Alchymista

Elementálové a bhutové vedlejších živlů Hodnocení: Kvalita

Autor:
Přidáno:
Hlasovalo: 17

Vedle hlavních živlů - Země, Vzduchu, Ohně a Vody existují ještě vedlejší živly: Nebeský oheň, Led, Síla přírody a Láva.

Nebeský oheň (Oheň + Vzduch)

K vyvolání elementála/bhuty je potřeba:

Oheň o dostatečné intenzitě, aby se v něm vznítilo poleno. Tento oheň musí alespoň trochu dýmu (tím je zajištěna přítomnost Ohně a Vzduchu)

elementál: Fulgir

popis:

Fulgir vypadá jako pomalu cirkulující vír černo-modrých bouřkových mraků, mezi kterými přeskakují blesky (slabší verze hromů jsou samozřejmostí). Vysoký je asi jako postava odpovídající třídy velikosti, průměr odpovídá příslušné hodnotě z tabulky elementálů. Fulgir útočí pomocí krátkodosahových energetických výbojů, ne nepodobných bleskům - při každém takovém útoku se ozve drobné zahřmění. Tyto útoky působí zranění typu G.

boj:

Pohyblivost: 15
Oprava síly:-3
Oprava obratnosti:+3
Bonus k iniciativě:+3

Fulgir se podobně jako sylfa dovede pohybovat vzduchem. Jeho manévrovací schopnost pro tyto účely je 19.

zvláštní útok:

Fulgir dokáže nejdál 10 sáhů od sebe během jednoho kola vytvořit malý bouřkový mrak, ze kterého uhodí o poznání silnější blesk a to do jednoho cíle (předmětu/bytosti), který není vzdálen více než pět sáhů. Zásah bleskem je automatický a zasažený si hází proti pasti Odl+Roz ~ 4 ~ zranění za Xk6 ž (typ zranění: G)/ zranění za Xk6 ž + paralýza na X směn (X je úroveň životaschopnosti elementála). Tuto schopnost může použít během své existence nejvýše třikrát, pak se vrací do svého živlu.

užitečná schopnost:

Záchranný šok - Fulgir dovede v některých případech dočasně přivést k životu postavu, která přišla o všechny své životy a zemřela - nejdéle však jednu směnu po její smrti a poue pokud se postava nedostala příliš "do mínusu" - záchraný šok je použitelný pouze tehdy, pokud má postava nejvýše tolik "záporných životů", kolik je její úroveň. Mohou ale nastat situace, kdy postavu už není takto možné vyléčit - vztahuje se to na "duševní zranění" (upíjení úrovní, u theurgů zranění po tvorbě artefaktu...), případně i na některé další okolnosti - konečné slovo v tom, zda je možné postavu uživit či nikoliv má PJ. Po aplikaci záchranného šoku bude mít postava na tolik kol, kolik činí pětina z fulgirovy životaschopnosti (zaokrouhluj nahoru), jeden život. Během této doby je na postavu možné použít léčivá kouzla či jí mezi rty vpravit pár kapek léčivého lektvaru. Po odeznění účinku se ale takto "vyléčené" životy ztrácí, takže na záchranu postavy je poměrně málo času a je třeba jí vyléčit tolik životů, aby i po odeznění účinků záchranného šoku měla životy v kladných hodnotách.

objevení: Obláčky dýmu začnou temnět a sbíhat se ve spirálách a začnou mezi nimi přeskakovat blesky, až nakonec dají vzniknout fulgirovi.

odchod ze světa: Rozplynutí.

bhuta: Bolisq

Bolisq se projevuje buď jako jeden velký meteor, nebo déšť menších meteorů. Pokud theurg chce, může tento úkaz doprovodit atmosféru dokreslujícími atmosférickými jevy - nebe může zrudnout odleskem plamenů přicházejícího ohně z nebes, mohou se zatáhnout temné mraky... Meteory dopadající na oblast zasaženou "stupněm I." shoří ještě před dopadem.

