Galerie

Dryáda

Obrázek Dryáda

Autor:

Přidáno:

Diskuze

 Uživatel úrovně 8

Tedy k věci.... původně jsem hlasoval k zamítnutí obrázku a na tom trvám stále. Svůj názor mám, pro mě tento obrázek nesplňuje požadavky, které tady mám, avšak na druhou stranu je jedině dobře, že v Galerii nevládne slovo jednotlivce, ale většiny, alespoň si někdy mohu napsat *a není to často* kritiku pěkně ostrou sem, do éteru... Tinwen promine, ale toto se mi nelíbí. Proč:

Tinwen píše: Dryáda nemá obličej. Je to záměr - důvody jsou především mystické - proč kreslit dryádu s tváří? Bez tváře je taková jiná, skoro až, řekla bych, tajemná, strašidelná, divná. Taky jsem se trošku bála, abych svou nedokonalou rukou nezhanila její skutečnou krásu (ano, nemýlíte se - obrázek je kreslen dle skutečnosti)....

Tohle už jsem slyšel kolikrát. Dost lidí tady zde chodí už nějakým rokem alespoň na nějakou lidovou školu umění... a nemusí se jednat zrovna o kreslení, jsou i výuky keramiky, šití, ruční práce. Při tvoření uměleckého výrobku, shodneme se se, má veliké procento autorova vize, jeho záměr, to co obrázku dá. Ano, je to velmi ošemetná kapitola, rozsáhlá, nemá jasný konec ani začátek. Je to spekulace, tenké ledy... proto i má kritika bude dnes, i když to nemám ve zvyku, souzena spíše z mích spekulací apod.

Dryáda nemá obličej... no ještě aby měla. Je tolik dryád s obličejem, tolik věcí je zbytečně nakresleno, ukázano... místo pouhého naznačení. Autorka tady dle mého vkusně zaobalila buď

a) Strach z pouštění se do tak složitých partií obličejových, které jí moc nejdou
b) Neschopnost nakreslit obličej takový jaký by chtěla
c) osobně se mi nelíbí myšlenka pouhého naznačení, místo nakreslení… tím schovám oba dva body a je dost málo věcí, kde toto schvaluji… to už je ale asi moje věc :)

do metafory autorův záměr. Zdá se mi jakoby se tím autorka snažila skrýt něco… co rozhodně záměrem nebylo. Ano, vystupuje tady opět otázka… co je a co není autorův záměr. Nechci tady zajít až k hranicím co je to umění, co je to záměr, autorova fantasie apod. Prostě toto mi jako záměr nepřipadá, záměr má být vkusný, pěkný, něco co obrázku pomůže. Tady mi dost dojmů vše prostě kazí. Konkrétně velká hlava… když jsme u toho, že hlava nemá obličej, nemá ani obličejové partie, jako čelo, prohlubeň na nos, nos, prohlubeň pod nosem, rty, bradu *bráno z profilu* Zdá se mi z toho málo co vidím, že má malá prsa… ale to nemusí být chyba, bráno podle skutečné reálie…. Pokud se tomu dá věřit.
Gumová ruka… na dívku útlá stehna a skoro žádný zadek, titěrná ruka se zápěstím, ohbý ruky je jak gumová hadice, co obepíná koleno *metaforicky přitaženo za vlasy*
Pak působí zvláštně napojení ramena na klícní kost. To jsem jenom u dívky… já tu prostě vidím nedostatky. Ať autorka napíše sebelepší obhajobu, ať za těmi nedostatky hledá nějaký tajný smysl, autorův záměr, nebo něco vyššího, mě to vadí.. Nechtěl by jsem tady zabřehnout zase k sáhodlouhým kritikám o něčem…. Už tak moje povídání nahoře by se dalo zhustit na pár dobře věcných vět… snad tedy:

Obrázek se mi nelíbí.. vidím v něm dost výrazné chyby nejenom v kreslení, ale i v barvách, kompozici, celkovému vyznění, které mi tu připomíná autorky s nižším věkem.

