Dovednosti

Brtnictví Hodnocení: Geniální

Obtížnost: Těžká

Ověřování: Při každé manipulaci se včelami

Totální úspěch: Brtníkovi se podařilo vytěžit z včelstva maximální množství medu i vosku.
Ostatní práce se zdařily za poloviční dobu.
Brtník byl pobodán jen za 0-1 život.

Úspěch: Brtníkovi se podařilo vytěžit z včelstva polovinu medu i vosku.
Ostatní práce se zdařily.
Brtník byl pobodán za 1-3 životy.

Neúspěch: Brtníkovi se podařilo vytěžit z včelstva jen čtvrtinu medu i vosku.
Ostatní práce se nezdařily.
Brtník byl pobodán za 1-6 životy.

Fatální neúspěch: Brtníkovi se nepodařilo vytěžit ze včelstva nic.
Ostatní práce se nezdařily. Brtník si poškodil nástroje, roztrhl ochranné oblečení, podpálil les, pokud používal oheň, našel jiný druh hmyzu (vosy, sršně...). A tak dále a tak podobně, PJ (nebo i zkušený hráč) si určitě snadno vybere, co je při dané činnosti nejpravděpodobnější.
Brtník byl pobodán za 2-12 životů.

Popis:

Brtník je předchůdcem včelaře. Na rozdíl od něj však nechová včely v úlech, ale po medu se shání přímo tam, kde mají včely svůj přirozený domov - většinou v lese. Na rozdíl od medvěda brtníka, se však většinou nechová tak hrubě, bere med jen ve správnou dobu a jen množství, které včelstvu příliš neublíží, aby měl i v dalších letech zaručenu svou obživu.

Brtnictví je dovednost, která se může hodit každému, kdo se často pohybuje v přírodě nebo tam dokonce bydlí, ideální je pro druidy a podobné přírodomilné tvory, kteří odmítají zabíjet a jíst zvířata a pro každého s mlsným jazykem. Pomocí této dovednosti se dá také něco vydělat, ne sice tolik, kolik si myslí lidé, kteří si med a vosk kupují ve městě za nemalý peníz, ale na skromné živobytí to brtníkovi a jeho rodině většinou stačí. Rovněž je tato dovednost pro dobrodruhy užitečnější než včelařství, kterému včelař musí věnovat většinu roku, aby se mohl těšit z plodů své práce.

Nalezení včelstva

Zkušenému brtníkovi nedělá problém zjistit, kde se v okolí vyskytuje nějaké včelstvo, stačí se zaposlouchat do zvuků přírody, rozhlédnout se, co, kde a hlavně kam létá, pozorovat jiné druhy hmyzu, ptáky a jiné tvory a pak už může jít najisto.

Hledání včelstva trvá běžně 1-6 směn v kruhu o poloměru jedné míle, brtník samozřejmě neví, kdy má šanci na hod na dovednost (hází PJ, který také určuje, zda tam nějaké včelstvo je), takže bude hledat tak dlouho, dokud ho to bude bavit, více jak 6 směn to ale nemá smysl. Hod na nalezení je běžný hod na dovednost brtnictví, akorát se místo odolnosti použije inteligence.

Šance, že se v okolí nějaké včelstvo vyskytuje závisí hlavně na typu krajiny. Přibližné hodnoty pravděpodobnosti pro nejobvyklejší typy krajiny a podnebí udávají následují tabulky. V polárních oblastech a velehorách včely nežijí.

Krajina Pravděpodobnost
les 70%
hvozd, prales, džungle 50%
zemědělská krajina střídaná lesy 90%
zemědělská krajina pouze s remízky80%
step, obilné lány, holá krajina 30%
pouště a polopouště jen poblíž vodních zdrojů 20%
Podnebí Oprava
Subpolární oblasti-30%
Mírný pás 0%
Subtropy +5%
Tropy +10%
Hory -20%
Mořské pobřeží -10%

Vybírání zásob

Nejprve musí PJ určit sílu včelstva, stejně jako by šlo o lovnou zvěř. Jedná se o jeden hod 2k6, který určí, kolik je možné z daného včelstva vybrat medu a vosku, pobodání na síle včelstva (pro jednoduchost) nezávisí, spíš záleží na tom, jak jsou včely rozzuřené.

surovinamnožství
med 10*2k6 mn (2k6 čenů)
vosk 2*2k6 mn

Tabulka ukazuje zásoby včelstva, které může brtník vybrat, aniž by včelstvu příliš ublížil. Může vybrat i dvojnásobek, ale tím včelstvo zničí a obdrží i dvojnásobek zranění pobodáním.

