Bestiář

Pavoučice lyrová Hodnocení: Geniální

Autor:
Přidáno:
Hlasovalo: 29

Skupina: Hmyz

Životaschopnost: 1 život

Útočné číslo: 1/-20 + zvl.

Obranné číslo: (5 + 0) = 5

Odolnost: 5

Inteligence: 1

Velikost: A0

Zranitelnost: zvíře*

Pohyblivost: 10/ hmyz

Poklady: viz. níže

Zkušenost: 2

Bojovnost: 1

Síla mysli: 0

Popis:

vytrvalost 10/hmyz
zvl. = Jed Odl ~ 1 ~ nic/ stínový život
* vůči jedům vlastního rodu má dvojnásobnou odolnost

"Už vím, proč pavouci nosí štěstí, tenhle mi za týden vynesl kupu zlaťáků."

Zvonimír, potulný bard

Vzhled

Tento malinkatý pavouček má několik svých osobitých znaků a tvoří vlastní odnož od celé skupiny pavouků. Podle vzhledu by k nim měl bezesporu patřit, ale liší se svým chováním a inteligencí.

Hlavohruď se zadečkem má velikost asi jeden coul. Hlavohruď není oddělena stopkou od nečlánkovaného zadečku, stejně jako u všech pavouků. Chloupky jsou husté a dokonale pokrývají celé tělo. Mají tmavě šedou barvu a na zadečku je černá kresba kruhovitého tvaru (u samečků sluncovitého - s paprsky). Pod chloupky je tělo tmavohnědé. Na konci zadečku jsou klasicky umístěny snovací bradavky se snovacími žlázami produkujícími "hedvábnou" pavučinu. První pár končetin je výrazně delší než ostatní. Jsou asi dva a půl coulu dlouhé. Druhý a třetí pár měří něco málo přes coul a čtvrt a čtvrtý pár má dva couly. Na hlavě je umístěno smaragdově zelené tzv. osmioko. Na rozdíl od všech ostatních pavouků má na hlavě malá špičatá, chlupatá ouška. Jde o vyústění dokonale vyvinutého sluchové ústrojí. Jejich sluch je ještě o "třídu" lepší než u lidí, elfů apod. s tzv. absolutním sluchem. Tento sluch by se dal přirovnat ke krollímu ultrasluchu. Pro zjednodušení se bere jako pravidlově totožný.

* Sameček je stejně velký jako samička a platí pro něj stejné parametry.

Výskyt a trocha historie

Pavoučice lyrová žije v tropických, někdy až subtropických oblastech. Její domov je pro pavouka trochu neobvyklý. Drtivá většina z nich si utkává své pavučiny na dutých stoncích tawby. Tawba je bambusu podobná rostlina, rostoucí nad mokřinami. Jednoho dne se stalo, že jakási pavoučice vlezla do loutny potulnému bardovi. Zařídila si zde skrovný byt na ploše neupraveného dřeva, kde si utkala síť z "hedvábného" vlákna. Domovem se jí tak staly ladící kolíčky a malé otvory ve tvaru písmene ´f ´, v ozvučnici. Jakmile bard zahrál na svůj nástroj všiml si, že loutna zní bohatými, jako zlato znějícími tóny, čemuž tak dříve nebývalo. Po chvíli zjistil, že zvuk je měněn podivuhodnou pavučinou uvnitř loutny. Od té doby měl vždy plný klobouk a stal se vítaným návštěvníkem nejedné knajpy či zájezdního hostince. Uplynulo již mnoho let a toto tajemství se díky synovi starého barda dostalo k uzavřenému kruhu lidí. Nyní je jejich celoživotním pokladem předávaným z generace na generaci. Těchto pár bardů se vydává do tropické oblasti odchytit si pavoučici, aby se usadila v jejich nástroji. Ta tak vyměňuje stonek tawby za rezonanční desku z jedle. Zatím je toto tajemství velice přísně střeženo, a tak jsou pavučnice odchytávány pouze v nepatrném množství. Ovšem je jen otázkou času, kdy si po pár korbelech lahodného moku pustí někdo pusu na špacír.

