Dovednosti

Polní a táborové stavitelství Hodnocení: Kvalita

Obtížnost: Střední

Ověřování: Každých 12 hod. (Pokud je to nutné)

Totální úspěch: Kýžená stavba nebo doplněk se povedly na výbornou. Jsou pevné a docela dobře vypadají.

Úspěch: Vznikl použitelný objekt. Starý zálesák by na něm chyby sice asi našel, ale svému účelu bude sloužit dobře.

Neúspěch: Vzniklo něco podivného... Tvarem to sice připomíná to, co mělo vzniknout, ale v podstatě to nefunguje. do stanů táhne, prkno na latríně je naprasklé...

Fatální neúspěch: Vznikla v podstatě nebezpečná past. Stan se zbortí uprostřed bouře, nebožák se zřítí do špatně vykopané latríny, stožár se zlomí...

Popis:

Umění postavit hrad je bezpochyby vysoce ceněná záležitost. Každý velký architekt stižený průjmem ale asi prokleje svůj um, pokud nebude umět vykopat latrínu.

Polní a táborové stavitelství

Stručný úvod

Budu se snažit nevyužívat velkého množství pravidlových zvláštností a novot. Zbytečně by to z této primitivní a používané dovednosti vyrobilo guláš. Zkusím se přiblížit onomu vysněnému ideálu založím_pravidla_na_jedné_jediné_jednoduché_tabulce.

Jen pár obecných věcí. Užitou vlastností je samozřejmě obratnost, ale budeme počítat i se silou, neb malý hobit bude mít s krollím srubem přece asi jen trochu problém...

A úplným závěrem úvodu: Hraničáři mají svůj oblíbený bonus +2 k hodu na tuto dovednost.

Použití tabulky staveb

Pokud se postava rozhodne za použití této dovednosti ostavit některou jednoduchou stavbu, postup je následující.

Vyber stavbu, kterou chce tvá postava vybudovat. K nebezpečnosti pasti přičti číslo ze sloupce "Náročnost", od "Potřebné síly" odečti sílu postavy a výsledek přičti k nebezpečnosti pasti (Pozor! Tato se takhle nikdy nemůže snížit!). Proti výsledné pasti házej na obratnost. Prosté, že.

Tabulky staveb

"Obytné stavby"
StavbaNáročnostPotřebná sílaČasSuroviny
Stěna proti větru0-13Vhodné dřevo a kůže
Jednoduchý stan106Vhodné dřevo a kůže
Hrazený stan209Vhodné dřevo, kůže a kameny
Stan s podsadou4112Vhodné dřevo a kůže
Rákosový přístřešek206Rákos nebo jiná vhodná plodina
Podlážka v koruně stromu4318Vhodné dřevo a kůže
Jednoduchá stříška319Vhodné dřevo
Srub103288Vhodné dřevo
Iglú52144Sníh
Chatrč s patrem154576Vhodné dřevo
"Bytové doplňky"
StavbaNáročnostPotřebná sílaČasSuroviny
Lůžko z mechu a větví0-31Vhodné lesní býlí
Houpací síť3-19Šňůra
Kavalec316Vhodné dřevo
Ohniště0-12Kameny
Kamínka5112kameny
Malá pec8118Kameny a jíl
Zásobní jáma123Kameny
Stolička213Vhodné dřevo
"Sanitární zázemí"
StavbaNáročnostPotřebná sílaČasSuroviny
Latrína2318Vhodné dřevo a kůže
Kadibudka4324Vhodné dřevo
Jednoduchá umývárka319Vhodné dřevo
"Takticko-strategické stavby"
StavbaNáročnostPotřebná sílaČasSuroviny
Stožár139Vhodné dřevo
Pozorovatelna v koruně stromu3215Vhodné dřevo
Lávka4324Vhodné dřevo
Můstek6472Vhodné dřevo

Popisy staveb

Stany

Stan si asi umí představit každý. Nebudeme se párat v tom, zdali "áčko" nebo "typíčko" a zastavíme se jen u podstatných věcí.

Stěna prosti větru je prostě jen kus kůže upevněný proti směru "odkud to táhne". Proti dešti dost neučinné, ale na větrné pláni lepší, než nic.

Jednoduchý stan je variace na to, co známe jistě všichni. Kus kůže na klacících, která drží nějaký obytný tvar (hranol, kužel, jehlan). Je v tom zima, ale nefouká tam a neprší.

