Bestiář

Empatik Hodnocení: Vítěz soutěže Vítěz ZD

Autor:
Přidáno:
Hlasovalo: 26

Skupina: Cizí Postava

Životaschopnost: viz. níže

Útočné číslo: viz. níže

Obranné číslo: viz. níže

Odolnost: viz

Inteligence: 0

Velikost: dle rasy (viz. níže)

Zranitelnost: humanoid ale M0, O0, P+

Pohyblivost: viz. níže

Přesvědčení: neutrální

Poklady: žádné

Zkušenost: 0

Bojovnost: 0

Síla mysli: 0

Popis:

... Je to asi směšné, ale pokaždé, když se na ni podívám, jímá mě zvláštní, mrazivý pocit. Jako by se za tou hloupoučkou němou tváří skrývalo cosi obludného, nadřazeného, vidoucího. Někdy mám dojem, že to na mě všechno jenom hraje. Hluchá, slepá, němá, chromá - taková bytost by přeci měla vzbuzovat lítost či opovržení. Ona je ale tak jiná, krásná ve své strnulosti, důstojná v pohledu svých očí. Ty oči, to nejsou oči slepce; pohled, který vrhají, je strnulý a nehybný, ale nikoli prázdný. Prostě není.
Možná jsem jen starý blázen, ale neustále na mne dotírá myšlenka, že zatímco se o ni starám, krmím ji, pečuji o ni a snažím se najít způsob, jak ji vytrhnout z onoho zvláštního komatu, do kterého se před osmi lety narodila, ona se mi tiše vysmívá. Baví se mou marnou snahou a nepochopením. Bože, když někdy pohlédnu do jejích hlubokých, modrých očí, zdá se mi, že nezkoumám ani tak já ji, nýbrž ona mne. ...

úryvek z deníku Trouvendara z Vartirienu, dvorního alchymisty Hargaladu


1. OBECNĚ

Čas od času (řádově v intervalech stovek let) se někde mezi prostým obyvatelstvem narodí zvláštní dítě. Zvláštní svou podivnou pasivitou, nehybností a naprostým nezájmem o své okolí. Ve většině průměrných civilizací je takové dítě již od narození pokládáno za mentálně nevyvinuté, méněcenné, či v některých případech dokonce posedlé ďáblem. Jen ti nejmoudřejší oslavují a děkují bohům, poněvadž vědí, že se v jejich středu zrodil empatik.

Empatikové jsou ojedinělým případem velmi zvláštní genetické modifikace humanoidní rasy. Jsou to jedinci, kteří se rodí s jakousi vrozenou "vadou" vědomí - jejich vnímání je totiž posunuto mimo náš fyzický svět ke světu myšleného (viz 3.2, zvolil jsem tento název, ale může to být klidně tachyonová dimenze, universum abstractum, nebo cokoli jiného, co si PJ vymyslí). V důsledku této modifikace nejsou empatikové schopni plně vnímat fyzický svět, jehož jsou součástí, protože jsou více ztotožněni se světem myšleného. Matička příroda naučila většinu tvorů periferně, neustále a bezděčně pozorovat fyzický svět kolem sebe a udržovat si neustálé povědomí o situaci v něm - kamkoli jdete a cokoli děláte, vaše smysly neustále pracují, analyzují a podávají vám ucelenou představu o vašem okolí. Tato tak samozřejmá schopnost u empatiků chybí, resp. je přesunuta na úroveň světa myšleného.

Empatik je v praktickém životě bez pomoci druhých odsouzen k záhubě, poněvadž se ve fyzickém světě nedokáže orientovat, je naprosto nesamostatný, tupý a neohrabaný. Vnímá své okolí převážně skrze svět myšleného - v tomto světě je totiž naopak jako doma. Empatik “vidí” okolní svět jako systém myšlenek, emocí a pocitů v prostoru a přirozené smysly své rasy (zrak, sluch, čich, hmat, chuť a příp. další smysly) používá pouze okrajově a nerad.

Prakticky vzato, pokud potkáte empatika, buďte si jisti, že nejdřív si všimne, na co myslíte, jaké jsou vaše úmysly a nejtajnější přání, a teprve pokud to uzná za vhodné, podívá se, jak vypadáte. Jen ve výjimečných případech zkusí ještě navíc poslouchat co mu říkáte.

2. FYSIOLOGIE

2.1 RASA

Jak jste si již jistě všimli, empatikem nemusí být pouze člověk, nýbrž i jiní humanoidé. K určení, zda se v dané rase může zrodit empatik potřebujete znát hodnoty z tabulky oprav podle rasy z PPZ. Empatikem může být jen zástupce rasy, pro kterou dá součet rasové opravy za inteligenci a charismu nezáporné číslo. Podle PPZ 1.6 jsou to tedy rasy hobit, elf a člověk. Empatik kudůk, trpaslík, barbar, kroll nebo minotaur ( :) ) existovat nemůže.

2.2 VZHLED

Empatikové už na první pohled rozhodně nejsou typickými představiteli své rasy - oproti svým vrstevníkům jsou mnohem slabší, choulostivější, odborně řečeno nedomrlí. Biologický vývoj empatiků se obvykle zastavuje někdy okolo desátého roku života* (což mj. znamená že nikdy nedosáhnou pohlavní dospělosti a tudíž nikdy nemohou vytvořit vlastní civilizaci). Po dosažení této hranice začíná metabolismus empatiků pracovat odlišným způsobem, než je tomu u jejich rasy obvyklé. Zajišťuje jim značnou dlouhověkost (přibližně 800 let, záleží také na rase) a zachování vzhledu (empatikové tedy nikdy nevypadají starší než desetileté dítě a pohledem nelze zjistit, jestli je konkrétnímu empatikovi 11 nebo 800 let).
Fyzická krása empatiků je často diskutovaným tématem - jejich charisma je totiž obrovská a není úplně jednoduché určit, zda je to dáno více dojemně nevinným vzhledem desetiletého dítěte, nebo všepronikavým a upřímným pohledem, kterým jsou empatikové charakterističtí. Svým dílem se na tom asi podílí oboje, nicméně jisté je, že empatik působí na své okolí až zázračným dojmem panenské čistoty a nevinnosti a postavy s neutrálním a dobrým přesvědčením se musejí značně přemáhat, chtějí-li mu nějak ublížit (nebudu uvádět žádnou past - záleží na okolnostech a úvaze PJ).

* = Přesný věk nemusí být 10 let, záleží v první řadě na rase. Přesnější by bylo říci "věk, kdy je bytost po biologické stránce vyspělá tak, jako desetiletý člověk".

