Bestiář

Větvivec bukový Hodnocení: Kvalita

Autor:
Přidáno:
Hlasovalo: 30

Skupina: Magický tvor

Životaschopnost: 3+1

Útočné číslo: 4+1(ruce); 3+3(zuby)

Obranné číslo: (3+3)=6

Odolnost: 10

Inteligence: 6

Velikost: A0

Zranitelnost: B, C, G2, H, J, K2

Pohyblivost: 10 magický tvor(na zemi); 18 okřídlenec(ve vzduchu)

Poklady: oči; magické bukvice

Zkušenost: 120

Bojovnost: 0

Síla mysli: 0

Popis:

Vzhled

Větvivec je 50 coulů vysoký lesní tvor. Jeho tělo má humanoidní tvar. Celé je pokryto kůrou a zvrásněno. Kůra jim slouží jako brnění. Je magická, ale roste společně s větvivcem, nemůžou jí napadnout nějací parazité. Hlava je kulatá o průměru 8 coulů, je na ní špičatý nos, uši a kulaté oči, ve kterých svítí malé červené světýlko. Po jeho smrti lze kameny, které mu slouží jako oči, vyjmout a alchymista z jednoho může vydestilovat 1-3 magy. Oči jsou nejvýraznější o půlnoci.Tyto kameny se dají prodat u většiny zlatníků za zhruba 15 zl (obě). Tato cena se může měnit podle místa kde se prodává. Na hlavě dominují veliká ústa, která jsou plná ostrých zubů. Hlava je porostlá mechem. Tento mech je magický, ale může normálně růst. Slouží mu kvůli maskování. Jeho ruce i nohy jsou perfektně ohebné, proto se také tak rychle pohybuje mezi stromy. Tato rychlost se mu hodí při lovu zvířat (viz níže). Ale ruce i nohy jsou velice vyzáblé a vypadají na pohled nepoužitelně. Na každé ruce má 5 prstů, které hojně využívá. Celé jeho tělo je navíc místy porostlé bukvicemi(viz níže). Jeho tělo (hrudník a břicho) je velice útlé má průměr jen 8 coulů. Jeho vzhled je velice nenápadný, skoro až nepostřehnutelný. Vyskytuje se ve dvou podobách. Přirostlé a volné. Pokud je v přirostlé podobě, tak je připjat k buku a jeho životní činnosti jsou omezeny. Pozor v této podobě je ho možno zranit obyčejnou zbraní, ale nelze ho nijak rozeznat od normální větve, protože si bere její podobu. Tuto podobu na sebe bere většinou na podzim a v zimě. Spí velice tvrdým spánkem. Když spí, tak není schopen vnímat své okolí. Na jaře se probouzí a pomalu se zase vrací zpět k normálnímu životu. Ale mohou ho probudit lidé, kteří vyrazili nasekat dříví a přitom si spletli větev s větvivcem. Pokud ho odseknou, tak se na ně snese velká spousta nadávek, ale nejsou napadeni, na to je větvivec příliš slabý. Po náhlém probuzení mu trvá 2 směny, než se zase ubere ke spánku. Ve volné podobě se pohybuje po zbytek roku. Stará se o své potomky a občas rozpravuje obecnou řečí s lidmi ( ale jen ti dobří větvivci). K řeči přišel při svém vzniku, kdy omylem tuto schopnost získal a další generace se jí již nezbavily. Proměna z jedné podoby do druhé trvá 2 směny.

Výskyt

Větvivec se vyskytuje pouze v bukovích lesích. Vždy si najde úkryt v koruně buku, upravuje si jej podle svých vlastních představ. Tahá si tam nějaké větvičky a listy. Tím si úkryt dělá pro sebe pohodlnějším. Úkryt skoro není možno objevit, na postřehnutí úkrytu je past obr-10-postřehnutí/nic. V úkrytu stráví celý svůj život. Nikdy se nehne ze svého lesa. Lesem se rozumí plocha porostlá stromy na ploše tak 40 hektarů, ale tam se vyskytuje více skupin. Pokud les postihne požár, nemůže se přesunout, snaží se ohni utéct a většinou se mu to daří (celý les většinou neshoří). Jestli jsou v lese nějaké dřevorubecké sruby, ve který stále pracují dřevorubci, snaží se je odtamtud vypudit. Při vypuzování spolupracuje s jinými větvivci, ale jen v rámci skupiny. Nejraději žije v blízkosti řeky nebo jiného vodního zdroje. Nejšťastnější je pokud žije na letitém buku u čistého pramene, někde v hloubi lesa. Je spjat s bukem kde je jeho úkryt. Pokud začne buk hořet v důsledku požáru, musí se ,ač nerad, přesunout do jiného buku. Pokud je buk napaden nějakým parazitem, který buk postupně zničí, tak se větvivec opět přesune. Snaží se však vydržet co nejdéle. Větvivci trvá 3 dny než si na nový buk zvykne. Jsou známy případy, kdy si obzvláště bohatí nechali nasadit na svůj buk ve své zahradě větvivce jako ozdobu. Pokud se mu tam vytvoří dobré podmínky, tak tam zůstává a je jedno jakého je přesvědčení. Bohatí lidé platí hodně peněz za chycení a přinesení větvivce.

