Alchymistické Předměty

Lektvary rozšíření jídelníčku Hodnocení: Průměr

Autor:
Přidáno:
Hlasovalo: 16

Skupina: Lektvary

Základ: viz níže

Nalezení: -

Trvání: viz níže

Výroba: viz níže

Nebezpečnost: -

Síla: -

Barva/chuť/zápach: viz níže

Popis:

Společné vlastnosti:

  • Jedná se o kapaliny toxicky zelené barvy přibližně olejovité konzistence.
  • Položky "Základ" nejsou přímou součástí lektvarů, používají se toliko k získání potřebných sloučenin.
  • Účinky těchto lektvarů trvají přibližně 24 hodin. Ovlivněná je pouze potrava přijatá během těchto 24 hodin po vypití lektvaru.

Lektvar rozšíření jídelníčku I.

  • Magenergie: 7 magů
  • Suroviny: 15 zl.
  • Základ: Býložravčí trávící soustava (od jícnu po tlusté střevo)
  • Výroba: 3 hodiny; doma
  • Barva/Chuť/Zápach: 30/100/0

Tento speciální lektvar umožní živým tvorům, kteří toho nejsou normálně schopni, trávit "zelenou" stravu - listí, traviny apod.

Jako u normálního jídla platí, že váha jednoho čenu je 25 mincí.

Lektvar rozšíření jídelníčku II.

  • Magenergie: 12 magů
  • Suroviny: 30 zl.
  • Základ: Lektvar rozšíření jídelníčku I., 5 mn živého dřevokazného hmyzu
  • Výroba: 2 hodiny; doma
  • Barva/Chuť/Zápach: 40/100/0

Vylepšená verze "Lektvaru rozšíření jídelníčku I.". Tento lektvar umožňuje trávit všechny rostlinné materiály, tedy i dřevo apod.

Jako u normálního jídla platí, že váha jednoho čenu je 25 mincí.

Lektvar rozšíření jídelníčku III.

  • Magenergie: 7 magů
  • Suroviny: 15 zl.
  • Základ: Masožravčí trávící soustava (od jícnu po tlusté střevo)
  • Výroba: 3 hodiny; doma
  • Barva/Chuť/Zápach: 30/100/0

Tento speciální lektvar umožní živým tvorům, kteří toho nejsou normálně schopni, trávit "živočišnou" stravu - maso apod.

Lektvar rozšíření jídelníčku IV.

  • Magenergie: 12 magů
  • Suroviny: 30 zl.
  • Základ: Lektvar rozšíření jídelníčku III., 10 mn živých švábů
  • Výroba: 2 hodiny; doma
  • Barva/Chuť/Zápach: 40/100/0

Lepší verze "Lektvaru rozšíření jídelníčku III.". Umožňuje trávit jakékoliv živočišné materiály - kosti, kopyta, rohy, kůže, srst...

Jako u normálního jídla platí, že váha jednoho čenu je 25 mincí.

Ultimátní lektvar rozšíření jídelníčku

  • Magenergie: 30 magů
  • Suroviny: 110 zlatých
  • Základ: Lektvar rozšíření jídelníčku II., Lektvar rozšíření jídelníčku IV., 5 mn "Hlenu Zeleného"
  • Výroba: 4 hodiny; doma
  • Barva/Chuť/Zápach: 60/100/0

Tento lektvar umožňuje trávit všechno, co je složeno ze základních stavebních prvků organických soustav: Vodíku, kyslíku, uhlíku, dusíku, fosforu, síry, halogenů... (pro jednoduchost: všechno, co nějakým způsobem pochází z něčeho živého, nebo je součástí něčeho živého) i tyto prvky samotné. Jeho účinnost je taková, že dokonce i jedy jsou stráveny dříve, než poživatele otráví. Látky obsažené v lektvaru automaticky skládají dohromady sloučeniny, které tělo potřebuje, a jakmile působení lektvaru skončí, všechno přebytečné na sebe navážou, takže je to pak vyloučeno z těla, aniž by to napáchalo škody.

Jako u normálního jídla platí, že váha jednoho čenu je 25 mincí.

Přidáno:

Přečteno: 0

Hlasovalo: 16

Autor:

Diskuze

 Uživatel úrovně 5

Jako "člověk od fochu" rotuju ve svém serverovém hrobě tak, že mi to nedá, a k tomuto předmětu se vyjádřím...

První čtyři lektvary bych celkem bral - sice chybí postup výroby, jak už zmínilo pár lidípřede mnou, ale lektvary jsou celkem vyvážené a nijak nenarušují rovnováhu čehokoliv. Ne tak pátý "univerzální lektvar"

A) Jedy jsou dvou druhů - anorganické a organické - jsem zvědav, jak by si tvůj "Unižer" poradil třeba s takovým arzenikem nebo rtutí. Nemluvě o kyanidech, které jsou sice z uhlíku a dusíku, ale s živými tvory mají asi tolik společného, jako krollové s materiální magií.

