Alchymista

Runová alchymie Hodnocení: Vítěz soutěže Vítěz ZD

Autor:
Přidáno:
Hlasovalo: 11

Runová alchymie

Historie:

Runová alchymie je poměrně nový alchymistický obor a proto máme celkem přesné informace o jejím vzniku. Za vynálezem Runové alchymie stojí trpasličí pyrofor Belvar Spálený Vous. Ten ve svých zápiscích uvádí, že ho k vynálezu vedla, cituji: „potřeba tym nafukanym theurgom ukazať zač je toho loket“. Nicméně ať byly jeho skutečné pohnutky jakékoli, jisté je, že jeho vynález znamenal zásadní průlom. Do té doby bylo vyrábění silných magických předmětů takřka úplně v rukou thergů. Po tomto vynálezu mohl každý zkušenější alchymysta (kupodivu nejen pyrofor ale i theurg) po absolvování dvouměsíčního kurzu vytvořit jednoduchý až průměrně silný magický předmět.

V současné době existuje několik alchymystických univerzit, zabývajících se kromě klasických oborů a i Runovou magií, nicméně všechny jsou pod kontrolou trpaslíků.

Dělení run:

Používané runy se dělí na bojové, posilující a dočasné. Bojové runy se používají na výrobu magických zbraní a zbrojí a jsou nejjednodušší, protože na zbraň nebo zbroj se ryjí velké obrazce. Posilující runy slouží k výrobě nebojových magických předmětů a to nejčastěji šperků. Jsou obtížnější na tvorbu, protože narozdíl od bojových je nutné je vyrýt na malý prostor. Proto potřebuje alchymista zkušenou ruku a zvětšovací aparaturu. Posledním typem jsou dočasné runy. Ty se používají na výrobu jednorázových předmětů a jsou vůbec nejtěžší, protože narozdíl od předchozích je potřeba runu nabít magenergií několikanásobně zhuštěnější a tudíš obtížnější k manipulaci.

Učení:

Naučit se Runovou alchymii není nic jednoduchého. Kurz může absolvovat pouze alchymista na 6. nebo vyšší úrovni. Po absolvování kurzu umí alchymista použít v praxi bojové runy a teoreticky i runy dočasné a posilující. V praxi se posilující runy naučí používat až za čtyři úrovně, po které ovládá Runovou alchymii. Na dočasné runy jsou pak potřeba ještě další dvě úrovně.

Runy vs démoni:

Základních rozdílů mezi předmětem s démonem a předmětem s runou je hned několik. Runové předměty mají trvalé schopnosti a jsou ještě více odolnější proti poškození. Na druhou stranu jsou tyto předměty většinou slabší než předměty s démonem. Navíc se pomocí run nedá vytvořit předmět sesílající kouzla. Kombinovat runy s démonem je zhola nemožné, a to jednak pro velkou citlivost démonů na magenergii a jednak kvůli odolnosti magických předmětů vůči poškození.

Bojové runy:

K výrobě těchto run je potřeba plně vybavená alchymistická laboratoř. Výrobá má celkem čtyři fáze. První fází výroby je příprava tzv. zdroje. Runová zbraň nebo zbroj (dále jen „zbraň“) totiž nemá vlastní zdroj energie (zbraně s démonem mají právě toho démona) a proto musí nejdříve načerpat energii z okolí. Jako zdroj může posloužit takřka libovolná kapalina. Většinou platí, že čím vzácnější a „silnější“ zdroj, tím silnější může zbraň být. Při výrobě se zbraň „naladí“ na jeden tip zdroje. Kdykoli kdy je potřeba schopností zbraně, je nutno jí „aktivovat“ tzn. ponořit, potřít či potřísnit zdrojem. Poté se její schopnosti aktivují a po určitou dobu trvají. Opět platí že čím silnější zdroj, tím déle vydrží zbraň aktivovaná. Další kontakt se zdrojem nemá na zbraň žádný vliv, a to až do doby 15 min před koncem „aktivace“. Kontakt se základem v této době má za následek prodloužení aktivace zbraně o další „aktivační období“. Tzn. pokud má zbraň aktivační dobu 1 h a v posledních 15 minutách působení příjde opět do kontaktu se zdrojem, schopnosti po uplynutí těchto 15 min nezmizí, ale začne nabíhat další hodina funkčnosti zbraně.

