Články&Eseje

Havran Hodnocení: Geniální

Autor:
Přidáno:
Hlasovalo: 23

Takže se to stalo. Celý život jsem se vyhýbal problémům obyčejných lidí, a když už si myslím, že jsem našel klidné místo, všechno se pokazí… Říkalo se mi Havran, dnes již Šedý Havran. Lidé, co mě znali a neměli rádi mi říkali Krkavec. A těch lidí nebylo málo.

Narodil jsem se nejspíš do farmářské rodiny, kde jsem představoval jen další hladový krk. Mí rodiče měli jen dvě možnosti.Buď mě přijme klášter nebo ze mě bude nevolník u nějakého velmože.

Templáři z kláštera brali jen výjimečně silné jedince. Měl jsem tehdy štěstí, že jsem byl jeden z třinácti přijatých.

V klášteře mě brzy přejmenovali na Havrana a nová jména dostali i ostatní děti. Společně jsme tak tvořili takovou ptačí osadu…Sokol, Vrabec, Jeřáb, Straka, Racek, Holub, Datel, Čáp, Káně, Orel, Vrána, Sup a já…Havran.

Když se tak ohlížím zpátky, byly to těžké roky, hodně těžké, ale nic jiného jsem neznal, takže jsem se s tím nezatěžoval. Od útlého věku nás učili bojovat. Když jsme něco provedli nebo nesplnili povinnosti, byli jsme trestáni tím, co nás učili. Bylo to bolestné, ale nadmíru poučné. Museli jsme se učit i templářské kodexy, což byly velmi tlusté, staré a divně psané knihy. Mělo to i výhodu, naučili nás psát a číst, i když ke čtení toho v klášteře mnoho nebylo. Veškeré spisy obsahovaly jen kodexy a otřepané legendy.

V osmnácti nás čekala závěrečná zkouška. Měli jsme opustit klášter a vydat se do světa splnit hrdinský skutek hodný templáře.

Taková blbost! Hrdinský skutek! Každý, kdo se snažil hrát si na hrdinu velmi brzy skončil na hřbitově. Ale tehdy jsem to viděl jinak a zvládl jsem to. Vyčistil jsem jeden hřbitov od několika zombií, jenž byly výtvorem nějakého začínajícího nekromanta. Možná i on plnil závěrečnou zkoušku. Kdo ví…

Nejspíš to stačilo. Lidé byli šťastní a vděční. Tehdy jsem ještě věřil ve správnou věc a svůj kodex. Odmítl jsem jejich alkohol, výborné jídlo a krásné ženy. Měl jsem si užít, když jsem byl mladý. Ve stáří mě čekal jen pesimismus a nechuť ke všemu…

Pokaždé, když jsem se podíval na nějakou ženu, spatřil jsem ji, jak umírá odporným způsobem. To se pak člověk těžko soustředí na to… na to být příjemný společník.

Vrátil jsem se do kláštera. Po mě přišlo ještě šest bratří. Vrabec, Sup, Racek, Káně, Čáp a Jestřáb. Zbytek si asi vybral úkol, který byl nad jejich síly.

V příštích čtyřech letech zahynuli při konání hrdinských úkolů Čáp a Káně. Za dalších šest let to odnesl Racek. A chvíli po něm Vrabec, kterého zabila na objednávku žena, když…si spolu…když si jen…když ji zkrátka ohýbal přes postel.

Zbyl jsem tedy já, Sup a Jestřáb. Klášter zažíval zlé časy. Doba se změnila. Po světě už nechodily příšery jako za starých časů a nekromantů už taky ubylo. Svět teď byl plný vrahů a lupičů, kteří vybili skřety a nemrtvé kušemi a tím ďábelským vynálezem jménem hákovnice, co trhala lidi na kusy.

Lidé si nás dnes spíš chtěli najmout jako ochranku nebo pro špinavou práci. Ale to vše bylo proti kodexu.

Když mi bylo tři a třicet, byl náš klášter přepaden bandity a lupiči. Taková drzost! Předtím si nás každý vážil a ctil nás. Je opravdu zvláštní, jak rychle se lidé obrátí proti nám.

Mistři bojovali dobře, ale bylo jich málo a už byli staří. Když podlehli oni, ztratili jsme veškerou naději a jeden po druhém umírali. Probudil jsem se v hořících troskách obklopen mrtvými. Na týle jsem nahmatal zaschlou krev. Nevím, proč jsem byl ušetřen, nevím jaká náhoda tu hrála svou hru, ale to teď nebylo důležité.

