Bestiář

Annuvinští lovci Hodnocení: Kvalita

Autor:
Přidáno:
Hlasovalo: 13

Skupina: Humanoid

Životaschopnost: 5 + 5

Útočné číslo: +2 + SZ (3x za dvě kola)

Obranné číslo: +3 + KZ

Odolnost: 17

Inteligence: Nejvýše 11

Velikost: B (nebo podle rasy)

Zranitelnost: Humanoid, ale E, M0, O0

Pohyblivost: 24/humanoid, ale bez únavy

Přesvědčení: zákonné zlo

Poklady: Nic

Zkušenost: 450

Popis:

ANNUVINŠTÍ LOVCI

  • Životaschopnost: 5 + 5
  • Útočné číslo: +2 + SZ (3x za 2 kola)
  • Obranné číslo: +3 + KZ
  • Odolnost: 17
  • Inteligence: Nejvýše 11
  • Velikost: B (nebo podle rasy)
  • Zranitelnost: Humanoid, ale E, M0, O0
  • Pohyblivost: 24/humanoid, ale bez únavy
  • Přesvědčení: Zákonné zlo
  • Poklady: Nic
  • Zkušenost: 450

    OSNOVA

  1. Původ
  2. Vzhled
  3. Fyziologie
  4. Mentalita
  5. Schopnosti a dovednosti
  6. Taktika
  7. Zápletky
  8. Doslov

[podle knižní předlohy Kroniky Prydainu od Lloyda Alexandera]

Annuvinští lovci jsou stvořeni k tomu, aby sloužili a lovili. V obojím jsou vynikající, neboť oplývají absolutní poslušností, stopařskými znalostmi a slušnou bojeschopností. Jsou sice humanoidé, ale něco s nimi není v pořádku. Jsou to stvůry, lidé znetvoření temnou magií tak, aby na slovo poslouchali svého pána a při lovu se na nic neohlíželi. Nikdy se neunaví, nikdy se nezastaví. Jedí jen syrové maso, pijí málo a cestují téměř bez ustání. Nevyjednávají, jedině by to měli nakázáno, neboť jejich mentalita se blíží té nemrtvých. Jsou jako lovecké stroje, chirurgicky přesné.

Loví vždy ve skupinách, obvykle čítajících 4 - 9 lovců. Tyto skupiny jsou nerozlučné, tvoří jeden celek. A čím větší je tato skupina, tím hůře. Přesila ale není to, čeho by se měli dobrodruhové bát. Skupina lovců je navzájem propojena a kdykoliv v ní byť jediný lovec zemře, ostatní jsou o to silnější, čerpaje jeho sílu předtím, než vyšumí do ztracena.


Původ

Annuvinští lovci nejsou bytosti přirozeného původu. Jsou dílem ne nepodobným vzkříšeným mrtvolám. Prošli podobnými procesy jako nemrtví, ale jejich srdce přitom stále tloukla. Jsou směsí života a smrti, kterou míchají temní mágové, nekrotheurgové a další jim podobní. Nemají jiný důvod existence než lovit pro svého pána jeho konkrétní nepřátele a vyskytují se výhradně ve spárech takových tyranů - čili v okolí jejich doupat, hradů, jeskyní a věží - pokud tedy zrovna nejsou na lovu. Rozhodně neplatí, že by proces tvorby annuvinských lovců byl rozšířený a tím doplňoval či nahrazoval nemrtvé, právě naopak, mělo by jít o ojedinělý úkaz vázaný na konkrétní tvůrce.

