Alchymistické Předměty

Lahodný nektar Hodnocení: Kvalita

Autor:
Přidáno:
Hlasovalo: 23

Skupina: Lektvary

Magenergie: 40

Suroviny: 50

Základ: Ovocný sirup či štáva (1/2 flakónku)

Trvání: viz níže

Výroba: 3 hodiny

Barva/chuť/zápach: 80/100/30

Popis:

Co je Lahodný nektar

Lahodný nektar je neuvěřitelně chutný nápoj, který ovšem v žádném případě není určen k ochucování či nedejbože pravidelné spotřebě, spíše naopak. Jediný doušek totiž způsobí, že budete chutí nektaru naprosto uneseni a budete chtít další. Málokdo ovšem ví, jak nebezpečná závislost na něm vzniká.


Vzhled

Lahodný nektar je nápoj příjemný už od pohledu. Tekutina syté, teplé barvy zralých pomerančů. Neprůsvitná, až nadpřirozeně působivá. Ve tmě dokonce slabě září, ovšem ne tím odpudivým světélkováním, ale teplou, hřejivou září. Ačkoliv je relativně řídký, teče pomalu a velice lepí. Občas je těžké od něj odtrhnout oči. Při zahřátí z něj stoupají červeně zbarvené páry.


Výroba

Doporučuje se vyrábět v noci či k večeru (nebo jednoduše v zatemněné místnosti), protože podle toho, zda nektar začne zářit či nikoliv, poznáme, jestli byla výroba úspěšná. Při výrobě pak postupujeme zhruba takto: Připravenou ovocnou šťávu několikrát prolijeme přes cedník, aby byla úplně čistá. Poté přidáme na flakónek sirupu pět středních lžic medu (nebo jiného sladidla, případně cukru). Necháme pět minut odstát a zopakujeme slazení nektaru ještě dvakrát, pokaždé necháme zase odstát. Poté často mícháme, zatímco dodáváme nektaru příslušnou magenergii. Pak se nechá znovu zhruba dvacet minut odstát a přidají se pevné suroviny, které se v nektaru rozpustí. Ty jsou volitelné podle světa, vejdou se do oněch čtyřiceti zlatých a bez výjimky se jedná o kusy (asi 5 mn) něčeho s velice výraznou (nejlépe kladně) chutí (kousky ovoce, například, ale klidně i maso, zelenina, pečivo). Magenergie obsažená v nektaru je bez větších problému rozpustí do zbytku sirupu.


Vlastnosti

Primární vlastností je samozřejmě božská chuť. Kdo již Lahodný nektar ochutnal, nebude šetřit superlativy. Chutově se mu zkrátka nic jiného nevyrovná. Nejlepší je, že chuť nektaru se vždy mění podle toho, kdo jej pije, aby byl vždy spolehlivě "božský". Další vlastností je příjemná vůně, jemně připomínající čerstvé kvítí. Nektar není hořlavý, je těžší a hustší než voda. Má ale krátkou trvanlivost, po měsíci uchovávání v chladu se kazí, při obvyklé teplotě už během prvního týdne. Bude ovšem chutnat pouze humanoidům, ostatní (například zvířata) tento nápoj nebudou považovat za nijak výjimečný, dokonce ho zamění za obyčejný sirup. U nikoho krom humanoida také nebude nápoj vzbuzovat závislost, což je hlavní účel lektvaru. Další podmínkou pro působení lektvaru je inteligence vyšší než 1.


Dochucení

Při výrobě je možné lektvar dochutit libovolným vzácným či magickým kořením. Lze použít až tři druhy koření, každý jednou. Mezi tato koření můžou patřit klasické mandragory, dračí maso, exotické koření, květy orchideje a podobné bizarnosti. Takové dochucení může efekt lektvaru ještě zvýšit, ovšem může ho také snížit. Při každém pokusu o takové přilepšení je třeba rozhodnout libovolnou kostkou, zda dochucení efekt podpoří a chuť bude ještě silnější, nebo zda dochucení chuť zkazí. Šance jsou 50 : 50. Úspěšné dochucení zvýší past (jak past nutkání, tak past vzniku závislosti) o 1 a neúspěšné sníží o 2. Past je vypsaná níže.


