Alchymistické Předměty

Pružík Hodnocení: Kvalita

Autor:
Přidáno:
Hlasovalo: 12

Skupina: Lektvary

Magenergie: 17

Suroviny: 33

Základ: jedlý olej, zlatý a stříbrný prášek (obojí 1mn - 11zl. + práce 10 - 20 zl.)

Trvání: viz níže

Výroba: 3 směny

Barva/chuť/zápach: 100/95/25

Popis:

Historie

Když se nepříliš slavný alchymista Cennmagair oženil (čehož později nesmírně litoval) a narodily se mu děti, často se stávalo, že neměl klid na práci. Rozhodl se proto vymyslet něco, čím by své početné potomstvo zabavil, a výsledkem jeho bádání byl pružík. Ale ani zde jeho prozíravost neslavila úspěch, protože jestli předtím měl klidu málo, teď neměl žádný. O něco později už jen k velkému potěšení své ženy chodil s mokrým mopem po domě a stíral pružík ze všeho možného. Tehdy se jeho nejstarší syn, který se měl stát alchymistou jako otec, rozhodl, že pružík nějakým způsobem upraví, aby se nedal tak snadno smýt. Výsledkem byl vylepšený pružík. Cennmagair však brzy objevil jeho slabinu a o týden později už nenamáčel mop do vody, ale do kořalky. Bohužel zemřel velmi nešťastně hned následující měsíc, kdy se po konzumaci svého nového rozpouštědla pokoušel zhasit svíčku svým mopem.



Nevylepšený pružík


Výroba

Nejprve se zahřeje olej na vysokou teplotu (tak 150°C) a pak do něj postupně přidává prvně stříbrný prášek, dále zlatý prach, potom se lekvar nechá směnu na prudkém ohni a nakonec do toho přijde magenergie. (doba výroby: 3 směny)

Popis

Pružík je velmi hustá bezbarvá kapalina, ve které jsou pásy zlatého a stříbrného prachu. Zápach má nevýrazný, pouze trochu štiplavý, zato chuť je velmi ostrá, protože kovové piliny se zařezávají do sliznice úst.

Aplikace

Tento lektvar není určený k požití, to má za následky zvracení, průjem a pálení žáhy, správně se aplikuje rozetřením na nějaký předmět. Ten by měl být pevný, například kámen nebo kus kovu, nikoliv už ohebný kus látky nebo kůže (zde by účinky byly minimální). Pružík vystačí asi na 1 sáh čtvereční.

Účinky a vlastnosti

  • Předmět, na nějž byl pružík nanesen, se zbarví trochu došeda a bude jiskřit po zlatu a stříbru v lektvaru obsaženém.
  • Za přístupu vzduchu pružík velmi rychle tuhne (4-6 kol), tento proces je nezvratný a pružík pak postupně samovolně ztrácí učinky (dále).
  • Je-li pružík nanesen na pevný povrch nějakého předmětu, prováže se s ním a vytvoří vrstvu, která vše odráží (a odráží se ode všeho) s 80-90% silou.
  • V případě, že necháme tuhnout samotný pružík, vznikne hopík, jehož odrazivost se limitně blíží 100%. Váží 4 mince a pokud je kulového tvaru má velikost (průměr) 5,75 coulu (objem je 1/10 čtvrtky).
  • Pozor! Pružík nezpevňuje potřený předmět, což znamená, že kroll snadno vyrazí tenké dřevěné dveře, i když jsou potřené pružíkem. Pokud by je nevyrazil, odrazí se.
  • Pozor! Odráží pouze tenká vrstva, takže i přes své magické vlastnosti pružík "měkčí" dopad jen o 50% procent (na začátku). Pokud ovšem započítáme, že se předmět rovnou odrazí, tvrdost dopadu a odrazu najednou (celkové zrychlení) na např. pružíkem potřenou dlažbu je vždy stejná a má vždy stejné následky jako samotný pád na dlažbu nenatřenou.

