Alchymistické Předměty

Obušek "Zpytleven" Hodnocení: Průměr

Autor:
Přidáno:
Hlasovalo: 12

Skupina: Zbraně

Magenergie: 100

Suroviny: 12

Základ: obušek, pytel se zadrhovacím hrdlem

Nalezení: -

Trvání: 2 roky

Výroba: 2 dni, doma

Nebezpečnost: -

Síla: -

Barva/chuť/zápach: -

Popis:

- sféra: 4

Popis:

Alchymista vloží obušek do pytle a zatáhne hrdlo. Poté přivolá démona, který způsobí, že když jeho majitel zvolá "Obušku, z pytle ven!", hrdlo se automaticky rozváže a roztáhne a obušek uvnitř schovaný, vyletí z pytle a začne hlava nehlava mydlit bytost, na kterou ho svou myšlenkou uživatel poštval - pokud je obušek z pytle venku a je potřeba ho zaměřit na jiný cíl, stačí na tento nový cíl pomyslet a zvolat "Obušku, bij!". Uživatel se přitom může rozhodnout, jestli obušek bude svými útoky působit stínové nebo skutečné zranění. Pokud se už uživateli zdá, že obušek splnil svůj úkol, tak stačí zvolat "Obušku, dost!", načež se obušek vrátí zpět do pytle, jehož hrdlo se v zápětí zase stáhne a zaváže.
Obušek se přitom chová, jakoby ho ovládal člověk se sílou a obratností na stupni 11.
(Z toho vyplývá že pohyblivost obušku je také 11 - výpočet viz pravidla)
Pohybující se obušek se nikdy neunaví a bude svůj cíl pronásledovat, dokud jeho majitel neřekne "obušku, dost" nebo dokud se nevzdálí od pytle na vzdálenost 200 sáhů, což je mimo jiné i maximální vzdálenost, do které lze obušek na někoho poštvat.
Jak je snad jasně patrné, obušek nemá oči ani jiné smyslové orgány. Místo nich používá jakési mimosmyslové vnímání světa, jehož přesnost sahá do vzdálenosti 5 sáhů. Obušek ví o všem, co se v jeho "zorném poli" nachází. To mu mimo jiné umožňuje vskutku dokonalé vyhledávání a pronásledování svého cíle...
Bijící obušek má 2 útoky za kolo, což znamená bonus +6 k iniciativě v RSS.
Obušek nedokáže bránit svého majitele (pokud má majitel holé ruce, nemůže polapit pohybující se obušek a využít jeho OZ).
Uživatel nemůže používat více obušků naráz.
Pokud by na sebe dva uživatelé poslali své obušky (případně jen jeden uživatel na obušek jiného uživatele), tak tyto přestanou poslouchat své majitele a oba se během 1k6+3 kol roztlučou a démon z nich vyprchá.
Je-li postava, která momentálně obušek používá, vyřazena (mrtvá/v bezvědomí apod.), tak se obušek automaticky vrací zpět do pytle.
POZOR!
Postava, která právě používá svůj obušek, se z hlediska herních mechanismů považuje za kouzlící.
Jak se proti obušku bránit?
Kouzlo "Rozptyl kouzla" funguje jako příkaz "obušku, dost", který nelze 5 kol odvolat.

