Alchymistické Předměty

Zákeřné polínko Hodnocení: Průměr

Autor:
Přidáno:
Hlasovalo: 5

Skupina: Ostatní

Magenergie: 1

Suroviny: 42

Základ: Polínko + 1 dávka jedu (viz níže)

Nalezení: -

Trvání: 1 směna

Výroba: 5 směn

Nebezpečnost: -

Síla: -

Barva/chuť/zápach: -

Popis:

"Zákeřné polínko" je pomocný alchymistický předmět rozšiřující možnosti dopravování jedu ke svému příjemci. Alchymista vhodný jed nechá vsáknout do připraveného polínka, a daný jed se potom začne uvolňovat po dobu jedné směny od chvíle, kdy polínko začne hořet (není-li předčasně uhašeno).

Použití "zákeřného polínka" je dvojí - buď lze daným jedem otrávit přímo kouř, který bude hořící polínko vydávat, nebo lze prostřednictvím kouře přenést jed na cokoliv, co by se nad ohněm opékalo. Polínko lze od obyčejného topiva rozpoznat podle charakteristického zabarvení několika z vnějších letokruhů.

Příklady užití v kombinaci s pravidlovými jedy:

Černá zhouba: Jed se kouřem přenáší na opékané potraviny, nejlépe maso - otrávené bude vše, co se bude nad ohněm opékat alespoň jedno kolo během jedné směny hoření polínka.

Jablečná vůně: V kombinaci s polínkem je u tohoto jedu dosaženo zpomaleného uvolňování - po dobu jedné směny hoření polínka vzniká v okolí jedovatý opar účinkující na každého do vzdálenosti 1,5 sáhu a to se stejnými účinky jako u pravidlového jedu.

Puchčoud: Podobně jako u "Jablečné vůně", i u tohoto jedu dochází k prodloužení trvání na jednu směnu (po dobu hoření polínka).

Svrbík: Svrbík v hořícím polínku dá vzniknout jemnému popílku, který se po dobu hoření polínka (a krátkou chvíli potom) bude snášet na vše v okolí tří sáhů. Svrbík aplikovaný tímto způsobem způsobuje zranění pouze v hodnotě jednoho životu, namísto obvyklých 4-6.

Slzný plyn: Jako Jablečná vůně / Puchčoud.

Bolehlav / Digitalis / Otrušík / Amanitin: Jako Černá zhouba.

Přidáno:

Přečteno: 0

Hlasovalo: 5

Autor:

Diskuze

 Uživatel úrovně 8

No, s těma nápadnostma...

Nevím teda, jak to berete vy ostatní, ale když je (třeba) u jedu napsáno 90/60/90, tak to já beru jako hodnoty, které se mají použít pro už nastražený jed, který už jen čeká až ho někdo vstřebá - tzn. pro Černou Zhoubu namatlanou na pečeném selátku, pro poprašek Svrbíku na klice u dveří, apod., a znamenají šanci rozpoznat, že je někde něco s danou specifickou barvou/chutí/zápachem.

Třeba takový kuchyňský cukr by mohl mít podle mého b/ch/z 0/100/0 - Poznat oslazenou vodu po barvě nebo vůni dost dobře nejde, ale po chuti lze přítomnost cukru poznat už v celkem malých koncentracích. Přitom ale určitě poznáte na první pohled, jestli máte v cukřence bílý nebo hnědý cukr. Stačí ale, aby vám nějaký vtipálek do bílého cukru namíchal sůl, a zase to po barvě ani po vůni nepoznáte. V takovém hnědém cukru už by se to určitě poznávalo lépe, ale v takovém případě by to jistě nikdo neřešil tím, že by u kuchyňské soli psal "Nápadnost: 0/100/0, ale 100/100/0 při kombinaci s hnědým cukrem", a místo toho by se to asi řešilo individuálně až v případě, kdyby se to řešit muselo, a PJ by si jistě nějakou improvizovanou úpravu dokázal vymyslet na místě.