Led (Vzduch + Voda)

K vyvolání elementála/bhuty je potřeba:

Jedna čtvrtka vody, k jejíž hladině má volný přístup vzduch.

elementál: Gelu

popis:

Gelu vypadá jako přibližně humanoidní (viz gnóm) uskupení kusů a úlomků křišťálově čistého ledu, které pohromadě zdánlivě nic nedrží. Je velmi studený a každého, kdo se ho dotkne, spálí mrazem za 1k6 životů. Pokud chce, dokáže dotykem proměnit vodu v led. Při boji používá své ledové pěsti s ostrými hranami (na zásah těmito pěstmi se spálení mrazem nevstahuje).

boj:

Pohyblivost: 7
Oprava síly:+2
Oprava obratnosti:-2
Bonus k iniciativě:0

Oheň ho zraňuje za dvojnásobné množství životů.

zvláštní útok:

Zmražení - Gelův dotyk může cíl změnit v ledovou sochu. V případě úspěšného zásahu s úmyslem cíl zmrazit, si cíl hází proti pasti Odl+Roz ~ 6 ~ nic/zmražení. Zmražená bytost v teple po 1k6 směnách roztává a procitá, do té doby pro ní platí stejná pravidla jako pro bytost proměněnou v kámen (s tím rozdílem že na ní neúčinkuje kouzlo "odčaruj zkamenění").

užitečná schopnost:

Chlazení a mražení - V okolí gela panuje vždy chladná atmosféra. Stačí když je chvíli v uzavřené místnosti a stěny začne pokrývat jinovatka. Díky tomu například dokáže po určitý čas udržovat potraviny v čerstvém stavu. Případně je možné ho použít k výrobě ledu. V prostoru 5×5×2 sáhy dokáže snížit teplotu o 1 stupeň během jedné směny, maximálně ji však dovede snížit pouze o dvojnásobek své životaschopnosti. Během jednoho kola dovede v led proměnit tolik čtvrtek vody, kolik činí jeho životaschopnost.

objevení: Nejprve zmrzne voda potřebná k vyvolání. Vzniklý led pak začne zvětšovat svůj objem a začnou z něj vyrůstat ledové krystaly, až nakonec na sebe vezme konečnou Gelovu podobu.

odchod ze světa: Rozpuštění a roztečení.

bhuta: Cryos

Cryos se projevuje formou krupobití, sněhové vánice, laviny, nebo mlhy. Ve formě sněhové vánice může mít životaschopnost nejvýše 2. Za každých 20 Cryosových životů v tomto případě napadne jeden sáh sněhu. Ve formě mlhy pak může mít životaschopnost pouze 1. V takovéto mlze není vidět dál, než na tři až pět sáhů a vydrží dvanáct hodin. Krupobití, sněhovou vánici a mlhu je možné vyvolat kdekoliv, podmínkou je teplota nižší než 0° C. Pro vyvolání laviny musí být epicentrum na nějaké sněhem a ledem oplývající hoře. Směr laviny určuje theurg.

Síla přírody (Voda + Země)

K vyvolání elementála/bhuty je potřeba:

Vzít jednu čtvrtku vody a rozlít jí někde, kde se bude moci všechna vsáknout do země (nebo protéct nějakou puklinou do hloubi skály).

elementál: Kůrnatec

popis:

Kůrnatec je tvor přibližně humanoidní, tvořený dřevem a pokrytý kůrou. Z hlavy mu vyrůstají olistěné větvičky, chodila hodně připomínají pařezy, tříprsté ruce jsou tvořeny větvemi bez listí, jeho oči jsou hluboké temné praskliny. Dovede zakořenit, což mu umožní obnovovat svoje životy rychlostí 1 život za hodinu.

boj:

Pohyblivost: 7
Oprava síly:+3
Oprava obratnosti:-3
Bonus k iniciativě:-2


zvláštní útok:

Ovinutí - Na cíl, který je blíže než 2×(žvts kůrnatce) sáhů, může kůrnatec použít speciální útok. Probíhá jako kouzlo s vyvoláním dvě kola, na jehož seslání se kůrnatec nemusí soustředit, musí ale stát na jednom místě. Schopnost funguje tak, že Kůrnatec nechá růst kořeny ze svých chodidel, ty prorostou zemí, vynoří se u cíle a v ideálním případě ho ovinou a znemožní mu pohyb. Cílem může být pouze bytost či předmět stejné nebo menší velikosti než kůrnatec Je-li cílem bytost, hází si proti pasti Obr+Sil+Roz ~ 3+rozdíl velikostí ~ ovinutí / neovinutí (při použití na nehybné předměty a bytosti je neúspěch v hodu proti pasti automatický). Ovinutá bytost se považuje "nehybnou" a útoky na ní probíhají podle pravidel pro "útok na nehybného protivníka". Stisk kořenů postupně sílí a po jedné směně začíná protivníka dusit (postupuje se stejně jako v případě topení, lze použít schopnost "zadržování dechu"). K jeho přerušení může dojít úmyslně, zabitím kůrnatce nebo podseknutím kořenů (kořeny mají desetkrát méně životů - zaokrouhleno nahoru - než v danou chvíli příslušný kůrnatec). Během své existence dovede kůrnatec tuto schopnost úspěšně použít pouze třikrát (uspěje-li cílový tvor proti pasti na ovinutí, nepočítá se to jako úspěšné použití).