Při výrobě je potřeba takové množství zdroje, aby do něj bylo možno ponořit všechny části zbraně, které ponesou runy. Také je nutno zdroj upravit pomocí surovin. Takto upravený zdroj se nechá odstát a mezitím se pokračuje dalšími fázemi.

Druhou fází výroby je tzv. magická aktivace zbraně. Alchymista pomocí magenergie připravuje určitá místa na zbrani k přijetí runy. Nutno dodat, že čím větší účinek má runa mít, tím silnější runové pole je nutno vytvořit. Na různé zbraně se vejde různý počet run, nicméně žádná zbraň není schopná pojmout více než čtyři runy. Připravené runové pole vypadá jako kruh tmavšího kovu na zbrani.

Třetí fází je samotné rytí runy. Alchymista do předem připraveného runového pole vyryje pomocí dlátka a kladívka runu. V této fázi není potřeba žádných surovin nebo magenergie.

Čtvrtou a poslední fází je tzv. uzamčení. Alchymista ponoří zbraň do zdroje. Zbraň se začne adaptovat na použitý zdroj a zároveň runy začnou vstřebávat magenergii runového pole. Po uzamčení je runová zbraň hotová a připravená k použití. Stačí ji aktivovat.

Příprava zdroje trvá 2 hodiny, magická aktivace další hodinu a rytí runy cca 15 minut až půl hodiny. Uzamčení trvá půl hodiny za každý stupeň nejsilnějšího runového pole na zbrani.

Některé zdroje

zdroj suroviny max. stupeň aktivace trvání
voda 50 zl. 1. ponořit 8h
močovina 70 zl. 1. ponořit 10h
olej 150zl. 2. potřít 16h
svěcená voda 120 zl. 2. ponořit 20h
krev 200zl. 3. potřísnit 24h
láva * ------- 3. ponořit týden
* o lávě se rozhodně nedá hovořit jako o běžném zdroji. Je tak silná, že jí není třeba připravovat na uzamčení.

Runová pole

stupeň

magenergie

1. 100
2. 200
3. 300
Runové pole silnější než třetí stupeň není možno tvořit, protože jedna runa není schopná „ustát“ více než 300 magů.

Runy

Název

popis

účinek 1. stupně

2. stupně

3.stupně

„thet“* zlehčuje ovládání zbraně +1 SZ +2 SZ +3 SZ
„erd“* zpřesňuje pohyby zbraně +1 útč. +2 útč. +3 útč.
„et“* zvyšuje obrané schopnosti +1 OZ +2 OZ +3 OZ
„eru“* zpevňuje materiál +1 KZ +2 KZ +3 KZ
„ard“ předmět vyzařuje světlo o síle: žhavé uhlíky pochodeň lucerna
„sol“ při zásahu vyšle šokovou vlnu odhodí o 1k3s 1k6s 1k10s
„zar“** „zlehčuje“ předmět o: 1/4 váhy 1/2 váhy 3/4 váhy
„ner“*** předmět plane ohněm +1k6 zranění ohněm +2k6 zranění +3k6 zranění
„ar“*** předmět je mrazivě chladný +1k6 zranění chladem +2k6 zranění +3k6 zranění
„lun“ zrychluje uživatelovy pohyby + 1 útok/2kola +1/1 +3/2
„nol“ vrací vržený předmět do ruky 2 kola po vrhu kolo po vrhu po zásahu
„zard“ *' umožní změnu materiálu 2 kovy 3 kovy 4 kovy
„ran“ *'' zmírňuje zranění ohněm o: 5% 10% 15%
„tol“ *'' zmírňuje zranění chladem o: 5% 10% 15%
„xar“ *'' zmírňuje zranění kyselinou o: 5% 10% 15%
„dar“ *''' vysává energi oběti za 2žt/+1 3/+2 4/+3

