Alchymistické Předměty

Majordomův koberec Hodnocení: Kvalita

Autor:
Přidáno:
Hlasovalo: 14

Skupina: Ostatní

Magenergie: 145

Suroviny: 110

Základ: koberec, 6 sáhů čtv. (cena od několika zlatých až po jakoukoli)

Trvání: 2 roky

Výroba: týden, doma

Popis:

Tento koberec může být vyroben v různých rozměrových i estetických provedeních, záleží na tkalci, jaký vytvoří základ. Jeho plocha však obvykle nepřesahuje 6 sáhů čtverečních a vhledem k účelu nebývá většinou nijak zvlášť zdoben. Váha je závislá na vyvedení a materiálu - může se pohybovat od jednoho kilogramu do desítek kil.

Jedná se o vstupní koberec, který se na podlahu (do chodby, na schody) umístí tak, aby příchozí do domu, haly či domácnosti musel přes něj projít. V těchto případech záleží působení koberce na tom, zda je položen nahoru lícem či rubem...

Líc

Osoba, která se svou obuví (či bosýma nohama) koberce na jakkoli malý okamžik dotkne, je zbavena nečistot na podrážkách (nebo kůži) a nezanéchává dále žádné šlápoty a svinstva. Koberec nečistoty vstřebá do svého nitra - jednou za čas je nutné ho vytřepat (vyklepat) - zaschlá špíná pak letí poměrně snadno ven.

Takto je, bez vnějších známek znečištění, schopen pojmout nečistoty z bot poměrně velkého množství lidí. Představíme-li si, že na průměrně velký šlechtický ples přijdou všichni kavalíři a šlechtičny jak prasata, je tento objem hraniční a po skončení bude třeba vyprášení; stále však není na koberci patrno žádné znečištění - při dalším bálu by však už špína viditelně lezla na jeho povrch. (Potřebuje-li PJ nutně pracovat s čísly, je hmotnost přijatelné špíny rovna asi polovině hmotnosti koberce.)

Rub

Položením koberce rubovou stranou vzhůru získává náš tepich značně odlišné vlastnosti. Osoba, která na něj šlápně (nebo se ho dotkne jinou částí těla) si uvědomí nebezpečí a háže si v momentě kontaktu proti pasti Obr ~ 10 ~ Nezachycení / Zachycení. Uspěje-li, včas přešlápne jinam (má-li kam), neuspěje-li, je kobercem zachycena, a to tak, že nemá šanci se pustit. Doba tohoto přichycení činí 1k6+1 hodin - během ní nemá dotyčný možnost se koberce běžným způsobem (odtrhnutím) zbavit. Po uplynutí stanoveného času koberec oběť pouští a po dobu další hodiny na ni nemá jakýkoli vliv (i kdyby na něj znovu v té době šlápla).

Koberec zachytává pouze živé bytosti velikosti A a větší, a to i přes obuv, rukavice či běžně masivní brnění.

Možnosti úniku

Je-li oběť ke koberci přichycena pouze jednou končetinou, může se, pochopitelně v závislosti na hmotnosti koberce, s ním pomalu a neobratně pohybovat. Takto se může teoreticky dobelhat někam do "bezpečí" (třeba lupič před majitelem pokladu, který byl kobercem střežen)

Koberec, ač magický a tím o něco hůře poničitelný, lze narušit běžnými způsoby, takže má-li oběť čas, potřebné prostředky a dost volných končetin, může tepich propálit, prořezat atd.

Koberce se lze zbavit vyzutím boty, ponožky, rukavice... důležité je samozřejmě šlápnout potom mimo něj. Nicméně zde už splnil část své funkce - po eventuelním lupiči zůstane předmět doličný.

Majitel koberce, aby s ním mohl bezpečně manipulovat, získává od alchymisty také rukavice ze speciální látky, která je vůči rubové straně koberce odolná (cena uvedena v tabulce, nejsou magické) - s touto znalostí může pochopitelně pracovat i lupič, který, pokud ví o nadcházejícím nebezpečí, se může materiálně připravit (např. upravit si speciální odolné podrážky).

Další nesnáze

Prvooběť koberce pochopitelně nemá zkušenosti s tím, do čeho se namočila a často jedná ke svému dalšímu neprospěchu. To se projevuje zejména pokusy odtrhnout se tak, že se zapře druhou nohou (rukou) na jeho opačné straně, čímž si samozřejmě nepomůže... také se stává, že při rychlé chůzi či běhu sebou postava švihne na zem a přilepí se tak na většině těla - válení sudů zde opravdu spíše škodí, než pomáhá, leckdy může vyústit i v udušení... (tyto projevy a důsledky nelze nijak jednoduše pravidlově specifikovat, záleží na PJově názoru a hráčově schopnosti role-playe)

Dodatky

Pokud vstřebal koberec nezanedbatelné množství špíny, je pochopitelně těžší (může mít efekt například při útěku s kobercem na noze).