Ačkoliv se jedná o kouzelnou zbraň, podléhá vlivům vnějšího světa. Je na ní možno útočit podobně jako při použití chodcova kouzla "Poškození zbraně" (viz PPP-průvodce hrou v1.6 - str.19). Obušek má obranu 6 a jedná se o dřevěnou zbraň (jedná se pouze o použití mechanismu, takže na něj můžou útočit i nechodci). Princip daného kouzla je vysvětlen v PPP v1.6 na str 19.
Je možné pokusit se poletující obušek zachytit. Znázorňuje to past na zachycení:
Rozdíl Obr ~ 5 ~ zachycení/nezachycení
Jelikož k zachycování dochází během boje, pohlížejte na zachycení jako na akci "útok" na kterou se nevztahují bonusy za násobné útoky. V tomto případě navíc může nastat i totální neúspěch (pokud by postava hodila tak málo, že by jí nepomohlo ani snížení pasti o 6) - v tom případě se jí zachycení nejen nezdařilo, ale obušek na ni během její akce stihnul zaútočit, stejně jakoby se jednalo o nehybnou postavu.
Pokud dojde k úspěšnému zachycení, je třeba obušek ještě držet. Opět by to měla znázorňovat past:
Rozdíl Sil ~ 5(7) ~ udržení/neudržení (ověřuje se každé kolo)
Jak už však bylo řečeno, obušek se proti držení brání, a tudíž i když ho postava drží, obušek jí může párkrát praštit (jeden volný útok na nehybnou postavu). Postava se tomuto může vyhnout, pokud by uspěla i v hodu proti pasti o hodnotě 7.
Theurgové dovedou povolat tohoto démona i z vyšších sfér a do jiných základů. Jelikož popis démona není přímo součástí příspěvku, popíši ho co nejjednoduššeji:
Nejprve uvedu jedno pravidlo, co se týče vztahu mezi sférou, ze které démon pochází a základem, do kterého je zaklínán:
lehké jednoruční zbraně: démon se poprvé vyskytuje ve 4 sféře
lehké obouruční: 6 sféra
střední jednoruční: 8 sféra
střední obouruční: 10 sféra
těžké jednoruční: 12 sféra
těžké obouruční: 14 sféra
(každá kategorie zbraní má tedy svého démona)
Za každou sféru navíc od první sféry, kde se démon vyskytuje, získává jeden bod, které lze poté investovat do následujících úprav:
zvýšení jedné z vlastností o 1 (max. 21) ... 1 bod
zvýšení SZ o 1 ... 1 bod
zvýšení Útoč o 2 ... 1 bod (vyžaduje minimálně jeden bod ve "zvýšení ÚČ")
zvýšení počtu útoků za kolo (bonus k iniciativě v RSS +3) ... 4 body
naučení 1 šermířské finty ... 2 body
Přičemž je nutné zachovat pravidlo o útočných/obranných démonech a brát ohled na fakt, že tímto způsobem lze bonus k iniciativě zvýšit nejvíce o 9 (pro předmět jako celek tedy +15)
pozn.: Základem nemůže být kombinace dvou jednoručních zbraní (př.: krátký meč a dýka). Pokud by při výrobě byly do pytle vloženy dvě zbraně, vynaložená magenergie a suroviny přijdou na zmar. Dále je třeba podotknout, že cokoliv očarujeme démonem "zpytleven", se poté chová jako zbraň pro boj tváří v tvář... Je tedy teoreticky možné očarovat například kuši, ale nebude po nepřátelích střílet.
pozn.2: Jako pomyslný pytel se dají použít i jiné předměty nepytlovitého charakteru, je však nutné, aby se v nich očarovaná zbraň mohla zcela zavřít (např.: truhla)
Pozn.3: Povelem pro použití očarovené zbraně nemusí být nutně "ABC z XYZ ven!" - povel zadává theurg při tvorbě předmětu.
Pozn.4: Zbraň očarovaná démonem "zpytleven" poletuje sama o sobě a šermíř proti ní tedy nemůže používat své finty...
Pozn.5: Při fatálním neúspěchu při pokusu o vyvolání démona "zpytleven" může nastat dosti prekérní situace - démon se bude chovat jinak, než by měl. Například:
- okamžitě po zaketí do předmětu začne mlátit do všeho kolem
- po vyřknutí hesla začne mlátit toho, kdo ho vyvolal
- po vyřknutí hesla odmítne mlátit kohokoliv
- aktivuje se i samovolně a buší do někoho, koho si náhodně "vybere"
Pokud by uživatelé proti sobě poslali dva předměty očarované démonem "zpytleven" (podobně jako u obušku), vyhraje ten, který obsahuje démona na vyšší úrovni (až na výjimku - platí, že artefakt vždy porazí kouzelný předmět, i kdyby jeho démon byl z vyšší sféry - při střetu artefaktů se opět postupuje stejně - s tím rozdílem, že z toho "poraženého" zůstane jen srdce artefaktu).
- obdobně jako u obušku zpytleven, pokud mají dva tyto kouzelné předměty / artefakty démona ze stejné sféry, jsou zničeny oba.
Stejně jako proti obušku, i proti těmto předmětům se lze bránit, a to jak kouzlem "rozptyl kouzla" tak přímým útokem:
Jejich základní OČ je 6 a přičítá se k němu bonus za obratnost vyplývající z případné úpravy démona.
Bohužel, tyto možnosti nepůsobí na artefaktové varianty předmětů.
Poznámka na závěr:

Objevily se předpoklady, že by mohla existovat i obranná verze démona "zpytleven"... Dosavadní zkoumání sfér zatím tuto domněnku nepotvrdily, předpokládá se však, že jeho případné vlastnosti se budou řídit podobnými zákonitostmi.

Přidáno:

Přečteno: 0

Hlasovalo: 12

Autor:

Diskuze

 Uživatel úrovně 4

Zdravím, předmět jsem viděl v MS, kde jsem se k němu již vyjádřil. Přesto zůstalo pár otázek a připomínek, navíc vzinkly nové díky níže zmíněné kritice:

1) Nedával bych obušku možnost zranit někoho, kdo jej již polapil a pevně drží, i tak je past celkem vysoká.

2) Pravděpodobně ano, ale přece se zeptám: Lze obušek vyřadit chodeckým "Uspi démona"?

