Alchymista

Útočný elementární démon Hodnocení: Kvalita

Autor:
Přidáno:
Hlasovalo: 22

Část pro Theurga

V následujícím textu je popsána čtveřice různých démonů, kteří ale sdílejí stejné základní vlastnosti. Proto se vždy bude mluvit o dané čtveřici hromadně a název jednotlivých elementů se nahradí slovem "element". Elementy jsou oheň, vzduch, voda a země - oheň je zastoupen sám sebou, vzduch je blesky, voda mrazem a země kyselinou. Tito démoni se vyskytují nejblíže v 1. sféře.

Tohoto démona je možné zaklít do libovolného předmětu, nicméně asi nejvhodnější jsou zbraně nebo věci použité k boji (rukavice, boty) Očarovat příliš malé věci (prsteny) není možné. V dalším textu budu mluvit o očarovaném předmětu jako o zbrani.

Démon dodá zbrani elementární náboj, který se projeví při dotyku nepřítele. Je důležitá i míra dotyku, proto bude tento dotyk ztotožňován se zásahem (*). Démon očaruje zbraň elementárním útokem +1 (pozor, je to jen pomocná jednotka a nemá nic společného s očarováním zbraní útočným démonem) za každou úroveň démona. Maximální možná míra této jednotky je síla zbraně + (útočnost/2), zaokrouhleno dolu, vždy ale minimálně 1 (to je právě případ klasických bot a rukavic).

  • Podobně jako u útočných démonu si alchymista vybere, jak s touto jednotkou naloží. Nejtypičtější je, že za každé +1 bude zbraň při zásahu zraňovat za 1 kouzelným ohněm (K) / bleskem (J) / chladem (K) / kyselinou (L **) (v závorkách jsou uvedeny zranitelnosti). Minimálně musí zbraň vždy zraňovat za 1 daným elementem.
  • Dále je možné obětovat sílu útoku a část bodů dát do možnosti sesílat útočná elementární kouzla (vždy jen toho elementu, jakého je démon, kouzla jsou uvedena na konci). Za každý obětovaný bod zranění získává na den předmět 2 magy. Za každých 6 magů může seslat 1 kouzlo (je vidět, že minimálně musí mít předmět sníženo magické zranění o 3, aby to mělo smysl). Doplňování magů je vždy o půlnoci (je samozřejmě možné vymyslet i speciální doplňování ponořením do lávy, nebo jen velkého ohně, ekvivalentně pro další elementy, ale připadá mi to zbytečné a dosti nevyvážené). Platí pro ně stejná pravidla jako kouzlení pomocí démona uvedená pro sesílání kouzel útočným démonem s tím dodatkem, že tato kouzla potřebují občas speciální pohyby k seslání, což bude popsáno u jednotlivých kouzel.
  • Poslední možností je za obětování 1 bodu útoku změnit barvu vizuálních projevů daného očarování (rozebráno později).

Vizuální projev

Vizuální projev se dělí na malý, střední a velký. Malý je u zbraně, která zraňuje magickým elementárním útokem za 1, střední při zranění 2-3 a velký při vyšším. Malý projev je jen výboj dané energie či jevu při zásahu (vykřesnutí jisker u ohně, malý výboj u blesku, namražení místa zásahu na krátkou chvíli u ledu a zčernání okolí s klasickým zasyčením u kyseliny). Střední projev se již na zbrani projevuje permanentně, jakmile je aktivně používána či nošena, ale nemá velké užitelnosti. Projevuje se na zásahové části zbraně (slabé plamínky, které ale jen matně svítí, slabé nepravidelné výboje blesků, namrzlost povrchu zbraně a slabá vrstva rosolovité substance). Velký projev je již docela citelný a dá se i nepřímo využít (plameny, které slušně osvětlují okolí, přibližně jako louče, v okolí hřejí jen slabě, ale samotné zapálí cokoliv se zápalností nad 65% / výboje kolem zbraně / silná námraza / silná vrstva rosolovité hmoty, která je při dotyku schopna leptat (dřevo rychlostí coul za směnu, kov či kámen rychlostí coul za den)). Střední a silné projevy se vyskytují na zbrani jen tehdy, pokud je zbraň používána (držena). Pokud se na to bude majitel soustředit, tak pominou (například při vracení meče do pochvy). Tyto projevy nikdy nezraní toho, kdo zbraň používá, mohou ale poničit jeho vybavení (například plamenný meč může zapálit šaty).

Příklad: Theurg Kyblík chce zaklít Démona ohnivého útoku do válečného kladiva. Ví, že maximální síla démona bude 6 (5 za SZ + 2/2 za útočnost = 6) Poprosí sféru Aladiah, aby mu ho dodala. Ví totiž, že hraničáři jsou schopni démony uspat a je si jistý, že démon z 10. sféry tomu bude lépe vzdorovat než démon z 6., který by měl jinak stejné účinky. Přemýšlí, zda má nechat jeho čistě útočnou variantu (která by zraňovala za 6), nebo má přidat i kouzlo. Ví, že může přidat jen 1 kouzlo (neboť na přidání 2 kouzel by se magický útok zbraně snížil o 6, což by dalo 0, ale minimální útok musí být vždy 1). Rozhodne se, že takové kouzlo je dobré, takže si chce vyrobit zbraň co bude mít na den 6 magů, bude schopná seslat jedno kouzlo a bude zraňovat za 3 ohněm při každém zásahu (6 magů /2 + 3 = 6, což je právě síla démona) . Kdyby chtěl, aby plameny nebyli klasické, ale třeba modré, musel by snížit magický útok ohněm jen na 2 (síla démona 6 - 3 (6 magů/2) - 1 (za změnu barvy) = 2).

