Alchymistické Předměty

Chorobná vůně Hodnocení: Průměr

Autor:
Přidáno:
Hlasovalo: 16

Skupina: Jedy

Suroviny: 80

Základ: kůže malomocného, morový vřed, hlen černého kašle

Trvání: 1 týden / 1 den

Výroba: 30 směn; speciální laboratoř

Nebezpečnost: 5

Síla: nenakažení / nakažení

Barva/chuť/zápach: 5 / - / 100

Popis:

Pozn.1: Získávání surovin pro základ se může ukázat jako zdraví škodlivé.

Pozn.2: Tento "jed" se musí vyrábět ve specializované laboratoři - náklady na její zařízení jsou 450 zl - úprava spočívá ve vybudování vzduchotěsného alchymistického pracoviště (kvůli izolaci vznikajících infekčních látek) - skleněné tabule, izolační materiály, upravené kožené rukavice...

Pozn.3: Chorobná vůně účinkuje pouze na obratlovce - ale zato na všechny.

Částečně se podobá jedu "Jablečná vůně" - avšak pouze v tom, že se při kontaktu se vzduchem rychle odpařuje (pro toto odpařování platí stejná pravidla). Má lehce narůžovělou barvu a naprosto jasně páchne nemocí, rozkladem a smrtí - avšak ve chvíli, kdy ho někdo ucítí, už může být pozdě. Pokud zasažený neuspěl v hodu proti pasti, byl nakažen chorobou, která je smrtelná, pokud není včas léčena. Pro její průběh se jí nejčastěji říká "Bledá smrt".

Příznaky:

*1. den ("inkubační doba") - zasažený se cítí skvěle, pokud ovšem neví, co ho zasáhlo.

*2. den - na těle zasaženého se začnou objevovat světlé skvrny o průměru cca 5 coulů, necitlivé na fyzický kontakt a zapáchající stejně, jako "Chorobná vůně".

*3. den - světlých skvrn přibývá a jsou větší - dosahují průměru až 10 coulů. Veškeré činnosti unavují dvojnásobně.

*4. den - zasažený se natrvalo stává "unaveným", rozsah necitlivých skvrn způsobuje snížení bonusu za obratnost o 1.

*5. den - zasažený se na trvalo stává "vyčerpaným", bonus za obratnost znovu klesá o 1.

*6. den - zasažený se na trvalo stává "úplně vyčerpaným", bonus za obratnost znovu klesá o 1.

*7. den - zasažený je celý bledý, upadá do zimničného bezvědomí a pokud mu není poskytnuta pomoc, umírá 1k6 hodin po dovršení 7 *dne od nakažení.

Pozn.: V místech bledých skvrn zasažené postava pociťuje neurčitou tupou bolest.

Pozn.2: Příznaky se sice mohou shodovat s nějakou jinou, ve vašem světě známou chorobou, nicméně každý alchymista dovede rozpoznat, pokud jsou vyvolány "chorobnou vůní" a s velkou pravděpodobností bude vědět, jak postupovat (Pokud by ovšem nepatřil mezi to malé procento lidí, kteří o Ch.V. nikdy neslyšeli).

Léčba:

A) léčivými lektvary nebo kouzly

Léčit se dá jakýmikoliv léčivými lektvary/kouzly kromě lektvaru rudého kříže a kouzla "uzdrav nemocného", avšak jejich množství závisí na tom, kdy byla léčba započata. Lektvar rudého kříže a kouzlo "uzdrav nemocného" pouze oddalují zhoršení příznaků o jeden *den. Efekty kouzel a lektvarů se sčítají.

