Bestiář

Golem Hodnocení: Průměr

Autor:
Přidáno:
Hlasovalo: 10

Skupina: Magický tvor

Životaschopnost: 18

Útočné číslo: (+9+7) = 16 (pěsti)

Obranné číslo: (-1+14) = 13

Odolnost: 30

Inteligence: 8 - 12

Velikost: D

Zranitelnost: B, C, D, G, H, N

Pohyblivost: 8/magický tvor

Přesvědčení: zákonné zlo

Poklady: nic

Zkušenost: 1860

Popis:

Vznik:

Traduje se, že ne všem zlobrům navždy utnou život sluneční paprsky, neboť s nástupem měsíce přichází prazvláštní magická síla, jež má moc oživení. Pronikne skrze kámen až do útrob obřího těla, kde stále přebývá srdce, byť již utichlé a strnulé. Zmocní se ho a tím sochu probudí, vdechne jí život a propůjčí možnost pohybu i nevídané síly. Tak vznikne ošklivý kamenný tvor s pumpujícím srdcem, kterého řídí neznámá magie, jemuž se mezi prostými lidmi říká Golem.

Druhou pravděpodobnou teorií, ve které našli zalíbení zejména hloubaví vědci a čarodějové, jest fenomenální legenda o alchymistovi Rahmenovi, jenž se cítil v hloubi duše osamělý, protože ostatní měšťané jím pro jeho podivné chování pohrdali a vyhýbali se mu. Rahmen byl natolik zarmoucen, že docela zešílel pod náporem těchto pocitů, a proto si usmyslel, že jeho životním posláním jest stvořit co největší počet neobvyklých společníků, kteří by každým dnem prokazovali neochvějnou věrnost a nikdy by jej neopustili. Jal se tedy do tvoření, a protože hodlal tuto myšlenku naplno zrealizovat v celé své kráse, vybral si kámen a spolu s ním několik měšťanů, jež v samé horlivosti unesl. Nebohé lidi zabalil do tlusté vrstvy šedavého kamene, avšak použil mocných zaklínadel a lektvarů, aby přežili jakožto položiví, zpola kamenní a dočista věrní. Ve zmatku ovšem k celému rituálu přidal kouzelnou kapalinu, pod jejímž dotykem vše rostlo do výšky i do šířky – živé i neživé objekty. Na tak velká stvoření však již nestačila Rahmenova moc a ta se tudíž zprostila od jeho vůle. Vznikly dva tucty kamenných bytostí, z čehož každá měřila dobré čtyři sáhy, a ty následně udupaly svého pána a uprchly, či spíše vrhly se do města pod nemalým vlivem Rahmenova přesvědčení; v jejich živých srdcích zavládl chaos a šílenství. Po zmatkování a vlastně nechtěném ničení vyrazily bránu, načež se rozutekly do všech možných krajů. Tamější si pro ně našli pojmenování Golem, tedy Kamenný obr.

Vzhled:

Golem působí zejména na pověrčivé a prostoduché vesničany hrozivým dojmem, protože i ty nejvyšší z nich převyšuje alespoň o šest stop, oplývá mohutnou postavou a širokými pažemi, obrovskými dlaněmi a trojicí oči; dvě malá bezduchá očka a jedno velké uprostřed čela, zářící plamenným světlem. Od hlavy až k patám jej pokrývá nejméně pět coulů tlustá kamenná pokožka, kterou neprorazí jen tak ledajaký meč. Je temně šedivý, skoro až šedavě černý, a proto nahání okolním tvorům strach.

Kamenný obr se v zásadě neodívá do nějakých šatů, nenosí zbraně ani zbytečné dekorace (na rozdíl od obyčejných obrů, kteří mají v oblibě různé kožešiny, kyje, korálky z tesáků aj.). Ve tváři má stále stejný, neměnný výraz: strnulý a zároveň nelítostný. Pouze jedno velké, zdánlivě ohnivé oko zpestřuje jeho vizáž a dodává jí nápaditost, jakou by těžko kdosi hledal na kamenném obrovi.