2.3 VLASTNOSTI

Základní síla, obratnost a odolnost empatika jsou shodně 4, přičemž k této hodnotě se ještě přičte hodnota z tabulky oprav podle rasy odpovídající dané rase a vlastnosti (výsledná hodnota přitom samozřejmě nesmí být nižší, než 1). Inteligence empatika se určuje obvyklým způsobem z pravidel pro tvorbu postavy. Základní charisma empatika je 18 a stejně jako u Sil, Obr a Odl se ještě opravuje o hodnotu z tabulky oprav podle rasy. Přehledně to shrnuje následující tabulka:

TABULKA VLASTNOSTÍ EMPATIKA
vlastnost obecný postup hobit elf člověk
SÍLA 4 + oprava za sílu z tabulky oprav 1 4 4
OBRATNOST 4 + oprava za obratnost z tabulky oprav 6 5 4
ODOLNOST 4 + oprava za odolnost z tabulky oprav 4 1 4
INTELIGENCE podle tabulky vlastností podle rasy z PPZ 10-15 12-17 10-15
CHARISMA 18 + oprava za charismu z tabulky oprav 21 20 18

Počet životů empatika, pohyblivost, apod. se určuje v souladu s pravidly pro tvorbu postavy.

2.4 SVĚT MYŠLENÉHO

Podívejme se nyní hlouběji do světa myšleného, ve kterém empatikové žijí:
V první řadě nesmíte svět myšleného chápat jako nějaký paralelní svět, jedná se pouze o jinou úroveň vnímání našeho fyzického světa - stejně jako třeba v atomovém světě hovoříme o protonech a v mikrosvětě o kvarcích, mluvíme ve světě myšleného o myšlence, emoci a pocitu - rozdíl mezi světem myšleného a fyzickým světem spočívá v tom, které aspekty skutečnosti jsou v něm patrné (ve sv. myšleného jsou to myšlenky a emoce, ve fyz. sv. jsou to hmotnost, hustota, barva, ...). Svět myšleného je jen alternativním pohledem na náš, fyzický svět.
Svět myšleného je tedy tvořen myšlenkami a emocemi.
Myšlenka je produkt rozumové činnosti živého organismu (organismy s inteligencí 0 myšlenky nemají), s jehož podstatou se lze obeznámit u hraničářovy mimosmyslové schopnosti telepatie. Empatik ve světě myšleného myšlenky stejně jako my vidíme ve fyzickém světě předměty.
Emoce jsou iracionálním produktem mysli živého organismu. Rozeznáváme čtyři základní typy emocí: strach, touha, nenávist, láska. Konkrétní emocí je pak třeba strach o život, touha po uznání, atd. Emoce mohou být různě silné a ve světě myšleného si je můžeme představovat podobně jako zvuky ve fyzickém světě, také se totiž od svého zdroje šíří jako vlnění všemi směry, a to s postupně slábnoucí tendencí.
Pozn.: každou emoci lze zobecnit na některou ze čtyř základních emocí (např. lítost = touha po tom, aby se někomu něco bývalo bylo nestalo:). Pokud to nelze, nejedná se o emoci (např. rozrušení - není to emoce, nýbrž fyzický stav organismu).

2.5 MENTÁLNÍ SOUBOJ

Empatik je imunní proti mágovým schopnostem podrobování a ovládnutí. Empatik je schopen vyvolat mentální souboj, ale nikdy tak neučiní, pokud se nebude cítit v přímém ohrožení života. Pro účely mentálního souboje počítejte, že ZSM empatika je 53.

3. MENTALITA

3.1 DUŠEVNÍ VÝVOJ

Běžné dítě se učí nejprve prostým opakováním činností dospělých a až později je schopno samo o těchto činnostech uvažovat a pochopit jejich příčiny a důsledky. U empatika to funguje úplně stejně, akorát obráceně :). V ranném dětství je empatik zcela hlucho-slepo-němý (a nevnímá ani hmat a chuť a příp. další smysly své rasy) a žije zcela uzavřen ve světě myšlenek (učí se jen nepatrně náhodným čtením myšlenek svého okolí), teprve s přibývajícím věkem se učí nahlížet do fyzického světa a používat své smysly. Pokud k tomuto faktoru přidáme naprostou absenci jakékoli komunikace s příslušníky svého rodu (empatikové se až na výjimky nikdy nenaučí mluvit), vyjde nám v 10-ti letech emocionálně naprosto nevyvinutá osobnost. Skutečně, empatikové jsou zpravidla poněkud slabomyslní, ale v první řadě jako bytosti neuvěřitelně pasivní a flegmatičtí. Mají vždy neutrální přesvědčení, které je dáno jejich naprostým nezájem o okolní dění. Ačkoli mají obrovskou telepatickou moc (viz. 4.), sotva kdy ji využívají. Se zastavením biologického vývoje (viz 2.2) se další rozvoj osobnosti ještě více zpomalí, neřkuli přímo zastaví, takže často může mít 800-letý empatik stejný způsob uvažování, jako měl v deseti.

3.2 EMOCE

Emoce empatika jsou značně utlumeny jeho flegmatičností, ale to neznamená, že by jich empatik vůbec nebyl schopen. Obecně platí, že je těžké vyvolat u empatika nějakou emoci, ale pokud se to někomu poštěstí, je tato neobyčejně stálá a neměnná. Přátelství empatika se získává nesmírně těžko (obyčejně pouze výchovou a péčí od ranného dětství), ale je prakticky nezničitelné a doživotní. Nejinak je tomu i s nenávistí...

3.3 POUŽÍVÁNÍ ZVL. SCHOPNOSTÍ

Při jakých příležitostech se empatik uchyluje k používání konkrétní zvláštní schopnosti (zvl. schopnosti empatika viz 4.) ukazuje tabulka využívání schopností. Je z ní mimo jiné patrné, že ve spánku (či jinak vyvolaném stavu bezvědomí) jsou všechny empatikovy schopnosti neaktivní až na detekci emocí (viz 4.3), která empatika probudí v případě, že detekuje nepříjemně silnou emoci.

TABULKA VYUŽÍVÁNÍ SCHOPNOSTÍ
Schopnost Ve spánku Klidový stav Nepříjemná emoce / pocit nebezpečí Přímé ohrožení života / extrémně silné pohnutí mysli
Čtení myšlenek nemůže neustále
Detekce emocí pouze nepříjemné neustále
Vnuknutí nemůže nepoužije použije
Mentální souboj nemůže nepoužije použije

4. SCHOPNOSTI

4.1 BRÁNA DO FYZICKÉHO SVĚTA

Umožňuje telepatikovi využívat smysly své rasy ve fyzickém světě (viz 3.1). Používání těchto smyslů je však pro něj skoro srovnatelně náročné jako pro hraničáře telepatie. Po dobu používání smyslů empatik zcela ztrácí kontakt se světem myšleného (tj. nemůže používat žádné ze svých ostatních schopností), což je nejspíš hlavním důvodem, proč empatika styk s fyzickým světem tak odpuzuje.
S přibývajícím věkem se empatik v používání smyslů zdokonaluje, takže se v případě potřeby dokáže soustředit i na více smyslů současně. Kolik přesně to v daném věku je, ukazuje tabulka používání smyslů.

