Rozvoj DrD

Rozvoj štítů a zbrojí Hodnocení: Geniální

Autor:
Přidáno:
Hlasovalo: 19

Rozvoj štítů a zbrojí

Štíty

Štíty odpovídají váhovým kategoriím zbraní (lehká, střední, těžká) a jednotlivé typy štítů mohou používat i různá povolání, která do teď štíty nesměla používat, přestože jejich váha nemusí korespondovat s váhou zbraní. To je odůvodněno tím, že štíty držíme spíš u těla a nemácháme s nimi tolik, takže nám větší váha nevadí.

Výjimka z pravidel - kouzelník (a jemu příbuzná povolání, jako nekromanti atp.) nesmí používat štíty vůbec i přes možnost používat lehké zbraně.

Úder štítem

Útok za pomoci štítu se používá, buď při ztrátě zbraně, okamžiku překvapení, nebo specializace některých povolání. Jedná se o úder hranou štítu, útok naplocho jde pojednat spíše jako pokus o zatlačení. Při úspěšném zásahu se odebírají pouze stínové životy (jako alternativa útoku zbraní naplocho).


Zbraňový štítek
obranný bonus: +1 OZ
útok: 1/+0
Kategorie: Lehké
Váha: 8 mn
Cena: 2 zl

Jedná se o rozšíření zbraně, připevňující se k záštitě zbraně tak, že pak kryje celé zápěstí a část předloktí. Dá se použít jen u zbraní typu meč. Výhodou je, že mohou být použity dva na kombinaci zbraní*, nebo jeden a štít klasický. Nevýhodou je, že ovlivňuje vyvážení zbraně a připravuje ji tak o případný již získaný bonus za přesnost se zbraní, posouvá zbraň do vyšší váhové kategorie a nedá se do něj zaklít obranný démon (jde o rozšíření zbraně).

S tímto štítkem je možnost úderu – bere se jako úder pěstí. Pokud je ve zbrani útočný démon, zvyšuje sílu tohoto štítku na 2+0. Úder vždy způsobuje stínová zranění.
Při použití v kombinaci kde je možnost mít klasicky OZ +3, zde nastává posun, kdy je možné mít celkově OZ +4, ale ne více. Viz kombinace 2 šavlí, kde by bylo možné získat až +5.


Pěstní Štítek
obranný bonus: +1 OZ
útok: 0/+1
Kategorie: Lehké

VelikostVáhaCena
A10 mn2 zl
B15 mn3 zl
C20 mn4 zl

Jedná se vlastně o zbraň - modifikovaný boxer, jenž má vypouklou přední část jako zmenšený štít, vhodný k odrážení zbraní. Při útoku tímto štítem nedochází ke změně proti útoku pěstí, protože váha a výhoda kovového předmětu se zase zmenšuje větší plochou, do které se úder rozprostírá.


Malý štít
obranný bonus: +2 OZ
útok: 2/-1
Kategorie: Lehké
VelikostVáhaCena
A15 mn3 zl
B20 mn4 zl
C25 mn5 zl

Jedná se o kovový štít o průměru předloktí od 25 coulů pro velikost A až po 45 coulů u velikosti C, na kterém je upevněn. Bývá mírně vypouklý. Je příliš malý , aby zvyšoval KZ, ale zato je snadno použitelný a proto pokud postava používá akci obrana, zvyšuje se její OČ o 2 (v případě použití obranného démona až o +4).


Střední štít
obranný bonus: 1 KZ
útok: 2/+1
Kategorie: Střední

VelikostVáhaCena
A35 mn4 zl
B50 mn5 zl
C60 mn6 zl

Klasický štít z pravidel, zvyšující KZ nositele. Nedá se použít pro úkryt. Většinou kulatý, či oválný štít z tvrdého dřeva s průměrem okolo 0,35(A) - 0,7(C) sáhu a kovovým lemováním pro zpevnění a zachytávání tvrdších ran.


