Alchymistické Předměty

Prsten žebráka Hodnocení: Kvalita

Autor:
Přidáno:
Hlasovalo: 11

Skupina: Prsteny

Magenergie: 300

Suroviny: 150

Základ: železný prsten

Trvání: 2 roky

Výroba: 3 dny, doma

Popis:

Je zdobený železný kroužek s masivnější "hlavičkou". Chce-li alchymista, aby fungoval správně, musí si opatřit navíc i trochu "městské špíny" (lze použít i vesnickou špínu) - nejlépe prachu z hnusné ulice či náměstí, popřípadě trochu vlasů, chlupů či nehtů nějakého žebráka. Chomáček tohoto cenného materiálu je třeba zatavit do hlavičky prstenu.

Nošení Prstenu žebráka má tyto důsledky:

Zluznění

Postava ve své podobě a současném oděvu značně zluzní. Vytvoří se ji díry na oblečení (měla-li jaké), odřeniny na těle, fleky na pokožce, zaroste nepravidelným vousem, vytvoří se jí vhodně umístěné bradavice, začne zapáchat apod... Fakticky jde o snížení charismatu na stupeň 2 (upozornění pro některé natěšené barbary a krolly - toto není způsob, jak si zvýšit charisma!). Postava si zachovává své základní tělesné proporce a jakýsi vzhled obličeje - je možné ji poznat nějakým jejím známým. Namaskuje-li se před nasazením prstenu, její vzhled poté vychází z tohoto namaskování (Významná součást jsou šaty - např. král, který si bude chtít hrát na žebráka bez sebemenší přípravy, bude vypadat asi jako král, který se týden zdržoval v temném hustém lese bez služebnictva, stále ve stejných šatech. Bude-li chtít nenápaně v žebrácké podobě sledovat své poddané, nezbude mu, než na sebe hodit nějaké ošumtělé oblečení a nechat si trochu nalíčit obličej.)

Po sejmutí prstenu všechny jeho účinky na postavu mizí; ta vypadá "nepoškozeně" jako před jeho nasazením.

Mrzák

Ruka, na jejíž prst je prsten nasazen, pro okolní svět zmizí. To má několik výhod. Předně se tím ještě o něco vylepšuje žebrákova autenticita jako zmrzačeného člověka a nemalým positivem je i fakt, že nikdo z kolemjdoucích si nevšimne prstenu (kterými zpravila žebráci neoplývají). Jedná se o iluzi (narozdíl od Zluznění, které je po dobu nošení prstenu skutečné a hmatatelné), kolemjdoucí si háží proti pasti INT ~ 13 ~ povšimnutí si / nic.

Konkrétní praktické uplatnění lze najít zejména u zloděje, jemuž, při použití své neviditelné ruky, se zvyšuje schopnost vybírání kapes o 15 procent. Oběť si normálně hází na povšimnutí si ruky, zdaří-li se jí hod, je vybírání kapes automaticky neúspěšné. Stejně tak nepovede-li se zloději vybírání kapes, pozná oběť automaticky, že má "žebrák" dvě ruce.

Všechny účinky prstenu začínají jeho nasazením a končí sundáním. Je možné ho nosit a využívat neomezeně dlouho.

Vybrané "třecí plochy"

Snížení charismatu při zluznění nepomáhá bojovníkovu zastrašení ani neoslabuje mágův mentální útok či podrobování. Ovlivňuje však zlodějovy zvláštní schopnosti a samozřejmě vyjednávací schopnosti všech postav.

Jak už napsáno, tvorům s charismatem nižším, než dva, se jeho stupeň nezvýší.

S postavou zluzní její nemagické oblečení a věci, co má u sebe. Magické věci jsou nedotčeny.

Boj nebo gestikulace při kouzlení s neviditelnou rukou vede k automatickému úspěchu všech přihlížejících v hodu proti pasti.