TABULKA POUŽÍVÁNÍ SMYSLŮ
Věk empatika Počet smyslů
méně než 2 roky 0
2 roky - 6 let 1
6 let - 12 let 2
12 let - 36 let 3
36 let - 108 let 4
108 let a více 5

4.2 ČTENÍ MYŠLENEK

Tato schopnost je svou podstatou totožná se stejnojmennou hraničářovou schopností. Leč, narozdíl od hraničáře, který si prostřednictvím telepatie pouze otevírá jakousi úzkou bránu do světa myšleného, pro empatika je tento svět přirozeným domovem, a tak používá čtení mysli stejně, jako třeba my zrak - tedy neustále a bez nutnosti jakéhokoli soustředění či úsilí. Aniž by se na to musel jakkoli koncentrovat, ví empatik neustále o všech myšlenkách, které jsou ve vzdálenosti do 40 sáhů od něj (Vzdálenost se snižuje, pokud je mezi empatikem a myšlenkou překážka, viz Tabulka vzdáleností). Soustředí li se navíc empatik jedním směrem, zvýší se mu v tomto směru (výseč 45°) vzdálenost na 60 sáhů. Jak jednoduše využívá empatik tuto schopnost si ukážeme na modelové situaci:

k postavě se plíží hladový vlk:

a) člověk - zaslechne či periferně zahlédne pohyb v houští. Otočí se, vidí vlka. Je vychrtlý a očividně se chystá vyběhnout směrem k postavě. Z toho si člověk vyvodí, že vlk je hladový a chce ho napadnout.

b) empatik - cítí za sebou zdroj myšlenek. Je tam něco, co má hlad, myslí na lov, chce to napadnout empatika - podle úrovně myšlenek je zřejmé, že jde o zvíře. Empatik tomu ihned vnukne myšlenku, že napadnout ho by bylo krajně nemoudré.

Všechny myšlenky, které ve svém okolí zachytí, si empatik dokonale zapamatuje (má perfektní, neomylnou paměť), ale pokud se ho přímo netýkají, obvykle z nich nevyvozuje žádné závěry.

4.3 DETEKCE EMOCÍ

Detekce emocí je další ze schopností, na kterou se empatik nijak nesoustředí a která probíhá neustále a bez vynaložení úsilí. Povaha emocí ve světě myšleného by se dala přirovnat ke zvukové vlně. Pociťuje-li nějaký tvor emoci, stává se zdrojem jakéhosi, které se od něj šíří všemi směry a s přibývající vzdáleností postupně slábne. Empatikové jsou na toto "záření" velmi citliví, a pokud je zdroj příliš blízko nebo příliš intenzivní (intenzita "vyzařování" je přímo úměrná intenzitě emoce), je jim velmi nepříjemné (asi jako nám příliš hlasitý zvuk) a snaží se okolní emoce nějak zbavit. Orientační vzdálenost, na kterou empatik emoci detekuje, a na kterou mu začne být nepříjemná, ukazuje tabulka vzdáleností. Skutečná vzdálenost je však přímo úměrná síle emoce, a tak může být pro takřka neznatelné emoce až nulová a naopak pro extrémně silné emoce může dosáhnout až maximální hodnoty uvedené v tabulce ve sloupci dosah v závorce. Narazí-li empatik na nepříjemnou emoci, obyčejně využije vnuknutí, aby ve zdroji emoci potlačil.

Pozor! Empatik se jen snaží zbavit se emoce, nemá žádný důvod ani chuť pomáhat postavě s jejími problémy. Navíc kvůli potlačení emoce nikdy nebude dobrovolně podstupovat interakci s fyzickým světem.

Příklad:
Zatímco jeho soukmenovci plení hradiště, hrdinný válečník Pynzetta těžce oddechuje na zemi, prosáklé krví, zavalen kládou ze zborcené palisády. Několik sáhů od něj leží zdobená válečná sekera, a ještě o kousek dál sedí v tichém zahloubání malý chlapec - empatik. Chlapec je obtěžován dvěmi velmi silnými emocemi, pocházející od Pynzetty. Tou první je strach o svůj život a druhou je touha zemřít s jeho sekerou, jenž je dědictvím a symbolem cti jeho rodu. Běžný člověk by odvalil kládu a v případě, že by byla smrt Pynzetty neodvratná, vtiskl by mu do rukou alespoň sekeru jeho předků. Chlapec místo toho vnukne chudáku Pynzettovi představu bílého světla na konci tunelu, aby ukojil jeho strach ze smrti, a vnukne mu také pocit, že sekera, ležící vedle něj, nepatří jemu. Nenechte se mýlit, empatik nemá zlé přesvědčení, jen prostě uvažuje jinak...

Pozn.: Jediné emoce, které empatik nevnímá jsou ty, které produkuje on sám.

4.4 VNUKNUTÍ

Stejně jako hraničář, dokáže i empatik vnuknout nějakou myšlenku nebo pocit jinému myslícímu tvorovi. Ano, hádáte správně, empatik za tímto účelem opět nemusí vynakládat žádné zvláštní úsilí, vnuknutí myšlenky je pro něj stejně jednoduchá a přirozená činnost jako dejme tomu pro nás otevírání dveří. Empatik si přesto nikdy jen tak "nehraje" s myšlenkami svého okolí, vnuknutí použije pouze, má li k tomu jasný důvod.
Bytost, které empatik vnuknul myšlenku si háže proti pasti Int~10~odhalení/-. Uspěje-li, pochopí, že se  někdo snaží ovlivnit její mysl, v opačném případě bude brát vnuknutou myšlenku jako svou vlastní. Uspěje-li, má navíc při hodu proti této pasti po následujících 8 hodin automatický úspěch.
Empatik je schopen vnuknout myšlenku jen těm bytostem, jejichž myšlenky schopností čtení myšlenek (viz 4.2).

4.5 CLONA MYŠLENEK

Schopnost má podobnou podstatu, jako stejnojmenné kouzlo, je ale značně  mocnější. Empatik může použít tuto schopnost na jakéhokoli živého tvora (říkejme mu terč) ve vzdálenosti do 20 sáhů, a ochránit tak jeho mysl dočasně před jakýmikoli telepatickými zásahy zvenčí (jak čtením, tak vnuknutím). Mysl terče se stane ze světa myšleného zcela nečitelná (výjimkou je, pokud si terč výslovně přeje, aby byly některé jeho myšlenky) na dobu, po kterou se terč nachází ve vzdálenosti do 20 sáhů od empatika. Tuto schopnost používá empatik jen výjimečně, protože jejím prostřednictvím zamezuje i sobě samému v jakékoli manipulaci s myslí terče.
Empatik samotný disponuje vrozenou clonou svých vlastních myšlenek, takže je nemožné jakkoli manipulovat s jeho myslí (ani jiný empatik by toho nebyl schopen), pokud si to on sám nepřeje.
Jistou formou clony myšlenek disponují také všechny magické nestvůry, tudíž na ně empatik nemůže používat své schopnosti světa myšleného, pokud si to samy nepřejí.

4.6 TELEPATICKÝ MOST

Tato schopnost umožňuje empatikovi přenést dočasně vybranou bytost na empatikovu úroveň vědomí - tj. do světa myšleného.

