Dovednosti

Preparování Hodnocení: Vítěz soutěže Vítěz ZD

Obtížnost: Těžká

Ověřování: při každém pokusu, u vícedenních prací každý den

Totální úspěch: Totální úspěch: Potvůrka je jako živá. Nejsou vidět smrtelné rány, tvor má i jakýsi "výraz". Preparátrovi se podařilo i celkový vzhled bestie trochu vylepšit (nahradit vyražené zuby, nabrousit drápy...)

Úspěch: Úspěch: Práce se povedla. Při bližším zkoumání se sem tam nějaká ta vada objeví, ale pokud není příjemce fajnšmekr, bude spokojen. Preparátor odvedl s jemu svěřeným kusem dobrou práci.

Neúspěch: Neúspěch: Materiál sice nepřišel nazmar, ale tvor vypadá něpřirozeně. Jsou patrná některá poškození, sem tam nezašitá rána, olysalé místo na kůži... Může se stát, že za takové dílo preparátor nedostane zaplaceno.

Fatální neúspěch: Fatální neúspěch: Suroviny i tvor přišly nazmar... Preparace se nepovedla a tvor se během několika dnů až týdnů "zkazí" (zplesniví, rozloží se...). Jiná možnost je třeba nestabilita (pády velkých koster, zřícení parohů ze zdi). Volba je na PJ, podle situace.

Popis:
Nad džunglí zazněl vítezný křik. Barbar vytáhl meč ze zabitého hnědého draka. Odměna ho nemine! Usedl na kmen tlejícího padlého stromu a odpočíval. Náhle se jeho čelo zachmuřilo. Nemusel být žádný myslitel, aby pochopil, že v tomhle vedru a vlhku bude za chvíli z jeho trofeje, za kterou dostane dobře zaplaceno jen hromádka tlejícího masa. Co teď...? Uřízl drakovi hlavu, vyrobil si jednoduchý potah a vydal se na pochod do civilizace.

Preparování

To, že se družina vypraví zabít nějakou legendární potvoru, zajímavou obludku nebo nevídaného tvora je celkem běžná záležitost. Co ale s potvorou dál? Logicky, vycpat a uskladnit. Jenže, jak to pojmout z hlediska pravidel? Může něco takového umět i postava hráče?

Pro hraničáře a nekromanty je tato dovednost středně náročná.

Tak, to bychom měli základní pravidla. Ta je však ještě potřeba hodně rozvést.

"Draka? Vycpat?"

"Hm... Jo!"

"Celého? A kde ho prosímvás máte?"

"Ne celý drak, jen hlava od drak."

"Aha..."

Řečeno hned úvodem, preparátor vždy nemusí pracovat s celým tvorem, ale jen s jeho částí (parohy, tlapy...) V tom případě se všechny výpočty upravují podle velikosti preparované části těla.

Nebudeme se zabývat konkrétní technikou preparace (vycpávání, sušení, natahování na kopyto...), bylo by to příliš složité. Zajímá nás pouze, jestli chce preparátor vyrobit napodobeninu skutečného tvora nebo jen vypreparovat kostru (plus paroží, kostní výrůstky...).

Nejdříve se budeme zabývat prvním případem, tj. zjednoduše řečeno vycpaninami. Tvor se nejdříve vyvrhne (vykuchá), zbaví masa, kůže se namočí aby změkla a posléze je vycpána nebo natažena na dřevěné kopyto.

Zde nás nejprve zajímá, v jakém stavu dostal preparátor dané zvíře. PJ může udělit postih až +10 k nebezpečnosti pasti, pokud je tvor dlouho mrtev, jeho kůže přílišně narušena ranami popřípadě je jinak poškozen.

Dalším předmětem našeho zájmu je čas preparace. Základní doba pro tvora velikosti A0 je 8 směn, A půl dne, B den, C den a půl, D tři dny, E týden a víc. PJ má dále poměrně volnou ruku v udělování oprav za čas podle složitosti výstavby těla.

Každá třída velikosti navíc přidává k nebezpečnosti jedničku. Tedy, A0 nulu, A +1, B +2...

Poznámka na okraj, zvláštním případem tohoto postupu by mohla být mumifikace. Tou se tady však zabývat nebudeme.

Pokud preparátor potřebuje z tvora dostat pouze kostru, je práce trochu jiná. Preparátor ze tvora vyoperuje (no, to bylo vznosné slovo...) kosti a ty poté drátky spojí do podoby kostry. Posuzuje se pouze, jsou li polámány nebo narušeny kosti a výsledný postih nemůže být větší, než +4.