Chtěl-li by někdo přímo ve hře využít podrobnou proceduru jejich vzniku, nechť postupuje následovně: Nejprve se vybere fyzicky zdatný vzorek lidské (či jiné humanoidní) populace. Počáteční počet adeptů nepřímo určuje velikost výsledné skupiny lovců, přičemž ani ti nejmocnější tvůrci nezvládnou vytvořit skupinu více než patnácti lovců a fungující skupiny se nedají nikterak slučovat (vazba je unikátní). Z počátečního počtu "vložených surovin" jich přežije jen zlomek. Celá skupina projde nejprve mučením, vyhladověním a následně i bitím a topením. Pak jsou všichni umučeni do bezvědomí a jejich duše jsou dál mučeny kouzly a nečistou magií. Teprve pak přijde to, co jindy provozují nekromanti při oživování mrtvých. Těla lovců se řádně vzkřísí a posílí, ale jejich mysl zůstane někde na půli cesty mezi světem živých a světem mrtvých. Není šance je vysvobodit, neb takto poničená duše není schopna běžného žití.

Je samozřejmě možné, že zvrácení a mocní zloduchové úspěšně aplikují tento proces i na jiné tvory, třeba draky. Je také možné, že podobným procesem projdou například koně, na kterých annuvinští lovci mohou cestovat. To ale ponechávám na úvaze Pána jeskyně.

Poznámka: Annuvinští lovci samozřejmě nemusí pocházet z Annuvinu, pokud ho ve vašem světě nemáte. Je to jen jejich pravidlový název, který PJ-ové musí přizpůsobit vlastní hře. Lovci obvykle ponesou název domovského regionu nebo jméno svého tvůrce.

Vzhled

Annuvinští lovci vypadají podobně jako lidé, kterými kdysi byli. Jsou ale sinalí, jejich vlasy zbělaly, jejich nehty se prodloužily v hnusné drápy. Jejich kůže je tak šedá a mrtvolná, že vypadají jako zombie, a kdo se jim podívá do očí, uvidí jen smrt a nicotu. Z toho důvodu si je lze také s nižšími nemrtvými nebo upíry snadno splést. (Ostatně, stačí si rozkliknout ilustraci vlevo.) Jelikož neholdují hygieně, je jim charakteristický také odporný puch hniloby a hnisu, který se kolem nich často šíří (a v absurdních případech je může i prozradit).

Výrazným a častým prvkem vzhledu lovců je tetování či válečné malování. Lovci jsou tetováni či pomalováni různými ornamenty a symboly, často mají kůži víc černou než šedavou, jak jsou jimi pokryti. Účelem těchto maleb či symbolů může být zastrašit nepřítele, ale častěji jde o způsob, jakým pán lovců odlišuje jednotlivé skupiny od sebe, a pokud existuje víc podobných tyranů, tak i své lovce od cizích. Některé z těchto symbolů mohou skrývat magickou podstatu. Jsou to právě tyto symboly, které slouží jako spojnice mezi jednotlivými lovci, ale také jejich pánem, který tak cítí jejich přítomnost a ví, kde se nacházejí.

Fyziologie

Lovci nejsou nemrtví. Nachází se sice na pomezí, ale mrtvá je spíše jejich duše. Jejich tělo funguje dost podobně jako tělo jiných humanoidů. Bez vzduchu se neobejdou. Musejí pít a jíst, i když velmi málo. Jedí hlavně syrové maso, ale živiny mohou získat i z krve. Naproti tomu spát nemusejí a odpočívat také ne. V těle jim stále proudí krev (mohou tedy vykrvácet) a mají stejné smysly (a tedy i postřehy) jako humanoidé, ze kterých vzešli. Jejich těla stárnou pomaleji než těla živých, ale ani lovci nejsou nesmrtelní - tělesná skořápka se rozpadá zhruba po dvou stech letech.

Z tabulky vyplývá, že lovci jsou poměrně pohybliví. Tuto vysokou pohyblivost mají nezávisle na své původní rase, jak zesílili a zbavili se únavy. Je ale možné u enormně pomalých či hbitých ras pohyblivost mírně změnit. Lovci si kromě toho mohou udržet i svou původní skupinu velikosti (chcete-li mít například annuvinské lovecké trpaslíky). Všichni lovci však mají společné to, že neumějí plavat a vodních ploch se štítí.

