Alchymistické Předměty

Chléb vypečený Hodnocení: Průměr

Autor:
Přidáno:
Hlasovalo: 15

Skupina: Ostatní

Magenergie: 17

Suroviny: 6

Základ: chléb, olovo

Nalezení: -

Trvání: 3 směny

Výroba: půlden, doma

Popis:

Chléb vypečený, jinak zvaný též Chlebíček vánoční nebo Krmě Kovožroutovo, vypadá na první pohled jako zcela obyčejný čerstvý chléb, libě příjemné vůně mouky, posypaný kmínem, nikterak spálený či snad okoralý. Od chlebů jiných liší se však zejména tím, že svého strávníka nezasytí, co hůře má po jeho snědení ještě více kamenný žaludek. Celé tělo jím zmítá a těžkne zároveň - v křečích rozličných. Tento alchymistický předmět vymyslel kdys mudrc Bapiján, kterýžto se dostal do různice s kovožrouty zámostskými a ti mu úkolem dali upécti chléb takový, z kterého by živi mohli býti.

Jelikož byl Bapiján hlava šprýmařsky osvícená a arckumštýř na slovo vzatý, brzy obrům kovožroutským pokrm připravil a přelstil je tak v úkolu za vstup do tajné jeskynně Bledý kout. Pořádně vypečený chlebíček může vyrobit alchymista od 5.úrovně. Obtížnost jeho výroby spočívá především v tom, že alchymista, nesběhlý ve vytváření nějakých kovových předmětů, by mohl mít nemalé potíže s procedůrami speciálními. Předmět nevyžaduje spojení s astrálem.

Postup výroby je takovýžto: Nejdříve připravíme mouku na chleba dle běžného pekařského receptu, avšak pozor, do tohoto chleba jest ještě potřebným připraviti právě směs kouzelnou. Nejprve do kousku olova (asi 20dkg) přelijeme příslušný počet (17) magů. Do připravéného těsta potom budeme líti olovo – nyní již s očarovanými vlastnostmi. Postup je stejný jako s klasickým litím olova, čili magické plumbum roztavíme v kovové nádobě nad kahanem nad plamenem, svíčkou etc. Roztavenou surovinou polijeme chleba. Je třeba vylít jen trochu, malý obrazec kruhu. Toto vyžaduje si značnou zručnost. Proto je zde krom běžného neúspěchu alchymisty též 70% pravděpodobnost, že se přelévání nepovede. Nezdar znamená nepovedený obraz, nebo „vyhrknutí“ velkého množství na těsto. Magické olovo je při lití chladné!, na chlebu zůstane jako poleva a po 2 směnách se zcela absorbuje do chleba. Až není po obrazci ani po olovu žádné známky, dá se chléb upécti do předehřáté pece. Alchymista, který již někdy vyráběl tento nebo jiný kovový předmět má za každý takový + 4% vyšší pravděpodobnost úspěchu při lití. Neúspěch znamená, že magenergie, jak patrno vyjde na zmar. Žádné jiné nebezpečenství nehrozí.

Copak to vlastně umí a jak to funguje:

Chléb vypečený funguje na jednoduchém principu. V celistvosti se chová po prvních pět dnů od výroby jako bežný chléb. Při rozlomení, rozkrojení, ukrojení krajíce, sloupnutí kůrky apod. větších! porušeních začne za jednu směnu olovnatět, a to veškeré jeho části i drobky. Olovnatí přichází 10 kol po narušení, trvá 2 kola, po kterých je materiál proměněn na olovo v množství stejném, jaké je momentální látky chlebové. Po třech směnách od proměny se všechno vypaří a zmizí. Zákeřnost jeho spočívá v tom, že postava, která vypečený chléb pozře, bude mít velmi nemilé potíže. Po pozření v závislosti na době, po kterou je chléb poškozen, ukrojen, rozkousán atd. olovnatí v žaludku daného tvora. Otrava a ucpání olovem je vyjádřená pastí Odl -8- 6-18/12-36. Hod na otravu probíhá každou ze 3 směn. Jestliže se “olovnaté” postavě nepodaří poskytnout žádnou efektivní pomoc, po 3 směnách umírá. Past je po všechny 3 směny stejná (8). Tímto způsobem není možné otrávit žádné magické tvory ani nemrtvé. Postava po dobu otravy a ucpání olovem není schopna provádět žádnou akci, kvůli nevýslovným křečem a bolesti.