* platí stejná pravidla o SZ, OZ, útč, a KZ jako pro démony, viz PPP

** předmět pouze nadnáší, nezbavuje jej hmotnosti

*** tyto dvě runy se navzájem vyruší a obě nezraňují svého uživatele

*' původní kov zbraně + první (první dva nebo tři) na které byla zbraň transmutována

*'' zaokrouhluje se nahoru

*'''zaokrouhluje se dolů

V tabulce záměrně neuvádím vzhled run, protože každý PJ si jistě vymyslí runy vlastní, které nejlépe zapadnou do jeho světa. Stejně tak výčet zdaleka nemusí být úplný a nic nebrání jejich dalšímu vymýšlení.

Runová slova

Samotné runy většinou nejsou příliš silné, ale jejich krása a moc je v jejich kombinacích. Runová slova jsou právě těmito kombinacemi run. Nicméně ne každá kombinace je runovým slovem. Tím je pouze známá, léty prověřená kombinace, která je předávána jako základní znalost runového alchymisty. Oproti obyčejné kombinaci run, kterou je schopný dát dohromady jakýkoli runový alchymista, mají Runová slova jednu nezanedbatelnou výhodu. Během let přišli alchymysté na způsoby jak mírně poupravit runu v runovém slově tak, aby nejenže neztrácela své schopnosti, ale zároveň dohromady s ostatními runami (také mírně poupravenými) usměrňuje magenergii tak, že vytváří další, na první pohled nadbytečný magický efekt. Runové slovo má proto kromě efektů run ještě jednu schopnost.

Některá slova:

  • Zabiják zar + nol
    • Bonus: + 2 útč. při útoku zezadu
  • Kroll sol + zar
    • Bonus: Odhozená osoba je navíc omráčená
  • Šermíř thet + erd + lun
    • Bonus: + 1 OZ proti humanoidům
  • Tlustokožec ran + tol + xar
    • Bonus: Postava je jednou denně imunní na vysátí úrovně
  • Špicl ard + et + zar
    • +10% na naslouchání
  • Vysavač thet + erd + dar
    • +1 SZ proti upírům (nemrtvým oživeným nekromantem)

Posilující runy:

Hlavní rozdíly mezi bojovými a posilujícími runami jsou tyto: na jednom předmětu nemůže být víc jak jedna runa a síla či stupeň runy je dána materiálem do kterého je runa vyrytá. Také se nemusí nijak aktivovat.

V první fázi výroby alchymista vyryje runu na povrch materiálu, potom do runy „nahustí“ magenergii čímž aktivuje její schopnosti. Síla runy je dána základovým materiálem. Runa na polodrahokamu má sílu 1. stupně a na drahokamu 2. stupně.

Nic ovšem není dokonalé a nejinak je tomu i s runami. Přesně po roce funkce z runy vyprchá veškerá magenergie a runa své schopnosti ztrácí. Zůstává v ní pouze jeden jediný mag, který drží její schopnosti uzamčené uvnitř runy a runa samotná se navenek nijak neprojevuje. Tento stav trvá rok, po který může runu znovu nabít jakýkoli alchymista. To je umožněno právě tím jedním magem který proces nabíjení značně ulehčuje. Nicméně pokud po celý rok stagnace runy nedojde k dobití runy, ta strácí schopnosti úplně a mizí i poslední mag. K opětovnému nabití runy je pak potřeba runového alchymisty.