Příklad 2: Kyblíkův první výrobek se v rukou jeho přítele válečníka osvědčil a po mnoha dobrodružstvích se už jako velmi zkušený theurg dal do výroby Žíravé zhouby, kvalitního obouručního meče s očarováním zemí. Jako základ použije velmi kvalitní obouruční meč vykovaný v žáru salamandrova ohně se silou 9/+1. Může tedy očarovat zbraň tak, že bude navíc dávat zranění +9 (9 za SZ + 1/2 za útočnost, zaokrouhledno dolů) magickou kyselinou (L). Má již ale dobré zkušenosti s doplňkovými kouzly, takže je jen na něm, zda dá sníží magický útok o 3-5 a dá zbrani 1 kouzlo, nebo o 6-8 a dvě kouzla. Snížení o 9 a tři kouzla dát nemůže, neboť by porušil pravidlo o minimálním zranění +1 magií.

Zásah kombinací zbraní

Ohledně všech těchto pravidel vyvstává problém - jak řešit očarování kombinací zbraní, kdy jen jedna je očarovaná a nebo kdy je každá očarovaná jinak?

  1. náhodným hodem (například že 1-3 na 1k6 znamená zásah magickou zbraní (primární) zbraní a 4-6 nemagickou (sekundární) zbraní)
  2. střídáním (každý 1. zásah je magickou (primární) zbraní a každý druhý je nemagickou (sekundární) zbraní).

Boj s elementály

pokud se takovýmito očarovanými zbraněmi bojuje s elementály, mohou nastat 3 situace:
  • Elementál je zasažen zbraní shodného elementu - takovýto zásah elementála vyléčí o dvojnásobek toho, co ho měl magicky zranit (pokud získá životy nad maximum, ztrácí je rychlostí - 1 nadbytečný život / kolo. Navíc démon ihned opustí zbraň a vrací se do své sféry.
  • Elementál je zasažen zbraní opačného elementu - elementál je paralyzován na tolik kol, jaký je rozdíl mezi úrovní démona a Živ elementála +2 (takže elementál, jehož Živ je alespoň o 2 vyšší než úroveň démona nemůže být paralyzován).
  • V ostatních případech nenastává žádný speciální efekt.

Pokud je očarovanou zbraní projektilová zbraň, tak bonus ke zranění neovlivní zranění jejím projektilem, ale jen čistě danou zbraní (tedy třeba když hrdina praští kuší nepřítele, očarování se projeví, ale na výstřel šipky musí být očarovaná každá šipka jednotlivě - maximální síla očarování šipky se vypočítá podle síly zbraně, ze které bude vystřelena).

Útočná kouzla

jsou brána jako kouzelnická (například pro účely Démona odsávače magenergie). Blesková jsou odlišná od klasických v pravidlech DrD, aby byla zachována jednotná koncepce předmětu, mohou být ale použita i ta z pravidel taktéž do ostatních kategorií může PJ přidat i vhodná kouzla z pravidel, pokud to uzná za vhodné. Pokud se bude chtít Theurg o kouzlech dozvědět více, bude se muset zeptat nějakého zkušeného kouzelníka.

Ohnivá - Ohnivý úder, Ohnivé střely, Salamandří dech

Ledová - Ledový šok, Ledová střepina, Ledový povrch

Blesková - Výboj, Nebeská kletba, Blesková vlna

Kyselinová - Láska kobry, Žahavé údery, Kyselinové déšť

Dodatky

* Zde je důležité brát v potaz že se nejedná o magickou zbraň (C), ale o klasickou zbraň (B) či o zápas (A), pokud je démon v botě či rukavici, oboje doplněné o magický útok (K/J/L). Tudíž, pokud je bytost nezranitelná daným kouzlem ani nemagickou zbraní / zápasem, zbraň je neúčinná. Pokud jen kouzlem, hází se na útok bez určení škod (***) - pokud je úspěšný, kouzlo účinkuje. Pokud je bytost nezranitelná daným kouzlem, počítá se útok klasicky bez magie.

** Kyselina má sice v základu jiné označení, ale zde se jedná o magický zemský útok, který je kyselinou jen reprezentován a podobá se kouzlům fyzického charakteru, proto L.

*** Pokud chcete hrát na detaily, nezapočítává se do obrany zbroj. Pro detailní hru je to vhodné, pro heroičtější zbytečně komplikující.


Část pro PJe


Poznámky k pravidlům pro theurga


Dodatek k leptání pomocí očarování zemí s velkým projevem: Tato možnost leptání je velmi pomalá a hlavně je proleptána jen malá plocha. Pokud by se to snažil Alchymista obelstít (třeba speciálním předmětem s obří čepelí), platí zlaté pravidlo, že sféry nesnášejí hamižnost a snahu o přechytračení.

Síla zbraně v druhém příkladu je takto vysoká, protože theurg Kyblík již jako zkušený dobrodruh znal schopnosti železné sochy kovat kvalitní zbraně (tím základní síla stoupla na 8/+1). Navíc platí pravidlo o žáru salamandrova ohně i na tento typ démonu, což způsobuje další zvýšení.

U možnosti dozvědět se účinky kouzel samozřejmě vyvstává problém, že to nejsou kouzla pravidlová. Je tedy jen na PJi, zda je přidá do nabídky kouzelníkovi, nebo nechá theurga setkat se s CP která je zná, popřípadě nechá možnost zjištění účinku těchto kouzel jen ve sférách a ve vědomí vyšších démonů, co mohou komunikovat s tím, kdo jich využívá.

