Alchymistické Předměty

Ohnivá hlína hrnčířská Hodnocení: Kvalita

Autor:
Přidáno:
Hlasovalo: 14

Skupina: Výbušniny

Magenergie: 5

Suroviny: 35

Základ: keramický jíl (10mn)

Trvání: ihned

Výroba: 1 směna

Popis:

Výroba

Výroba je velice jednoduchá, podobná jako u ohnivé hlíny normální – alchymista prohněte keramický jíl se surovinami a přidá do toho pět magů. To celé zabere jednu směnu a zvládne to alchymista už od 1. úrovně.

Popis

Tento výrobek se zprvu nikterak neliší od normálního keramického jílu a je tedy možné s ním dělat stejné operace – modelování, glazování, vytočení na hrnčířském kruhu apod., vybouchnout to zatím nemůže. Svoje explozivní vlastnosti získá až po vypálení. Pokud se povede (dále), tak vzniklá „ohnivá keramika“ sice vypadá jako normální keramika, pokud ovšem praskne, rozbije se, prostě se mechanicky poškodí, tak exploduje silou stejnou jako normální ohnivá hlína, tedy 24/4/2/1/1 za každých 10mn (měřítko = 1 sáh). Nárazy, které ji nepoškodí, explozi nezpůsobí, stejně tak ani žár, mráz, kyseliny či zásady nemají žádný vliv, takže je možné keramiku glazovat a opět vypálit, přežije i běžný požár. Životnost ohnivé keramiky je stejná jako keramiky normální, samovolně nevybuchuje, takže i po stovkách let je plně funkční.

Vypálení

Vypálení je velmi důležité pro fungování výrobku, z magenergie se vytvoří jakási spoušť nutná k tomu, aby mohl výrobek vůbec explodovat. Proto je velmi důležité, jestli se zdaří. Jednak je nutné předtím výrobky nechat alespoň týden vyschnout, jinak se považuje automaticky za neúspěšné a ani po vysušení se nemusí povést, je to past na hrnčířství (střední dovednost na obratnost):

Fatální neúspěch: Výrobky při vypalování explodují plnou silou. Výrobek sice víceméně vypálíte, na konci tohoto procesu ovšem praskne.

Neúspěch: Výrobky (neaktivované) při vypalování prasknou, vyprchá z nich magenergie a stanou se naprosto neškodné.

Úspěch: Vzniklý výrobek teď můžeme označit za "ohnivou keramiku", vztahují se na něj pravidla popsaná výše. Ve výrobku zůstaly asi 2 – 3 magy, které fungují jako spoušť.

Totální úspěch: To samé jako úspěch + síla výbuchu je dokonce 36/6/3/2/1. Žádná magenergie z výrobku nevyprchala, takže sama přispěje k síle výbuchu a zvýší využití ostatních výbušných složek.

Vypalování trvá několik hodin.

Využití

Využití je široké, můžete ji prodat hrnčíři a čekat na překvapení nebo třeba vyrobit korbely pro hospodskou rvačku (které se neúčastníte), stylovou vázu či sošku pro místního knížete (zvláště, má-li hysterickou ženu) nebo prostě jen vhodné vrhací projektily. Velmi praktické jsou láhve naplněné olejem. Jedna várka hlíny vystačí na jeden pořádný korbel či láhev, nebo na dva menší hrníčky, každý pak vybuchne silou 12/2/1/1 (18/3/2/1).




Varování: některé hrnky jsou použitelné i bez ucha, jiné tou dobou už opravdu nebudete potřebovat.

Přidáno:

Přečteno: 0

Hlasovalo: 14

Autor:

Diskuze

 Uživatel úrovně 5

gallóglach:
Název opraven.
Díky za nalezení 24/4/2/1/1 - tušil jsem, že to někde v pravidlech je, ale nechtěo se mi věřit, že sami Altaři mají dva naprosto různé zranění pro ohnivou hlínu.
Za jednoduché a věcné odpovědi na redaktorovu kritiku +rep.

Fafrin Vok atd. :
Technická: Pokud se nepletu, tak v pravidlech FÚ není - fatální neúspěch je celkem hezký oxymoron, nikoli však termín (zkratka) používaná pravidly DrD.

PinHead:
Technická: Některé světy jsou nastaveny jako Pán Prstenů - kouzelníci (potažmo alchymisté) sice jsou, ale je jich tak málo, že je nepravděpodobné, že by u vyšetřování byl přítomen jiný alchymista.


