Články&Eseje

A přišel bůh....aneb teologie ve světě DrD. Hodnocení: Geniální

Autor:
Přidáno:
Hlasovalo: 25

Nejtěžší je pro PJ určit, kde možnosti božstev končí. Jak moc mohou ovlivňovat hru a svět.
Každá církev se něčím vyznačují, někteří bohové jsou nesmrtelní, jiní ne... Je rozdíl uctívat CHAOS a třeba Thora.Chaos dává určitou jistotu ( v určitém smyslu).Bojovník Chaosu narušuje pořádek a Rovnováhu a podporuje Chaos. Ale čeho se může dočkat od Thora. Že ho Thor pochválí nebo že se vtělí do lidské podoby a rozbije mu hlavu??? A je možné, aby člověk viděl Thorovo spřežení? Spřežení Hélia (boha Slunce) atp.???

Základní systém DrD (jak je uvedeno v PPE) je takový, že existuje jakési nebe.To je tam kam postavy odchází po smrti (tzn. Astrální sféry) a tam se duše spojují. Jakýmsi protipólem je Peklo a ďáblové. Řekněme tedy, že základní systém je velmi podobný křesťanství. V nebi je řekněme nějaký Bůh a v Pekle jakýsi Antikrist, Satan... Tady se snaží jen peklo a Bůh je prakticky nečinný. Můžeme však za božskou stranu do hry nasadit avatary...tzn. anděly. Ale je možné, aby andělé pomáhali postavám? Řekněme, že poustevníkovi donese chléb a vodu (asi tak jako v pohádce Hrátky s čertem). To je přípustné, ale myslíte, že může bojovníkovi, který se před bojem pomodlí zvýšit SZ o 10 ??? To je myslím nepřípustné. Tak to je asi základní systém (zhruba).

Nyní můžeme vzít v potaz jiné náboženství, kde jsou bohové smrtelní. Vemme tedy Odina a tedy vikingské bohy. Ti jsou smrtelní a zemřeli při Ragnaroku. Měli schopnost brát na sebe lidskou podobu a vcházet do světa lidí ( přimíchejme do toho keltská a egyptská božstva, která fungují zhruba na stejném principu). Jejich možnosti jsou značné a můžou poskytnout lehkou pomoc. tzn.nějakou kouzelnou nepříliš silnou zbraň popřípadě nějaký zvláštní předmět. Ale bylo by moc, aby se Odin vrhl do boje v doprovodu svých válečníků (tedy jejich nemrtvých podob) a Valkýr. Nebo snad přijde Hor ( zjeví se v podobě sokola a pak se promění v humanoida se sokolí hlavou a magickými zbraněmi). Myslím si , že takové zásahy hru kazí nikoli zlepšují.

Dalším problémem u těchto božstev je pojetí posmrtného života, a hele ... tady jsme bez pekla a ďáblů... to je překvapení. Kam tedy putují duše mrtvých??? Řekněme, že tady můžeme použít i astrální svět. Za svět mrtvých duší a Valhalu (popř. Zahrady štěstí) za jakési nebe, kde postavy existují fyzicky.
Dodatek: jak lze pochopit Valkýry a Ódinovy bojovníky??? Valkýry jsou krásné ženy, které když se zjeví někomu, zvěstují mu tak brzkou smrt,a nelze z toho vykličkovat.
Bojovníci jsou ve své podstatě Ghúlové se schopnostmi původního majitele těla a smí používat zbraně.

Nyní je na řadě systém Řeckých (římských) božstev.Ty jsou z mého pohledu zřejmě nejrozšířenější. Žijí si v klidu na Olympu a jsou nesmrtelní a zasahují do osudu lidí skutečně obrovským způsobem. Nemělo by se stát, že by hrdinu svedla bohyně, nebo, že by byla postava bohovým synem (dcerou).