Použití

Nektar působí pouze při pozření celé dávky (jednoho flakónku). Většinou ale stejně jen málokdo přestane pít, jakmile ucítí na jazyku jeho chuť. Jediným cílem je vyvolání silné závislosti. Při prvním požití lektvaru je zde pouze silné nutkání co nejdříve sehnat další nektar, které má nebezpečnost Odl+Int~8~nepodlehne/podlehne nutkání. Při dalším už to jde velice rychle, Odl+Int~10~nevzniká/vzniká závislost, přičemž pokud oběť uspěje proti pasti, ale přesto někdy v budoucnu bude Lahodný nektar znovu pít, bude past pokaždé o 2 vyšší. Pokud uspěje oběť proti pasti o více než 5, pozná, že se jedná o nápoj vzbuzující silnou závislost (a pravděpodobně již tedy znovu nektar nepožije). Závislost na Lahodném nektaru probíhá následovně: každý den je třeba alespoň jedna plná dávka, nicméně nároky se již nestupňují. Pokud se jediný den nedostane dávky, dostaví se abstinenční příznaky v podobě pocení, nachlazení a nevolnosti. Ty ovšem rychle sílí, druhý den je obtížné byť jen vstát z postele, a od třetího dne je ležení v posteli doprovázeno zvracením, třesavkou, zimnicí. Nemoc postupem času pomalu sílí, po několika dnech může být i smrtelná (po dvou týdnech každé ráno past Odl~7~nic/smrt), to ovšem pouze v případě, že o nemocného není důsledně pečováno (obklady, pití, teplo, klid). Takže, dokud se nemocný nevyléčí či nezemře, bude nemocný.


Zbavení závislosti

Pro zbavení závislosti je třeba podat tentýž nektar s drobnou úpravou. Při výrobě postupujeme stejně, pouze místo surovin s velice výrazně dobrou chutí přidáme alespoň 5mn surovin, řekněme, chuti opačné. Opět se musí jednat o pevné substance, které magenergie rozloží. Nejčastější složkou této drastické protiléčby jsou takové chuťovky jako výkaly, kosti, vnitřnosti, hlína či bahno. Nektar získá příchuť právě oné substance, navíc znásobenou. A po takovém nápoji oběť Lahodného nektaru dočasně (zhruba na dva dny) přejdou naprosto všechny chutě, navíc jí zmizí závislost. Po ony dva dny nebude nic jíst ani pít, poté se bude již normálně léčit z abstinenčních příznaků jako z běžné choroby, což nebude trvat déle než týden.


Využití

Využití má lektvar mnoho. Můžete s jeho pomocí vydírat závislého šlechtice, můžete s ním obchodovat a vydělávat slušné peníze, můžete s ním také jen někoho připoutat na lůžko s poměrně tvrdými abstinenčními příznaky. Závislost na chuti nektaru je tak silná, že jsou pro ni lidé schopni vraždit, aby získali svou denní dávku. Psychické stavy, do kterých se dostávají závislé oběti nektaru, jsou taktéž herně využitelné.


Dodatky

Informace o lektvaru kolují mezi alchymisty běžně, jeho léčba je známá téměř stejně. Mezi běžným lidem je znám méně, většinou navíc pouze jako Božský nápoj, jehož vedlejší účinky nejsou šířeny. Informace o protilektvaru lze najít v knihovnách poměrně běžně. Jako tvrdá droga je nektar ovšem, pochopitelně, ve většině zemí striktně zakázán. Cena tak může stoupat, stejně jako klesat, v závislosti na momentální poptávce a dostupnosti velice rychle.



Děkuji Tobsovi, Spizemu a Hamsterovi za pomoc v MS.