Život a chování

Podobně jako domov pavoučic je neobvyklý také jejich život. Téměř celý den tráví utkáváním pavučin na tawbách, z nichž poté vyluzují pohádkové tóny. Svými končetinami drnkají na pavučinu, jako bájní umělci na harfu. Pavouci a pavoučice hrají jeden s druhým dueta, někdy harmonická jindy zas energické kontrapunkty. Na své sítě hrají, aby přilákali svou kořist. Na nebohou oběť číhají zespod sítě a poté ji omotávají lepivým vláknem. Teprve pak nasávají hltanem tekutou tráveninu. Živí se drobným hmyzem (ovšem pokud jsou v loutně nepohrdnou ani starou můrou) a mohou i dlouho dobu hladovět, podobně jako pavouci. Žijí osaměle, až na několik týdnů strávených v matčině kokonu, utkaném z pavučiny. Z něj se vylíhnou desítky mláďat z nichž přežije pouze zlomek. Většina padne za oběť kanibalismu. Potom jednoho dne malí pavoučci vyšplhají vzhůru na tawbu, hodí své nitky do větru (babí léto) a odplachtí pryč, hledat si nový domov. Ty nejkrásnější melodie hrají pavoučice (samičky) v době namlouvání. Samotné objetí ovšem trvá jen několik okamžiků a partner, jenž se tak ochotně odevzdával tomuto spojení je sežrán. Samci se tedy povětšinou dožívají 2 let (tedy do prvního oplodnění), zatímco samice obvykle 10-12 let. Pavoučice má také jednu velkou smůlu a to, že stejně jako bambus je hojně odsekávána i tawba, a tak musí i několikrát za život měnit a stavět obydlí. Platí též, že v zajetí se dožívají mladšího věku, než ve volné přírodě.

Pavučina a hudba

Princip kouzelných tónů v loutně s pavoučicí je velice jednoduchý. Jakmile bard sklouzne prsty po strunách, rozechvěje se uvnitř loutny pavučina a zašimrá pavoučici v nožkách. Ta okamžitě odpovídá hraním o oktávu výše a v nitru loutny se tak zvuky zázračně mísí, čímž vzniká celé umění. Když naopak hraje sama, například píseň hladu, aby přilákala kořist, neprozradí vůbec nic. Samotné hraní na pavučinu je totiž běžným sluchem nerozeznatelné (pouze krollím ultrasluchem). Aby pavoučice v loutně vydržela, musí ji pochopitelně bardové nějak krmit. Jednou za čas tedy nechají v noci otevřené okno, postaví loutnu na parapet a vloží dovnitř mléko, med, trochu krve a podobných laskomin. To pavoučici zajistí dostatečný přísun hmyzu, jelikož ne každý se nechá jejím hraním zlákat. Zajímavá situace ale nastává vždy na jaře, kdy pavoučice hraje namlouvací píseň, při které přidává nejrůznější trylky. Čeká a čeká, jenomže tak daleko za ní žádný milenec nepřijde. Takto se snaží obvykle 5-7 nocí. Když zjistí, že se snaží marně, nastává období "útlumu" a pavoučice přesvědčena o své neschopnosti přilákat samečka 3 týdny ani nedrnkne.
Pavučina pavoučice lyrové je též vysoce ceněnou alchymistickou surovinou. Ale opět známou jen některými mistry. Mezi její výjimečné vlastnosti patří vysoká tvrdost a pevnost a zároveň její hedvábná hebkost, proto je v menším množství přidávána jako surovina, při výrobě některých magických oděvů, plášťů apod. (což se projeví zmenšením pravděpodobnosti roztržení oděvu). Když není příliš ušpiněna od zachycených nečistot, je velice krásná. Je tkána do pravidelných útvarů a má jemně blankytnou barvu. Cena jedné mince pavučiny se pohybuje kolem 18 stříbrňáků. Za den je pavoučice schopná utkat mince dvě.