 Uživatel úrovně 0

Maris - celá tvá úvaha naprosto opomíjí přítomnost sfér a znalosti jiných alchymistů:-)

PinHead


 Uživatel úrovně 0

Moc pěkné. Jediné, co se mi skutečně nelíbí je silné zesílení ůčinků při dobrém vypálení. Nejsem si jis, zde je i poté výrobek vyvážený. Nedotaženosti ohledně údajů a reálií zmínily jiní. V pravidlech je navíc uvedeno, že co se týká výrobních dovedností, tak FÚ u postav se rovná běžnému výrobku běžných řemeslníků daného oboru. Což nám zde trochu hapruje, že?


 Uživatel úrovně 5

Hezky, hezky, to se roleplayově hodí! Ale....


Já bych si to upravila tak, aby po vypálení (ať nemusíme řešit co se stane, když se to nepovede - a ulice letí do vzduchu) bylo nutné ještě nějaké poslední ošetření (třeba potření nějakým lakem, který zasychá na vzduchu). Teprve TATO kombinace pak dodá výrobku onu nestabilnost (jinak keramické výrobky docela často praskají v peci, pokud tedy nejste fakt hrnčířský machr - a alchymista bude asi spíše zdatným amatérem... nebo musí toho profíka najmout. A tdy, který profík si potenciálně nechá zničit pec? Navíc je to svědek.... :-)

Mou úpravou se mi mění data u fatálního neúspěchu - výbuch hrozí v době schnutí po natření pěkně v domě alchymisty (nebo někde v lesní boudě, kde bych to zchytrale sušila já).

A jako alchymista - zákeřák bych zařídila buď záměnu hlíny "cestou" k hrnčíři, ebo bych nějakému donesla takovou spešl hlínu z daleké Khitáje, na soupravu pro barona Theodorika, hezky prosím namalovat... jo, a ze zbytku mi udělejte přátelsko soupravičku (ta mi pak zbyde, protože TU rozhodně ničím matlat nebudu, jako důkaz, že JÁ v tom výbuchu prsty nemám, podívejte, dyť z toho piju taky... je nutné tvrdě vymoci informace od hrnčíře! :-)

toť tedy úprava pro můj svět... :-)


 Uživatel úrovně 8

Jediný, co se mi na dílku nelíbí a nebylo řečeno je "Vypalování trvá několik hodin." (jako by bylo těžký si zjistit, jak dlouho se hlína vypaluje!) a "alespoň týden vyschnout".... sami poznáte, že tyto údaje mají k "Výroba: 1 smena" hodně daleko : )


 Uživatel úrovně 0

mne sa to páči, až na drobnosť, že pri hospodskej bitke to skončí masakrom podľa mňa :) každopádne, až do konca článku som sa tešil, ako napíšem super nápad naplníť to olejom :)


 Uživatel úrovně 4

Další povedený příspěvek, který dneska ráno čtu :-)

Stručné, jasné, pochopitelné. Autor "povznesl" materiál ohnivá hlína k mnohem lepšími využití. Mnohem zákeřnějšímu, nutno dodat. Družina může dát např. dárkovou vázu na římsu krbu u hostitele, při odchodu hraničář nenápadně telekinezí vázu shodí...

Možnou reakci na teplo a další věci už zmínil Folcwine (opět), takže + rep jemu a nebudu ho opakovat...

Dobrá práce, gallóglachu, jen tak dál.

S pozdravem a úctou Shadowmage


 Uživatel úrovně 0

Pěkné, použitelné a nápadité dílko řekl bych Jedinou výtku bych měl že nejni uvedeno kolik je obsahově cca jedna várka...


 Uživatel úrovně 0

Předně bych chtěl poprosit o opravení názvu na ohnivou hlínu hrnčířskou, nikoliv hrčířskou. Hned po odeslání, když jsem si toho všiml (před odesíláním: magenergie? sedí... suroviny? taky, ale zkontrolovat název jsem nějak zapomněl) jsem napsal Krteckovi, jestli by to nemohl opravit, žádat o stažení a rovnou uploadovat opravenou verzi mi přišlo zbytečné, protože pokud vím i žádost o stažení posuzuje redaktor, neděje se strojově. Odpověděl mi: "OK, mrknu na to." Jenže byli prázdniny a asi se k tomu nedostal.

Jistě dovednosti by měly sloužit jako doplněk, ale to tohle koneckonců taky. A pak hrnčířský mistr, který může vypálení obstarat je určitě v každém menším městě, ne-li vesnici.

Maximální omezení várek na výrobek by asi bylo dobré, ale ani v pravidlech není popsáno, co se stane, když se shnětou dvě normální ohnivé hlíny.

A k té síle, vycházel jsem z tabulky zbraní (pro nepřímou střelbu) v PPP, str.91, kde je u ohnivé hlíny uvedeno: 24/4/2/1/1.