Přidáno:

Přečteno: 0

Hlasovalo: 23

Autor:

Diskuze

 Uživatel úrovně 0

Nikde to napsané není vím že to není droga jako taková ale v podstatě je to tak vysvětlené nebo aspoň já jsem to tak pochopil a pokud závislost vzniká na jeho CHUTI tak nesouhalsím s těmi abstinečními příznaky nebo já nevím jak to mám říct ale je to sice pěkné dílo dobrý nápad ale tohle se mi na tom nezdá co nezdá nelíbí a nesouhlasím s tím více méně.
s úctou
smycma


 Uživatel úrovně 1

smycma: Nikde v příspěvku se nepíše, že by to byla droga. Je to specifický lektvar, který vyvolává závislost na základě božské (magicky božské a neodolatelné) chuti. Pojmenovat si to můžeš jak chceš, někdo říká droga, někdo jed, já to beru jako... božský nektar :)


 Uživatel úrovně 0

Já ale stále stojím za tím co jsem napsal předtím tento nápoj podle mě není látka která by člověku vytvářela závislost jako na drogách tohle je spíš něco jako když je někdo "závislej" na čokoládě tohle je sice trochu silnější hrnek kafe ale pořád to není DROGA jako taková ale to už jsem vysvětlil v předchozím příspěvku.


 Uživatel úrovně 1

Ale zapomínáte, že smrt nastane pouze v případě, že se o něj nikdo nestará. V případě, že bude dotyčný ležet, bude sice trpět v nemocích abstinenčními příznaky, ale nezemře.
Takže kol a kolem, lektvar vlastně vyvolává permanentní nemoc (a to za tu cenu taky není tak špatné).

Opět jste mě dostali na neznalost pravidel, tentokrát bodů únavy a nemoci, ale popravdě, neznám nikoho v mém okolí, kdo s tím hraje. Takže i proto se omlouvám, ale neaplikuji tato pravidla, jelikož je neznám. Ale pokud jsou nemoci v pravidlech zpracovaná, stačí aplikovat ta pravidla z pravidel na tato pravidla s tím, že jsou tu nemoci a příznaky slovně pojmenované, takže lze podle toho ony postihy a únavu zařídit.


 Uživatel úrovně 0

V ceně se musím postavit za Sargolda, nikolivšak zcela.
40 magů mi příjde zbytečne moc na vytvoření dočasné smyslové lehce inteligentní chuťové (ano, to je přesně to, co lektvar dělá). Dále bych rád upozornil na rozdíl mezi tržní a výrobní cenou. Rozhodně není nutné, aby byla výroba drahá jen proto, aby se to dalo špatně sehnat. Takovou věc je možno podmínit daleko jednodušeji např. drahým/vzácným základem či minimální úrovní.
Druhým problémem, na který ještšě nikdo neupozornil, který je však pro mne zásadnější (nemohu ho opravit posunem dvo čísel) je aplikace na pravidal, a sice na pravidla nemocí a hlavně pravidla pro únavu. Samozřejmě jsem také proti pasti /smrt. která mi v tomto případě příjde krajně nevhodná a zbytečná. (lépe pomocí únavy a nemoci dotáhnout závislého k smrti vyčerpáním.)
Nelíbí se mi nemožnost jiného uzdravení, nebo alespoň podpory během nemoci.


 Uživatel úrovně 0

No je to docela zajímavý nápoj dovolil bych si tvrdit že to je asi nehroší droga o jaké jsem kdy slyšel:D:D Kam se hrabe heroin.
Je to pěkně zpracované ale s jednou věcí nesouhlasím.
Ta závislost pokud závislost vyvolává nepřekonatelná chuť jedná se tedy o závislot psychickou takže v případě že se člověku nedostává takovéto látky je jen trochu v depresi která se může sice trochu prohloubit a vystupňovat se až k šílenství ale určitě nevyvolá zimnici apod.

Příznaky absťáku které jsi zde popsal jsou příznaky závislosti fyzické která vzniká při dlouhodobějším užíváním návykových látek jako nikotin atp. o takovýchto látkách není v díle ani slovo takže přdpokládám že tam nejsou nemůže zde teddy vzniknou fyzická závyslost a následně absťák nemůže být doprovázen zimnicí, zvracením apod.