* pavučinu vyrábí samec i samička
** pokud se do loutny dostane sameček bude hrát loutna lépe, ovšem ne tak dobře jako se samičkou. Tóny nebudou tak zajímavě přibarvené. Sameček a samička v jedné loutně nikdy společně hrát nebudou. Každý si bude hlídat své teritorium a jsou za něj ochotni položit život.

Využití ve hře

Zde uvádím několik nápadů na zápletky a zakomponování pavoučic do hry. Tyto náměty by měly posloužit spíše začínajícím pánům doupat. Ti zkušenější si jistě vymyslí jiné podle svého.

  • Už tomu tak bývá, že do jednoho kraje čas od času zabloudí dva potulní muzikanti. Jakmile se jeden o druhém doslechnou začnou si vzájemně konkurovat. Ten který neuspěje se obvykle začne potýkat s finančními potížemi a musí rychle změnit lokalitu nebo se přiživovat jak se dá, třeba i drobnými krádežemi. Pro jednoho z nich může družina sehnat pavoučici lyrovou. Je jen na nich ke komu se přidají a na vůli pána jeskyně, co vše se může po cestě přihodit…
  • Pokud je v družině někdo, kdo se umí vcelku obstojně ohánět kusem železa, mohou dostat práci od výrobce píšťal. Výrobce jim dá za úkol vybrat ty nejvhodnější stonky tawby a posekat je. Jakmile družina posekané stonky donese, píšťalář si všimne neobvyklé pavučiny na stonku. Družina tak může získat nějaký peníz navíc, ale spíše bude vyslána do terénu znovu, ovšem tentokráte pro samotnou pavoučnici (při tom všem se navíc mohou postavy dostat do konfliktu s místním druidem)…
  • Únava po dobrodružství bývá velká a žízeň po medovině či trpasličí pálence ještě větší. A tak družina vysedává v hospodě, když tu zaslechne rozhovor, který nebyl určen pro jejich uši. Dozví se tak něco, o čem by neměli mít ani zdání. Rázem se tak okruh lidí kteří vědí o pavučicích rozšířil o hráčské postavy. To se pochopitelně strážcům tajemství nelíbí, a tak se budou snažit družinu odpravit. Může tak nastat zajímavá situace…
  • Již byla řeč o vzácné pavučině. Nejen pavoučice ale i pavučina může být žádaným zbožím a pro koho jiného než pro alchymistu. Výpravy za vzácnější surovinou jsou vždy strastiplné a skýtají mnohá překvapení, ovšem odměna je také patřičně veliká, přeci jen cech alchymistů patří k nejbohatším.
  • Nejjednodušším typem zápletky bude zřejmě získání pavouka pro člena družiny vlastnícího loutnu. Nejen pro ostatní ale i v rámci družiny se dá pracovat. Odměna Vás v takovém případě asi mine ale zato zavázanost a důvěra uvnitř družiny jistě stoupne.
  • Při putování nebezpečnou džunglí se snadno utrží nejedno zranění. Postavy se dostanou do domorodé vesnice, kde vyrábí z pavučiny kvalitní obvazy. Domorodci družinu ošetří a ováží obvazy z pavučin pavoučic. Za tuto službu mohou požadovat na oplátku nasbírání nových pavučin nebo jinou pomoc, dle pána jeskyně.
  • Dovětek

    Celý příspěvek je koncipován jako nový přírůstek do bestiáře, avšak velmi lákavě (dle mého soudu) se zde nabízí možnost využití jako zlodějova přítele. Proto pokud máte ve svém světě povolání bard je to věc jako dělaná. A jestli ne, klidně se Váš zloděj může naučit hrát na loutnu. Pavoučice v loutně bude dávat jistě nějaké bonusy k získání důvěry při hraní apod. To vše už záleží na Vás. Jelikož není bard standardním povoláním nerozvádím zde podobné věci do detailů. Na závěr dovětku bych ještě podotknul, že je též možné, že máte ve svém světě jiné bardy nebo nemáte loutny. Pavoučice může být klidně i v jiném nástroji "hruškovitého" tvaru a v rukou jiného umělce. Příspěvek je inspirován povídkou. Přeji hodně zábavy.