Mentalita

Mentalita těchto bojovníků je narušená a zvrácená. Zachovají si minimum z původního charakteru a paměti a jejich inteligence se po proměně pohybuje kolem původních hodnot, nikdy však výše než kolem průměru. Rozkazům rozumějí dobře a vyplní je podle zdravé logiky, nejsou ale schopni přílišné iniciativy a kreativity, s výjimkou taktizování v boji. Necítí žádné emoce a přestože jsou dialogu schopni a mohou i nabídnout něco z toho, co si pamatují, málokdy jim je to povoleno. Jsou totiž zcela odkázáni na rozkazy svého pána, kterého na slovo poslechnou a zřídkakdy udělají něco, co jim přímo nenakázal, natož aby jednali v rozporu s rozkazy. Nevadí jim celé roky jen sedět a čekat. Dokáží být neuvěřitelně krutí, ale ne pro vlastní potěšení, spíš pro vystrašení soupeřů.

Schopnosti a dovednosti

Lovci z Annuvinu vládnou několika zvláštními schopnostmi i dovednostmi, díky kterým jsou víc než jen kupa čísel pro meče dobrodruhů:

  • Stopování jako Hraničář na 10. úrovni (+ 20 % k základní šanci).
  • Zastrašování jako Válečník s Charismou 5 (tj. 55% šance na zastrašení tvora s Bojovností 2, která pak klesá o 10 % za každý další stupeň Bojovnosti).
  • Tichý pohyb a Schování se odpovídající schopnostem Zloděje na 5. úrovni (29% šance pro Tichý pohyb a 56% šance pro Schování se, Obratnost započtena).
  • Dovednosti Akrobacie (na stupni průměrně) a Běh na krátké tratě (na stupni velmi dobře) plus Jízda na koni (na stupni dobře), pokud je používají.
  • Boj proti humanoidům: +1 k ÚČ a OČ.
  • Absolutní netečnost vůči všem typům únavy.
  • Zranitelnost svěcenou vodou (E) a imunita vůči psychickým kouzlům (M). Netečnost vůči telepatii a podrobování (O) (poslušnost se automaticky nerovná podrobení).
  • ÚČ +1 pro zbraně loveckého typu - luky, oštěpy, kuše, kopí a tesáky.
  • Síla padlých: V provázané skupině lovců přechází část síly zabitého lovce mezi zbytek skupiny v jeho dosahu (což je 50 sáhů).
    Pravidlově: Padne-li annuvinský lovec mrtev k zemi, ostatním lovcům je okamžitě vyléčeno 1K6+3 životů a do příštího kola mají bonus +6 k Ini. Od okamžiku jeho smrti také získávají všichni zbylí lovci trvalý bonus +1 k ÚČ a OČ, který neodezní ani po boji, ani jindy, neb síla padlých bojovníků se doslova a do písmene přesouvá do těch zbývajících. Tento proces se opakuje pokaždé, když nějaký lovec zemře (a zbývající lovci jsou tak stále silnější). Pokud ale zemře více lovců naráz, síla padlých se přenese jen jednou (se stejnými bonusy), tudíž je žádoucí vyřazovat annuvinské lovce hromadně. Síla padlých se přenáší jen uvnitř provázané lovecké skupiny, ne mezi skupinami.
    Vizuálně: Už v momentě, kdy padá lovec mrtev k zemi, se jeho hrudník roztrhává a nahoru z něj stoupá bílý dým, mírně připomínající mlhu. Je to poměrně nenápadný, ale dobře pozorovatelný efekt. Během krátkého okamžiku, jak tělo dopadne na zem, se tato mlha najednou rychle rozletí do stran a ústy a nosem pronikne do zbývajících lovců. Přenos síly se nedá rozptýlit ani jinak ovlivnit. Roztrhnuté tělo pak zůstane ležet na zemi jako kterákoliv jiná mrtvola.