Asi si říkáš"je v tom ta magie" ale já bych řek ani ta nevyvolá fyzickou závislot jen člověku zákeřně:D vsugeruje ten pocit že to musí mít a to je závislost jaká?? psychická....a zase jsme na začátku...tohle celé následně vylučuje tu odvykací kůru která může vést až ke smrti.

s úctou
smycma
(hodnotit zatím nebudu)


 Uživatel úrovně 1

Sniper: Máš asi pravdu. Tím sice podpoříš mé argumenty, že toho není potřeba tolik a tedy to nezruinuje ekonomiku, ale zase pak nemůžu tvrdit, že je to droga. Technicky vzato by mohla být, být to levnější, takto to asi bude opravdu "jed".
V díle ale je zmíněn spíše příklad využití jako toho jedu, tzn. to s pár lektvary a ne dlouhodobým sosáním.

Zombie: Trvání blaženosti chybí, ale to po jak dlouhé době musíš mít další dávku zmíněno je, musíš mít jednu denně, to znamená další až za den.
Zlatý drak celkem snadno přehodí past. Jinak třeba zvířata - asi jsem měl počítat s tím, že někdo bude chtít vyvolat závislost u svého psa, ale že by to dělal s něčím takhle drahým? Co další tvorové, no... další tvorové jsou buď dost slabí na to, abys na ně tento lektvar plýtval, nebo dost silní, aby jeho pasti odolali.
Kazivost: Ta chuť je zkrátka tak božská, že se rychle vytrácí... ale na tvé chemické kritiky se nedá nezvyknout. :)


 Uživatel úrovně 5

Jed - jedna dávka vás odrovná navždy.

Chybí mi popisy herních mechanizmů jednotlivých fází závislosti (body únavy, postihy v boji i mimo něj), vadí mi termín smrt - pojem se v pravidlech nevyskytuje (je rozdíl mezi obyvatelem a hrdinou), tento lektvar by mohl zabít i některé tvory, schopné změny tvaru, v extrému Zlatého draka. Nejedná se o nemoc, ale o otravu (abstinenční příznaky) s projevy nějaké nemoci - pokud by to byla nemoc, dá se léčit hraničářským "Uzdrav nemocného".

Citelně postrádám trvání blaženosti, než se začnu shánět po další dávce. v Extrému před sebou budu mít basu a nešťastnou náhodou ochutnám. Pak se bude směnu ozývat jen odšpuntování a zvuky polykání.

Kazivost: něco se 40 magy uvnitř a zkazí se za necelý týden (koncem, to je za 5-7 dní ?) ?

Selektivita: jaký je důvod účinku podle tvaru tvora a inteligence? I zvířata mohou být závislá, stačí se podívat na nejapné vtipy s alkoholem a domácími zvířaty.

Nafouklé, okecané - prostě je to super :o(


 Uživatel úrovně 8

Dílko jsem četl, už když zde byla kritika jen jedna, a to schvalující. A povím vám, promyslet, co se za ním skrývá, to byla fuška. Nakonec jsem došel k závěru, že z mého pohledu je zde kritizováno ze špatného konce. Samotný lektvar je v pořádku, má vyrovnanou sílu k ceně... snad jediné co mi nesedlo bylo dochucování (je to takové nealchymistické - rozeberu na závěr), ale jelikož to nějak extra sílu lektvaru nenarušuje (past 10 normální člověke nepřehodí, protože prostě je buď silný a odolný, nebo inteligentní, ti co mají oboje jsou v balíku a mají své zábavy, takže lektvar nepotřebují, 8 je na tom podobně - 80% neúspěchů).

Chyba je v kritikách, kde se analyzuje jeho použití, protože prostě nemůže fungovat na to, na co je na první pohled určen.

1) Okamžitá závislost (důvod jsme zmínil výše) je devalvující faktor. Nejvíce letí látky, kde uživatel ztrácí kontrolu postupně, to by byla síla nějakých 3-5 a zvedala by se pokaždé o 1.

2) Smrtelné odvykání je opět devalvující faktor - o tom se prostě bude vědět a i ti hloupější si rozmyslí něco, co je nejspíš zabije... jo když by to jen zkazilo život, tak to by tak nevadilo (sám lektvar ho vylepší, to se vzájemně ruší).

