past na inteligenci (musí mít ovšem inteligenci alespoň tři. Na bytosti s inteligencí pod 3 schopnost neplatí). Int ~ 7 ~ neomámen/omámen - na 1k6 kol (jedná se pak o útok na nehybnou postavu). Tato schopnost působí na všechny přihlížející protivníky do vzdálenosti pěti sáhů.
  4. Satyr se může s hraničářem domlouvat telepatií či dokonce znakovou řečí. Mluvit ale nedokáže, nýbrž vydává jen zvuky podobné těm zvířecím.


Životaschopnost: 5
Magenergie: 10
Počet kouzel: 3
Útočné číslo: (+2 + 3) = 5 (paže)
+ (+2+3) = 5 (nohy)
Obranné číslo: (+4+ 4) = 8
Odolnost: 17
Velikost: B
Zranitelnost: C, G, H, J - M, O
Pohyblivost: 13/humanoid
Vytrvalost: 14/humanoid
Inteligence: 12
Charisma: 13
Přesvědčení: Neutrální
Poklady: nic
Zkušenost: 400

Dodatek:

Někomu se mohou zdát společníci přesílení, leč musíme si uvědomit, že stojí relativně dost magů a každý má nějakou přednost, stejně jako nevýhodu. Snažil jsem se, aby byli jakžtakž vyvážení.
Tak například Satyr dovede kouzlit, je odolný i obratný, ale na druhou stranu dostává ošklivý postih při boji během slunečného dne a nedokáže mluvit. Sokol umí plachtit vysoko ve vzduchu a telepaticky komunikuje se svým pánem, avšak nesvede žádná kouzla. A u žádného z nich není nikdy jisté, že se ke hraničářovi opravdu přidají (na rozdíl od kouzelníka).
A tak dále a tak dále. Nutno se na to podívat z tohoto úhlu. Mým úmyslem nebylo stvořit přesílené tvory, ale bytosti pokud možno vyvážené i na poměr hraničářovy úrovně.

Diskuze

 Uživatel úrovně 0


Zpracování není to hlavní. Moc se mi líbí tenhle nápad a myslím, že to určitě zůžitkuju!


 Uživatel úrovně 0

Zdravím, Falhire. Na úvod chci bych chtěl říct, že mě se dílko líbí nápadem, ale méně již obsahem. Svojí kritiku rozvedu v bodech.

1) Zvířata mi přijdou dost silná, hraničářský pes se s nimi nemůže rovnat.U satyra píšeš, že má šeredné postihy na boj na slunci. Kde jsou ale ony postihy uvedeny? Krom toho mají oba společníci dva útoky za kolo (moc).

2) Schopnost sokola pohlcovat kouzla se mi vůbec nelíbí. Za prvé mi ke hraničářskému (přírodnímu) zvířeti vůbec nesedí (je taková moc kouzelnická, nevím, jak to jiank napsat). Za druhé se nabízí otázka. kam se ta magenergie ztrácí, když ji sokol pohtí? Jestli ji jen tak rozptýlí nebo ji pohltí?

Nebere se ohled na sílu kouzel? Když na hraničáře sešlu jeden modrý blesk a jeden bledý blesk, mají stejnou šanci na rozptýlení/pohlcení?

3) jak daleko se od sebe mohou hraničář a sokol vzdálit? Jaký je dosah telepatického spojení? Existují nějaká omezení jejich domluvy?

4) Satyr ovládá veškerá hraničářská kouzla. Takže i třeba Magický střeh neboOdstranění únavy (PPE) nebo kouzla z pokročilých? Jestli ano, tak se z něj stává hrozně přesílený tvor. (na většinu z kouzel PPP+ některé PPE má magenergii)

Zatím hodnotit nebudu. Počkám, až se k tomu vyjádří autor. Zatím váhám mezi 2* a 3*.

PinHead


 Uživatel úrovně 4

Zajímavý nápad, ale podle mého hrubě nevyvážené zpracování.