Celý zevnějšek, ačkoli je tvořen z kamene, jest vyformován do lidských tvarů, takže nelze přehlédnout do kamene vrýsované svaly a šlachy, především pak pozoruhodně svalnaté bicepsy. Hlava není úplně zakulacená, ne však hranatá, jak by to kdekdo očekával u takové bytosti. Spíše by si přihlížející pomyslel, že Golemovu hlavu uplácal nepříliš zručný řemeslník, anebo ji vypracoval zbytečně hrubý sochař, neboť na mnoha místech zanechává hrboly a menší prohlubně, z čehož vyplývá poněkud neforemná masa kamene. A přeci je možné zrakem pochytit široký krk, zakrnělé uši, nos i ústa.

Golemova chodidla připomínají zdvojnásobené pecny chleba a prsty lze jen s obtížemi rozlišit, ježto jsou na pohled takřka stejného tvaru i velikosti. Podobně je tomu také u dlaní, neboť ruce Golemovi slouží pouze k tomu, aby ničil, drtil a odhazoval, tím pádem nepotřebuje tenčí foremné prsty, jimiž by dokázal uchopovat předměty.

Chování:

Rahmen Golemovi přirozeně vštípil inteligencí tím, že si jako základ zvolil obyčejného člověka. Kámen pochopitelně člověku vzal mnohé výhody, avšak na myšlení kamenného obra má vliv docela jiná moc: Rahmenova zaklínadla, jimiž tvora obdařil myšlením dle svého vzoru. To znamená, že bytosti neodepřel inteligenci a možnost uvažování, nýbrž ji pouze ochudil o vlastní vůli a smýšlení. Golem tím pádem dovede taktizovat na úrovni člověka, umí také dumat nad některými věcmi, ale jeho skutečným mottem jest: rozsévat chaos a zmatek, ničit.

Pokud se tedy jakýsi jedinec dozví o družině dobrodruhů, jež se pokouší proniknout skrz jeho území, nejprve odhadne jejich celkovou moc a zjistí počet. V případě jistoty, že zvítězí, dozajista zaútočí a bude chtít dobrodruhy jednoduše rozdrtit na padrť. Pakliže si není jist triumfem, zvolí jednu z těchto dvou variant: buďto nechá cestovatele na pokoji, anebo si vyčká na noc, kdy je ve spánku rozdupá.

Už se zdálo, že Golemovým jediným nutkáním je destrukce všeho živého, jenže ve skutečnosti existuje jedna tajná zbraň, se kterou lze v podstatě z tvora toto začarování sejmout. Protože je Golem vždy neklidný a chtivý po chaosu, musí se proti němu vyrukovat s něčím, co znázorňuje klid, harmonii a také mír. Jedná se o harfu nebo lyru a hra na tyto nástroje bytost zastaví v jejím počínání a po deseti kolech ustavičného brnkání z ní dokonce odčaruje ono Rahmenovo prokletí. Posléze se z Golema stává jiné stvoření, neboť už netouží po ničení, nýbrž začne vyhledávat osamělá místa, kde by mohl dojít dosněné harmonie a pozbýt tam do konce věků… Není však jasně určené, že jde o pravidlo, neboť v takových chvílích je možno Golema například přijmout jako strážce, což mají v oblibě především bohatí mágové či mocní aristokraté. Není totiž obtížné jej naverbovat do svých služeb, protože jaksi přilíná k drahocenným a třpytivým předmětům – zejména pak čarovným. Hlavně když je zaměstnavatel dostatečně finančně zabezpečený, a tak je v jeho silách poskytnout Golemovi žádaný poklad.

Po odčarování – hře na lyru nebo harfu – se Golemovo přesvědčení mění na neutrální.

Výskyt:

Golem záměrně vyhledává kamenná místa, tudíž hlavně skály, popřípadě i kamenná obydlí – obyvatele jednoduše vyhubí. Tam následně přežívá v prostých podmínkách, nepotřebuje jíst ani pít, ovšem leckdy si rád pochutná na hrsti oblázků z okolí, nebo jednoduše vyrve kus kamene ze skály, který pomocí drsného chrupu rozemele a spolyká, což ovšem provádí jen zřídkakdy, neboť není obdařen schopností trávit a vylučovat. Jestliže občas potká náhodné kolemjdoucí, rozhodně se je pokusí rozmačkat svýma mohutnýma rukama, avšak když narazí třeba na draka, bez okolků se mu vyhne.