Pozn.: Tuto schopnost nelze použít tam, kde je příliš tvrdá zem - například na skále. Na nekvalitní dlažbě ve městě už by to možné bylo, neboť kořeny by mohly prorůst skrze spáry. Konečné slovo v tom, jestli lze schopnost použít či ne, má PJ.

užitečná schopnost:

Necháme-li kůrnatce zakořenit, vyroste na něm po 24 hodinách zakořenění tolik zlatých jablek, kolik činí kůrnatcova životaschopnost. Z každého zlatého jablka je možné buď vydestilovat 1-3 magy, nebo je možné ho sníst a vyléčit si tak 1k6 životů. Zlatá jablka se po jednom dni kazí a magenergie i léčivé účinky z nich vyprchávají (při jejich konzumaci postupuj jako v případě konzumace normálního shnilého jablka). Své zvláštnosti rovněž ztrácejí pokud se z nich někdo pokusí udělat jablečnou pálenku nebo mošt. Ačkoliv slupka zlatých jablek má opravdu zlatou barvu, o zlato se nejedná a jablka jsou normálně poživatelná - kdybyste se do nich zakousli se zavřenýma očima nevěda, že jde o zlaté jablko, mysleli byste si, že je to prostě moc dobré slaďounké a šťavnaté jablíčko. Kůrnatec se hodninu po vytvoření zlatých jablek vrací do svého živlu (nejsou-li jablka dosud očesaná, opadají).

objevení: Ze země v místě, kam theurg při vyvolávání rozlil vodu, vyroste podivný stromeček, ten roste a vezme na sebe tvar kůrnatce.

odchod ze světa: Zakoření a změní se v bizarní stromek, nemůže-li zakořenit, shodí listí, uschne a stane se z něj obyčejný kus dřeva.

bhuta: Hyle

Působení Hyla je působení živé síly přírody - na zasaženém území začnou velice rychle růst stromy a rostliny schopné rozlámat i pevné kamenné stavby. Kořínky a stonky vlezou do každé spáry a skulinky, nabudou na objemu, čímž rozšíří spáry a skulinky pro další kořínky a stonky... Za každý stupeň bhuty se na zasaženém území odehrají stejné rostlinné procesy, jaké by se tam odehrály za deset let (Například u šestého stupně bhuty mohou vyrůst až "šedesátileté" stromy). Podmínkou je, že na zasaženém území musí být nějaké plody či semena, ze kterých by mohlo vzklíčit pár rostlinek (alespoň dvě na jeden rostlinný druh).

Láva (Země + Oheň)

K vyvolání elementála/bhuty je potřeba:

Oheň dostatečně velký, aby v něm vzplálo poleno a alespoň 20mn vážící kámen. Ten se při vyvolávání musí nacházet uprostřed plamenů. Jakmile theurg odevzdá živlům magenergii z elementární hole, tento kámen se v žáru ohně roztaví v loužičku lávy.

elementál: Lavamandr

popis:

Lavamandr se rozměry těla téměř ve všem podobá salamandrovi. Liší se však ve struktuře těla - jejich tělo je tvořeno horkými černými kameny, mezi kterými prosvítá záře žhavé lávy a na zádech mají útvar podobný malé sopce.

Lavamandr má oproti ostatním elementálům jednu výhodu - ze sopkovitého útvaru na svých zádech umí vystřikovat rozžhavenou lávu. Láva má parametry 5/+3 a dostřel 3/7/11 a najednou v sobě může lavamandr nést až tolik dávek, kolik je jeho životaschopnost. Jednu dávku doplní sežvýkáním jedné mince kamení (to trvá jednu směnu) a následným "strávením" (to trvá 3 hodiny - trávení dávek může probíhat souběžně, tzn. není třeba čekat, až se jedna dávka stráví, aby bylo možné začít trávit další). Stříkanec lávy může podpálit rozličné předměty se stejnou pravděpodobností jako obyčejný oheň. V souboji tváří v tvář útočí lavamandr čelistmi.

boj:

Pohyblivost: 9
Oprava síly:-3
Oprava obratnosti:+3
Bonus k iniciativě:0


zvláštní útok:

Zemní oheň - Lavamandr dovede zařídit, že země pukne a z pukliny vyletí zášleh ohně. Cílem této schopnosti je kruhová plocha o průměru dvou sáhů, přičemž žádná část této plochy nesmí být dál, než 2×(žvts lavamandra) sáhů - na této ploše pak vyšlehnou plameny dosahující výšky tolik sáhů, kolik činí životaschopnost příslušného lavamandra. Probíhá jako kouzlo s vyvoláním dvě kola, na jehož seslání se lavamandr nemusí soustředit, musí ale stát na jednom místě. Bytosti na cílové ploše si hází proti pasti Obr+Roz ~ 5 ~ uskočí / zranění za Xk6 životů kde X je úroveň životaschopnosti příslušného lavamandra. Tuto schopnost může nezávisle na její úspěšnosti použít pouze třikrát, pak se vrací do svého živlu.

užitečná schopnost:

Se salamandrem má společnou schopnost "sálání" - dovede vydávat teplo, nedokáže však zářit. Ve vydávání tepla je stejně dobrý jako salamandr. Dále dokáže za každý stupeň své životaschopnosti vypustit ze svého sopkovitého útvaru na zádech 10 mincí roztaveného kovu, který je-li použit na výrobu zbraně či zbroje, snižuje její váhu o pětinu (Rytířská zbroj pro velikost B, která by normálně vážila 500 mn, bude při použití tohoto zvláštního kovu vážit pouze 400 mn - nejdřív určujeme hmotnost výsledné zbraně/zbroje a od toho pak odvodíme, kolik bude potřeba kovu). Jakmile vydá všechen tento kov, vrací se do svého živlu.

objevení: Lavamandr se jakoby vynoří z loužičky lávy vzniklé při vyvolávání. Jakmile ožije, nebude po loužičce lávy ani stopa (kromě vypáleného místa v zemi).

odchod ze světa: Lavamandr vychladne a promění se v nevzhlednou plazovitou sochu (v podstatě se bude podobat černému kameni, který někdo velmi hrubě opracoval do plazovitého tvaru)

bhuta: Pum

Lze takto probudit spící sopku či z obyčejné hory sopku udělat, nebo nabudit již činnou sopku (v tom případě je účinek bhuty dvojnásobný), není-li k dispozici žádná hora či sopka, pak na několika místech popraská země a láva se vyleje ze vzniknuvšich prasklin. Dílo zkázy mohou vykonat různé věci: Proudy lávy, žhavý sopečný popílek, pyroklastický materiál (kamení vymrštěné výbuchem sopky), bahnotoky (na zasněžených a zaledněných horách - sníh a led se rozpustí a způsobí záplavu)... Při výbuchu sopky se zároveň dostane velké množství prachu a popílku do ovzduší, čímž může na několik dní dojít k zastření slunce.


Tabulka souboje elementálů:

obráncegn.und.sylfasal.ful.gelulig.lav.
gnóm0+5+50+5+500
undina00+5+5+500+5
sylfa+500+500+5+5
salamandr+5+5000+5+50
fulgir+5+5000+5+5+5
gelu+500+5+50+5+5
lignus00+5+5+5+50+5
lavamandr0+5+50+5+5+50




Užitečnost elementálů:

Pro základní elementály existuje "Tabulka užitečnosti elementálů" (PPE 1.6 e.A str.42). Pro "vedlejší" elementály platí:

Lavamandr vykoná stejné množství práce jako salamandr. Fulgir vykoná stejné množství práce jako sylfa. Kůrovec a gelu vykonají stejné množství práce jako undina.


Kombinování bhutů:

Na jedno území lze úspěšně sesílat pouze bhuty, kteří "neobsahují" protikladné živly - Oheň×Voda, Země×Vzduch.

Diskuze

 Uživatel úrovně 0

ako spracované pekne, ale osobne sa mi živly zdajú divne.... čakal som skôr niečo ako oheň + vzduch = blesky, a voda + zem = bahno, ono ani zosuvy pôdy a vznik mokradí nie je príjemný... a k lave a ladu nemam vyhrady...
Inak, pravidlá to nejak extra nenarušuje, aj keď ja by som to moc nepoužíval...


 Uživatel úrovně 8

Jo, tech:

Pokud by to bylo možné, tak prosím o oddělení dalším odřádkováním nadpisů "zvláštní útok" a "užitečná schopnost" od předchozího textu.

Zvláštní útok:
- Fulgir, Gelu

Užitečná schopnost:
- u všech


 Uživatel úrovně 8

Ano, jen říkám, že existují i fantasy světy (nezávislé na DrD) kde země + voda = rostliny nebo dřevo... A já vycházel této myšlenky.


 Uživatel úrovně 0

To Unknown: Na vznik rostlin potřebuješ ještě vzduch(co2 a o2,) a oheň=nejprve sluneční světlo, které se následně ukládá do ATP-které se spaluje,...ale to zabíhám možná zbytečně do detajlů. Ale i pokud se dají všechny 4elementy dohromady, tak je složité stvořit něco "živého" -je potřeba magie života/bílá magie/vitální magie(každý tomu říká jinak).