    M.

    Přidáno:

    Přečteno: 0

    Hlasovalo: 29

    author_nick:

    Diskuze

     Uživatel úrovně 5

    Delorian: Děkuji za komentář.

    1) Myslím že toto je pravidlový problém. Dej mu obratnost podle toho, jak je obratný a je to v pořádku. Pokud mu ji tak ale dáš, má příliš vysoké Oč, což není v souladu s jednoduchostí jeho zabití. Naopak dej mu oč 1-2, potom by měl ale obratnost příliš malou. Ano snad ano, spíše bych zde volil kompromis 2-3

    2) Tohle nebyl záměr. Posílal jsem tuto nestvůru z jiného počítače, v době kdy jsem byl mimo internet, a proto jsem při odesílání spěchal (práce kvapná málo platná) a neuvědomil si, že je zde speciální kategorie pro hmyz.

    3) Ano je to také řešení, ale u pavouků (nejsem v nich moc znalý) mi nepřijde příliš časté, aby sameček pohltil samičku. A to by bylo spíš pravděpodobnější takto, když jsou oba stejní. Jinak by byla samička větší a silnější.

    4) Hm, nevlastním pravidla a ani se v podobných věcech nevyznám proto jsem všechny podobné starosti hodil na pána jeskyně.

    5) Co se týče množství vlákna tu jsem asi špatně odhadl jak vidím. Nepočítal jsem to totiž. V druhé půli, kterou mi vytýká jak vidím více lidí, jde o špatné pochopení. Nedělám pavučinu jako technologicky využitelnou věc na pletení oděvů nebo tak. To je pochopitelně nesmysl. Myslel jsem to tak, že při výrobě oděvu vložíš kousek pavučiny a pomocí magenergie vzniknou ony účinky. Nikoli množstvím pavučiny, to ani nehraje příliš roli.

    6) Díky, zde jsem si na něm dal více záležet než jindy, jelikož se jedná o trochu netypického tvora.

    Almar, Wolfi, Shelagh, Ghruagh, Desaan i: Děkuji za komentář.

    Spec. Wolfi: Jistě mohou klidně tvořit kolonie, dokonce je tvoří velice rádi. Někde v textu je dokonce zmíněno, že spolu často „pro radost“ hrávají. Snášejí se velice dobře. Jak již název tvora napovídá uslyší zvuk podobný lyře. A co se týče vydávání ultrazvuku, pak jsem neměl k čemu jinému tento zvuk přiřadit, abych pro něj nemusel vytvářet spousty nových pravidel.

    Chrochtal: Děkuji za komentář.

    1) Hlavohruď a zadeček mají jeden coul – tím je myšleno obojí dohromady. Pokud by měli oboje jeden coul, napsal bych buď : hlavohruď i zadeček mají 1 coul nebo hlavohruď a zadeček mají každá jeden coul. Navíc tělo může někdo brát i s končetinami. Musel bych napsat tělo bez končetin.

    2) Předpokládal jsem, že to nikoho ani nenapadne, bez kusadel by nemohl nijak fungovat ani by to snad nebyl pavouk.

    3) Kusadla velká? Jednalo by se o milimetry a velmi malé jednotky, myslím že milimetrová velikost kusadel je zanedbatelná, i vzhledem k tomu že z 99,9% žádné postavě nic neudělá.

