Rozvoj DrD

Kudůcká teorie II Hodnocení: Průměr

Autor:
Přidáno:
Hlasovalo: 11

Než začnu psát, chci vás upozornit na jednu věc; už v Moudré sově jsem narazil na několik rozdílných představ o křížení i o díle. Takže abych předešel dohadům, hned na začátek vám řeknu, co tohle dílo představuje a co představovat nemá.

Toto dílo je svou formou úvaha, která ve výsledku uvádí pouze jedinou alternativu křížení, a sice tu, kterou používám já ve svých hrách. Je to napevno nastavené pravidlo snažící se o zjednodušení a sjednocení, které sice lze změnit, lze z něj vytáhnout pouze kus inspirace a lze s ním nesouhlasit, ale nic víc s ním dělat nemůžete. Není to soubor možných pravidel, protože něco takového by svou složitostí překračovalo schopnosti mé a domnívám se, že i schopnosti čtenářů. Pochopitelně jsem na několika místech uvedl i možné alternativy, ale celé dílo v zásadě sleduje jedinou hlavní osu. Posílám do rubriky zkrátka takovou verzi díla, kterou si přečtete a nyní máte několik možností, co s ním; buď ho použijete celé, jak leží a běží, nebo si jen zapamatujete, co vás zaujalo a co se vám zdá dobré, a použijete to při tvorbě svých vlastních pravidel, která se - a o tom není pochyb - budou v jádru i detailech lišit PJ od PJ-e. Poslední možností pak je celé dílo zmačkat a zahodit, protože vám nic nedalo. To se však, doufám, nestane.

Předem se omlouvám za natažený sloh, ale úvaha je jednou úvaha a to je zkrátka literární útvar.

***

Myšlenka křížení v pravidlech rozhodně příliš rozvedená není. Je nicméně evidentní, že s nějakým křížením Altarové přecijen počítali, uvedli přece mezi rasy kudůky a najdeme u nich zmínku snad i o půl-elfech. Jenže kdo se s kým křížit a množit smí a jaké budou výsledky takových křížení?

Pokusím se tyto otázky zodpovědět, nejdříve bych však popsal některé základní teoretické informace. Především bych chtěl zmínit rozdíl mezi křížením a množením. (Podotýkám, že křížení rostlin nebereme v úvahu a zabýváme se pouze křížením a množením živočichů.) Existuje pojem "druh" - tím je například pes. Druh se množí pouze v rámci druhu, to znamená, že psi mají s psicemi další pejsky a ti malí pejskové, až dospějí, budou mít také pejsky, jako má člověk s člověčicí malé človíče.

Ke křížení dojde teprve tehdy, když se spolu spáří (rozmnoží) dva zástupci dvou rozdílných druhů. Většinou takové spojení není možné (a i když je možné fyzicky, potomek z něho nevzejde - nedojde tedy k oplození); aby mohlo křížení proběhnout, musí si být oba druhy vzájemně velice blízce příbuzné. Tak je tomu například u koní a oslů. Kůň i osel jsou rozdílné živočišné druhy, avšak mohou se spolu křížit za vzniku potomka - křížence.

Psa jsem nevybral v úvodním příkladu náhodou. Je tu totiž otázka psích ras. Na první pohled se zdá, že druhů psa je veliké množství a že se mezi sebou kříží. Vlastně ano... kříží. Ale jde stále o křížení v rámci druhu, tedy o nepravé křížení. Ve skutečnosti jsou totiž čivava i bernardýn zástupci jediného druhu, konkrétně druhu pes domácí. Ke křížení dochází až tehdy, když se jakákoliv rasa psa domácího spáří s divokým vlkem, což už je jiný, ačkoliv velmi příbuzný živočišný druh.

Mezidruhové křížení má pochopitelně své náležitosti. Pro nás bude podstatná především ta, že mezidruhový kříženec se už nemůže dále množit; je neplodný. (Ačkoliv jistě existují výjimky, o kterých vám více poví zoologové.) Další velice důležitou náležitostí je, že vlastnosti křížence se občas značně odvíjí od toho, který druh byl matkou a který otcem. Můžeme každopádně prohlásit, že mezidruhový kříženec je nadále neplodný jedinec, nepříslušící zcela k druhu ani jednoho ze svých rodičů.