Runy

Název

popis

1.stupeň

2.stupeň

„kor“ vytváří antimagické pole -10% na seslání kouzla -20%
„ex“* snižuje hlasitost zvuků vydávaných uživatelem nápadnost 0% nápadnost -10%
„gal“ zlepšuje uživatelův zrak vidí dobře i za šera i za měsíčné noci
„lut“ nositel je citlivější na zlo do 20 sáhů do 40 sáhů

* pokud je uživatelem zloděj má bonus + 10%/+15% k tichému pohybu pozn. - bojové runy ard, ran, tol, xar a zar jsou tzv. runami univerzálními, tzn dají se použít i jako runy posilující

Dočasné runy:

Dočasné runy pracují na diametrálně odlišném principu než předchozí typy run. Ty využívaly magenergii v nich obsaženou k dlouhodobému udržení magických schopností, dočasné runy svojí magenergii v jednom jediném momentu uvolní, čímž dosáhnou kýženého účinku. Síla těchto run se proto neudává ve stupních ale v množství použité magenergie.

Dočasné runy mají dvě možnosti aktivace, pohybem okolo runy, nebo jejím nárazem. Prvně jmenovaný spustí runu jakmile se něco pohne v její bezprostřední blízkosti, druhý při prudším nárazu runy.

Při výrobě se musí alchymista nejprve rozhodnout zda chce mít přenosný předmět nebo umístí runu staticky, např. na zeď. Pak příslušnou runu obvykle vyryje. V závěru pak musí runu magicky aktivovat. Od této chvíle je runa aktivní a za správných podmínek splní svůj účel.

Všechny runy se primárně spouštějí nárazem. Pokud chce alchymista vytvořit runu které bude reagovat na pohyb, musí navíc okolo runy vyrýt kružnici a dodat 10 magů navíc které se nepromítnou do síly runy. Díky těmto opatření runa po své aktivaci vytvoří magické pole citlivé na pohyb.

Ani dočasné runy ale nevydrží neomezeně dlouho. Nicméně i tak dokáží magenergii udžet poměrně dlouho. Základní délka trvanlivosti je jeden rok a zkracuje se o jeden měsíc za každých načatých 10 magů nad základní množství. (tzn. 10 magů).

Všechny runy se primárně spouštějí nárazem. Pokud chce alchymista vytvořit runu které bude reagovat na pohyb, musí navíc okolo runy vyrýt kružnici a dodat 10 magů navíc které se nepromítnou do síly runy. Díky těmto opatření runa po své aktivaci vytvoří magické pole citlivé na pohyb.

Runy

„nad“ vybuchující runa, při aktivaci vybuchne se silou 1k6 žt. za každých pných 10 magů použitých při výrobě
„ka“ tato runa při aktivaci vytvoří oblak hustého, leč neškodného dýmu o průměru 1 sáh na 10 magů
„son“ při aktivaci vyšlehne oslnivý záblesk, oslepující s pastí obr ~ 7 ~ oslepení na na 1k3 kol na 10magů / oslepení na 1k6 kol na 10mg
„nal“ vytváří šokovou vlnu o síle: sil ~ 2 za 10 magů ~ nic / sražení na 1k6 kol

Pozn. - přenosné runy mají maximální magenergii 100 magů.

Výcenásobný efekt několika run


Může se stát, že postava bude používat vícero stejných run jednoho druhu najednou. Například na zbrani a na zbroji. V takovém případě se započítává pouze efekt silnější runy, protože runy působí nezávisle na sobě a nemají (logicky) žádný způsob jak spolu komunikovat. Proto silnější runa svým efektem přebije runu slabší, místo aby se jejích efekty sčítaly. Trochu odlišný případ je kombinace bojové runy s runou posilující. V tom případě posilující runa zlepší působení danné vlastnosti, ale vzhledem k tomu že bojové runy jsou co do působení silnější, nedokážou se schopnosti posilující runy naplno rozvinout. Proto v případě současného působení obou přidává posilující runa pouze efekt 1. stupně nezávisle na tom jakou má sílu. Pokud se sejde působení dvou stejných posilujících run opět se promítne pouze efekt silnější.