Velký štít
obranný bonus: 2 KZ
útok: 1/+4
Kategorie: Těžký

VelikostVáhaCena
A50 mn6 zl
B65 mn7 zl
C80 mn8 zl

Vychází ze středního štítu, ale přestává být kulatý, spíše čtvercový, nebo oválný, někdy i ve tvaru erbu (protažený trojúhelník s vypouklými stranami). Často užíván v armádě pro sestavení valu ze štítů, nebo u jízdy, kdy kryje i nohy jezdce. Velikost na šířku 0,35(A) - 0,7 (C) sáhu a na výšku 0,7(A) - 1,4(C) sáhu.

U tohoto štítu lze použít úkryt (PPZ PH 1.6d - str 73, prostřední sloupec) částečně a to s bonusem +1 ke KZ (celkem tedy +3) a to jen pokud postava nepoužívá jiné akce, než obranu (tedy nesmí útočit, pohybovat se).


Pavéza
obranný bonus: 3 KZ, ale -2 k iniciativě v RSS (ztráta iniciativy v ZSS)
útok: nelze
Kategorie: Těžký

VelikostVáhaCena
A100 mn8 zl
B120 mn10 zl
C140 mn12 zl

Velký a masivní štít, takřka nepoužívaný v běžných soubojích, zato používaný v armádě pro formace val ze štítů, či krytí střelců, protože poskytuje veliké krytí méně pohyblivých jednotek. Rozměry: 0,6-1 sáhu na šířku a 1,2 - 2 sáhy na výšku.

U tohoto štítu lze použít úkryt a to s bonusem +3 ke KZ (celkem tedy +6).


Pro zvětšení klikni na obrázek...

Zbroje

Váhy jednotlivých zbrojí pro jednotlivé velikosti zůstávají z PPZ PH.
ZbrojKZ*Postih k Iniciativě**Váha AVáha BVáha CCena ACena BCena C
žádná 10000000
vycpávaná 20355060141618
kožená 305580100162024
šupinová 5-1120170205100120135
kroužková6-1250350420240300340
plátová8-2280400 480280350400
rytířská9-2350500600700800850

*Jde o údaje pro běžné zbroje, pokud dochází k nemagickému vylepšení (viz níže) může dojít k nárůstu hodnot

** Jde o hodnoty pro zbroje, které se vyrábějí "ve velkém" a prodávají běžně. Pokud si postava nechává vyrábět zbroj na míru, je možné snížit postih za iniciativu i na 0, samozřejmě za patřičnou cenu DÚPJ - rytířská zbroj s nulovým postihem na ini by měla stát jako jedno menší panství, možná větší a měla by být obrovskou raritou - navíc sedící jen jedné osobě, povětšinou král, národní hrdina. Pro ostatní to bude mít stejné postihy jako běžná zbroj, případně PJ může rozhodnout o nižším či vyšším, kdy zbroj sedne lépe díky podobné stavbě, nebo naopak velice rozdílné.

Při případném použití dalších prvků snižujících iniciativu (zbraně s postihem na ini, nebo třeba pavéza), které většinou snižují iniciativu o 2, postupujeme tak, že jako základ vezmeme postih za zbroj. K tomuto postihu (pokud je) přičteme nejnižší z hodnot postihů k iniciativě, které mohou poskytovat zbraně, nebo štíty - zkráceně min. Výsledný postih odečteme od základní iniciativy postavy.