Popis kouzel


Ohnivý úder

magenergie: 3 (nebo 6) magy
dosah: 10 sáhů
rozsah: 1 tvor
vyvolání: 1 kolo
trvání: ihned

Kouzlo vytvoří tenoulinký plamen mezi očarovanou zbraní a cílem. Kouzlo zraní za 1k6 životů ohněm (nebo 2k6-1 při dodání 6ti magů) ohněm. Pokud je cílem nemrtvý, zranění je o 1 (o 3 při 6ti mazích) vyšší.

Ohnivé střely

magenergie: 1-5 magů
dosah: 10 sáhů
rozsah: 1-X tvorů (X je počet dodaných magů)
vyvolání: 1 kolo
trvání: ihned

Kouzlo vytvoří 1-5 rudých jiskřiček (podle dodané magenergie), které neomylně zasáhnou cíl(e), které sesilatel zvolí. Mohou všechny zasáhnout jeden, nebo se libovolně rozdělit mezi více. Každá letí trochu jinou rychlostí a proto zasahují postupně (i jediný cíl, má to vliv hlavně proti kouzlu Zdvojení). Jakákoliv energetické ochranné pole je neškodně pohltí (například Magický štít, ale i Neviditelná zbroj). Při zásahu každá jiskra vybouchne do malé plamenné kuličky a zraní ohněm za 1k6-3 (minimálně 1) - typ zranění K, pokud má zasažený tvor zranitelnost K1/2 a či větší (myšleno větší odolnost zranění typu K), tak jej kouzlo nezraní nezávisle na hodu.

Salamandrův dech

magenergie: 6 magů
dosah: konec zbraně
rozsah: kužel 60°, 5 sáhů dlouhý i široký na konci
vyvolání: 1 kolo
trvání: ihned

Toto kouzlo z konce zbraně s démonem, který kouzlo sesílá (v případě kouzelníka by to bylo z ruky), nechá vyšlehnout magický kužel plamene - zasáhne všechny bytosti v kuželu (pokud má postava kopí s dosahem 1-2, tak kořen kužele bude od ní právě tyto 1 - 2 sáhy a konec 6-7 sáhů, podle uvážení postavy). Ty které jsou v něm plně jsou zraněny za 1k6+2, ty které částečně jen za 1k6-1 (minimálně 1).
Specialitou tohoto kouzla je, že při přidání 2 magů k ceně je možné jej seslat místo obrany (neboť samotný kužel trvá asi polovinu kola) bez nutnosti dlouhodobější koncentrace. Pokud je takto použito v obraně, tak útočník si hází Odl ~ Zranění kouzlem/2 (zaokrouhledno dolů) ~ neovlivněn / minul.

Ledový šok

magenergie: 3 (6) magy
dosah: 0
rozsah: zbraň samotná
vyvolání: 1 kolo
trvání: 5 kol

Kouzlo očaruje zbraň dočasným nábojem mrazivé energie. Pokud do 5 kol není nikdo zbraní zasažen, kouzlo vyprchá. Pokud ano, tak je zraněn za 2 mrazem a navíc si hází proti pasti Odl + Roz (mezi úrovní cíle a démona ve zbrani) ~ 4 (6 při dodání 6ti magů) ~ nic / paralýza na tolik kol, o kolik cíl neuspěl proti pasti /2 (zaokrouhleno nahoru). Paralyzovaný cíl nemůže nic dělat, každé kolo je zraněn znovu za 1 mrazem a celkově pro účely souboje je brán jako nehybný protivník. Paralýza nepůsobí na bytosti s odolností vůči chladu 1/2 či větší. Past na paralýzu je o 1 vyšší pro bytosti velikosti A0, o 2 nižší pro bytosti velikosti D a o 5 nižší pro bytosti s velikostí E.

Ledová střepina

magenergie: 4
dosah: 12 sáhů
rozsah: 1 bytost (+2 sáhy doplňkový efekt)
vyvolání: 1 kolo
trvání: ihned

Kouzlo vystřelí malou ze zbraně malou ledovou střepinu. Zásah střepinou se počítá jako střelba se zbraní síly 5 (tudíž 5 + Obr + 1k6+), cíl si do obrany nezapočítává zbroj. Pokud zasáhne, zraní cíl za 1k6 + 2 (pokud na 1k6 padne 6, tak cíl je v příštím kole zpomalen na polovinu (viz pravidla Protoplazmy)) chladem a všichni ve vzdálenosti do 2 sáhů od zasaženého cíle jsou zraněni za 2 chladem.

Ledový povrch

magenergie: 8 (6, 10) magů
dosah: 20 sáhů
rozsah: 5 sáhů
vyvolání: 1 kolo
trvání: 6 kol

Kouzlo vytvoří v kruhu o poloměru 5ti sáhů od centra určeného sesilatelem (které ale musí vidět) zledovatělý povrch. Postavy velikosti A0 - C jdoucí po daném povrchu si musí každé kolo házet na Obr ~ 5 ~ nic / pád (postavy co na daném povrchu stojí si hází proti stejné pasti se silou 2). Je možné jít jen 1/2 rychlostí, jinak nastane pád automaticky. Postavy co spadnou se mohou zvednou za 1 kolo při žádném či mírné, za 2 kola při středním a za 3 kola při velkém naložení. Postavy si na past hází i během vstávání a pokud neuspějí, musí začít vstávat od začátku.

V oblasti s teplotou nad 25°C je nutné zaplatit za kouzlo 10 magů, v oblasti s teplotou pod nulou jen 6.

Výboj

magenergie: 2, 4, 6, 8, 10 magů
dosah: 8 sáhů
rozsah: 1 bytost
vyvolání: 1 kolo
trvání: ihned

Toto kouzlo vytvoří blesk mezi zbraní a cílem. Síla a mohutnost výboje energie je závislá na dodané magenergii. Za každé 2 magy kouzlo zraní za 1k6-1 (minimálně 1) bleskem. Takže například za 6 magů zraní za 3k6-3 (minimálně 3). Vždy zasáhne.

