Dovednosti

Básnictvo Hodnocení: Průměr

Obtížnost: Střední

Ověřování: Pri každej básni/ Pri každom rozhovore

Totální úspěch: Básnika chytí „básnické črevo“ a napíše nádhernú báseň, ktorá sa presne hodí na danú príležitosť./Básnik bude dlho hovoriť v rýmoch a vo veršoch a bude pritom využívať mnoho umeleckých jazykových prostriedkov a slovných spojení.

Úspěch: Básnik napíše peknú báseň ktorá však nedosiahne až takej úrovne ako pri TU./Básnikovi sa pri rozhovore s inou osobou podarí hovoriť v rýmoch a vo veršoch (ale nie až tak dlho a tak precítene).

Neúspěch: Básnik nenapíše žiadnu báseň. Vôbec nedostane inšpiráciu./Básnikovi sa nepodarí rozprávať sa s inou osobou v rýmoch a vo veršoch.

Fatální neúspěch: Básnik síce napíše báseň o ktorej si myslí, že zaujme, no opak je pravdou. Po prednesení básne ostane mnoho ľudí urazených a naštvaných na básnika. Básnik vôbec nevystihol danú situáciu na ktorú báseň písal. Ľudia, ktorí báseň počuli ostanú zhrození a nabudúce si už dobre rozmyslia či si od autora básne ešte niekedy niečo vypočujú./Básnik síce bude hovoriť s druhou osobou v rýmoch a vo veršoch, no osobu silno urazí. Nevystihne situáciu a to ho môže stáť aj priateľstvo. Napr.: Básnik je na pohrebe, všeci plačú a smútia a on začne manželke zosnulého ticho recitovať o tom ako mu je to všetko ľúto a ako sa tam hore bude manžel mať dobre. (Viete si predstaviť aké je to nevhodné.)

Popis:
Básne:

Básnikom sa nemôže stať hocikto. Osoba ktorá by sa chcela v tejto dovednosti presadiť musí mať prirodzene kladný postoj k umeniu. Básnictvo sa nedá len tak naučiť. Postava musí mať aspoň základné vlohy (charizma stredná). Básnik pri svojej tvorbe využíva rôzne básnické umelecké prostriedky ako metafory, metonimie, epitetá, prirovnania, personifikácie,... Básne sa delia na niekoľko základných druhov podľa toho o čom sú:

1) Básne zamilované - básnik v nich vyjadruje svoje city k druhej osobe (väčšinou k opačnému pohlaviu). Najčastejšie sa recitujú v súkromí, alebo sa posielajú formou listov.

2) Básne baladické – tieto básne môžu byť na hoci akú tému. Vyznačujú sa smutným a tragickým koncom.

3) Básne o krajine - v týchto básňach je opisovaná krása danej krajiny. Tie úplne najlepšie básne z tejto kategórie sa často stávajú po zhudobnení národnými hymnami.

4) Iné básne – Toto je najširšia kategória básní. Ide o zhrnutie všetkých básní ktoré nemajú špecifickú kategóriu. A to básne veselé, smutné, dlhé, krátke

Básnenie – rozhovor vo veršoch a rýmoch

Pokiaľ básnik chce zaujať druhú osobu, často sa s ňou začne rozprávať vo veršoch a rýmoch. Je skutočne veľmi ťažké pohotovo odpovedať vo veršoch a preto si to vyžaduje značný talent. Tiež je pomerne ťažké vystihnúť, či sa v danej situácii a s danou osobou hodí takto rozprávať. Lebo čo sa nám zdá dobré to sa nemusí zdať dobré aj iným. Básnik tu podobne ako pri písaní klasických básní využíva umelecké jazykové prostriedky.

Táto časť dovednosti sa najčastejšie používa pri rozhovore zamilovaných.

Autor:

Přidáno:

Hlasovalo: 20

Diskuze

 Uživatel úrovně 0

Vok: Čo majú moje básne spoločné s touto dovednosťou??? To ťa neoprávňuje znižovať hodnotenie. A tá vec s tou pascou na charizmu sa mi tiež nezdá nejaká prevratná.


 Uživatel úrovně 0

Cetl jsem tvoje zdejsí basne. Sám podle hodnocení musíš uznat zě jsou MIZERNÉ! Neúspěchem by melo být že básník napíše báseň u které ví že je naprosto debylní, což není tvůj případ. Za ten SJ se omlouvám a vyžaduji oslovování celím jménem. V atd. je skráceno asi 5 tytulů: Zeman z Dlouhých skal, Vítěz nad skřety, Strážce brány, Důvěrník Koček, atd.. Dovednost samotná by měla být na Inteligenci, přičemž při přednesu se bude házet proti stejné pasti na Ch. Co ty na to?