Celková iniciativa = Základní iniciativa postavy + Zbroj + min (zbraň, štít)

Příklad počítání min:

meč + malý štít = min (0,0) = 0
meč + pavéza = min (0,-2) = -2
biják + pavéza = min (-2,-2) = -2
břitká šavle; magická + pavéza = min (+1,-2) = -2

Příklad počítání celkové iniciativy:
1ÚzK(0) + kožená zbroj (0) + min (0) = 0 -> 1ÚzK (ZSS)
3Úz2K (+3) + kroužková zbroj (-1) + min (-2) = 0 -> 1 ÚzK
3ÚzK (+12) + Rytířská zbroj na míru (-1) + min (0) = +11 -> 3ÚzK

Postih je rozepsán pro RSS. U ZSS platí:
-1 - bez postihu
-2 - ztráta iniciativy
-3-4 - ztráta 1 útoku na 2 kola (bez více útoků na kolo prostě možnost jen útoku, nebo obrany, ne obou akcí)

Tabulka zbrojí a štítů pro armády


ZB - zpomalení zbrojí

Pěchota

ZbrojKZZBstřelcikopinícilehká p.těžká p.
žádná 00++++++--
vycpávaná 10++++++--
kožená 20++++++--
šupinová 41--++++--
kroužková52--++--++
plátová73--++--++
rytířská84------++
malý štít10----++++
střední štít21----++++
velký štít32----++++
pavéza44++*----++

* Pavéza je u střeleckých jednotek použita převážně jako nepohyblivá ochrana. Pokud je u střelecké jednotky použita obrana pomocí pavéz, tak tato jednotka může používat její ochranu jen jako nepohyblivá jednotka, nebo pohyb bez pavéz. Také bývají směřovány jen jedním směrem a tak útok z jiné strany může nechat střelce zcela odkryté.

Jízda

ZbrojKZZBstřelecká j.lehká j.těžká j.
žádná 10++++--
vycpávaná 20++++--
kožená 30++++--
šupinová 51--++++
kroužková62----++
plátová83----++
rytířská94----++
malý štít10--++++
střední štít21--++++
velký štít32----++

Letci

ZbrojKZZB
žádná 10
vycpávaná 21
kožená 32
šupinová 53
malý štít10

Tabulka zničení střelbou

štítyzepředu*z vrchu**
žádné00
malé00
střední11
velké22
pavézy40

* Střelba na krátkou a střední vzdálenost s plochou dráhou letu šípů a šipek

** Střelba na dlouhou vzdálenost, nepřímou střelbou po balistické křivce, z hradeb, či jiného výše položeného místa, kdy šípy a šipky zasypávají obránce z vrchu


Nemagická vylepšení štítů a zbrojí

Ostny a ostré hrany

Ostny připevněné na štíty, nebo ostré hrany, mění povahu zranění udělených štítem ze stínových na klasické. Tyto úpravy mění i útok štítů a to snížením SZ o jedna.

Lepší základ

Protože zbraně mají možnosti jak vylepšit své statistiky bez použití démonů (kované mistry, železnými sochami, na žáru salamandra apod) přicházím s možnostmi jak vylepšit hodnoty u zbraní a zbrojí:

štíty - dřevěné - dřevo vyprošené druidem od stromu, které je tak pevnější a lehčí.

štíty - kovové - stejné jako u zbraní - mistři kováři, žár salamandra, vzácné kovy.

nekovové zbroje - vytvořené mistry koželuhy z nejkvalitnější kůže, ale také za příplatek přibližně dvojnásobku ceny základní zbroje, nebo dle úvahy PJ. Případné vzácné kůže (dračí, baziliščí, atp).

kovové zbroje - stejné jako u zbraní - mistři kováři, žár salamandra, vzácné kovy.

kombinace vylepšení není třeba se bát sčítat kombinace a vytvořit tak nemagickou koženou zbroj s KZ+5, ale cena práce a materiálu by následně mohla třeba odpovídat rytířské zbroji. Hodnoty uvedené v pravidlech jsou hodnoty "běžné" a tak je stále prostor pro výjimečné kvality.

Výroba na míru

Výroba na míru je vhodná pro snížení postihu k iniciativě. V zásadě by takovouto schopnost měli mít jen mistři zbrojíři. Postih lze snížit jen o 1 bod. Snížení o dva body jako třeba u plátové, nebo rytířské zbroje, by mělo být možné jen u legendárních zbrojířů, kteří se rozhodně nevyskytují běžně.