Vznik

Větvivci jsou výsledkem nezdařené ho pokusu dvou druidů Lýkovce a Bukomila. Ti přímo nenáviděly kácení lesů a pokusily se dát lesu dobrou věc na obranu. Věděli, že jsou nejvíce ohroženy bukové lesy a proto se rozhodli dát lesu možnost, aby se mohl sám bránit. Bohužel, při tomto pokusu, který se nezdařil, došlo k úniku velkého množství magenergie. Tato volná magenergie začala působit na buky. U 5% buků v jednom hvozdu, došlo k tomu, že se část větví odloupla a z těchto větví vznikli první větvivci. Nic se nedělo, druidové řekli, že se pokus nezdařil a podle toho co věděli říkali pravdu. Větvivci se začali rozšiřovat i do okolních hvozdů a později se u nich projevila rozdílnost jejich přesvědčení. Rozdělili se tak na dvě zhruba stejně početné skupiny. Množí se dělením.To probíhá pouze za příhodných podmínek. Těmi se myslí svit měsíce v úplňku, pramen říčky či řeky. Každý větvivec se může dělit jen jednou za rok. Probíhá to tak, že si stoupne do tekoucí vody za svitu měsíce a začne se soustředit. Po dobu 10 směn nesmí být vyrušen, jinak dělení selže. Postupně se z něj odděluje nový jedinec. Větvivec, který stál na počátku dělení je na 8 směn oslaben a musí se uchýlit do úkrytu.
Narozený jedinec musí ve svých první 10 týdnech být v úkrytu toho, z koho se oddělil. Plně vyvinutý jedinec se zněj stane v 4 letech svého života. Liší se tím, že jeho kůra je světlejší a jeho bukvice se nedají použít.

Chování

Větvivci tvoří skupiny o 5-10 jedincích. V této skupině si pomáhají a podporují se. Skupina je z větvivců, kteří žijí v bucích blízko sebe. Jak sem psal již výše dělí se do dvou skupin podle přesvědčení na zmateně zlé a zmateně dobré. Ti dobří se drží v hloubi hvozdů. Ale občas se vydávají do okrajních částí hvozdů, kde mají možnost si promluvit s některými lidmi. Tito lidé musí být povahou dobří a rozhodně ne takoví, kteří by všechno prozradily. Tyto lidi poznají podle jejich skutků v lese a nebo jim to řekne druid. Dobří větvivci jsou raději, když jsou v tajnosti. Jsou si vědomi, že vznikli omylem, ale nijak jim to nevadí. Dobří mají velmi dobré vztahy s druidy. Pomáhají jim, kde můžou. Jedna z mála věcí, které však neudělají je zabití jiného větvivce. Mnohdy jsou známy případy, kdy se skupinka větvivců přestěhovala do blízkosti druida a se vším mu pomáhala.

Ti zlí větvivci si uvědomují, že vznikli omylem v důsledku lidské činnosti. Proto se snaží lidem uškodit. Druidi se je snaží vyhubit, ale moc se jim to nedaří. Sami zlí větvivci mají z druidů velký strach a snaží se jim nelézt do cesty. Les sám je na ně krátký, protože jsou vůči jeho kouzlům imunní. Lidem škodí tak, že ku příkladu tahají kusy dřeva na cesty, které lesem vedou. Nebo se snaží vyděsit koně, kteří táhnou vozy. Proti dřevorubcům používají zastrašování a případně jim přes noc schovávají jejich sekery. Nikdy však na lidi nezaútočí, pokud to není nezbytně nutné.

Zlí i dobří větvivci jsi jdou navzájem z cesty.

