Galerie

Night Walker

Obrázek Night Walker

Autor:

Přidáno:

Diskuze

 Uživatel úrovně 0

Mně po podívání se na obrázek okamžitě udeřily do očí ty mraky se sluncem.
Nápis "Boss" z nich přímo čiší.
Takže ten elfík asi bude nějaký hrozně namakaný boss na noční procházce.
A ty dolní mraky jsou snad přímo vyjádřením citoslovce "pfff".
=>"Jsem boss. koukám se v dál a vy jste mi putna, pfff. Ty hory i ten les, to je všechno moje."
Ale ten les mi přijde dost zvláštní. Takový moc hranatý.


 Uživatel úrovně 0

Tak tu dneska přibyly další tři obrázky, u nichž jsem se ani nemusel dívat na jména autorů... Nutno podotknout, že každý z nich má něco do sebe. Ovšem protože u Stoupova obrázku není o čem diskutovat (ten mluví sám za sebe) a u Vermaenova už bylo vše podstatné vytknuto, pozastavím se na chvilku tady.

Předem se mi na Piomových obrázcích hodně líbí ten prostor pro asociace, pro přemýšlení, který dávají. Nevím, jestli jsem sám, ale když se dívám zrovna na tenhle, okamžitě se mi vybaví Spiderman, resp. Venom - ta černá potvora, která někoho obalila a už nešla sundat. Napomáhá mi k tomu jednak to, že je to černé "něco" tady na obrázku evidentně v pohybu (víří), druhak to, že se mu jakoby přesouvá po obličeji směrem vzhůru. Oči jsou nakresleny pěkně, působí zajímavě, zavřeně, ale přitom vidoucně.

Úplně jiný dojem z obrázku získáte, když si invertujete barvy, schválně to zkuste. Až tady obrázek opravdu vypadá jako v noci, cizincova tvář působí dojmem, že je schována pod rouškou stínu, a jediným zdrojem světla je měsíc a cizinec sám. Hory jsou najednou poskládány "správně" (bílé špičky), elf (soudím tak podle toho něčeho, co vypadá jako špičaté ucho :o)) je konečně blonďák, oči jsou najednou otevřené. Snad jen les působí trochu radioaktivně :o)

Nejsem žádný extramalíř, takže Ti do techniky nebudu vrtat, stejně už byla věcí většina řečena. Mám vesměs jen dvě výtky, které si neodpustím, obě docela hnidopišské - jednak je to rukojeť meče, která na mě působí nejrušivěji. Ty obloučky, které by asi měly symbolizovat zaoblení, jsou nakresleny hodně nešikovně, navíc ještě nesymetricky. Druhou výtkou je to srostlé obočí. jestli jsem správně uhodl, že se jedná o elfa, nejde mi to nějak dohromady :o)

Celkově tedy budu hodnotit spíše kladně, ačkoliv se mi to u Piomových obrázků zase tak často nestává. Snad je to tím, že mám dneska hloubavou...

To je ode mě asi vše, nashle zase někdy u dalšího obrázku :o)

Darn


 Uživatel úrovně 8

Tedy, dnes přijdu rovnou k věci a bez obalu:

Piomovy obrázky veskrze moc nemusím... promiň. Není v tom nic osobního, nic subjektivního, ba dokonce věřím že pod tím nickem sedí docela fajn kluk, ale ten styl mi prostě nesedí.

Ano, našli se tady takové malinko světlejší výtvory, typu: Cath, nebo Armáda Nemrtvích, ale spíše tam se mi líbili jednotlivé úseky. Celkový dojem na mě pořád působí dosti negativně.

Jako vždy nám tady Pioma posílá obrázek, kreslený svou technikou. Vypadá to na centropen jak Tfoft zmínila. Ovšem pokud se koukám na složitost kresby a detaily, troufám si odhadnout že obrázek byl nejdříve předkreslen tužkou, nadále vybarven centropenem a posléze byla podkladová tužka smazána. Dobře, ovšem už při základní rozkresbě by to chtělo trošku vědět něco o světle a stínu.

Jak Tfoft trefně naznačila, obrázek opravdu nemá hloubku. Nadneseně se odvážím tvrdit že při pohledu z dálky uvidím pouze jakési černé šmouhy na bílém podkladu. Opravdu to nepůsobí pěkně ani verohodně a hloubku by tvoje obrázky rozhodně potřebovali Piomo.