*1. den - 1 lektvar/kouzlo
*2. den - 2 lektvary/kouzla
*3. den - 3 lektvary/kouzla
*4. den - 4 lektvary/kouzla
*5. den - 5 lektvarů/kouzel
*6. den - 6 lektvarů/kouzel
- přičemž platí:

1. Jeden lektvar/kouzlo *denně a žádné jiné lektvary/kouzla (vypití dalšího lektvaru/seslání dalšího kouzla týž *den vyruší léčivé účinky)

2. Udávané množství lektvarů/kouzel je zapotřebí pro zmírnění příznaků o jeden stupeň (na vyléčení z 6. stupně je zapotřebí celkem 21 lektvarů/kouzel)

3. Sedmého *dne od infekce již léčba léčivými lektvary ani kouzly není možná.

4. Je-li nakažený léčen léčivými kouzly, platí pro tato kouzla v případě této choroby obdobná pravidla pro předávkování jako u lektvarů. Při seslání čtvrtého kouzla během 24 hodin si nakažený hází proti pasti s nebezpečností 5, použitá vlastnost je odolnost, za každé další seslané kouzlo se past zvyšuje o 2 - pokud neuspěje, kouzlo zraní léčeného o tolik životů, kolik je běžně schopno vyléčit (příklad: kouzlo "Uzdrav lehká zranění" zraní za 1k6+1 ž.) a nemá žádné léčebné účinky.

5. Během léčby se doporučuje lektvary a kouzla střídat, neboť v případě lektvarů platí pravidla pro dozvuky.

6. Při déle trvající léčbě je vysoce pravděpodobné, že si nemocný vypěstuje návyk na lektvary. V těchto případech se postupuje podle pravidel.

- Možná vidíte rozpor v "pouze jeden lektvar denně" a v popisu následků více lektvarů/kouzel během 24 hodin. Rozdíl spočívá v té hvězdičce (*) před slovem "den" - vysvětlení bude podáno níže.

B) protilátkou

Zkušený alchymista dovede vyrobit protilátku k této chorobě:

Magenergie: 10 magů
Suroviny: 40 zl
Základ: vzorek chorobné vůně, která byla zdrojem nákazy, silná pálenka
Trvání: ihned / 1 hodina
Výroba: 20 směn; speciální laboratoř
Barva/Chuť/Zápach: 0 / 100 / 100

- protilátka má čirou barvu, páchne ostře jako lihový destilát a stejně tak i chutná. Po jedné hodině po podání sníží stupeň nakažení o 3 a zcela zastaví zhoršování choroby. Doléčení je nutné provést léčivými lektvary.

- Vzorek lze opatřit setřením z lahvičky, která zdrojovou "chorobnou vůni" přechovávala

- Pokud by nebyl k dispozici vzorek zdrojové "Chorobné vůně", je k výrobě lektvaru zapotřebí 100 magů a suroviny v hodnotě 320 zlatých a výroba trvá celý den (případné zřizování speciální laboratoře rovněž trvá jeden den) - výsledná protilátka pak po přiblížení k postiženému získá potřebné vlastnosti.

Vylepšování "Chorobné vůně" a úpravy týkající se protiopatření:

Zvýšení pasti:

- Pokud tvůrce k surovinám přidá 10/30/60 zlatých, může nebezpečnost pasti zvýšit na 6/7/8.

"Držení" ve vzduchu:

- V základní podobě lektvar z lahvičky uniká okamžitě a jednorázově, načež se hned rozptýlí. Je však možné upravit ho tak, aby se "držel" ve vzduchu. Náklady jsou suroviny v hodnotě 20 zlatých za každou směnu. Během této doby se obláček chová podobně, jako kouzelníkův "Mrak smrti" (viz PPP v1.6 - str. 48) - s tím rozdílem, že není ovladatelný a nerozptýlí se při průchodu zelení.

Přenášení:

- Tvůrce může "Chorobnou vůni" upravit tak, aby se jí vyvolaná "Bledá smrt" šířila na ostatní. Údaje za pomlčkou udávají, o kolik se zvedne výrobní cena lektvaru:

1. Tělními tekutinami primárně (přímým kontaktem s krví, slinami, močí, pohlavními sekrety...) - 20 zlatých, 3 magy
2. Tělními tekutinami sekundárně (kontaktem s něčím, co přišlo do přímého kontaktu s tělními tekutinami) - 35 zlatých, 5 magů
3. Primární dotyk (přímý dotyk nakaženého) - 50 zlatých, 8 magů
4. Sekundární dotyk (dotek něčeho, čeho se dotkl nakažený) - 85 zlatých, 12 magů
5. Vzduchem - (nádech blíže než dva sáhy k nakaženému) - 120 zlatých, 30 magů

- každý, kdo jedním z výše uvedených způsobů přijde do kontaktu s chorobou, si hází proti stejné pasti, jakoby přišel do kontaktu s "Chorobnou vůní", která byla zdrojem nákazy. Pozn.: V případě sekundárních kontaktů a primárního kontaktu tělními tekutinami vydrží kontaminované objekty infekční tak dlouho, kolik činí inkubační doba.