Aby to empatik dokázal, musí být splněny tyto podmínky:

- inteligence přenášené bytosti je alespoň 9
- bytost se nachází ve vzdálenosti nejvýše 10 sáhů od empatika
- přenášená bytost musí s přenesením souhlasit
- empatik použije svou schopnost brána do fyzického světa, použije zrak a naváže několikavteřinový (1 kolo) vzájemný oční kontakt s přenášenou bytostí

Jsou-li tyto podmínky splněny, začne mít přenášená bytost po chvíli pocit, jako by se propadala do hlubin empatikových očí a přechází do zvláštního transu, do stavu posunutého vědomí. Poté se na ni již empatik nemusí déle soustředit. Bytost ve stavu posunutého vědomí zatím získává následující vlastnosti:

- je schopna používat empatikovu schopnost čtení myšlenek (viz 4.3) se stejnou lehkostí jako sám empatik
- získává empatikovu schopnost detekce emocí (viz 4.4)
- její mysl je chráněna clonou myšlenek (viz 4.5)
- částečně ztrácí kontakt s fyzickým světem - narozdíl od empatika stále vnímá své smysly, ale její reakce jsou značně oslabeny
- tělo bytosti je v transu, je vyloučeno provádění jakékoli fyzické činnosti
- útok na bytost je útokem na nehybného protivníka

Všimněte si, že i ve stavu posunutého vědomí je bytost schopna věnovat se všem svým schopnostem, které nevyžadují fyzickou aktivitu (např. mentální souboj, meditace, kouzlení bez gestikulace a slov, ...).
Ze stavu posunutého vědomí se bytost může vrátit do fyzického světa těmito způsoby:

- je to vůle empatika, který ji do tohoto stavu uvedl
- je to vůle bytosti
- postava se vzdálí na více než 10 sáhů od empatika, který ji do tohoto stavu uvedl
- bytost je ve fyzickém světě silně vyrušena (rána pěstí, velmi hlasitý zvuk, ...) - v takovém případě je bytost navíc zraněna za 2k6 životů

Ve všech případech ještě platí, že přenesená bytost je ještě 2-4 kola po návratu nehybná, než začne opět plně vnímat fyzický svět.

TABULKA VZDÁLENOSTÍ
Schopnost dosah Zkracuje se o 2 sáhy za tuto tloušťku
dřeva kamene kovu
čtení myšlenek 40 sáhů (60 při soustředění daným směrem) 50 coulů 10 coulů 1 coul
detekce emoce obvykle 200 sáhů (max. 2000 sáhů) 50 coulů 10 coulů 1 coul
nepříjemnost emoce obvykle 100 sáhů (max. 1000 sáhů) 50 coulů 10 coulů 1 coul
vnuknutí 60 sáhů 50 coulů 10 coulů 1 coul
clona myšlenek 20 sáhů nezkracuje se
telepatický most 10 sáhů překážky nepřípustné

5. NÁMĚTY PRO PJ

5.1 - PROSTŘEDEK KOMUNIKACE

... Andariel, vládkyně elfů, mi pokynula na židli po svém boku. Jako ve snách jsem usedl na své místo v kruhu. Bázlivě jsem pohlédl na bytosti, jenž již obsadily některé z ostatních židlí v hale, ještě stále nemohouc uvěřit štěstí a poctě, jíž se mi dostalo. Vyložil-li jsem si náležitě slova Andariel, mé paní, bylo mi právě dovoleno usednout v kruhu jako rovný s rovnými s několika nejmocnějšími bytostmi tohoto světa na jakémsi veledůležitém jednání. Mně, nic neznamenajícímu vandrákovi a potulnému chodci.
V kruhovém sále zbývalo poslední volné místo, vznešení mudrcové, z nichž někteří jistě pamatovali i vznik tohoto světa, beze slova setrvávali v tichém čekání, nejspíše hluboce zahloubáni ve svých nadpozemských myšlenkách. Mlčení všech snad bylo dáno nějakým dávným kodexem, rituálem či tradicí, já sám bych však v tu chvíli beztoho nebyl schopen slova. Zahanbeně jsem hleděl do nádherné mramorové podlahy té velkolepé síně, a připadal si významný asi jako blecha ve vlasech mé paní.
Obřadní ticho, rušené jen vzdálenými zvuky okolní přírody, bylo konečně přerušeno, když se se zvučným lomozem otevřely dveře v průčelí sálu a dovnitř vkročily dvě postavy. Stařec, jehož obličej kdysi patřil krásnému elfovi, než ho zub času zvrásněl a nechal uvadnout; shrben, stár, ale nezlomen; tak vkročil Illidan, zvaný praotec elfů. Nekráčel však sám, za ruku vedl lidské dítě, dívenku oděnou v bílém šatu, která byla ještě zvláštnějším, než on sám. Kráčela s rozvahou, opatrností a ladností pro plémě lidské tak neobvyklou po boku Illidanově, že vyhlížela jako nějaká lesní víla - stejně krásná, stejně křehká...
Illidan praotec elfů, se usadil na poslední zbývající židli, zatímco ne více než dvanáctiletá dívenka pokračovala svým snovým krokem až do středu kruhu, kde byl do mramoru vyryt lumentarský kříž. Za posvátného ticha stanula ve středu haly a otočila se čelem k Illidanovi. Mé místo bylo jen o dvě židle napravo od Illidana, a tak jsem viděl dívce do tváře. V hlubokých modrých očích, jejichž pohled byl teď pevně upřen na Illidana, se zračila krása, nevinnost, ale také jakási nepopsatelná zvláštní moc. V jednu chvíli se měl zmocnil nepříjemný pocit, že její nehybně upřené oči nesledují jen Illidana, ale celou místnost a nás všechny, hlavně mne. Současně se dívka pootočila malinko doprava, tak, že teď hleděla do očí mé paní, Andariel. Z mocnil se mne strach, protože mne okamžitě napadlo, že ten dlouhý pohled bude za chvíli věnovat i mně. Cítil jsem, jak se mi potí dlaně, když se dívka opět pootočila, tentokráte tak, že ke mně stála čelem. Pohlédla na mne, a já si uvědomil, že nemohu odtrhnout svůj zrak od jejích očí, a vlastně... ani nechci. Již jsem nevnímal svět kolem sebe, jen hlubiny očí té úžasné bytosti. Propadal jsem se a utápěl v nekonečné hloubce jejího pohledu, padal jsem a svět kolem mne přestal existovat; mně to ale nevadilo, ba dokonce jsem si přál, aby ten pád trval věčně. Vzdal jsem se svého těla a světa okolo. Byl jsem jen já a ona...
Cítil jsem její mysl a mysl všech bytostí v kruhu. Cítil jsem jejich přítomnost, cítil jsem duši jich samotných. Illidan Valladir, Andariel Gaientai, Breannir III. Lumentar, Kalvaarai Klementari a další, jejichž jména jsem nyní znal, protože byla v jejich myšlenkách. Někde z dáli ke mne doléhal obraz místnosti, tak jak mi ho kdysi zprostředkovával zrak, než ho nahradil tento zvláštní a nesporně dokonalejší šestý smysl. 'Mé staré srdce je rozradostněno zřím-li, že se zde po letech opět setkáváme, mí drazí přátelé.' Promluvil Illidan - tedy pokud lze nazvat promluvením vypuštění myšlenky mezi nás, kteří jí teď dokážeme naslouchat - no, naslouchat... víte jak to myslím. ...


