Alchymistické Předměty

Měsíční lektvar Hodnocení: Průměr

Autor:
Přidáno:
Hlasovalo: 14

Skupina: Lektvary

Magenergie: 28

Základ: Med

Trvání: Stálé

Výroba: viz. text

Barva/chuť/zápach: 2/25/15

Popis:

Výroba

Kromě medu použitého jako základ, se lektvar skládá ještě z dalších 4 ingrediencí. Kořene anděliky, jablečného octu, tymiánu a přesličky. Už při sběru bylin do tohoto lektvaru si musí alchymista dávat pozor, jelikož žádné z bylin se nesmí dotknout stříbro. Proto je žádoucí, aby si vše nasbíral sám. Pokud by si některé suroviny koupil tak riskuje, že jsou nevhodné (stačí i dotyk např. stříbrného prstenu).
Příprava samotná musí probíhat za úplňkové noci, jen tím získá lektvar svou sílu. Jinak je již vše jednoduché, do kotlíku se postupně vloží jablečný ocet, med a najemno nasekané bylinky. Tato směs se pak za mírného míchání (tradice požaduje od východu k západu) vaří 15 směn na mírném ohni. Výsledkem bude hustý zlatavě-modrý lektvar, který se musí ještě týden nechat uležet na tmavém místě a během tohoto týdne se musí do lektvaru každý den vložit 4 magy. Zda je již vše připraveno se pozná podle barvy lektvaru, který je nakonec téměř čirý

Popis


Poznámka na začátek – Tento lektvar lze použít pouze na vyléčení lidí nakažených lykantropií, ne někoho kdo se jako lykantrop již narodil.
Správně vyrobený lektvar má tedy čirou barvu a je neurčité chuti (určí se buď náhodně, nebo hodem na k%, 1-25 = bez chuti (tedy chuť tam je, ale nerozpoznatelná, asi jako svěcená voda), 26-50 = sladká, 51-75 = kyselá, 76-100 = hořká) a voní jako jarní louka. Tento lektvar účinkuje jak při požití tak při vniknutí do krevního oběhu (zranění potřenou zbraní). Efekt se dostaví po 1 (přes ránu) nebo po 3 (při požití) směnách. Zde pak záleží na tom zda byl dotyčný lykantrop či ne.
Pokud zasažený lykantropem
není, začne se silně potit a musí si házet na past Odl~4~mdloby na 1-6kol/mdloby na 1-6 směn. Navíc se lektvar projevuje, ať už oběť proti pasti uspěje nebo ne, silným zvracením. Je to sice celkem drastický (a drahý) způsob na rozpoznávání lykantropů, ale na druhou stranu celkem spolehlivý.
Pokud ovšem zasažený lykantrop je, má to naprosto jiné účinky. Tedy většinou. Je důležité vědět, že ani tento lektvar není naprosto účinný a 5% lykantropů je vůči němu imunních (v tom případě se dále postupuje jako u nelykantropa).
Pokud však oběť imunitu postrádá, další průběh je následující. Roztřese se po celém těle a upadne, neschopna pohybu (ale nadále je při vědomí). Nejdřív si hází na past Int~6~pochopí/nepochopí co se děje. Pak si již jen hází na pravděpodobnost úspěchu léčby, která je rovna počtu úplňků od nakažení*5 %, aby to však nebylo tak jednoduché, tento vzorec platí jen pokud si neuvědomuje co se děje. Pokud si to uvědomuje, tak si může zvolit zda chce být člověk nebo lykantrop. Pokud chce býti člověkem je pravděpodobnost počet úplňků*3, pokud lykantropem tak počet úplňků*7. Tato pravděpodobnost se navíc ještě snižuje o 20% pokud bylo na lykantropa před minulým úplňkem sesláno kouzlo uzdrav nemocného. Čím nižší pravděpodobnost, tím spíš se lykantrop vyléčí!
Nehledě na výsledek hodu upadne nyní lykantrop do bezvědomí (to se stane asi 3 kola po začátku působení lektvaru). Dál však vše závisí na výsledku hodu k%.
Pokud lektvar zabral, probere se oběť po 4 směnách a nadále již nebude mít lykantropí schopnosti. Síla a odolnost se mu snižují tempem 1 bod za týden na maximum jeho rasy a každý bod způsobí zranění za 5 životů. Nicméně z života lykantropa si jisté dědictví odnese, jedná se hlavně o averzi vůči stříbru, náměsíčnictví, náklonnost zvířat vůči ni a abnormální růst ochlupení na těle (Navíc může zůstat některé charakteristické chování pro daný druh lykantropa - vlkodlak a tygrodlak mohou mít chuť na nepříliš propečené maso apod.). Navíc během prvního týdne po vyléčení bude nadále zranitelná vlčím morem. Ovšem nutno dodat, že takto vyléčený člověk je téměř odolný proti lykantropii (již jen 5% šance na nakažení).
Pokud lektvar nezabral, oběť se opět probere po 4 směnách, nicméně během těch se přemění do své zvířecí podoby a v té zůstane navždy, ovšem své vědomí si po nějakou dobu ponechává, ovšem s postupem času se stává stále více zvířečtější. Navíc to znamená, že lykantropie postoupila do svého konečného stádia, které již nelze nijak zvrátit.