Napadne-li kohokoli další rozumný bonus či postih v závislosti na schopnostech či dovednostech postavy a vlivu neviditelné ruky na ně, ať je prosím zohledňuje.

Přidáno:

Přečteno: 0

Hlasovalo: 11

Autor:

Diskuze

 Uživatel úrovně 0

Dílko rozhodně pěkné, líbí se mi hlavně nápad, nebojové alchymistické předměty se hned tak nevidí.

Co se týče charismy, ta podle mého nevychází jen ze vzhledu postavy, ale i z jejího chování a jednání. Podle mě by nebylo na škodu přidat nějakou past na inteligenci, která by dávala šanci na uvědomnění si pravého stavu, v případě, že postava nehraje žebráka. On takový žebrák, který se chová jako příslušník vyšší třídy ( či jakkoli jinak jen ne jako žebrák) není jevem úplně běžným. Samozřejmě vyskytnout se může, ale rozhodně poutá víc pozornosti než žebrák obyčejný.

Co se týče zastrašování, tak sy myslím, že je víc než záležitostí charismy záležitostí roleplaye. Proč by žebrák nemohl zastrašovat? Vždyť není nutné ukazovat svaly a řvát. Takový sebejistý úsměv a "nadpřirozené" zablesknutí v očích udělají taky své.

Jo a ještě dotaz, má alchymista možnost viďet magenergii takto změněné postavy? (jinak řečenu udrže postavu v tomto vzhledu magie?)


 Uživatel úrovně 3

Nathaka:

Tu cenu jsem vypočítával v první řadě v závislosti na cenách surovin a magů u prstenů uvedených v pravidlech. Kapsařením nevím, kdo by se snažil získat tu investici zpět, to asi ne. Ten bonus zrovna pro tohle je tam uveden v podstatě jako příklad za všechny možnosti, které by mohly uživatele napadnout, co všechno může neviditelná ruka ovlivnit.

V tom můžu asi souhlasit. Pokud někdo chce striktně vycházet z toho, že se zmenší charisma, ať si upraví zastrašování, mentální schopnosti, atd... holt... drd.

Jasně, souhlasím s tvým názorem na diskusi. Možná má reakce vyzněla jako obrana díla. Ale opravdu jsem nad tím dlouho přemýšlel a zvažoval různé alternativy, jak by to šlo udělat s tou nohou... nabízí se to velice pro ještě lepší vyznění žebráka... ale nakonec jsem to vyřešil takto (bez nohy).


 Uživatel úrovně 1

Ivrin: Mně se sloh naopak nezdál špatný, jen nebyl precizní. Jsou tu mnohem horší kusy, na druhou stranu, stejně na tom příliš nezáleží.

Mně cena přijde velmi vysoká. 300 magů, čili minimálně 3000 zlatých jen za maskování. Určitě existují lepší a výhodnější alternativy. Bonus ke kapsaření je fajn, ale myslím, že by si kapsařením člověk vydělal sotva jedno procento z toho, kolik vynaloží jako náklady na tenhle prsten.

Jistě, čistě z logiky věci by zluznění nemělo mít vliv na zastrašovací schopnosti. Ale pravidlům je fuk, jak válečník vypadá, prostě počítají s charismatem. A pokud se tady bonus za charisma mění, měly by se počítat jako každá jiná oprava charismatu. (Zastrašování není moc dobře udělané, ale není to tvoje vina.)

Nemínil jsem svou otázkou na prsteny na nohou naznačit, že by to v díle mělo být. Jenom mě to zajímá. Já sám jsem toho názoru, že diskuze funguje především proto, aby se lidi ptali na to, co je jim nejasné, nebo co je zajímá. Ne vše, na co se zeptají, ale musí být zodpovězeno v díle, takže to rozhodně neberu jako chybu.

Díky za rychlou odpověď.