úryvek z pamětí Ivrina, poutníka z Nordenu

5.2 - SMRTELNÉ POZNÁNÍ

Yawaniny myšlenky náhle zmizely a obrovský strach a nenávist se taky kamsi vytratili. Zbyly jen myšlenky muže, který před chvílí vtrhl do místnosti. Ari byl velmi znepokojen, tak znepokojen, že použil zrak aby přišel této záhadě na kloub. Yawana ležela na dřevěné podlaze světnice a nehýbala se. Její šat byl rozerván v cáry a kolem jejího bezvládného těla se pomalu tvořila temně červená kaluž. Ne, to nebyla Iawana, bylo to jen její tělo bez myšlenek. Kde je Iawana?! Ari poprvé za svůj život zažíval skutečný strach a nutno poznamenat, že mu to nebylo nijak příjemné. Vždyť Iawana byla jeho matka, jediná, která se o něho starala a ještě nikdy ho ani na chvíli neopustila. Jak je možné, že tu teď není, když její tělo nikam neodešlo? O pár vteřin později Ari konečně z myšlenek barbarského válečníka, stojícího ve světnici, pochopil, co je to zabít. Pochopil, že Iawana je navždy pryč. Náhle pochopil, co znamená barbarova myšlenka "Ještě zabiju toho spratka".
Tak silnou emoci Ari ještě nikdy nezažil. Obrovská nenávist zcela ovládla jeho mysl, poněvadž nevěděl, jak s ní bojovat. Dříve než stačil barbar rozpřáhnout svůj meč, po němž ještě stékala Iawanina krev, padl mrtev k zemi. Jeho myšlenky byly ty tam, stejně jako Iawaniny. Tento fakt přinesl Arimu dosud nezažité uspokojení. Ovšem jeho nenávist byla neukojitelná, stejně jako byla nesmrtelná jeho láska k Iawaně.
Vykráčel před dům na náves - vesnice byla v plamenech, myšlenky mnoha lidí mizely při boji s barbarským kmenem, který očividně zaútočil na vesnici. Všude okolo byla spousta strachu, zloby a nenávisti. Ari nesnášel emoce a před chvíli zjistil že ono tajuplné zabití je účinným způsobem, jak se jich zbavit. Pohlédl na skupinku bojovníků, která se k němu se zvědavostí blížila. Jediným mocným úderem své mysli rozprášil myšlenky jich všech. Víc! Z nedalekého domku k němu vyběhla žena. byla to Arin, dívka ze sousedství, která je čas odčasu navštěvovala, když tu ještě byla Iawana. "Utíkej chlapče!", zvolala ještě, ale pak už ji Ari také zbavil myšlenek. Ari, hnán touhou po zabíjení pomalu přešel do středu návsi, kde probíhaly největší boje. Řinčení zbraní utichalo, jak lidé a barbaři bezhlesně padali k zemi. Víc! VÍC!!!


úryvek z knihy "Fenomén Empatikae" od neznámého autora

5.3 ZDROJ INFORMACÍ

Jak víte, všechny myšlenky, se kterými se empatik setkává si zapamatuje a díky dokonalosti jeho paměti je jen tak nezapomene. Starší empatik tedy logicky může disponovat mnoha důležitými informacemi, a to i takovými, které nebyly nikdy nahlas vyřčeny. Přemluvit empatika, aby se s družinou podělil o nějakou cennou informaci může být zápletka pro velmi dlouhé dobrodružství...

5.4 PSYCHIATR

V některých případech si společnost vychovávající empatika může všimnout, že emoce rozrušených lidí se v blízkosti empatika obvykle utlumují (je to dáno činností empatika, který přitom využívá svých mentálních schopností (viz 4.3)). Pokud se tedy v blízkosti empatika ocitne bytost s psychickou poruchou emocionálního charakteru, je tu slušná možnost, že empatik použije tak účinné vnuknutí, že bude postava z této poruchy trvale vyléčena. Je třeba logicky se zamyslet, jakou má porucha povahu, a jak se proti ní empatik bude asi bránit. Příklad:
Když byl Pynzetta mladší, trpěl chorobným strachem z pavouků. Vyzkoušel již nesčetné způsoby, jak se této pro válečníka tak potupné vlastnosti zbavit, avšak bezúspěšně. Jednoho dne se však doslechl o zázračném chlapci, který údajně vládne jistými nadpřirozenými schopnostmi, jimiž by mu snad mohl pomoci. S nevelkou vírou chlapce v jeho skromném příbytku navštívil. Chuwa, chlapcova chůva, ho uvítala otázkou na příčinu jeho návštěvy. Pynzetta se jí tedy svěřil se svým problémem. Uvedla ho k chlapci a nechala ho s ním o samotě. Po chvíli se však náhle vrátila, svírajíce cosi v rukou. V tutéž chvíli, kdy si Pynzetta uvědomil, že titěrná věcička v jejích dlaních je pavouk, ucítil chlapec nečekanou vlnu panického strachu, a tak neváhal ani vteřinu a zakročil - cítil, že Pynzettův strach je způsoben fobií z pavouků, a tak soustředil svou mysl a vnuknul Pynzettovi co nejsilněji: "Nebojím se pavouků, jsou to jen myši s více nohama, malé prašivé myši!". To samé si v tu chvíli pomyslel Pynzetta a strach z velkého pavouka byl náhle ten tam...

6. PODĚKOVÁNÍ

Závěrečné řádky bych rád věnoval poděkování Městské knihovně Hargaladu, za zapůjčení svazků "Deník Trouvendara Vartirienského" a "Fenomén Empatikae" a Ivrinovi Nordenskému za zapůjčení svých pamětí a spolupráci na sestavení tohoto příspěvku.

Přidáno:

Přečteno: 0

Hlasovalo: 26

author_nick:

Diskuze

 Uživatel úrovně 3

Děkuji za doplnění a odpovědi, myslím, že si dílo zaslouží nejvyšší hodnocení. Není sice bez chyb, ale ty chyby jsou minimální.


 Uživatel úrovně 0

Tak tohle dám hráčům určitě do hry. Je to naprosto fascinující nestvůra.

Pěkná práce!


 Uživatel úrovně 5

Alexej - neboj se své myšlenky trošku rozvést :-)
Proč jsi poukázal zrovna na theurga? Já myslím, že pro mága by to bylo mnohem zajímavější. Empatik totiž neproniká do duší a podstaty bytí, nýbrž do mysli - pocitů a myšlenek.


 Uživatel úrovně 0

Skvělá práce. Hlavně se mi líbil myšlenkový most ( co by za to asi dal nějaký theurg). Perfektní.


 Uživatel úrovně 3

Mé hlasování bude asi ovlivněno tím, že jsem viděl, jak se Empatik postupně vyvíjí, ovšem těch 5 hvězd si to bezesporu zaslouží.