Líbí se mi, že hraničář musí podstoupit zkoušky, které se týkají jeho kmenových vlastností, tedy síly a inteligenci. Zkoušky by ale měly být nějak popsané, takhle trpí roleplaying, který by tu mohl být opravdu zajímavý. Trochu mi to připomnělo výzvy v Might and Magicu (stojany, ke kterým přijdeš, a podle míry vlastnosti uspěješ nebo ne, nic víc).
O co lépe by vypadalo, kdyby se třeba Sokol objevil, poletoval okolo hraničáře a vedl ho tak do lesa. Tam by mu ukázal nějaký kus dřeva, který musí hraničář jednou ranou rozetnout nebo kámen, který musí uzvednout (zkouška síly). Pak by třeba Sokol v zobáku přinesl bylinku, kterou by hraničář musel poznat nebo by byl zaveden k nějaké víle, která by mu položila hádanku klasickou (zkouška inteligence). No ne?

1) Jsou tvoové magičtí, tedy vyvolaní, nebo přirození, odněkud přivolaní? Pokud platí možnost b), nebudou pak někde chybět?

2) Co udělá společník, když ho hraničář nezaujme? Kam půjde? Zmizí?

3) Může sokol pohltit kouzlo, které má více cílů, z nichž jeden je hraničář? Případně plošné kouzlo, které by zasáhlo jeho nebo pána?

4) Sokol má extrémně vysokou obratnost, ano, je rychlý a má jistě skvělé reflexy, ale sotva bude uhybat v boji takto účinně.

5) Jak si rozumí sokol a kouzelníkův havran?

6) Kdybych neznal antickou podobu satyra, sotva bych si ho podle tvého popisu představil. Útočí i kopancem, předpokládám, že má tedy kopyta. Ale nikde o tom není ani zmínka. Když popisuješ postavu s předobrazem v reálné mytologii, popiš ji přesně, protože jinak budou lidé podvědomě očekávat známou podobu.

7) U satyra by zkoušky mohly nabrat podobu zápasu či hádání pantomimy, přece jen je to humanoid.

8) Bohužel musím souhlasit s Mavevem, že je Satyr dost přesílený. Sotva vyřaditelný léčitel, skřetů vykosí, kolik bude chtít. Do jeskyně pošlou satyra, a je hotovo. Šanci nemají ani lapkové, medvědi a další typické nestvůry. Prakticky kohokoliv, kdo by mohl uškodit, v případě potřeby zmámí tancem. Není zde v pasti rozdíl úrovní, takže klidně omámí krollího bojovníka na 30. úrovni, kterého mezitím zbytek družiny umlátí. Fakt síla. Navrhoval bych zohlednit onu úroveňoběti tance, navíc dodat, že kdo uspěl, už nebude satyrem zmámen. Schopnost by satyr mohl použít jen jednou denně.

9) Jaká je povaha společníků? Je satyr tak divoký a nemravný, jak by se dalo čekat? Spokojí se vznešený sokol s ptačím zobem? Proč vůbec hraničáři pomáhají? O co jim jde? Nutí je síla přírody, nebo pomoci chtějí? Prostě mi tu chybí něco ktomu, jak vůbec tyhle společníky hrát. Obávám se, aby se na ně nevzpomnělo jen tehdy, když je potřeba scoutovat okolí nebo vyřadit silného soupeře...

Shrnutí:
V konkurenci s těmito novými společníky by šli všichni hraničářští psi pod ruku rasovi a do salámu. Pomocníky v této síle bych připustil jen od mnohem vyšší úrovně hraničáře, spíše pak druida. Příspěvek vidím spíše jako příklad některých možných lesních tvorů, s kterými se družina může setkat. Jako pomocníci jsou ale skutečně příliš silní. Přesto oceňuji snahu o prohloubení spojení života hraničáře s přírodními tvory, příště ale je potřeba promyslet nápad v souvislosti s již fungujícími představiteli a mechanizmy.


 Uživatel úrovně 0

Mavev:

1) V tu chvíli jsem se nad tím jaksi nepozastavoval; užil jsem jak slova "povolat", tak slovíčka "vyvolat", aniž bych se zamyslel nad tím, že význam obou slov je přeci jen poněkud odišný. Za to se omlouvám.

