Dovednosti

Kamenorytectví Hodnocení: Průměr

Obtížnost: Střední

Ověřování: Každou rytinu

Totální úspěch: Rytina je perfektně zpracovaná, přečte ji kdokoliv i z velké dálky, má nějaké ozdobné ornamenty či zajímavé písmo. Postava dostane novou zakázku, za tuto práci dostane více peněz. Zákazník je spokojen.

Úspěch: Vyrytý nápis je k přečtení, svůj účel splnil a je poměrně pěkný, Zákazník je spokojen a vyplatí danou částku.

Neúspěch: Nápis je nečitelný nebo není vyryt vůbec, jsou zde klikyháky a kámen se musí buď obrousit a nebo odstranit. Zákazník není spokojen a nevyplatí postavě nic.

Fatální neúspěch: Rytina je buď absolutně nečitelná, nebo postava proryla kámen až dozadu a materiál přijde vniveč. Postava také mohla na kámen vyrýt úplně něco jiného, například zesměšňujícího a je vyhnána. Zákazník není vůbec spokojen a může požadovat i odškodné. Postava se mohla při práci zranit a nějak si ublížit.

Popis:

Jeskyně již byla dobyta. Tolik let práce a teď konec. Prolomili veškerou obranu. Zbývala poslední místnost. V ní zůstalo pár odhodlaných trpaslíků připravených bránit tuto místnost jak jen to půjde. Rány duněly, jak orkové vyrážely i ty poslední dveře. Jeden trpaslík však vzal se země tvrdý kamenný kolík a začal rýt do skály. Pracoval neunavitelně, až se na skále objevil nápis: In Memoriam, zde bránilo svou vlast devět statečných hlubinných trpaslíků. Poté byly dveře vyraženy a smrt na sebe nenechala dlouho čekat.

Kamenorytectví je dovednost nejčastěji spojovaná s hrobničinou. Jde totiž o rytí (potažmo tesání) na kameny, které jsou většinou náhrobní. Na tyto kameny se ryje jméno zesnulého, datum narození a smrti dané osoby, popřípadě nějaký dovětek atd.

Pomůcky: K takovéto práci potřebuje postava tři základní věci. Za prvé věc, do které bude rýt. To musí být kámen z určitého materiálu (viz materiál). Druhá potřebná věc je rydlo v podobě například tvrdého zašpičatělého kolíku nebo jiné dobré pomůcky k rytí do kamene. Toto rydlo by mělo být tvrdší než kámen, do kterého bude muset rýt. Tento nástroj je potřeba pouze v případě, že jde jen o rytí, tedy jemnou práci. Poslední pomůckou, kterou kamenorytec potřebuje, je dláto a věc, kterou bude do dláta mlátit. Tímto nástrojem bývá nejčastěji velké kladivo nebo jemu podobný předmět. Tyto dvě pomůcky používá kamenorytec pokud se jedná o tesání do kamene, což je rychlejší, ale trochu obtížnější.

Materiál: Tím se myslí druh kamene, do kterého se bude rýt. Velmi záleží na zákazníkovi a hlavně na jeho majetku. Většina chudých vesničanů na pohřeb ani nemá peníze, nebo jim stačí pouhopouhá žula či pískovec, který lze nalézt v podstatě všude. Do takovéhoto materiálu se ryje poměrně obtížně, a proto je nevýhodné spolupracovat s podobně chudými chasníky. Naopak šlechtici a vysoce postavení chtějí mít hroby nádherné skvostné a zajímavé. Pro ně se většinou používá mramor, který je pro rytí optimální. Dá se také, byť s velkými potížemi, rýt do dřeva.

Nápis: Je dost podstatné co je na kameni napsané. Většinou zde bývá celé jméno nebožtíka, datum jeho narození a smrti a nějaký ten citát či nějaký nápis, který si zákazník přeje. V tomto je velice podstatné to, že kamenorytec musí umět číst a psát. Tuto dovednost musí umět ovládat nejméně na stupni dobře. Je také varianta, že má nápis předepsaný na kusu pergamenu, v takovém případě se ale počítá, jako by byl o úroveň v počítání profibodů níže. Také je dost podstatné, kdo je zákazníkem. Vesničané tam budou požadovat vyrýt třeba pouze příjmení bez jména a bez data, šlechtici tam naopak mohou mít i různé tituly a citáty či říkanky. PJ by v tomto měl rozhodně brát ohled. Pokud bude text dlouhý, kamenorytectví se také značně prodlouží.