Prostě nás vypálili jako bodnou ránu. A my je nedokázali zastavit. Sebral jsem ze země velmistrův meč. Ten jedinečný muž jim zabil tři bandity, aniž by ho vytáhl z pochvy. Bylo paradoxem, že už ho ani vytáhnout nestihl.

Vydal jsem se do světa s myšlenkou na návrat síly a pýchy mého kláštera. Ale zjistil jsem, že okolní svět se změnil, a nebylo to k lepšímu. On už nestál o strážce dobra.

Opustil jsem tedy tuto cestu a snažil jsem se aspoň šířit její myšlenku. Ani tohle však nevyšlo. Lidé už po tom netoužili.

Od toho okamžiku jsem dělal, co se namanulo. Morálky jsem se přesto snažil držet, i když to někdy bylo opravdu těžké.

Roky plynuly a světe div se, začal jsem být známý, lidé na mě začali mít větší nároky a ti druzí mi šli po krku. V tu dobu jsem vykonal ještě pár tzv. hrdinských skutků…hrdinských pro lidi jen na jedné straně. Tohle jsem dělal několik let, ale pak mi ta pozornost přišla až otravná a nepříjemná. Taky koho by pořád bavilo dívat se přes rameno, jestli za ním nejde jeho osud…poslední soudce.

Odešel jsem tedy do ústraní.

Dokonce jsem se přestal holit, což bylo přísně proti kodexu. Bylo zvláštní, že i po tom, co jsem přestal dělat povolání „dobrodruha“, tak se občas ozvala zpráva o Havranově dobrodiní…

Dnes je mi něco přes padesát…přesně to ani nevím a nijak mi to neškodí. S věkem přišly potíže. Mám problémy se zády, klouby, zuby…a močit už taky chodím častěji.

Nedávno do kraje přišla válka. Uchýlil jsem se do bezpečí jednoho velkého města, do města, kam válka neměla nikdy přijít, ale přišla…válka vždy zasáhne všechny a vše. Fyzicky duševně a vlastně i morálně.

Teď tu sedím v taverně a čekám na útočníky, jenž prošli před chvílí skrz hradby. Čekám tu na svůj osud neb se mu tu chci vzepřít.

Život už není to co býval a já už ho mám vážně dost. Umřu a se mnou zemře i Havran jenž se už stal vlastně někým jiným.

Už je slyším. Už je cítím…

Špinavý muž rozrazil dveře taverny a za ním vešel ještě jeden. První muž se rozhlédl po místnosti. Byli tu ženy děti a starci… Válečník se na jednu ženu chlípně usmál. Měli čas, obránci někam utekli a ostatní vojáci rabovali okolní domy, měli čas, než se velitelům podaří je ukáznit. A zastavit je nebo aspoň dát jim jako důstojníkům přednost…

Voják chytil nejbližší ženu pevně za ruku a vrhl ji proti hraně stolu a vyrazil jí tím dech. Žena se zhroutila na desku.

Děti nevěděli, co se děje, ostatní ženy plakaly a staří muži to se vztekem v očích bezmocně pozorovali, až na jednoho…

Násilník začal z ženy strhávat šaty, jeho kamarád zatím držel ženu ohnutou na stole. Ženě z úst vyklouzla tichá prosba o pomoc a její oči zrcadlily obavy z toho, co mělo přijít .

Havran se tiše usmál. Mohl by ji samozřejmě pomoci, ale i kdyby ty dva zabil, objevili by se jiní. Nemá to cenu, je to zbytečné. Ať se radši modlí za rychlý konec.

Nějaké dítě však mělo jiný názor na věc. Vytrhlo se z náručí svého dědečka a zakouslo se násilníkovi do nohy. Muž zařval a nohou vykopl. Dítě krátce vykřiklo, když hlavou narazilo do jednoho ze stolů. Upadlo na zem a obličej se mu pomalu zalil rudou krví.

Stařec toho chlapce pozoroval. Mělo odvahu a dětinský smysl pro dobro. Mohlo z něho něco být…

Dobře tedy. Chcete-li aspoň tu zrádnou naději, tak já vám ji poskytnu.

Jeden ze starců se postavil a vydal se k útočníkům.

První raubíř si ho všiml a šel mu naproti. Jeho pěst vystřelila a chystala se vrátit starce do hloučku jemu podobným. Ovšem pěst nikdy nedopadla. Havran pěst zachytil a jednoduchým chvatem ohnul do protiúhlu, až ji zlomil. Ještě než si to dotyčný uvědomil, zlomil se v pase pod starcovým kolenem. Pak už stačilo jen udělat další krok a dalším chvatem poslat mladíka vzduchem proti zdi. To by byl jeden.