Doba trvání

Doba trvání je takováto: po 10-ti hodinách začne pružík pomalu samovolně ztrácet vlastnosti (a je navíc pravděpodobně stírán neustálými odrazy), ztrácí 1-2% z účinnosti za hodinu (podle toho, jak moc je vrstva otírána atd.). Spadne-li pružík do vody nebo alkoholu na více než jedno kolo (nebo je vystaven proudu vody - déšť apod.), ztrácí za každé další 10% (slabý déšť) - 50% (pobyt přímo ve vodě) účinnosti. Jakmile se účinnost sníží na nulu dá se předmět považovat za nenamazaný pružíkem (maximálně na něm je zbytek kovového prášku).
U kuličky samotného pružíku jsou pravidla obdobná, pouze se nesnižuje odrazivost otíráním (kulička se akorát nepatrně zmenšuje). Jakmile se odrazivost kuličky dostane pod 10%, kulička se rozpadne na kovový prášek. Ve vodě se kulička rozpouští, takže za kolo ztrácí z povrchu vrstvu silnou 0,1 - 1mm.


Vylepšený pružík

Jak už bylo řečeno výše, nevýhodou je, že se pružík dá velice snadno smýt, stačí k tomu i silnější déšť. Vylepšením pružíku se tomu dá předejít.

Výroba

V závěrečné fázi se do lektvaru navíc přidá roztavená smůla (pryskyřice) smíšená s pěti magy (to se dohromady taví zvlášť od samotného lektvaru), potom ještě rozemletý tyrkys (20-30zl), pak se to musí nechat ještě směnu na mírném ohni (doba výroby: 4 směny).

Změna vlastností proti nevylepšenému pružíku

  • Vylepšený pružík se dá smýt pouze silným alkoholem (>40%), platí pro něj tedy obdobná pravidla jako pro nevylepšený pružík, ovšem vztahují se jen na silný alkohol.
  • Tento pružík je před zatuhnutím vysoce hořlavý.
  • Vedle zlatého a stříbrného prášku v něm lze pozorovat i tyrkysový (tzn. dá se napohled rozeznat od nevylepšeného pružíku).

Skladování

Nevylepšený

Další zajímavou vlastností je to, že pružík s věkem mění strukturu a tedy i vlastnosti. Nevylepšený pružík je proti vylepšenému poměrně stabilní. Během dvou let se zlepší schopnost provázání s natřeným předmětem, takže odrazivost vzroste na 95%. Současně se ovšem stává výbušným ve větším množství pohromadě (tj. vrstva tlustší čtvrt coulu = pružík ve flakónku), po dvaceti letech je výbušnost (šance výbuchu) stejná jako u ohnivé hlíny. Síla výbuchu je jako u rachejtle 1.úrovně, ovšem za každých dalších padesát let skladování se zvýší o 1 úroveň (v tabulce síly výbuchu (níže) = tabulka rachejtlí), až na maximálně 3. úroveň, dále už síla výbuchu neroste, ovšem současně je každých sto let šance 10%, že pružík samovolně vybuchne.

Vylepšený

U vylepšeného pružíku jsou důsledky skladování složitější než u nevylepšeného. Jen tu několik možností, co se může stát:

  • 25% (01-25): Nestane se vůbec nic.
  • 30% (26-55): Pružík asi po půl roce skladování změní konzistenci, takže funguje taky jako vteřinové lepidlo, ztuhne do jednoho kola (na vzduchu (~20% O2)). Dále je prakticky nerozpustný (jedině silnou kyselinou či hydroxidem (zásadou)). Odrazivé účinky zůstávají nezměněny. Konzumace se nedoporučuje.
  • 20% (56-75): Po půl roce skladování, jakmile se pružík dostane na vzduch (~20% O2), je šance (5-10% za každé kolo), že začne sám od sebe hořet nízkým rudým plamenem. Takto vydrží 5-10 minut, potom sám zhasne. Odrazivé účinky se snižují o 1% za kolo hoření, jinak jsou stejné, jako normálně.
  • 20% (76-95): To samé, co u nevylepšeného pružíku s tím rozdílu, že k tomu dojde během jednoho roku a že síla výbuchu je na začátku"pouze" 15/3/1/1 (ale zvyšuje se dál stejným způsobem, tzn. po padesáti letech se dostane na 1.úroveň).
  • 5% (96-00): Něco jiného (záleží na PJ).

To, jak se pružík změnil, nelze zjistit jinak, než ho zkusit použít.