Nebeská kletba

magenergie: 8 nebo 12 magů
dosah: 0
rozsah: dohled (při bouři má negativní efekt rozsah 15 sáhů)
vyvolání: 1 kolo
trvání: ihned

K seslání kouzla je nezbytná otevřená krajina a alespoň mírná oblačnost. Při ní stojí 12 magů, pokud je nebe mraky pokryto nad 80%, tak jen 8. Kouzelník zvedně zbraň a k nebesům z ní vyšlehne blesk. V následujícím kole je zasaženo 1k6 nejbližších bytosti v zorném poli sesilatele (které sesilatel považuje je za nepřátele) bleskem za 1k6 + 1 životů. Při bouři je zraněno 1k6+3 nepřátel za 1k6 + 3 životů, ale zároveň i 1k6+1 jiných než nepřátelských bytostí (včetně sesilatele), které jsou k sesilateli nejblíže, má 50% šanci, že bude zasaženo a zraněno taktéž za 1k6+3.

Blesková vlna

magenergie: 7 nebo 13 magů
dosah: 0
rozsah: 7 sáhů (půlkruh před kouzelníkem)
vyvolání: 1 kolo
trvání: ihned

Kouzlo po seslání vytvoří energetický oblouk, který se šíří v půlkruhu před kouzelníkem do vzdálenosti 6ti sáhů (pokud je sesláno za 13 magů, tak se šíří kruhově kolem kouzelníka). Šíří se několik coulů nad zemí a přesně kopíruje terén. Díky tomu nezasahuje různé levitující či létající bytosti. Všichni ostatní v dané oblasti (kromě sesilatele) si hází na past Obr ~ (10 - vzdálenost od sesilatele) ~ žádné zranění (prostě vlnu přeskočí) / 1k6+1 zranění bleskem. Kdo už kouzlo zažil, má past o 2 nižší.

Láska kobry

magenergie: 3 (4) magy
dosah: 13 sáhů
rozsah: 1 bytost
vyvolání: 1 kolo
trvání: 1 kolo

Kouzlo vytvoří malou jedově zelenou kouli, která relativně pomalu pluje vzduchem a postupně zrychluje. Svůj cíl zasáhne v následujícím kole od seslání, pokud není do té doby rozptýlena jako klasické kouzlo, popřípadě pokud se cíl nevzdálí tak, že by koule musela urazit více jak 13 sáhů. Koule zraní za 1k6+3 magickou kyselinou (zranění typu L). Pokud má cíl zbroj, tak se zranění sníží o polovinu KZ (zaokrouhleno dolů), ale zbroj se poškodí a KZ klesne o 1 (bude potřeba profesionální oprava).

Při přidání jednoho magu koule vypadá jako hlava hada s rozevřenou tlamou. Toto může mít rozličné účinky na psychiku cíle i jeho spolubojovníků (zde by měl rozhodovat PJ, pokud se jedná o zvířata, mohou pocítit instinktivní strach, naopak bytosti znalé magie to vůbec neovlivní)..

Žahavé údery

magenergie: 3 (6) magů
dosah: 0
rozsah: zbraň samotná
vyvolání: 1 kolo
trvání: 3 (6) kola

Kouzlo očaruje zbraň tak, že bude při zásahu silně pálit. Nepřítel si hází na past Odl ~ 5 + (absolutní hodnota již aplikovaného postihu) ~ postih -2 k OČ i ÚČ / postih -4 k OČ i ÚČ. Pokud již postih má, tak se o dané množství zvyšuje. Na začátku kola se postih sníží o 1. Zbraň takto působí postihy 3 kola (6 kol za 6 magů).

Kouzlo účinkuje jen při prvním zásahu v daném kole (neboť se žahavá substance se zásahem setře a kouzlo až na začátku dalšího kola vytvoří novou).

Příklad: Válečník Hurus bojuje s obrem zbraní, která je očarovaná Žahavými údery. Obr je zasažen, takže si hází proti pasti - má odolnost 19(+4), a zatím na něj postih za toto kouzlo nepůsobí, takže si hází proti pasti 5+0 = 5. Odolá (jakpak taky ne, když si počítá k hodu bonus +4), takže získá postih -2 k OČ i ÚČ. Na začátku dalšího kola je postih jen -1, ale je opět zasažen a hází si proti pasti 5+(|-1|)=6. Tentokráte jak na potvoru neuspěje a postih se zvýší o -4 k původnímu -1, takže celkem na -5 k ÚČ i OČ. Na začátku dalšího kola postih klesne na -4, díky tomuto postihu obr míjí a následně je zasažen a opět si hází proti pasti 5+(|-4|)=9. Uspěje a postih se zvýší o -2 na -6. Další kolo je jen -5, ale obr již díky postihům ztratil tolik životů, že je dalším zásahem zabit.

Dodatek: bolest je magického původu a proto by měla působit i na berserkra. Zde ale hodně záleží na výkladu pravidel, co vlastně změna v berserkra je.

Kyselinové déšť

magenergie: 10
dosah: 0
rozsah: 4 sáhy
vyvolání: 1 kolo
trvání: ihned

Kouzlo vypadá tak, že kouzelník pozvedne zbraň a otočí se na místě dokola - ze zbraně bude tryskat proud kyseliny, co zasáhne vše do 4 sáhů od sesilatele. Ze zbraně tryská kužel kyseliny hlavně do strany, takže nejsou zasaženy bytosti více jak 2 sáhy nad zemí (*). Pokud je bytost zasažena a zraněna kouzlem, hází si na past Odl ~ velikost zranění ~ nic / nemůže dané kolo provádět žádnou akci a vícekolové akce jsou přerušené. Kouzlo zraní zasažené za 1k6 + 2 magickou kyselinou (typ L).

