Dovednosti

Kaligrafie a úpravy textu Hodnocení: Kvalita

Obtížnost: Těžká

Ověřování: při použití

Totální úspěch: -

Úspěch: -

Neúspěch: -

Fatální neúspěch: -

Popis:

KALIGRAFIE A ÚPRAVY TEXTU

Užitá vlastnost: Obratnost Náročnost: Těžká Úspěchy a neúspěchy níže.

Stručný úvod

Tato dovednost v sobě jako v jakémsi balíku skrývá celkem tři různé techniky. Za prvé techniku kaligrafie (psaní složitých písem ozdobně), techniku iluminace (zdobení jednotlivých písmen, např. začátečního písmena stránky) a nakonec techniku jednoduché textové grafiky (úprava textu, aby také nějak vypadal, ne jen aby byl čitelný). Věnujte pozornost krátkým povídkám. Jsou psány také jako osvětlující příklady použití.

Znalost dovednosti Čtení a psaní je nutná. Hod na ni vždy předchází hodu na tuto dovednost. Dovednost Kaligrafie a úpravy textu nemůže být na vyšším stupni, než na jakém postava ovládá dovednost Čtení a psaní.

Kaligrafie

Pozvání na diplomatickou konferenci. Vrchní královský písař podobné události nenáviděl. S těžkým povzdechem se zvedl z pohodlného křesla a zavolal si svého příručího.

"Sklepničko," obrátil se k němu důležitě, "náš král se rozhodl sezvat všechno panstvo z kontinentu na velkou radu."

Sklepnička bystře pochopil, co chtěl mistr říci mezi řádky.

"Dobrá pane. Co všechno mám připravit."

"Předně dost starého obyčejného pergamenu, inkoust a husí brky. Pak dojdi koupit pár ebenových tabulek a naostři mi soupravu dlát. Pro pány trpaslíky tu nejlepší žulu a pro mně trochu těžší palici a dobrý majzlík. Pak ti barbaři z nížin. Dobré konopné provázky a dřevěné rámy na uzlíkování. Zapomněl jsem na něco?"

"Jižní džungle, mistře."

"Ach ano... Bohužel, ty také. No nic, Sklepničko, pršelo, bláta dost, víš, kde máš hledat formičky. Jen dej pozor, aby to nepřeschlo."

Totální úspěch: Text se píšícímu podařilo napsat a dokonce nastylizovat podle jeho přání.

Úspěch: Text je nádherně čitelný.

Neúspěch: Text je čitelný jen obtížně. Čtenář může rozpoznat jednotlivé znaky, ale je otázka, zdali uhodne význam.

Fatální neúspěch: Pisatel vytvořil nesmyslnou čmáranici. Porozumění obsahu je vyloučeno.

Tato schopnost bude asi trochu diskutabilní. Já jako PJ bych ji vyžadoval od hráčů, kteří už zvládají základní dovednost "Čtení a psaní" a rozhodli se učit novému jazyku, který má styl písma naprosto odlišný od jejich mateřského. Pro příklad nemusíme chodit do fantasy světa. Průměrný čechoslovák píše latinkou, ale nedělalo by mu velkých problémů se naučit třeba azbuku nebo cyrilici. Naproti tomu až se bude učit čínsky, bude pro něj písmo úplně nové a vyžadující speciální schopnost.

Navrhuji pro definici nepříbuzného písma tyto znaky: odlišná hodnota znaku (míněno zdali vyjadřuje hlásku, slabiku, slovo), odlišný směr čtení písma, odlišný základní psací nástroj (tužka versus štětec, uhel, rýtko do hliněných tabulek... Zdůrazňuji ZÁKLADNÍ psací nástroj. I latinka se dá tesat do kamene, ale není k tomu zrvna určená.). Pro získání nálepky "odlišné" potřebuje písmo splnit alespoň dvě z podmínek.

Rychlost psaní je zde shodná jako u dovednosti "Čtení a psaní" až na to, že je závislá na stupni Kaligrafie.

Kaligrafie je samozřejmě méně náročná, než třeba následující iluminace. Postava si při ní může vždy počítat bonus +3 k hodu (abychom nemuseli zavádět "střední" dovednost uvnitř "těžké" dovednosti). Tuto dovednost je nutné se učit pro každý typ odlišného písma znovu, ale ke každému novému písmu si může počítat bonus o jedna větší, než k předchozímu (tj. k druhému +1, ke třetímu +2...). Nezapomínejte na příbuznost písem! Zas tak tolik není nutné se jich učit.