Hrazený stan je stan jednoduchý, pouze obklopený malou hradbou z kamínků a hlíny. Netáhne tam tolik od země a základy nejsou tak ohroženy větrem.

Základy stanu s podsadou již nestojí na zemi, ale na jednoduché dřevěné konstrukci, skrz kterou netáhne. Význam je jasný, nemusí se tam ležet na studené zemi a vnitřní prostor stanu je větší.

Rákosový přístřešek (nebo chcete-li přístřešek z palmových listů apod.) si můžete představit jako jednoduchou stěnu tvořenou velkými listy, která je upevněna na nějakém středním kůlu nebo kmeni stromu tak, aby v podtstatě tvořila stan. Asi jste pochopili, že takovou věc nejde budovat v mírném pásu. Pro ideální přístřešek je nutné totiž použít velké listy tučnolisté rostliny. Do přístřešku neprší, ale asi trochu táhne a co hlavně, hadi a podobná verbeš v tropech se vyskytující se tam dostane bez problémů...

Složitější obytné stavby

Podlážku v koruně stromu si asi možná velká část z vás sama vyráběla a pokud by přece jen někdo nevěděl, jak si to představit, odkazuji ho na nesmrtelného Tolkiena a jeho lórienské pasáže. Na stříšku se nedostane většina nebezpečných dravců a nemusí se tam ležet na studené zemi. Na druhou stranu tam ovšem může člověku "táhnout na záda postelí".

Jednoduchá stříška je v podstatě jen pevnější stan, jehož stěny nejsou z kůže ale z prkének. Je trvanlivější a o něco pevnější. Na druhou stranu bohužel nepřenosný. Výhody a nevýhody prakticky identické.

Srub je jedním architektonických vrcholů této dovednosti. Chatrč, která má čtyři stěny, jakousi střechu a dokonce i dveře a možná okno. Nefouká tam, je tam teplo a zvěř zůstává bezpečně za dveřmi.

S iglú se dobrodruh téměř nesetká. Podmínky k jeho stavbě totiž nejsou zrovna obvyklými kulisami fantasy dobrodružství. Je potřeba velké množství kvalitního sněhu, nejlépe z nějaké spodnější vrstvy, kde je již částečně zledovatělý. Jednotlivé bloky by se neměly "plácat", aly měly by být vysekávány. Nahlédnete tedy, že "bylo tolik sněhu, až kolem celé vesničky stáli sněhuláci" na to asi nestačí. To už chce arktidu. Ovšem, netáhne tam a překvapivě tam může být i docela teplo.

A konečně, zálesákova katedrála: chatrč s patrem. Pro většinu dobrodruhů v krizi sen nedosažitelný. Stavba se v jednom člověku prakticky nedá zvládnout. Patro si nepředstavujte, jako další obytný prostor, ale spíše jen jako podstřeší, půdu, suchý sklad.

"Bytové doplňky"

Lůžko z mechu apod. sice není nějak úžasně pohodlné ani teplé, zato má ovšem tu výhodu, že se vejde téměř kamkoli, kam by se vešel člověk "naležato". Je identické s "Lůžkem z kožešin". Liší se jen základním materiálem.

Houpací síť je výbornou pomůckou každého zálesáka. Lehká, přenosná, relativně pohodlná a nemusí se ležet na zemi. Nevýhodou je, že v ní může být docela zima. Zavěšuje se buď na pevné stěny nebo na dva pevně zatlučené kůly, či nejlépe mezi dva stromy.

Kavalec se asi nejvíce blíží ideálu postele. Jednoduchá pryčna sbitá z několika prken. Ovšem jak pomůže! Nemusí se ležet na zemi, je to relativně pevné a navíc to lze něčím vystlat, tj. zpohodlnět.

Následují "výhřevná tělesa". Ohniště si asi umí představit každý. Malé zahloubení do země obklopené kameny, v ideálním případě ještě vysypané pískem.

Malá kamínka představte, jako takovou mohylku z kamenů s komínkem. Nedá se sice na nich tak dobře vařit, ovšem na druhou stranu zase vydrží déle hřát vlastní hmotou kamenů.

Rozdíl mezi kamínky a pecí pojmeme pro tyto pravidla jednoduše: pec již bude z pálené hlíny, tj. postaví se jílová obluda a zapálením ohně vevnitř se vypálí. S trochou zručnosti se na tom bude dát vařit jako na plotně a hlavně je to odolnější.

Zásobní jáma je vlastně nejjenodušším sklípkem. Díra v zemi s prostým poklopem. Potraviny se v ní nekazí tak rychle.