Pozn.: K protilátce: Pokud není k dostání zdrojová "Chorobná vůně", je možné po výrobě první protilátky vyrábět další s pouze čtvrtinovými náklady (80 zl, 25 magů) - místo vzorku zdrojové "Ch.V." je však nutné použít vzorek protilátky, která již byla k léčení použita (jak již bylo řečeno, přetvořila se tak, aby měla kýžené účinky a ty je možné okopírovat)

Prevence proti přenášení:

Primárním kontaktům lze zabránit prostě mechanicky - když se přímo (holým povrchem těla) nedotknete ničeho nakaženého, tak chorobu nedostanete.

Sekundárním kontaktům a primárnímu kontaktu s některými tělními tekutinami je možno bránit se aplikací roztoku lektvaru rudého kříže o desetinové koncentraci. Infikované předměty neutralizuje okamžitě, na tělní tekutiny je potřeba ho aplikovat v poměru 1:1.

Přenášení vzduchem je možné se bránit rouškou, těsně přiléhající na okolí nosu a úst, která je navíc napuštěna roztokem lektvaru rudého kříže.

Prodloužení inkubační doby:

- Tvůrce dokáže oddálit působení příznaků a například v kombinaci s přenášením tak prodloužit dobu, po jakou bude nemoc bez povšimnutí roznášena:

*1 den - 5 zl, 1 mag
*2 dny - 15 zl, 3 magy
*3 dny - 45 zl, 7 magů
*4 dny - 105 zl, 15 magů
*5 dnů - 215 zl, 31 magů
*6 dnů - 445 zl, 63 magů

- Nakažený se přitom pořád "chová", jako by byl v prvním *dnu nakažení a platí pro něj všechny z toho vyplývající věci (ohledně léčení apod.)

Zkrácení průběhu choroby:

- nyní si zavedeme nový pojem, a tím je "interval". Dosud byl intervalem 1 *den, tzn. 24 hodin. Od intervalu se odvíjí prohlubování choroby, léčení atd. Zkrácením tohoto intervalu je možné významně urychlit průběh choroby. Nyní uvedem "výpočet", pro zjištění, o kolik stoupne výrobní cena lektvaru:

X = 2 zl, 1 mag
X1 = X
X2 = 2*X + X
X3 = 3*X + 2*X + X
X4 = 4*X + 3*X + 2*X + X,

kde X je základní jednotka a X1, X2 ... nám udávají hodnoty pro zkrácení intervalu o tolik hodin, kolik činí číslo za X.

Interval lze zkrátit nejvýše o 21 hodin (na 3 hodiny), čemuž pak odpovídá cena 462 zl a 231 magů.

Pozn.: Zkrácení intervalu se vztahuje na všechny údaje označené *.

zombifikace:

- Pokud tvůrce lektvaru přidá k reaktantům ještě suroviny v hodnotě 10 zl a 150 magů, tak každý tvor, který zemře nakažen "Bledou smrtí", se 1k6 hodin po své smrti probudí jako zombie, netečná vůči slunečnímu záření, nerozpadající se, neupadající do kataleptického spánku a zdržující se v okolí nejvýše 100 sáhů od místa své smrti a útočící na vše živé. Tato zombie je však navíc trvalým přenašečem choroby, přičemž k přenášení používá primární a sekundární dotyk. Pokud úspěšně zasáhne postavu, hází si tato proti pasti, jakoby přišla do kontaktu se zdrojovou "Chorobnou vůní", avšak s tím rozdílem, že past je v tomto případě o 3 vyšší.

Pozn.: Výsledná zombie není ten nemrtvý z pravidel... Bytost si zachovává všechny své statistiky - kromě inteligence, která klesá na 2 (u inteligentních tvorů), případně zůstává na 1. Nemůže však používat jakékoliv speciální schopnosti nevyplývající z její přirozenosti (tzn. např. naučená kouzla). Každá takováto zombie pak jedná pudově... To znamená že pude po všem živém, co spatří.