Tabulka síly výbuchu
úroveňsíla výbuchudoba skladování (nevylepšený)doba skladování (vylepšený)
015/3/1/1-1 rok
130/5/3/2/1/120 let51 let
260/10/5/4/3/2/170 let101 let
390/15/8/5/4/3/3/2120 let151 let



Využití

Možnosti využití pružíku jsou rozličné, záleží jen na fantazii hráčů (a PJ). Válečník si s ním může potřít štít, což útočníka asi dosti vyvede z míry, když se mu zbraň odrazí, popřípadě odlítne pryč z ruky (pokud se obránce ubrání štítem, tak si útočník hází past na sílu ~[(odrazivost/10)+2]~ nic/rozdíl 1-5: postavě se zbraň odrazí, takže dostane -3 k inc. (respektive musí použít jednu akci, pokud ji má, aby znovu nabrala rovnováhu); 6 a více: zbraň vyletí postavě z ruky). Celé to platí pouze v případě, že zbraň není příliš hmotná, v případě obra lidožrouta by odlétl po ráně stromem především samotný válečník se štítem.
Nebo se s pružíkem dají potřít dveře, které chce někdo vyrážet, dále skýtá možnost házet předměty za roh atd.


Pružík může vyrábět alchymista od 1.úrovně.


Poděkování

Moje poděkování za pomoc v Moudré sově zaslouží Tuvy, Legar, Folcwine, Laguna Loire, C. (---.antik.sk)

Přidáno:

Přečteno: 0

Hlasovalo: 12

Autor:

Diskuze

 Uživatel úrovně 0

Zombie:
1) Pokud třeba necháme tuhnout pružík ve flakónku, ten pak rozbijeme a pevný pružík odtrháme od skla, bude ztráta způsobená právě tou vrstvou na skle asi 1% hmotnosti. To se mi nezdá jako příliš.

2) Takže bych měl mít tabulku, tam kolonku stárnutí a pod tím čísla od 0 do 4? Úrovně tam jsou, protože je to dělané pro lepší orientaci podle tabulky rachejtlí.

3) Vysoce hořlavý? Pravidla pro tohle momentálně po ruce nemám, ale řekl bych, že to bude asi na úrovni suchého papíru.

4) V případě, že lektvar není určen k požití, jsem myslel, že následky požití není třeba příliš podrobně rozepisovat, to si snad už PJ, pokud to bude třeba, dodělá sám.

5) Nechápu úplně přesně, co jsi myslel, ale řekl bych k tomu toto. V případě, že máme namazaný předmět, je na něm jedna vrstva a tato vrstva je ve vodě smývána, a jelikož pod ni už žádná další vrstva není, účinky se ztrácejí. Mohl jsem napsat, že se ve vodě z vrstvy tlusté x omyje y za kolo a odrazivost z toho spočítáme takhle..., ale to mi přišlo zbytečně složité.
Ale v případě samotného pružíku je pod jednou "vrstvou" další, která odráží stejně. Takže dokud tam něco je bude se to odrážet "naplno" (až na to ztrácení účinků, kvůli vyprchání magebergie a tak). Kulička (či jiný stereometrický útvar) se ovšem zmenšuje. Možná by stálo připsat, že se průměrně rozpustí za 60 kol. To je k působení vody. Ovšem právě (a pouze) tím ztrácením účinků v důsledku vyprchávání magenergie se snižuje odrazivost, až se kulička rozpadne. To jsou dvě věci, které z logického hlediska sloučit nelze, ovšem z herního by to pro jednoduchost asi šlo.

6) Ano, pokud bych zpracovával pružík současně také jako jed, pak by načrtnutá léčba byla velmi dobrá, jenže to by se pak mohla (když to trochu přeženu) popisovat otrava po požití třeba i hřebíků.

7) Tvrdost zlata ani stříbra neznám, vím jen, že železo má 4 mohse. Řekl bych však, že i když ty piliny teda příliš ostré (z fyzikálního hlediska) nebudou, ostré (pálivé) z jídelního hlediska budou stále, protože do sliznice se budou zabodávat i tak.

8) Měřítko jsem zapomněl uvést, mělo být 1 sáh. Výbušný potenciál pružíku je sice vysoký, ale pochybuji, že by pružík vyráběl někdo pro svá vnoučata jako levnou trhavinu.