 Uživatel úrovně 0

Midlar: Neviem prečo si mi ohodnotil príspevok za podpriemerné 2* a vôbec si to neodôvodnil. Takže ak tu nabudúce láskavo zavítaš tak by od teba bolo skutočne pekné nejaké vysvetlenie.

Alberto


 Uživatel úrovně 0

toť tvrdá rána pro mého barda

nevím, tohle byhc nechal spíš na postavě, stejně jeko řešení hádanek, protože mi příde blbý si házet na to, jestli vymyslim super básničku, ale je to hezky zpracovaný - 3*


 Uživatel úrovně 5

Jedna z mnoha dalších, více méně hojně použitelných dovedností...Hezky zpracovaná...Ale na 5* to není...


 Uživatel úrovně 0

No tohle tu skutečně ještě nebylo, ale je to v podstatě dost podobné takovým těm dovednostem na zaujmutí někoho. Akorát je to v jiném podání.
Se setsanem bych souhlesil s tím, že je to spíše těžká dovednost, ale na ty bonusy bych se vykašlal. To je už vyjádřeno těmi profibody. Navíc, pokud by to byla těžká, tak by se to nějaký kroll asi těžko naučil.
Už tady také bylo zmíněno, že řečnění v řeči vázané je něco jiného než týrání papíru perem. To je fakt, ale já bych to nechal pro jednoduchost a přehlednost pohromadě. Ten, kdo básně píše, tak má tendenci v nich i mluvit, nebo tak.
Pak tam urči ty intervaly ověřování. Jinak je to doufám tak, že když nechceš mluvit ve verších , tak mluvíš normálně. (Narážím na parametr u oveřování: "při každém rozhovoru"). Někteří básníci jsou tak posedlí, že by toho byli schopni.
Jinak jak jsi tam posal ten fatální neúspěch, tak by to podle mě mohlo být i docela víc než ztráta přátelství ... Mohla by s tím být ve hře sranda.
Já osobně bych na své postavě tuhle vlastnost neuplatnil a nkdy bych si jí nedal, ale znám lidi, kterým by se to zamlouvalo.
Sem tam v tom něco chybí a není to nic převratného, takže 5 nedám. Dám 4


 Uživatel úrovně 5

1) dal bych to urcite jako tezkou dovednost
2) dal bych kolik zvlada slozit versu( jak dlouha bude basen) k uspechum
3) stanovil bych min. inteligenci a charismu pripadne by dovednost byla jak na charismu tak na inteligenci osobne bych asi nechal ze dotycny musi mit bonus aspon +1 u dovednosti aby to mohl delat.
4) nepovolil bych tuto dovednost asi nikomu kdo by k basneni nemel troch vztach dotycny mi nemusi vytvorit verse ale zhruba koncept
5) samozrejme basnik dobrodruch se nikdy nevyrovna basniku profesionalovi
6) k tomu hovoru by si mel dat casovy udaj pri kterym musi znova hazet.

prumerna dovednost pro kterou nevidim moc uplatneni mas 3


 Uživatel úrovně 0

Ještě jsem to nečetl, slibuju, že přečtu, neslibuju, že ohodnotim, v každo případě mám nejasný pocit, že je to obecně zpracované v pravidlech (mám 1.6).


 Uživatel úrovně 0

FV atd.: Tak zaprvé. Nechodím na ČJ ale na SJ (Slovenčinu). Nie o poézii sa práve neučíme. A už na tomto servery pár básní mám. Môžeš sa presvedčiť. Takže si nemal pravdu ani v jednej otázke.


 Uživatel úrovně 0

Jsou zde zcela jasně míchány dohromady dvě věci: 1) Básnění jako činnast autorská, kdy básník sedíněkde u stolu a snaží se a snaží a koš na papíry se plní a plní - toto by byla dovednost spíše na Int ale o tom by se dalo polemizovat. K této dovednosti by se mohly přidat nějaké bonusy za inspiraci(šťastná láska, nešťastná láska, den před popravou, západ slunce,atd...atp..) a recitace či přednes kdy autor čte, přednáší či pracuje z náhlé inspirace a ve spěchu, zde by se určiťe použila Cha s předpokladem nabprůměrné Int (13+) či znalosti výše nabýdnuté dovednosti.
PS: přiznej se že to právě berete v Čj a že si ještě moc básní nenapsal;-)