Odporuji tvrzení, Dryáda nemá obličej. Je to záměr…

To je pouze moje osobní věc, ale moc se mi nelíbí autorčina prezentace obrázku v úvodním e-mailu.

Závěrem… neberte si mě tu moc k srdci, jsou to pouze osobní domněnky, jak jsem psal, rozhodně to neberte osobně a Tinwen… nic proti tobě, tohle se mi prostě… nelíbí.

S úctou
anarion


 Uživatel úrovně 0

Obrázek je celkem povedený zajímavý styl, je to trochu změna abych řekl pravdu a to je dobře...


 Uživatel úrovně 3

"...obrázek je kreslen dle skutečnosti...", tak tato věta mě skutečně překvapila. A také mi snad trochu zkazila dojem. Když jsem tento obrázek viděla, došla jsem k názoru, že toto dílko patří do skupiny pocitových obrázků, u kterých nehraje anatomická přesnost žádnou roli. Inu, asi to tvrzení autorka myslela trochu jinak, než jsem ho uchopila já. A ač tento styl (záměrně nepřesný) nemám příliš v lásce, tento obrázek působí hezky - jediné, co mi vadí, je tůňka, která není odlišitelná (co se materiálu týče) od trávy. Co se týče kompozice, myslím, že by působilo lépe, kdyby driáda nebyla tak na kraji papíru. A musím říct, že se mi k celému obrázku velmi hodí nerovný okraj papíru (začerněné rohy, nerovnost za driádinými zády). Les působí zajímavě, exoticky, ne jako náš les ale jako tropický prales, zajímavé.

The Balrog: Uf, to je kritika :)))


 Uživatel úrovně 0

Hezké. Ty barvy se mi opravdu líbí, ať už je to záměr nebo nepovedemý scan / fotka. Jezírko by možná mohlo být světlejší, aby více vynikl odraz světla, a měsíc v jezírku by asi neměl být tolik ostrý, ale jinak se mi obrázek moc líbí.
Moc tvých obrázků jsem neviděl, ale ano, tenhle je určitě nejhezčí.


 Uživatel úrovně 0

Tenhle obrázek je určitě zajímavý, ale několik chyb mu, dle mého názoru, hodně uškodilo. Že se napravo nachází jezírko lze usuzovat jen kvůli odraženému měsíci, hladina je nakreslena stejně jako tráva okolo-měla by být alespoň trochu rozvlněná, obrys měsíce by neměl být tak ostrý. Dále scan-jestli byly přechody barev záměrné, tak se omlouvám, ale příště by to chtělo si víc pohrát s nastavením jasu a kontrastu atd. A za třetí-tělo dryády je sice stylizované, ale poměrně anatomicky správné-až na tu hlavu. Je moc velká a neforemná. jestliže nemá tvář, nemusí mít nutně nos, ale aspoň tvar lebky by měl odpovídat. To, že není vystínovaná, mi ani tak nevadí-její symbolická andělská bělost (navzdory okolní noci) mi sedí. Celé okolí by mohlo být trochu víc vystínované a tmavé, stejně jako obloha-nebe přece nmůže mít stejnou barvu jako zářící měsíc.
Celkově má obrázek příjemnou, zvláštní atmosféru, je v něm jakési nevyřčené poseltví. Teď už stačí jen vyvarovat se těch několika chyb a další díla budou určitě ještě lepší.
S úctou, Kolif