Magická vylepšení štítů a zbrojí

Přestože se nyní u štítů rozděluje obranný bonus na OZ a KZ, obranný démon toto nerozlišuje a tak obranný démon +2, zakletý do malého štítu vytvoří malý štít s OZ+4, ten samý démon, zakletý do velkého štítu vytvoří velký štít s KZ +4.

Dále přibývá obrannému démonu možnost snižovat postih k iniciativě až na nulu, nebo z nuly na +1. A to v poměru 1:2 - na snížení postihu (nárůst bonusu) o 1 k iniciativě je třeba věnovat 2 body zvýšení obranného bonusu.

Příklad: - obranný démon ze 4 sféry může zlepšit KZ zbroje o 2, třeba koženou zbroj s KZ 5, nebo snížit postih k iniciativě, třeba plátovou zbroj s KZ 8 a ini -1.

Protože přibyla i možnost útoku štítem je možnost zaklít do něj útočného démona a zvýšit tak útočné hodnoty štítu, ale pak již není možné do něj zaklít obranného démona.

Přidávání hřebů do štítu s démonem (kterýmkoliv) nelze - magické zbraně jsou hůře poškoditelné a tak narážení hřebů je takřka nemožné a při použití "násilného nasazení" je vysoká pravděpodobnost, že praskne štít, nebo uteče démon zpět do své sféry - DÚPJ. Samozřejmě ale mít štít s hřeby, který následně očarujeme, je možné.


Poznámky pod čarou

Útok štítem - útočné hodnoty štítů jsou vytvářeny podle CH faktoru z "Nové tabulky zbraní" a jsou nasazeny níže než zbraně samotné, aby nedocházelo k běžnému použití štítů jako útočných prvků. Ze stejného důvodu je použito i zranění stínové, které protivníka nezabije, ale přesto pomůže vám postavu dříve vyřadit, či omráčit a tak vám ji vydat na milost, či nemilost.

Iniciativa u zbrojí a pavézy - Jedná se o nový prvek u obranných prostředků, který se ale vyskytoval už u zbraní. Koketoval jsem s myšlenkou odebrání bonusu za obratnost, čímž by se omezila i pohyblivost a velikost KZ by se zase úměrně zvyšovala. Ale byl by to zcela zásadní prvek, který se jinde nepoužívá, a upustil jsem od něj a raději použil onu iniciativu. To vše pro trošku zvýšení různorodosti a realističnosti hry, kdy se převážně hráči válečníka nemusí nutně hnát jen za nejlepší (rytířskou) zbrojí, která je těžká a pohybově omezující, ale mohou začít zvažovat, zdali si raději neponechají více útoků (obran) za kolo, nebo si raději zvýší pasivní bezpečnost. Hráč tak vědomě vyměňuje počet útoků (a obran) za vyšší obranné číslo. V ZSS se nižší postih nemusí projevit nijak zásadně, v RSS už je rozdíl patrnější, na první pohled dokonce oslabující (dle některých cvičných soubojů). Pokud se na to podíváme komplexněji, zjistíme, že tato nerovnováha se týká jen soubojů tváří v tvář a pokud postava čelí střeleckému útoku je vyšší KZ velkou výhodou, nižší iniciativa zanedbatelnou nevýhodou a vyšší KZ je výhodou i v dalších případech.

Dalším aspektem ovlivňujícím tyto možnosti jsou obranní démoni. Nárůst KZ je tak potencionálně dvojnásobný. Také nová schopnost odstraňovat postih k iniciativě pomocí obranného démona se dá popsat, jako jeho schopnost přetvarovat zbroj na majitele (jakéhokoliv), je zvolena v nevýhodném poměru 1:2, aby se postavy opět nehnaly za rytířskou zbrojí a jen větším počtem peněz potřebným k odstranění postihu. Možnost snížit postih jde i nemagicky výrobou na míru. Určitou nápovědou v ceně za takovou zbroj by mohlo být, že na to samé magickou cestou je potřeba obranný démon z 8. sféry ( 8. sféra - 400 mg +- 3 200 zl ).