No, a u polínek napuštěných prudkým jedem je to totéž - ta přítomnost něčeho divného je v tom dřevě "ukrytá všem na očích". Je to něco, co se dá z nepozornosti přehlédnout, ale pokud se někdo prostě pořádně podívá, tak to uvidí okamžitě.

Podobný princip jako zde v tomto videu: http://www.youtube.com/watch?v=ubNF9QNEQLA

A nakonec je to navíc ještě otázka toho, vůči čemu to nápadnost určujete. Rozpoznat na první pohled podle barvy jestli máte ve skleničce kofolu nebo mléko půjde jistě na první pohled, ale poznat jen tak podle barvy, jestli je to kofola, coca-cola, pepsi, dr. pepper, RC cola, desetikorunová shitcola nebo černé pivo už tak jednoduché nebude, jakkoliv je jejich společná barva charakteristická.

Takže asi toliko k nápadnosti ;-)

Pokud jde o ředění, tak určitý náznak by byl myslím u Kurare, kde se dá jednou dávkou napatlat buď jedna zbraň pro BTVT (čepel meče), nebo deset projektilů pro SS (10 šipek do kuše). Konkrétně u Kurare je pak použit přesně ten trojčlenkový princip přímé úměry (na meči zranění 10-100, na šípu zranění 1-10), který ale v rámci pravidlových jedů pro účely hromadných otrav zas až tak vhodný není (protože jedy jsou obecně celkem drahé už ve stavu, kdy je jejich zamýšleným příjemcem pouze jedna osoba).

Pak je tady pochopitelně ten "koncetrátový problém" - když můžu jedním flakónkem otrávit celý sud vína, co mi pak brání načepovat si to víno do flakónků a používat ho nikoliv hromadně, jak bylo zamýšleno, ale pěkně jednu dávku po druhé proti konkrétním cílům?

Jediné řešení (pokud bychom tedy nechtěli přistoupit na dogmatický trojčlenkový přístup) asi leží v omezené životnosti - jedy určené pro hromadné použití by byly nebezpečné jen po krátkou dobu vždy v rámci jednoho plošného hromadného alchymického útoku, a pak by došlo k jejich samovolnému rozptýlení. Alternativně by se to dalo řešit tím, že by zpětné získávání naředěného jedu po malých dávkách bylo krajně nepraktické.

Ještě další alternativa (plně v souladu s trojčlenkovým principem) by mohla spočívat v zavedení procentuelní šance na otravu u nízkých koncentrací - pokud by se jedna dávka jedu použila na otrávení dvou pokrmů místo jednoho, potom by oba příjemci měli pouze 50% šanci, že si budou muset proti jedu házet (u kurare by to znamenalo, že místo toho, aby každý otrávený šíp způsoboval desetinové zranění, tak by způsoboval plné zranění, ale pouze v 10% případů).

No a nakonec se dá ředění vyřešit tvrdě a humusácky:

Alchymistické jedy jsou tak zákeřné, že se vždycky zkoncentrují pouze v prvním soustu, které někdo z dané směsi spolkne (druhá dávka jedu se pak logicky zkoncentruje v druhém soustu), a tím pádem se žádné ředění řešit nemusí ;-) :-D

(hej, a hned by se k tomu dala napasovat alchymistická úprava spočívající v tom, že by si alchymista u daného jedu mohl určit, kolikáté sousto chce otrávit :-D)


 Uživatel úrovně 4

A když jsme u těch maličkostí. Každé dřevo je jiné, každé má jinak letokruhy jinou barvu jinou nasákavost atd. a každý jed má taktéž svoji barvu takže já osobě bych polínku dal třeba +% až +10 % (dle světlosti dřeva) k všímavosti původního jedu. Přece asi bude důležitější zda je jed fialový a nebo čirá kapalina.

Se zápachem je to složitější protože mnoho dřevin má svoji charakteristickou vůni, které může přebýt pach jedu (pokud je jen ještě v polínku. Pokud se uvolňuje tak zase spalování dřeva má svoji charakteristickou vůni která může překrýt pach jedu. Z těhle důvodů bych dal cca od -10% až po 0% jako postih k původnímu jedu.