Speciálním bonusem, který ale bude zajímat spíše bylinkářku, mastičkáře nebo alchymistu je včelí matka (královna) nebo mateří kašička. V každém včelstvu je s pravděpodobností 98% včelí matka, kterou je možné získat v případě, že brtník včelstvo zničí a padne mu totální úspěch. Matku může použít alchymista k vydestilování 1-2 magů. Mateří kašička je mnohem vzácnější, je jen v 10% včelstev, kde se vyvíjí nová matka. Získat jde tak, že buď brtníkovi padne totální úspěch a nebo mu při ničení včelstva za účelem získání všech zásob stačí obyčejný úspěch. Z mateří kašičky může alchymista vydestilovat 1-3 magy. Je možné ji také výhodně prodat nějakému léčiteli který ji využije do svých přípravků (cena se může pohybovat okolo 3 zl za jednu dávku 0,02 mn).

vybírání zásob trvá běžně 1-3 směny

Zničení včelstva a odchycení roje

Občas může někdo brtníka požádat, aby odstranil včely, které se mu uhnízdily v blízkosti domu a ztěžují mu život. Pokud nejde o získání zásob, je celá akce mnohem jednodušší a rychlejší, trvá jen 1 směnu, brtník dostane bonus +3 k hodu ale může získat maximálně čtvrtinu zásob včelstva (pokud bude chtít), zbytek je zničený. Podobně lze ničit i hnízda jiných druhů létavého společenského hmyzu (vos, sršňů...), jen je třeba příslušně upravit obdržené zranění.

Stejný postup se dá uplatnit i u odchycení roje, potřebuje na to nějakou uzavíratelnou nádobu bez děr, kterými by včely ulétly (stačí pytel). Roj žádné zásoby nemá, je v něm jen matka (na 100%). Roj může brtník umístit do dutiny ve stromě, pokud mu padne totální úspěch, přemístění se zdařilo, jinak včely znovu uletí nebo uhynou.

Pomůcky a podmínky

Brtníkovi může mnoho věcí znepříjemnit život, ale také si může práci zjednodušit používáním různých pomůcek.

pomůcka/podmínkabonus/postihpoznámky
úl+3Pro vybírání zásob z úlů (pomoc včelaři nebo krádež)
dobře přístupné hnízdo+1 až +2Není potřeba nikam lézt, vletový otvor je dostatečně velký, dřevo je ztrouchnivělé...
nepřístupné hnízdo-1 až -6Vysoko na stromě/skále, malý otvor, pevné dřevo...
nedostatečné pomůcky-1 až -4Brtník nemá sekeru, nůž... Hlavně podle toho, s čím se musí potýkat
použití ohně a kouře+2Včely se uklidní, ale hrozí podpálení okolí při fatálním neúspěchu
brtník zapáchá-1 až -3Brtník je propocený, posilněný alkoholem nebo jinou aromatickou látkou. Včely to nemají rády.
kompletní vybrání zásob dvojnásobek zranění + zničení včelstva
pevný oblek Rukavice + oblečení zahalující celé tělo mimo hlavy - jen polovina zranění
kukla Oblečení, zahalující celé tělo, včetně síťované kukly nebo klobouku - jen čtvrtina zranění
hledání hnízda Pro hod na dovednost se použije inteligence místo odolnosti, žádné pomůcky nejsou potřeba ani nijak nepomůžou
nevhodné počasí pro hledání-1 až -6Počasí, při kterém včely létají málo nebo nelétají vůbec (chladno, vítr, déšť, tma...)

Všeobecné poznámky

Odolnost: Brtník, který se svému řemeslu věnuje pravidelně několik let, získá odolnost vůči pobodání včelami a zranění může být jen poloviční nebo dokonce čtvrtinové. Nepředpokládá se však, že by tuto odolnost mohly získat postavy, keré to mají jen jako koníčka.

Roční doba: Množství medu medu je počítáno pro období od června do srpna (ve středoevropském podnebí) a v jiné roční době to může být úplně jinak. Nejméně medu ve včelstvu je v březnu (prakticky žádný). Rovněž mateří kašičku je možné ve včelstvu najít jen od května do srpna, jindy je pravděpodobnost 0%. Množství vosku a výskyt matky na roční době nezáleží. Vyrušení včelstva za mrazu jej velmi rychle zabije, ale zase se nikdo nemusí obávat bodnutí.

Druh včel: Dovednost brtnictví je koncipována pro běžnou včelu medonosnou (Apis mellifera). Jiné druhy včel mohou mít jiné množství zásob a mohou jinak bodat (zvláště, pokud jsou zmutované magií nebo enormně velké). PJ pak musí parametry upravit.

Přístup k hnízdu: Brtnictví samo o sobě neumožní brtníkovi snadno šplhat po stromech, vysekávat (zvětšovat) v nich díry, manipulovat s ohněm..., k tomu musí použít jiné dovednosti (šplh, dřevorubectví...).

