Alchymistické Předměty

Lektvar pastýře Jakuba Hodnocení: Kvalita

Autor:
Přidáno:
Hlasovalo: 14

Skupina: Lektvary

Magenergie: 4

Základ: vlčí játra

Nalezení: Běžný lektvar

Trvání: 1 den

Výroba: 3 směny

Nebezpečnost: -

Síla: -

Barva/chuť/zápach: Ano/Ano/Ano

Popis:

Doplňující údaje:
Trvanlivost: 1 rok

Zápach: ANO/ Silný nepříjemný zápach, aplikovaný na tvorovi po 1 směně pomine
Chuť: ANO/ Při mylném vypití: Odl~7~nic/nevolnost + zvracení
Barva: ANO/ Kalné vody

Původ

Tento recept je znám od starého pastýře Jakuba, kterýžto prý údajně uměl všelijaké čáry a jeho pastevně se i rychtář s oušklebkem vyhýbal. V krušných dobách, když na starého pastýře přišlo reuma, přizval si mladého tovaryše Julku. Julka pak bedlivě naslouchal všem radám a učil se pastýřskému řemeslu. Z této doby též přichází ve známost i tento recept, tak jak jej Julka vyslechl, zapsal a rozšířil mezi pastevci. Pochopitelně bez Jakubova vědomí. Zda-li je přímým autorem Jakub, nebo některý z jeho předchůdců už dnes pravděpodobně nezjistíme. Jisté ale je, že Kuba byl ve svém oboru skutečným Mistrem, a tudíž je účinek jeho lektvaru téměř stoprocentní.

Příprava

K přípravě lektvaru potřebujeme hrst opláchnutých vlčích jater, mohou být jak vcelku, tak i pokrájená. Dále očistíme jeden Beralův kořen (viz. dodatky) a asi tři natě Rdousnivce obecného (opět viz. dodatky). Čtvrtou a též poslední přísadou je běžné kuní lejno (ovšem ne déle než dva dny staré). Konečně pak bude třeba hrnec, či podobná nádoba na vodu (budeme do ní lít asi dvě čtvrtky) a voda samotná.

Výroba

Výroba lektvaru je pro běžného alchymistu velice jednoduchá. Umí jej vyrobit alchymista od 2.úrovně, ale bylo by spíše záhodno, aby postavu Pán jeskyně nechal tento lektvar naučit někde na vesnici místním zaříkávačem. Nyní už k výrobě po praktické stránce. Naplníme hrnec dvěma čtvrtkami vody a uvedeme do varu, poté postupně přihazujeme připravené suroviny (bez závislosti na pořadí). Na 1-2 směny necháme povařit, (v případě potřeby odebíráme pěnu) poté odvar scedíme a necháme v lahvi či jiné nádobě vychladnout. Nyní máme dostatek základu pro dávkování. Lektvary se obvykle dávkují do flakónků, tudíž alchymista sem přelije odstátý odvar a rovněž čtyři(sedm) /– viz.níže/ alchymistických magů. Počítáme tedy s poměrem čtyři(sedm) magů na pětinu čtvrtky základu (tj. objem klasického flakónku – cca 2dl), aby byl lektvar hotov. Pochopitelně, že máme základu více, záleží tedy kolik má alchymista k dispozici magenergie a kolik flakónků se chystá vyrobit. Ovšem pozor. Základ jde využít k propojení s magenergií pouze ten den, kdy byl uvařen, na druhý den by vyšly magy na zmar a základ se stává nepoužitelným. Obsah flakónku zbývá již jen zapečetit a je připraven k aplikování.

Pozn. za Jakuba a lidu destilace magenergie neznalého se k výrobě užívalo ještě kořene mandragory, o níž se vědělo, že má kouzelnou moc (obsahovala magenergii) a nahrazovala tak dnešní výrobu s destilovanými magy.