A stou tunou jídla do zásoby atd. Dle mého se chová polínko podle pravidel pro ředění jedů. Tedy jaký je rozdíl mezi tím jestli naliji jed do talíře a nebo do kotle pro armádu? (Myslím že to v pravidlech není) Ale až se vyřeší tohle tak se to zkrátka vztáhne na polínko. Rozhodně to tedy není chyba polínka jako takového ale neúplnosti obecných pravidel.

Plž


 Uživatel úrovně 8

Taky dobrá poznámka ohledně toho "okuřování do zásoby" - to bych doošetřil tím, že kouřový přenos by z jedu učinil pouze dočasnou záležitost, řekněme maximálně 24 hodin - pak by alchymikálie z polínka způsobily předčasné zkažení otrávené potraviny (nebo by nějakým způsobem došlo k samovolnému znehodnocení jedu).

Pokud jde o bouchací polínko, tak na tom není nic těžkého - stačí vzít nějaké "pašerácké polínko" (s ukrytou dutinou) a dovnitř namačkat nějakou oheňhlínu ;-)


 Uživatel úrovně 5

Pravidlově bezpečnější by bylo polínko zvolit pouze jako prostředek přenosu jedu, nikoli jako multiplikátor.

Chápu, že pravidlové jedy se používají jen zřídka, protože stojí zlaťáky, magy a dokonce úsilí získat základ. Takže se ve výsledku moc nepoužívají a chtělo by je to trochu více zpřístupnit.

Podle mě každého druhého hráče napadne, že nad jedním ohníčkem s 3mi různými polínky vyudí (otráví) tunu masa, tu pak bude postupně dávkovat během několika dobrodružství.

Pokud by polínko soužilo jako zpožďovač, případně prostředek jak dopravit jed tak dobrý.

Osobně bych ale preferoval přímo alchymistický výrobek, třeba bouchající polínko. Po směně intenzivního hoření zraní všechny v dosahu 5 sáhů za 3k6 životů a nezřídka zdemoluje pec (cena bý relativně nízká, například 6 magů, 25 zl a výroba 1 směna i v poli, protože použitelnost je relativně nízká).

Mám pocit, že jedy jsou zbytečně komplikované tak jak jsou, další komplikací dle mého není teba.


 Uživatel úrovně 8



Jídlo okouřené s pomocí jednoho polínka se v těchto případech chová jako jídlo otrávené pravidlovým způsobem - říkám to takhle kulišácky kvůli tomu, že každý to může hrát trochu jinak, a tahle formulace je kompatibilní se všemi individuálními výklady (pokud se u tebe prodlužuje trvání v případě klasického podání většího počtu dávek Černé Zhouby, tak se stejnou měrou prodlužuje trvání i u otravy s pomocí polínka) ;-)

Jinak pokud jde o ty teroristické útoky, tak právě o tom mluvím, žeano, že pokoušet se o nějaké plošné otravy konvenčním způsobem je šíleně nepraktické. A přitom třeba taková zlá družinka (nebo radikální skupina CPček) požadující výkupné 10000 zlatých, jinak že zamoří celé město třeba Svrbíkem, je imho skvělý námět na dobrodružství, u kterého by byla vyloženě škoda, pokud by mělo ztroskotat na rigidně pravidlově zadefinované finanční stránce věci ;-)

Polínko je v tomhle směru pořád ještě značně umírněné (maximálně může odrovnat dejme tomu jednu domácnost nebo jednu trampskou sešlost u táboráčku), ale i pro ty větší rozměry by se dalo něco vymyslet...

...nějaká pyroforská verze Bhuty...

...hmmmMMM.

;-)


 Uživatel úrovně 5

"Asi bych sčítal, ale třeba jen do maxima nějakých tří až pěti polínek, s tím že větší koncentrace v ohni nepřežijí."
- a jak to bude tedy u třeba Černé zhouby? Delší trvání?