Důležité může být i pojmenování takového křížence. Zůstaneme u křížence osla a koně, kde kříženec dostává jméno právě podle toho, zda byli otcem kůň a matkou oslice, či naopak. Pokud byla matkou oslice (a otcem tedy hřebec koně), nazýváme křížence mezek. Byla-li matkou klisna (a otcem osel), nazýváme jej mula. Podobné rozdělení však není nutností, vzniká pouze tehdy, má-li druh matky a druh otce na křížence větší vliv.

Po tomto krátkém teoretickém úvodu už bych se rád zamyslel přímo nad rasami v DrD.

***

Můžeme předpokládat, že každá rasa v DrD je živočišným druhem. Liší se od sebe totiž místy velmi výrazným způsobem a tak i když jde vždy o humanoidy, a to blízce příbuzné, nejedná se o rasy téhož druhu. (Pokud by tomu tak nebylo, můžeme rovnou připustit, že křížit se může ve skupině DrD ras každý s každým.) Proto aby se rasy množily mezi sebou, musí dojít ke křížení.

Vzhledem k informacím uvedeným v úvodu dělím ve své úvaze křížení mezi rasami DrD do těchto skupin:

  • A) Křížení neprobíhá. Pohlavní styk je fyzicky možný, nedochází však k oplození.
  • B) Křížení probíhá. Vzniká kříženec, který je však nadále neplodný.
  • C) Křížení probíhá a vzniklý kříženec je navíc plodný.

Ve variantě C) v podstatě vzniká nový živočišný druh. Takoví kříženci se však většinou mohou množit pouze s dalšími kříženci stejného vzniku. Tato varianta se v našem světě, pokud je mi známo, nevyskytuje (a proto ji v úvodním shrnutí nezmiňuji), v rámci ras fantasy a Dračího doupěte se však klidně objevit může. (U mě je zástupcem takové skupiny kříženců kudůk.)

Je pouze na vás, zda použijete stejné skupiny, či se rozhodne rozdělit si rasy jinak, ale všem PJ-ům doporučuji udělat si v tomhle jasno. Až si váš hráč barbara vyhlédne elfskou čarodějku, se kterou bude chtít založit rodinu, nebudete alespoň narychlo vymýšlet, co ze spojení vznikne, případně výmluvy, proč do toho jít nemůže.

Já osobně se řídím následujícími zápisky, ve kterých zohleďnuji fakt, že některé rasy jsou si příbuznější než jiné. Bral jsem v úvahu i některé v pravidlech neuvedené rasy. Jde však pouze o mou představu toho, jak by to mohlo/mělo vypadat, nejedná se o pravidlo.


Člověk

Člověk se může křížit s většinou známých ras. Biologicky jsou jim nejblíže barbaři, které mnozí hráči považují za pouhou odrůdu lidí. Já nicméně beru barbary jako odlišný živočišný druh na základě jejich výrazných číselných odlišností. Znovu bych použil přirovnání a zmíním opět vlka a psa domácího, kde vlk a pes k sobě mají často blíž než dva různí psi. Barbar je tedy jakýsi divoký příbuzný člověka, nikoliv však jeho odrůda. (Můžete na to mít jiný názor, ale zrovna u tohoto pravidla to na hru nebude mít většího vlivu.)

S barbarem se člověk křížit může a vzniklý jedinec je plodný, protože příbuznost je veliká. Nicméně u křížence barbara a člověka hraje velkou roli druh matky, které je kříženec tak enormně podobný, že se považuje za příslušníka jejího druhu. (Je-li matkou člověk a otcem barbar, potomek je člověk a naopak.) Otec má pak vliv pouze na některé aspekty jeho vývoje, číselně se to projeví malým (1 - 2) upravením tří jeho vlastností tím směrem, kterým se otec od matky liší nejvíce, to znamená, že člověk, jehož otcem je barbar, bude třeba o něco hloupější než ostatní děti, ale zase o trochu obratnější a silnější. Většinou to křížence znevýhodňuje, protože se často sníží parametry pro jeho rasu primární, zatímco ty méně potřebné se zvýší, tudíž není divu, že geny takového křížence po několika generacích z linie vymizí.