Druhý násoska nechal ženu ženou a snažil se vytáhnout meč, jenž mu visel nad pravým ramenem. Zase jeden z těch, které okouzlila móda…má to ovšem nevýhodu.

Havran k němu jedním skokem přiskočil a otevřenou pěstí mu zlomil nosní přepážku. Muž přestal šmátrat po meči a chytil se za obličej. Stařec mu mezitím jeho vlastní zbraň vytáhl a vrazil ji ochromenému muži do hrudi. Havran se otočil a pomohl ženě do zbytků jejich šatů. Vzduchem se nesly tiché hlasy. Havran…Krkavec…Ytchir…

Stařec došel ke dveřím a pokynul ostatním, aby ho následovali. Nevyšli od hospody daleko, když se z jedné strany ulice vyběhla parta ozbrojenců. Všichni si strašně podobní, snad jako bratři. V očích tupý, nelítostný výraz…prostě zrůdy, ale když se podíval na každého zvlášť, viděl nějaké rozdílné detaily. A možná viděl i člověka nebo něco, co z něho zbylo.

Tady končí ta vaše naděje. Jen utíkejte. Dokud vás neobklíčí a nezabijí. Dám vám kousek času a další slepou naději.

Zatím co se skupinka uprchlíků vydala úprkem od útočníků, jeden stařec jim šel naproti.

Havran odhrnul kabát za jílec meče, ale netasil. Čekal. První k němu doběhl muž s kopím. Stařec se prosmykl kolem hrotu a zlomil ratiště . Pak ji v otočce zarazil udivenému vojáku do boku.

Otočku ani nedokončil a zaútočil na něj muž s mečem. V rychlosti ho chytil za zápěstí a půlkruhovou čepelí upevněnou na kloubech druhé ruky mu proťal krční tepnu. Postříkala ho horká tekutina. Havran si toho nevšiml, jen chytil padající meč a vrhl jim přímo proti běžícímu sekerníkovi. Meč se mu zarazil hluboko do hrudi.

Ne, neumím házet mečem. Byla to náhoda. Ale bylo úplně jedno, jakou stranou by ho to zasáhlo, nemyslíte?

Lidé ho se zaujetím pozorovali.

Blázni. Dál jsem jim čas a oni zatím na mě jen tak zírají! Jak dlouho si myslí, že je zdržím?

Z okolních uliček zatím vyrazili další vojáci a obklíčili ho i návštěvníky taverny.

A je po všem. Vše bylo zbytečné, jak jsem čekal.

Útočníci se dostali na vzdálenost dvou metrů. Až nyní vytasil stařec meč. Když to dělal, ozvala se známá hvízdavá melodie. Jeho protivníci znejistili. Všichni tu melodii znali. Všichni se ji báli… Byl to dobrej trik, napadlo Havrana. Horní dutá, dírkovaná část pochvy ten zvuk vydávala, když do ní vytahovaná čepel vháněla vzduch. Nepřátelé vždy znejistili a bojovali nerozhodně.

Kouzlo nevydrželo dlouho. Válečníci utáhli smyčku. Havran toho prvního srazil krátkým sekem, přes krk, druhou rukou zachytil padající palcát, jimž v letu dalšímu rozdrtil hlavu. A Stařec tančil, tančil tanec smrti. Vířil mezi útočníky a sekal na všechny strany.

Ať se útočníci snažili, jak chtěli, nikdo starce ani špičkou meče nezasáhl. Nebylo to tím, že by byl tak rychlý nebo silný, ale byl velmi dobrý pozorovatel a žák.

Celý život jsem studoval jiné kultury, jejich styly boje. Od severských kmenů, přes gladiátory, k pouštním nomádům. A zbytek obstaraly zkušenosti.

A k čemu to vše bylo? Abych se naučil nové útoky? Ach jak jste bláhoví! Učil jsem se to, abych poznal své nepřátelé! Každý styl má svou slabinu! A já se je naučil! V tom vězí umění boje! V tom a v zkušenostech. Havran bojoval mezi sloupy jedné z budov. Využíval sloupy jako štíty. Cítil se jako za mlada. Ti cucáci neměli žádnou šanci! Byli až k smíchu či pláči…

A pak přišel on. Mladík kráčejíc jistým krokem ke mně. Vojáci jak ho viděli, ustupovali mu z cesty. Mladík došel na vzdálenost píky. Chytrý hošík. Je drzý, ale opatrný. Mládenec vytasil svou čepel. Byla to jedna z těch nových, lehce prohnutých zbraní, které byly nejen pro účel, ale kovaly se i pro okrasu. Meč byl bohatě zdoben velkým množstvím run, které stejně nejspíš nic neznamenaly.