Hranice zlepšení iniciativy pomocí démonů se řídí stejnými pravidly jako u vylepšování útočnosti zbraní - záporná základní hodnota jde vylepšit maximálně na nulu a nulová hodnota na +1.

Nová vlastnost obranného démona může přinést myšlenku: “A co útoční démoni? Mohli by také odstraňovat postih k iniciativě, nebo ji dokonce zlepšovat? Nejsem proti této myšlence . Viz příklad u počítání výsledného bonusu/postihu k iniciativě, kde je použitá „břitká šavle“ s bonusem +1 k iniciativě. Za sebe doporučuji užít stejného pravidla jako u útočnosti a zbrojí, tedy, že většina zbraní nemá ani postih ani bonus k iniciativě a magicky ji můžeme vylepšit maximálně na +1 a ty neohrabané s -2 maximálně na 0. Nastává pak ale problém s těmi těžkými zbraněmi, které nebudou mít v rukách bojovníka onen postih a u kombinací dvou zbraní s kladným bonusem, nebo kladným a záporným. U bojovníka bude stačit použití pravidla +1 a u kombinací zbraní zvolit sčítání (2 břitké šavle budou +2, ale kombinace břitká dýka a klasický biják -1). Taktéž doporučuji použít přepočet 1:2, protože hrátky s iniciativou mohou být dosti ošidné.


Vycházím z Nové tabulky zbraní Fafrina Voka atd a Scciona.

Poděkování za ladění hodnot, pravidel: Ascella, Fafrin, Nikdo, Sccion

Speciální poděkování za obrázky: Ascella

Speciální poděkování za korekturu: Sccion

Diskuze

 Uživatel úrovně 5

Ascello děkuju za zastavení a odpovězení Arrtíkových otázek, či poznámek. Také ještě jednou za ono testování a obrázek, který zatím nebyl vložen.

Arrtíku, snad se ti vkládání příspěvků pod díla spraví, protože bych ti dal +rep za kvalitně podaný názor, na který se ti pokusím odpovědět co nejlépe.

Ani já nechápu proč to má kouzelník zakázané a původně jsem mu to chtěl dovolit, ale všeobecně tento názor nebyl přijat a je pravda, že kouzelník by prostě takové věci používat neměl - má jiné prostředky jak se bránit i útočit. Má ještě možnost použít pěstní štítek, který je v podstatě lehkou zbraní, kterou smí použít, tedy mu tato pravidla přece jen něco přinášejí.
Ale k použití štítu kouzelníkem. Ne že jej nesmí vzít do ruky a použít k obraně když se naskytne možnost a potřeba, jen se jedná o "nepovolenou" činnost a PJ tak může upravit hodnotu obrany, která tak může zůstat lepší než, kdyby neměl vůbec nic, ale nevyužije je naplno. Pece jen obrana beze zbraně a štítu je -3. Pokud by dostal kouzelník se štítem postih "jen" -1 pořád na tom bude o 2 body lépe, než bez něj (a o 2 body hůře než ostatní, ale už ne o 4). (viz nevím která pravidla, ale byli to PPZ, kde se o nepovolené činnosti píše a ukazuje na příkladu, kdy se alchymista pokouší vypáčit zámek paklíčem)