Iluminace

Páter Alerius se sklonil nad novou knihou. Text byl vyveden krásným rukopisem. Ragum odvedl dobře svou opisovačskou práci. Na Aleriovi teď bylo učinit z jeho díla cosi víc. Z textu bibliofilii, z šedivé nudy pergamenu pestrou duhu barev. S láskou otevřel svých několik pouzder s perfektně udržovanými štětci, štětečky a štětečtíčky, rozetřel barvy. V záhlaví kapitol ožili tygři, draci, hadi. Vyrostly růže i cizokrajné stromy, byly postaveny domy, hrady a paláce.

Totální úspěch: Iluminovaný znak jakoby vystupoval z povrchu stránky. I ty nejmenší detaily jsou jasně viditelné a oku srozumitelné. Kresby se vydařily podle iluminátorova přání.

Úspěch: Zrodilo se zajímavé oživení jinak jednotvárné stránky. Zkušené oko najde chyby, ale kresba plní svůj účel, je pastvou pro oko v moři textu.

Neúspěch: Nedá se tomu říkat iluminace. Spíš jen takové "barevné zvýraznění"...

Fatální neúspěch: Iluminátor dílo pokazil. Nejen, že je výtvarně velmi nezajímavé, ale navíc i ničí čitelnost znaku, který rozvíjí.

Iluminace je "výtvarněji zaměřená", než kaligrafie. Jejím cílem je, zjednodušeně řečeno, udělat z písmen obrázky. Zpestřit litery ovíjejícími se hady, plazivým břečťanem, nejrůznějšími výjevy... Schopnost je obtížnější, než kaligrafie, včetně časové náročnosti. Iluminovat jeden znak velikosti 2x2 couly trvá při totálním úspěchu 3 směny, v ostatních případech trvá použití schopnosti 5 směn.

Základní grafika textu

Pozvánka na popromoční mejdan. Draeila úspěšně prošla všemi chtáky u závěrečných zkoušek z alchymie. Teď byla slečna magistra a hodlala to pořádně zapít. Ale sama? Ze skladu se ztratil velký arch bílého papíru (velká to vzácnost) a Draeila si začala hrát s barvičkami. Základní text pozvánky byl vyveden ve velkých šarlatových literách s prostorovým efektem a vrhal purpurové stíny na zbytek archu. Drobnější seznam pozvaných byl šmolkově modrý a jakoby poskakoval kolem hlavního textu v hravých literách. Draeila byla spokojená.

Totální úspěch: Zajímavě oživený text, ovšem nikoli na úkor čitelnosti.

Úspěch: Grafika se zdařila. na několika místech je kvůli tomu text sice hůře čitelný, ale výslednému dojmu to neubližuje.

Neúspěch: Text má sice zajímavou grafickou stránku, ale je velmi špatně čitelný.

Fatální neúspěch: Grafika je podivná, text nečitelný.

Prvním slovem, které by se mělo každému vybavit v souvislosti s touto schopností jsou fonty písma. Opět si vyberu příklad z našeho světa. Klasická latinka versus německý švabach. Kromě změny základního fontu také grafika umožňuje psát podtrženě, kurzívou... Obsahuje základní znalosti o vhodném rozvržení textu na stránku, psaní do oblouků, různých tvarů, stínování textu...

Použití této dovednosti prodlužuje psaní požadovaného textu přibližně o 20 až 300% v závislosti na složitosti grafiky. Stejně jako kaligrafie je i základní grafika jednodušší, než iluminace. Ze stejných důvodů si postava počítá vždy bonus +4 k hodu.

Nástroje

Základní grafika textu vcelku žádné zvláštní nástroje nepotřebuje. Možná tak maximálně pravítko nebo kružítko.

O něco horší je to s kaligrafií. Tady závisí volba nástrojů hlavně na požadavcích písma, tj. přeneseně vzato na reáliích daného světa. Zejména se ale musíme zabývat nástroji u iluminace. Ta vyžaduje soupravu různě velkých štětců a hlavně je náročná množství barev. Iluminátroská souprava se dá pořídit spíš ve větším městě za cenu přibližně třiceti zlatých. PJ vládne stupnicí postihů kvůli nástrojům 0 až -4 u kaligrafie a grafiky, 0 až -10 u iluminace, nehledě na to, že může použití dovednosti vůbec zakázat.