 Uživatel úrovně 3

Ano, ke zluznění jsem došel přes lůzu, ale výtka ohledně slova "luzný" mi přijde dobrá. Měl jsem si to líp ověřit, když už takové věci píšu, navíc ještě do nadpisu.

S tím slohem mě docela překvapujete, jsem zvědav, jestli bude mít více lidí stejný problém (teď nemyslím Zluznění a Třecí plochy). Přijde mi, že jsem si dal docela záležet, aby to bylo napsáno podle mých představ. Určitá ledabylost, kterou tam vidíte je asi úmyslná, i když bych jí asi přímo ledabylostí nenazval.

Cena mi přijde adekvátní vzhledem k účinkům.

Vliv na zastrašení jsem zamítl. Nejspíš jsem neměl pocit, že by válečník v podobě žebráka měl mít výhodu k zastrašení. Ale hrajte si samozřejmě jak chcete, toto nevidím jako velký problém.

Nad nohama jsem samozřejmě přemýšlel a rozhodl se vynechat tuto možnost. Obecně jsem zatím nikde nečetl, že by se prsteny daly dávat na prsty na noze a nechtěl jsem to zavádět tady.


 Uživatel úrovně 1

Dílo je to docela dobré, líbí se mi. Nejvíc oceňuji jednoduchý a dobrý nápad zpracovaný velice stručně. Na formě je potom pěkné, že samotné dílo je jasný a stručný popis, většina dodatků a otázek je řešena závěrem.

Ze stylistických chybek mi nejvíc vadily "třecí plochy" a začátek díla. Místo třecích ploch bych prostě napsal Dodatky. Na začátku navazuješ článkem hned na nadpis, to není dobrý nápad. Jsou to věci od sebe oddělené a název díla ve své podstatě ani není součástí samotného popisu, proto bys tam měl začít od začátku větou "Žebrácký prsten je..." Jinak je to psané docela dobře, i když to působí trochu ledabyle.

Zluznění; myslím, že k tomuto slovu se došlo přes lůzu, že? Popravdě, mně se tohle slovo líbí, je to hezký a vhodný novotvar, ale to jsem doteď netušil, že slovo luzný také existuje a znamená skoro pravý opak. Možná použít slovo zlůznění?

K samotné funkci a pravidlovosti nemám výtek. Možná je to dost drahé, nevím, jestli by se někomu vyplatilo dát za to takové peníze. Zamaskovat za žebráka se dá i nemagickým, mnohem levnějším, byť ne tak spolehlivým a rychlým způsobem.

Proti okamžitému působení nic nemám. Může se zdát, že to jde trochu proti logice a realističnosti, ale v pohádkách, fantasy i filmech se to děje zcela běžně a mně se to nezdá tak hrozné. Kouzelné věci se chovají kouzelně.

Ještě bych zmínil, že by zluznění podle mne mělo mít vliv i na zastrašení. A poslední otázka; funguje prsten i při nasazení na prsty u nohou? Zneviditelní se pak ta noha, nebo opět ruka?

Rozmyslím se mezi 3* a 4*. Rozhodně více takových děl.


 Uživatel úrovně 3

Pro eventuelní uživatele prstenu (kvůli kterým jsem to samozřejmě psal) mi nezbývá než doporučit udělat si tam uvozovky nebo už předem předpokladat ironii...


 Uživatel úrovně 3

Nejspíš budu muset souhlasit ohledně významu toho slova.
Frázi obloudit svým "luzným zjevem" známe nejspíš všichni...

Asi tušíte, jak jsem na to slovo přišel tady já, ale budu muset nejspíš uznat, že je to chyba. A to docela hloupá, vzhledem k tomu, že jde o nadpis..


 Uživatel úrovně 8

Irvin: Jen poznámka ke slovu "zluznit" - nemůžu si pomoct, ale neznamená to přesně opačný jev? Luzný znamená krásný (typicky ve smyslu přirozeně/přírodně krásný) i když existují i výklady typu rozpustilý nebo prostopášný. Každopádně se ale používá pro popis osoby nebo věci působící příjemně na pohled. Tvůj popis je ale zcela opačný.