 Uživatel úrovně 5

slova autorky:

název: Dryáda
autor: Tinwen
věk: 16,4166667
technika: ano, tužka
doba tvorby: víc než pět hodin to nebylo
co má vyjadřovat: Toto dílo má vyjadřovat dryádu sedící pod stromem u jezírka na mýtince v noci. Dryáda nemá obličej. Je to záměr - důvody jsou především mystické - proč kreslit dryádu s tváří? Bez tváře je taková jiná, skoro až, řekla bych, tajemná, strašidelná, divná. Taky jsem se trošku bála, abych svou nedokonalou rukou nezhanila její skutečnou krásu (ano, nemýlíte se - obrázek je kreslen dle skutečnosti). V obrázku celém jsem se snažila stvořit jakési romantično. Přiznám se, že nápad přišel o hodině biologie, kde se dále rozvíjel. Možná je zde nějaká inspirace patrná. Nechtěla jsem znázornit dryádu typickou - flekatou nymfomanku přilepenou ke stromu. Sice je se stromem poutaná, ale jistá volnost tady patrná je. A to snad vše, co jsem vám o tomhle obrázku chtěla říct. Snad jen, že já osobně ho považuji za svůj dosavadní tvůrčí vrchol.


Tíživost hnědi a nezřetelné modři se rozpouští v nočním měsíčním přísvitu. Jindy nevinná a klidně ležící tráva se vzepjala a hladová stébla se vztyčila, aby požrala nohy dryády a kořeny stromů - a zem se otvírá, aby přijala dryádí tělo.
Máme se schovat do lůna matky Země? Nebo obraz volá ne po návratu k nevinnosti, ale k tělesné otevřenosti a smyslnosti? Vždyť za tůní (která je ženským principem) se přímo v centru pozornosti tyčí výrazná rostlina, jejíž fallický tvar nelze při pozorování obrázku přehlédnout. Pyšně se škrábe vzhůru, přímo k Měsíci. K Měsíci, který byl odjaživa spojován se ženským principem, vlhkostí, chladem, plodným cyklem zdravé ženy. Dnes je ovšem pouhým srpečkem, začíná teprve svoji pouť od novu k úplňku. Je to symbol mladé dívky, která se ženou-měsícem teprve stává - a to k ní se natahuje fallická rostlina svým drsným květem i chtivými chapadly, jež umně skrývá za listy.
Měsíc nevydává žádné světlo. Je nevýrazný, zakřiknutý. Dokonce místo stříbrného světla zalévá keře pod sebou stínem! Je to tedy negace funkce měsíce? Měsíc, co místo svitu, jež je jeho údělem, šíří kolem sebe stíny a tmu? Nevypadá, že by se obával dychtivé květiny pod ním, i když by měl. Ta květina je zkušená, nenechala se odradit měsíčním odrazem v tůni a dobře poznala, který z nich je ten pravý.
Čeká Měsíc na ni?

Hroty Měsíce, pokud je spojíme přímkou, ukazují přímo k očím dryády. Dryáda je další personifikací ženy, osamocené v lese stejně, jako je osamocený Měsíc na bezhvězdné obloze. Víla je z jedné strany sžírána travnatým kobercem a trhlinou v zemském elementu, z druhé se k ní plazí mužská chapadla, liány přizdobené kvítky a bizarními listy. Muži se k ní opět plazí - a co ona? Nevypadá, že by se s nimi těšila, spíš, soudě dle obranného chycení kolen dlaněmi, se od nich snaží odtáhnout. Mužské symboly nás pronásledují i v koruně stromu - v samém levém horním rohu je jeden velice výrazný, nad kterým můžeme vidět i potměšilé, temné, prázdné chlípné oči.

Dryáda je chycena v temném lese, pronásledována smyslnými fantomy. I její vlastní stromy ji zrazují a touží po jejím zneužití. Jediný přítel, souzněný s ní jak pohlavím, tak samotou, je nový, dorůstající Měsíc, ještě nevinný a neopatrný k nástrahám lesa.

Jen aby si svou nevinnost udržel!

- - - - - - - -

No a pokud chceš slyšet něco k věci - tak si příště dej opravdu pozor, ať není důležitá postava nahňácnutá tak blízko kraje papíru. To by asi pro začátek bylo to nejdůležitější.