3) Obušek zraňuje typem C? Jde o to, jestli se vypořádá třeba i s neviděným. (A měl by vůbec postih k boji, když má to vnímání světa kolem sebe a ne zrak?)

... pro Zombieho ...
4) Domnívám se, že drak je schopen očarované zbrani čelit. Zaprvé je silný i obratný, může tedy zbraň zachytit a např. ohnout či dokonce zlomit, čímž ji vyřadí. Drak taky může prostě uletět dál než 200 sáhů. Přece do sebe nenechá hodinu mlátit kusem klacku nebo železa. Drak není tupý, po chvíli mu může dojít (může uživatele obušku např. ucítit), že tu něco nehraje a pokud lokalizuje uživatele, smete ho a je klid. O moudrém draku s jeho kouzly ani nemluvím.

5) Kupec to podle mě stihne bohatě už když lapky uvidí. Pokud bude chtít a bude vychytralý, nechá je nahlédnout do onoho pytle, současně zašeptá "Obušku..." Až dostane lapka po hlavě, bude se asi divit. Navíc překvapení hraje pro kupce, kdo z loupežníků čelil něčemu takovému? Spíše utečou, než by bojovali s kupcem. Navíc oni NEVÍ, že by obušek pak přestal. Možností je víc, kupec se schová ve voze, poštve obušek, kupec dá, co má, a pak poštve obušek... Ne, není to nesmyslná ochrana.

6) Po prvním chycení obušku můžou pomoci ostatní, takže ho pak udrží. Dokud ho drží, může být také snáze zničen. Ani toto nepovažuji za zbytečné hraní si s čísly.

7) "Proti obětem v kontaku jistě použitelné, ale stačí být dál a zmizet operátorovi (majiteli z očí) a obušek je bezradný."
- Obušek asi slouží primárně k obraně ( i ty připouštíš, že nablízko je užitečný, proč tedy kritika v případě Přepadený kupec?), proto mi tohle u příspěvku tolik nevadí.
______________

Shrnutí: jde podle mě o perfektní nápad a ten démon řeší spoustu věcí a možných pokusů o tvorbu dalších zajímavých předmětů. Všechny ty oživlé zbraně, hlídající sály, nezbedné dýky... tohle by mohl být způsob, jak to vysvětlit. Dobrá práce. Navíc legrace, klasické lidové téma v novém hávu. Možná budu působit jednoduše, ale mě se tento Obušek prostě líbí, jsem proto ochoten hodnotit méně přísně určité nejasnosti ohledně magenergie apod. To lze upravit vždy, nápad si z informace, že základ je tolik a tolik, nevycucám.

S úctou, Shadowmage



 Uživatel úrovně 5

Proč psát něco jednoduše, když to jde složitě.
Magenergie neodpovídá sféře – mělo by se jednat o 200+- magů. Pokud se jedná o předmět s démonem (na 99% jedná), pak nejméně 200 magů.
Nevidím důvod, proč by obušky měly útočit na sebe navzájem (rozbíjení magických věcí je těžké, takže to vidím na opravdu dlouhou bitvu dvou klacků) – spíš umlátí oba majitele do bezvědomí.
Útoky musí být vždy stínové, jinak se jedná o velice silnou zbraň, zvláště při možnosti použít jakoukoli těžší zbraň na neomezeně dlouho. Poslat to na draka, sám být neviditelný, jednou série šestek padnout musí ... :o(
Bezvědomí = zastavení obušku: pokud budu nebohý kupec, kterého přepadli dva zbojníci, pak stejně budu hned v bezvědomí a bez obušku, zvláště, pokud funguje klasické z pravidel “vyrušení z kouzlení = žádné kouzlo“. S takovou nikoho nevytrestáš.
Zachytávánía držení: poměrně jednodušší mechanimus, který je vlastně na nic – obratná postava (zloděj, alchymista) chytne a neudrží, silná (válečník, hraničář) nechytne vůbec a i kdyby chytla, do cca 10 kol stejně neudrží.
Únik: s iniciativou +6 bez útočení urazí za 1 kolo 6 sáhů. Proti obětem v kontaku jistě použitelné, ale stačí být dál a zmizet operátorovi (majiteli z očí) a obušek je bezradný.
Poznámky zapracovatdo textu, celkově se věnovat rozdělení textu do kapitol – proč např. poznámka číslo 5 obsahuje několik nesouvisejících pasáží, z nichž jedna (rozbíjení x sféry x artefakty) pokračuje v problematice rozbíjení předmětu ? (přišlápnout na zemi a sekeru do rukz, nebo zavodnout do škvíry ve zdi a zlomit). Démon nastíněn uprostřed atd.
Když už jsme u ničení, co přeřezání provazu nebo rozříznutí pytle ... Lze jej stále používat na nošení věcí ?