Mladík meč namířil na Havrana…no spíš na jeho medailon s havranem a po prastarém způsobu ho vyzval na souboj. Při tom se mu z pod šatu zaleskl jeho vlastní zlatý přívěšek s umně vyobrazeným rysem.

Zajímavé. Zná staré způsoby. Ale přesto mě táhne mezi své hrdlořezi. Takže nejsem poslední. To je dobře. Ukaž, jaký jsi student! Havran se rozhlédl. Obyvatelé v dáli bojovali. Měli utéct, ne bojovat. Uteč dnes, žij zítra, vychovej syny a pošli je pro svou pomstu…

Stařec vyšel z verandy a upustil palcát. Ten se ponořil do louže tvořenou krví a obsahem střev.

Starý templář zaujal ledabylé postavení uprostřed malého náměstí. Mladík ho začal obcházet.

Havran upíral svůj pohled do země a se sklopeným mečem čekal. I žoldáci se začali stahovat. Někteří začali natahovat kuše. Obyvatelé leželi na zemi v blátě a v krvi. Sledovali svou legendu…naivky.

Dramatickou chvíli přerušil mladík. Rychlým výpadem prorazil vzduch k starcově hrdlu.

Ghounský výpad…

Havran v poslední chvíli uhnul před čepelí a kopl mladíka do holeně. Toho to však ani moc nepřekvapilo. Ihned se vzpamatoval a krátkým sekem se snažil udělat si prostor.

Začátečnická chyba. Stařec přiskočil a vykopl pravou nohou. V tříslech mu ošklivě zapraskalo. Sice už nebyl tak mladý, ale svůj účel to splnilo. Vykopl mu meč z ruky a hned ho loktem skolil k zemi.

Jeho druzi už na nic čekali a vrhli se Havranovi po krku. Stařec se jim vrhl vstříc. Většinou stačil jenom jediný sek. Pak se však před ním objevili i kušníci. Tomu prvnímu uťal ruku, druhému nohou prokopl koleno. Třetímu meč zarazil hluboko do tváře.

K dalším se už nestačil dostat. Chytil pod krkem chudáka bez ruky a použil ho jako štít. Jeho druhy to nijak nezarazilo. Chladně se usmáli a v klidu vystřelili s nadějí, že šipky někde projdou skrz. Mrzák naposledy zachrchlal.

Pak se však za nimi objevil muž s hákovnici. Doutnák už mu hořel, jen tak tak stihl hlaveň opřít o vidlice, než se ozvala hrozná rána. Stařec odletěl i se svým štítem, kterému z hrudi zbyla jen spleť roztrhaných orgánů, krve a úlomků kostí.

Když se konečně postavil, byl ve hře opět i mladík. Byl mnohem opatrnější a každá rána byla promyšlenější. Do toho templáře rozptylovali i ostatní vojáci. Rychlým sekem přeťal ratiště střelcovy vidlice. Horní část zachytil a bodl nešťastníka do krku. Ten jen krátce zalapal po dechu. Pak skočil do houfu nepřátel.

Sek, úskok, kryt, bod, kryt, úskok, kryt, sek bod, kryt. Tempo nabíralo na obrátkách. A stařec to přestával zvládat. Začal vypadávat z rytmu. Jeho reakce začínaly být opožděné. Konec byl blízko. Přesto však bojoval dál. Když dokončil kryt, protivníci náhle přestali a rozestoupili se.

Mladík tam stál a lehkým úklonem vyjádřil svůj respekt. Ustoupil a ukázal mu tak volnou cestu z města. Rys měl na tváři vítězný a pokořující úsměv. Starci to nevadilo. Přikývl a zastrčil meč do pochvy.

Cestou pohlédl na obyvatele. V jejich očích poznal, že tomu vlastně ani nevěřili. Nevěřili, že by je onen Havran mohl opustit v nouzi. Oni neuznávají něco jako zradu. Když jim teče do bot, vzpomenou si na ty, co jim můžou pomoc.

Ty mě zabiješ Havrane…ty hrdino.

Stařec pár kroků za Rysem a opět vytasil meč. A vrhl se mu do zad. Bohužel ho prozradil hvízdavý zvuk jeho meče. Mladík to pohotově vykryl. A útok opětoval. Vyměňovali si rány. Jejich čepele se setkaly vždy jen na zlomek vteřiny, úder srdce, a hned se zase přesunuly jinam. Jen těžce šlo rozeznat, kdo útočí, a kdo se brání. Ostatní přihlíželi jejich úchvatné rychlosti.