"Sanitární zázemí"

Bez latríny si nelze správný tábor vůbec představit. Díra v zemi nad kterou je položeno prkno jako sedátko. Víc není v základu potřeba.

Kadibudka, to už je "nová generace" záchodové architektury. Budka do které tolik nefouká, sedátko je komfortnější...

Jednoduchá umývárka se staví nejspíš u potoka a sestává z nějakého korýtka, kterým "řízeněji" protéká voda. Lze v něm umýt sebe (obličej), nádobí...

Takticko strategické stavby

Co by to bylo za ležení bez vlastní vlajky. I vlajová signalizace není k zahození a k tomu všemu je potřeba co? Stožár. Dlouhá "oholená" tyč, nejlépe kmen stromu, která je dobře upevněna v zemi (jáma, těsnící kolíky).

Pozorovatelna v koruně stromu je jen variací na již výše zmíněnou podlážku. Jen je menší, nenápadnější a asi se tam nebude dát přespat.

Lávka je velmi jednoduchý můstek. Několik sbitých prken bez zábradlí, ale říčka se po tom přejít dá.

Můstek je již pevnější, širší a se zábradlím. Říčku (nebo úvoz) přes něj přejde i lehčí nákladní zvíře (mula...).

Dodatky

Čas

Čas v tabulce je udáván ve směnách a je samozřejmě možné ho snížit. Za každý stupeň síly nad potřebnou sílu se sníží o 5%. Za každou kladnou obratnost se sníží rovněž o 5%. PJ může dle své vůle zkrátit čas až o 20% v závislosti na zkušenostech postavy. Měl by ale mít na paměti, že skrz všechny bonusy se stavba nemůže stavět v "nulovém" čase.

Ještě poznámka, čas je počítán tak, jako by byly věci vyráběny z přírodnin, respektive z nutných surovin. Pokud je již část hotova (např. houpací síť přinesena již upletená), PJ ho podle své úvahy sníží.

Více stavitelů

Pokud jednu stavbu buduje více stavitelů, musí všichni přehodit past. Pokud jeden z nich neuspěje, bude výsledkem stavby vždy neúspěch. Platí pravidlo, že Absolutní úspěch kompenzuje jeden neúspěch a Fatální neúspěch ničí bez vyjímky vše. Pokud jsou tyto podmínky splněny, mohou si stavitelé počítat následující bonusy: Pouhým namnožením rukou trvá stavba o 40% kratší dobu za jednoho navíc, o 60% kratší dobu za dva navíc, o 70% za tři navíc a za 75% o čtyři navíc. Stavět tyto stavby ve více, než pěti lidech nemá reálný smysl. PJ samozřejmě musí uvažovat zdravým selským rozumem a zakázat šílenosti typu: Stříšku proti větru stavíme v pěti lidech.

Potřebná síla je poloviční (dvojnásobná u záporných hodnot), ale počítá se všem dohromady, ne za každého stavitele zvlášť.

Nástroje

Uvedené nebezpečnosti a časy počítají s ideálním rozvržením nástrojů, tj. každý ze stavitelů je vybaven dvěma sekerami (větší a menší), dobrým nožem a krumpáčem. V tropiských oblastech navíc mačetou. Pokud toto není splněno, má PJ možnost zvýšit nebezpečnost pasti až o 10 a prodloužit stavební dobu až o 300% základu.

Množství

Nikde v tabulce neuvádím přesná množství surovin. Abych předešel hnidopišským výpočtům, přenechávám tuto otázku raději zralé úvaze PJ. Myslím, že každý dokáže odhadnout, kolik zhruba kůží se bude muset sešít, aby vznikla dobrá stanová stěna a kolik dřeva na to bude potřeba. Nechci dovednost přehltit pravidly.

Kapacita

Tabulkové hodnoty pro všechny obytné objekty jsou uváděny pro dvě postavy velikosti B (tří A, jedné C) s vyjímkou srubu a chatrče. Srub má jednu středně místnost, chatrč dvě malé. Kolik se tam vejde postav, to už je na PJ. Latrína, kadibudka a pozorovatelna jsou jednomístné. Pokud by chtěl někdo vyrobit obytnou věc pro více, než dvě béčka, může si za zvýšení nebezpečnosti o 1 další béčko přibrat. Tímto způsobem lze nebezpečnost zvýšit pouze dvakrát.