Vlastnosti

Lektvar pastýře Jakuba je kouzelná tekutina ochranného charakteru. Lze jej aplikovat pouze na tvory klasifikovány jako zvíře (nikoli magické tvory, humanoidy a podobně). Lektvar má tu vlastnost, že po dobu jeho účinnosti nebudou na dané zvíře útočit žádná jiná zvířata (při lektvaru za čtyři magy). Jestliže je na zvíře aplikován lektvar za sedm magů, nebudou na něj kromě zvířat útočit ani magičtí tvorové, nemrtví, nevidění a lykantropové. Ubránit se tedy nelze proti humanoidům a drakům. Tohoto je využíváno jak ve sféře běžné (usedlé), tak i ve sféře dobrodružné (družin). Pastýři využívaly tyto lektvary k ochraně svých stád před rozličným nebezpečím jako například blížící se smečka vlků a podobně. Dobrodruhové zase jistě ocení ochranu svých koní, nemohou-li jim věnovat dostatečnou pozornost. Vedlejším doprovodným efektem je ovšem to, že bojovnost chráněného zvířete zároveň klesá na stupeň jedna. Zde je několik potřebných údajů:

  • Jedno použití vydrží jeden celý den (24hodin) – bez závislosti na počtu upotřebení.
  • Jeden flakónek látky vystačí na tři použití.
  • Množství látky není závislé na velikosti zvířete, na něž se lektvar aplikuje.
  • Při aplikaci na jinou bytost než na zvíře se lektvar nijak neprojevuje.

Aplikace

Zvláštností lektvaru je jeho aplikace. Neaplikuje se totiž vypitím ani přidáváním zvířeti do vody, nýbrž kropením. Jak již bylo řečeno jeden flakónek vystačí na tři aplikace. Toto je ale také nevýhodou lektvaru. Je zde totiž (velmi malá) pravděpodobnost, že postava množství neodhadne a pokropí zvíře méně než je třeba. Pravděpodobnost úspěchu je 82%, u hraničářů 88% a u alchymistů 94%. Při každé další aplikaci se postavě prav. zvyšuje o 2% do sta. Je zde také možnost pokropit zvíře polovinou flakónku, nebo si přesnou třetinu odměřit, potom je prav. stoprocentní, tato informace je spíše pro používání v terénu. V praxi to potom vypadá tak, že při úspěšném aplikování se ke zvířeti budou ostatní bytosti chovat lhostejně a netečně.



Dodatky

Zde jsou podrobněji popsány byliny používané jako suroviny při výrobě lektvaru.

Beralův kořen
Vzhled: Statná vytrvalá aromatická bylinka, až 120coulů vysoká, vyrůstající ze silného dužnatého oddenku. Oddenek má bohaté svazky kořenů a tyčí se z něj dlouze mečovité listy a bezlistá lodyha, ukončená květní palicí. Palice je nejprve zelená, později žlutozelená až nahnědlá.

Oblast: Roste na březích rybníků a tůní nebo pomalu tekoucích vod, ve vlhkých příkopech, bažinách apod. promočených půdách.

Doba sklizně: Březen až duben, září až listopad.

Užitná část: Oddenek

Sušení: Vrstva, ve které Beral sušíš, by neměla přesáhnout 5 coulů. Dlouhé kusy oddenků rozřízni na části asi 25coulů dlouhé. Jde o drogu velice aromatickou, která po sobě zanechává pach v sušících prostorách a podložkách, proto je třeba před sušením jiných drog vše důkladně vyvětrat.

Vlastnosti: Droga povzbuzuje vylučování a používá se do nálevů při žaludečních potížích a nechuti k jídlu.

Nalezení: 3x10%

Cena: 4 stříbrňáky za svazek (tj. asi 12) rostlin

Použití: Je nejvíce využíván v chudinských čtvrtích, chudobincích, žebráky, v ústavech pro malomocné a podobných oblastech, kde je hlad a bída. Mimořádně hubení lidé, kteří ztratili váhu z nedostatku potravy, by měli pít čaj z jeho kořene a občas použít plnou koupel s kořenovou přísadou.

Aplikačně:

  • Slabé oči ( krátkozrakost apod.) se posílí, když si častokrát protíráš oční víčka čerstvou šťávou z kořene. (pravděpodobnost úspěchu je na PJ a okolnostech)
  • Jestliže člověk závislý na dýmkovém koření pomalu přežvykuje sušený kořen, může se svého zlozvyku odnaučit. (pravděpodobnost úspěchu je na PJ a okolnostech)
  • Při různých omrzlinách se dá rozkrájený kořen přes noc do studené vody, ráno se ohřeje aby byl horký. V této horké vod ho necháme 1směnu louhovat. Potom 3 směny koupeme v ochlazeném odvaru nemocnou část těla. Odvar lze použít až 4x denně. Jedna koupel vyléčí 3životy způsobené omrzlinami.
  • Čaj přidá 2 životy způsobené v důsledku hladovění a odstraní 5 stínových životů.
  • Koupel odstraní 5 bodů únavy a potlačí malátnost těla.