Pozn. Past během tří směn označuje okamžité následky otravy, smrt je pak výrazem celkových následků otravy, čili součtem předchozích zranění a jejich konečným vyústěním. Jestliže postava okamžitě vyzvrací jídlo, ještě než začne olovnatět, získává pouze 5 bodů únavy v nadcházejících 4 směnách. Je zde též pravděpodobnost zolovnatění přímo v ústech, což může vést k vylámání zubů. Výše zranění je nastavena na plnohodnotné zasycení postavy, (např. takové 3 krajíce u člověka) pán jeskyně ji může upravit v závislosti na množství snědeného chleba, ale především směrem dolů – snížit. Při přejedení nebude past o mnoho vyšší.

Speciální využití chleba:

Chléb bývá také někdy využíván k jiným účelům, ale v drtivé většině v situacích, kdy má alchymista takový chleb předchystán a naskytne se příležitost využít jej odlišným způsobem. Tím může být chvilkové ucpání nějakého prostoru chlebem a následné zolovnatění. Například vycpání klíčové dírky. Nebo vyrobení olověných koulí do střelných či výbušných zbraní a předmětů. Ve fantasii a upotřebení chleba alchymistou se meze nekladou. Jedno je však třeba mít na paměti, že olovo za čas zmizí. Nelze tak magickou cestou vyrábět z trochy olova a mouky velké olovnaté kusy,

Způsoby zachránění postižené postavy:

  • Kouzly hraničářskými i kouzelnickými, ježto odčarovávají zkamenění.
  • Též hraničářským kouzlem neutralizuj jed, sesílaným 3x - jednou za směnu.
  • Černé úmysly chleba je možno odhalit pouze speciálními kouzly, schopnými odhalit zlo v předmětech.
  • Lakmusový papírek s chlebem pochopitelně nedokáže odhalit nic.
  • Chirurgické vyjmutí olova a pročištění těla (téměř nemožný zákrok, pouze mistrného felčara).
  • Speciální lektvar dle úvahy pána jeskyně. Například kouzelný na měknutí nebo odstranění kovu z těla.

Některé vlastnosti chleba, jež je nutno znáti:

Zápach, chuť, barva: veškeré tyto vlastnosti neliší se od běžného chleba.

Trvanlivost: trvanlivost chleba je asi 5 dní, po této době se chléb samovolně drolí a olovnatí, bez ohledu na to, v jakém prostředí či na jakém místě se právě nachází. Od pátého dne je 50% pravděpodobnost jeho samoakce, každý další den +15%. Olovnaté kousky se po 3 směnách roztečou a zmizí.

Tvrdost: podobně jako jiné vlastnosti zůstává nezměněna, kromě toho, je-li chleba nakrojen (odlouplá kůrka, rozdroben), pak pochopitelně olovnatí (až se nakonec rozteče a vypaří). Žvýká se stejně, maže také (i „kluzkost“ zachována).

Váha: Váha chleba je v normálním stavu nezměněna, kdyby celý zolovnatěl váží 15kg, jednotlivé části pak podílem z tohoto.

Známost předmětu (naučení): předmět by měl být znám regionálně, respektive skrze pověst pak vyhledat místního alchymistu, u nehož je recept uložen a může být postavě alchymisty za nějakou cenu či protislužbu poskytnut.

Dodatek k pekařské části

Zadělat na těsto, nechat jej nakynout a posléze i chléb upécti, to by nemělo býti větším problémem pro alchymistu, či jinou postavu, s dovedností “vaření” na alespoň “dobrém” stupni. Poskytnout pec, vhodnou k pečení chleba, by měla být schopna každá větší domácnost, usedlost nebo statek. Nejvhodnější podmínky jsou jistě v mlynářské chlebnici, pekařském (chlebném) krámu. Dobrou radu i nápomocnou ruku mohou poskytnout i pekařští tovaryši a podruzi (tzv. “helfíři”). Správně a akorát propečený chléb bývá zpravidla za tři hodiny, avšak spíše podle ohřátí pece. Na podpal se hodí suché smolné dřevo, například borové, rychle hoří a poskytne ideální žhavý popel. Mouka na chléb závisí na druhu chleba – pšeničná na chléb bílý, žitná na chléb režný, nebo potom ječná a ovesná na chléb horský.