Cena: Uvádím zde i cenu, jakou by si mohl kamenorytec účtovat za vytesání jednoho náhrobku. Cena se u chudých vesničanů na nějaký žulový čí pískovcový kámen se pohybuje od 10 zl. až do 50 zl. Naopak pokud je to pro šlechtice na mramorový kámen nějaká litanie s pozlaceným písmem, může cena narůst až do 200 zl. to vše je ovšem na PJ.

Bonusy / postihy: Zde uvedu tabulku bonusů a postihů za různé vlivy na kamenorytce. Je to velmi podstatná část, poněvadž do něčeho se ryje lehčeji, záleží na délce textu, na pomůckách atd. Přehledně to zobrazuje následující tabulka.

VlivyBonus / postih
Rytí do žuly či pískovce- 1
Rytí do mramoruideální materiál
Rytí do dřeva- 3
Vyrytí značky+ 2
Složité písmo- 2
Okrasy (pozlacení, vlnovky…)- 2 až - 4
Nevhodné podmínky (špatné počasí, časové preso…)-1 až - 6
Nevhodné nářadí (kámen místo kladívka, jemné nebo hrubé dláto…)- 1 až - 6
Tesání místo rytí- 1

PŘÍKLAD: Kamenorytec Hugo umí kamenorytectví dobře, ale neumí číst ani psát. Dostane tedy od vesničanů na kusu pergamenů, co chtějí, aby bylo vyryto na hrobu jejich oblíbeného starosty. Vesničané nemají ale příliš peněz a tak se rozhodnou rytinu zkrátit a tím Hugovi ulehčí práci. Ten bude mít postih za to, že neumí ani číst ani psát (bude se počítat, jakoby uměl kamenorytectví pouze průměrně), ale bude mít na práci více času (žádný postih). Bude rýt do pískovce (- 1), ale k dispozici bude mít příliš jemné dláto (- 2). Dohromady to dá postih - 3 s tím, že Hugo umí kamenorytectví pouze průměrně. Se štěstím mu padne úspěch, takže na hrobu starosty bude úhledným písmem stát: "Zde odpočívá Slavoj Statný *124 †169".

Tato dovednost je docela zajímavá a hlavně je jednoduší najít si ve městě práci jako kamenorytec, než jako tesař nebo kuchař, kteří jsou velmi obvyklý. Na závěr jsou zde ještě příklady nápisů na kamenech: RIP (Rest In Peace), In Memoriam, zde leží, zde odpočívá, nad ním bdí bůh atd.

Autor:

Přidáno:

Hlasovalo: 27

Diskuze

 Uživatel úrovně 0

Legar.... jo trošku mi přiapdalo, že útočíš, ale bylo mi jasné, že to nemyslíš ve zlém, afekt je hnus, co?:) ... né opravdu... jestli mám hodnotit podel toho, čí mse řídím a to podle ostatních dovedností ja kjsem kdy možná dávno, ale přeci hodnotil, tak nemohu jinak... opravdu... nelogické.. hm_? nevím.... nepovažuj ise za logika, ale že by mé uvažování byl ostále nelogické to taky nevím:D ...

Povídky... Já tedy si rád přečtu povídky, ale tohletok to bylo...prostě pro mě nic neříkající a dle mého naprosto zbytečné....

S mírem v duši

Tex.


 Uživatel úrovně 0

Textoris: Neber si to osobně, jen nemám rád, když se někdo do někoho naváží a zvlášť, když to dělá pomocí argumentů, které považuji za nelogické. Chtěl jsem také, aby zazněl i opačný názor, protože se mi to dílko docela líbí...