Opakované vybírání zásob: Pro jednoduchost budeme předpokládat, že z jednoho včelstva lze zásoby vybrat dvakrát do roka (opět ve středoevropských podmínkách). A mezi dvěma výběry musí být minimálně 6 týdnů, aby si včely stačily zásoby doplnit. Každý výběr zásob v srpnu nebo později však způsobí to, že včelstvo nepřežije zimu. Tohle každý trochu schopný brtník ví, takže to nedělá.

Úly: Brtnictví neřeší stavbu ani používání úlů a tedy se hodí spíše do světů "starších" (starověk až ranný středověk) a pro přírodní národy. Jen pomocí této dovednosti není možné úl postavit ani používat (mimo vybírání zásob z něj), to by řešila dovednost "včelařství", ve středověku už velmi rozšířená, ale pro dobrodruhy mnohem méně vhodná.

Dodatky

Královnina hojivá mast
Magenergie: 0
Základ: 1 dávka mateří kašičky, 1 mn medu
Suroviny: 4 zl
Výroba: 3 směny
Trvání: 6 směn
Trvanlivost:7-12 dnů

Tato mast je určená k léčení menších poranění, zejména popálenin, omrzlin, poleptání a pobodání hmyzem. Šest směn po namazání výše uvedených zranění touto mastí, přibude postiženému 1-6 životů o které v důsledku nich přišel. Mast je možné aplikovat i vnitřně, pak vyléčí jen 1-3 životy a na typu zranění nezáleží. Mast lze aplikovat na jednu postavu jen jednou denně, další použití už neléčí, ale také nemá žádné vedlejší účinky. Lze libovolně kombinovat s léčivými kouzly a lektvary.

Mast může vyrobit nejen alchymista, ale i zkušený mastičkář nebo bylinkářka. Suroviny jsou jejich běžnými pracovními pomůckami, takže pokud jich mají dostatečné množství, není to problém.

Konzervace
Magenergie: 1 mag na 5 dávek
Základ: mateří kašička
Suroviny: 2 zl na 5 dávek
Výroba: 1 směna na 5 dávek
Trvanlivost:12 měsíců

Mateří kašička je surovina, která se velmi rychle kazí. Obvykle vydrží jen 2-7 dnů. Alchymista dokáže vytvořit konzervu, která vydrží dokonce celý rok a zachová si veškeré své vlastnosti, dokonce z ní jde i destilovat magenergie. Pokud má alchymista k dispozici méně než 5 dávek mateří kašičky, musí za konzervu zaplatit plnou cenu, ale zakonzervuje samozřejmě jen to, co má.

Autor:

Přidáno:

Hlasovalo: 23

Diskuze

 Uživatel úrovně 8

ad plástve s medem - netřeba ho nějak odstřeďovat, plástev s medem je ono proslulé strdí, kterým mají naše země oplývat.


 Uživatel úrovně 4

Pěkná dovednost, vhodně dotváří charakter postavy (nejen zmíněný druid) a navíc se leccos dozvídáme i o historii včelaření. Popsána je podle mě správně, je vidět, že Legar ví, o čem mluví. Nevidím v příspěvku nic, kvůli čemu bych nemohl dát nejvyšší hodnocení.


 Uživatel úrovně 0

Předem děkuji za extrémně rychlé schválení. Něco takového tu snad ještě nebylo. A také za kritiky a otázky.

Corwin45A:
- Problém zranění je mimo jiné také problémem pravidel DrD. Je velmi obtížné nastavit 4 rozsahy tak, aby byly rozumně daleko od sebe, házitelné na kostkách a ještě ten poslední vyjadřoval reálnou šanci na úmrtí nezkušeného nebo neopatrného brtníka. Zvolil jsem něco, co mi připadalo jako střední cesta.
- Přiznávám se, že nevím, jak se sbírá mateří kašička, ale okolo larvy nové matky je jí docela dost (odpovídá to objemu budoucí matky). U larev ostatních včel jsem nikdy sbíratelné množství neviděl, ač mateří kašičku pojídají také. Dalo by se to také omluvit tím, že brtníci neznají postup pro sbírání mateří kašičky odjinud než z matečníků.
- 2% bezmatečných včelstev je možná ještě málo. Jedná se o včelstva umírající, těsně po vyrojení (nová matka se vylíhle až několik dní po vyrojení a pak se ještě nějakou dobu courá na svatebním letu), případně může matka zemřít i z jiných důvodů a pak chvilku trvá, než si včely vychovají novou. Včelstvo bez matky může za dobrého počasí bez vážnějších problémů žít i dva měsíce.
- U ničení jde o prioritu - rychle, bezpečně a bez komplikací, na způsobu nezáleží. Zásoby se při takovém brutálním zásahu zničí. Zbytek je spíš takový bonus pro brtníka. Samozřejmě jde provést akci "něco mezi" a pak by se snížil bonus a zvýšila výtěžnost. Schopný PJ by si s tím měl poradit.
- Se stejnou intenzitou? Pravda, jak kdy, ale docela by ses divil, co se může (nemusí) stát, když sáhneš na plást s matkou. Dvojnásobek zranění je ale nejspíš moc, lepšíby byl nějaký rozumný postih.