Kombinace

Samozřejmě, že různé komponenty lze mezi sebou různě kombinovat. Platí několik pravidel. Do dvoumístného stanu, jednoduché stříšky nebo podlážky v koruně stromu nelze umístit ohniště, kamínka ani pec. Kavalce nebo houpací sítě se dají použít pouze ve stanech s podsadou, srubech a chatrčích. Stěna proti větru se dá postavit proti vchodu do stanu => lepší zateplení. Poslední slovo má vždy PJ.

Co to je "vhodné"?

Často si vypomáhám alibistickým souslovím "vhodné dřevo", "vhodná kůže" atd. Činím tak kvůli zjednodušení. Je podle mě zbytečné zabývat se kvalitami stavebního dříví a pevností stanové kůže. PJ prostě může rozdat postihy pokud se mu něco nezdá. Je neomezeným pánem.

Životy

Netroufnul jsem si počítat pro výše zmíněné objekty životy staveb. Řeknu vám jen jednoduché pravidlo. Ránu trebuchetem nevydrží nic z toho... Věci "Neúspěšné" berte jako viklavé, rizikové, nespolehlivé. Věci "Úspěšné", jako dobré, funkční a trvanlivé. Objekty "totálně úspěšné" berte jako navíc jako fortelné, odolné a dobře vypadající.

Pro PJ

Význam

Různé přístřešky, korýtka a latríny usnadňují postavám pobyt v drsnějších podmínkách. Na význam těchto staveb bys měl brát ohled zejména při výpočtu odstraňování únavy. Nebudu ti tu zanechávat žádná přesná pravidla pouze odkazy. Otázky na které by sis měl odpovídat jsou zhruba tyto: Spí postava v teple? Táhne na ni odněkud? Je chráněna proti dravé zvěři? Je chráněna proti jiným nebezpečným živočichům (hadi, štíři...)? Prší na ni? Dá se místo, kde leží "zadýchat"? Vytopit? atd. Z odpovědí si sestav příslušné hodnoty.

Diceless variace

Nejvážnějším argumentem proti této dovednosti je, jak už je u mě obvyklé, její využitelnost. Dovednost není sice nepoužitelná, zato jsem se však setkal s názorem (možná správným), že by rozbíjela atmosféru hry, protože není na všechno potřeba mít pravidla a je daleko větší legrace stavět srub, pokud se to vypráví PJ a ne jen hází kostkou. Chápu tento argument. Pokud jste zastánci této, řekněme uvolněnější hry, pak tento článek berte prosím jen jako inspiraci, co všechno se také dá dělat.

Přikláním se k obecně přijímanému řešení, tj. pokud potřebuje v lese přespat bankéř, který v životě nenocoval pod širákem, je vhodné ho v této situaci "vykoupat" herně, tedy slovy. Na druhou stranu tato dovednost může šetřit čas při hře, pokud se potřebuje zařídit zkušený harcovník. PJ pak jen provede několik výpočtů a nemusí nutit nebohého hráče, aby po sto padesáté v životě vykládal, jak bere pilu, poráží strom, osekává větve, kope jámy, atd...

Diskuze

 Uživatel úrovně 0

Jde vydět že si si s tím dal opravdu práci za to ti vzdávám hold.


 Uživatel úrovně 5

Plž: použitelnost je zdánlivě nulová, ale když si vezmeš že nějaký tábor by si postavy měli nachystat vždy když se chystají nocovat někde v přírodě, mohl bys je do stavby nějakých jednodušších věcí nutit skoro denně. Hlavně v zimě. Myslim že tato dovednost by měla byt povinná aspoň pro jednu z postav v družině když se toulají krajem třeba v zimě. Pak je pouitelnost snad největší ze všech dovedností.
Grep: Za to roztahování dvou vět do dvou příspěvků bys zasoužil repku dolů. Hlavně pokud to do nějaké doby nenapravíš. Pišu též do pošty.


 Uživatel úrovně 4

Velmi pěkně napsáno a myslím si že se tomu nedá nic moc vytknout.

Češtinu já hodnotit nemohu.

Pravidlově vše také nemám nic co bych dodal protože pokud bych to chtěl využít tak mi to plně postačuje.

Použitelnost tak tohle je nejožehavější téma. Podle mého názoru je to ve hře ne příliš dobře použitelné. Navíc díky poměrně velkému rozsahu je to jistý problém pro PJ který by tohle chtěl využít že si to celé musí přečíst a zapamatovat. Pokud by měl na vše takto napsané vlastnosti tak z toho bude mít dost problémů.