2) Odpovím trochu jinak, ale snad z toho lze odvodit, jak to vlastně je:
V textu se zmiňuji, že Zlatého sokola se může hraničář pokusit vyvolat každou druhou úroveň. Samozřejmě jen tehdy, když žádného jiného zvířecího společníka tou tou dobou nemá. Takže hovořit o neomezeném počtu není úplně správné, stejně tak o omezeném. Každou druhou úroveň a podle toho si může PJ/čtenář/hráč odvodit, jak to tedy je.
U Satyra --> pokus o vyvolání je možný každou třetí úroveň. Zdůvodnění je ted stejné jako u sokola.

3) Uznávám, že je to dobrý postřeh. Nicméně jsem si jej nevšiml dříve, za což se teď nemám rád. Inu, jak by to mělo být? Rozhodně bych dal hraničáři vždy nějaký "čas", než by mohl vyvolat dalšího společníka. Pokud zemře sokol, dalšího může vyvolat ob dvě další úrovně. Pokud zemře satyr, dalšího za tři úrovně. Když zemře sokol a hraničář chce poté vyvolat satyra, musí počkat tři úrovně. Pokud je tomu naopak, bude to ob dvě další úrovně.

4) Popis tohoto procesu mi chybí. Řekněme ale, že sokol či satyr si pro hraničáře vymyslí dvě zkoušky - zkoušku síly a zkoušku inteligence. Jak tomu bude, to už ponechám na PJ.

5) Měl jsem zato, že se bude jednat o vcelku intenzivní myšlenkovou komunikaci (tudíž kdykoliv). Pokud je to ale špatná domněnka, nejspíš se přikloním k pravidlové teorii, kterou jsi TY zmínil.

6) Sokolovi se příčí zákonně zlé přesvědčení, stejně tak až mnohdy nesmyslné ZkD. Proto neutrální (a vzhledem k tomu, že spolupracuje se svým pánem, bude dělat pravděpodobně vše v zájmu hraničáře - pochopitelně když to neohrozí přímo sokola).

8) Pohlcování kouzel platí jen tehdy, když je na hraničáře či sokola sesláno nepřátelské kouzlo. Tj. to, které rozhodně není k UŽITKU. Jestliže však někdo sešle na hraničáře přátelské kouzlo, sokol se jej pochopitelně nebude pokoušel pohltit. Pohltí jen to kouzlo, které je sesláno se zlými úmysly a to přímo na něj, či na hraničáře.

11) Zčásti ano, neboť se jedná o tajemnou bytost. Pokud však působí jako převelice nedostatečně popsaný - zde už nejde o můj záměr.

13) Ano, to mne taktéž napadlo. A máš pravdu.

14) Stejná odpověď jako u sokola.

17) Na rozdíl od bonusu při boji v noci (který je jen +1 k ÚČ) se jedná o ošklivý postih. Tak jsem to bral.


 Uživatel úrovně 0

Ahoj,
no po Mavevovi toho moc nezbylo, k čemu jsem se chtěl něco zeptat, ale přece. Pokud přiolám pomocníka, bude se mnou až do své nebo mé smrti?
U společníku píšeš, že jsou inteligentní tvorové, i sokol byť je to zvíře. Je možné po překonání pasti u zkoušek přivolat také třeba sokola, který má mlaďata, odkázana jen na nej?
To stejné platí u Satyra, který jistě žíje, nebo se alespoň domnívám, v společnosti svých druhů. Pokud se stane Satyr mým pomocníkem, jak se bude cítit třeba ve městě? Je to pro něj abnormální prostředí a určitě na něj budou také reagovat rozpoluplně jiní obyvatelé města, nebo mě bude jen slepě následovat a neprojevovat své přirozené "divoké chování"?
Jen z těchto několika hledisek se mi zdá dílko nedotáhnute´do konce a je tam příliš mezer, které by si zasloužili vysvětlení.