Vysvětlení účinků na základě Teorie magického pole od Corwina (Corwin45A)

V této části se pokusím vysvětlit, nebo alespoň naznačit fungování run na základě výše zmíněného článku. Je to část pro PJ nepovinná, pokud Teorii magického pole nebudete používat, s klidem tuto část přeskočte. Pokud o jejím využití uvažujete, či ji již využíváte, měla by vám ulehčit práci s její aplikací na runy.

Při práci s runami alchymysta využívá pouze Lapis. Pokud tvoří bojové runy ,napustí alchymysta Lapisem oblast výše zmiňovanou jako runové pole. Do této oblasti pak vyryje runu. Při uzamčení se Lapis „naladí“ na základ a změní na mikroskopické úrovni strukturu runy, která je poté při kontaktu se základem schopná některé z afinit, pomocí které dosahuje svých účinků. Pokud alchymysta tvoří posilující runy, napouští Lapisem (polo)drahokam na kterém je runa vyryta. Ten se poté pozvolna uvolňuje a runa jeho činnost usměrňuje do jednoho nebo více druhů afinit. Dočasné runy jsou svým principem poněkud podobné, ačkoli se liší v jednom podstatném detailu. Lapis se z nosiče uvolňi najednou, a usměrňován runou pomocí afinit pracuje s jednotlivými individuii.

Závěrem

Runy slouží alchymystům k tvorbě kouzelných předmětů, aniž by se museli spoléhat na ne zcela spolehlivé démony (excelsiie). Její zvládnutí není jednoduché, ale výsledky většinou stojí za to.

Diskuze

 Uživatel úrovně 0

Jo pomocí strašně složité matematiky vypočítáme jaký bude součinitel u obou zbraní poměrem ki UČ


 Uživatel úrovně 0

Tak teď popravdě trochu nechápu jak jsi to myslel. Proč by musely mít zbraně v kombu stejě silnou runu? Prostě vezmu v potaz parametry obou zbraní, a spočítám z nich parametry komba...

Demonic - The Lonely Warrior


 Uživatel úrovně 0

no jen mě napadlo spíš bych to udělal u kombinace zbraní, by musely být u obou zbraní stejné runy, jinak by byla zbraň nevyvážená, tudíž postih u boje ve výši takové, aby se to vyrovnalo a mohlo se to normálně sečíst.


 Uživatel úrovně 1

Demonic: Co se psaní týče, měl bys cvičit hlavně přehlednost a čítelnost díla. Aby měla tvá díla jasnou a přehlednou strukturu a jednotlivé texty dávaly samy o sobě smysl. Orientace v textu a to, jakým způsobem do díla naskládáš informace, hraje (alespoň pro mě) celkem velkou roli při utváření subjektivního dojmu z díla.


 Uživatel úrovně 0

Antonius:
S tím sčítáním je to opravdu komplikované... Na jednu stranu se mi opravdu sčítání povolit nechce, na druhou je pravda (Jak Alden podotknul), že pokud mám kombinaci zbraní, z logiky věci působí obě runy nezávisle, tudíž se obě projeví na vlastní zbrani.

Nathaka:
No vypsanou ruku opravdu nemám, to máš pravdu, snad se to časem a zkušenostmi zlepší. Mohl bys kdyžtak alespoň orientačně říci které, části ti nesednou? Abych alespoň věděl co mám do budoucna zlepšit.

Beru na vědomí. Pokusím se příště napsat dílo komplexněji, a jsem velice zvědavý jak se mi to povede. (OT: momentálně pracuji na nových zbraních, akorát jsem se lehce zasekl, protože zbraní je tam na můj vkus příliš málo, resp. je jich tam hodně, ale těch opravdu nečím specielních je tam spíš méně.)

Díky za rady a hodnocení, budu se snažit, aby se dílka jen zlepšovala.

S Pozdravem
Demonic - The Lonely Warrior


 Uživatel úrovně 1

Inu, jsem rád, že se do toho Demonic pustil. A ještě radši, že to dokončil.