No a teď k nejdelší části kritiky. nenapadlo mě, že by bylo potřeba mechanismus výbuchu nějak přesněji popisovat. Mohl bych říct, že během vypalování dojde k chemickým změnám, které udělají materiál výbušný při styku se vzduchem (na povrchu přirozeně dojde k jiným reakcím), tedy při prasknutí a rozlomení výrobku a ona povrchová vrstva keramiky tu vnitřní chrání a výborně izoluje (keramika je výborný izolant), ale přiznám se, že to jsem si vymyslel až teď, ale ani kdyby mě to bylo napadlo už při tvorbě, stejně bych to tam asi byl nenapsal. A nemyslím, že teplo musí nutně vést k výbuchu homogenní výbušniny. Slyšel jsem, že semtexem se dá topit v krbu a nevybouchne, i když je pravda, že hoří.
Ale nejsem chemik, takže to může být blbost :-)

To je snad vše, pokud jsem v zápalu přemýšlení nějaký bod kritiky nepřehlédl.


 Uživatel úrovně 5

Zajímavé dílo pro maskování ohnivé hlíny o keramiky, vyšší zrnění než má ohnivá hlína (ta má 5-10 životů cíli po trefě), neomezená trvanlivost a menší náchylnost na neopatrné zacházení (ohnivou keramiku bez většího nebezpečí může použít/vrhnout kterékoli povolání) je vyvážena vyšší cenou a magovou náročností, dobou výroby překračující jeden týden a nutností znát dovednost hrnčířství na obstojné úrovni.

Dovednosti by měli být úplně zvlášť a sloužit jako doplněk, ne nutnost.

Použitelnost je vyšší než u ohnivé hlíny, dají se dělat kousky, jaké s ohnivou línou ani nemůžete pomyslet, ohnivá keramika se na rozdíl od ohnivé hlíny dá použít i mimoboojvě, ale vzhledem k dlouhé výrobě se z ohnivé keramiky nestane masová záležitost (takže je z ohledu použitelnosti vyvážená).

Trošku chybí rozšířený přehled toho, jaké nádobí spotřebuje kolik z várky (nebo kolik várek). Navíc by se hodilo uvést i nějaké maximální omezení množství várek na jeden výrobek z ohnivé keramiky (nejlépe jedna várka) – to kvůli munchkinům, kteří se snaží využít jakékoli díry v pravidlech.

Až na princip fungování (pro nudnost jsem tuto zdlouhavou část kritiky přeřadil úplně na konec) a nějaké menší drobnosti ve zpracování se jedná o zajímavé, jednoduché a použitelné dílo:

***




K principu:
Autor si asi vzal dvě věci – alchymimistická nejjednoduší výbušnina se jmenuje ohnivá hlína a pak si vzal poznatek, že keramika se pálí z tvz. hrnčířské hlíny. Uvědomil si, že obojí je z hlíny, takže proč by se to nemohlo zkombinovat? Pravidla pro alchymistu/pyrofora (hlavně ty ze zraňující oblasti) se snaží vycházet aspoň trochu z reality, proto pyrofor neumí vyrábět blesky nebo sesílat jiná kouzelnická kouzla. Jeho výrobky mají vždy v principu reálný podklad, který vložená magnenergie pouze upravuje.

Magenergie u pyrofora slouží převáně k vylepšení reálně existujících účinků. Ohnivá hlína je směs chemikálií, které jsou nestabilní a otřes způsobuje výbuch. Pyroforovi rachejtlea vzdušné torpéda zase používají raketový pohon na pevná paliva podobně jako naše rachejtle pouštěné na silvestra. O jedech a pastech se snad ani nemusím zmiňovat.

Jde mi dosti proti srsti, že výbušná látka není náchylná na vysoké teploty. Výchuch je vlastně řetězové šíření reakce, na jejíž spuštění je potřeba teplo, ale která tepla mnohem více dodá. Výbuch také může být spojení dvou složek, které vytvoří bouřlivou chemickou reakci. Výbuch pouze po prasknutí mi přijde hodně nereálný. A autorovo vysvětlení principu? Magenergie to nějak vyřeší. Když dáte kabel vysokého napětí do kartónové krabice, také dodáte jakoby magnenergii, ale kartónová krabice stále bude jen krabicí a nebude přehrávat hudbu. Magenergie není všemocná, takže pouhé přimíchání někam a pomyšlení na nějaký stav se nestane to, co si alchymista usmyslí. Chce to při tvorbě principu předmětu dát více času a přijít s uspokojivým vysvětlením.

Dílu jsem za tuto chybu skoro nic nestrhl, takže proč to vůbec zmiňuji? Protože jsem si všiml, že nemálo autorů je líných promyslet si dílo dopodrobna, tak nepromyšlen pasáže házejí ma magenergii, která je všeho schopná. U kouzelníka bych tento přístup ještě chápal, ale u pyroforské výbušniny se mi tento postup nelíbí.