    4) V textu je psáno že si dělají domov ve stoncích tawby. Tawba na poušti neroste, čili je zřejmé, že tam nebude žít ani pavoučice.

    5) Myslím že výraz utkáváním je naprosto pořádku, jedině může znít trochu neobvykle a málo používaně, ale nejsem češtinář.

    6) Ano, jde spíše o učesání věty, myslím, že to každý pochopil.

    7) Některá zvířata si ale na život v zajetí zvyknout nemusí. Také bych vzal ohled i na to, že v dnešní době jsou podmínky v zajetí jiné než v dračím doupěti.

    8) Máš pravdu ale nejedná se přesně o ultrazvuk, ten jsem vzal pouze pro zjednodušení pravidel. Tohle jsme asi příliš nedomyslel…byla by to patrně chybka. Ale je to přeci fantasy.

    9) Pravda. Špatná definice.

    10) Díky, přesně kvůli tomu to dělám.

    Naj: Díky za komentář:

    1)Zranitelnost hmyz není, ta je dobře. Pohyblivost je taky dobře. U skupiny jsem se uklikl, nyní už je to opraveno.

    2)Mysli si co chceš, nevím proč by nemohl být stejně velký, těch pár čísel dopsat není žádný problém, nevím proč by to měla být lenost. Chtěl jsem, aby se pavoučice lišila od běžných pavouků ve více věcech.

    3)Na živo ne, ale na obrázcích jsem jich viděl několik a i s efkovým tvarem.

    4)To mléko se nelije přímo do loutny, dává se do kalíšku na ni. Lít něco do loutny by mě nikdy nenapadlo.

    5)Rozuměj tomu „kratšího věku“.

    6)Tohle bych pro hru nepotřeboval, proto jsem to tam nepsal a ani nevím, beru to jako, že žiju ve světě fantasy, kde všechno nemá svůj zákon, příčinu a důsledek.

    7) Pavučina není příliš zdařila, již zmiňovali jiní, přiznávám. Ale že je levná a silná bych neřekl, věc názoru. U různých Pánů jeskyně stojí pivo různě. Udělat cenu aby vyhovovala všem je nemožné.

    8)Nikoho k ničemu nenavádím. U mě ve světě by ji měl do dvou týdnů obstaranou. Já nehraji na evropském kontinentu ani v době středověku. Navíc v dovětku je tohle všechno ošetřeno.

    9)V lyře by asi nežila, jmenuje se pavoučice lyrová kvůli jí vyluzovaným tónům, které se zvuku lyr podobají.

    M.


     Uživatel úrovně 0

    Všechno už bylo podle mě vytknuto. Nemám k tomuto velmi dobře propracovanému dílu co dodat. Snad jen to, že je to oprvdu pěkné, ale podle mě to na pět neni. Promiň, ale myslím že čtyři hvězdy stačí....

    Ale pořád je to nadprůměrné dílo...

    S pozdravem Desaan


     Uživatel úrovně 0

    Vynikající příspěvek. Malá, jednoduchá a nemagická nestvůra, přesto může do hry přinést mnoho věcí.


     Uživatel úrovně 0

    Jo a ještě mě napadlo:
    Jmenuje se pavoučice lyrová a žije v loutně. Zajímalo by mě kde V lyře by žila...
    Jinak oceňuji, že se nejedná o bijeckou potvoru a drobných úpravách jí určitě i použiju...