Rdousnivec obecný
Vzhled: Asi sáh vysoká rostlina s fialově naběhlou lodyhou. Listy jsou špičaté s pilovitým okrajem. Úbory jsou hroznovitého květenství, zlatožluté trubičky. Také má chlupaté malé plody, nažky.

Oblast: Je hojnou rostlinou, najdeš ji ve světlých lesích a hájích stejně tak na slunných mýtinách a stráních od nížin až do hor.

Doba sklizně: srpen až říjen

Užitná část: nať, bez zdřevnatělých částí

Sušení: Suš ve svazcích na stinných a vzdušných místech. Snaž se zachovat původní barvu listů a květů. Po usušení uchovej v dobře zavřené nádobě.

Vlastnosti: Má mírný močopudný účinek. Také velmi dobře funguje proti zánětům. Částečně zastavuje krvácení a také příjemně voní…Mluví se také o jejich kouzelných vlastnostech, ale ty se nepotvrdily.

Nalezení: 2x50%

Cena: 1 stříbrný a 7 měďáků za svazek 12rostlin

Použití: Rozmělni a připrav vodní výluh. Přelij horkou vodou. Přikryjeme nálev a necháme dvě směny ustát. Potom to sceď a pij vlažné. Tímto způsobem se připravuje většina květních a listových drog. Rdousnivec se též přidává i do Severohorské pálenky.

Aplikačně: Po jedné směně zastaví krvácení, po vypití výluhu se postavě navrátí 1život ( pouze jednou denně ), zastavuje hnisání a záněty.

Pozn. Rostliny jsou rozepsány pro případné zpestření hry – jsou fiktivní.

Pozn.2: Pozor, tento lektvar lze skombinovat s metamorfózou tak, že se proměníte ve zvíře a následně vás tímto lektvarem někdo pokropí.

Přidáno:

Přečteno: 0

Hlasovalo: 14

Autor:

Diskuze

 Uživatel úrovně 5

Zajímavá ochrana zvířat (koní, hraničářských psů a podobně). Na to, ak je to "silné", tak je cena lektvaru malá. Tak mě napadá zneužití - ochočit si slona, postavi na jeho hřbetě věžku, pokropit jej a projet armádou nemrtvých. Na slona nezaúročí, na věž nedostanou a střelci mohou v klidu kropit. Dal bych nějaké šance, že magičtí tvorové mohou za určitých okolností ochranu obelstít (nějaká past), například vyvolaný salamandr, který má za úkol zabít vše u ústí jeskyně by zaútočil. Také zvířata, která aktivně vyhledávají a snaží se zabít ty daná chráněná zvířata (jinak než lovem, například hlídací) by měli mít šanci zaútočit.

Také mi to přijde divné, když družina přijede pod černokněžníkovu věž, uváže dole koně a pokropí je, vymlátí věž, vrátí se pro koně (kolem kterých mezitím chodily kupy nemrtvých) a spokojeně si odjedou. Tak bych to možná označil hodně uziky za málo peněz.


 Uživatel úrovně 5

Suroviny za nula jsou závažnou chybou. Bez surovin se nedá vyrábět vůbec!
Do kolonky Barva/chuť/zápach se uvádí procentuální nápadnost předmětu, tj. jaká je šance, že ho zaregistrujeme jednotlivými smysly.
Ale ve srovnání s nápaditostí a zpracováním příspěvku se to dá překousnout. Má to obecně použitelnou historii, nápad, jak se postavy mohou naučit jeho výrobě, má to šmrnc! Navíc je to druhý příspěvek v kompletně otagovaném kabátku. Jenom houšť a větší kapky!
Další výtky k dílu nemám. Hodnotil bych plným počtem, takhle má podle mého názoru vypadat vynikající příspěvek. Výše uvedené chyby však předmět srážejí na stále kvalitní čtyři hvězdy.