Co když... (F.A.Q.)

...se dostane některá bylina do kontaktu se stříbrem?
Z léku se stává jed. Pro nelykantropa se past zvětšuje o 1. Lykantrop si pak hází na past Odl~7~1k6 životů/2k6 životů.

...je zasažen lykantrop ve zvířecí podobě?
Pak vše probíhá stejně jako normálně. Jen se v případě úspěchu během 4 směn změní na člověka a v případě neúspěchu mu jeho současná podoba zůstává.

...se nenechá lektvar uležet?
Tak nám vzniká velmi účinný prostředek na pročištění organismu. Zasažený (bez ohledu na to zda je nebo není lykantropem) si hází na past Odl~6~bolesti břicha a hlavy/zvracení, průjem apod. Na něco takového sice neexistují pravidla a já je nechci psát abych to příliš nezkomplikoval, ale mělo by se dodržet pár zásad - Čím nižší odolnost tím horší budou následky. Postava, která proti pasti uspěje je nepříjemná na okolí. Postava která neuspěla je nepoužitelná (postih k ÚČ i OČ a hodně bodů únavy).

...nepřidám magy a nechám ho uležet?
V tom případě je účinek stejný jako v předchozím případě.

...dám magy najednou?
Lektvar musí stát alespoň 3 dny do kterých se musí rovnoměrně rozdělit dodaná magenergie. Jenže o každý den o který jsme zkrátili ten týden, se nápadnost barvou zvedá o 5

…zasáhnu pravého lykantropa?
Pak se postupuje naprosto stejně jako u nelykatropa, jen jsou veškeré účinky dvojnásobné a lektvar mu navíc působí zranění za 2k6 životů – v případě, že je lektvar kontaminován stříbrem tak je zranění za 3k10 životů a navíc lektvar způsobí proměnu do jeho druhé formy – pokud je právě v lidské tak se promění na zvíře a naopak.

Modifikace

Jako s každým jiným výtvorem v historii civilizace i s měsíčním lektvarem byly prováděny pokusy na vylepšení jeho účinků. Zde předkládám několik jiných variant, které se dají namíchat.

Badyán
Pokud se při výrobě přidá badyán, docílíme odstranění zvracení u nelykantropů. Pokud by se tento lektvar podával čerstvý, tak se sníží past o 2. Surový lektvar s přídavkem badyánu má o něco tmavší barvu a o něco pronikavější vůni (nápadnost 0/25/25)

Čekanka
Účinek přidání čekanky je téměř opačný než u badyanové varianty. V případě správného připravení vyvolává kromě zvracení ještě průjem. V případě předčasně podaného se past o 1 zvyšuje. Tato varianta lektvaru má po připravení zlatavě-zelenou barvu a po ustálení má stále nádech do žluta. (nápadnost 5/25/15)

Divizna
Do lektvaru se přidávají její květy. Snižuje dobu mdlob u nelykantropa na polovinu. V případě předčasně podaného lektvaru mírní účinky v případě neúspěchu. Barvu má lektvar podobnou jako u čekanky, jen žlutá je ještě sytější a lektvar má sladkou vůni. (nápadnost 10/25/25)

Jmelí
Snižuje na polovičku jak dobu než se lektvar projeví, tak rychlost samotné koncové proměny. Koncový lektvar má mléčnou barvu. (nápadnost 10/25/15)

Česnek
Tato modifikace je velmi oblíbená při použití jedu na zbrani. Po přidání do základního lektvaru se od hodu k% na úspěch léčby odečte 25% (O 25% větší šance, že lektvar zabere). Nevýhodou je, že se zvyšuje past pro nelykantropy o 1 a o stejnou hodnotu se zvyšuje i past v případě předčasného podání. Druhou nevýhodou je charakteristická vůně a chuť a navíc dojde k zvýraznění i tymiánu. (nápadnost 0/45/45)

Vlčí mor
Téhle verzi se také někdy říká ustálená. Lykantropům sice způsobuje 1k10 zranění (automaticky), ale pokud neuspějí v k% hodu na vyléčení tak se nestávají zvířaty, ale zůstávají v lykantropí podobě. Nevýhodou je, že lykantrop z lektvaru přítomnost vlčího moru pozná (nápadnost 0/25/15 , pro lykantropa 0/25/80)

Tyto modifikace jsou jen nastínění a můžete se pouštět do jiných úprav, jen celkový efekt by měl být zachován. Také můžete kombinovat různé modifikace. Záleží na vás a PJ.