     Uživatel úrovně 0

    Morter:
    Co mě zaujalo při čtení u čeho bych rád viděl vysvětlení:
    1) Zranitelnost a skupina zvíře, když pohyblivost je hmyz.
    2) sameček je stejně velký jako samička - vysvětli mi prosím co tě k tomuto tvrzení vedlo. IMHO to byla lenost psát dva popisy místo jednoho, ale třeba budu překvapen.
    5)"Domovem se jí tak staly ... a malé otvory ve tvaru písmene ´f ´, v ozvučnici" Asi jsi loutnu nikdy neviděl, protože jinak by jsi věděl že má pod strunami pouze kruhovitý výřez, který je naví obvykle pokrytý žezbářským ornamentem (tudíž bytam nemohla být pavučina). Obač mže být bez řezby, ale vadími, že mystifikuješ témi smyčcovými Fky.
    4) lití mléka do loutny - kapaliny a vlhkost dřevu škodí(vlní se) a kazí tak výsledný zvuk.
    5) Nějak si neumím vyložit: "dožívají se mladšího věku." Napadá mě A-umírají ještě jako maldé; B-když umírají vypadají jako zamlada; C-jejich druh se dožil mladšího věku(např. neolitu) sory, ale tohle je fakt neohrabaná formulace, která mi narušila plynulé čtení.
    6) Zajímá mě jak jejich neslyšitelné hraní podbarvuje tón, natož hraje kuntrapunkty. "Samotné hraní na pavučinu je totiž běžným sluchem nerozeznatelné (pouze krollím ultrasluchem)."
    7)pavučina A-je přesílená B-vyrobí jí moc C-je moc levná(když zná pavoučici jen pár bardů) D-výraz "pavučina je tvrdá"
    8)Nelíbí se mi kombinace evropského barda a putování džunglí. Co y tam dělal? Navíc byla ve středověku(období bardů s loutnou) tato vzdálenost takřka nepřekonatelná(jen si vzpomeňte jak dlouho trvala Polovi ceta do Číny. zajímalo by mě jak ji muzikant přežil. Při dožití 10-12 let by našel středně starou pavoučici (6 let) dalších 5 let by cestoval zpátky, a pak by mu po roce umřela a moh by jet dalších 5 let pro novou. Navíc by mě zajímalo jak by tokový změkčilý bard cestu přes pouště do tropů přežil...
    Navíc takto(tvé náměty) navádíš začnající PJ k nerealistickému cestování.
    PS: Já ososbně jsem zastánce, družinka procestovavší jedno větší království, nikoli celou planetu. Navíc není v džugli až zas tolik zajímavých zápletek jako ve městech.
    Mé hodnocení:
    nápad: **** -škoda, že nebyl původní, ale já už někdy o něčem podobném taky slyšel. Že to byla povídka si nevzpomínám.
    zpracování: ****-byli chyby ale ne zásadní(dají se snadno změnit) jinak nadprůměrná kvalita
    propracovanost: *****-pár perfekních vychytávek
    použitelnost: ****-až na nějaké chyby
    vyváženost: ****-pavučinam, jiank čísla dobrý
    Celkem: ****-ač na první pohled jsem chtěl dát pět.
    Jiank se mi příspšvek velmi líbil.
    Cum cultu Naj II.

    Delorian: IMHO je to první číslo obratnost a ne odolnost


     Uživatel úrovně 0

    Tak jsem se konečně po dlouhé době dostal do bestiáře a narazil jsem na tento příspěvek. Hned zkraje musim říct, že se mi fakt líbí. Jednak díky skvělému zpracování a taky proto, že mám pavouky rád. Každopádně pár věcí jsem tam našel, ale jsou to většinou jenom hnidopišské poznámky, ve kterých si libuju :-)

    Vzhled:
    Tak tady bych měl pár dotázečků
    1. Hlavohruď a zadeček mají 1 coul. Jako že má hlavohruď 1 coul a zadeček 1 coul, nebo oboje dohromady má 1 coul. Pokud je to druhá možnost, bylo by možná lepší napsat, že délka těla je 1 coul, bylo by to přehlednější...
    2. Vůbec ses nezmínil jestli mají kusadla. Teda předpokládám, že maji, ale to, žes to nenapsal by mohlo způsobit, že nějaký otravný hnidopišský uživatel ti bude vyčítat, že to tam neni :-).
    3. A tím se vlastně dostávám k dalšímu bodu. Jak jsou kusadla velká... pokud je teda má, jako že asi ano.
    Ale to jsou všechno jenom ksmetické vady a nepodstatné chybičky, takže je to v pohodě

    Výskyt a historie
    Tahle kapitolka je podle mě ok a nic jsem tam nenašel. Jenom musím podotknout, že nejsou tropy jako tropy a subtropy jako subtropy. Asi těžko se budou vyskytovat na pošti, kde se moc mokřin nevyskytuje, ale to jenom na okraj.

