Fotogalerie

Lóže Embaroských mágů

Obrázek Lóže Embaroských mágů

Autor:

Přidáno:

Diskuze

 Uživatel úrovně 8

anarion: Jelikož nevím, nakolik jsi v exponometrii zběhlý, tak to vezmu trochu polopaticky.
Existuje něco, čemu se říká osvitové číslo, anglicky exposure value, zkratkou tedy EV. Dost možná EV znáš, pravděpodobně budeš mít EVčka i ve svém fotoaparátu. :-) Takové osvitové číslo je vlastně kombinace clonového čísla a příslušného expozičního času - pakliže by sis pod sebe napsal mezinárodní řadu clonových čísel a osvitových dob, a každé z řad přidělil řídící hodnoty, jejich součtem bys získal jednu číslici, a sice naše kýžené EV. Tzn. např. kombinace clony 5,6 a času 1/60 se rovná 11ti EV.
Fotografická šíře je ideální jasový rozsah fotografované scény. Dělí se do pěti zón (zóny III. - VII.; celkem je jich deset: 0 - IX.), což odpovídá rozsahu 4 EV (1:16). Prostřední z těchto pěti zón (zóně V.) se říká zóna klíčová. Klíčová zóna odpovídá střední šedi dle Kodakovy tabulky (18% odrazivost). Zóna 0 je nejtmavší možná černá (mimo fotografickou šíři), zóna IX. je čistá bílá (rovněž mimo fotografickou šíři). Ta 4 EV nejsou absolutní, záleží na materiálu, na který fotíš. Např. v případě, kdy bys fotil na barevný film, bude šíře užší (z každé strany o cca 0,5 EV). Podstatou ale je, že jakmile se přehoupneš do jistých hodnot, ztratíš kresbu nebo máš přepaly - ať už v černé nebo bílé. :o)


 Uživatel úrovně 8

Samurai:
Zdroj inspirace: Jedná se o pohled do Medicejské kaple ve Florencii.

Kaple Medicejů, navrhl a sochy do ní umístil sám Michelangelo Buonarotti. Pro mnohé je to nejcenější místo ve Florencii, páč sochy i interiér navrhnul a umístil do prostoru sám. Takže jeho sochy nemáš vytržené z prostoru, ja to u ostatních má a tak máš zde jeho absolutní harmonii :o)
Jinak tam obchází ženská co všechny okřikuje ať nefotí. Vyfotíš jednou, okřikne tě, děláš blbýho že už to víš a za rohem cvakneš zase.... to už si tě hlídá a může ti i vzít film... mě ho málem vzala. Mám zrcadlovku a ta zrovna při focení potichá není. Kort v uzavřených prostorách :)


 Uživatel úrovně 5

Mě osobně se ta fotka líbí. Líbí se mi ta kompozice, kdy vyčnívá pravá strana do prostoru, ale také místa, kde ubíhá kupole vzhůru.

No ale více oceňují stavitele a restaurátory... :) Anari, kdepak to kouzelné místo je?


 Uživatel úrovně 8

No já jakožto laik samouk... co to je ta: fotografická šíře? :o)


 Uživatel úrovně 8

Název: Lóže Embaroských mágů
Nick: anarion
Věk autora: 20 let (fotografie je stará 2 roky)
Fotoaparát: Nikon D 60
Zdroj inspirace: Jedná se o pohled do Medicejské kaple ve Florencii.
Fotografie je publikována na webu: http://anari.rajce.idnes.cz/

Poznámka: Fotografie si cením nejenom proto, že se v kapli samozřejmě fotit nesmí, a tak je v ní trošičku toho cestovatelského rebelství, ale také si myslím, že zachycuje zajímavý pohled na vnitřní stranu kupole a proud světla scenérii ještě více obohacuje.
Fotografii jsem musel mírně oříznout, protože na levé straně byla matně vidět lampička pro nasvícení interiéru. Jinak název vcelku vkusně předává toto Michelangellovo dílo mágům. Myslím, že si tak fotografie zachová trošku oné úcty, noblesy a přitom nemusím všechno připisovat duchovním, abych zvýraznil honosnost a okázalost nějakého interiéru. :)

Ps. Žel rychlost, se kterou musela být fotografie pořízena, se trošku odrazila na přesvícených plaňkách v okně nahoře u kupole, ale to snad překousnete :)



Myslím, že pohled do kupole sám o sobě je zajímavý, především díky pěkné práci s liniemi a perspektivou. Geometrie linek účinně přitahuje pozornost. Zvážila bych však, zda fotografii horizontálně nesrovnat, zdá se mi, že malinko letí, což trochu ubírá na jinak příjemném dojmu.
Jak již napsal sám anarion, je škoda oněch přesvícených oken, jak by jistě řekla naše paní profesorka: "Překročení fotografické šíře se krutě trestá.". ;-)