* Platí pro postavu velikosti B, pro A zasahuje kouzlo jen do výšky 1,5, pro C až do výšky 3 sáhů, na druhou stranu nezasáhne bytosti velikosti A0 těsně u sesilatele.

Dodatek autora

Rád bych poděkoval ze neskutečnou pomoc v pilování těchto démonů a hlavně jejich kouzel Sukovi, pak bych také rád poděkoval všem ostatním, kdo v sobě našli sílu si to v dílně přečíst a svými názory mi nesmírně pomohli.

Diskuze

 Uživatel úrovně 0

Sniper - o kolik se sníží BONUS k síle zbraně! Tzn, že pokud vyvolám na počátku démona s bonusem +10 k SZ a pak jeho sílu snížím na +0 k ZS, může mít tento démon 20 magů/den. Takže má spostu magenergie a může se nauči sesílat až 5 kouzel (bonus za Int démona (10sféra = Int 10/+0) +5. viz pravidla)
Nejde o problém, jestli mohou démoni pracovat s magií, ale o to, jestli mohou démoní pracovat s ELEMENTÁRNÍ magií. Tento příspěvek se měl někde v ůvodu jasně vzádřit jak to je, protože spojení neslučitelných (nepřevoditelných) sfér(démoni) a elementů v jeho názvu si to prostě žádá.


 Uživatel úrovně 0

Pokud se jedná o běžného démona astrálních sfér, nechápu proč nelze vytvořit předměty jen na kouzlení (ať už ybraně nebo šperky)
POkud to však spadá do elementární magie, mělo by to být vázáno na Elementární hůl, což ovšem v textu není zmíněno.
Očarování šipky je nanejvíš podivné, copak se vlastnosti šipky mění v závyslosti na použité kuši (např. dvě úplně stejné kuše kde jedna je s démonem) ?
Jaký je vlastně vztah energetické(ohnivé koule, blesky), materiální (kyseliny, rozklady....) a elementární magie? Ale to patří asi jinam, že?
Co zbraně se zápornou útočností?
Co je probůh myšleno dodatkem u žhavých úderú? Berserkr bolest prostě nevnímá, Ať už je jakákoliv.
Jinak nápad pěkný.


 Uživatel úrovně 5

Když už v diskusi padá moje jméno a moje účast na kouzlech tohoto příspěvku...

Autor měl dílo v MS, já jsem si ho přečetl a celkem jsem se zhrozil, neboť některá zaklínadla za 12 magů, která se vyvolávala jedno kolo, byla schopná předčit i ohnivý déšť, který stojí v případě vyvolání během jednoho kola magů 50.
Jiná, slabší, zaklínadla pak byla zase za 3 magy přesílená oproti modrému blesku atd.
Proto jsem autorovi příspěvku napsal celkem rozsáhlou kritiku k účinkům zaklínadel a k jejich přesílenosti. Když jsem příspěvek četl poprvé, tak jsem v něm nenašel jediné zaklínadlo, které by nebylo zjevně přesílené.
Autor si moji kritiku přečetl, něco si k srdci vzal, něco jen z části, něco vyřešil naprosto jinak.
I tak ovšem nyní mohu tvrdit, že např. kouzlo "ohnivý úder" za 3 magy může bez problémů existovat se zraněním 1k6 a drobným bonusem proti nemrtvým, který je pak vyvážen tím, že toto zaklínadlo nemohu seslat jako řetěz, v kterém již bude další "nástavba" levnější jak původní 3 magy, ale se stejnou silou.

Obdobně pak souhlasím i se zraněním "ohnivé střely" , kde se zranění za 1 mag rovná zhruba (1 + 1 + 1 + 2 + 3 / 6) 1.33 životu za střelu ... tedy obdoba modrého blesku - pokud ten stojí 3 magy a zraní průměrně za 3.5 životu, pak je to za 1 mag zhruba 1.16 životů - to je sice o něco méně, ale to plně dorovná ta nevýhoda, že kouzlo neúčinkuje vůbec na tvory s omezenou zranitelností K. (přičemž mezi výhodu modrých blesků a jejich zlevňování v řetězci a výhodu ohnivých střel, kdy každá může zasáhnout jiný terč - což při výši zranění není nijak fatální - bych dal klidně symbol rovnosti).

Takto bych mohl pokračovat po příspěvku a jistě bych ještě další a další kouzla odůvodnil a uznal je za pravidlově naprosto nepřesílená a v pořádku. Což v první fázi díla nešlo říct o jediném zaklínadle!

Pokud jde o podstatu elementálů a možnosti sfér, pak si myslím, že je to hodně věcí názoru a toho, jak se kdo na sféry a na fungování démonů kouká. Nemyslím si, že by zde šlo říci, že má jedna strana absolutní pravdu a druhá je naprosto vedle. Prostě na to má každý jiný pohled.

P.S. – jak mi ovšem právě řekl Zombie – a já s ním v tomto souhlasím, jako schvalujícího redaktora ho absolutně nemusí zajímat, jak vypadala kouzla před návštěvou Dílny a jak pak. Já chtěl jen říci, že kouzla ušla kus cesty – toť vše.


 Uživatel úrovně 8

Zombie: lekce z logiky: Jaksi mu vyčítám, že po bitvě je každý generál. A tobě vjsem vyčítal, že jsem s většinou nesouhlasil. Dvě naprosto odlišné věci (nebo ty umíš sčítat jabka a hrušky...).