Tedy co a jak? Úplně nejjednoduší by bylo celkově ztmavit odvrácenou tvář postavy. Tím by se nám obličej trošku zplastičtil. Samozžejmě že delící plochou stínu a světla by byl nos.

Bohužel jsi si vybral na zdůraznění světla a stínu složitou techniku. Pokud by jsi dal přednost šrafuře, mohlo by vše dopadnout o poznání lépe, ovšem ty jsi si zvolil techniku skvrn, oblastí, ploch...



Když teď trošku odbočím, vzpomenu si že podobné věci jsem dělal i já. Ostatním se teď trošku omlouvám za takovou oborovou vložku, která možná na první pohled nesouvisí s obrázkem, ovšem pravda je jiná a o umění se jedná též.

Je to asi pár týdnů zpátky co jsem dokončil techniku zlatotisku a slepotisku. V mém oboru se jedná o 2 podobné techniky. Rozlišujeme slepotisk a zlatotisk. V obojích případedh se jedná o grafickou formu, kde se tiskne pomocí lisu kov na papír. Tedy:

Zlatotisk je technika, při které se do mosazné *nejčastěji se používá zlatavá mosaz* vyryje určitý ornament, slovo, obrázek. Daná rytina musí být hluboká, kolmá a tiskne se následovně.

Rytina se připevní do lisu *vynechávám schválně některé kroky, nebudu tady psát slohovky* plamenem se nahřeje rytina a pod ní se umístí papír a fólie s barvou. Následným tlakem lis fólii rozehřeje a ta se obtiskne na papír v místech, kde byla rytina vyrita, respektive kde nebyla... na vyšších bodech.

Tuto techniku můžete třeba vidět na pozváncích na svatbu atd... jedná se o zlatá písma a jiné ornamenty, které jsou přenášeny na papír fólií.

Další technikou je slepotisk. Jedná se o velmi podobnou variantu. Daná rytina *už se většinou nejedná o slova, ale ornamenty, ozdoby, dekory apod. Se vyrije též do mosazi, ale velice mělce. Naopak se snaží zabránit ostrým hranám a rytina by měla mít hrany zaoblené. Tiskne se podobně, akorát se destička nezahřívá, naopak se pod lis umístí speciální nástavec a na něm se rozehřeje umělá hmota. Do té se pak rytina zazarí a když hmota vychladne, rytina se vytáhne a hmota opracuje. Máme teda na lisu 2 formy. Jednu mosaznou s ornamentem a dole umělohmotnou též s obtísklým ornamentem, ale negativ. Takže: Pak se pouze mezi tyto 2 části dá papír a ostatní udělá lis. Výsledekm je prostorová věc na papíře, která je vystouplá/prohloubená.

Též možno spatřit na různých pozvánkách, nebo vizitkách


tedy proč tolik slov okolo? Při těchto 2 technikách vlastně možnost šrafury, odpadá. Jemné čárky fólie nepobere a papír by se trhal *proto ty zaoblené hrany* veškerou prostorovost apod.. Musíme to tedy řešit přesně tak, jako ty. Proto je tak důležité zachovat prostorovost, světlo a stín apod.

Bohužel musím oznámit že toto je mezní hranice mé přijatelnosti. Pokud při tvých dalších výtvorech se neprojeví alespoň náznak prostoru, budu hlasovat pro vrácení k přepracování. Já jen že to nezamítám, ale obrázku tu máš dost, abys se mohl alespoň trošku poučit :o)

s úctou
anarion


 Uživatel úrovně 5

Protože už máš kritiku jak od Tfoft, tak se tu objeví i další obsáhlá od anariona, bude moje zase krátká - nicméně se v ní zaměřím na jeden dost důležitý faktor.

Tfoft píše "… Oblaka a Slunce už hodně zavání stylizací do symbolů… ". Jistě, teď by byl asi nejlepší čas se ohradit - "Ale ale! Copak nevidíš, že tam je srpek měsíce a obrázek se jmenuje "nightwalker", chlapík na noční procházce - tak to je asi měsíc, neasi?"

To jo, to bys mohl. Ale byl bych mnohem raději, kdyby ses zamyslel nad tím, proč tvůj obrázek neříká to, co bys rád, aby říkal. Noc je temná, plná zrádných stínů, odhalující jen některé kousky skutečnosti, které člověku sama dovolí vidět.
Tvůj obrázek je oproti tomu jasný, jako někde v zasněžených velehorách, obloha bílá, stíny nikde (no ty je stejně vlastně neděláš).