Jaros.ml: Alespoň si to po sobě přečti!

Alcator: Obávám se, že tvá reakce ohledně kašlání na dílko byla trochu přehnaná. S autorem příspěvku se znám velmi velmi dobře a můžu ti říct, že ani jeden ani druhý nemáme čas trávit na internetu každý den a připravovat si okamžité odpovědi na reakce. Ale to jsi asi poznal už z jeho odpovědi.


 Uživatel úrovně 5

Embir: Máš mé uznání, obzvláště poté, co jsem pročetl i tvoji odpověď na kritiku v diskuzi... Je to málem tak dlouhý jako samotný popis k "nestvůře"... Rozhodně to je dobrá inspirace a jedna z mála věcí, která jde napasovat celkem bez úprav do mého doupěcího světa, který je ještě ve fázi tvorby. Dík.


 Uživatel úrovně 0

Skvělé.5*. H.


 Uživatel úrovně 0

Myslim , že to se dá použí i jako dobrý námět pro dobrodružství. Jen tak se asi do nějakého dobrodružství ale bude zařazovat docela těžko. Každopádně ale skvělá práce takže 5*:-)


 Uživatel úrovně 0

Mnohokrát děkuji za veškeré vaše reakce, připomínky a náměty pokusím se na ně co možná nejpoctivěji odpovědět. Nápravu chyb a nedostatků toho nejhrubšího zrna, které jste mi vytkli, jsem shrnul na následujících řádcích. Reakce na vaše konkrétní výtky následují ještě níže.



Oprava chyb




Životaschopnost:
1

Zkušenost:
záleží na situaci, posuzuje PJ

4.5 Clona myšlenek
- 1.řádek - Empatik může použít tuto schopnost na jakéhokoli živého tvora (říkejme mu terč) ve vzdálenosti do 20 sáhů, a ochránit tak jeho mysl dočasně před jakýmikoli telepatickými zásahy zvenčí na dobu 1-6 směn, a to nezávisle na tom, v jaké vzdálenosti od empatika se terč po dobu trvání clony bude nacházet.

4.6 Telepatický most -
6.řádek - Jsou-li tyto podmínky splněny, začne mít přenášená bytost ihned pocit, jako by se propadala do hlubin empatikových očí...

4.1 Brána do fyzického světa -
Umožňuje empatikovi využívat smysly své rasy ve fyzickém světě (viz 3.1).

Tabulka vzdáleností
- Clona myšlenek - zkracuje se o 2 sáhy za 50 coulů dřeva, 10 coulů kamene a 1 coul kovu.

4.5 Clona myšlenek
- poslední řádek

Jistou formou clony myšlenek disponují také všechny magické nestvůry a draci, tudíž na ně empatik nemůže používat své schopnosti světa myšleného, pokud si to samy nepřejí.



Dodatky



1. Úroveň empatika
- Pro účely pravidel je empatik vždy bytost na 1. úrovni (lépe bytost s životaschopností 1). Je to dáno v první řadě tím, že po desátém roku svého života ztrácí i tu poslední nicotnou potencionální touhu po sebezdokonalování a rozvíjení svých schopností, kterou snad kdy mohl mít. Mohli byste namítnout, že za svůj život se empatik většinou setká s obrovským množstvím důležitých informací a pozoruhodných myšlenek, takže u něj nutně musí docházet alespoň k růstu moudrosti a znalostí. Problém je zde ovšem v tom, že empatik málokdy do důsledků chápe myšlenky a emoce, které čte/cítí (přece jen se tyto obvykle vztahují k fyzickému světu, který je pro něj záhadou), a vzhledem ke své povaze se o jejich pochopení obvykle ani nesnaží. Starý telepatik zmoudří asi tak, jako dřevěná polička v knihovně, nesoucí stohy nesmírně vzácných knih.

2. Magenergie
- Někdo by si mohl pomyslet, že myšlenky a magenergie k sobě mají svou nehmotnou podstatou blízko, pravý opak je však pravdou. Empatik ve světě myšleného není schopen nijak detekovat jakoukoli formu magenergie, a kdyby měl o její existenci nějaké tušení, byla by pro něj tato zvláštní esence ještě více cizí a hrozivá, než fyzický svět.

3. Mentální souboj - Empatik je schopen vyvolat mentální souboj pouze s takovou bytostí, která je v dosahu jeho schopnosti čtení myšlenek (viz. 4.2) (a to včetně prodloužení na 60 sáhů, pokud se soustředí daným směrem). Pokud se empatik odhodlá k mentálnímu souboji (zdůrazňuji, že se tomu tak může stát jen v přímém ohrožení života, nebo extrémním hnutí mysli empatika), útočí vždy na životy protivníka, což vyplývá z dodatku 2.

4. Postřeh - I v případě, že empatik plně používá smysly fyzického světa má vždy postih -100% na náhodné objevení a -50% při hledání. V případě, že empatik používá k hledání pouze hmat bez zraku, nebo pouze zrak bez hmatu, zvyšuje se postih na -150%.

5. Smrt - Možná jste si při čtení příspěvku položili otázku, proč vlastně empatik nikoho nezabíjí, když mu vlastně na nikom nezáleží a má neutrální přesvědčení. Funguje tu jednoduchá logika. Téměř u každé bytosti, kterou empatik potká, cítí více či méně potlačený strach ze smrti. Empatik sám nemá úplně jasnou představu, co smrt znamená, poněvadž je to jev, patrný hlavně ve fyzickém světě (duše přetrvává i po smrti). Ví tedy o smrti jen to, že z ní mají všichni strach. A stejně jako nebude člověku trpícímu arachnofobií ukazovat pavouka, nebude bytost, která má strach ze smrti zabíjet. Bojí se totiž, že v přímé konfrontaci se smrtí emoce strachu u bytosti ještě mnohem více zesílí, stejně jako je tomu třeba u výše zmíněného strachu z pavouků. Empatik totiž neví, že po smrti zmizí veškeré projevy bytosti ve světě myšleného a tudíž by pro něj zabíjení bylo jednoduchým způsobem, jak se zbavit nepříjemných emocí. Ovšem v případě, že je empatik sám donucen někoho zabít, mu to obvykle laicky řečeno docvakne. To naštěstí neznamená, že by začal empatik okamžitě masakrovat všechno živé kolem sebe, protože strach z emoce strachu ze smrti v něm stále zůstává. Průšvih je, pokud se takto osvícený empatik rozzuří. Zabíjení je potom pro něj vítaným způsobem, jak způsobit svým nepřátelům to, čeho se bojí, aniž by posléze musel čelit náporu jejich emocí.



Poztrácená písmenka



Nemohl jsem uvěřit svým očím, když jsem narazil na připomínky ohledně chybějících slov či dokonce části věty. Asi to bude zavánět alibismem, ale píšíce tyto řádky, mám před sebou výtisk konceptu empatika, kde tyto 'díry' prostě nejsou. Slovíčka se mi s největší pravděpodobností musela rozutéct někde při převádění textu do finální HTML verze (jak říkají programátoři, jsou věci mezi nebem a sídlem Microsoftu). Za výslednou nesmyslnost některých vět se hluboce omlouvám a pokusím se zjednat nápravu na těchto řádcích:



4.5 Clona myšlenek - 6. řádek:

...(výjimkou je, pokud si terč výslovně přeje, aby byly některé jeho myšlenky čitelné)...