Taktika

Ze zbraní volí lovci nejčastěji kopí a oštěpy, nebrání se ale ani tesákům, šavlím, sekerám a střelným zbraním, zejména lukům a kuším. Nosí také zbroj, v závislosti na tom, jak dobře je jejich pán vybaví - vždy mají alespoň koženou, ale některé skupiny jsou vybaveny dokonce plátovými či šupinovými zbrojemi. Je klidně možné, že na lov vyrazí vybaveni i lektvary, svitky a magickými předměty, případně takové předměty cestou ukořistí.

Když pak dojde na boj, hlavním cílem lovců je své nepřátele pokud možno přečíslit, zaměstnat a obklopit. Snaží se rozptýlit po celém bojišti a každého nepřítele udržet v přímém konfliktu, aby žádný neměl možnost se soustředit. Jsou dokonce schopni pomocí svitků či lektvarů vyřadit ty nepřátele, které považují za největší hrozbu. Rádi zdržují a snaží se své nepřátele unavit. Také se snaží pohybovat v co největších rozestupech, aby se nestali obětí plošných kouzel či bombardování, nebo se i jinak vyhýbají tomu, aby umírali hromadně, o což se samozřejmě snaží jejich nepřátelé. Jelikož padlí lovci je jen více posilují, jejich častou taktikou je obětovat několik členů skupiny, je-li to dlouhodobě výhodnější.

Větší skupiny lovců jsou extrémně nebezpečné, protože po několika padlých už se stávají hrozivou silou. To nejhorší, co může družina v boji s annuvinskými lovci udělat, je bojovat s nimi v úzké chodbě a zabíjet je po jednom. Úzké prostory, na druhou stranu, umožňují snadnější plošné zásahy. Nejspolehlivější je zbavovat se annuvinských lovců po velkých počtech skrze bomby, závaly, pasti... Nezřídka se ale stane, že je moudřejší ustoupit a počkat na vhodnější situaci než snažit se zabít aspoň pár lovců, v čemž dobře poslouží barikády, úkryty nebo vodní plochy. Dobrodruhové by při úprku neměli zapomínat, že lovci jsou sice neúnavní a pravděpodobně rychlejší než oni, ale nejsou neomylní a vševědoucí.

Zápletky

Třebaže nejčastěji poslouží lovci jako prostí minioni, sluhové a nároční soupeři, kteří komplikují dobrodruhům cestu za opravdovým problémem, existují i možnosti, jak kolem annuvinských lovců a jejich unikátní schopnosti vystavět zápletku, ba dokonce celé tažení.

V prvé řadě je možné předhodit dobrodruhům, kteří se už s annuvinskými lovci setkali, informaci, že *vložte jméno arcizloducha* objevil způsob, jak překonat značná omezení při tvorbě loveckých skupin. Hrozí tedy, že pokud mu v tom někdo nezabrání, vytvoří celou armádu annuvinských lovců, což by zapříčinilo nemalé potíže v širém světě. Způsobů, jak by mohl omezení obejít, je hned několik. Může spolupracovat s jinými arcizloduchy na společném rituálu, používat mocný artefakt posilující oživování, provádět celý proces na zvláštním místě nebo zotročovat novou rasu, která má slabou a tvárnou vůli.

Skutečné peklo vypukne tehdy, když se plány *vložte jméno arcizloducha* podaří a stovky vzájemně spojených annuvinských válečníků a dobyvatelů kráčí po zemi. Pak už nestačí jen porazit arcizloducha a zhatit rituály. Družina musí přijít na to, jak se takové armády zbavit, když přímý střet nepřipadá v úvahu. Uzavřou válečníky do nitra hory? Utopí armádu v moři po vzoru Mojžíšově? I tady je možností víc, ale neochudím přece hráče o strategické plánování.

Je tedy možné setkávat se s lovci v průběhu celé hry. Začínající dobrodruhové před nimi budou prchat, zoufale hledaje způsob, jak se vyhnout konfliktu s nimi. Zkušenější dobrodruhové už budou lovce porážet, ale rozhodně ne jako na běžícím pásu. Pro postavy na vysokých úrovních, které zasahují do chodu dějin, je vyřešení hrozby celé annuvinské armády vhodným úkolem. A když se dobrodruhové prohánějí kontinenty jako polobohové na epických úrovních, armáda annuvinských lovců přece jen vznikne a hned mají co dělat.