Co se času týče, je tady rozhodující jednak velikost tvora, ale hlavně počet jeho kostí. Zde je čas zcela na úvaze PJ. Opět od několika málo hodin až po časy přesahující týden nebo v případě velmi rozsáhlých prací typu drak třeba i měsíce.

Opět, co třídá velikosti, to postih k pasti (viz. výše). Vyjímku činí tvorové, kteří by naopak měli neuvěřitelně malé kosti, zde je poté postih k pasti +3 a více.

Samozřejmě, u koster a paroží nemůžeme brát v úvahu, že "tvor vypadá jako živý" a podobné sentence.

Zvláštní kapitolou je hmyz. Ten se pouze napichuje na špendlíky, takže preparátor zde má vždy bonus +3 k hodu prosti pasti a hranice mezi totálním úspěchem a úspěchem se zde stírá (u neúspěchů rovněž). Práce se tedy buď povedla nebo je vše znehodnoceno. Čtyřstupňová stupnice se zde stahuje jen na dva stupně.

Taky to samozřejmě nezabere tolik času. Vždy jen pětinu potřebné doby. Zachovávají se postihy za velikost tvora.

Poslední možností, je nakládání do uchovávacích roztoků. To je poměrně jednoduchá záležitost (bonus +2 k hodu), ale jakýkoli neúspěch zde znamená, že se tvor (v tomto případě možná i jen orgán) začne kazit. Postihy za velikost jsou zde dvojnásobné.

Suroviny a dílna

Typ postupuCena surovin za třídu velikosti (zl.)
Vycpávání3
Preparace kostry1
Hmyzměďák
Nakládání10

Cena uvedená jako "za třídu velikosti", je platná pro A0. Pro A je dvojnásobná, pro B čtyřnásobná, pro C osminásobná, atd...

Preparování samozřejmě nelze provádět "na koleně". Je zapotřebí suché stinné místo, nejlépe pod střechou. Preparátorské nástroje lze pořídit asi za 20 zlatých (orientační cena). K vyjádření výhod a nevýhod z hlediska místa, vládne PJ stupnicí bonusů a postihů k hodu, +1 až -10 (dobře vybavená dílna až naprostá improvizace).

Trvanlivst výrobku

V tomto oboru platí, že dobrá práce vydrží "věčně" (tedy čas delší, než je smysluplné uvažovat), pokud je dobře uskladněna. Nebudu uvádět žádné stupnice nebo tabulky, ale je třeba mít na paměti tři faktory: světlo, teplotu, vlhkost a škůdce (moli a jiné breberky) Vycpaniny jsou náchylné hlavně na vlhkost, které podléhají velmi rychle. Světlo je může tak maximálně "vyšisovat" nebo přesušit kůži, ale to je dlouhodobější proces. Molům podléhají velmi rychle, podle velikosti jejich kolonie.

Kostry jsou velmi odolné. Tady první podléhá zkáze jejich pojivo (provázky, drátky...).

Hmyz ničí opět hlavně světlo a vlhkost. Rozkladný proces tady však neprobíhá tak rychle jako u vycpanin.

Tvorové v láku naložení jsou nejméně trvanliví. Vadí jim světlo i teplota. Konzervační rotok je potřeba občas měnit.

Ano, vím. Nenapsal jsem ani jeden časový údaj. Jen ať si PJ trochu lámou hlavu. Předpokládám, že ten, kdo někdy zapomněl v tašce svačinu nebo v ledničce jogurt, má o různých rychlostech rozkladných procesů vcelku slušnou představu.

Poděkování

Děkuji všem, kteří mi pomohli v Moudré Sově (Alcator, prokletý Dilvish, Suk a Maris Belanivská).

Diskuze

 Uživatel úrovně 0

Dobrá dovednost.Už dlouho mi vrtalo v hlavě co se zabitýma zvířetama.Nemám tomu prkticky co vytknout.


 Uživatel úrovně 0

Preparování je dobrá věcička, ale hlavy se obvykle nosí ještě v den úlovku (lov odměn a podobně) a nebo věší jako trofeje nad krb... čert ví jakej s prominutím perverz by s sebou nosil vycpanou hlavu... :-) Ale jako dovednost je to good...


 Uživatel úrovně 0

Líbí se mi originalita i použitelnost, která se u jiných příspěvků v Dovednostech říct nedá. Dávám 5* toto je velmi povedené dílko!


 Uživatel úrovně 0

Líbí se mi to a určitě to použiju. To s tím drakem se ti povedlo. Drobné chybky odpouštím. Dávám 5*.