A pak to náhle skončilo. Jediný bod a bylo po všem. Meč spadl do písku. Na chladný kov dopadly první kapky krve, pak meč a nakonec ještě medailon…


Chlapec se probral do spáleného světa. Jako zázrakem taverna ušla ohni. Okolní domy však to štěstí neměly. Na ulici se válela mrtvá těla civilistů, obránců i útočníků. Uprostřed náměstí, mezi nimi všemi, leželo jedno opuštěné tělo, meč a medailon…a ještě krev.

Klučina přistoupil. Nevěděl proč, ale to tělo mu připadalo zvláštní. Zvedl ze země těžký meč, stáhl z mrtvoly pochvu a připnul si ji kolem pasu. Dírek tam nebylo dostatek, a tak si meč přehodil přes rameno. Vypadalo to dobře…tak moderně.

Nakonec si za krk přivázal roztržený medailon. V tu chvíli na blízkou ohořelou větev dosedl havran a zakrákal. Pak odletěl k východu. Chlapec se rozeběhl za ním. Na prsou se mu leskl medailon…medailon s vyrytým Rysem.

Zvítěz dnes, vychovej syna, pošli ho do světa, ať i on pozná tu pravdu…nebo uteče, vychová syna a pošle ho pro svou pomstu a nebo zemře…pro nic. Pro sen, ideál. Pravdu…

Žijte jak nejlépe můžete…nic jiného vám asi stejně nezbude. Stejně to pak budete vy sami, kdo vás bude soudit…

Na zelené louce chlapec cvičil s dřevěným mečem. Havran na větvi krákal do rytmu jeho seků. Pod stromem seděl ve stínu stařec a sledoval ho…Ano! On bude další. Havran nebo Rys. Bude to on. Neutrální bojovník za dobro. Vítej, hrdino…

Diskuze

 Uživatel úrovně 0

Přečetl jsem povídku jedním dechem. Zaujala mě a ztrhl mě děj. Úžasně vyjádřené bloudící myšlenky v hlavě muže, který se snaží srovnat ideály s realitou jsou fantastické. Je pravda, že sis mohl dát víc práce s gramatikou a dát to přečíst pár lidem, kteří zpozorují chyby, kterých si ty nepovšimneš. Napětí příběhu mě, ale naprosto strhlo, takže dám 4*. Chybky přece jen byly, ale to časem vychytáš.
Čest Mingan


 Uživatel úrovně 0

Jen jak jste tu již narazili na ten věk hrdiny tak 50 let bylo ve středověku skutečně mnoho. Na oslavě čísich narozenin, bohužel již sem zapomněl čích, oslavence oslovovaly ctihodný kmete a bylo mu 50!


 Uživatel úrovně 0

Tristan: Jéjej, klídek, tváříš se, jako bych ti nějak ublížil. Nic proti tobě, je to moc pěkná povídka, že ji dislektik jsem samozřejmě nemohl vědět a ani mi nepřijde, že jsi stínem někoho jiného, třeba svého bratra (nejsi můj mladší bratr?). Skutečně si tě vážím (už pro velmi originální a trefnou kritiku tvou u mé vlastní povídky). Řekljsm si, tenhle chlapec si ode mne zaslouží jen to nejlepší. Proto jsem ti napsal velice ostrou kritiku s velkým množstvím výtek a detailním rozborem některých míst.

Přece bys nechtěl, abych ti naspal "Je to vážně super, za 5, jen tak dál." Nebo ano?

Přijmi veškeré mé omluvy, jestliže jsem to přehnal přespříliš. Nebyl to zlý úmysl. A přiznávám, že Hlavu Zlatého draka bych tomu docela přál, zaslouží si jí to. Ty si jí zasoužíš.

Jen jsem myslel, že slepá chvála je sice příjemná a krásná, ale mnohem více ti pomůže kritika tvých chyb (a to i v případě, že je myšlena jako osobní útok proti tobě, což v tomto případě nebyla. Omlouvám se, pokud to tak vypadalo.)