Vznik

Už od počátku lidstva se lidé setkávali s lykantropy a snažili se s nimi bojovat a případné postižené léčit a díky stříbrným šípům a mečům se to začalo i celkem dařit. V té chvíli ovšem nastal v jednom království etický problém. Mají právo zabíjet vlkodlaky i když to jsou stále lidé, jen nemocní? Dlouho si alchymisté lámali hlavu nad touto otázkou, až přišli s řešením. Musí se určit, který z lykantropů je stále ještě člověkem a který už je uvnitř divoké zvíře. Nastalo tedy období horečnaté práce, jelikož všichni věděli, že každé zdržení může stát životy jak lykantropí oběti tak samotné lykantropy, které by tento lektvar dokázal zachránit. Až jednou se jednomu mladému alchymistovi podařilo takovýto lektvar namíchat. Po několika zkouškách bylo jasno. Máme lék! Je pravda, že nepůsobí na všechny, ale lepší toto než nic.

Takže ty tvrdíš, že ti odporní vlkodlaci jsou uvnitř stále lidé? A že naše lovy jsou hromadné vyvražďování?
Ano vaše veličenstvo. Dle mých studií je postihla zvláštní nemoc, proti které se nedovedou bránit. Mění jejich tělo, ale přesto jsou to stále lidé. Považte, že i mnoho jiných chorob dovede člověka znetvořit k nepoznání a přesto takové ubožáky nepobíjíme, ale pokoušíme se léčit.
Moudře mluvíš mistře. Budiž. Včera byl úplněk, pokud do příštího úplňku přijdeš na způsob jak tyto nebožáky vyléčit, zastavím své lovy.

-Král Loup-Garou v rozhovoru s jeho dvorním felčarem po posledním honu na vlkodlaky

Pár slov na závěr

Na konec ještě musím podotknout, že tento lektvar je použitelný pouze pokud berete lykantropii jako nemoc. Pokud je u vás způsobena kouzlem, nebo prokletím tak je tento lektvar k neužitku.

Doufám, že se vám tento lektvar líbil a bude se vám hodit. Je to jeden z dalších způsobů jak se vypořádat s lykantropií a snad to nikoho přede mnou nenapadlo. Jinak rád bych poděkoval Tinwen, u jejíhož stolu Apatyka jsem se inspiroval co se týče účinků některých bylin.

Přidáno:

Přečteno: 0

Hlasovalo: 14

Autor:

Diskuze

 Uživatel úrovně 0

proti tomu nemám námitky.. Myslím, že je to dobrý i když v těch surovinách jsem se malinko ztrácel, ale o em čert.. Hlavní je tady ta myšlenka a zpracování... Nemm s tímhle dílkem žádné problémy..


 Uživatel úrovně 0

found
Stránka jazyková - je to možné. V češtině jsem nikdy nebyl pčíliš silnej a píšu tka jak mi zobák narostl

Jmelí - Jeden z jeho účinků je, že rozšiřuje krevní oběh a jelikož se účinná látka lektvaru šíří krví přišlo mi vhod, že zrychlí účinek :-)

Ano, zdvojnásobí se všechny následky :-)

No tady se to dá vyčíst z první věty u Badyánu <o>Pokud se při výrobě přidá badyán</i> Ale máš pravdu, že jsme to měl víc z výraznit.

Očarovaným? Teď se asi ukáže moje skandální neznalost pravidel, ale očarovaného lykantropa neznám.

Ne, na době vůbec nezávisí. Jen je samozřejmě méně pravděpodobnější že se ti vůbce podaří lykantropa nakazit :-) ale to je dáno formou ve které je, ne lektvarem :-)


 Uživatel úrovně 0

Vezmu to od konce, tohle se netýká věci samotné, ale spíš stránky jazykové, přímá řeč se píše do uvozovek a mělo by být přesně dané, co kdo říká, ale budiž. Dále ...

Modifikace se mi líbí. Mnoho různých věcí, které jdou použít, ale jmelí bych mezi nimi opravdu nečekal, no, zase jsem o něco chytřejší.