Pokud to srovnám třeba s pekařstvím či dalšími dovednostmi nevychází mi to o nic moc lepe. Ale je to pěkně napsáno.

Vzhledem k té použitelnosti ale za 5 dát nemohu.


 Uživatel úrovně 5

Musím říct že mě zaujal už ten název, když to čekalo na schváleni. Výsledek překonal má očekávání.

Když se to vezme kolem a kolem, na stavbu chatrče s patrem se hodí spiš tesařina, než toto, ale jinak dobré, určitě do podobných věcí budu hráče nutit jak budu PJovat:-)
5*


 Uživatel úrovně 5

Další dovednost z rukou Mastera(_of_Drakes)…No kouknem sena ni, počítám, že tam zase nebude co vytknout, téměř žádná chybička, ostatně jako obvykle…ale jednou to přijít musí…:-)

1)První s čím bych nesouhlasil je že pouze hraničář má bonus. Z názvu je patrné že tábor nestaví jen hraničáři, ale i vojáci (logicky tedy i válečníci) nemáte-li vojáky řešené jinak. A tudíž bych i vojákům(válečníkům) dal nějaký skrovný bonus +1.

2) Vyber stavbu, kterou chce tvá postava vybudovat. K nebezpečnosti pasti přičti číslo ze sloupce "Náročnost", od "Potřebné síly" odečti sílu postavy a výsledek přičti k nebezpečnosti pasti (Pozor! Tato se takhle nikdy nemůže snížit!). Proti výsledné pasti házej na obratnost. Prosté, že.

Ne, není to prosté…asi jsem nechápavej. Řekněme že onu dovednost umím na dokonale-past -2. A jsem kroll lupič se silou 16/+2. A chci postavit Chatrč s patrem. Budu tedy postupovat dle tvého návodu. -2+15=13. A jedem dál 4(potřebná síla)-16(síla postavy)=-12. A toto mám přičíst té 13 co mi vyšla. Tak že 13-12=1. Past je tedy 1. Ale bude-li tento samý kroll stavět stěnu proti větru jeho past bude -19. Buď mi něco uniká, buď jsem počítal špatně, nebo je chyba ve vzorečcích. Nebo se má počítat pouze s bonusem za sílu???

3)Pod pojmem latrína si představím klasickou mělkou díru, za jedním stromem, kdesi kousek od tábora, do níž vykonám tuhou potřebu a zahrabu ji a označím (vztyčeným klacíkem) aby na ono místo nešel někdo jiný. To není dle mého náročná stavba.

No to je asi tak vše co se mi nezdá. Takové věci jako lůžko z větví a mechu či ohniště. Beru spíše věci jako typu : “Ano milý hráči, mezi zálesácké dovednosti patří i stavba ohniště a
“lůžka”.”



Teď ale to hlavní jak jsi sám naznačil, ano mým hlavním argumentem je a bude, v podstatě omezení mé, naši, PJ fantazie. Ano budu to brát jako inspiraci. Ale půjdu-li hodně do extrémů a budu-li lpět na pravidlech. Máme přece dovednosti, jako architekt, skauting (ten je sice jen na nemoci, ale postava, která v divočině ví jak se částečně bránit nemocem, jistě ví jak stavět tyto objekty), zednictví(nestavělo se jen z cihel), a mnoho jiných dovedností, jejichž zkombinováním dostaneme tuto. Pak přeci jen si myslím, že mnohem větší zábavou je PJ popisovat svůj postup, sice stručně, ale přeci jen je to větší legrace než si jen tak hodit kostkou. Mohou být i družiny, kde tyto věci berou automaticky, při každém nocování. Je to jen na hráčích a jejich dohodě s PJ.
Ano je záslužné, že jsi to sepsal. Sepsané je to skvěle, není tam „de facto“ nic navíc a vše je v pořádku. Plavidlově to dle mého taky ničemu neodporuje. Ovšem strhnu jednu * za tu jak ty sám říkáš využitelnost. Snad mě za to nikdo neukamenuje, ale já to takhle prostě vidím…


 Uživatel úrovně 0

Z díla mám smíšené pocity. Na jednu stranu je to velice pěkně napsané a nezapomněl jsi myslím na nic, jiná věc je ale způsob řešení problémů.