 Uživatel úrovně 0

Vážený Saladine

Tvůlj život, tvůj názor. A i kdybych ti vše vymluvil, hledal by si klidně celý den, jen, aby si něco našel. Vždy si najdeš skulinu. Vlastně ani nevím proč to děláš. Určitě ti nejde o to, abych se zlepšil. A protože se nerad hádám. Končím s tím. Chci říct jen něco málo.
Nepíšu povídky proto, abych dostal vysoké hodnocení. Nevím jak ostatní, ale můj vzor je Tolkien, který psal proto, že se mu zdála anglická mytologie chudá. Píšu proto, že mě to baví. A chci se se svým koníčkem podělit s ostatními.
Když chceš pedantsky hledat každdou chybu, prosím. Vyřádi se na mě, vyléč si své komplexy, jestli nějaké máš. Dokazuj, že si lepší, než já. A že zde vlastně nemám, co dělat. A snad, že i ten level mám neprávem. Mě je to fuk.
Mě nejde o zlatého draka. A možná, že mi nejde ani o názor ostatních. Já byl vždy stranou od středu pozornosti. Se svými knihami a myšlenkami. Tzv. Alone in the Darknes. A naučil jsem prohrávat. Naučil jsem se žít ve stínu svého bratra. Mě to srdce neutrhne.
Prosím, dokázal si, všem že jsem lempl, co by radši neměl nic zveřejňovat. Doufám, že si dosáhl svého cíle, a že z toho máš zaslouženou radost. Proč by ne. Vyhrál si. Protivník ti ustoupil z pole. Vychutnej si ten pocit. Je nenahraditelný. A návykový.

P.S: K pravopisným chybám. Jsem dizlektik a mé práce nechávám na kontrole matce. Ona má Masarykovu univerzitu a bůh ví kolik nádstavb. Možná se při kontrole pořádně nesnažila nebo jí to ušlo. Když jí, mě určitě.

P.P.S.: Sparta zabíjela nejen kvůli tělesným vadám.

Sílu a čest. Tvůj Tristan de la Tour


 Uživatel úrovně 0

Tak se do toho dáme:

1) Dobrá, stojíš si za tím. Pak to tak beru, ale dávám najevo, že tenhle výrazový prostředek se mi nezamlouvá a dle mého sem nezapadá.

2) Skutečně nejsem příliš všímavý čtenář, ale možná i s takovými bys měl počítat, tvou povídku nebudou čist jen dokonale bystří lidé.

4) V tom případě se to sem příliš nehodí - nevhodná komixovost, řeklo by se.

5) Zbytečné.

6) Myslím, že stejného účinku bys dosáhl jejich správným použitím.

7) Jestli ti tvůj článek nestojí za to, aby sis ho pořádně prohlédl a ne-li to, pak abys to nechal udělat ostatní v MS, pak nemůžeš očekávat vysoké hodnocení.

8) Používáš špatný příklad. Sparťané to sice dělali, ale ve skutečnosti jen odstranili ty s vrozenými vadami a pak jen prostě náhodný zlomek.

10) Myslím, že stejného efektu bys dosáhl, kdybys v té první větě to druhé vynechal. Mimoto jsi se nevyjádřil k druhé části téíto připomínky.

11) Na to nenarážím, říkám, že ti tam chybí čárka.

12) Z tvého pohledu je to jasné, ale ty jsi to psal, ty víš, o kom mluvíš. Já to nevím a musím se to dovtípit a nebylo mi jasné, jestli nemluvíš o dědečkovi, kterému se o kousek výše vysmeklo dítě. Mimoto přílišné střídání označení postavy se dá považovat za chybu.

14) Čtenář si pod pojmem stařec představí spíš seschlého staříka s bílými vlasy, než něco-přes-padesátiletého chlapa, na kterého pomalu začíná doléhat stáří a které se mečem ohání mnohem líp, než kdejaký mladík. Považuji to za chybu.

15) Ano, některý čtenář si toho všimne, některý ne. Ale není přece záměrem autora, aby si toho všiml každý čtenář?

Pravda, několik výtek a chyb jsme spolu eliminovali, ale stále jich tu příliš mnoho zůstalo na to, abych tvůj článek ohodnotil vysoko. A to jsem to skutečně nevzal od začátku do konce. Příběh je kvalitní, nosný, o tom už jsem mluvil, ale zbytečně jsi ho zabil takovejma kravinama. Jistě, hodnotím ti každou píčovinu a nastavil jsem ti velmi vysokou laťku, ale myslím, že to právě dokazuje tvojí kvalitu jako autora v mých očích a právě proto jsem tolik zklamán.

Saladin


 Uživatel úrovně 0

původně jsem chtěl dát 5 hvězdiček, protože se mi to velmi líbilo, ale po pročtení diskuse sem si uvědomil, že mě spoustu věcí ani nenapadlo. Dám 4


 Uživatel úrovně 3

Teď tu sedím v taverně a čekám na útočníky, jenž prošli před chvílí skrz hradby.
-- slovo JENŽ je určeno pouze pro jednotné číslo, mužský rod. V množném čísle se musí používat "JIŽ". "Teď tu sedím v taverně a čekám na útočníky, již před chvílí prošli skrze hradby."
(tzn. špatný slovosled (před chvílí - prošli), navíc když už chceš používat knižní "JENŽ", tak "skrze" se k tomu hodí lépe...