Dalšími blízkými druhy jsou člověku trpaslíci a hobiti. S těmi se člověk může křížit také, tento potomek však bude neplodný. Vzhledem k rozdílnostem mezi člověkem a těmito rasami především ve fyzických vlastnostech (výška, konstituce) je navíc kříženec často zdegenerovaný po fyzické i psychické stránce a téměř ve všech ohledech je i číselně horší než oba rodiče. Je tedy jasné, že příliš velký počet jich nepřežije. Z toho důvodu není kříženec mezi člověkem a těmito dvěma rasami pojmenován a dá se na něj narazit jen velmi vzácně.

Poslední rasou, se kterou se může člověk křížit, je elf. Elf je od člověka v mnoha ohledech odlišný dost výrazně, ať už svou dlouhověkostí, či odlišným smýšlením, přesto je však podobnost v tělesné konstituci a biologickém fungování těchto druhů poměrně veliká. Vzniklý potomek se nazývá půl-elf. Půl-elf je sice nadále neplodný, avšak jeho charakteristickým rysem je, že od každého z rodičů přebírá spíše kladné vlastnosti. Půl-elfové tak jsou velmi vyvážení a ve většině ohledů (s výjimkou odolnosti jak pravidlové, tak skutečné) nadprůměrní.

V souvislosti s křížením lidí a elfů si ještě dovolím poznámku k pravidlovým elfům, kteří v rámci vyvažování pravidel DrD přišli o spoustu schopností, které jim přisuzují běžné fantasy prameny. (Za všechny jmenujme především nesmrtelnost.) Pokud má někdo chuť hrát elfy tak, jak je představuje například Tolkien, může pravidlové statistiky elfů přisoudit právě půl-elfům. Ti se tak stanou plnohodnotnou, byť druhotně vzniklou rasou. Pak je ale nutné zajistit jejich další množení. Já bych zde aplikoval variantu C).

Barbar

Barbar se může křížit s člověk a s trpaslíkem. Kříženec mezi barbarem a člověkem je popsaný výše a kříženec mezi barbarem a trpaslíkem je až na některé rozdílné parametry shodný s křížencem člověka a trpaslíka (nebo hobita). U barbarů je též možné uvažovat o netradičním křížení s krolly či orky (a dalšími "zelenokožci"). Takoví kříženci by podle mě měli být neplodní a vzácní, zato však číselně nadprůměrní.

Elf

Elfové jsou rasou dlouhověkou, s myšlením odlišným od ostatních ras. Přesto jsou některým z nich příbuzní natolik, že se s nimi mohou křížit. Nejčastěji se kříží s člověkem, jak je popsáno výše. Mohou se však zkřížit také s barbarem. Tento "divoký půl-elf" se dá najít jen velmi vzácně a dá se říct, že je to dobře. Je v podstatě velmi podobný půl-elfovi, ovšem v parametrech je ještě silnější. Všechny jeho parametry jsou nadprůměrné, nejnižší z nich je paradoxně charisma. V drtivé většině případů však takový potomek nese silné známky mentálního poškození způsobeného příliš rozdílnou náturou obou druhů. Ačkoliv je jistě inteligentní, v jeho charakteru dochází k deformacím, které z něho dělají velmi nebezpečného devianta, často psychopata, který je proti ostatním nebezpečnější o to víc, že je ve všech směrech nadaný a zručný. Divocí půl-elfové se tedy často nachází na okraji společnosti a stávají se z nich nebezpeční zločinci s výjimečnými schopnostmi.