Jeho systém run by se určitě dal vychytat. Asi s leckterými pravidly i runami nesouhlasím, nebo bych je upravil. To jsem ale koneckonců očekával dopředu, protože mám svůj vlastní, navíc tyto tabulky jsou více než otevřené dalším úpravám.

Protože nemám rád démony, hodnotím každou snahu nahradit je něčím pro mě věrohodnějším velmi pozitivně. Myslím, že se s tím Demonic popral dobře. Mně je runová alchymie rozhodně mnohem sympatičtější než ten altarovský výmysl.

Konkrétní drobnosti i velké potíže rozepsali více než dostatečně předchozí kritikové. Myslím, že v tomto díle jde o postřehy dostatečně jednoznačné, takže je nemusím opakovat.

Jistě bych ale měl pár návrhů, co zlepšit do budoucích děl:
- Především styl psaní a jeho kontrolování. Demonic zatím nemá tak vypsanou ruku, takže bude třeba, aby hodně četl cizí díla a především díla svoje vlastní, než je odešle. Jeho díla potom nebudou zmatečná, místy složitá a nedobře čitelná jako se mi zdá toto. To se týká i korektury a slohové stránky.
- Nebát se rozšoupnout a tvořit. Místa pro runy tu je ještě dost. Demonic by měl využívat prostor a potenciál svých děl naplno, pokud stojí o to, aby to nebyly jen dobře hodnocené nápady, ale opravdu výborná díla.

Já se domnívám, že Demonic začal svou autorskou cestu dobře a pokud bude pokračovat, můžeme mezi sebou přivítat dalšího skvělého tvůrce. Přeju mnoho štěstí a velmi se těším na tvé další nápady.
Hodnotím jako kvalitní čtyřmi hvězdami.


 Uživatel úrovně 0

S tím sčítání no nesouhlasím s tím. To by potom byly stejně silné jako démoni.


 Uživatel úrovně 5

Demonic (technická):
Do tabulek jsem nezasahoval, pouze ti chybělo tagování odstavců a místo tagů nadpisů byly tagy pro tučné písmo. MS má jiný programový základ, proto v MS některé tagy nefungují a některé nejsou potřeba.

Já pro ověření správnosti tagování před schválením díla používám internetový průzkumník (IE a Mozzila Firefox). Jak se zobrazí dílo při otevření v internetovém prohlížeči, tak se tělo díla zobrazí po odeslání do rubriky (více viz stůl ID 1297). MS je pro ověření správnosti nevhodná.


 Uživatel úrovně 0

Aldene děkuji za kritiku, pokusím se ti co nejpřesněji odpovědět, neboť vyčerpávající kritika si zasluhuje vyčerpávající odpověď.

Tabulky jsem dělal já, ale myslím si, že je Folcwine určitě upravil, poněvadž atribut border mi tabulku v MS vždy absolutně rozhodil, a pak jsem ho tam zapoměl doplnit.

Ano, runové předměty jsou odolnější než astrální, ale pouze pokud jsou aktivní. Neaktivní předmět je pouze obyčejný předmět s ozdobou a jako s takový může být klidně zničen.

Runové pole - Pro každou runu je použito samostatné runové pole. Není jedno pole pro všechny. (i když ani ten elipsovitý tvar není úplně od věci)

Pozor, moč a močovina nejsou totéž, navíc je zbraň potřeba ponořit. Tabulka zdrojů je záměrně pojmenovaná "Některé zdroje" a má sloužit především pro inspiraci. Alkoholické nápoje bych řadil podle obsahu alkoholu do první (pivo) až třetí (vodka/pálenka) skupiny. Dračí krev je pochopitelně silnější než obyčejná - delší trvání. Ostatní základy nechávám plně v kompetenci PJ.