Tvé hodnocení je tvoje věc a jeho změna také, už ses tak rozhodl a brát ti to nebudu. A jestli to měla být omluva, měl bych se omluvit také za poněkud příkřejší tón, trochu mě to naštvalo a tak jsem napsal, co jsem napsal.

Ad povídka: Také nemám rád, když povídka tvoří větší část příspěvku, ale tady jsou to jen čtyři řádky (na mém monitoru), které jdou snadno přeskočit... Nicméně je to tvůj názor a budu ho respektovat.


 Uživatel úrovně 0

Souhlasím....

A o si mi tímto, chtěl říci? Zvrátit mé rozhodnutí?:) Jediné co je tak nějak, co mi vadí je ta povídka....absolutně dle mého nic neříkající a dle mého je tam zybtečná... prostě mi připadá, že je to zbytečně zaplácané místo...

Nevím co víc říct..?!


 Uživatel úrovně 0

Textoris: Jelikož jsem se několika skromnými radami na tvorbě tohoto dílka podílel, tak se musím autorky aspoň trochu zastat.

1) Ano, souhlasím, manipulace s CP (nebo i VP) není dobrá. Je tam však i pár dalších možností, jak výsledek vypadá, které s tímto nesouvisí a tak si PJ může vybrat, pokud to vybere zpod té manipulace.

2) Přesně takhle si představuji povídku k příspěvku. Krátka a k podstatě věci.

3) Pomůcky se vztahují k tabulce bonusů a postihů, která se ti tak líbila... ???

4) Materiál totéž co bod 3. Do dřeva se ryje hlavně úplně jinak, proto je postih v pořádku, kdybys dělal dovednost na rytí do dřeva, byl by v pořádku postih na rytí do kamene.

5) Co je zde podstatné a co chybí, je délka tesání (rytí), ale jinak je to až na menší pokulhávání v názvosloví ("...o úroveň v počítání profibodů níže...") docela v pořádku. Postih za neznalost čtení odpovídá postihu -3 a to je tak nějak adekvátní. Co ti prosím tě vadí na tom, že hloupá postava nemůže být šikovná v tesání do kamene? A navíc, u dovednosti se prostě musíš rozhodnout. jakou vlastnost dáš jako základní, někdy to není lehké, ale tady je to celkem jednoznačné, jak by ses asi tvářil, kdyby základní vlastností byla inteligence?

6) Cena: Jde o práci odborníka. Uznávám ale, že těch 10 zl je trochu dost (na spodní limit).

Se zbytkem snad mohu z větší části souhlasit.

K tvému hodnocení: Kdybys to zredukoval na 3 řádky, tak se ti tam nevejde tvá oblíbená tabulka s bonusy a postihy a také by bylo fajn to mít nějak podložené (což je a celkem slušně), protože tabulku umí zplácat každý, ale nad vysvětlením je třeba přemýšlet.


 Uživatel úrovně 0

Zdar!
1. TÚ - přečte ji z velké dálky? co když jsem slepý...? FN - Proč tam popisuješ co se stane? zabýváme se kamenorytectvím a ne, tím co udělá nějaké CP postavě, ne? zybtečné popisky, neúčelné...

2. Povídka - zybtečná, nci neříkající...nevydím souvislost...

3. Pomůcky... proč to rezpisovat, dlátko, snad každý zná, nějaké... ostaní věci, tohle snad se rozebírat nemusí, spíše, co takhle zavést něco, co když chci něco jen tak vyrít do nějakého "šutr" a co musí msehant, co když budu rýt křídou do kamene? hm? jaký mám dát postih?? Chybí mi tam co, když ryju něčím jiným, než koupeným dlátkem, apod... zbytečné rozepisování

4. Materiál... Tenhle odstavec je nnaprosto zybtečný a vůbec mi nic neříká...a myslím si, že do dřeva se ryje lépe, než do kamene, ne?

5. Nápis...taky to je zybtečné opisování, ale chybí mi tam podstatná věc, a to, co když nezná to co píše, např, nebo nějaká... jiná vlastnost do toho...musí si práci nějak rozvrhnout, hm? a to platí i u celé dovednosti, co když budu mít obratnou postavu, ale s inteligencí 2? myslíš, že by byla schopna normálně něco vytesat?