Elfové jsou také ze všech ras nejčastěji děleni na odrůdy. Je to samý drow, temný elf, ledový elf, vznešený elf, lesní elf či prastarý elf. Většinou se nejedná o pouhé rasy, téměř vždy se jedná o dva rozdílné druhy. Tyto odrůdy jsou si paradoxně příbuzné jen velice málo, protože se po celá staletí vyvíjí odděleně a ke křížení tedy dochází jen zřídka. Ve výsledku záleží na úvaze jejich tvůrce, nakolik jsou si příbuzní, například elfové lesní a vznešení si mohou být příbuzní relativně blízce, zatímco ledoví a temní jsou od sebe co do příbuznosti na hony vzdálení. Přikláním se však k tomu, aby byli mezielfští kříženci spíše vzácní a také neplodní, zato velmi silní, zdědivší zvláštní schopnosti i ty lepší parametry po obou svých rodičích. Zde bych rád poznamenal, že tito a další "přesílení" kříženci můžou, ale také nemusí být povoleni jako hráčská postava.

Trpaslík

Trpaslíkovým nejbližším příbuzným je (obzvlášť na základě tělesné konstituce a fyziologie) hobit. Potomkem hobita a trpaslíka je altarovskými pravidly zapracovaný kudůk. Já osobně beru kudůka jako druhotně vzniklou rasu, která se může nadále množit, avšak dochází k tomu už pouze mezi kudůky samotnými. Nicméně rasa kudůků se příliš neuplatní, jejich počty jsou totiž mizivé a jejich schopnosti jakbysmet. Krom toho vinou altařích pravidel nemají kudůci žádnou osobitost a kulturu, takže ani hráčsky nejsou moc oblíbení. Kudůci tak čekají na prvního odvážného tvůrce, který si je oblíbí a kulturu a osobitost jim vtiskne například dílem do Nových ras. Trpaslík se může také křížit s člověkem a barbarem, jak je popsáno výše.

Hobit

Hobit je svou fyziologií natolik odlišný ostatním rasám, že se může křížit pouze s člověkem a trpaslíkem, jak je popsáno výše. Ani jeden z těchto kříženců za moc nestojí, takže se dá říci, že hobiti jsou ze všech ras až na krolly ke kříženi uzpůsobeni nejhůře.

Kudůk

Kudůk je uváděn v pravidlech jako rasa, přestože jde o křížence. Já toto pravidlo zachovávám a skutečně je beru jako rasu, byť druhotně vzniklou, jak popisuju výše. K jejich křížení už mohu dodat jen to, že žádné neexistuje; kudůci se mohou nadále množit pouze mezi sebou.

Kroll

Proklínám originální altarovská pravidla za to, že nedodali ke krollům bližší popis nejen jejich vzhledu, ale také jejich fyziologie a kultury, čímž je odsoudili k tomu, že jsou hraní jako tupí bouchači bez originálního charakteru a jakéhokoliv kulturního zázemí. Já tak nemám z čeho vycházet a přiznám se, že nemám vůbec žádnou představu o tom, s kým by se takový kroll mohl křížit a které rase je vlastně nejpříbuznější. Určitá vodítka můžeme najít v diskuzních příspěvích, které na server napsala Maris, a také v některých jejích dílech. Nakonec jsem se rozhodl ponechat krollům možnost zkřížit se buď s barbarem, jak je uvedeno výše, nebo s některým ze zástupců "zelených kůží", jako jsou orkové, skřeti, skuruti a podobně, ke kterým mají podle mě nejblíž. Tito kříženci budou nadále neplodní a nejspíš bych je ani zvlášť neposiloval, takže by nebyli jako jedinci úspěšní.

Netradiční rasy:

Netradiční rasy se většinou vyznačují svou netradičností. A když je rasa netradiční, s největší pravděpodobností nebude zrovna dvakrát příbuzná těm ostatním. Jako příklady mohu uvést kočičí lid, ještěří lid, kentaury, pekelníky, wouly, skřítky a další a další vždy velmi osobité rasy. Někdo uvažuje jako rasu dokonce i nemrtvé, upíry a lykantropy. Proto se nebojím říct, že málokdy dojde k tomu, aby se taková rasa s někým zkřížila. A když už k tomu dojde, bude tento potomek neplodný a často se kvůli nemocem a degeneracím nedožije dětství. (Pokud se ale dětství dožije, může se z něj stát supermocný mutant a základ dobré zápletky, jak předvádí komiks Záporáci zkřížením fienda a celestiála nebo film Underworld při křížení upíra a vlkodlaka.)