9) Pro zhýralou šlechtu určitě není 169 zlatých nějaká horentní suma.

10) Ano, to by bývalo bylo vhodné. Jen nevím, proč do toho pleteš plochu lidského těla, když to na kůži nemá prakticky žádné účinky.

11) Záleží především na fantazii hráčů (ať si trochu popřemýšlí), PJ se pak k jejich nápadům musí nějak postavit, nelze vymyslet pravidla na všechny možnosti.

A na závěr bych si dovolil malou rýpavou otázku: A pružík za kolektivní dílo na rozdíl od lektvaru přízračného soumraku nepovažuješ? Bylo mi s ním totiž pomáháno určitě více než se zmiňovaným lektvarem přízračného soumraku, dalo by se to odhadnout i z počtu zmíněných lidí. Poděkování totiž je u obou lektvarů, takže nevím, jak jsi přišel na to, že toto kolektivní dílo a je a toto není, snad proto, že pokud se mi něco více povedlo, mělo by to být o to méně z mé hlavy?
Myslel jsem, že Moudrá sova je právě pro dopilování děl, za což můžu těm, kteří pár připomínek napsali, poděkovat, ale že by tam celé kolektivy díla vytvářely, to ne (alespoň v mém případě to tak cítím).
A pakliže by něco kolektivním dílem bylo, byl by to pružík a nikoliv lektvar přízračného soumraku.

s pozdravem
Gallóglaigh


 Uživatel úrovně 5

Myslím, že některý případ tuhnutí této hmoty nenastane:
"V případě, že necháme tuhnout samotný pružík, vznikne hopík, jehož odrazivost se limitně blíží 100%. Váží 4 mince a pokud je kulového tvaru má velikost (průměr) 5,75 coulu (objem je 1/10 čtvrtky)."
Vždy bude tuhnout na nějaké podložce (gravitace pánové, gravitace). Pád o délce 40 až 60 sekund si nedovedu představit (40 sekund, odporem nebrzděný volný pád 1/2*g*t^2: 8000 sáhů).

Než úrovně bych možná volil šťastnější termín "stárnutí" nebo "zrání".

Vysoce hořlavý - jaká je zápalnost dle tabulky v sekci PJ? Jako mokré dřevo, suché, papír ?

Otrava s "následky zvracení, průjem a pálení " vyžaduje nějakou past - trávicí systém, pokud zapomeneme, že je pokrytý ochranným hlenem, je pevného skupenství - tj. měl by se chovat stejně, jako třeba vyčiněná kůže. Plus trvání účinku

Charakteristiky pružíku - "Ve vodě se kulička rozpouští" - uvádíš řádový rozptyl, což je jediné, kdy určuješ rozměry opotřebení - sjednotit na např.: ve vodě se rozpustí za 1-6 směn (60-600 kol, tj. něco mezi směnou a hodinou). Nebo na procentní hodnocení.
K nim mám také připomínku - nešlo by celý způsob počítání zjednodušit na bezrozměrné číslo pružnosti, které by zároveň působilo jako nebezpečnost pasti ?

Návaznost na "otravu" při požuití - v žaludku je silně kyselé (pH 1) vodné prostředí. Pokud je vám špatně, tak pijete a pijete, případně vydávíte, pokud pití nepomohlo - tímto způsobem by se dala načrtnout léčba nakousnuté otravy.

Stříbro a zlato jsou velmi měkké kovy (tvrdost okolo 3,5 Mohsovy stupnice), proto pochybuji, že je možné z nich vyrobit ostré piliny - při pilování se budou velice snadno deformovat, otírat a tupit.

Přiznám se, že jsem líný počítat srovnání nákladů na poranění rachejtlí s náklady na tento předmět, nicméně bych výbuchy zeslabil a připsal k nim měřítko! (rachejtle 1 hex = 2 sáhy, pokud mne paměť neklame)

Otázkou je, jestli ta sranda za to stojí, koupit se dá za nejméně 169 zlatých.