Vůbec to nevypadá jako chlapík na noční procházce.

A nějak ti nedovedu poradit, na co by ses měl zaměřit, aby se ti to nestávalo. Nejspíš začni přemýšlet o obrázku jako o celku. Tvoje technika svádí k tomu, že sestavuješ obrázek z jednotlivých kousků; ale obrázek musí hlavně působit jako celek. Člověk by vždycky měl vědět předem CO a JAK chce nakreslit a až pak teprve chytnou tužku/fix/pero od tabletu a pokusit se to dostat na papír. (To, že se to už většinou dokonale nepovede, je věc jiná :D)


 Uživatel úrovně 5

věk: 13(+7)
věk v době tvorby: 13(+7)
doba vzniku : cca 13 hodin +-3
technika: vlastní, pokud se za techniku považuje použitý nástroj, jedná se o gelovou propisku
motiv: Chlapík na noční procházce
inspirace: improvizace



Od Tfoft - 3.4.2008

Ani tentokrát Piomův obrázek nevybočuje z nastoleného trendu. Podle mne je to velká škoda, že autor svoji oblíbenou techniku nezdokonaluje a nevyvíjí se.

Piomovi se zalíbil mikrofix, nedivím se, já s ním také ráda kreslím, protože krásně simuluje perokresbu, nekaňká, nerozpíjí se a nemusíte jej stále namáčet. Mikrofixem můžete kreslit buď šrafurou nebo dělat plošky, jako dělá Pioma.

Pioma tedy zvolil plošky, budiž. Ale dál už je to pak bohužel jedna veliká chyba – absolutní ztráta prostoru. Pioma upřednostnil detail před hloubkou a je to hodně vidět, tím však obrázek ztratil na atraktivnosti a stal se zcela nepřehledným.

Nebudu se zde pouštět do debat, jestli je to brnění reálné či ne, nejsem odborník, ale je to místo, kde se hloubka a hmota mohla skvěle projevit, aniž by se odpustilo od ornamentu. Kdyby ornamenty a bílé linie kopírovali aspoň lehce anatomii, nebo tvar brnění, hned by to celé vypadalo jinak.

K obličeji bych možná podotkla, že má nízké čelo, nízko posazené ucho. Jinak to není nijak v rozporu s anatomií, ale diskutovat by se o tom dalo, byla to však autorova volba.

Ohledně meče si myslím, že oproti pásku přes hruď, visí moc kolmo k zemi. Určitě by se s ním dalo více vyhrát a možná mu i udělat užší rukojeť.

Les za ním se mi na obrázku líbí nejvíce, je vypiplaný. Hory bych naopak nakreslila přesně obráceně, sníh bych nechala bílý a hory bych udělala černé a asi bych si s nimi více vyhrála, vykreslila jejich ostrost. Oblaka a Slunce už hodně zavání stylizací do symbolů.

Takže rada na závěr: Piomo, zvol si, jestli chceš kreslit ornamenty, nebo prostorové a hmotné věci. Pokud zvolíš ornamenty, jsi na dobré cestě, pokud však zatoužíš kreslit lidi tak, jak se ti to občas stává, tak bys měl rychle se sebou něco udělat. Od techniky opouštět nemusíš, nemusíš ani vypouštět detaily, ale začni pracovat se světlem a stínem. Vše si hezky představ, udělej si když tak pomocí tužky poznámky či čáry, kde všude je stín, a pak stín natvrdo vybarvi černě. Detaily sice zmizí, ale budou vidět na světle a divák si je domyslí, a ty získáš tolik žádaný dojem prostoru a lidé zodpovědní za Galerii už nebudou vést pře, zda ti obrázek pustit nebo ne.

Osobně doufám, že se o to, co jsem ti radila, alespoň jednou pokusíš, protože mluvím z vlastní zkušenosti. Kdyby ses však bál, nebo si nebyl jistý, klidně se na mě obrať a já ti ráda pomohu, protože si myslím, že tato technika je velice zajímavá a nabízí rozsáhlé možnosti vyžití.

S úctou Tfoft

PS.: Nebylo to náhodou upravováno i v PC, protože naskenován kresba mikrofixem vypadá trochu jinak?