Přidáno:

Přečteno: 0

Hlasovalo: 16

Autor:

Diskuze

 Uživatel úrovně 8

Uznávám, nadělal jsem pár chyb - dalo by se souhlasit téměř se vším, co vytýkáte... Jen jednu výtku musím zpranýřovat a sice výtku uživatele Aritma proti zombifikaci:

Proč by to ten lektvar měl umět? Mno já nevím... Nabízí se nám samozřejmě třeba neotřelá odpověď "Protože bagr", mnohem lepším důvodem by ale mohlo být toto:

Máme tu možnost nakazit obyvatele města v nepřátelském království velmi nebezpečnou chorobou, která zabije mnoho lidí... Nemoc pak přejde, někdo odvážný se pak do města vrátí a znovu ho vybuduje... Jenomže když to město bude plné zombií, jejichž řady se s každým usmrceným rozšíří... Pokud navíc uvážíme, že by mohl existovat nekromant, který si je jakožto nemrtvé podmaní...


 Uživatel úrovně 5

Chybí mi množství základů, vadí mi odkazování na mechanizmus existujícího lektvaru a kouzla z pravidel, neboť ssebou peranentně netahám pravidla. Hráče s PJ nutíš k dalšímu listování při hře. Jde mi hlavě o velikost oblaku a jeho odolnost vůči větru, také o to, že Jablečná vůně účinkovala (otrávila) již ve chvíli, kdy ji oběť ucítila. Zde to autor uvádí jen jako možnost a PJ rozhodni se.

Jak je to s déletvajícím oblakem ? Proti pasti se hází co kolo, směnu či hodinu ?
Autor zapoměl na silnější druhy léčivých lektvarů a hází je šmahem do jednoho pytle. Neříkej, jsou všechny stejně silné.Při jejich aplikaci by se dalo vyhnout návyku z častého pití slabších (levných) lektvarů a dalším trablům z pravidel, neboť by nemusely mít léčivý účinek.

I když se nejedná o jed, ale nemoc, mel by autor uvést o jaký druh "jedu" se jedná (požitím, vypitím, krví, nebo jen vdechnutím)

Podle mne je doba výroby (5 hodin) dost krátká na výrobu agresivní (plicní) formy nemoci.
Trochu nelogicky se nemoc nejprve přenese vzduchem, aby se pak přenášela jiným způsobem.

Platí na "Zombii" stříbrné zbraně, Bílá střela, imunita vůči psychickým kouzlům atd. ? Když se nejedná o tvora z bestiáře PPZ ? Přehlednosti by pomohlo spojit poznámku v "zombifikaci"s tělem kapitoly, protože vlastně poznámka je to nejdůležitější z hlediska vzniklého tvora.

Doporučení: přečíst po sobě, seškrtat, vtisknout tomu přehledný řád (např.: vysvětlivka s hvězdičkou by měla být hodně zřetelně k nalezení). Možná by neškodilo si přečíst, jak jsou v pravidlech řešeny nemoci. Pravda. o existenci této položky jen tuším - tušíím, že se jedná se o sérii pastí u chřipky.

Ps: nemrtvý nemá pudy. Pudové chování je vyhrazeno zvířatům a spol.


 Uživatel úrovně 0

Ja tu můžu vytknúť len jedinú vec.

Prečo je to tak šialene prepracované???
Stačilo aby si pár vecí zjednodušil a dal by som ti 4*


 Uživatel úrovně 5

Mor je prevít. Když už je k výrobě potřebný morový základ, tak nevím k čemu je lektvar dobrý. Spíše než alchymistický předmět je to zajímavě rozepsaná nemoc. Naprosto mi uniká důvod, proč nefunguje kouzlo, které bych ihned po projevení nakažení použil - uzdrav nemocného. To je to samé, jako bych se v součastnosti nakazil angínou a nešlob y to léčit antibiotiky, ale jen náplastmi. Uzdrav zranění a lektvary bílé hvězdy zacelují rány. Kouzlo uzdrav nemocného a léčí všechny nemoci a kouzlo typu odstraň jed a pyroforovi protijedy odstraňují jedy.