 Uživatel úrovně 3

K Tvým návrhům...

Slohově jsem toto dílko pojal přesně tak, jak jsem měl v úmyslu a nemyslím si, že by bylo třeba měnit něco k výrazně lepšímu či uhlazenějšímu. Slovo "zluznění" dle mě ničemu nevadí, ačkoli je to možná můj novotvar, který se někomu nemusí líbit.

"Třecí plochy" jsou, souhlasím, problematické. Možná by stálo ode mě za větší úvahu, zda takový odstavec vůbec vkládat... ale nakonec jsem usoudil, že ano - nechtěl jsem zbytečně hutnit popis vlastností prstenu dalšími... Nadpis je tady takovou "třešničkou na dortu"... možná špatně zvolenou.

Nad detaily ohledně ruky jsem samozřejmě přemýšlel a mé rozhodnutí je patrné v konečně podobě popisu - myslím, že je možné nechat je volné dle úvahy.

Materiální kouzla jinak také bývají okamžitá, nevidím úplně nutně důvod k postupnému průběhu, ale to je asi můj názor... stejně jako o zmínění/nezmínění principu, jak to funguje s ošumtělým zjevem.

Dík za schválení a kritiku.


 Uživatel úrovně 5

Jedním z důvodů, proč nemám rád předměty ve stylu „prsten černé vodoměrky“ (čili působí ihned a kohokoli, kdo si jej zrovna nasadí), je ten, že daná věc je většinou mnohem silnější a použitelnější než jiné předměty ze stejné „cenové“ kategorie.

U prstenu žebráka to naštěstí neplatí úplně. Předmět není zase tak silný, spíše než bojovou výhodu poskytuje výhodu schování ve městě, tajného průzkumu, snadnějšímu okrádání. I iluze neviditelnosti ruky a jde prohlédnout jen zrakem (bez hmatového ověření – sice jen pro kouzelníky a vysoce inteligentní chodce, ale je tam). Jde pomocí prstenu docela podpořit zajímavé situace ve hře a zvýšit zábavnost hry – v tomto je dílo opravdu dobré.

Zajímavý nápad, použitelnost je také vyvážená (jedná se o užitečný předmět, který se dá ve správné situaci dobře požít, ale zároveň není použitelný vždy). Dílo je jednoduché, přehledné, přesto je jednoznačné, hodnocení *** si dle mého zaslouží.

Návrhy, v čem by se mohlo dílo ještě zlepšit, aby ode mne mělo hodnocení ****:
- Požívat vhodnějších slov, než jsou „zluznění“, „třecí plochy“ – chtělo by to používat trochu spisovnější češtinu a mít trochu uhlazenější slohový styl (s konkrétními případy snad slohových nedokonalostí a jak se jim vyhnout ti snad poradí někdo zasvěcenější, než jsem já)
- Občas chybí nějaké detaily, například od jakého míst je ruka neviditelná (jen zápěstí, od lokte nebo od lícní kosti; jak je vidět přechod mezi viditelným tělem a neviditelnou rukou?). Nebo jak jsou vidět předměty držené ve zneviditelněné ruce?
- Lepší by asi bylo, kdyby ono zhoršení vizáže bylo postupné (čili ne ihned po nasazení). Ihned mohou být jen iluze, když je to fyzická změna, tak je vhodnější, když má delší časovou prodlevu, než dojde ke změně.
- Chybí alespoň náznakem zmíněn princip, jak prsten tvoří onen ošumělý vzhled, jak zaručí, že ty vzniklé poškození ihned po sundání prstenu zmizí.

pozn.: Redakčně byly doplněny chybějící jednotky "magů" a "zl." v příslušných kolonkách a základ změnen ze tvaru "železo" na tvar "železný prsten".