 Uživatel úrovně 5

První věc k dodtaku, autorova snaha o vytvoření vyvážených bytostí se nepodařilo. Autorem popsaní tvorové jsou zančně přesílení a v porovnání se psem extrémně silní. Pokud bych chtěl zavést toto pravidlo, měl napsat i nějáké nové schopnosti pro již stávající pomocníky hraničáře, pro psa. Ale teď už přímo k jednotlivým bodům...

1)V úvodu textu se dočítáme, že hraničář je schopen vyvovalt výše popsané tvory, posléze se u jednotlivých tvorů přečteme že je hraničář přivolává, u sokola je dokonce psáno jak přivolání tak i vyvolání. Jak to tedy je?


2)Kolik těchto pomocníků mohu mít za život? Neomezené množství nebo jen omezený počet?


3)S tím omezením úrovní se to sčítá? Například na páté úrovni mám Zlatého sokola, bude zabit, můžu na 6.úrovni mít Satyra? Ten mi na 7.úrovni umře, můžu hned na 7. úrovni mít opět Sokola? Nebo musím čekat? A můžu mít na jedné úrovni jak psa, sokola i satyra? Samozřejmě ne najednou, ale postupně, řekněme, že budou prostě rychle umírat.


4)Zkouška inteligence a síly. Jak to probíhá? Netstačí napsat dvě pasti. To spolu hraničář a společník zápasí a pak si dávají hádanky?


5)Komunikace se sokolem. Telepatie jasně, ale jak to funguje, dle pravidel – použití 1x za 7hodin? Nebo je jejich telepatie nějak specifická?


6)Sokolovo přesvědčení je neutrální. Čili mu jde čistě o jeho prospěch. Takže v případech kdy hraničář bude chtít nějáký průzkum, bude sokol chtít něco pro sebe?


7)Dravci bez inteligence jej většinou poslechnou a splní jeho přání, leč jiní inteligentní ptáci jej pouze vyslechnou (ve svém zájmu mu výjimečně i pomohou).
z této věty vyplývá, že mu dravci pomohou jen v případě vlastního užitku. Jelikož každý dravec má inteligenci minimálně 1. Pokud to není magický tvor.


8)Pohlcování kouzel, platí na všechny kouzla? I léčivá a benefitní?


9)Sokol je velikost A-B, létá denně desítky mil, pohlcuje kouzla, celkově vzato obrovský pták a má pouze 60mincí (3 kg)? To je trošku málo.


10)Inteligence 13, tedy sokol je schopen logického uvyžování, naučit se psát, naučit se mluvit lidským jazykem a všem dalším schopnostem, které spadají pod inteligenci. A to i přes fakt, že je obyčejné zvíře. Tedy by měl mít inteligenci 1.


11) Tohle je trošku rýpnutí, ale popis Satyra je záměrně nejasný?


12)Satyr je šíleně přesílený, naprosto imunní vůči klasickým a stříbrným zbraním a ještě umí kouzlit, do toho velké ÚČ a OČ. O životaschopnosti 5 ani nemluvím.


13)Schopnost tanec by měla být omezená, buď magiií, nebo četností, takhle může Satyr pořád tančit a každé kolo budou soupeři vystaveni omámení. A následně extrémně snadným cílem pro útok. Když k tomu připočteme jeho zranitelnost je to šílené kombinace, která dokáže z provozu vyřadit klidně i celou armádu.


14)Komunikace pomocí telepatie, stejná otázka jako u Sokola.


15)Rovněž i inteligence, podle ní je Satyr schopn komunikovat atd...


16)Výtka k oboum pomocníkům: ačkoliv umí další skvělé schopnosti, mají hned při přivolání/vyvolání/vykouzlení 2 útoky za 1 kolo. Což nemá prvních 5 úrovní aní válečný pes, tedy hraničářův pomocník specializující se na boj.


17)Ošklivý postih při boji ve dne? Jen -1 k ÚČ a OČ? I přes tento postih je výborným bojovníkem.



Celkově musím říct, že je to zajímavý nápad, ovšem velmi špatně zpracovaný, těžce nevyvážený a nedomyšlený. Pomocníci jsou mnohem silnější ve všech faktorech než stávající psy, na které se autor odkazuje. První řádky mě nadchly, následné čtení mě zklamalo. Čekal jsem víc...