- nahoru

Doslov

Účelem této bestie není překvapit hráče extrémní originalitou, i když proti kostlivcům a zombíkům je to rozhodně příjemná a nápaditá změna. Chtěl jsem jen zpracovat docela zajímavé a nebezpečné protivníky z pěkné knihy, díky kterým se role lovců a lovené zvěře často obrací a družina musí před bestiářovou položkou prchat a taktizovat, místo aby ji prostě pobila. Mám také za to, že taktika a schopnosti lovců mohou vést k docela náročným a promyšleným soubojům, kde je třeba počítat s tím, že síla nepřítele bude průběžně růst. Neznalí hráči se nechají unést počátečními úspěchy a poté budou nemile překvapeni rychle rostoucím nebezpečím. V každém případě považuji annuvinské lovce za solidní, použitelné, zajímavé a hratelné středně silné miniony s nejen bojovým využitím.

V Moudré sově i mimo ni se k dílu vyjádřili Ascella, Dakeyras a Sccion, kterým tímto děkuji. Za obzvláště konstruktivní poznámky děkuji Agganistovi a Morterovi.

Externí verzi díla najdete ZDE. Nyní již děkuji za přečtení a přeji příjemnou hru. -N.

Přidáno:

Přečteno: 0

Hlasovalo: 13

author_nick:

Diskuze

 Uživatel úrovně 4

K Síle padlých: v podstatě stejnou schopnost používám u některých nestvůr Chaosu a přesílené mi to nepřijde. Pro hru je podobná schopnost přínosem, protože nutí hráče přemýšlet.
Dovedu si dobře představit, jak s Lovci hrát, jsou rozhodně použitelnou a dobře popsanou nestvůrou. Další Nathakova nestvůra, která se bojí vody (po Prachovém přízraku), je to náhoda? :-)

K samotnému dílu nemám příliš co dodat, je univerzálně použitelné a i esteticky dobře pojaté.

Hodnotím 4 hvězdičkami.


Postřehy a nápady:
Vodní elementál je asi docela zastraší, že?
Budou pronásledovat oběť i do bažin? Jsou schopni štvát oběti i za deště? Jak reagují na sníh či led? Nebo jim vadí jen voda přímo tekoucí? Nezávidím jim ten stres, když se musí jednou za čas napít:)
Co se stane, když padne jejich pán? Vykašlou se na svůj úkol? Budou sami nějak plánovat další "život"? Nebo "vypnou" a budou někde zevlovat po kraji či "usnou"?
Předpokládám, že Lovce není možné zastrašit válečníkovou schopností.
Doplňují se členové skupiny? Můžeme tedy mít skupinu, kde třeba půlka "veteránů" už má nasbíráno třeba i +5 do čísel, a pokud přežije i další smrti kolegů a další doplnění, může růst jejich bojeschopnost prakticky do nekonečna? není žádná horní hranice?
Teoreticky by mohl být takto i nějaký Lovec - legenda, okolo nějž se točí stále noví, kteří postupně umírají a boss má pak třeba +20 do čísel a to už je hodně silné. Ale nejsem vůbec proti, ten stálý bonus mi přijde snad nejlepší myšlenka díla a i to použiju zřejmě. Další možnost, jak předhodit ve hře našemu drtiči kostí úroveň asi 33 nějaké pořádné protivníky.

Zajímavé ale je, že jim neroste úroveň ani životy, pořád tak při vhodném supportu půjdou dolů dost dobře, budou mít max okolo 50 životů. Dovedu si i představit, že Sílu padlých může nějak omezit či lovcům sebrat nějakým kouzlem třeba mocný klerik či poustevník, kterého třeba družina před bojem může mít možnost někde nalézt a zvýšit tak své šance.