Neděláš politiku, že říkáš jen půlku pravidel, která se ti hodí? Nemůže ti nic vytknout k tomu, že útočný démon jde zaklít do prstenů, ale jaksi opomíjíš další pravidla, konkrétně (PPP 1.6A 3. sloupec uprostřed): "Útočný démon má na den dvakrát tolik magenergie, o kolik se snížil bonus k síle zbraně." Tato nevinná věta říká, že prsten může svojí sílu zbraně zvýšit o dvojnásobek 0/+0, což je 0/+0, což můžeš snížit nanejvýše o 0 a dvojnásobek je 0 - takže nemá žádnou magenergii a nemůže sesílat kouzla. Takže je mi líto, ale nemáš pravdu a pokud jsi se tím řídil, tak neumíš číst pravidla v celku.

1) Nechápu, proč nemůžou démoni svojí magenergií pracovat s bleskem/ohněm/chladem/kyselinou, to mi není jasné - pokud s tím nesouhlasíte, jděte to vytknout 1/3 příspěvků v rubrice předměty. Vy furt tvrdíte, že se o ně musí žádat živly. Jak jste na to proboha přišli, v pravidlech není žádné zakazující pravidlo, a to ani náznakem. Vy jste si prostě řekli "takhle to je" a názory jiných ignorujete. Chceš li dva magické příklady - theurg může povolat salamandra a použít k útoku na ohňocitlivou bytost jeho dech a kouzelník použije ohnivou kouli. Dva způsoby magií... Prostě se to podobá elementům a proto se to jmenuje jak se to jmenuje.

5) hráč to neví, neboť je to informace z bestiáře
8, 10) názor proti názoru
9) "silná vrstva rosolovité hmoty, která je při dotyku schopna leptat (dřevo rychlostí coul za směnu, kov či kámen rychlostí coul za den)" - opravdu to nejde pochopit?

ke zbytku už jsem se vyjadřoval a nebudu se opakovat

Add kouzla: ano, první verze byla silná, na druhou už si Suk nestěžoval...

Add MS: takže to, že je dílo v MS je důvod k jinému hodnocení? Ty jsi mě rozesmál. A když ti koupím flašku rumu a nějaký salám, tak taky, že?
Hodnocení má být nestranné a nezaujaté, má se hodnotit dílo samotné a ne jaké prostředky k jeho zhotovení byly použity. Pokud s tím nesouhlasíš, tak jsi mě vážně zklamal.

Add LA: No, Firefanatic má svůj způsob a má na něj právo. Vyjádřil svůj názor a okomentoval ho. I když ty s ním nesouhlasíš, tak to na věci nic nemění. Právě proto má každý možnost hlasovat a svůj názor projevit, aby nemusel vysvětlovat ostatním, že mají hodnotit jinak. Můžeš mu vytknou body a pohádat se o nich, ale způsob je věc volby. Souhlasím s tím, že nápad není priorita, ale to je prostě jen můj (a i tvůj) názor. Nic víc, nic míň.

Add reakce Zombieho na Plže: a na to že sféry nemají fyzikální zákony jsi přišel jak? Sféry jsou totálně nedefinované a jsou k nim jen náznaky. Klidně mohou vypadat jako panelák s 36 patry, kde žijí démoni a chovají se jako lidé... Jak ty prosím tě můžeš říct, že tak to je a tak ne. Dal snad Altar nějaké dogma? Byl jsi ve sférách a máš fotky jak to tam vypadá?

Celkový závěr:
Rubrika Alchymista a alchymistické předměty pracují s abstrakcí. Nikdo neviděl, jak to přesně vypadá, neexistuje dokumentace, neexistuje jednotná teorie. O školách šermu se něco ví, stejně jako o tom, jaké to je nosit brnění. U toho se dá říct: "To je blbost, zkoušel jsi se někdy obouručkou škrábat v nose? Nejen že jsou dírky moc malé, ale navíc je meč moc dlouhý a nemáš ho jak chytit kromě čepele." Ale dávat takováto dogmata u věcí neřečených pravidly u magie, démonů, magických surovin apod. svědčí o aroganci jedince. Já jsem zvolil jeden přístup - já netvrdím, že je jediný správný, ale tvrdím, že je možný. Když se to někomu nelíbí a udělal si svět jinak - proč ne, já mu nebráním a když podle daného světa něco sepíše, tak se na to budu dívat jeho očima a nebudu mu tvrdit: "To je blbost aby démoni měnili přesvědčení uživatele, když je dlouho používá, to v pravidlech není!" On se tak rozhodl a udělal si podle toho pravidla a já to respektuji. Proti pravidlům to nejde, pouze to dává hře další zajímavost. Ano, konzervativci budou brblat, protože je to nutí přemýšlet zda je to možné a jaké to má důsledky a z toho přece bolí hlava....


 Uživatel úrovně 5

Lord Alfik: "Vzdávám se hlasování, pro neznalost Achymisty." - proč tedy diskutuješ, když se necítíš být dostatečně kompetentní na hlasování ?
ad Firefanatic a jeho procentní hodnocení: se suchým výčtem procent nesouhlasím, ale neberu mu právo na vlastní názor a vyjádření slušnou formou. Tedy pokud jej napíše.

Konec diskuze na téma </b>"způsob schvalování/neschvalování"</b>!

Plž: astrální sféry opravdu nemají jakékoli fyzikální vlastnosti!