6. Cena..prvně mi chybí, jen orientační cena těch pomůcek, jestli jse mji nepřehlédl... ale... ty rytiny jsou teda dost drahé, víš co to je pro nějakého vesničana tolik zlatých???? To bych mu radši jen zbil kříž a napsal umřel...
Ceny uváděné tady by se měli psát vzhledem k cenovým poměrům uvedených v zákledních pravdilech, každý může mít totiž jinou, a vzhledem k pravidlovým ekonomickým poměrům, jso utyhle ceny dle mého přehnané....

7. Bonusy a postihy..to je konečně účelný odstavec... to tě šlechtí...

8. příklad, se mi zdá takový zamtený, aspoň tedy pro mou osobu a dle mého...

9. příkladý napisů??? k čemu to je? zbytečnost, dle mého...

Shrnutí: TAkže, celá dovednost, je zajímavý nápad, ale zbytečné rozepisování ani ne tak detailů, jako zybtečností... Spíše bych tuto dovednost spojil i nějak s tesáním, apod., prostě tak daleko to podle mě od sebe nemá...

Hodnocení: Nevím, vzhledem k ostatním dovednostem, které tady jsou musím hodnotit .. slabé... neber to špatně, ale nelíbí se mi opisování a v celku jsem se toho moc nedozvěděl, je to normální popis, prsotě, kdybych to ořezal od toho nepodstatného, tak mám tak 3 řádky...

Tex.


 Uživatel úrovně 0

Kvalitní příspěvek, ale chybí tomu něco... Jinak to má nápad takže za 4*

E.T.


 Uživatel úrovně 0

Velice pěkné. Už se těším až se můj trpaslík pustí do pokrývání domů rytinami. Samosebou cizích domů


 Uživatel úrovně 0

Ahoj,

je to hezké dílo. Hezky zpracované, dobře rozepsané, ale jak už řekl Corwin a Tuvy, tak se mi u totálního úspěchu nezdá, že CP mu musí zdvojnásobit plat. Nebo je tam i předvídání budoucnosti. "Postava dostane další práci". Jinak bych čekal, že dokážeš rozepsat pomůcky, mohly by také mít nějaké postihy. Vím, že je v dolní "tabulce" napsáno Nevhodné nářadí, ale bylo by lepší to více rozepsat stejně jako materiál. V té "tabulce" je jen žula či pískovec, nebo mramor a dřevo. Já znám více věcí, do čeho se dá rýt.
Příklad se mi celkem líbil, ale nevím, jak někdo, kdo neumí číst a psát může dělat kamenorytectví.
Takže dávám za 3*.


 Uživatel úrovně 0

Zdravím

Pěkná dovednost, určitě i použitelná. Musím předně vyzdvihnout, že řeší i nutné pomůcky, stejně jako případné bonusy či postihy pro práci rytcovu (i když zrovna u nich bych byl rád za komplexnější seznam).
Na druhou stranu je zde přílišné zúžení pohledu na hrobnictví a rytí náhrobků. Je to vidět od začátku (FÚ: přečte ji kdokoliv i z velké dálky - co když chtěla postava vyrýt něco malého?). Navíc reakce CP zahrnuté v popisu!
V kapitolce Nápis poté konečně operuje s tím, zda postava umí číst, bohužel opět špatně - mnoho řemeslníků má velmi dobrou představivost a vizuální inteligenci. Naprosto nemusí rozumět tomu, co vlastně píší, na to, aby to dokázali dokonale zpracovat. Představte si krolla výtečného kameníka, ale neschopného psát a číst, kterému kamarád musí vždycky na kámen písmenka nakreslit.
Celkem jsem tedy na 3*
S pozdravem
T.


 Uživatel úrovně 0

Mno, když sem to sjel znovu, trochu mě zarazil ten úspěch/neúspěch ale nechám své hodnocení jak je. I přes tyto nedostatky, je to po delší době jedno z kvalitnějších děl (můj názor!)