Runa Sol... Hmm... 1k10 je vážně moc... možná spíš 1k3/+1/+2. Zranění 1žvt/1 sáh letu + 1k6 žvt za každý sáh, který uletět nemohl (kamená zeď)

Runy Ner a Ar... jak tak na to koukám je to opravdu moc... asi spíš 1k3/1k6/1k10 + tvoje úprava pro nestvůry s elementem ve své podstatě.

Runa Nol - Děkuji

Runová slova - míněna spíš pro inspiraci... Vysavač: nebo co třeba (s ohledem na schopnosti jednotlivých run): "Jak ty mě, tak já tobě." ??

Runa Nad - moje chyba máš pravdu

Runa Ka - je míněna jako slabší obnova dýmu - kdo by potom potřeboval kouzelníky že??

Runa Son - opět mi nezbývá než souhlasit...

Runa Nal - já bych jí nechal jak je... vzhledem k tomu že působí plošně a sražení je dosti silná schopnost....

Sčítání - vydíš to mě nenapadlo, vůbec to není špatný nápad.

Za hrubku(ky) se stydim. ;)

Ano Belvar Svárlivec je mi znám, Legentu o Drizztovi jsem četl a nezapírám, že jsem jméno použil, druhý díl se jmenuje Vyhnanství ;)

Po zralé úvaze jsem se rozhodl, že příběh a příklady sepíšu a formou komentáře doplním.

Závěrem bych chtěl říct, že toto dílko mělo sepsat princip tvorby Runových předmětů, spíše než podat vyčerpávající seznamy všch možných run a základů. Nicméně myslím, že moje domácí verze ještě projde úpravami.

S Pozdravem
Demonic - The Lonely Warrior


 Uživatel úrovně 0

Okej, tak som sa na to pozrel (a prečítal som si kritiky...). V prvom rade by som rád vyjadril obdiv k autorovi, alebo komukoľvek, kto toto tagoval, zvlášť ak nemá FrontPage...tabuľky sú fakt otrava :-)
A teraz k dielu:

Nepáči sa mi to, že runové predmety sú odolnejšie ako tie s démonom. Astrálne sféry, z ktorých démoni pochádzajú, by predsa len mali byť silnejšie, a okrem toho, ak je v predmete démon, tak predmet drží po kope niečo, čo je inteligentné a uvedomuje si, ako by mal ten predmet vyzerať a ako sa dá poškodiť (a možno, aj keď toto je už čistá špekulácia, môže smerovať svoju (mag)energiu proti poškodzovanej časti).
Treba si uvedomiť, že už taký meč s démonom sa dá poškodiť iba ak je démon uspaný(viď. chodcove kúzlo Poškození zbraně z PPP). To by ale znamenalo, že s runovým mečom môžem vypáčiť obrovský balvan...a to mi nesedí.

Detail okolo runového poľa pri bojových runách: asi by malo mať elipsovitý tvar, na meč so štyrmi runami taký kruh nanesieš ťažko(teda pokiaľ tam tie runy neryješ pod lupou, čo si ale vyššie poprel). Ale toto je fakt iba detai a na hodnotení sa neodrazil.

Čo sa týka močoviny ako základu, ja osobne by som ju dal na rovnakú úroveň s vodou, alebo na 60zl/9 hodín, ono kde sa dá piť voda, tam sa dá aj močiť...a v tabuľke mi chýba víno a podobné nápoje, takto totiž neviem, ako sa na efektivite odrazí alkohol. A keď sme už pri tom, je rozdiel medzi tým, keď použijem drahé víno(eventuálne dračiu krv), alebo obyčajné?

Runa Sol podľa mňa odhadzuje o trochu veľa, zvlášť tretí stupeň, ja by som dal 1k6(+1)(+2), a chýbajú mi tam pravidlá pre zranenie, keď niekoho šoková vlna odhodí pekných pár metrov, malo by sa to prejaviť aj na životoch(napríklad 1 život za každé dva metre letu).

Podobne sa mi zranenie pre druhý a tretí stupeň ner a ar zdá veľké, také čísla nedosahuje ani chodcov meč, asi by bolo lepšie, keby si dal menšie zranenia, ale násobil ich pre tvory s podstatou ohňa/ľadu, podobne ako pri chodeckých čepeliach.