Boj

Větvivci mají dva důvody proč bojovat. První je ten, že v lese je nějaké zvíře či smečka, která lesu hodně škodí. Větvivci to vycítí a pokud se jedná smečku, která se vyskytuje blízko nich, tak se vydají jí napadnout. Mají taktiku. Obvykle je ve skupině pozorovatel, který cíl najde. Ten zavolá skupinu a ta se na cíl přesune v korunách stromů. Pak seskočí a zaútočí. Při tomto skoku si přičítají +3 na útočnost. Snaží se napadeného spíše zastrašit než zabít. Jestli však napadený bude mermomocí chtít bojovat, tak větvivcům nezbyde jiná možnost než cíl zabít. Pokud je větvivec zaskočen lidmi a zahnán do kouta tak, začne strašlivě křičet o pomoc. Tento křik se nese do vzdálenosti 2 mil a všichni větvivci, kteří ho uslyší, okamžitě vyrazí na pomoc. Křik je vyslán na určité zvukové frekvenci, takže lidem nevadí. zní jim jako normální výkřik. Ale větvivcům zní jako volání před smrtí. Zatímco se pár z nich bude věnovat boji proti útočníkům, zbytek vyleze na stromy a napadne je. AVŠAK NIKDY LIDI NEUSMRTÍ! Jejich slabiny jsou oheň a sekyry. Pokud je na ně útočeno sekyrami, tak si větvivci od hodu na obranu odečítají 3.

Zvláštní schopnosti

Magická bukvice

Na větvivci roste 5-14 magických bukvic. Má je už od narození a bukvice rostou s ním. Ale už od mládí jsou použitelné. Pokud si ji utrhne a nepoužije ji, tak ztratí svou magickou moc za 1 směnu. Nikdy si nenechá své bukvice utrhnout od někoho jiného. Bukvice ztrácí svou moc se smrtí svého větvivce. Má spoustu využití. Pokud je větvivec na útěku, tak si může jednu bukvici odtrhnout a zahodit ji. Po dopadu z ní začne vycházet hustý dým, který zaplní území asi 2 sáhy vysoké, 3 sáhy široké a 3 sáhy dlouhé. Pronásledovatele to přinejmenším zaskočí a tak může větvivec získat čas na zmizení v korunách stromů. Tento dým není nějak magický a ti kteří jím proběhnou nejsou nijak omezeni. Další způsob využití jim poskytuje možnost, aby pomohli lidem. Používají ho jen ti dobří. Bukvice může vyléčit jakoukoli přírodní otravu, pokud je to nejpozději 20-ti kol od otravy. Tímto však nelze vyléčit zranění způsobené vyrobeným jedem byť s přírodním základem. A poslední způsob využití je zásoba magenergie. Můžou bukvici darovat alchymistovi. Z této bukvice lze vydestilovat 10-30 magů. Bukvice po utrhnutí ztrácí svou magenergii a to rychlostí 1 mag za 1 směnu. Po usmrcení větvivce i bez utrhnutí je rychlost stejná.

Léčba stromů a schopnost se stromy

Větvivec při spolupráci s druidy ví o nemocných stromech. Nevýhodou je, že nemůže léčit stromy, které obývají větvivci. Pokud najde nějaký neobydlený strom, který potřebuje vyléčit, tak ho začne uzdravovat. Léčba spočívá v tom, že větvivec splyne se stromem. Splynutí znamená, že větvivec vstoupí do stromu, a uvnitř začne hledat zdroj problému. Problémy s lýkožrouty mu trvají kratší dobu, něž nějaká choroba, která strom rozloží zevnitř. Větvivec je také schopen stromem procházet. Prochází rychlostí 1 sáh za 2 kola.

Přidáno:

Přečteno: 0

Hlasovalo: 30

author_nick:

Diskuze

 Uživatel úrovně 0

Dílo je velmi povedené. Líbí se mi. Nějaké mušky tam ale jsou:

1.: Na dvou místech máš špatně interpunkci - "," se píše před spojku, ne za ni.
2.: Útočné číslo je moc velké na to, jak jsou malí. S pusou velikosti maximálně jako je ta lidská (když ji budou mít od ucha k uchu) toho taky moc nepokoušou. Podle mě by měli být stejně vysocí jako lidé, nebo jen o trochu menší.
3.: Válec dřeva o průměru 8 cm by neměl tolik životů - Ani pro dobrodruha na 1. úrovni by neměl být větší problém rozpůlit ho napůl, samozřejmě po úspěšném zásahu. Spíš bych mu zvýšil OČ, jako že jsou mimořádně obratní.
4.: Jak daleko doskočí? Je to jen taková technická otázka, žádný vážný nedostatek. Na okrajích lesa, kde jsou stromy řídčeji by to ale mohla být celkem zásadní otázka.
5.: Tak dokonalá forma životy by nevznikla zcela omylem. Spíše by se ti alchymisté snažili něco jako větvivce vytvořit, ale nakonec by to vzdali s tím, že se to nepovedlo. Opak by ale byl pravdou. Je to jen můj osobní názor...
6.: S tím křikem je to fyzikálně blbost. V hustém lese (kde větvivci žijí) by se křik šířil jen na podstatně menší vzdálenost, na louce by to možná odpovídalo. Pokud by se měl křik všude šířit stejně daleko, muselo by se jednat o zvukové vlny na nízké frekvenci, to by ovšem jako křik rozhodně neznělo. Do světa Drd ale fyzika nepatří, takže toto uvádím jen jako námět k zamyšlení, zda by se alespoň nějaké fyzikální zákony neměly do Drd zapojit - dost věcí tam funguje stejně, jako u nás v normálním světě.
7.: S tím kouřem u bukvic - takhle malý kouř by větvivci ve volné přírodě asi moc nepomohl a v lese si s ním moc lidí dát závod nemůže.
8.: Já mám rád příklady nebo prolínání textu s příběhem, ale na absenci těchto komponet už jsem si celkem zvykl...