Bylo by vhodné 1sáh čtverečný převést na nějaké konkrétní příklady, jako je počet zbraní, zbrojí, štítů, role třídy velikosti tvora ...
(plocha těla dospělého člověka je okolo 2 metrů čtverečných)

Zajímavý nápad, nicméně postrádám nástin praktického použití v návaznosti na herní mechanizmy DrD.


 Uživatel úrovně 0

Zdravím,

jestli existují nějaká (fyzikální) pravidla na sčítání odrazivostí nebo něco takového, to nevím, ale já bych to vyřešil takhle: vezmu jednu odrazivost (v %) a tu druhou budu počítat ze zbytku první do sta - např. mám 80% a 90% - 80+(100-80)*0,90=80+18=98%
pokud čísla prohodím, je to to samé: 90+(100-90)*0,80 = 90+8=98% :-)

A teď té krabičce: teoreticky by to šlo, ale pochybuji, že by někdo byl schopen vůbec tu krabičku udržet pevně v ruce (možná zlobr), když by kulička měla vysokou energii (rychlost). Při prorážení dřeva by taky určitě zase nějakou energii ztratila... Potom je taky otázka jakým přesným směrem by vyletěla... Ale víceméně by to asi možné bylo, byť řekl bych, že nepříliš účinné.

Gallóglaigh


 Uživatel úrovně 8

Podle mě hodnotná práce co potěší každého alchimistu. V díle vidím více než zajímavou myšlenku. Esteticky a vizuálně je dílko více než povedené, postup výroby se mi velmi líbí, zrovna tak i historie. Použité vlastnosti jsou exotiské a zajímavé, myšlenka je novodobá, využití veliké co více si přát?

Podle mě je tohle oět dílko se velikou škálou působnpsti, není dlouhé, je čtivé a věcné, prostě dokonalá kombinace.

Kromě obrovského potenciálu využití, zmíním třeba ten **hopík** mohl by se stát módou na královském dvoře u malých baronů a komtes... ale hlavně válečníci a šermíři využijí finty, které se jim s pružíkem otevřou:

Z šermu co studuji by se mi pružík velmi hodil

finta odsmyk od čepele by byla tak účiná odzbrojovací technika, až se mi tají dech...

Dále při použití preventivního klíče, kdyby se naše čepele setkali a já na ní měl pružík... au, bylo by to tak rychlé, že by soupeř byl třeba bez hlavy :o)

fint je více, mohu je rozepsat detailněji :o)

dílko s velkým D co mě oslovilo.... jo, dávám 5* :o)


 Uživatel úrovně 0

Zdravím

Oproti první verzi bylo opraveno několik zásadních věcí. Zajímalo by mě, jak by to bylo v případě, že pružíková kulička (odrazivost limitně 100%) dopadne na povrch pomazaný pružíkem (odrazivost 80-90%) - nějak si to nedokážu představit (tedy zda se budou odrazivosti sčítat či nikoliv a proč).

Bylo by tak možné vytvořit krabičku, jejíž vnitřní stěny by byly pomazány pružíkem - 5 stěn z kovu, jedna ze dřeva - a dovnitř vložit kuličku pružíku a rozkmitat ji, dokud neprorazí dřevěnou stěnu a nevystřelí ohromnou rychlostí ven?

T.


 Uživatel úrovně 0

Tak jsem se dočkal schválení svého prvního díla :-)

Krtecek:
1) Tato moje formulace byla poněkud nešťastná - myslel jsem tím, že vybuchuje při stejné manipulaci jako ohnivá hlína, s časem to nemělo nic společného. Ale jak se to dá chápat, jsem už nedomyslel.

2) Příklad se štítem jsem uvedl trochu zbrkle a bez lepšího promyšlení, že obránce se nemusí nutně vykrýt jenom štítem.
Jedno možné pravidlo by bylo, že šance krytí zrovna štítem je rovna jeho podílu v celkovém OČ, ale potom by zase obránce ve zbroji měl nižší šanci než obránce bez zbroje, což by mohlo být kompenzováno tím, že obránce bez zbroje se ubrání méněkrát. Ovšem v případě útočníka, který by se nikdy netrefil, by tu vznikla jistá nerovnost. Nehledě na to, jak započítat případ, že se obránce výslovně snaží bránit právě štítem.
Další možností pravidla (a výrazně jednodušší) na toto je, že obránce se ubrání právě štítem tehdy, když by se ubránil pouze se štítem (bez zbraně a zbroje).