 Uživatel úrovně 8

Já jsem jejich taktiku a nízkou inteligenci pochopil tak, že sice bojují v rozestupech, ale snadno vběhnou do pasti... "Dobrodruhové by při úprku neměli zapomínat, že lovci jsou sice neúnavní a pravděpodobně rychlejší než oni, ale nejsou neomylní a vševědoucí."


 Uživatel úrovně 8

Je jich dost, jen to chce přemýšlet, a to je právě super. :-)


 Uživatel úrovně 8

Možno sa mýlim, ale určite by to tam nebolo na škodu.

Niesom z toho tak hyyyyn. Ale povedz, nieje veľa možností ako lovcov omráčiť. Útok na plocho je jedna z nich, ale dovtedy môže byť útočník už dávno mŕtvy. Je málo spôsobov ako ich vyradiť bez zabizia. Nehovorím však, že niesú.

Určite sme na rovnakej vlne :-)


 Uživatel úrovně 8

kamerask: Mýlíš se. Poslušnost sebevražedných rozkazů je řešena tam, kde takové rozkazy mají smysl, tedy v případech, kdy ty ovládáš někoho proti jeho vůli, někoho, koho by ses chtěl zbavit. Je to popsáno u hypnózy, je to popsáno u sugesce, u telepatie... Ale to je něco úplně jiného.

Účinné věci jsou často jednoduché. Hrubé přečíslení není nic složitého a taky dokáže být efektivní. Není důvod, aby průměrně inteligentní tvorové bojovali neefektivně, když mohou bojovat jednoduše a efektivně zároveň.

Velmi efektivní obrana proti Síle padlých je annuvinské lovce nezabíjet, ale omračovat, uspávat nebo jinak vyřazovat bez jejich zabití. Je pak snadné je zabíjet po jednom, když leží v bezvědomí na zemi. Takže z toho zase nebuď tak hyyyyn. :-)

Nicméně si myslím, že i kdyby jejich bojová taktika nebyla dopředu daná jejich tvůrcem, tak jsou dostatečně inteligentní, aby přišli na to, že je pro ně lepší být rozptýlení a soupeře unavit. To by vydedukoval i kroll. Ostatně, efektivní bojovou taktiku jsou schopni rozvinout i vlci... Nebo ti obklíčení smečkou vlků a postupné čekání na to, až kořist ztratí sílu se bránit a vlky odhánět, nepřijde jako efektivní taktika? A to mají inteligenci 1. :-)

Je pravda, že kdyby ta sekera byla nějak výjimečná a pro podstatu lovců důležitá, tak ji má smysl zpracovat, ale nic takového lovci nemají.

Snad už jsme teď na stejné vlně. :-)


 Uživatel úrovně 8

Nathaka: Tak potom pôvod odceňujem, lebo je napísaný dobre.

To o koňoch som si len chce ujasniť, takto overené to je pre lovcov veľké plus.

Na samovražedné rozkazy som sa pýtal, lebo mi to samému nebolo jasné. Ospravedlňujem sa, ak som znel ako hnidopich, určite som to tak nemyslel.
Samozrejme, že by pán také rozkazy nedával, ale u všetkých typoch ovládaní to napísané je.

To, že ich neovláda telepatiou je vlastne výborný kontrast ku ich sile a využiteľnosti. Chválim to, telepatia by z nich urobila pomaly nepremožiteľné potvorky.

Tak tá taktika sam o sebe v ničom inovatívnom nevyniká, ale je veľmi účinná, ako ju opisuješ. Podľa nej sa lovci rozdelia a útočia na postavy z kruhu. Dá sa ich ťažko zasiahnúť plošnými silnými kúzlami, za mŕtvych nepriateľov získavajú silu a sú veľmi rýchly. Ich taktika je dobrá natoľko, že ak niekoľko lovcov zomrie, je to skoro Autokill pre družinu. Kúzelník nevie kúzliť stále a má zväčša slabú obranu, je vlastne jediný, kto vie lovcov ničiť jedným útokom (ktorý ho však stojí veľa magov a potom to z neho spraví len zbytočné bremeno pre zvyšok družiny).
Nehovorím, že takúto taktiku nedokažú vymyslieť hlúpe postavy, len som sa pýtal a ty si mi to odôvodnil znova dobre. Pán im teda zadáva jejich bojové zmýšľanie. To všetko vysvetľuje :-).