Úder hranou štítu a jeho stínová zranění byla velice ožehavá otázka a je pravda, že mnozí s tebou souhlasili. Štít skutečně dokáže udělat pořádné zranění, ale co je to vlastně stínové a co normální zranění a kde je mezi nimi hranice? Stínová zranění jsem zvolil proto, abych rozlišil štíty od zbraní. Stínová a normální se stejně sčítají, protože pokud postavě klesne počet stínových a normálních životů pod mez vyřazení je postava vyřazena, ale stínovým zraněním nejde "normálně" zabít.
Ale onen případ kdy máš skřeta takřka nehybného na zemi a hranou štítu mu rozdrtíš krk, je už "výjmečný případ" který by PJ měl zhodnotit jako smrtelný. Ale musíš toho skřeta do té pozice prvně dostat, stejně jako neexistuje "instant kill" bodnutí do srdce, useknutí hlavy, aniž bys ho nezaložil na ÚČ, které převýší OČ o tolik, že tu postavu takto jednou ranou skutečně zabiješ i podle pravidel.
Sepíšeš li použitelná pravidla právě pro takový instant kill, je možné pozměnit i tyto pravidla, ale prozatím se držím sepsaných a funkčních pravidel DrD a do té doby postačuje i stínové zranění. Stejně jako zbytek tohoto díla má přinést větší rozmanitost ve hře a neudělovat pořád a vším normální zranění.

zbraňový štítek při útoku v podstatě funguje jako boxer, protože přes zápěstí přečnívá, aby jej taky chránil pořádně, a tak zasazuješ úder, jakoby pěstí, ale hranou štítku, kterým to ale bolí víc než obyčejnou pěstí.

zde srovnáváš nestovnatelné - krátký meč je lehká jednoruční a obouručák je těžká dvouruční, což je v podstatě skok o 3 kategorie. Zde se jedná spíš o to, že se váhově srovná krátký meč se širokým, nebo šavlí. A protože váhové kategorie jsou přibližně po 10 mn a štítek váží 8 mn je takřka jisté, že tu zbraň do vyšší kategorie posune. Zde ale doporučuju přečíst si "Novou tabulku zbraní kde se dovíš i o tom co přináší takový přesun o jednu kategorii. Ve zkratce je to o tom, že pokud víš, že potřebuješ pořádnou obranu, ale nechceš těžké štíty a zbroj, můžeš si pořídit třeba střední šavli a s přidáním štítku z ní udělat v podstatě nejlepší jednoruční zbraň k obraně a využitelnou i k útoku, ale bude spadat do kategorie těžkých, kde jsou zbraně s lepším útokem, ale ne lepší obranou atp. Je to v podstatě výměna ÚČ za OČ která se jinak získává hůř. Vhodné pro válečníky, kteří zastávají funkci "tanka" tedy udržet na sobě co nejvíc nepřátel, než je družinka postupně zabije, případně povolání jako Štítonoš od Danixxxe, nebo Obránce od Kameraska, jenž ho ještě dolaďuje a sepisuje v Moudré Sově. Kteří další bonus k OZ jen uvítají protože to je jejich hlavní práce a čím víc OČ tím líp pro jejich práci. Ne všichni nutně potřebují co největší útok, někteří myslí i na to, že vyhrají ti co zůstanou stát na nohách, ne ti co pobili nejvíc nepřátel (a stejně umřeli)


 Uživatel úrovně 5

Chvíli jsem přemýšlela, že se hlasování zdržím, když jsem pomáhala s tvorbou, ale nakonec můj přínos byl pouze v testování mechaniky a to hlavně z důvodu, že se mi nelíbí sahání na iniciativu. Iniciativa je nejmocnější nástroj RSS. A testování její význam potvrdilo. Tato pravidla jsou převratná v pokusu o realističnost - válečníci jsou schopnější rychlejších reakcí v lehčích zbrojích. Pokud však rychlost tolik nepotřebují, ochrana kterou nové nastavení zbrojí umožňuje a magické možnosti jsou výborné. Dle mého vyvážené. Přesto podobně jako u Tabulky zbraní toto dílo převezmu jen pokud budu někdy začínat na čistý list. Nová družina, svět a tak..
Dakeyras si za svou pečlivost a trpělivost hodnocení nejvyšší plně zaslouží.