Povšimněte si mého záměru koncipovat všechny možnosti křížení tak, že nikdy nedochází ke zbytečně složitému výsledku. Není tedy nutné počítat několik generací zpět, jaké zastoupení mají v předcích daného jedince zástupci tohoto druhu a jaké zástupci druhu jiného a přesně o to mi šlo. K takovým počtům nikdy nedojde, pokud se rozhodnete řídit mými zápisky. Kříženci mezi rasami jsou v nich totiž buď neplodní, nebo se dále množí pouze mezi sebou. Nicméně má-li někdo chuť učinit křížení zmatenější (jak by tomu nejspíš ve skutečnosti i bylo), nevidím jediný důvod, proč nepovolit křížení i už jednou zkříženým jedincům. Je-li snem vašeho hráče představovat se za použití slov: "Jsem z osminy ork a z osminy upír!" ani vám nic jiného nezbyde.

Nakonec bych jen rád řekl, že toto je pouze osekaná a základní úvaha o křížení ras. Nejsem biolog ani etnolog a v živočišném rozmnožování se zase tolik nevyznám. Jsem si jistý, že při podobném křížení by velkou roli hrála řada do díla nezapočítaných faktorů, o kterých nemám ani tušení. Já však bral ohled pouze na základní logiku a také hratelnost kříženců, když jsem tuto úvahu psal. Tak jako tak doufám, že je přecijenom kvalitnější než původní Kudůcká teorie a bude vám při promýšlení některých herních okamžiků a při tvorbě světů užitečná.

Pro srovnání si můžete prohlédnout Křížení ras od Sargolda, které je také o hodně dál než zikmundova Kudůcká teorie. Na druhou stranu si myslím, že Sargold šel k problematice z úplně jiné strany a s úplně jiným záměrem, takže se nebudeme kopírovat a další verzí křížení si můžeme jedině pomoci.

P.S.: Ne že mi někdo ukradnete divokého půl-elfa. Ten půjde do rubrik pod mým jménem. Zato kdyby se někdo odhodlal zpracovat kulturu kudůků, velice bych to uvítal.

Diskuze

 Uživatel úrovně 1

Jednička byla lepší, u té jsem se aspoň nasmál.


 Uživatel úrovně 0

Nathaka: Dovolím si chytnout se tvé poslední věty, protože vystihuje, proč jsem hodnotil, jak jsem hodnotil.
"Asi to budeš číst o pár minut déle než tu tvou tabulku, ale zase budeš znát souvislosti, důvody a příčiny."

Souvislosti: Rozdíl mezi křížením a množením myslím většině čtenářů vysvětlovat netřeba. Příklad s mulou je na místě, ok. Jiného uvedení do souvislostí už jsem si nevšiml.
Důvody: Aby to bylo snadno použitelné a nevedlo ke komplikacím
Příčiny: Protože jsou si některé rasy podobnější než jiné

Velká část textu podle mě ani není úvaha, ale rozvláčně vyprávěný výklad (až se mi vkrádá na mysl ošklivé slůvko "výlev"). Na druhou stranu použitelné to je a číst se to dá, takže bych to v rámci této rubriky hodnotil jako průměr (2,5*). Zaokrouhlení dolů je už spíš subjektivní záležitost, prostě mi to obsahově ani formou nesedlo.

PS: Nerad tu spamuju, případné další reakce už budu psát do pošty.


 Uživatel úrovně 1

Embir: Uznávám, to tvé je dobrý výcuc do hry. :-)

Tím má úvaha být neměla. Její použití jsem si představoval spíš tak, že si ho člověk jednou přečte a zapamatuje. Není vůbec potřeba si to tisknout, nebo si do hry brát nějakou tabulku, koneckonců křížení je mechanismus, ke kterému ve hře nedochází tak často. A pokud si přesto nejsi jistý a nezapamatuješ si to, dá se i v tomto textu potřebná informace najít, stačí zajet k odstavci té rasy, kterou křížíš.