Pokud bych toto na družinu použil, tak by o hře byla otázka: Proč na to nefungovalo kouzlo Uzdrav nemocného? Neuměl bych odpovědět.

V jednom odstavci píšeš, že když se ničeho nakaženého nedotkne, tak nemoc nedostane a o dva odstavce dál je jakási ochtana proti šíření vzduchem - je to pro mě matoucí.

Nic dalšího, co ještě přede mnou nebylo zmíněno jsem nenašel. Snad jen za zmínku stojí Zombifikace, jedná se o nový a účinný způsob rozšiřovaní nákaz.

Obecně dílu chybí vysvětlení "vnitřních principů". Hezké je, že jsi napsat všechny účinky a jak se projevují, ale nikde ani náznak proč to funguje tak a tak (mluvím hlavně o způsobu léčby). Zatím jsem dal **, ale mám chuť to ještě snížit.


 Uživatel úrovně 0

Velá práce dala jistě dost práce a je vidět snaha o její propracování. Bohužel se v práci vyskytuje příliš mnoho čísel a úprav, které velice komplikují přehlednost práce.

Pojem interval by bylo dobré uvést už na začátku a trochu lépe ho vysvětlit. Je to trochu obtížné na pochopení.

Léčby lektvary je dost složitě vysvětlena, jistě by to šlo jednodušeji, třeba přímo napsat počet lektvarů na každý den, nebo počet lektvarů potřebný na snížení příznaků o jedno stádium. To co píšeš jsem skoro vůbec nepochopil.

Zkrácení průběhu choroby... zase strašně složité. Chápu že není možné napsat jednoduché řešení pro tak nebezpečný lektvar ale zase to taky nejde udělat moc obtížný.

zombifikace... tak tohle bych tam vůbec nedával! Nakazit nějakého tvora a udělat z něj přenašeče, dobrá ale přeměnit ho na zombii? zbytečnost, prostě vůbec nevidím důvod proč by to měl ten lektvar dělat

Moc čísílek a úprav mě vede k názoru, že kdybych chtěl vytvořit lektvar s nějakými vylepšenými vlastnostmi a chtěl bych tam dát to nejlepší co bych si v té chvíli mohl dovolit, tak ztrávím půl dne počítáním výrobní ceny lektvaru a stejně bych si asi nebyl jistej že sem něco nezplet.

Závěr: Je vidět snaha autora o propracování, a nápad není špatný, je tam ale moc a moc čísílek, které z toho dělají chaos. O zombifikaci ani nemluvím... hodnotím průměrně.


 Uživatel úrovně 5

Hodil jsem dílo do html a opravil nejkřiklavější překlepy. Pokud se to autorovi nepozdává, nechť mě kontaktuje do pošty a něco vymyslíme.

1) Za největší chybu považuji chybějící informaci o možnostech výroby. Nezdá se mi, že by tohle uměl každý alchymista od 1. úrovně. Dovolil bych si tipnout, že na výrobu bude potřeba být pyroforem a to alespoň na 16. úrovni. To samé platí u výroby protilátky.

2) Vzorek zdrojové „chorobné vůně“ lze získat setřením z lahvičky. Minimálně u nakažlivé formy by mělo být možné získat vzorek nákazy z krve, tělních tekutin apod. nakažené postavy.

3) Jak se liší účinek silnějších lektvarů od slabších? Příklad: když použiju místo lektvaru bílé hvězdy lektvar horské rosy, změní se léčivý účinek? Pokud ne, proč, pokud ano, jak?

4) Úspěšnost získání základu pro výrobu by měla být vyjádřena procenty. Zde to nebude přímo nalezení, ale nechtěj mi tvrdit, že každá kůže z malomocného je vhodný materiál pro výrobu. Někdy to vyjde, někdy ne.

Celkově: Zajímavý nápad, jinak nadprůměrné zpracování obsahuje závažnou chybu. Protože chyba je opravdu koncepční, přikloním se k nižšímu hodnocení a dám tentokrát za 2* s plusem do budoucna.