 Uživatel úrovně 0

Je to velmi zajímaví a povedený příspěvek v praxi najde určiťe mnoho využití.


 Uživatel úrovně 0

Je to prima... Souhlas s již vytčeným (oprava pasti hraničářům, nikoliv změna obtížnosti) také si myslím, že setjný, ne-li větší bonus by měl mít alchimista, anžto ten se také pořád v něčem nimrá, vrtá, destiluje a podobně. Taky by mohl vyrobit chemikálie, které sníží past a nebo urychlí práci. To mi tam chybí; když do toho vrazím víc peněz, jsem profík a mám dobrou výbavu, mělo by to odcejpat rychleji. Jinak vážně super, především je to dobře srozumitelný, což se cení!


 Uživatel úrovně 5

1) z Dílny, tak to jo....
2) Jo jasně, myslíš starého Kingkonga, který se hejbal na provázcích a byla to vycpaná gorila....
3) Omlouvám se, ale neměl sem čas číst kritiky ostatních....

Ne na hratelnosti ji to vůbec neubralo....


 Uživatel úrovně 0

1) Relikt z Dílny...
2) Že nevypadá jako kašírované hovado. Všichni známe ze starých filmů.
3) Ano, tak to už tady bylo probíráno.

Dále: Ano, v zásadě máš pravdu, ale nechtěl jsem tu dovednost dělat složitější. Myslím, že na hratelnosti ji to neubralo.


 Uživatel úrovně 5

1) Proč je tam dvakrát Totální úspěch, úspěch, atd… Sice to nijak nevadí, ale připadá mi to divné…
2) Jak mám chápat slovíčko výraz… To má smrtelnou křeč, či je to výraz těsně před skokem, atd…
3) Není mi jasné proč to má nekromant jako střední obtížnost, jeho parketou je dělat z mrtvých nemrtvé a dělat z mrtvých trofeje. A ten hraničář dal bych to pouze chodci, přeci jen druid je spjat s přírodou o něco víc než chodec, a přijde mi to tak, že je to proti charakteru jeho povolání.
4) +10 k pasti pokud je dlouho mrtev, co takhle dát nějakou tabulku či příklady jak se past zvyšuje, například za 2 měsíce v zimním počasí se past zvedne o 5, nebo tak nějak… Přeci jen rozsah 1-10 je velice velký.
5) U doby trvání by se zase hodil příklad, například osel (což je myslím B) potrvá den a chobotnice, která je taky B potrvá 2 dny, kvůli chapadlům, atd….Nebo tak nějak podobně…
6) A neměla by se doba vycpání, či složení kosti zkracovat i podle stupně znalosti této dovednosti…?

No dovednosti je velice hezky zpracovaná, ale nemyslím si že ji někdy využiji, vlastně pochybuju, že někdo s kým hraju by ji mohl využít, přijde mi to sice jako rozvoj rolleplayingu ale jako obrovský žrout času, co mají dělat ostatní postavy, když si válečník preparuje hlavu draka….


 Uživatel úrovně 5

Erlandil
Opět mne překvapuješ :)

Představ si, já měl před pěti lety v družině Hraničáře, který zbíral uši ze všech možných stvůr i nestvůr, zvířat i nezvířat, humanoidů i nehumanoidů.

Měl jsem v družině i alchymistu, který sbíral trofeje a různé části všeho co se dalo.

Měl jsem v družině válečníka, který asi 14 dní (času postav) sebou v batohu nosil vodníkovu hlavu.

Všechny tyto postavy a hlavně jejich hráči by s nadšením uvítali tuto dovednost, protože by pomohla k trvalejšímu zachování jejich trofejí.

Když už byli zkušené, měli i své domovy, kde si vše ukládali, ale v té době preparování ještě nebylo, takže o své trofeje zase přicházeli. Ale užili jsme si přitom spoustu a spoustu zábavy.

Hráč, který chce dát své postavě osobitý charakter, ne klasického dobrodruha, který jen chodí a plní kvesty, po této dovednosti s radostí šáhne.

Ale uznávám, že ne každý pro ni najde uplatnění. Na to už musí být hráč stavěný, musí mít dostatečnou fantazii, tvořivost a musí být schopen improvizace v závioslosti například na této dovednosti.

Přesto nechápu tvé nízké hodnocení, protože jsi neuvedl, nějaké výrazné chyby. Jen svůj postoj, že pro tebe a tvou postavu to je nepoužitelné.

Navíc tato dovednost opět rozšiřuje možnosti světa a spestřuje jeho obsah.