Zdá se mi to velice dobré. Škoda, že zjev větvivců plně nesouhlasí s jejich vlastnostmi.

Hodnocení:
Nápad: 100% ... To je skvělé
Zpracování: 60% ... Pár systémových dodělávek.
Použitelnost: 40% ... Bohužel, v družině se třemi lidmi je jen 30% pravděpodobnost, že se to bude dát použít (10% u každého, že z něj bude druid). Mohou se sice použít jako doplněk i když v družině není žádný druid, i tak to ale nepatří k nejpoužitelnějším. Nedělej si s tím ale hlavu, originalita je vždy na úkor použitelnosti a i když ty jsi v tom neobstál na výbornou, pochválit tě za to rozhodně můžu. Určitě jsi v tom obstál.

Celkově: 67% ... 3* - Škoda, chtěl jsem ti dát 4, ale boužel. Po sprůměrování zjišťuji, že na to nemáš. 3* jsou ale dobré. Dílo jako celek se mi líbí, ale z objektivního hlediska to není úplně ideální. Přesto ti gratuluju. Po docela dlouhé době jsem si zase přečetl kvalitní příspěvek.

Jen tak dál. Možná by to chtělo prokonzultovat s více lidmi. Je to sice zajímavé, ale věcně tam je na můj vkus až moc nesrovnalostí (samozřejmě na dílo, co si brousí zuby na nejvyšší post, proti běžným dílům je to "idýlka"). Držím ti palce do další tvorby. Ahoj...


...Firefanatic


P.S. Hodně věcí v mé kritice se ostatním nemusí líbit. Toto je můj názor, pokud mi autor blíže objasní svůj záměr, jsem ochoten pravit své hodnocní na 4*.


 Uživatel úrovně 5

Co šlo bylo řečeno v prních několika komentářích. Co se mě týče, mohlo to být lepší, neni to špatné. Líbí se mi to. 4*


 Uživatel úrovně 0

Sir Humphrey
Zvířata i les se budou více bát dýmu, protože to značí požár. Mlha zvířatům tolik nevadí jelikož využívají mnohem více než člověk pachy.


 Uživatel úrovně 0

Sir Humphrey
Bylo poměrně těžké najít ve tvé kritice nějaké dotazy, ale přece se nějaké našli.

Bydlí nejradši u pramene řeky, protože tam bývají stromy velice silné a zdravé a to potřebuje.

Ano i v bažině pokud je tam nějak buk, se může větvivec vyskytovat.

A k poznámce u boje. Tato příšera v MS byla.

s úctou


 Uživatel úrovně 0

Nehodlám zůstat stranou.

Opět do mlýnku krititky přispěji svými drobnými malichernostmi, které vás budou pravděpodobně velice rozčilovat. Nic naplat, už mě tady jednou máte, a to se mě tak snadno nezbavíte...

Parametry
Tam jen jedna připomínka; ÚČ je trošku zmatené. Ty hodnoty (tedy 4+1 a 3+3) jsou pravděpodobně ÚČ, ne síla a nějaká hodnota, ale útočné číslo, a to by mělo být, pokud se nemýlím, zapsáno (v tomto případě) 4/+1 a 3/+3. Je to jen drobnost, která se při hraní ztratí a mé hodnocení nijak nezhoršuje, ale mělo by se na to pamatovat.