B) Silně se mi nelíbí představa, že lektvar funguje jako univerzální protijed. 30 magů a 110 zlatých je v tomto kontextu výsměch - představme si výpravu dobrodruhů, která několik měsíců běhá po pralese, aby konečně našla "Jed krále všech hadů", jehož dávka stojí na černém trhu řádově tisíce zlatých, a potom přijde jedno pako s univerzálním požíračem... ono stačí už podívat se na ceny protijedů v tabulce a srovnat to s jedním zcela univerzálním protijedem...

Hodnocení si ještě nechám projít škeblí... ale buď nebudu hodnotit vůbec, nebo dost nízko.


 Uživatel úrovně 0

Takže toto dílko se mi zdá vcelku podařené ale chybí mi tam nějáký ten pěkný úvod jak často bývá u jiných děl , nicméně mi tu chybí ješte jedna věc a tou je Popis pracovního postupu myslím si že je to docela problém protože je určite mnohem lepší když Pj ve hře rekne: vyndal jsi si kotlík a dal jsi do nej Střevo po kterém to zabublalo.. atd. než kdyby jen Pj suše oznámil: dal jsi tam toto a toto a vzniklo ti z toho toto .... je to jen můj názor a protože všechny otázky na které jsem se chtěl zeptat jsou zodpovězeny. Je to dílko Originální ale nicméně dávám 3* ..
s úctou
Raito - the Loner


 Uživatel úrovně 8

2) Ano, přesně tak to je, chápeš to dobře. Pojmem "trávicí soustava" jsou skutečně myšleny vnitřnosti, které je nutné z jejich předchozího majitele vykuchat :-)
3) Hlen ano, ale "olejovité" se může ztratit... Zamíchat do omáčky, nebo tak něco...
5) Je jich 5, protože jsem to chtěl rozestupňovat... Pojídání masa / zelené stravy je ještě poměrně obvyklé, takže staší slabší lektvar. Na strávení dřeva / rohoviny už je potřeba něco silnějšího... Uznávám však, že by mohlo jít použít vyšší stupně bez nižších. Zdají-li se lektvary být předraženými, potom by vypuštění nižších stupňů mohlo cenu vyvážit...


 Uživatel úrovně 5

Unknown:
Dobře, bod 6 a 7(část dva) jsi mě vyvrátil, ale stále je toho příliš mnoho nedodělaného. Skorem to vypadá, jako by jsi dostal nápad, během 20 minut jej napsal a okamžitě poslal do rubriky.

2) Stále jsi jednoznačně neodpověděl. Zatím to chápu, že je nutno vykuchat kravku/psa.
3) Toxicky zelený hlen na talíři v jídle je stejně nápadný jako mobil v pivu.
5) Proč psát 5 lektvarů, když jich stačí napsat 3? Proč psát díla složitě, když to jde jednoduše?
8) Není na škodu psát odkazy na pravidla.

Neoriginalitu a strojovitost názvů jsem také chtěl vytknout, ale zdá se, že jsem v té záplavě nedostatků na to pozapomněl.

Je hezké plodit díla jak na běžícím pásu, ale pokud se aspoň trochu nezlepší zpracování, budu muset díla začít i zamítat...


 Uživatel úrovně 8

Tak, děkuji za schválení a hodnocení nad mou osobní "hranicí dobrého příspěvku" :-)

Nyní tedy k některým bodům kritiky:

2) Trávící soustava = vše od jícnu po střeva. Nápad s použitím exkrementů je zajímavý (všemožné exkrety lidského těla bývají tradičními alchymistickými surovinami), avšak to že něco trávicí soustavou projde, ještě neznamená, že to bude obsahovat vše, co trávící soustava samotná. Nejsem si například jist, do jaké míry stolice obsahuje různé enzymy apod.

3) Pokud vím, nápadnost se počítá při zamíchání do jídla/pití (postava je schopna poznat, že je tam přimícháno něco navíc) případně při vdechnutí, tzn. nejedná se o nápadnosti lektvaru jako takového...

5) Opakují? To se mi nezdá... Například mám určité pochybnosti, že kráva by dokázala strávit dřevěné piliny...

6) Neexistuje něco jako "standartní objem a váha lektvaru"? Něco jako "1 flakónek ~ 3 mn ~ 0,1 čtvrtky"? Měl jsem dojem že ano... A výsledný produkt není přímo závislý na základu - např. Když základ váží X mincí, nemusí produkt vážit stejně. Pokud vím, základ je jen něco jako "Výchozí produkt, dost důležitý na to, aby bylo nutné ho specifikovat a ne zahrnout do surovin".

7) Váha jednoho čenu je specifikovaná pro člověka - "čen = člověko-den" a pro "normální" jídlo. U alternativní potravy by bez takovéto definice nebylo jisté, jestli jsou alternativní zdroje stejně výživné, nebo ne. U lektvaru III potom tato zmínka chybí, neboť se jedná o stravu stravitelnou masožravci, jejíž výživná hodnota je popsána v pravidlech v kapitolce "Lov" (nebo tak nějak). Nicméně je pravda, že když už jsem to napsal všude jinde, mohlo to být i tady...

