Dovednosti

Ovládání davu Hodnocení: Vítěz soutěže Vítěz ZD

Obtížnost: Těžká

Ověřování: Každou hodinu ovládání

Totální úspěch:

Dav reaguje přesně tak, jak si Ovládající přeje. Zuří, uklidňuje se, běží na hrad osvobodit vězně, dobývá Bastilu, vyhazuje z oken konšele... Navíc je veliká šance, že si nikdo neuvědomí, kdo toto hnutí vyvolal (pokud si to Ovládající vyloženě nepřeje). Dav provede i úkony, které jsou proti jeho původnímu záměru (tedy dav, který se vydal zabít všechny generály se rozejde, popřípadě je bude chránit, dav vojáků prchajících z hradeb v hrůze se na hradby vrátí a bude je bránit...). Může dojít i ke zfanatizování davu.

Úspěch:

Dav bude jednat podle přání Ovládajícího, ovšem jen velmi neochotně bude konat proti svým původním záměrům. Dále je velká šance, že bude Ovládající odhalen. Ke zfanatizování davu nedojde, maximálně k mírnému posílení záměru v případě shody Ovladatelova a davového záměru.

Neúspěch:

Dav nereaguje na pokyny Ovládajícího, není mu kladně nakloněn, v případě otevřeného ovlivňování (proslov) může být Ovládající vypískán. Je téměř jisté, že bude Ovládající dříve či později odhalen.

Fatální neúspěch:

  1. V případě otevřeného ovlivňování dav zaútočí na řečníka (Ovládajícího) a jeho doprovod, začne jednat naprosto jinak než si přeje Ovládající (uklidňovaný dav se ještě více rozzuří, dav, který měl být rozzuřen přesměruje svůj hněv na Ovládajícího. Dav, u kterého měla být vyvolána panika se začne uklidňovat a uvědomovat si, kdo za to může, posléze nejspíš napadne Ovládajícího.

  2. V případě skrytého ovládání je Ovládající okamžitě odhalen a zlynčován davem, mohou se o něj začít dokonce zajímat i tajné služby. Dav se také začne chovat naprosto jinak než zamýšlel Ovládající.

Popis:

Tato dovednost je velice užitečná zvláště pro zloděje a všechny, kdo žijí a operují ve městech. Spočívá v napojení se na mysl davu a její ovládání. To může probíhat dvěma způsoby: Otevřeným ovlivňováním nebo skrytým ovlivňováním, čili šeptandou.

Otevřené ovlivňování: Ovládající si například stoupne na vyvýšené místo a snaží se ovlivnit dav svým projevem. Je to snazší a spolehlivější způsob ovlivňování Ovšem řečník je vystaven nebezpečí, je totiž zřejmé, kdo se snaží dav ovlivnit. Takže se může stát cílem atentátu, nebo zájmu strážných.

Skryté ovlivňování: takzvaná šeptanda. Ovládající je skryt v davu a šíří kolem sebe nenápadně informace a fámy, jimiž řídí dav. Není to způsob tolik úspěšný, ale je o mnoho bezpečnější, Pokud se ovšem vše vydaří. Je -li ovládající odhalen, bývá brán jako špion, rozvratník, případně diverzant. Pokud se snaží ovládat dav k činům, které se protiví jeho původnímu záměru a je prozrazen, může si být jist, že nevyvázne se zdravou kůží. Obecně je nejvýhodnější kombinace obou variant.

Technické údaje: Davem myslíme shluk osob o větším počtu než 9.

Samozřejmě existují faktory ovlivňující úspěch pozitivně i negativně. Zde uvedu jejich seznam a jejich vliv na úspěšnost. (Pozn.: všechny opravy se týkají hodu, tzn.: Skryté ovlivňování davu o 500 členech bude mít celkový postih -6, tedy: past, hod k10 - 6)


Způsob ovlivňováníBonus/postih
Otevřené ovlivňování 0
Skryté ovlivňování -3
Velikost davu:
10-100 lidí 0
101-1000 lidí -3
1001-10000 -6
10001+ -12
Pomocníci v davu
Za každého pomocníka +1
Obecná pověst Ovladatele(rozhodně PJ)
Velká příznivá +6 (Oblíbený, velmi známý, přijímaný kladně všude v dané oblasti. Pro lidi je čest pozvat ho na pití)
Střední příznivá +3 (Středně známý, oblíbený, má i své stinné stránky, ale obecně brán jako velmi příjemná a přínosná osobnost)
Malá příznivá +1 (znám spíše v menším okruhu, obecné povědomí spíše kladné, není brán jako cizinec.)
Žádná -2 (neznámý, je na něj pohlíženo s nedůvěrou a trochu s pochybami.)
Malá nepříznivá -1 (známý v menším okruhu lidí, nepříliš oblíbený, ovšem obecně považován za našince.)
Střední nepříznivá -5 (Známý padouch, neoblíbený, obávaný, nebo jednoduše nepochopený. Může, ale nemusí mít na svědomí to, co je mu přisuzováno. Například dívka považovaná za čarodějnici. Lidé se ji vyhýbají)
Velká nepříznivá -10 (Všeobecně nenáviděná osoba, bez ochranky vyjít ven mezi lidi je pro ni bezmála rozsudkem smrti. Lidé ji buď na potkání lynčují, nebo před ní utíkají. Snaží se ji vyhnat či zlikvidovat.)
Záměr davu (číslo před lomítkem platí , pokud je záměr Ovladatele v souladu se záměrem davu)
Velký +6/-6 (pohnutky jako krevní pomsta, bídné sociální podmínky, náboženské pohnutky...)
Střední +3/-3 (obecná nespokojenost, sociální podmínky a podobně)
Malé +1/-1(obecná nejistota, nervozita, nepříliš silné pohnutky)
Žádné +0 (dav u popraviště neznámého zlodějíčka a podobně)

Zvláštní případ: Ovládání jednoho davu dvěma Ovladateli protichůdných záměrů.