Nebylo by spravedlivé kdyby se jednu postavu snažil utopit Poseidon a druhou by chránila Athéna. a jaké by bylo, kdyby Hefaistos daroval boží zbroj hrdinovi a ostatním nic???
Opět narážíme na problém co bohové smí a co ne???

Tak tedy bohové by neměli postavám nadržovat. Jistá pomoc (jako u Tróje). Ale měla by to být pomoc rovnocenná. Jak družině tak nepříteli (bohové jsou rádi proti sobě, a tak stojí vždy na dvou stranách). Zbraně a zbroje je možno rozdávat, stejně jako magické zbraně ovšem jen omezeně (tak jako bohové Achilleovi a Perseovi). Bezprostřední zásahy jako Diovy blesky vrženy do řad nepřátel popřípadě Poseidonem potopená flotila. To samozřejmě nepřichází v úvahu.

Pak jsou zde bohové stylu Dragonlance. Tedy Thakkis a Paladin. Paladin se do hry může zapojit jako platinový drak nebo Fišpán. Jako takový mnoho škod nenapáchá. Thakkis je omezena pobytem v propasti a tak je její působení spíše psychické. Tak působí značné škody a získává nové stoupence. A pak je tady starý Reorx...kovář světa. V jednom příběhu zasahuje přímo do světa. V té povídce to vypadá hezky, ale převeďte to do hry..to není sranda.

Jisté možnosti uplatnění těchto bohů tady jsou. Hraje-li postava klerika , tak se předpokládá, že schopnost léčení získává od boha- ať už od Paladina nebo Thakkis. Stejné je to u kouzelníků. Ovšem ne Krynnu budou mít těžký život alchymisté - zvláště theurgové. Jak ale oddělit Propast od astrálních sfér? vždyť jedno s druhým úzce souvisí. nejjednodušší je ztotožnit je. Ale pak je tady nebezpečí, že se Thakkis pokusí ovlivnit theurga anebo se dokonce pokusí skrze theurga dostat na svět a páchat i zlo ( a tady to skutečně jde bez portálu). a tohle ponesou značně nelibě nejen kouzelníci...

Krásný systém božstev a jejich zásahů do světa (aspoň mě se takový zdá), naleznete v Dechu draka 3/2001 v jeskyni Modrá horečka. tady jsou bohové aktivní a do světa zasahují za pomoci avatarů. avataři mají značné schopnost a to nejen v oblasti magie. Jsou silní, a vždy sebou mají nějaký artefakt. Ovšem každý bůh smí mít jen jednoho avatara. A co je podstatné, avatar se dá zabít. Je to sice dřina, ale nemožné to není.

Krásný systém je také na Asterionu, kdy má sedmnáct bohů své hrdiny, které může obdařit zvláštními schopnostmi. Postav se to z 99% netýká. Bylo by zde zbytečné rozepisovat celý systém a tak ti co mají Asterion pochopí a ti ostatní bohužel ne...

Dalším problémem je rozdíl mezi démonem a bohem. Démon (ne z astrálních sfér, ale takový jako třeba Ratwolf z knihy Olgerd Scalborn) má značnou moc a do děje zasahuje přímo. Jen by bylo dobré uvědomit si, že démoni jsou veskrze zlí, a protože DrD je založeno na principu boje dobra se zlem předpokládá se, že postavy budou hrát za tu dobrou stranu.

Démoni tedy budou zasahovat. To je asi něco jako podpora Chaosu. Zde mohou démoni svým lidem poskytovat mag. zbraně, zbroje a předměty. Krátkodobě může zvýšit i základní vlastnosti.Moc démonů je omezená a proti moci bohů mizivá, ale pro postavy obrovská.

A i sami démoni mohou přijít na pomoc. přijedou ve své démonické podobě na ohnivém oři, nebo přiletí na svých blanitých křídlech. Démoni jsou smrtelní, ale to co je zabije nejúčiněji je sluneční světlo.