Golem je samotář, nepřijímající žádné jiné exempláře svého druhu. Někdy dokonce dojde k rozhodujícímu střetu, to když oba jedinci trpí dlouhodobým nedostatkem živých objektů, jež by mohli zničit.

Zvláštní schopnosti:

Golem dovede brilantně využít své hrubé síly také při dvou speciálních schopností: vrhání kamenů a zadupnutí.

Vrhání kamenů:

Ať už ze zálohy nebo před bojem dokáže Golem hodit proti družině jedním obrovským kamenem o velikosti dvou sáhů. Umí jím mrštit do vzdálenosti patnácti sáhů a postavám, proti kterým balvan směřuje, je nutno hodit na past na obratnost:
Obr ~ 8 ~ uskočí/neuskočí – ztráta 3xk10 životů.

Dopad je přirozeně plošný, a proto uškodí nejprve postavám v prostoru 2x2 sáhy, čímž však jeho trasa nekončí, neboť po dopadu se prudce odvalí o další tři sáhy vpřed. Postavám, kterých se dotkne v průběhu tří sahové trasy, ubere o polovinu méně životů než těm, co trefí v cíli dopadu.

Mimo zranění přichází s tvrdým úderem také možnost omráčení. Past na odolnost udává následky:
Odl ~ 7 ~ nic/omráčení na 1xk6 směn

Zadupnutí:

Riziko, týkající se pouze bytostí o velikosti A0 a A. Golem se vždy po pěti kolech boje pokusí jednoho protivníka dané výšky zadupnout, což nahrazuje obyčejný útok. Obrana je vůči takovému těžkému úderu kamenného chodidla k ničemu, a proto se napadený může spolehnout pouze na svou obratnost. Past vypadá takto:
Obr ~ 7 ~ uskočí/zadupnutí

V případě zadupnutí už není třeba žádných dalších hodů, protože pokud čtyřsáhové monstrum z kamene rozdrtí nohou postavu pod velikost člověka, jsou následky vice než očividné. Z postiženého zůstane krvavá placka, tudíž zadupnutí končí úmrtím.

Informace ve zkratce:

  • Golem dosahuje výšky asi třinácti stop, tedy něco kolem čtyř sáhů.
  • Váha se pohybuje kolem 30000 mincí (pro ty, co nevědí = zhruba 1500 kg)
  • Jedná se o tvora dlouhověkého, který se dožívá ve volné přírodě průměrně sto padesáti let, neboť v průběhu roků se začíná pomalu rozpadat pod náporem slunečních paprsků. Jestliže pobývá v temných prostorech (například podzemí), je, co se věku týče, nesmrtelný
  • Je posedlý touhou ničit a tvořit chaos, avšak blahodárné účinky na něj mají harfa s lyrou, jež z něj tuto posedlost odčarují
  • Golem jest imunní vůči klasické magii, avšak vzhledem k jeho magické podstatě je zranitelný bílou střelou
  • Golem má dvě zvláštní schopnosti: vrhání kamenů a zadupnutí

Přidáno:

Přečteno: 0

Hlasovalo: 10

author_nick:

Diskuze

 Uživatel úrovně 8

Golem zpracovaný podle pražské legendy nebo podle Paratchetta mi připadá herně mnohem použitelnější a zajímavější.

Pokud budu jako PJ potřebovat nestvůru přepadávající obchodníky a blokující obchodní stezku (tedy na klasickou misi "search and destroy") můžu k tomu použít milion jiných a vhodnějších potvor. Protože golem s pohyblivostí 8 na takový úkol nestačí.

Nechat se najmout jako tělesný strážce mi nešlo dohromady s tím, že po svém obrácení golem "začne vyhledávat osamělá místa, kde by mohl dojít dosněné harmonie a pozbýt tam do konce věků…"


 Uživatel úrovně 0

PinHead: Řekls to hezky: pohodový styl... A já s tebou souhlasím. Mívám poslední dobou zlozvyk psát do Bestiáře pohodově, přestože nápad pečlivě vybírám (nebo vymýšlím) a dávám si záležet na tom, aby dílo skýtalo zajímavou myšlenku. Z toho vychází podivný sloh. Snad mohu jen ještě dodat, že v těchto dnech se celkově zaměřuji na prózu, snažím se pracovat na básních, a proto v závěru pravidlová díla v tomto ohledu poněkud odfláknu.
Nezbývá, než se tiše omluvit, tohoto zvyku se pokusím zbavit. Doufám, že v Bestiáři to není přílišná závada...