4.4 Vnuknutí - poslední řádek:

Empatik je schopen vnuknout myšlenku jen těm bytostem, jejichž myšlenky vidí schopností čtení myšlenek (viz 4.2).

4.3 Detekce emocí - 3. věta:

Pociťuje-li nějaký tvor emoci, stává se zdrojem jakéhosi vyzařování, které se od něj šíří všemi směry...



Jak se na to tak dívám, jedná se vždy o slova, která byla v uvozovkách, hm., zvláštní...<b>



Reakce




RE: Delorian

1. </b>U počtu životů jsem se skutečně vyjádřil naprosto nepřesně. Neměl jsem na mysli pravidla pro tvorbu postavy, nýbrž běžný postup pro vytváření nehráčských postav bez povolání. Tj ano, 1k8. (Jinak viz. oprava chyb)

2.
Opět ti musím dát za pravdu, tento nedostatek jsem se pokusil napravit v dodatcích 2 a 3.

3.

·
projevování emocí: Pravdou je, že lásky či nenávisti empatika si daná postava obvykle není vědoma, protože empatik nemá mnoho prostředků, jak ji dávat najevo. Je dokonce proti jeho přirozenosti dávat sám od sebe nějak najevo lásku, nebo nenávist, protože by tím v terči své snahy pouze zbytečně vzbudil nějakou emoci, což samozřejmě nemá v úmyslu. I způsob, kterým empatik upokojuje emoce svého okolí, je stejný jak pro přítele tak pro nepřítele (I kdyby v příkladu u tématu 4.3 byl Pynzetta empatikovým celoživotním přítelem, zachoval by se empatik stejně). Projevem vřelého přátelství empatika může být například, když na svého přítele použije telepatický most, pokusí se mu tak přiblížit, sdělit mu, kým je a vyjádřit mu tak svou důvěru. Určitě by se dalo najít víc takových gest, ale místo fantazírování bych tu radši ještě jednou zdůraznil, že jen skutečně málokteré postavě se může podařit stát se empatikovým přítelem či nepřítelem.

Jen v extrémních, zdůrazňuji skutečně extrémních případech je empatik ochoten obětovat se pro svého přítele, a na druhé straně zabít svého nepřítele.

· Láska: Obávám se že tohle je téma pro bezmála filosofickou disputaci. Záleží totiž hlavně na tom, co si představuješ pod pojmem 'láska'. Láska jako synonymum pro přátelství pro empatika samozřejmě není cizí. S láskou k opačnému pohlaví potažmo zamilovaností je to o poznání komplikovanější, protože, jak víme, biologický vývoj empatika se zastavuje s 10 rokem jeho života. Otázka tedy zní: může se zamilovat 10-ti leté dítě?

4. viz. Poztrácená písmenka

5. Jejdamane, všechno špatně - za tuhle chybu se skutečně stydím, vzdálenost 20 sáhů měla platit pouze na pro vytvoření clony myšlenek, pak již je její trvání zcela nezávislé na přítomnosti empatika. viz. faktické chyby.

6. Ano, nastává to okamžitě. Já vím, bylo tam zavádějící to úsloví po chvíli. Náprava zjednána, viz. oprava chyb.



RE: Alcator

·
Transformace emocí:

- radost je formou lásky - radost ze života = láska k životu, radost z vítězství = láska k dosaženému výsledku, atd.

- vztek je zvláštní případ těkavé (vyprchavé, krátkodobé) nenávisti, v některých případech ještě zlehka 'říznuté' touhou, aby se něco bývalo nestalo

- spokojenost je mírnější forma radosti

Dalo by se namítnout, že existuje i obecná forma radosti/vzteku/spokojenosti (např. člověk jde po ulici a jen tak z dobrého naložení si začne pohvizdovat). V případě takového stálého řekněme optimismu nejde z hlediska empatikova vnímání o emoci, ale o trvalý stav organismu. Dle mého názoru lze ale vždy k takovému rozpoložení najít nějaký důvod (přinejhorším radost = láska k současnému stavu věcí) a pak to již můžeme považovat za emoci.

4.1

odd.1: Ano, byl to dřívější název, omlouvám se.

odd.2: Napsal jsem bez nutnosti jakéhokoli soustředění či úsilí, což odpovídá (nemusíš vyvíjet žádné úsilí, aby jsi udržel oči otevřené). Ale jinak má tvá připomínka své opodstatnění. Dodávám tedy, že u schopnosti čtení myšlenek empatik dokáže zavřít oči - tj. úmyslně nevnímat myšlenky kolem sebe. Pro schopnost detekce emocí to neplatí (tj. empatik si nemůže zacpat uši a ignorovat okolní emoce).

odd.3: Asi máš pravdu, mě osobně přišlo zbytečné to tam psát, protože si to asi každý dokáže představit.

odd.4: viz. Poztrácená písmenka.

4.4, 4.5 odd.1: viz. Poztrácená písmenka.

4.5 odd.2: No nevím, za měsíc jedu do Hargaladu, tak se zeptám, jestli se ten název v originále nepíše tak jak říkáš...:-)

Mimochodem, proč začínáš od 4.1?

PS: Opravdu na to tak kašlu? :-)



RE: cour

odd1.
No jo, nachytal's mě na švestkách, užij si to :-).

odd2. Inteligence 6 nebo 21 - podle mne na tom empatikovi skutečně příliš nezáleží! Uvědom si, jak obrovskou výhodou je pro něj přirozená existence ve světě myšleného. Já to vidím tak, že pro empatika je rozdíl mezi krollem, trpícím kretenismem a superinteligentním elfem asi jako pro nás rozdíl mezi dveřmi na fotobuňku a dveřmi na kliku. Jasně, těmi druhými je těžší projít, ale hraje to roli?



RE: Jaros.ml

odd1.
Jo, boží nápad, vytvoř si takovou CP, a nazvi ji třeba Polobůh...

odd2. Nevím, jestli jsi je to výtka nebo kompliment, ale pro jistotu dodávám, že to mělo vyznít legračně.



RE: Suk

Pohyblivost:
Pozor, nepsal jsem jako každý normální zástupce jeho rasy, nýbrž v souladu s pravidly pro tvorbu postavy. A jak jistě víš, v PPZ se k základní pohyblivosti podle rasy se při určování pohyblivosti přičítá bonus za obratnost a dvojnásobek bonusu za sílu. Průměrný empatik tudíž bude mít alespoň o 9 nižší pohyblivost, než běžný zástupce své rasy.