Ale když chceš krom uvedení toho, jak se rasy kříží, taky stručně (no...) vysvětlit, co křížení je, kde k němu dochází a jaké má náležitosti a pak jak beru křížení ras v DrD a nakonec, po uvedení konkrétních případů, ještě dodat několik vět k využití a k dovysvětlení, tak je forma úvahy pro mne to pravé. Je to dlouhé, to neříkám, ale neviděl bych to jako chybu. Asi to budeš číst o pár minut déle než tu tvou tabulku, ale zase budeš znát souvislosti, důvody a příčiny.


 Uživatel úrovně 0

Nathaka: "takže to klidně předveď" - to jsi mě teda nepotěšil, ale ok, nenechám hozenou rukavici ležet :-) :
-----
Jelikož pravidla DrD o křížení ras mimo pár náznaků nic neříkají, zůstává vyřešení této otázky na úvaze PJe. Tápající PJ sice může využít podrobných pravidel, která už jsou v této rubrice k dispozici (Sargold: Křížení ras), ta však nabízí "jen" obecné mechanismy a neřeší, zda je vůbec mezidruhové křížení mezi konrétnímy rasami možné. Pokusil jsem se najít kompromis mezi věrohodností a jednoduchostí použití - výsledkem je následující tabulka, která udává stupeň příbuznosti ras.

Následuje by tabulka "každý s každým" pro všechny rasy, obsahující čísla 0 až 3

Stupeň příbuznosti má následující význam:
0 - potomek se nenarodí, křížení není možné
1 - potomek se narodí, ale je neplodný a bude pravděpodobně tělesně i psychicky pod průměrem obou rodičů
2 - potomek se narodí, je neplodný, ale dědí dobré vlastnosti obou ras
3 - potomek se narodí, je plodný, ale z hlediska DrD dědí rasu po matce. V závislosti na rase otce získává pouze drobnou úpravu vlastností (1-2)

Následně by se daly krátce okomentovat konkrétní "zajímavé" kombinace a zdůraznit hlavní výhodu tohoto systému.
-----
Tohle by byl příspěvek dobře použitelný do hry a každý PJ, který bude chtít tvou úvahu přímo použít, si nejspíš nějaký podobný přehled sám napíše. Nechápej mě špatně, já rozumím tomu, že jsi to psal jako úvahu a ne jako modul do pravidel. Ale výsledkem je (z mého pohledu) úvaha hodně "řídká", bez chuti a bez nápadu (a to právě z důvodu na který jsem narážel). Na toto téma se dá napsat buď regulérní pravidlový příspěvek, a nebo nezávazné pojednání (takový fejeton by se na to podle mne hodil). Tohle zpracování mi přijde jako takové divné něco mezi, asi jako kříženec člověka a trpaslíka, ať nemusím sahat pro přirovnání daleko :-).



 Uživatel úrovně 3

Snížil jsem hodnocení ze tří hvězd na dvě, což už nejspíš zasluhuje tři věty do diskuse.
Dílo se mi nelíbí obsahově ani foremně a v průběhu četby jsem nenarazil celkově na nic (jako vždy v těchto případech hledám jakoukoli někam vedoucí inspiraci), co by mě přinutilo hlasovat "nadprůměrně", což je ve většině případů mé minimum.

Nevím, nezdá se mi to ani jako dobré shrnutí, ani jako dobrá úvaha... ale autora to jistě nezabije a zase napíše něco, co se mě posílí.


 Uživatel úrovně 1

Embir: Cílem je sice jednoduchost, ale to nutně neznamená, že i článek musí být stručný a jednoduchý. Je to úvaha a to je literární útvar, uvažovalo se dokonce, že to půjde do ČaE, a úvahou zkrátka nemůže být odstavec textu s tabulkou. Vlastně by mě zajímalo, jak by pak to dílo vypadalo, takže to klidně předveď.