Poté zde je uctívání zvířat. Když se uctívá kůň tak prakticky o nic nejde. Ovšem je-li uctíván drak nebo jednorožec. Jsou tedy bráni jako božští tvorové, a tito mohou zasahovat do děje přímo. Je škoda, že jsou smrtelní. Postava uctívající draka se určitě nestane členem drakobijecké bandy, a naopak bude draky bránit. Tady může dojít k zásahu do hry , kde je zásah brán jako zasah nestvůry nikoliv boha. pro postavu to ovšem zásah boha je.

Co s uctíváním kultu smrti??? A je vůbec smrt??? To záleží na každém PJ. Je ale dosti sranda, když do boje zapojíte Pratchetovského Smrtě. Toho vidí jen kouzelníci, kočky...no a všichni ti jimž nastane čas. Hra bude zajímavá, ale nelze očekávat , že Smrť přijde postavě na pomocx a ukončí život jejího protivníka. Smrť je symbolem rovnováhy.

Další místa jsou místa, kde se setkávají vlivy více náboženství. Vzniká mix a uctívání magických tvorů. Fextů, vlkodlaků a upírů. To je značně nebezpečné.

Východní náboženství jako buddhismus, hinduismus a bráhmaismus nemám nastudována.
Islám je značně podobný křesťanství. Jen chybí ďáblové a Peklo.

To je o náboženských systémech vše. Takže zase něco skutím o tom východě (ale chce to čas).

Diskuze

 Uživatel úrovně 5

Fallas: a není to nuda???


 Uživatel úrovně 0

Zatraceně Marigolde...věděl jsem že seš frajer přes dějepis a historii,literaturu, magii i metafyziku, ale že i teologie...překvapils...


 Uživatel úrovně 0

Marigold:Myslím, že je to tím jak se ve kterém světě vnímájí bohové - jestli jako osobu s dobrými a špatnými vlastnostmi nebo "jen" jako jakousi Sílu, která může jim pomoci nebo uškodit. Bůh jako osoba asi těžko zahyne(bude třeba stále žít, ale nebude mít žádnou větší moc), kdežto na něco nehmotného jako Síla se dá zapomenout.


 Uživatel úrovně 0

Nema to chybu (Jednak me z toho boli oci (to cist) a taky to ostatni tu uz receno bylo).*****


 Uživatel úrovně 5

Eye_ ezechiel: Ale jak sám dobře víš vše závisí na PJ a je- li bůh uctíván nebo ne stále je Bohem-podívej na tarii a vytlačení náboženství Woodagovci a stejně staří bohové zůstali...tak v čem to bude???

Paskal: no máš pravdu...je to jen shrnutí, ale ne všichni mají znalosti jako ty...


 Uživatel úrovně 0

Je to takové pěkné shrnutí, ale nepřináší mi nic nového, o čem bych neměl akepoň trochu znalostí. 4*


 Uživatel úrovně 0

No tak to jistě, rovnováha je základem hraní, ale řeším to podobně jako Fallas - Bohové mají moc v lidech. Lidé v ně věří, staví jim chrámy, slaví svátky, drží půsty, přinášejí oběti, jak kdo chce,ale v mém světě Bohové po světě fyzicky nechodí......občas možná nějaké znamení, ale to může být také Osud, nebo prostě jen Náhoda..příjde mi, že personifikací Božstev Bohové ztrácí magičnost, mystérium, pocit něčeho nedosažitelného, nepřekonatelného. Hrával jsem i s jedním PJ, který měl dobrodružství ohledně zabití zlého Boha............ale to už je úplný shit......btw.......Rauko.......TEN Rauko, nebo jen shoda? ;c)


Rauko

Great. 5*


 Uživatel úrovně 0

Myslím, že Marigold řekl všechno za mě. Je strašně těžké udržet rovnováhu, pokud do ní zasahují bozi.


 Uživatel úrovně 5

Kukuk:No teorie není vše. Ono se to pěkně píše, ale hůře převádí do praxe.