8) Hlen zelený - viz bestiář PPZ - Zelený, na stropech se vyskytující sliz, který padá na oběti pod sebou a leptavě je rozežírá.


 Uživatel úrovně 0

Zdravím, zajímavá myšlenka, tak se naň podíváme trochu blíž.

Nápad je výborný a originální, myslím, že něco takového tu ještě nebylo. Lektvary se dají využít i jako dobrá zápletka (záporák přidává koním/krávám atd, do jídla lektvary na maso, přičemž koně/kravky pak útočí na nebohé vesničany). Takže, nápad výborný, použitelnost dobrá. A teď nastává kámen úrazu.

Zpracování je silně podprůměrné. Připadá mi to, jako by autor už už chtěl nahodit svojí myšlenku na server, ale zapoměl při tom, že samotný nápad nestačí. Chybí mi popis výroby, což sice není závažná chyba, ale už jsme si tak nějak zvykli na jeho přítomnost, člověk nikdy neví co se bude hodit. Pak, no.. řekněme že názvy nejsou moc originální. Třeba takový Lektvar Bíložravce mi příjde mnohem lepší název než Lektvar rozšíření jídelníčku (ano já vim je to detail, ale i detaily vytváří výsledný dojem).

Další věcí, která mi nesedne je společný vzhled všech lektvarů. Příjde mi divné, že lektvary s opačným účinkem vypadají úplně stejně. Narozdíl od Folcwina, já vnímám za chybu jejich společný vzhled, ne odlišné nápadnosti, ty naopak kvituji s potěšením.

Takže, jak to vlastně ohodnotit. Nápad na pět hvězd. Použitelnost alespoň čtyři hvězdy. Ale to zpracování, to zpracování. Bohužel, nemůžu jít výše než za 3* (ten nápad je opravdu dobrý)

S pozdravem
Demonic - The Lonely Warrior


 Uživatel úrovně 5

Jedná se o principielně zajímavé lektvary pro alternativní jídlo – na chvíli dá člověku kravskou trávící soustavu, aby mohl si vychutnat kouzlo přežvykování při pochodu. Naopak kravce dává možnost se nacpat koleginí, která zhynula po útoku vlků. Představa kravky, jak útočí na vlka, protože má hlad je také rozhodně zajímavá.

Jak vidno, použitelnost lektvarů je rozhodně veliká, hlavně pro dobarvení zvláštností a zajímavsotí magického světa. Každý lektvar přichází s něčím jiným i ultimátní lektvar, i když je drahý, tak na druhou stranu je možno jej použít jako prevenci před jakýmkoli jedem, který působí požitím, anebo také drahá prevence proti opilosti a kocovině.

Nápad a použitelnost rozhodně nadprůměrné, odbyté zpracování však dílo dosti sráží:

***

Něco málo poznámek k dílu
1) Lektvary mají společný popis a přesto se nápadnosti lektvar od lektvaru mírně liší.
2) Základ „trávící soustava“ je nejednoznačný – je potřeba nebohou trávící soustavu ze zvířete vykuchat, nebo stačí dané zvíře mít k dispozici a soustavou jen něco prohnat a použít stolici? Pokud je naznačen zajímavý postup výroby, tak by měl být popsán.
Obecně jsou základy a popisy lektvarů voleny tak, že postup výroby musí být velmi zajímavý – popisy znatelně chybí.
3) Dle popisu nápadnost barvy bych tipoval nápadnost cca 90 až 100, nikoli 30 a 40 a 60
4) Chybí popis chutě a zápachu.
5) Pro jednoznačnost bych u lektvarů I, III napsal, že schopnost trávení je stejná jako schopnost trávení tvorů, z nichž je „použita“ trávící soustava do základu. Tím by odpadli lektvru typu III a IV, což jsou modifikace I a II a vlastně jen zabírají místo, protože se v 90% opakují.
6) Chybí váha, objem jedné dávky. Lektvary II a III jsou těžší o základ navíc.
7) Pokud je nějaká položka stejná pro všechny variace lektvarů, tak nevidím důvod, proč je psána u každého lektvaru. Mám teď na mysli, že jeden čen je 25mn stravy. U lektvaru III chybí zmínka o tom, kolik mn stravy asi tak odpovídá 1 čenu.
8) Co je „Hlen zelený“?
9) Tvorba lektvaru z jiného lektvaru je určitě zajímavý postup, ale pro lektvary, které se kompletně dělají doma, to nemá smysl, pouze to vede k tomu, že hráč musí sčítat všechny magenergie a suroviny a časy.
10) Lektvary jsou na poměry alchymisty mírně předražené (hlavně magová náročnost).
11) {li} je párový tag, tj na konci každé odrážky by mělo být {/li} – nepočítáno do hodnocení, jinak tagování bylo v pořádku – děkuji za něj, šetří to čas při schvalování.