3) Obří cena už byla zmíněna. Není potřeba jít podle ekonomiky světů, stačí porovnat s cenou meče... to prostě nedá ani král. Pokud by na to měl, tak to musí být moudrý vladař... ti co by po tom skočili (jsou na to dost nerozvážní) mají často pokladnici prázdnou žijí z okamžité spotřeby daní.

4) Informace jsou postaveny taky dosti špatně. Je známou pravdou, že panské služebnictvo toho vědělo mnohem víc než jejich páni a není nic rychlejšího než klepy. Dokud by to zůstalo jen mezi alchymisty, budiž. Jakmile to ale prosákne ke šlechticům, minimálně měšťanstvo co nemusí celý den trávit na polích o tom bude velice brzy dobře vědět (byť hyperbolicky, nepřesně).

Takže co podle mne tento lektvar je? Jed. Čistý zákeřný jed, který není potřeba nikam lít, žádnou ranou dostat do oběhu. Stačí jej jen chytře nastavit v zdobené dóze k posteli - jak již bylo napsáno, je velice lákavý už na pohled, škoda že takto není popsána i vůně (a zda třeba neztrácí účinky, když je normálně na vzduchu).

Dá se použít k vykoupení - protijed, nebo ještě zákeřněji, druhou dávku (silně silně nadceněnou, aby zaplatila výrobu dvou dávek - to už si může ledaskdo dovolit). Na třetí už se jen tak někdo nezmůže a ani to není potřeba.

Jako normální droga se o tom prostě nedá uvažovat a nedá se za to ani kritizovat. Je to jako stěžovat si na Amanitin, že tam není pořádně napsáno, jak z něj udělat houbovou polívku.

Je škoda, že tohle nebylo pořádně popsáno ve využití a dané příklady s drogou vysokých šlechticů v diskuzi k dílu jsou taky mimo (důvody zmíněny). Bez toho je ale dílo jasně dobré, ale chtělo by to vytknuté věci pečlivě zapracovat, aby bylo na 5*.

Co mě moc nesedne, ale nehodnotil jsem:
Dochucení - tohle je taková nealchymistická část navíc. Podle mne tohle jde dělat s čímkoliv z pravidel a říká se tomu zkoumání a vylepšování. Daleko víc než 50% je neúspěšných, a ty úspěšná nemají tak kladné účinky. Je podle mne zbytečné tahat to do díla - PJ buď alchymistovi umožňuje modifikovat si věci, nebo ne. Případně když už, tak raději do Rozvoje na to udělat pořádná pravidla.


 Uživatel úrovně 0

Nápad skvělý, zpracování dobré...

Ale:
Velká cena: napríklad to ztěžuje tzo obchodování,,,zase, umí to, co to umí...něco to stát musí, ale tohle je prostě moc (jak píše Sargold)

Účinky: Nepokládal bych je ani za dratické nebo moc tvrdé (drsný to ale fakt je :) ale zdá se mi, že se promítají velice, velice rychle...Neutralizuj jed a Uzdrav nem. by mělo alepoň zpomalovat účinky a utlumovat závislost...

Víc bych je rozvedl a upravil:
Např: za začátku stačí fakonek týdně, pak fakonek/3 dny pak 2dyn a pak den...někdy klidně 2/den atd...Následek smrti bych dal opravdu jen jako nejkrajnější mez.

pozn: do lektvaru (v rámci přápravy) bych klidně přidával i kvaklitní a silný alkohol (whiska nebo podobné slasti)...ať to celé nepadá (jako vždycky) na megenrgigi a "neurčité" suroviny
Taky by se mi líbilo, kdyby okamžitě po konzumaci následoval...např jemnou podroušenost (takový ten alkoholový opar...) nebo třeba léčbu 3 životů atd...
Taky bych ocenil nějakou povídku cos e vzniku týče...musekl to prostě vymyslet nějakej alchymista...protě s ejedná o tvrdou! drogu tak to asi nebude součást "základů alchymie"

Je to na hraně, ale máš 4* :)