 Uživatel úrovně 8

Jo, ještě Lavamandr:

Dva zvláštní útoky... Ano, to sice má (stříkance lávy a zemní oheň), na druhou stranu má poměrně slabou užitečnou schopnost je oslabený v TVT...


 Uživatel úrovně 8

Síla přírody:
Inu ano... Zavání to druidstvím. Pro sílu přírody jsem se inspiroval jinými zdroji - kde země a voda společně dávají vzniknout rostlinám (země poskytuje živiny a voda vláhu). Je to také logický postup, ale méně vhodný... Volil jsem však něco zajímavějšího raději než nějaké "bahňáky"... Ačkoliv bahenní bhuta který by vytvořil třeba bažinu by taky nemusel být špatný...

Cryos:
Vskutku - má se jednat o vrstvu silnou jeden sáh. Co se směru laviny týče - Hmmm, nepřemýšlel jsem o cílení na konkrétní svah, ale na konkrétní horu... Dejme tomu že je hora jehlan - v tom případě theurg určuje stěnu, na které se lavina spustí (takto to bylo myšleno).

Obr+Sil+Roz:
Inu ano... Byla by tu možnost dvou hodů... Moje myšlanka byla taková: Pomocí obratnosti se spíše vymotává, pomocí síly se spíše utrhává, vzhledem k tomu, že ovíjení začíná prakticky hned tak se od začátku začíná vyprošťovat... No nic.

Věta:
Ajaj... Ten kámen se tam asi nevznítí, že? :-D No jo, chybička se vloudila...

Jména:
www.slovnik.cz
Česky -> LA
Blesk = Fulgor (drobnou změnou vznik Fulgir)
Meteor = Bolis (drobnou změnou vznikl Bolisq)
Led = Gelu
Zima = Cryos
Džungle = Hyle
Láva = Pum

Kůrnatec a Lavamander jsou "novotvary", které jsem vyplodil - Kůrnatec je české slovo, Lavamander vznikl změnpou názvu Salamander.

Tak, to by bylo snad všechno :-)


 Uživatel úrovně 0

Hrozně mi imponuje, ža autor myslel snad skutečně na vše. Na všechny možné aplikace a pravidla spojená s elementály. Co mi vadí je opět síla přírody a vše s ní spojené. Také se obávám, že lavamandr má ve skutečnosti 2 zvláštní útoky.


 Uživatel úrovně 0

Moc pěkné...jediný velký problém zmínil Krteček a to ohledně Síly přírody-měl to být nějaký "bahňák". Protože síla přírody by musela být kombinací všech 4 elementů(to ostatně tvrdí i pozemští alchymisté, druidé nebo hermetici-např. knihy: Keltská magie rostlin, nebo Hermetismus,...). A je otázkou, zda theurg může něco tkového provádět-podle mě ne a nebo až na velmi vysokých úrovních, protože to je v podstatě tvorba života.
Jinak krom těch drobných popisných nedostatků se mi moc líbí.


 Uživatel úrovně 0

Zdravím,

dílo se mi líbí, jelikož je velice nápadité a čeří zatuchlé vody schopností theurga. Vidím ho jako velice použitelné a rozhodně ho prověřím hraním.
Ke zmíněných chybám bych se moc nevyjadřoval. Nejsou takového charakteru, aby se nedaly poměrně rychle odstranit.

Dílo hodnotím jako pětkové,

s úctou,

Tobša


 Uživatel úrovně 0

Podle mého názoru je to dílo skvělé, je na něm vidět tvrdá práce autora, je to neotřelé a nápadité.
Jen malý dodatek, mohl by nám autor říct, jak to bude s územním sesíláním Bhutů? Jestli se nepletu, tak Cryose nepůjde seslat v tropech a hyle nebude působit v poušti a v horských oblastech? (Pro ty, kterým by se tento dotaz zdál stupidní: ptám se s ohledem na kombinaci účinků bhutů, protože jsou dáni pouze dva, kteří se dají zkombinovat a na těchto místech by tedy byla kombinace nemožná).
Jinak mě ještě napadla možnost zahrnout Kůrnatce mezi Lesní kouzla druidů (slabší obdoba Velkého zlého stromu).
Shrnuto: jsou zde mikrochybičky a ona nevyjasněná záležitost se silou přírody, ale podle mě je to dílko v té nejvyšší kvalitativí a využitelnostní úrovni.

5*