"teroristický útok na bázi jedů"
- mno, ono jestli není chyba už v tom dělat podobný útok na bázi jedů :-) celkově mi v pravidlech chybí nějaká schopnost pyrofora volně upravovat jedy - třeba právě aby začaly účinkovat až po určité delší době. Jinak jedy se dají využít spíše na likvidaci jedné postavy - na gruppen chcíp bych volal theurga a bhuty :-)

"nějaké drobnosti... jsou dle mého názoru zrovna v tomhle případě zcela zcestné"
- b/ch/z ani násobné vhození polínka nejsou dle mého názoru zcestné připomínky.


 Uživatel úrovně 8

zerafel:

- Hodnoty b/ch/z zůstávají stejné - povaha jedu se mění toliko v prodloužené aplikační době. Moje chyba - při psaní jsem to nějako poopomenul.

- Umožnit otrávit více jídla jednou dávkou je v tomto případě zamýšlenou součástí díla: Jed + Nějaká přidaná hodnota = Plošnější účinek. 1 mag a 42 zlatých je na to možná trochu málo, ale ono taky v tomhle případě začne být celkem těžké zasáhnout někoho konkrétního a velmi to ztěžuje použití jedů s okamžitým nástupem (jakmile se otráví první, ostatní si dají pozor).

Jinak pokud jde o plošné otravy jako takové, tak za klasických pravidlel jsou v podstatě neuskutečnitelné - na nějaký "teroristický útok" na jedové bázi by muselo padnout vážně celkem nechutné množství flakónků, což by při daných výrobních nákladech znamenalo zhruba "Jedy jsou na prd, radši tam naběhneme s batůžkem ohnivé hlíny".

- Pokud jde o použití více polínek... Počet polínek jako takový bych určitě neomezoval, ale sčítat či nesčítat efekty, toť otázka. Asi bych sčítal, ale třeba jen do maxima nějakých tří až pěti polínek, s tím že větší koncentrace v ohni nepřežijí.


 Uživatel úrovně 0

Dobrý den,

tak nápad je jednoduchý, ale potěší, prostě je to něco navíc a může to sloužit pro zajímavou zápletku... Jsem s dílem spokojený. Je jednoduché a to co mu chybí - viz. nějaké drobnosti jestli tím otrávím 60 pokrmů a podobně, jsou dle mého názoru zrovna v tomhle případě zcela zcestné. Navíc skoro každý PJ si to upraví nějak podle sebe a čísla si vymyslí na základě úsudku. Ta myšlenka je ovšem dobrá, zajímavá a má potenciál pro různá využití.

Martel z Kantonu


 Uživatel úrovně 5

No, mě by spíš zajímalo, jak je to s postřehem na barva/chuť/zápach - zda (a jak) se minimálně číslo u zápachu přenáší na zápach kouře - například u plynných jedů. To mi zde chybí.

A 1 kolo u směny opékání na otravu jednoho jídla? Takže to jako jsem schopen s jedním polínkem a jedním flakónkem jedu otrávit až 60 pokrmů (a pokud tam opékám třeba celá prasata, tak je to mnohem víc porcí)? I kdyby to měla být polovina, tak přece.

Chybí mi popis toho, když vložím do ohně třeba polínka 4. Bude se pouze zvyšovat trvání nebo se bude během konstantní doby násobit efekt? A jak je to u například černé zhouby? Bude pokrm 4x jedovatější? Jaký je maximální počet polínek v ohni - nebo je to neomezené? A hraje nějako roli velikost ohně?

Už nebudu rýpat, dávám 2.


 Uživatel úrovně 8

Ono s tím postřehem by stejně záleželo na situaci... Někdo kdo prostě z připravené hromady automaticky hází polínka do ohně by tu šanci měl určitě jinou, než člověk, který v hromadě dříví hledá něco neobvyklého (ať už je to otrávené topivo nebo tajné dutiny na kontraband), a třeba u člověka, který by věděl, po čem se kouká (tzn. po charakteristickém letokruhu) bych ten úspěch viděl jako automatický, hned jak se mu takové polínko dostane do rukou.

Když na tom bude záležet, tak si PJ prostě vymyslí nějaké vhodné procentuelní dvojčíslí vhodné pro danou situaci ;-)