Zatím nehodnotím, nečetl jsem.


 Uživatel úrovně 0

Vážený Saladine

Je mi vážně moc líto, že si hodnodtil mou povídku jen podle dramatický chyb. Ale dobrá. Hra je rozehrána.

1. Odstavců je tam hodně schválně. Čteš úryvky něčí mysli, jenž se protínají se skutečnou realitou. Toto je jediný možný způsob rozdělení.

2. Pomoci ti mělo VELKÉ písmeno na začátku. A zmínka o pár řádku výš.

3. Tady máš pravdu. Přebývá tady "a" tahle chyba znikla v závěrečných úpravách.

4. Ano, jen naškrobenou frašku. A o to mi šlo.

5. Je dost možné, že v té části světa moc hrdinů není. Těch kladnýcj ještě méně. A třeba to bylo jenom zbožné přání...

6.Nevím, co tady říct. Já je použil, jak jsem to cítil.

7.Promiň, že tě to draždí. Ale kdbybych měl ty čtyři stránky POŘÁDNÉ prohlížet, strávím nad tím den. A neřekl, bych že ten problém je jen můj. A ani tady nejspíš není tak často jak tvrdíš.

8.Dej si příklad ze starověké Sparty. Ta také mladé děvčata zabíjela pokud nebyla silná. Poznávalo se to podel výšky a váhy.

9. slovíčko "tu" je tady schválně. Vyjadřuje zvlášnost toho místa a jeho nedůležitost zároveň. Osud si tě najde všude no ne?

10. Možná, že jsem to tady s těmi "už" přehnal. Ale stojím si za nimi. Nutí to člověka se zamyslet nad časem, jenž se sráži do jediného okamžiku. A UŽ to nejde vydržet.

11.Já si myslím. že se píše se tam měké i. Ty ženy, ty děti, ti straci -tedy ONI. Nebo chcešli, že mužský rod (podnět) má přednost.

12.. Řekl bych, že je to jasné. Jelikož na začátku se o něm mluvilo celou dobu jako o starci. A že je Havran padlo teprve před pár řádky. A nikdo takl významný, že byl měl v povídce vlastní jméno (které tam nemá nikdo) tam není

13. Pardon. Chybička se vloudila.

14. Podívej se do středověku, v němž se nejspíš fantasy odehrává. 50 je určitě dost na starce. A to nepočítám, jaký vliv na to mělo počasí spolu s cestováním.
.A psal jsem "něco přes padesát" sám to neví. Proč by to nemohlo být říct.

15.Záleží načtenáři.

Tak to by bylo. Z tvých 15 chybek zůstalo maximálně 5. Jestli si myslíš, že kvůli mezeře před čárkou a jednou, dvakrát špatně použitou trojtečkou si zasloužím jen 2* . To je tvůj názor.
Jen mi je ale líto, že si neviděl povídku, ale něčí domácí úkol...

Sílu a čest. Tvůj Tristan de la Tour


 Uživatel úrovně 0

Tak se tomu děťátku koukneme na zoubek.

Příběh (velmi přesně ho vyjadřuje Marigold) je výtečný, naprosto vyjímečný, velmi čtivý, zaslouží právem plný počet bodů a já bych ti je i rád dal, ale...

...ale:

1) Používáš zbytečně moc odstavců, stačila by jich třetina. Některé osamocené věty napsané jako samostatné odstavce tím ztrácejí na síle. Příkladně: Jeden ze starců se postavil a vydal se k útočníkům. nebo Ghounský výpad…

2) Nebylo mi hned jasné, o co šlo, když jsi mluvil o Rysovi. Možná to souvisí s bodem 3. (Ale neber to jako výtku, nejsem moc chápavej).

3) Věta "Stařec pár kroků za Rysem a opět vytasil meč." je podivně postavená. Netvrdím, že je to ke škodě, jen by mě zajímalo, jestli je tak postavená záměrně.

4) Některé obraty tvou povídku trochu kazí - nehodí se do jejího stylu. Příkladně Dramatickou chvíli přerušil mladík. Přijde mi, že tím z celé dramatičnosti děláš naškrobenou frašku.