Tak tá zbraň bol len malý návrh na záver. Nič, bez čoho by sa dielo nezaobišlo. Len by som oponoval v tom, že zbrane nemajú čo v Bestiári robiť. Keď má daná nestvúra nejakú výnimočú zbraň, ktor používa, je vhodné ju spracovať (ako to je u kanibalov v PPZ, kde je spracovaná ich fúkačka).

Vďaka za rýchle odpovede :-)


 Uživatel úrovně 8

kamerask: Původ si už z knihy nepamatuju, ani tam moc popsaný nebyl, takže jsem ho vymýšlel sám. Z knihy celkově pochází jen ta prvotní inspirace, čili to, co by se dalo shrnout na úvodních odstavcích.
O podobně znetvořených koních tam zmínka je, že stačí, aby koně prošli podobným procesem jako lovci. Pochopitelně pak i oni budou neúnavní a pohybliví. (A stejně tak u dovednosti Jízda na koni je zmíněno, že má smysl jen tehdy, když lovci nějaké koně používají.)
Na slovo poslouchají pána a jsou na jeho rozkazy zcela odkázáni - takže sice inteligenci mají, ale postavit se mu nedokáží. To v díle je. Jinými slovy, opět pro hnidopichy, sebevražedný rozkaz poslechnou. (Není důvod, proč by neměli, na životě jim nezáleží, jak vyplývá i z jejich taktiky sebeobětování.) Jen mi není jasné, proč by jim někdo takový rozkaz dával.
Pán pouze vycítí, kde se pohybují, ale rozkazy jim musí dát předtím, než je vyšle. Jelikož jsou neteční vůči telepatii a podrobování, tak se s nimi posléze spojuje konvenčními metodami - poštou, poslem (třeba jiným lovcem na letecké stvůře), kouzly k tomu určenými a tak dále.
Co je na jejich taktice tak přehnaně dobrého? Vymyslet rozumnou taktiku pro boj není tak složité, zvládnou to i skřeti, navíc lovci jsou pro boj v podstatě stvořeni a naprogramováni. (Tj. pán je v podstatě ovládá nepřímo, zadává jim jejich bojové smýšlení při tvorbě.)
Ne, spojení s pánem je pouze na principu toho, že pán ví, kde se nacházejí. Telepatie je v díle vyloučena a o jiném spojení není řeč.
---
A proč nezpracovat zbraň? Protože není nijak důležitá pro lovce a v postatě to může být obyčejná sekera. A hlavně protože zbraně nemají co dělat v Bestiáři.

Díky za všechny připomínky i hodnocení, snad jsem všechno zodpověděl. :-)


 Uživatel úrovně 8

Annuvinští lovci

Annuvinští lovci predstavujú príjemné oživenie v radoch humanoidných nepriateľov. Dajú sa nimi nahradiť trollovia, sargoni, či iné škretoidné beštie, ktoré pravidlá, alebo fantasy svety ponúkajú.

Nápadovo sú originálni, a aj keď sú prevziati z knižky, nepôsobia nijako naviazane na jeden konkrétny magický svet. Sú využiteľní a určite môžu byť do hry zaujímavo zaradení.

V pomere s ich životaschopnosťou je počet skúseností premrštený, keď však vezmem v potaz, že sú neunaviteľní (čo je ináč dosť silné) a majú riadnu dávku schopností, je to primerané.

Pôvod lovcov je dobre vymyslený a dostatočne odôvodnený (pravdepodobne prevzaný z knihy a prispôsobení pravidlám a zákonitostiam DrD). Prináša do hry nové nápady a zápletkotvorné prvky.