Dodatek: přál bych si, aby se lidé vyjádřili podle svého, aby zveřejnili své pocity. Tak to má být. Však nekritizujte, prosím, že jsem vytvořil prakticky zcela nového Golema a tím pádem se neřídil dle pražské legendy. Nic takového není podmínkou pro stvoření nového tvora.


 Uživatel úrovně 0

Ještě nehodnotím, počkám až se trošku rozhýbe diskuze.

Zatím se na dílo dívám jako na originálně zpracovanou neoriginální potvoru, která ale naštěstí není odsouzena pouze ke zničení družinou. Za ono možné nebojové využití patří autorovi pochvala (i když v dnešní době je to více méně nezbytnost). Zpracování s sloh mi moc nesedí, ale to je čistě subjektivní názor. Pravidlově je na tom příspěvek dobře.

Celkově se nemohu zbavit jakéhosi negativního pohledu na dílo, přitom ale netuším co a proč se mi nelíbí. Možná myšlenka člověka uvnitř skály, možná podovný sloh - opravdu nevím (proto zatím nehodnotím).

Váhám mezi 3*-4*

PinHead


 Uživatel úrovně 0

Důvod je jasný: nechtěl jsem se opakovat po pražské legendě a použít její myšlenku. Cílem mně bylo dosáhnout nápaditosti, kdybych však použil klasické pojetí golema, nepřišel bych sem s ničím novým; jen popisem nám dobře známého Golema. Škoda, že se nápad nelíbí. Já se naopak domníval, že takto zvolím vhodnější zpracování...

a + b) Dávám redaktorovi za pravdu. Stále ještě mívám leckdy problémy s pravidlovými údaji, toto je důkaz. Zřejmě to nebude jen jeho názor, ale skutečně se jedná o chybné rozepsání. (9 = bonus za sílu).
c) Proč nebyla použita klasická legenda, to už jsem zmínil. Odpověď na vícero alternativních způsobů: ta první možnost, zkamenělý zlobr, samozřejmě není pravdivá. Čekal jsem, že to bude z textu jasné, jen kdybych to býval lépe příbližil. Já sám bych za reálii označil druhou variantu - pozdě, avšak přeci.
d) Počítal jsem s tím, že pod kamennou vrstvou bude živá schránka - člověk... S tím, že pod kamenem přežívá následkem čarodějova kouzla.
e) Inu, jestliže je Golem zákonně zlý s tím, že vidí smysl piuze v destrukci, je očividné, že komunikace nemá smysl. Však jakmile jeho přesvědčení klesne na Neutrální, proč by nemohl komunikovat a spolupracovat (za určitých podmínek), má-li vcelku vysokou inteligenci?

Děkuji za schválení.


 Uživatel úrovně 8

Příspěvek, který zpracovává všeobecně známou nestvůru. Z nějakého důvodu je opuštěno klasické pojetí golema, což se mi osobně příliš nelíbí.

- ÚČ je podle mého názoru rozepsáno chybně. Není z něj patrné, co je bonus za sílu a co je SZ (přičemž golem zbraň nepoužívá). Myslím si ostatně, že golem by měl mít spíše menší ÚČ a vysokou útočnost,
- zranitelnost nedává smysl. Pokud je golem z kamene, pak jeho zranitelnost G bude 0. Z téhož důvodu nebude zranitelný ani H. Na druhou stranu nevidím důvod, proč by neměl být zranitelný L a možná i J,
- pokud je uváděno více alternativních způsobů vzniku tvora, jedna z nich musí být pro PJ označena jako pravdivá. Mimochodem: proč nebyla použita kalsická legenda o vzniku golema?
- co je pod pokožkou?
- "obrácení" golema nejde dohromady s tím, aby se nechával najímat jako tělesný strážce