Boty, rukavice aj. po vysvlečení za účelem úniku zůstávají ke koberci přilepeny po zbytek dané doby.

Je možné povolit "přibití" koberce k podlaze - tím pádem nebude oběť moct vůbec utíkat (ledaže by svou silou překonala trhem lepidlo či hřebíky). Stejně tak je toto možné zakázat a stanovit, že takto "vylepšený" koberec ztrácí své magické schopnosti.

Látka odolná proti zachycení může být kus od kusu (různých koberců) jiná a jedinečná (závisí na alchymistovi) -> nemožnost zlodějů vytvořit si stálou ochranu (na boty či rukavice). Stejně tak může být ve všech případech stejná nebo nemusí existovat vůbec.

Přidáno:

Přečteno: 0

Hlasovalo: 14

Autor:

Diskuze

 Uživatel úrovně 3

Nazdar, dík za schválení a připomínky.

1,,2. Váhu a cenu jsem nechal na úvaze / vlastních tabulkách Pj - orientačně jsem je ale uvést mohl, to je pravda.

5. Prostě se nedokáže pustit. Klidně to lze nazvat "odlepit", samozřejmě bez pocitu nějakého hnusného lepidla na ruce.

6. Nebezpečnost jsem volil tak, aby byl koberec účinný - zejména pak proti zlodějům. Nepřijde mi špatné, že osoby s průměrnou obratností mají menší šanci se účinkům vyhnout.

7. Zbraně se nepřichycují. "Obyčejné" magické věci jsou myslím normálně zranitelné - tak jsem to zohlednil a nabídl jako možnost úniku.

10. V dodatcích, zejména v posledních dvou dávám možnosti, jak s kobercem pracovat. V přímém popisu by takové rozcestníky vadily myslím víc. (první dvě by se tam, pravda, daly zapracovat)


 Uživatel úrovně 5

Něco málo poznámek k dílu:
1) Chybí váha. Váha pro klasický předmět musí být uvedena, ne každý se chce počítat s různou velikostí koberce. Proč nenapsat, že váha 3x3 koberce je X mincí a pak dodat, že klasický koberec váží y na 1 metr čtvereční?).
2) To samé cena – je nejednoznačná. Měla být uvedena alespoň cena za „obyčejný“ koberec.
3) Občasné překlepy jako „nezanéchává“, „špíná“, „šlápně“ aj. MS word je schopen najít a opravit.
4) Nápad s čistícím kobercem je rozhodně dobrý, koberec je tak nejen praktický (čistička bot), ale i užitečný (protizlodějské opatření). I orientační váha špíny, kterou pohltí je zmíněna, není k líci žádných výhrad, snad jen že, koberec by měl být „dostatečně“ chlupatý, aby ta špína měla kam mizet.
5) Rub – jak je postava přesně přichycena? (nějaké lepidlo?)
6) Nebezpečnost pasti 10 je zbytečně vysoká. Nebezpečné pasti mají cca 7, pouze ty nejsilnější věci mají 10 a více. Podobně bych dal orientační past na vytržení.
7) Jednoduchá možnost vyřezat se z koberce jeho použitelnost a efektivnost dosti snižuje. Jak je to s přichytáváním zbraní na koberec?
8) Končit větu třemi tečkami a pak pokračovat v myšlence považuji za slohové hrubiánství, viz např.: „Koberce se lze zbavit vyzutím boty, ponožky, rukavice... důležité je samozřejmě šlápnout potom mimo něj.“
9) Slova jako „předmět doličný“ jsou nevhodná, ne každý jim může porozumět. Proč nepoužít běžnější slovo „důkaz“?
10) Dodatky více věcí komplikují, než řeší. Správný postup je napsat jak to je a pak případně navrhnout varianty. Přímo dělení na varianty bez určení, která je přednější považuji za chybu. Ne každý chce dílo před použitím upravovat, protože zde musí (volit z naznačených možností)

Nejvíce v díle oceňuji nápad se dvěma stranami koberce a se dvěma úplně různými funkcemi. Jedna strana jako doplněk světa a praktické využití, druhá strana zase vhodná proti nočním nezvaným hostům, zvláště když je kombinována ještě s nějakou ochranou, jako například patrolujícími strážemi.

Vyvážení koberce vypadá dobré – cena přibližně odpovídá schopnostem. Teprve několikeré otestování by mohlo odhalit, zda je to předražené či podceněné.

Kdyby zpracování bylo jednoznačné a na první přečtení pochopitelné, přesně jak koberec funguje, tak by to bylo na ****, teď je to o stupeň méně:
***

pozn.: každý bod schvalovací kritiky má úplně jinou váhu na výsledné hodnocení, předpokládám, že snadno odhadnete, který bod má velkou váhu a který žádnou.