Stejnými stupnicemi vládne PJ kromě nástrojů i pro okolní podmínky. Měl by posuzovat zejména: povětrnostní podmínky, dostatečně silné a dobře směrované světlo pro práci a pevnost pracovní podložky (pokud je nutná).

Poděkování

Děkuji všem, kteří mi pomohli v Moudré Sově (šaman, CARtman) i mimo ní (Maris, Lordi Gamestar a Alfik, Maris Belanivská).

Diskuze

 Uživatel úrovně 5

to co sem chtel rict rekli v podstate ostatni takze se asi budu opakovat
1) na to abych maloval pisma je nemusim umet cist ale musim umet malovat podle me kdyz dam nejakymu negramotnymu maliri text tak ho prepise(teda spis premaluje) na druhej pergamen aniz by vedel co prepisuje.
2) rozhodne bych to udelal spis jako propojeni obrazku s textem a ozdobny text
3) s tima cizima jazikama nevim jak ti to pomuze
a) muzu ti opsat list cinsky kdyz budu umet pekne malovat a nemusim vedet co to znamena(viz bod 1_
b) pro kazdej jazyk se musis umet cist psat zvlast takze nejakou azbuku a cinstinu bych ja osobne ( a PJ to i tak resi) ze se musime cist a psat ucit zvlast, treba vsech latinskych jazyku ti staci umet cist a psat jednim a zbytek umist taky( cestina, anglictina, francouzstina) samozrejme se musis ten jazyk naucit
4)Základní grafika textu - s tim bonusem se mi to taky neliby ber ze kdyz pises text na pocitaci tak to napises a pak upravujes a taky ti to dost zabere a ono psat to rovnou na dopis da nekdy zabrat( to je zmuchlanejch papiru). Osobne bych tomu nedaval bonus ale spis bych schrnul ze postava ma tyto znalosti a muze je automatycky zapojit rovnou pri psani textu a od nejaky urovne znalosti dovednosti bych to bral jako automatyku a ani na to nehazel.
5)
trosku se ti podle me mota Kaligrafie a Iluminace
Kaligrafii bych ja osobne rozumel psani ozdobnych pismen a to i prvnich na strankach a tak
Iluminace - bych rozumel propojeni pisma s kresbou (obrazek draka a jeho ocas je proveden do prvniho pismena)
Schrnuti - mela by tam byt zahrnuta dovednost malirstvi a dany priklady pouziti (kronyka, pozvanky, vyroba drahe knihy z obrazky a ozdobnym pismem(bible) podle me to neni doreseny a ma to sve dost podstatne mouchi.
mas 3


 Uživatel úrovně 3

Chyby:

- I latinka se dá tesat do kamene, ale není k tomu zrvna určená.)
Opravdu? Zvláštní, já právě myslel, že Latinka říkáme tomu, čím je napsán nápis "COLOSEVM" nad Koloseem... a že by to tam bylo napsáno perem, to si nemyslím. Způsob zaznamenávání písma nesouvisí s písmem, nýbrž s technickým pokrokem. Čínské symboly se kdysi psaly štětečkem na pergamen prostě proto, že jiná technologie nebyla k dispozici. Dnes číňané používají propisky a píší na papír...

- Bonus +3 k hodu, který má, podle tvých slov, vyjadřovat fakt, že kaligrafie je snazší než iluminace, je nepřesný.
Například investování 7 + 14 + 21= 42 profibodů do této dovednosti by znamenalo nebezpečnost těžké Iluminace 5 (14 - 3x3), ale stejně tak u střední Kaligrafie, protože 42 bodů nestačí na čtvrtý stupeň (5 + 10 + 15 + 20 je víc než 42). Nedává tedy smysl, aby velmi špatný iluminátor byl dobrým Kaligrafem.

S tím souvisí výtka k Iluminaci: Iluminace je výtvarněji zaměřena, přesto zde postrádám provázání s dovedností malířství, která by měla znamenat určitou výhodu (například každé dva stupně v malířství by přidávaly jeden stupeň v iluminaci?). Když už bonifikuješ Kaligrafii při učení dalších jazyků, měl bys být důsledný.