Probíhá jako boj, jehož jedno kolo probíhá cca jednu směnu. Oba si započítají veškeré bonusy a postihy a hodí si. Ten, kdo přehodí pasto více než druhý, zvítězil. Ovšem pokud hodil totální úspěch, nepočítá si ho, ledaže by se rozdíl mezi jeho a soupeřovým hodem rovnal šesti a více. Pokud jeden ze soupeřů přehodí a druhý nepřehodí, nastává pro poraženého automaticky fatální neúspěch.

PŘÍKLAD: Sicco Alvus se snaží ovládnout dav padesáti měšťanů, kteří táhnou na radnici, aby ji zapálili. Snaží se je od tohoto záměru odradit, a to veřejně. Ovšem dav již je ovládán lupičem Ralskim, který hodlá zmatku využít k vyloupení pokladnice. Dav ovládá skrytě. Alvus je ve městě známý, ovšem nepříliš oblíbený (PJ rozhodne o střední nepříznivé pověsti) Ralski je znám jen málo, ovšem zato jako správný chlapík, se kterým je radost posedět a který má pro chudáka vždy dobré slovo (malá příznivá pověst). Alvus začne řečnit a Ralski proti němu bojuje šeptandou. Alvus má Ovládání davu na stupni Velmi dobře (je tak trochu politikem a je v tomto umění zběhlý) Ralski má ovládání davu na stupni Dobře. Nyní si spočtěme jejich postihy a bonusy

Alvus: +0 (ovládá veřejně) +0 (počet měšťanů) -5 (střední nepříznivá pověst) -3 (měšťané už byli rozhodnuti radnici vypálit kvůli snižováním svých práv konšely) to nám dává: Past -1, hod k10 - 8

Ralski: -3 (ovládá skrytě) +0 (počet měšťanů) +1 (malá příznivá pověst) +3 (měšťané chtěli radnici podpálit už předtím kvůli omezením várečného práva pro dolní město) to nám dává: Past 2, hod k10 + 1. Nyní si oba dva hodí

Alvus hodí 8, což znamená že jeho výsledný hod je 0 a svou past přehodil o 1

Ralskimu padne na kostce 10, výsledný hod 11, přehodil svou past o 9.

Rozdíl je vyšší než 6, pro Alvuse tedy nedopadne tento proslov dobře a bude muset dlouho prchat, aby neskončil se sekerou v hlavě nebo aby se nehoupal na nejbližší lucerně. Měšťané se ještě více rozzuří a jakmile si to vyřídí s Alvusem, vrhnou se na radnici, Alvusův dům i domy ostatních konšelů.

Autor:

Přidáno:

Hlasovalo: 14

Diskuze

 Uživatel úrovně 8

Whoa, impozantní...


 Uživatel úrovně 8

Osobně mi tahle dovednost přijde dobře vymyšlená a výborně zpracovaná. Vzhledem k tomu, že jde o socilání dovednost, mohou se objevit námitky, že jde o něco, co by se mělo skutečně hrát, ne jen řešit hodem. Ale když neduživý třasořitka může hrát nejsilnějšího z barbarů, proč by nemohl někdo zakřiknutý a nemluvný chtít hrát zkušeného manipulátora. Zkusit si nějaký plamenný projev může být zábava, ale ne každý na to má nadání.

Skutečně pěkná je tabulka bonusů a postihů, nenapadá mě teď nic, co by v ní chybělo nebo zbytečně přebývalo. Hodnoty mi přijdou zvolené celkem rozumně. Jediné co bych ještě zvážil je bonus pro sicca, případně všechny varianty zloděje, protože už v pravidlech mají nějakou omezenou schopnost přesvědčování.

Trochu mě zaráží dvě věci. Za prvé, je to možnost se ukrýt při totálním úspěchu. Při přímém ovládání bych čekal, že Ovládající se už jenom tím tak proslaví, že nějaké schovávání pro něj bude těžké. Aby dosáhl svého, muse být přece celému davu na očích, a zapůsobit jako významná osoba. Druhou věcí je ověřování - nechat ovládajícího házet každou hodinu mi přijde nešťastné. Osobně bych spíš dovednost upravil tak, že ovládající se na začátku rozhodne jak chce dav směrovat a hází si na úspěch. Další hody bych prováděl jen pokud se snaží směrování nějak změnit - s postihem, pokud jde o významnou změnu. Těžko přesvědčit lidi ať začnou lynčovat starostu a v zápětí ho jdou posadit na královský trůn.

Jsem překvapen, že i přes realtivní složitost problému se podařilo udržet dovednost jednoduchou, v mezi standardních mechanismů - dobrá práce. Rozhodně jde o něco, co si dokážu představit využité ve hře, už jen proto, že přes polovinu dobrodružství jsem hrál uvnitř městských hradeb.

Pokud se vám nezdá tagování, hněv patří na mou hlavu, ne na autorovu.