 Uživatel úrovně 0

Firefanatic
Tvé hodnocení procenty je IMHO vysoce pochybné. Jak můžeš svůj subjektivní názor hodnotit procenty? Procenta, alespon pro mě, by měla být něco přesného, dobře definovatelného a ne subjektivní názor. "Já ji asi na 78,95% miluju. Výrazně to překrečuje 50%, dokonce je to více, než 3/4 celku - asi to bude pravda." - sice trochu přemrštěný příklad...
Když už připustím tvé procentuální hodnocení, tak tvůj bod hodnocení "Nápad" je IMHO blbost. Už dávno nejde o nápad. Nenajdeš něco, co by už někde nebylo použito. Pokud zapátráš, tak každé dílo už bylo někdy jindy a někde jinde zpracováno, nejlépe to vystihuje citát "Originál je ve skutečnosti neodhalený plagiát" - takže pokud ty něco schledáš plagiátem vůči něčemu, co jsi schledal originálem, tak je ten plagiát v nevýhodě, ikdyž ten originál je taky plagiát. <-- strašná věta. :-)
Dále nesouhlasím s tím, že všechny body tvé kritiky mají stejnou prioritu - tedy mají stejnou váhu. Prostě at je to jak chce, tak nejvyší prioritu má mít IMHO Použitelnost, pak zpracování (které jde mimochodem ruku v ruce s použitelností a při troše štěstí, to jde zahrnout do jednoho bodu) a nakonec nápad (ovšem vůči němu jsem ostře proti).
Takže, co jsem ti tím vším chtěl říct - Tvůj způsob hodnocení mi příjde nesmyslný, nedomyšlený a znevýhodnující věčinu děl.

Chápu, že redakce je vytížená, ale kdyby tohle hodnotil Terry, myslím, že by k problému přistoupil lépe. - U tohodle jsem se opravdu od srdce zasmál. Srovnávat přístupy dvou naprosto rozdílných redaktorů je opravdu přitažené za vlasy. Terry (pokud vím) nebyl nikdy redaktorem Alchymisty, takže nemůžeš vědět, jak by se zachoval. Alchymista a předměty je vcelku rozdíl. A jak jsem psal víše - Terry a Zombie maj naprosto jiný přístup ke schvalování. Ale je správný,ž e jsi si našel na serveru vzor (ikdyž zrovna Terryho. :-) ) ;-)

Alký
Není to jen obyčejné slovíčkaření? Je jasné, jak to Sniper myslel (jak jsi sám napsal) a pochybuji, že by věčina ostatních lidí zvolila jiný název.


 Uživatel úrovně 5

Lekce z logiky: Alcatorovi vyčítáš, že ti v MS neposkytl detailní analýzu tvého díla a mě naopak za to, že jsem ti poskytl v bodech vyjmenované co možná největší množství více, či méně důležitých chyb a postřehů.
Lekce z pravidel: se všech pravidel vyplývá, že útočný démon, zakletý ve všem, co není zbraň, přesněji ve všem, co má útočné číslo 0/+0, nemůže zvýšit útočné číslo, avšak umožňuje vyrobit kouzelný předmět s vlastní denní magenergií a kouzly dle inteligence démona. Autoři tak stvořili jednoduchý a elegantní způsob, jak vytvářet jakékoli magické předměty, schopné kouzlit!
PPP (Pravidla Pro Pokročilé), verze 1.1, strana 22, pravý sloupec: není uveden zákaz zaklínání do jiných předmětů, z textu vyplývá, že zvyšuje sílu zbraně, snížení zbraně se projeví dvojnásobným nárůstem denní magenergie.
PPP 1.6 A strana 30 prostřední sloupec, pasáž o útočných vlastnostech: "Z toho také plyne, že útočné démony je možné zaklínat jen do zbraní a ne třeba do prstenů - respektive možné to je, ale dvakrát nula je pořád nula", strana 31, levý sloupec, pasáž o kouzlení: "Je na PJ, aby posoudil, za je splněna podmínka „dotýkání se“ předmětu – například z prstenu na prstě dokáže postava kouzlit i s rukama svázanýma za zády, ozdobné spony na plášti by to šlo steží." Dále je vždy uváděno „předmět“, nikoli „zbraň“.
PPP 1.6 D strana 31 levý sloupec, pasáž o útočných vlastnostech: "Z toho také plyne, že útočné démony je možné zaklínat jen do zbraní a ne třeba do prstenů - respektive možné to je, ale dvakrát nula je pořád nula Takový předmět tedy nezvýší útočné číslo postavy, přesto se i do něj útoční démoni zaklínají – tedy se využívá jejich schopnost sesílat kouzla, o čemž se dočteš o něco dále", strana 31, prostřední sloupec, pasáž o kouzlení (stejná jako v PPP 1.6 A): "Je na PJ, aby posoudil, za je splněna podmínka „dotýkání se“ předmětu – například z prstenu na prstě dokáže postava kouzlit i s rukama svázanýma za zády, ozdobné spony na plášti by to šlo stěží."