V celom diele nieje nijako popísané puto medzi pánom a lovcami (áno, symboly, ale ako cez ne komunikuje a vydáva rozkazy??), čo mi tam dosť chýba, takto totižto zisťujeme o ich poslušnosti postupne, neucelene, a nieje úplne jasné, či poslúchnu aj samovražedný príkaz. Nieje vysvetlené ako s nimi pán komunikuje a vydáva im príkazy (aspoň som to nikde nezazrel).

To, že si ponechávajú nejakú inteligenciu a aspoň akú-takú vlastnú vôľu je dosť zrejmé (koniec-koncov, aj nemŕtvy poslúchajú, ale myslia vlastným "mozgom, či jeho zvyškami"). Možno by však bolo zaujímavé urobiť z nich iba mašiny bez štipky inteligencie, záleží asi na vkuse (a v knižnej predlohe sú asi aspoň trochu inteligentní).

Načo im je znalosť jazda na koni, keď sami sú pohyblivejší a vytrvalejší ako hociktorý kôň v pravidlách a budú asi cestovať po vlastných (ak sa doslovne nechcú vliecť). Možno však autor narážal na podobne upravené kone, ktoré by mali zvýšené štatistiky. Ak áno, prijateľné by bolo dopísať tam o nich niečo.

Na to akú majú inteligenciu taktizujú až prehnane dobre, možno by bolo dobré spraviť to tak, že ich taktizovanie ovláda pán, nie oni samotní.

Vedia lovci odkázať pomocou ich spojenia (ak nejaké vyslovene je) pánovi informácie, či správy? Alebo to pán automaticky vie, teda akokeby "vidí" očami lovcov?




Dielo je na dobrej úrovni, prináš nové možnosti a zábavu do hry. Postavy sa konečne nemusia trápiť s obyčajnými a nudnými škretmi, ale získajú nových, rovnocennejších súperov. Príspevok nemá nejaké väčšie chyby, niekoľko vecí je možno nevysvetlených, ale na kvalite diela neberú.

Po druhom prečítaní som nad hodnotením trochu rozmýšľal, ale nevidím nejaké presvedčujúce dôvody nedať 5*.

Želám veľa šťastia v ďaľšej tvorbe,

Kamerask

P.S.: A prečo teda nespracovať tú zbraň, ktorú lovec na obrázku drží do diela? :-)


 Uživatel úrovně 8

Hamster: Jasně že to pro ně není zátaras, nebuď hnidopich. Zastavili by se snad Nazghúlové před džbánem vody?
Neumí plavat, to je v díle přímo řečeno (v jedné větě s tím, že se vody štítí). Primárně se tedy bude snažit z vody vyhrabat na břeh.

Takhle to možná vypadá jako věc hodná pozornosti, ale není to zas tak divné. Síla, která unikne z mrtvého lovce, je jednoduše schopná posílit obrovské množství lovců v určitém dosahu, vždycky však o konstantní bonus. Já v tom nic zarážejícího pořád nevidím, stačí to jen nevnímat jako elektřinu v rozvodech nebo matematickou úlohu s dělením zbytků od oběda mezi chudou rodinu.

Já tam nevidím jediný high-tech prvek. Kožené kalhoty a popruhy, hrubě opracované pláty z tmavého kovu, kyrys, rukavice, sekera a rohatá helma. :-)


 Uživatel úrovně 8

Tak to jsem odhadl správně, že je to nezraňuje : ) ale furt můžou vyvstat otázky jako když rozliju džbán vody na chodbu jestli je to pro ně zátaras... A ten rybník? Umí plavat? Když ho shodím do vody tak prostě vyplave ven a bude bojovat dál, nebo třeba střílet z vody strach nestrach?

Minimalizaci výpočtů chápu a hodnotím kladně, ale stejně mě to zaráží, že jedna mrtvola posilní jednoho lovce i 100 lovců...

Za obrázek se omlouvám, při zvětšení vypadá lépe. Stejně na mě dýchá takovým hightech dojmem : ))