3) V tomto případě jsem uvažoval tak, že obránci se po ráně mečem nebo třeba kyjem srovnatelného protivníka maximálně štít přirazí k tělu (co jiného by se mu mohlo stát, pokud to čeká?).

Kikira:
1) Tady se omlouvám, ztráta vlastností se týká jen pružíku, který se po skončení výroby dostal na volný vzduch, zapomněl jsem to tam napsat. Na pružík ve flakónku se toto nevztahuje (stejně jako se megacloumák ve flakónku neodpaří).

2) Tuhnutí se týká veškerého pružíku, který se dostal po skončení výroby na volný vzduch, ta troška vzduchu, co je ve klakónku však nemá žádný vliv (stejně jako chleba v pytlíku neokorá). Během výroby na pružík vzduch může, schopnost tuhnout získá až chvilku po skončení výroby (dalo by se to zdůvodnit třeba tím, že musí vychladnout), jak by se potom taky vyráběl třeba megacloumák, který se hned odpaří?

Jinak vám děkuji za komentáře a kritiku :-)


 Uživatel úrovně 0

Dílko má podle mě dobrý nápad, to oceňuji. Pružík je předmět, který prvoplánově může sloužit jako dětská hračka, pokud si však hráči dají tu práci a zamyslí se, můžou najít další 100 + 1 využití:-)

I zpracování je dobré. U Alchymistických předmětů mám vždy trochu strach, že bude vše řešeno tabulkami, zvláštními hokus pokusy s démony a podobně... vím, že to k alchymistovi patří, na druhou stranu, zrovna u alchymisty mám v pravidlech velké mezery a tak je pro mě hodně z těchto předmětů téměř nepoužitelných. Tady u Pružíku je to jinak... i pro mě by bylo jednoduché s ním hrát:-)

Pár věcí ale stejně nechápu... možnájsem v textu někde přehlédla vysvětlení, ale snažila jsem se číst poctivě:-)

1) Skladování. Někde v textu bylo psáno, že pružék po deseti hodinách sám od sebe ztrácí své vlastnosti... asi to sice bylo směováno k předmětu pomazanému pružíkem, ale i tak myslím, že by se něco podobného mělo vztahovat i k pružíku. A skladování se počítá na stovky let... jak to? A pokud už se s tím smířím, mělo by tam být popsáno, jak ho mám skladovat.

2) Tuhnutí na vzduchu... to beru. jenom nevím, jestli to tuhnutí funguje i na samotný pružík, nebo jen na předmět obalený pružíkem... kdyby na samotný pružík, musel by se hodně rychle spotřebovat, jinak ztuhne. A nedokážu si představit, jak by se alchymistovi na čtvrté úrovni podařilo udržet pružík během celé přípravy bez přístupu vzduchu.

Tohle je snad zatím vše:-) Jinak se mi to líbí...


 Uživatel úrovně 5

Poměrně dobře zpracované dílo. Autor ho tagoval sám, což kvituji s povděkem. Pár dotazů a poznámek:

1) Co znamená „po dvaceti letech je výbušnost (šance výbuchu) stejná jako u ohnivé hlíny?“ Ohnivá hlína exploduje v řádu dní nebo týdnů po vyrobení (nechce se mi hledat přesná čísla v pravidlech). Rozhodně se nejedná o stovky let!

2) Obrana štítem není nijak specifikována. V pravidlech není řešeno, kdy útočník mine, kdy se rána sveze po brnění a kdy je odražena štítem. Nicméně lze takové pravidlo zavést – v díle není o ničem takovém ani zmínka.

3) Odrážení se bude řídit principem akce a reakce, tedy jak správně podotýkáš, v případě rány obra lidožrouta odletí válečník. V případě, že je rána vedena srovnatelně silným soupeřem, by však následky měly být srovnatelné. Tedy ne pro jednoho past, která způsobuje -3 k iniciativě/vyražení zbraně a pro druhého nic. Past může být nižší, protože obránce odraz čeká, ale nějaká by být měla.

Jinak se mi dílo docela zamlouvá. Dávám tři, a jsou to dobré tři hvězdy.