Runa nol...tu len chválim, dlho som uvažoval, ako by som na nejaký predmet nahodil túto vlastnosť inak, ako zartefaktovaním, a tu to mám.

Runové slová: No Diablo II, no. Ale ocenil by som, keby ich bolo trochu viac a keby sa našli aj nejaké štvorrunové...ale fajnová hláška pri boji s upírom: "Takú ti theterdarnem!!!"

Nejasnosti pri účinkoch gal a lut už boli vypichnuté a vysvetlené v diskusii.

Runa nad: riaď sa tabuľkou v PPE-PJ, malo by to byť skôr 2k10 za 10 magov.

Runa ka: Mrkni sa na magenergickú náročnosť kúzla Dym a na toto...runa by bola efektívna iba pri veľkých polomeroch(nechce sa mi rátať, akých presne).

Runa son: dal by som cenu len 5 magov.

Runa nal: opäť by som dal buď polovičnú magenergiu, alebo dvojnásobnú pascu.

Viacnásobný efekt: Ja by som naopak sčítavanie povolil, ale len pri runách zlepšujúcich SZ/út/OZ/KZ, potom by sa runy naozaj mohli vyrovnať démonom. A hlavne, keď mám kombináciu dve dýky a na každej mám thet, malo by sa to prejaviť na oboch a nie len na jednej, podobne by sa malo stať v prípade runy eru na štíte a brnení.

Vysvetlenie na základe Teorie magického pole od Corwina: Zaujímavý prístup, neviem, či je to dobre alebo zle, keď využívaš článok na tomto serveri, zvlášť taký, ktorý sa dotýka základného princípu, každopádne ale na ňom nezávisí použiteľnosť rún. Ten článok som čítal a môžem povedať, že tvoje vysvetlenie sa hodí, takže je to asi iba plus pre teba.

Na margo článku: Dávaj si trochu majzla na gramatiku, podarilo sa mi tam zazrieť jednu hrúbku(tYp brnenia, nie tIp). Ak tam sú nejaké iné, tak som ich asi nezbadal, keďže som sa češtinu nikdy formálne neučil(môj učiteľ bol rákosníček, j).

A aby som len nekritizoval...
Po dlhom čase som našiel niečo, čo pochádza z Diabla, bolo prerobené do DrD, nie je to presilené a je to vlastne celkom zaujímavé a použiteľné. Chyby, ktoré som vypísal sú z väčšej časti kozmetické, a jediným väčším nedostatkom je podľa mňa podcenenie Dočasných rún.
Vo všeobecnosti ale ide o dosť nadpriemerné dielo, takže za 4.

Folcwine: Ja by som runového theurga nerobil, v podstate by si sa snažil popísať niekoho, kto vyvoláva démonov iným spôsobom. Teda, ja viem, že ich vlastne nevyvoláva, ale čo do efektu je to rovnaké. Okrem toho, bolo by treba vymyslieť nejakú náhradu za otázky na astrál. A ak by išlo o pyrofora, tak naozaj neviem, o akú schopnosť by mal prísť ten...myslím, že najlepšie je nechať to tak, ako to je, teda ako novú schopnosť alchymistov.

No a ako už bolo povedané, prospelo by tomu pár príkladov a nejaký ten príbeh, kľudne aj schematický a na pár riadkov, stačilo by len vysvetliť, prečo že sa ten Belvar nechcel uspokojiť s raketami a začal "lézt theurgom do zelí"(dúfam, že som to napísal dobre, j). Inak, k menu Belvar, možno to ani nevieš, ale Belvar Svárlivec je jedna z postáv v knihe od Salvatoreho z cyklu Legenda o Drizztovi, len si teraz nespomeniem na meno knihy, ale bol to druhý diel. To len tak na okraj.

S pozdravom,
Alden Nahlilairon