1) Jednak směšuješ více způsobů řešení daného problému v rámci jednoho povolání i vícera povolání, avšak jedno mají společné: vždy jeden způsob je nemagický a druhý MAGICKÝ.
V mém argumentu nenajdeš nic o popírání myšlenky a schopností démonů astrálních sfér ve smyslu původních pravidel Altaru.
Použiji Alcatorovu formulaci: Živly jsou záležitost bhůtů a elementálů, nikoliv sfér. A Theurg o živly "musí" žádat živly, ne astrálno.
2) prosím definuj tvé pojetí termínu (pojmu) "symbolický element". Já znám 4 základní elementy (živly): voda, oheň, země, vzduch. Ty symbolické nejsou, jsou konkrétní, ze zcela jasně definovanými účinky. V textu tvého příspěvku jsi ani jednou neuvedl ani slovo se základem „symb“, natož „symbolický“, takže tu opět zavádíš nové termíny, navíc bez vysvětlení.
3) Jak správně napsal Alcator, uvedl jsi, že výsledná útočnost je vždy alespoň JEDNA i u „nezbraní“ (já jsem v tomto bodě vycházel z chybného závěru).
4) Pokud používáš nejednoznačné termíny, nediv se, že jsou pochopeny i způsoby, které se ti nelíbí.
Napsal jsem „Kouzla umístit mimo část pro PJe – obdoba rad ohledně výběru kouzel démonům v PPP - Theurg.“. Nenapsal jsem „Kouzla umístit do části Theurg“! -> dělení na kapitoly: Theurg; Kouzla (stejně si je zjistí alespoň pomocí astrálních sfér); Pj.
5) Poznámka je v sekci pro Pj, proot si ji běžný hráč nepřečtě a tak pro něj bude v příkladu nesmyslně zvýšena síla zbraně.
6) Stačí uvést: „Útočnost zde zvýšit až o hodnotu danou součtem síly zbraně a polovinou její útočnosti, zaokrouhleno dolů. Ovšem vždy minimálně o jedna.“. Vidíš, jaký chaos působíš zaváděním zbytečných nových „pomocných proměnných“ ?
7) stále trvám na zjednodušení, nová pravidla mají být co možná nejméně složitá a nejít proti původním pravidlům, jak podotkl Alcator.
8) I když ten předmět nemá být pro „munchkiny“ (vysvětlení: hráči, kteří se snaží mít co nejsilnější postavu a vybavení), stále je oběť 1 bodu (tj. 50 magů) příliš vysoká cena za kosmetickou úpravu vzhledu.
9) Důvodem je, že z textu nevyplynulo, co je leptáno.
10) Je to silné, tvoje volba. Mě vadí, že je to BEZ pastí/šance na odolání tomuto „efektu“.
12) Kouzla: toto není sekce Kouzelník, proto moje zhodnocení kouzle nebude na expertní úrovni. Když jsem se ptal na radu Suka, on mi odpověděl, že i před konzultací s ním ta kouzla byla přesílená.
Ve chvíli, kdy umí kouzla démon, pak je znají i sféry od první (Vědění napsaného – včetně informací, které někdy někdo v budoucnu napíše)
13) Vizuální projev Vzduchu? Například zvlněný obraz a „halo“, známé z horkých silnic.
14) Děkuji za odpověď, v textu stačilo uvést magická/kouzelná zbraň a bylo by po nejasnostech.

Uvědom si, že na hodnocení tvého díla má vliv i jeho délka – čím delší napíšeš dílo, tím více chyb do něj můžeš nasázet. Stejné jako při slohu, více chyb také znamená slabší hodnocení.

Mé hodnocení vychází z přehlednosti, použitelnosti a souladu s pravidly dračího doupěte. Navíc autor měl pomoc redaktora na kouzla a pobyt v Moudré sově – o dva důvody navíc být přísnější a analýze věnovat více času.
Vaše hodnocení záleží na Vás, záleží jen a jen na Vašem rozhodnutí. Jen prosím, napište konstruktivně proč tak hodnotíte (výkřiky typu „supéér, už se těším až to použiju, našemu Pj vypadnou voči z důlků“ budu mazat). Hlavně nehodnoťte tendenčně (tzn. průměr je 3, já chci, aby to mělo 4, tak tomu dám 5, ať se to srovná).

Cituji Alcatora, potažmu i pravidla Dračího doupěte:
“ Dále musím upozornit, že pravidla DrD výslovně uvádí, že bychom se při tvorbě pravidel nových měli snažit zavádět co možná nejméně nových jednotek, termínů, mechanismů atd. a měli bychom se snažit využít mechanismů a termínů současných. Pokud to autoři pro útočné démony dokázali, nechápu, proč jsi ty musel zavádět "elementární náboj", když se jedná vlastně jen a pouze o součet SZ a útočnosti. „

Pro všechny: viz koncepce rubriky: žádná kurzíva z důvodu špatné čitelnosti!


 Uživatel úrovně 3

Jenom bych si dovolil poznamenat, že v názvu je chyba - Elementární znamená základní, to, co jsi měl na mysli ty, je Elementální ("vztahující se k elementům").


 Uživatel úrovně 0

Sniper: Vlastně ano. Problém ovšem je ten, že z textu je jasně patrné, že démoni mají co dočinění s elementy. Jestli jsi to tak nemyslel, fajn, ale já musím hodnotit to, co je napsané. Ohledně prstene D`raguly, tam se na nic dalšího, co by se ho dotýkalo, nevyskytuje. U tebe je ale všechno kolem elementů. Zbytek „nepravidlovosti“ je dán špatným pochopením díla.


Alcator: Ohledně démonů, já se nedomnívám, že vznikají z duší, duše jim jen vytváří prostředí, ve kterém se pak vlastní démoni pohybují. Ti jsou pak bytostmi, které s naším světem nemají mnoho společného (stejně tak, jako to mají ďáblové. Ti také shromažďují duše kvůli prostředí, ze kterého pak žijí, sami přitom jsou něco úplně jiného a ze žádného člověka se ďábel nestane). Takhle to chápu já a z mého pohledu tedy jsou démoni něco jiného.

Plž: Dílo má velký nevyužitý potenciál. Proto bych ho na postě redaktora neschválil. Zde ale nejde o zamítnutí, nýbrž o pomoc.


Firefanatic


 Uživatel úrovně 5

Prostě to pár lidem, kteří si o sobě myslí že maji na DrD patent nezapadá do způsobu, jakým si pravidla vyložili a na jakém si postavili své virtuální světy. A nejsou schopní si připustit že to co je podle jejich výkladu naprosto nemožné nepřípustné a nelogické je podle jiného výkladu v jiných světech naprosto normální a nemá smysl si lámat hlavu na takové kravině jestli může démon zapálit oheň nebo plivat kyselinu. Prostě může.