1.: Podle mého jsi tam taky měl napsat, jaký je rozdíl mezi dotyčným objektem a spaním na zemi = o kolik více se vyléčí životů, kolik ubude únavy, případně o kolik je spaní kratší. Podle mého toto není v pravidlech dobře popsáno – já bych ve volné přírodě až na výjimky spánek na zemi nedovolil – pokud nebude postavena hlídka, všetečná zvěř jistě způsobí nějaké škody, ať už na majetku, či zdraví. No a takový barbar válečník se pak bude divit, že mu něco odneslo jeho plátové brnění. Stejně tak se bude divit alchymista, že mu straka odnesla jeho sluneční prsten.
2.: Nedostatečná síla postavy prodlouží čas, který je ke stavbě potřeba (musí si např. vyrobit kladku, nebo jí přenesení nějaké věci déle trvá, musí častěji odpočívat atd. Rozhodně se to ale neprojeví na obtížnosti stavby.
3.: Postavám velikosti A bych nedovolil stavět nějaké vysoké stavby, případně by musely mít žebřík, což by znamenalo, že musí mít i kladku (s kládou v náručí se po žebříku leze dost blbě) a že občas musí z žebříku slézt a pohnout s ním. To by se velmi negativně podepsalo na čase.
4.: Obtížnost by se měla snižovat s prodloužením stavby – zálesák, který si staví srub na místě, kde plánuje čtvrt roku zůstat si může dovolit věnovat stavbě podstatně déle, než dobrodruh stavící hrazený stan, když je na cestách. Tohle srovnání asi bylo špatné, ale nějak mě nenapadá lepší.
5.: To, co řekl Gugílek

Hodnocení:

Nápad: 50% … průměrné
Zpracování: 65% … Je to velmi dobře napsané, ale bohužel jsou tam technické nedostatky, které se nedají opomíjet.
Použitelnost: 50% … Podle mého názoru by to mělo být už v pravidlech. Mělo by to mít 100%, ale tak jak to podáváš ty se PJ nevyhne úpravám a navíc z toho všeho plynou jen malé bonusy, oproti přenocování pod dekou na zemi. To je sice dost dáno pravidly, které jsou v tomto směru dle mého názoru špatně, ale mohl ses s tím alespoň pokusit poprat.

Celkem: 55% - 3* … Potenciál tématu byl jednoznačně 5ti hvězdičkový, bohužel, podle mého názoru se ti to moc nepovedlo. Nemám jinou možnost, než hodnotit takto.

Nevím, nakolik jsi to konzultoval s ostatními, ale připadá mi, jako bys to nekonzultoval vůbec. Jelikož tam není žádné poděkování, možná jsi to dělal úplně sám. Bez konzultace s ostatními ale prostě nemáš větší naději na úspěch. Ty můžeš mít názor jeden, ale je třeba to přizpůsobit veřejnosti. Pro příště. Tvůj styl psaní se mi ale velmi líbí a je mi líto, že musím hodnotit takto. Když jsem to začal číst, myslel jsem, že to bude 5*. Škoda. Příště si to nech déle uležet v hlavě, třeba ti s časem dojdou i souvislosti, které ti takto unikly.

S přáním úspěchů v další tvorbě…




Firefanatic



 Uživatel úrovně 0

Já nevím, co napsat. Tuto dovednost považuji za velice dobrou, proto uděluji 5*. Je propracovaná, zajímavá a využitelná. Co víc si přát?


 Uživatel úrovně 0

Master:
1. chápu,ale...
2. četl jsem a i nadále mi to připadá jako hyba
3. Máš pravdu, ale v rámci "dokonalosti" to chybí!
4. Opět s tebou souhlasím, ale pár jsem jich tam už potkal, aspoň myslím že to bylo tam ; )

Jinak jak už jsem řekl, moc pěkný příspěvek. Rozhodoval jsem se dlouho, ale musíš uznat že, teda aspoň podle mích argumentů, neni tvé dílo zcela dokonalé. jak po stránce púravidlové, tak technické. přece jen se nacházíme ve fantazii, ve světě, který naám poskytuje nespočet možností a situací, které mohou nastat v zápětí. Ale máme se bavit, proto technické věci opomenu....


Ps.: Jsem stavař, v těchto věcech detajlista ; )


 Uživatel úrovně 0

Zdravím autora...

Jak bylo už i u předešlého řečeno, že bylo bylo všecho řečeno :-), dílo je doslova super. Nemůžu dát jinak než 4-5*.
s úctou hyperhobit


 Uživatel úrovně 0

Ahoj,

Všechno již bylo řečeno. Chci autorovi popřát a štestí do další tvorby. Opravdu pěkná dovednost, vidím snahu :-)

Desaan