 Uživatel úrovně 0

Jsem rád za ten úvodní vysvětlující odstavec, jinak by si ode mě článek odnesl podstatně drsnější kritiku. Cílem je tedy ukázat možnou alternativu - to by ale dle mého názoru šlo shrnout do jednoho odstavce a jedné přehledné tabulky. Jak Nathaka píše, hlavním cílem je jednoduchost a snadná použitelnost - proč tedy podstatné informace (kdo s kým a co z toho) obalovat takovým množstvím balastu? Autor sám příznává, že není odborník, tak k čemu je potom ta spousta (zhusta pseudovědecké) argumentace v jednotlivých kapitolách?

Nevím, jaká je koncepce rubriky Rozvoj DrD, takže nebudu přímo tvrdit, že to sem nepatří, ale osobně mi to informačním objemem připadá spíše jako příspěvek do putyky.

Abych byl taky trochu konstruktivní, uvedu ještě můj pohled na křížení ras:

Ve svém světě křížení až na výjimky neomezuju (beru většinu humanoidních ras spíš jako etnika, než rozdílné druhy) s tím, že u potomka obvykle (ne vždy) převládnou geny jednoho z rodičů. Žádné dvě rasy nejsou natolik integrovány do jedné společnosti, aby šlo očekávat vznik nějaké trvalé míšenecké varianty. V členitosti, vyplívající z možnosti křížení, jsem přitom nikdy neviděl problém. Potřebuju půlelfa? Zprůměruju odhadem vlastnosti člověka a elfa (kdybych byl o něco méně líný, využiju Sargoldovo křížení ras). Potřebuju člověka s několika elfímy předky? Vezmu člověka a přihodím mu drobný bonus k obratnosti a inteligenci a postih na odolnost. Samozřejmě že nebudu vypočítávat procentuální podíl různých předků na 5 generací zpátky, abych z toho vyvodil jedno číslo v rozsahu -5 až +5... Z mého pohledu tedy úvaha řeší problém, který v podstatě neexistuje.


 Uživatel úrovně 1

Zdravím a děkuji za schválení a milé hodnocení.

Corwin: Nevidím důvod Altarů se zastávat. Každý ví, jak vypadá elf a jak za něj hrát, což sice neznamená, že je nemohli lépe popsat, ale podrobný popis už není tak nutný. Kdežto u krollů a kudůků, o nichž ví většina lidí doslovné houby, téměř všichni tápou.

Připomínku k stvoření ras uznávám, u Tolkiena by to nefungovalo.

Kibe: On si každý PJ udělá dle svého uvážení všechno. Díla jsou tu od toho, abys je mohl použít, když nad tím uvažovat a dumat nechceš. O tomhle to platí na 100%.

Sargold: Na obé otázky odpověď stejná: kvůli hratelnosti a jednoduchosti. Jak píšu v závěru, snažil jsem se primárně (!) o zjednodušení, nikoliv o nějak zvláště opodstatněný přístup. Využil jsem tedy toho, že si mohu reálie upravit pro fantasy, abych zamezil dalšímu mnohonásobnému křížení i mezi kříženci, protože takové křížení mi ve hře vadí. U půl-elfa jsem to tedy "vymyslel" tak, aby nemohli z nich dále vznikat ještě čtvrt-elfové, třičtvrtě-elfové a posléze i horší paskvily, které pochopitelně existovat mohou, ale já je ve své hře nechci. A stejně tak u barbara jsem to zase "vymyslel" tak, že potomek dědí rasu matky.

A máš pravdu, u barbara by fakticky mělo být zmíněno křížení s elfem. Odstaveček s barbarem bych pak dal pod elfa.


 Uživatel úrovně 0

Záměrně jsem se nepouštěl do kritiky možnosti křížení s hlediskem na otce, matku, či plodnost, neb jsem právě na podobná témata absolvoval půl roku přednášek evoluce fenotypu...ve výsledku je opravdu lepší, když Pj sám určí co je a co není možné, protože snaha o "vědecký" přístup k možnostem křížení a dědičnosti je skutečně krkolomná...né-li nemožná :-D