Přidáno:

Přečteno: 0

Hlasovalo: 15

Autor:

Diskuze

 Uživatel úrovně 0

Toto dílo jsem navštěvoval už v moudré sově, a vadí mi to, co předtím.
1) za málo peněz, hodně muziky. Nemám nic proti tomu, aby postavy umírali, ale existuje něco jako vyváženost, a chlaba svou smrtelností překonává veškeré jedy(jako jed podávaný ústy se jednoznačně chová), a to v mnoha ohledech: Zaručenou smrtí po třech směnách, obrovskou mírou zranění (která neobstojí proti žádné tabulce převodů - chléb by měl brát zhruba 50ž, a to jako celek), nezaznamenatelností - prokohokoliv je to prostě chleba, a tak neexistuje nic jednoduššího, než kohokoliv, kdo jí nějaké pečivo, zabít chlebem.
Na druhou stranu, dílo má nápad, rozsáhlou naznačenou jinou využitelnost a je pěkně zpracované (jazyk mi nevadí, ale nepříjde mi vhodný.)
(U základu chybí množství - přímo v tabulce, a cena. Trvání je 10 kol/3 směny - viz jedy.)
Kvůli dobrému dojmu možná zaokrouhlím nahoru na 3, ale nezaznamenatelnost a smrt se mi moc nelíbí. To sice není problém upravit ale pro můj subjekt to chyba je.


 Uživatel úrovně 0

Zajímavý sloh, trochu občas bijí do očí výrazy typu "etc., dkg., nějakých..." a přišlo mi, že nebyl zachován v celé délce, jinak paráda.
Podle mě špatně zvolená podmínka lití. To že vykovu sekeru mi nepomůže při lití olova, naopak pokud jsem abstraktní malíř a liju barvy na plátno tímhle stylem, budu mít pohodu...
Je olovo fakticky až takhle hodně toxické, že tě za 30 minut zabije? Vždyť přece se ho do těla zase tak moc vstřebat nedokáže... Smrtelnějším bych spíše viděl těch 5 kilo co se najednou objeví v žaludku (s tím, že družinka o 6-ti lidech sní chleba), natrhlo by to stěnu a způsobilo vnitřní zranění.
Nelíbí se mi ale přeměna při konstantním objemu, ani démon nezachovává objem, ale např. cenu.
Chtělo by to trochu více rozebrat možnost rozšíření. Myslím, že kdyby se o tom dozvědělo více než deset osob, protrhla by se hráz a všichni by začali umírat na chleba. Ovšem kdyby byl rozšířen, je jednoduchý způsob jak si ověřit pravost. Dalo by se tím zdůvodnit třeba křižování chleba a podobné nesmysly... Ultimátní zbraň je to tedy jen v případě že o ní nikdo neví. Kdo by čekal něco takového v chlebu...
Je z něj cítit magenergie?


 Uživatel úrovně 0

Tak taky máme nové dílo přečetl jsem si komentáře a musís říct 0* je opravdu špatné hodnocení mohu říct že autor v jeho světě jak už napsal nevede podle pravidel ani my v našem světě nehrajeme přesně podle nich Pj si to upravuje podlesebe jinak k dílu : dílo je více než zajímavé nebudu rozebírat toto dílo doslova má i své mouchy aale já vněm vidim potenciál pro pro drd které neni svazováno příručkamy pěkný nápad proto hodnotím za 4 * .