    Život a chování:
    Tak to nebudu zdržovat, tady bych taky něco měl.
    1. Slovo utkáváním zní dost divně, já bych tam dal spíš klasické tkaním (Bože já jsem ale hnidipich)
    2. "mohou dlouho dobu hladovět, podobně jako pavouci" Tahle věta je ok, až na to, že pavoučice jsou pavouci, takže tady by bylo spíš namístě podobně jako ostatní pavouci.
    3. Že se v zajetí dožívají méně je zvláštní, protože většinou se zvířata chovaná v zajetí dožívají významně vyššího věku než ve volné přírodě.

    Pavučina a hudba
    1. Tak to mi trochu nedává smysl. Když je píseň k přilákání potravy slyšet jenom ultrasluchem, tak jak je možné, že jí slyší hmyz, který podle mě rozhodně ultrasluchem vybaven není.
    2. Že by byla pavučina tvrdá a pevná to asi ne. Spíš bych řek pevná a pružná, ale tvrdá rozhodně ne...

    Využití ve hře
    To se mi u tvých příspěvků líbí, protože je to velmi užitečné pro začínající PJ-e a může to spoustě lidem fakt pomoct.

    Závěrem
    Tenhle příspěvek se mi vážně líbí a určitě si zaslouží 5*

    Chrochtal

    PS: Jakou povídkou ses isnspiroval?


     Uživatel úrovně 5

    Příspěvek se mi velmi líbil, jediné výky, co bych měla (vysoké OČ a nadprodukce pavučiny), už zmínil Delorian.


     Uživatel úrovně 5

    K tomu vláknu a lanku. Ak by bolo hrubé 5 mm (čo už je nepoužitelné na účeli vplietania do šiat a podobne) bude dlhé 159,24 mm. Ide o to, že tolkoto pavučiny pavuci niesu chopný vyprodukovať za x svojich životou. Spracovanie pavučiny je utopia v modernom svete, nielen preto, že ej to technologicky obtiažne (toto by sa dalo vo fantazy svete riešiť magiou), ale aj preto, že je to strašne nedostatkový material (teda pavučiny je dosť, ale rozhodne nie na technologické spracovanie).


     Uživatel úrovně 0

    Moc pěkné to bylo už v MS, tady jenom podotýkám k Delorianovi: Pokud máš pravdu, pak ovšem bude spletené vlákno o průměru 5 mm (jako tenké ocelové lano) dlouhé 159,24 cm = 1,5924 m. To snad není tak hrozné. Mě se to moc líbí, není to Killing-Machine a proto dávám za 5*


     Uživatel úrovně 0

    Me by pouze navic stacilo, pokud bys mi vysvetlil, jak funguje pisen hladu. Co uslysi kroll, pokud ji ma jeho druh bard v loutne? A jak je mozne, ze pavucina vydava ultrazvuk (no, jsme ve fantasy, ale prece jen...)?
    A chtel bych vedet, jestli nekde netvori kolonie? To si predstavuji jako pole plne techto pavoucku. Snesli by se?
    Libi se mi take utocne cislo.
    Sice souhlasim s Delorianem (alchymista by si spis poridil kolonii, a stejne by to dost trvalo), ale hodnotim 5*, protoze napad me zaujal, a myslim, ze si PJ vyuziti pavuciny stejne trosku (mozna i zapletkove) upravi.
    S pozdravem

    Wolfi