U Z.G.T. stejný protest proti bonusu +4 (uvědomuješ si, že ten, kdo je "žádný" iluminátor, by měl být nadprůměrný grafik??).




Krom toho musím říci, že mi zde chybí podrobný popis toho, CO TO VLASTNĚ znamená? Jak tohle hrát? Tvůj příklad s Draeilou totiž nějak nevysvětluje, k čemu někomu bude, že vyvede text dokonalým fontem. U padělatelství je to například zřejmé: Totálně úspěšný padělek bude působit jako pravý a jen málokdo si troufne vůbec přemýšlet, zda je pravý. Ale co s tímhle? OK, hrdina tedy krásně vydekoroval, ale jaký to má herní dopad? O kolik se zvýší kvalita bible s dokonalou Iluminací? A s dokonalou kaligrafií? A s dokonalou grafikou textu?

Počkám na tvé vyjádření, zatím to beru jako nedotažené.


 Uživatel úrovně 0

Líbí se mi Tvoje přirovnání u kaligrafie k azbuce a čínskému písmu. Já se rusky učím a myslím, že tu obtížnost si vystihl u obou druhů písmen moc hezky. Detail, ale velmi dobrý. Samotný komplet je ve hře (pokud nemáš na kontinentě 1 000 jazyků) přeci jen trochu nepoužitelný, prostě mi grafika nezapadá do hraní na hrdiny. Možné je sice opravdu vše, ale něco je pravděpodobnější než něco jiného.

Jinak pěkně zpracováno. v Sově jsem to sice neviděl, takže nemohu porovnat vývoj, ale podle toho stilu tam nějaký dozajista byl.

Mimo hodnocení: Belanivská JE Maris. Ale to je spíše pro usmání.

Dal bych býval 3,5* ale to nejde a já se přikláním ke 3*.


 Uživatel úrovně 3

Maris Belanivská = Maris :-)


 Uživatel úrovně 0

Ahoj,

Mám pár připomínek, ale zřejmě nebudou nijak závažné. A předem upozorňuji, že si to myslím já, takže to někomu možná vyzní jako "pedantství" neboli puntičkářství...

Osobně bych to rozdělil tak, že na první část dovednosti by byla použitá vlastnost inteligence.

Co se týče kaligrafie. nezdá se mi nějak to, že úspěch zní lépe než totální úspěch. Opravil bych to tak, že bych k totálnímu úspěchu dopsal, že se to dá perfektně číst...

Závěrem bych chtěl říct, že dílko se mi zamlouvá jako dovednost i jako psané dílo. Některé malé bezvýznamné chybky: Jsou na serveru dvě Maris? To jsem si dovolil takovou malou opoznámku...:-)

S pozdravem Desaan


 Uživatel úrovně 5

1) mne sa zda rozdelenie na tri casti originalne. Ci je to aj efektivne je diskutabilne ale odcenujem snahu rozlisit
2) odcenujem naviazanost na dovednost ctani a psani
3) nezda sa mi FN - ked uz niekto hodi uspech na cteni a psani je blbost aby potom vytvoril nezrozumitelnu cmaraninu - ked uz je to raz naviazane tak by to malo byt poriadne - aby niekto hodil TU a potom vytvoril nezrozumitelny text sa mi nezda
4) paci sa mi za si nezabudol na nastroje
5) celkovo si vzbudil dobry dojem ale ma to svoje muchy :-)


 Uživatel úrovně 5

Zdá se mi, že jsi zbytečně rozdělil dovednost na několik aniž by to bylo potřeba a ještě jsi to trochu smíchal dohromady.

Kaligrafie je dekorativní způsob písma s ilustracemi, ornamentem a podobně. Tedy v podstatě to co máš pod iluminaci. A kaligrafie je tady vlastně jen další obyčejné psaní.

Iluminace je kreslená nebo malovaná výzdoba rukopisů. Tedy spíše jsou to ty kresby na okraji stranék než okrasná písméma. Navíc tohle by v sobě mohlo mít obsaženou i tu Grafiku textu, která by tu vůbec nemusela být a popravdě nějak moc se mi sem nehodí.

Použití kaligrafie na psaní cizí abecedy mi přijde jako zbytečné zesložitění. Důležité je správně se naučit malovat ty znaky ne se je naučit malovat okrasně a to si myslim, že s trochou treninku zvládne každý.