Alchymistické Předměty

Klobásový jed Hodnocení: Kvalita

Autor:
Přidáno:
Hlasovalo: 19

Skupina: Jedy

Magenergie: 23

Suroviny: 249

Základ: maso (100 mincí)

Nalezení: -

Trvání: 24 hodin/18-36 hodin

Výroba: 12 dní, doma (14 dní, doma)

Nebezpečnost: 8

Síla: 3-8/55-100 + ochrnutí

Barva/chuť/zápach: 30/60/40

Popis:

Trvání: 24 hodin/18-36 hodin
Použití: požití

Kapalný jed barvy hnědo-okrové, chutě a vůně nekořeněných klobás.

Jed působí při požití za 18-36 (16 + 2k10) hodin a působí 24 hodin. Síla jedu je 3-8/55-100 (2+1k6/50+5k10). Ztráta životů je tedy v průměru 1 život za 2 směny, dle hodu na sílu jedu.

Příznaky otravy: Otrava-neúspěch v hodu proti pasti se projevuje ochrnutím svalstva a udušením. Otrávený je tedy zkroucený a promodralý.

Ochrnutí způsobí postih v boji -3 v útoku i obraně, postih -3 v hodu na past týkající se obratnosti nebo síly. Léčba jedu je pouze symptomatická léčbou ztracených životů. Vzhledem k ochrnutí může otrávený pouze první směnu při nástupu účinků jedu sám na sobě aplikovat nějaký druh léčby, ať na odstranění ochromení, nebo ztrátu životů. Oběť jedu, která přežila, je poté bez následků.

Pokud jed či část jedu požije více tvorů, pak se upravuje pouze síla jedu. Požité množství, menší než jedna desetina dávky pouze úměrně poraní s vedlejšími účinky v podobě podrážděného žaludku (-1 v hodech na zvracení či průjem). Jed se rychle dostává do těla a tak nepomůže vyvolání zvracení.

Alchymista (pyrofor na 6. úrovni) ze 100 mincí masa, zkaženého v uzavřené nádobě, pracně vyextrahuje za pomoci magenergie a surovin botulotoxin a následně ho několikanásobně přečistí. Ve výsledku dostane flakónek jedu (roztoku jedu ve vodě), který může někomu vlít do jídla či pití. Tento jed po 24 hodinách na vzduchu ztrácí své otravné účinky.

Pokud je alchymista expertem (pyrofor na 16. úrovni, údaje v závorkách), pak za dvojnásobných výrobních nákladů (45 magů a 498 surovin) získá daleko čistší produkt s nápadností 0/0/0 a výroba mu trvá o dva dny déle (14 dní).

Výzkum, vývoj a použití jedu má smysl pouze tam, kde maso zpracovává na uzené výrobky (klobásy, párky, buřty) nebo neprodyšně uzavírá do sklenic či konzerv.

Nepovinná pravidla:

Vzhledem k možnému dopadu ochromení na manipulaci s předměty lze použít tuto past v délce trvání pokusu přibližně od jednotek kol do jedné směny:
Nebezpečnost 5, použitá vlastnost síla/obratnost; úspěch při manipulaci/neúspěch při manipulaci.
Velké (objekty, cokoli velikosti meče, džbánu; zbraně): použitá vlastnost síla.
Malé (mechanizmy, flakónek, šperky, nůž, dýka): použitá vlastnost obratnost.

Přidáno:

Přečteno: 0

Hlasovalo: 19

Autor:

Diskuze

 Uživatel úrovně 0

Pěkně zpracováno. Cena dle mého názoru odpovídá. Zaráží mne akorát doba výroby jedu…
Těch 12/14 dní je opravdu hodně v případě, že by chudák musel jenom sedět nad jedním jedem takovou dobu. Dost příběhů a pánů jeskyně takovouhle pauzu poskytují jen málokdy.
Navrhoval bych spíš 11 dní „zrání“ masa pro započetí výroby (kus hnijícího masa by se dal sebou tahat i na cestách) a následná doba výroby doma 1 den. I to se mi zdá na výrobu jednoho jedu poměrně dost dlouho.


 Uživatel úrovně 5

I když se jedná o krátké dílo, ověření informací včetně uvedení věrohodné síly jedu mi zabralo notný kus odpoledne.

Náklady na přípravu jedu:
Vycházel jsem z Pravidel pro Experty, kde jsou náklady na získání hadích jedů zhruba trojnásobné, než je součet všech rozsahů síly jedu. V tomto případě jsem volil jedenapůlnásobek, neboť se nejedná o "instatntní" jed, který účinkuje okamžitě. Na druhou stranu se jedná o jed velice silný, ve zkaženém mase rozptýlený, proto jsem volil větší dávku magie, než by byla u hadích jedů (4 magy, polovina nebezpečnosti).