Arrtíku, pravidlový čaroděj taktéž nesmí nosit štít. Pokud mu chceš to povolit s postihem, nic ti v tom nebrání. Co se stínového zranění týče, vedly se o něm dlouhé diskuze v mS, doporučuji přečíst, pokud to ještě není smazáno. Ono je vlastně úplně jedno, zda-li protivníka ubiješ naplocho či naostro, podříznout ho můžeš vždycky...naopak naplocho je pro výslech výhodnější. Ale dělit kterou částí štítu bacíš je příliš složité...opět ti nikdo nebrání to zavést, pokud tě to baví hlídat. Pak ovšem můžeš argumentovat, že ani těžkým kyjem nelze udeřit naplocho: jde, je to chápáno tak,že útočník umí odhadnout jak/kam bacit aby nezabil.

Dakeyrasi, výborná práce. Přeji hodně trpělivosti s kritikou ;-)


 Uživatel úrovně 8

Arrtík má technické potíže s přidáváním diskuzních příspěvků, proto přidávám jeho kritiku já.

Už zase jen čtyři hvězdy, se mnou je to těžké, co?

Chápu proč je diskriminován kouzelník při používání štítu, nechápu však proč to má zakázané. Od magické rady, od kouzelného dědečka? Kouzelník sice z principu štít nepoužívá, ale co když dojde k situaci, kdy by ho při dobrodružství prostě měl? Jde to přeci vyřešit nějakým postihem, v tomhle je krása dračáku. Tady nic není nemožné, nebo jen s omezením.

Úder hranou štítu působící stínová zranění mi přijde trošku jako nerozvážnost, při odražení plochou hranou jistě, ale pokud zaútočím hranou štítu na hlavu, přerazím skřetovi čelist jak nic. I zde by byla možnost vhodnějšího řešení.

Štítky jsou super nápad, ale pokud štítek kryje zápěstí, logicky mě napadá spíše obranná funkce, než "Možnost úderu" -nedokážu si představit, že bych na někoho útočil zápěstím..?
Dobrý nápad mi přijde, vyrážení zbraně tímto štítkem.

Taktéž nejsem rozhodnutý, zda bych nutně zbraň se štítkem řadil do vyšší váhové kategorie, přecijen krátký meč se štítkem není totéž co obouručák, že.. :)

Pokud někde blábolím, je to způsobeno tím, že pravidla už jsem nějaký čas nedržel v ruce, takže se omlouvám.

Hodně štěstí v další tvorbě.


 Uživatel úrovně 8

Čo k tomu povedať? Toto dielo je inovatívne, veľmi rozvíja pravidlá, dáva postavám nové možnosti. Som veľmi rád, že tento príspevok vznikol, aspoň bude dávať môj Obranca nejaký ten zmysel.

Dielu sa vytknúť nedá prakticky nič. Nič ma tam nezarazilo, všetko ma len vyplnilo nadšením. Na toto som v DrD čakal, aj keď som nie tak dobre prepracovanú verziu podobných štítov používal.

Výborná práca Dakeyras, a všetci, ktorí spolupracovali.

Your Kamerask


 Uživatel úrovně 5

Fafrine, možná se to mohlo zapracovat už sem, škoda toho. Ale při tvorbě tohoto díla jsem nabral pár zkušeností, takže rád pomohu.


 Uživatel úrovně 0

Asi perfektní příspěvek. To s těmi kategoriemi, povoláními bych možná napsal trošku jinak, ale dobré.
Narazil jsem na pár přebytečných mezer kolem "." a ",".

Dílo se směle může považovat za součást vyvíjeného DrD 1.8, díky za něj.
(Jeětě se někdy musím dostat k těm armádám a upravit to tak, aby zbroj neměla různé efekty podle toho, jestli je nositel na koni, nebo ne.)