Aritma:
Uff, jednak jsem nechtěl protahovat příspěvek o další tabulku a jednak nemám s jiným druhem včel žádné zkušenosti. Je ale fakt, že jeden nebo dva příklady navíc by neuškodily.

Morter:
Děkuji za výborné poznámky a doplňky.
Dodatky jsem mohl vypustit, přemýšlel jsem o tom, ale nakonec mi tahle "napůl magická" věc připadla jako vhodná do fantasy světů, zbytek mi připadal příliš obyčejný.
Získávání medu z plástů? Ve středověku se často prodávaly přímo plásty s medem jako takové. Navíc, vymáčknout med a vyvařit vosk není zas takový problém. Nebo jestli jsi měl na mysli ty zvláštní košíky s dvojitým dnem, do kterých se plásty daly a pak se s tím točilo nad hlavou? V každém případě se mi to zdálo jako zbytečné protahování už tak dlouhého příspěvku.

S pozdravem a díky všem,
Legar


 Uživatel úrovně 5

Opakované vybírání zásob: "Každý výběr zásob v srpnu nebo později však způsobí to, že včelstvo nepřežije zimu. Tohle každý trochu schopný brtník ví, takže to nedělá." Mimo to může ještě brtník například v postavě druida zamazávat dutiny například mazlavým jílem, aby udělal včelám zátvor pro zimu.
Přístup k hnízdu: Brtník by asi většinou nešplhal po stromech, ale ke stromům si přistravoval "ostrev". Ke sbírání pláství s medem je dobrý kožený vak, pro zajímavost používal brtníci i nádobu zvanou "lukno". Nejjednoduší je ale patrně přístup k ležanům, čili v brtích, které jsou umístěný v padlých stromech.

Dovednost je velice dobře zpracovaná, možná bych se ale nepouštěl do oněch dodatků, jelikož pak se nabízí otázka výroby medoviny, propolisu atp. Jediné co jsem možná přehlédl a chybí mi zde, je popis získávání medu z pláství, což mi osobně chybí. Takto je brtník pouze dokonalým lupičem, ale plástev přeci není konečná. Hodnotit budu zřejmě plným počtem.


 Uživatel úrovně 0

Práce je velice dobře rozpracovaná. Přesto bych ještě přidal do popisu (krom toho co psal Corwin45A) nějakou tabulku zuřivosti a útočnosti včel a jejich vliv na množství sesbíraného medu. Jiank ale je to moc pěkné.


 Uživatel úrovně 8

Výborně zpracovaná dovednost, která se dokonale hodí ke zpestření charakteru postavy. Zvlášť oceňuji práci, kterou si autor dal s tabulkami shrnujícími důležité statistiky pro PJ, kteří se včelami ve svém světě nikdy nezabývali. Snad jediná věc která se mi z hlediska herních mechanismů moc nelíbí jsou poměrně vysoká zranění, pokud by dovednost používal brtník - prostý obyvatel, nejspíš bude celkem rychle mrtvý. Předpokládám ale, že PJ budou mít dost soudnosti než aby udělali ze všech včelích rojů zabijáky a v případě nutnosti přimhouří oko.

Zmíním několik biologických nedostatků, nemohu ale zaručit že se nepletu. Mám pocit, že autor podléhá několika mýtům, které o včelstvech kolují. Především mateří kašička je k nalezení v každém existujícím včelstvu, larvy jsou jí krmeny (podle toho co vím) až do čtvrtého dne věku všechny. Včelař dokáže během šesti měsíců z jednoho úlu získat okolo 1/2 kg mateří kašičky, takže ani pro brtníka by to nejspíš nebyla taková zvláštnost.

Nejsem si jistý proč jsou dvě procenta včelstev ponechána bez královny, ale něco podobného není příliš běžné. Bez královny nebo dostatečně staré larvy která by ji nahradila včelstvo zanikne během několika dní.

Není mi jasné proč při zničení včelstva dostane brtník jen 1/4 zásoby, když vlastně stačí včely vykouřit, vybrat plástve a zlikvidovat královnu - nejspíš nejrychlejší a také nejbezpečnější způsob jak něco podobného provést. Stejně tak nevím proč kompletní vybrání hnízda působí dvojnásobné zranění, včely se budou bránit vždy se stejnou intenzitou.