Za neuvedení nadpisů se omlouvám, vzhledem k "délce" textu se mi zdálo zbytečné jej nafukovat o 3 a více nadpisy velikosti H1 nebo H2. Nástin možných členění:
První odstavec: Vzhled; druhý až pátý: Účinek (herní mechanizmy), šestý až sedmý: Výroba; osmý: Místo v herním světě - jak jed zapadá do světa (jen tam, kde se zpracované maso kazí bez přístupu vzduchu - v uzeninách, masných výrobcích. konzervy se ve středověku jaksi nebyly); devátý: Nepovinná pravidla.


V reálné toxikologii rozdělíte jed na dvě dávky, účinek a tedy i nebezpečnost jedu klesnou na polovinu. Pokud se dokonce dostanete pod prahovou hodnotu, nic se vám nestane. A naopak - dvojnásobná dávka = 2x síla i nebezpečnost. Při implementaci těchto pravidel bychom se dostali k "Vládě jedů" - při troše snahy by mohly vznikat jedy s nebezpečností třeba 80, stačilo by spojit více flakónků jedu a zkoncentrovat na špičku jehly. Naopak jedy na šípy by se musely vyrábět pro každý šíp zvlášť, neboť dělením jedu na 10 dílů by mimo síly jedu klesla i nebezpečnost na desetinu.

V toxikologii pravidel Dračího Doupěte nebezpečnost jedu zůstává, ať jed dělíte nebo spojujete jakkoli. Úměrně se mění jen síla jedu - poranění.


 Uživatel úrovně 0

Další jed z reálného světa, který dokazuje, že příroda je mnohem zákeřnější než naše představivost.

Musím pochválit za kvalitní a stručné zpracování, které výrobu nerozepisuje na několik stránek a přesto tam nechybí nic důležitého. Především působení jedu je zvládnuté dobře.

Jedinou větší vadou je, dle mého názoru, cena. Nějaká magenergie i suroviny by jistě potřeba být měly, ale i vzhledem k náročnosti výroby (časové, protože čas jsou peníze), by jed mohl být výrazně levnější. Takto spíš alchymista vyrazí na muchomůrky, jejichž příprava je mimo jiné jistě voňavější než zkažené maso /*úsměv*/.

Uzené maso je běžná věc (i ve středověkém prostředí), nemusí jít o párky, asi by mohl stačit kus špeku, který by se jedem napustil a nebylo by nic poznat. Ale to je jen detail.

Jinak by asi neškodilo část o výrobě nadepsat "výroba". Trochu špatně se to hledá, když tě zajímá právě tato část. Ale také jen detail.

Celkově asi za 4, hlavně kvůli té ceně, ale ještě si to nechám projít hlavou.

Krtecek: ad 3) Jed má dvě vlastnosti nebezpečnost (velikost pasti na odolnost) a sílu (efekty jako třeba ztráta životů v případě úspěchu a neúspěchu). Pokud se snižuje síla, zmenšuje se počet ztracených životů. Zombie to má, dle mého názoru, správně.


 Uživatel úrovně 5

Takhle si představuji dílo, dobře převedené z reality do světa DrD. Je tu vyváženost, je tu cena, odpovídající účinku jedu. Jed je vcelku snadné získat (maso se na rozdíl od hub nebo jedovatých rostlin dá sehnat všude), ale je drahé toxin extrahovat a přečistit ho do použitelné formy. Autor má zjevně pojem o duchu pravidel. Výborně.

Drobnosti, které mi vadí: 1) Nápadnost 30 (barva) rozhodně neodpovídá hnědo-okrové barvě, 30 by byl spíše zákal nebo lehké zabarvení. Ale vztah mezi popsanou barvou a nápadností je v pravidlech rovněž dosti nejasný.

2) To, že může jed vyrábět až pyrofor od 6. úrovně je ukryto nenápadně v textu. Stálo by za to informaci nějak vypíchnout.

3) „Pokud jed nebo část jedu požije více tvorů, pak se upravuje pouze síla jedu.“
To by odpovídalo spíše infekčnímu než toxinovému mechanismu působení. S menší dávkou infekčního agens si organismus poradí snáze, ale pokud se rozšíří v organismu, účinek zůstane stejný. Ale klobásový jed je toxin. Menší dávka toxinu = menší poškození organismu. Pak by se upravovalo zranění, nikoliv síla.

Tohle ovšem nebude mít vliv na mé hodnocení, jednak už jsem od hodin toxikologie dosti vzdálen, jednak je to převod do pravidel DrD – takto upravený jed se může klidně v těle množit… :o)

Jak jsem již napsal, ukázkové převedení jedu do DrD – a podle toho budu hodnotit.