 Uživatel úrovně 5

Gleasere, ukaž mi jak lze získat z původních pravidel KZ zbroje víc než 14? Dokonce 36. Pro jistotu uvedu, že se jedná o Rytířskou zbroj s obranným démonem +7. Dá se doplnit o +2 -> štít s obranným démonem +1. Ale když vezmu štít, tak pak můžu zde přičíst pavézu která vytvoří dalších +6 a tedy výsledek KZ 28, což je hodnota s níž se dá ustát útok draka takřka bez škrábnutí. (pokud nemá štěstí na kostku...)

Ještě uvažuju nad tím, že do toho můžeš míchat některá kouzla, jako magická zbroj, magický štít, pavéza, ale ty pak platí i pro tento případ. Případně, že se nebavíš jen o KZ, ale celkovém OČ, kde se připočítává OZ, bonus za obratnost, bonusy z povolání, ale i tak si těžko dokážu představit postavu s OČ 36.


 Uživatel úrovně 0

Klasický soubojový sistém v drd je ač jednoduchy né uplně ideální (tak jako v jiných sistémech) ale toto dílko je velice kvalitně zpracované, ale postih k iniciativě je aspon v základních příručkách opodstatněn vahou takže v důsledku se může stát že nejlepší válečník s velkou iniciativou takt opřijde o veškerou (dle vzorečku)....
Důvodem proč se nosily těžké plátové zbroje byl hlavně ceremoniální a bohatýrský počin, a samozdřejmě jízda která kladla důraz na obranu před pohybem pěšáka....

viz: maximum KZ 14 puvodnich je holy nesmysl jelikož není problém(nepočítaje peníze) dát i 36 :-)


 Uživatel úrovně 5

Oprava v prvním odstavci:

...zraní míň díky menší, či záporné útočnosti...


 Uživatel úrovně 5

Danixxxi, smyslem díla nebylo přinést výzbroj, která by udělala postavy nezranitelné díky mega KZ která by mohla růst do závratných výšin, jako spíš rozdělení typů obran. Stejně jako zbraně se ve skutečnosti příliš neliší v komplexním pohledu co se týče přínosu, ale mění styl hry, kdy jsi spíš třeba na zbraně které snadněji zasáhnou díky větší SZ, ale zraní míň díky menší, či záporné KZ, tak jsou zbraně, které zasáhnou hůř, ale zato drtivěji. Stejně tak jsem dělil tyto zbroje.. lehčí ti spíš pomáhají v rychlejším boji, ty těžké zase ustát víc útoků...
Dle otestovaných útoků dle RSS, skutečně vyšlo, že v souboji 1v1 vychází lépe zbroje s menší KZ a menším postihem k ini, než těžší zbroje, viz výsledky testování Ascelly dvou identických válečníků, jen v rozdílné zbroji:
1) válečník 3. úroveň kožená zbroj x plátová 3:7
2) 5. úroveň totéž 5:5
3) 5. úroveň kroužkovka x plátovka 6:4
4) 5. úroveň kožená x kroužková 6:4


kde můžeš vidět, že 2x vyhrává lehčí zbroj, 1x je to remíza a 1x teda těžší zbroj (a to v případě , kde válečník nemá víc útoků za kolo a v podstatě i s mínusovým postihem bude mít pořád 1 útok a 1 obranu.

Za další přináší nové možnosti nemagických vylepšení zbrojí, které chyběli v pravidlech a dosud (aspoň zde) nikdy zpracovány nebyli

a ještě ke kolektivnosti - měl jsem dobré rádce, jejichž rady jsem příjmal a diskutoval s nimi a v poděkování jsem je zmínil. Netvrdím, že je vše z mé hlavy, stejně jako u tvých děl taky nejsou všechny prvky jen z tvé, ale vpravuješ tam nápady ostatních, které se ti zalíbili, nebo pod vahou argumentů přesvědčili, že jsou dobré.

PS: pokud bys šel skutečně do důsledků, tak nové maximum KZ je přibližně 22, což oproti původním 14, je sakra velký rozdíl, než jak říkáš, lišící se jen o 1, nebo 2.