 Uživatel úrovně 0

V první řadě chápu vražednou sílu olověného chleba a jeho potenciál naklonit váhy osudu definitivním způsobem. V té druhé nechápu důvod, proč by PJ nemohl do svého světa zakomponovat ultimátní předměty, které by se neřídili zaběhnutým "vždycky existuje cesta jak přežít" systémem hry, pokud takovou hru preferuje. Tyto předměty by neměly být časté, neměly by být zneužívané (a jejich znalosti by měly být známé pouze předáním mentor -> svěřenec), ale neměly by být také perzekuovány. Ve své podstatě toto dílko nemá žádný nelogicky parametr, který by ho odsoudil k nulovému hodnocení. Zpracování (jak slohové, které se mi zvláště v "úvodníku" hodně líbilo, tak aspekt zachování struktury pravidla) nijak neshledávám podprůměrným, či dokonce zavrženihodným... naopak, samotná idea a využití toho předmětu se mi pozdává. Potenciál byl zatím ale a priori zavržen a nedoceněn. Toť vše.


 Uživatel úrovně 5

Ok tak fajn, řeknu to jinak. Můj systém a styl hry je veden k tomu, že postavy umírají na nemoc, utopí se, nebo MOHOU zemřít nějakou banální smrtí, či stářím. Má hra není koncipovaná naprosto podle pravidel, protože by se stala hrou na supermany. Které je třeba otrávit tisíci jedy, abych jim sebral kýžených 100 životů. Tento předmět nemá nic moc s pravidly zas až tolik společného, je typem do RP. Nehrají se vždy jen veliké hrdinské eposy, ale i menší hry. Problém je v tom, že je to prostě tak jednoduchá forma velikého zranění až smrti, že se to nelíbí. To však znamená, že by s ní pán jeskyně měl operovat co nejobezřetněji dokonce ji může použít jako zápletku a reálně nemusí být vůbec ve hře. Jde o podporu RP. Modelový PJ s kterým počítám je hold úplně jiný. Toť vše. Reputaci jsem neudělil za odlišný názor, ale za přístup k příspěvku jako hlod, nebraní jej vážně a absenci seriozní kritiky, která došla až na vyžádání.


 Uživatel úrovně 5

Dílo dle mého boří i tu malou konzistenci pravidel, které DrD má a to aspoň trochu relativní vyváženost.

Opravdu se nezlob, ale za 17 magů a 6 zlatých vytvořit ultimátní jed který nejde odhalit náhodným hodem a prakticky nejde včas odstranit po požití, to opravdu není vyvážený předmět (jed).

P.S.: A také se nezlob, ale udělat reputaci u vlastního díla (ať kladnou či zápornou), také nepovažuji za zrovna vhodný argumentační krok. Nechť začne reputační přestřelka :).


 Uživatel úrovně 5

Co k tomu dodat.
Tento příspěvek byl myšlen naprosto vážně, dost pochybuji že je na 0 hvězdiček. Za to, že se ti nelíbí nemůžu.

Morter


 Uživatel úrovně 5

Takže tady máme dílko napsané líbivým slohovým stylem, kdejaký čtenář se jistě čtením pobaví.

I já jsem se velmi pobavil, zvláště nad tím, jakým způsobem chléb pracuje. Ano, kte se hrabe mambí jed? Proč dělat takové amatérské věci jako jedy, které jdou jedním kouzlem odstranit? Proč sesílati kouzla nedokonalá a drahá jako jesti bledý to blesk. Když mnohem efektivnější jest kouzlíčko dráteček velikonoční, kterýžto se zjeví tam kde kouzelník si přeje a obváže ale předmět nejvýše o obvodu 10 coulů. Co by jsme si také přáli za 1 mag, že? Na obvázání a zaškrcení tepny do mozečku nepřítele to stačí, tak proč to dělat složitější? Rozptýlit magií to nejde ani vidět do není, přece je to uvnitř těla a dobře maskované to je.

Dobře tak můžeme mít alchymistickou vodu, která se po vypití za 2 směny přemění všechna zaráz v páru.

Ne jsou věci, které prostě do DrD nepatří, jsou věci, které vážnou hru nijak neozvláštní, ale naopak ještě více zmrší. Podobných ptákovin v parodické hře jde vymyslet kopu za pochodu. Užitek tedy v díle vidím záporný.

*** až **** pakliže by se jednalo o hlodíček do ČaÉku, ovšem v rubrice jakož naše se nějaké *** až **** hvězdičky strhávají.

pozn. kouzlo drátek vymyslel zerafel, já jej zde jen převyprávěl do textové podoby