Vzhled
Budu chytat za slovíčka; "(...) 50 coulů vysoký lesní tvor(...)". Já si tedy pod pojmem lesní tvor představím spíše veverku, kance, nebo tak něco, v žádném případě bych mezi lesní tvory nezařadil enty, huorny (kdo četl Pána prstenů, ten ví), chodící mechy apod. Jde mi to prostě proti srsti.
Chvíli jsem si myslel, že kulatá hlava je pro tohoto tvora trošku zvláštní, ale pak (když jsem coulů odstavec pečlivě studoval), jsem si všiml toho údaje "8 coulů (...)", který věci uvedl na pravou míru. Kdybych to však přehlédl, nebo z nudy přeskočil (tím nechci naznačit, že příspěvek je nudný, to bych opravdu nechtěl! mám rád chodící rostliny a dřeviny - ostatně, goblini přeci milují živé dřevo), pak je jeho představa o Větvivci poněkud mlhavější.
Možná by se mi hodila nějaká tabulka na to maskování magickým mechem. Nic není dokonalé, a každé maskování má nějakou slabinu. Je viditelný infraviděním? Vycítí ho hobit nebo pes?

Výskyt
Myslím, že tady není co dodat, protože se těžko budu přít s autorovou představivostí a fantazií. Přesto bych ale rád položil otázku, proč si větvivci zakládají obydlí nejradši u pramene nebo řeky? Bylo by možné na větvivce narazit třeba v bažině (jsou-li tam buky)?

Vznik
Zde žádná připomínka, pouze bych rozdělil Vznik na odstavce Vznik a </b>Rozmnožování</b> nebo Vznik a Historie. To je ale bezvýznamná připomínka.

Chování
Myslím si, že tady podal autor jasné a logické vysvětlení myšlení větvivců. Žádná výtka, jen pochvala. :-)

Boj
Mám dojem, že tady šlo něco ještě vylepšit, ale nemohu přijít co, takže za tento odstavec autorovi hodnocení snížit nemohu. Ale propříště bych mu doporučil Moudrou Sovu.

Zvláštní schopnosti
U magické bukvice bych spíše než dým použil slovo a schopnost mlha, protože zvířata a les vůbec se mlhy "bojí" méně než dýmu.

Hodnocení
Oh, jelikož jsem tady neřekl žádný závažnější zápor, než mé obvyklé malichernosti, musím rozhodnout mezi 4* a 5*. Podle mě je to nadprůměrná práce, která představuji zajímavou stvůrku do gobliní klícky. Ale jelikož bych už rád prorazil tu mou bariéru nízkého hodnocení, dávám Hasielovi 5*. S drobným a neznatelným přimhouřením oka.

s úctou


 Uživatel úrovně 0

Myslim, že jsem se k tomuto dílku vyjádřil dostatečně už v MS a už tam se mi dílko líbilo. Takže teď se vyjádřím stručně. Nápad se mi líbí, a i když zpracování není úplně super, rozhodně není špatné. Já osobně dávám 4* a komu se to nelíbí, ať mi klobouk políbí :-)


 Uživatel úrovně 0

Suk:

No s Tvou kritikou mohu jen souhlasit. Ale jediné co Ti mohu vytknout je, že se bestie jmenuji Větvivec a ne Bukvivec, jak jsi ho nazval Ty.


 Uživatel úrovně 0

Tak: No podle mě je to velice dobrý nápad vytvořit Větvivce… JE to docela užitečná ,,potvůrka´´ … Obzvlášť se mi líbí ty jeho bukvice…je to velice dobrý systém úniku…. No ale jednomu nerozumim.
Když Větvivce někdo vyruší při dělení, za jak dlouho se o to může pokusit znovu??

A ještě něco….. jak tam píšeš, větvivec pozná když se něco děje s lesem, a jak? To má nějakou zvláštní psychickou schopnost? Nebo to jen pozná, když ten problém uvidí?

Dále by mě zajímalo, jestli se může třeba přidat k družině??? Nebo jen zůstává v lese…

Tak verdikt: Zpracování: 3* (Myslím tim, podání autora atd..)
Originalita: 4* (Myslím tím, no, prostě originalitu, nic víc za tim nehledej)
Tvor: 5* ( Myslim tím, celkový vzhledc tvora, jeho schopnosti atd..)
4*
Tak jsou to 4*…Blahopřeji..
S úctou a omluvou k malému ,,nedopatření´´
.. ..Salem


 Uživatel úrovně 0

LA: Prostě to pozná, jak ty poznáš, že v domě někdo bydlí, i když tam zrovna nikoho nevidíš, on vidí detaily a všimne si úkrytu.


 Uživatel úrovně 0

Suk
Díky

Hasiel
A jak to tedy pozná? Když ho tam nevidí? Podle nějakého pachu? Nebo něčeho podobného?

Mě to přirozené nepříjde...