Přesvědčení: Dovolil bych si nesouhlasit. Vtip je v tom, že empatik obvykle ani neví, co je to dobro a zlo, snaží se jen žít v homeostáze (souladu) se svým prostředím - neví, že zabít je špatné, jen ví že lidé mají strach ze smrti. Sám sebe nevidí jako dobrého, či zlého, protože jeho činy nikdy nejsou vedeny dobrou či zlou vůlí. Empatik zná vlastně jen dva druhy motivace: přežít a potlačit okolní emoce. Ve výjimečném případě se k těmto dvěma může přidat ještě přátelství, láska, či nenávist, ale nikdy dobro ani zlo. Jinak problém ovlivňování okolními myšlenkami jsem okrajově zmínil v dodatku 1.

Zkušenost: Ano, máš pravdu. Pokusil jsem se o nápravu (viz. oprava chyb). Mám-li být upřímný, ta nula byla hlavně vyjádřením mého celkového odporu k paušalizování zkušeností za nestvůry. Fráze záleží na situaci, posuzuje PJ, kterou jsem použil, by podle mne měla být za každou nestvůrou v bestiáři.

Četnost empatiků: Zde máš samozřejmě naprostou pravdu, do jisté míry jsem si byl tohoto nedostatku sám vědom, ale nenapadla mne lepší formulace (samozřejmě by šlo napsat, že je to šance 1:1 000 000, nebo tak nějak, ale měl jsem pocit, že by to trochu prznilo celkové ladění textu). Samozřejmě mi v žádném případě nebude vadit, když si četnost empatiků (nebo jakoukoli jinou jejich vlastnost) upravíš pro své účely, to platí i pro problematiku ras. Já osobně jsem při zakazování jistých ras vycházel z toho, že potencionální empatik musí mít velmi rozvinuté abstraktní myšlení (tj. inteligence) a schopnost empatie (tj. charisma). Ale to vlastně není důvodem, proč by u všech ras nemohla být nějaká minimální šance. Takže jo, i zde ti dávám za pravdu.

Význam myšlenek: Empatik rozumí myšlenkám stejně jako hraničář, když používá telepatii. Nikdo ho to tudíž nemusí učit, ale pravdou je, že empatik často do důsledků nerozumí obsahu myšlenky (přece jen, většina našich myšlenek se vztahuje k fyzickému světu, který je pro empatika velkou neznámou)

Vypalování mozků: Pokud by měla tato schopnost přijít samovolně s nabytím určité úrovně mentálního útoku, pak se nabízí otázka, proč jí nedisponují například draci, jejichž ZSM je s neviděnými nesrovnatelná. Z tohoto poznatku dedukuji, že vypalování mozků je specifická schopnost neviděných (spojená neodlučitelně se zlem) a proto bych ji empatikovi raději nepřisuzoval.

Odolnost: No, ono by to vlastně bylo docela realistické, narodil-li by se každý osmý empatik do naprostého bezvědomí - je přece známo, že empatikové jsou po tělesné stránce obvykle poněkud zaostalí. V případě, že ti tedy padne při hodu na životaschopnost 1, znamená to, že dítě se narodilo mrtvé, nebo v doživotním komatu. Jinak pro určení počtu životů není odolnost relevantní, empatik má jednoduše životaschopnost 1, jak jsem opožděně stanovil v opravách chyb.

Postřeh: U empatika mi přijde skoro směšné, zabývat se postřehem, nicméně tvá připomínka je oprávněná a reaguji na ni v dodatku 4.

Emoce: Přesně toho jsem se bál, když jsem přirovnával šíření emoce ke zvukové vlně - totiž že si někdo představí hudbu. Pro empatika prostě platí, že nepříjemnost emoce je přímo úměrná její intenzitě, žádné jiné úpravy zde nepřipadají v úvahu. Srovnání se zvukem zde selhává, v tomto aspektu by se emoce dala spíše přirovnat například k ostrému světlu. Pokud by se empatikovi některé emoce naopak líbily, stal by se z něj díky své telepatické moci zázračný rozsévač lásky, nenávisti, apod. Když se to tak vezme, není to vůbec špatný námět, ale prvotní koncepci empatika by to značně rozházelo.

Zabíjení: Tematiku vztahu empatika k zabíjení jsem v příspěvku nutno přiznat poněkud ošidil, pokusil jsem se to nyní vynahradit v dodatku 5. Ve zmiňovaném dodatku je ojedinělý příklad situace, kdy se může empatik chovat poněkud afektovaně - zde jde o smrt Yawany, ke které měl Ari velmi silné pouto. Dalším důvodem, proč se Ari zachoval tak jak se zachoval může být fakt, že byl obklopen lidmi, kteří měli sami v úmyslu zabíjet.

Vzdálenosti detekce emocí: Kdy je to obvykle a kdy maximálně je zevrubně popsáno v odstavci 4.3 - detekce emocí. Pro upřesnění uvedu dva příklady: Emoce, kterou empatik detekuje na 200 sáhů a je mu nepříjemná od 100 sáhů je například povzdechnutí si kolemjdoucího poutníka, jak je dnes chladno. Emoci, kterou empatik detekuje na 2000 sáhů může vydávat třeba válečník, jehož vinou právě zemřela jeho matka nebo jediná celoživotní láska, bez níž již pro něj nemá smysl žít.

Zkracování clony myšlenek: Ehm... no... možná že si za pár dní vzpomenu, jakou myšlenku jsem tímto sledoval, ale v tuto chvíli musím poníženě přiznat, že nevím co mě k nezkrácení vzdálenosti vedlo, takže jsem schopnosti v opravě chyb přiřadil stejné hodnoty zkracování, jako je pro empatika obvyklé.

Zaměření se jedním směrem: Není v ostatních směrech nijak omezený. Nabízí se samozřejmě otázka, proč se tedy empatik neustále nezaměřuje nějakým směrem. Je to jednoduše proto, protože na soustředění se daným směrem empatik přece jen musí vynaložit určité vědomé úsilí (asi jako my, když se snažíme zaostřit zrak na hodně vzdálený předmět), a to se mu bez dobrého důvodu chtít nebude.

Clona myšlenek: S těmi draky máš pravdu, na to jsem nepomyslel (zahrnul jsem to do opravy chyb). Nemrtví jsou magickými tvory, takže tam není problém.

Detekce snů: Ano, může, výborný nápad!

Zapamatování: No, mě osobně se již mnohokrát stalo, že jsem si něco zapamatoval a po pár dnech to zase úspěšně zapomněl...

Zvíře v příkladu: Naprosto přesně. Nemohu než uznale přikyvovat.

Chybějící pomlčky:
Pokusím se chyby vyhledat a opravit jakko-li to bude možné :-).

Illidan: No, zrovna u Illidana je přídomek praotec elfů již prakticky součástí jeho jména (něco jako Richard Lví Srdce), ale to je jedno.


 Uživatel úrovně 0

Tohle prostě nehodnotím, protože to nepobírám - přiznávám se :o) Zní to jako perfektní námět na povídku nebo možná, kdyby byl PJ opravdu borec a družinka samý okultista, mystik, myslitel a filosof tak i na super zápletku dobrodružství. Ale do běžný hry? Ufff :-)))) Prostě nestíhačka.