5) V části, kde útočníci napadnou ženu s úmyslem jí znásilnit, a kde se jí nakonec Havran rozhodne pomoci, lidé hned potom, co se jim postaví na odpor, poznají, že je onen proslulý Havran. Vzduchem se nesly tiché hlasy. Havran…Krkavec…Ytchir… Nejsem si jist, jestli měli dostatek informací k tomu, aby věděli, že je skutečně Havran. Byl sice slavný, ale už nějakou dobu to nechal být a navíc si nechal narůst vousy. Je to drobnost a dá se vysvětlit, ale všechna vysvětlení jsou trochu kostrbatá a je to zbytečně zásekové místo pro všímavého čtenáře.

6) Pokud používáš tři tečky jako výrazový prostředek, používej je všude stejně. Mám za to, že jejich správné použití je, pokud je před nimi nebo za nimi mezera. Kdybys je používal bez mezery, ale všude, tak by to bylo asi taky v pořádku, ale ty to píšeš jednou tak a podruhé onak.

7) Čárky a tečky ti dělají problémy. Mezery se dělají vždy za čárkou nebo tečkou. Často mezeru vynecháváš, děláš navíc nebo před znaménkem namísto za. Je to detail, ale někoho to vyloženě dráždí a zbytečně mu to kazí jinak silný požitek z povídky.

8) K začátku. Jestli mohu odhadovat, když se mluví o přijetí do kláštera k bojovému výcviku, většina čtenářů si rovnou představí od útlého mládí. A ty píšeš, že mniši berou jen vyjímečně silné jedince. To se moc brzo nepozná. Mimoto myslím, že sílu člověk nabývá spíše s tréninkem, než s narozením. Myslím, že se správným a dlouhodobým výcvikem může někdo být mizerným válečníkem jen sotva. Je to trochu nelogický detail.

9) <i>Teď tu sedím v taverně a čekám na útočníky, jenž prošli před chvílí skrz hradby. Čekám tu na svůj osud neb se mu tu chci vzepřít.</i> Slovo tu jsi použil v této větě zbytečně dvakrát. To druhé je zbytečné. Ale líbí se mi obrat skrz hradby, budiž ti připsán ke cti.

10) <i>Život už není to co býval a já už ho mám vážně dost. Umřu a se mnou zemře i Havran jenž se už stal vlastně někým jiným.</i> Třikrát za sebou už ve dvou větách. Je to trochu neobratné. Mimo to ta druhé věta je trochu kostrbatě postavená. Prohodil bych vlastně a stal, nebo bych udělal nějakou podobnou úpravu, která by tomu zabránila.. (A to pomíjím, že za Havranem ti chybí čárka).

11) Byli tu ženy, děti a starci… ...sakra chlape, to jsem jen náhodně juknul a už máš dvě.

12) Havran k němu jedním skokem přiskočil a otevřenou pěstí mu zlomil nosní přepážku. Muž přestal šmátrat po meči a chytil se za obličej. Stařec mu mezitím jeho vlastní zbraň vytáhl a vrazil ji ochromenému muži do hrudi. Havran se otočil a pomohl ženě do zbytků jejich šatů. Vzduchem se nesly tiché hlasy. Havran…Krkavec…Ytchir… Mluvíš tam o Havranovi, starci a zase Havranovi. Nemusí pak být jasné, jestli je to ta samá postava.

13) Třiatřicet se píše dohromady. Alespoň doufám...

14) Píšeš o něm jako o starci a přitom mu je nějakých 50 nebo tak kolem, jestli se nepletu. Jestli má za sebou celý život na cestách a v boji a jestli j cvičen od mládí ve fyzických disciplínách, nejspíš jako stařec ani nevypadá, spíš vypadá ještě mladší, než je.

15) Ten konec možná stálo za to oddělit od konce souboje mezi Rysem a Havranem výrazněji, když je to jen širší mezera, tak to kdekdo ani nezaregistruje. Mám na mysli tři hvězdičky nebo něco podobného.

(Omlouvám se, je to napřeskáčku, jak mi skáče myš - kde na co narazím.)

Jsou to mnohdy banality, ale je jich 15! A to jsem to prolétl jen zběžně! Myslím, že podobné věci, alespoň polovina z nich, by se daly jednoduše eliminovat, kdyby sis to přečetl ještě jednou a ne-li to, pak určitě v Moudré Sově - pokud bys tomu dal trochu času a trochu bys pár lidí otravoval, aby se vyjádřili.

Váhám, jestli ti mám dát tři, ale nedám, protože když ti dám menší hodnocení, budeš se příště o to víc snažit.


 Uživatel úrovně 0

Jej zapomněl jsem dodat hvězdičky tak tady sou.