Mám pak otázku, když zasáhnu pravého lykantropa, tak buje mít dvojnásobný průjem? Respektive ten uložený, když bude normální, tak bude reagovat jako na normálního člověka s těmi záchvaty?

Potom tam máš napsáno, že lektvar se skládá ze čtyř druhů věcí - přeslička, tymián, jablečný ocet a kořen anděliky. Plus samozřejmě ten med. Když pak píšeš modifikace, co si mám představit pod pojmem vlčí mor? Přidam to snad navíc do toho, nebo místo toho dam pryč med, nebo snad tymián???

Dále, máš tam, co se stane, když se to dotkne pravého, nakaženého lykantropa, ale co se stane s tím očarovaným?

Možná jsem přehlédl, ale co se stane, když se lektvar dostane k cíli v úplňku? Je nějaký rozdíl mezi normílní časovou dobou a úplňkem, nebo je to stejné?

Zatím to snad postačí
Found

P.S. Jsem ochotný uznat svou chybu i opravit hodnocení, ale už jen do dvou dnů, pak to nepude, pokud do té doby nedostanu odpověď, změním ho předčasně a trochu jinak, než bych možná chtěl.


 Uživatel úrovně 0

Osobně bych nepovolil použití přes ránu.Protože pak by tím postavy mohly potřít zbraň při boji s normálními tvory i lykantropy a použít to tak jako jakýsi jed s jistým úspěchem.Sice se projeví až po jedné směně,ale šlo by dotyčného zasáhnout,ustupovat a pak ho dodělat.Zkrátka postačí jen požití..Odpadlo by tím i zasažení pravého lykantropa,které je podle mě moc silné.

Jinak dobrá věc,dle mého názoru.
Loren


 Uživatel úrovně 0

Zombie
Asi takhle, u množství surovin jsem vycházel z té logiky, že když to alchymista najde tak si dovede natrhat dost. Uveřejnit přesné množství by byla dvojsečná zbraň už jen z toho důvodu, že některé z nich jsou při vyšších koncentracích jedy ;-)

Směr míchání - Snad jen četl jsi někdy recept na anglický pudink? XD

Úspěšnost léčby - Je tam napsanáno jak to je :-) Normálně se musí hod k% vejít do intervalu, tentokrát ho musíme přehodit. Uznávám, že lepší by bylo odečítat to od 100% a výsledek stanovit jako úspěšnost :-[ Ale to je drobnost právě vyplývající z textu.

Příliš silné?

žádné z bylin se nesmí dotknout stříbro
5% lykantropů je vůči němu imunních
Lektvar zabere jistou dobu na výrobu
Je jen jeden pokus na léčbu

Myslel jsem, že takovéhle překážky budou dostačující. Očividně jsem se mýlil

Co se týče struktury, tak v tom asi nevynikám. Na druhou stranu příspěvek by se stejně měl přečíst celý. A v průběhu čtení se vše podstatné nalezne.

PS
Proč? Já takhle pojmenovávám postavy abych zjistil nakolik jsou hráči pozorní ;-)

found
Škoda, že nemůžu dávat zápornou repku. Hned by jsi ji ode mě schytal. Když hodnotíš, zvlášť tak nízko, tak své hodnocení odůvodni, neodkazuj se na ostatní. Co na tom, že už to bylo řečeno... Takhle vypadáš jen jako tupá ovce co následuje hodnocení velkého redaktora.

Tuvy
Nezbývá než říci Díky :-) Alespoň někdo myslí (nenarážím na Zombieho ale na founda XD)


 Uživatel úrovně 0

Zdravím
Nechci obhajovat za autora příspěvek, ale několik "obecných" námitek bych ke schvalovací kritice měl:

1) Úhrnná suma surovin - vzhledem k faktu, že je alchymista většinou nekupuje není podstatná. V opačném případě se jedná o jednotlivé reálie světů. Není pravda, že z nula surovin alchymista nic nevyrobí - pod pojmem alchymistické suroviny vyjadřovaným ve množství zlatých se neskrývají veškeré suroviny, které svět nabízí (proto do nich třeba není zahrnován základ nebo mechanické součástky atp.) a citrónovou limonádu tak také alchymista s klidem vyrobí za "0 surovin"

2) "Chybí množství základu" - souhlasím, jen doplním "... na jednu dávku lektvaru".

3) Doba výroby vyplývá z popisu výroby.

4) Míchání d západu k východu je logicky po kružnici, přičemž na severní polokouli (světa odpovídajícího zemi) jde slunce přes jih (tedy proti směru ručiček), na jižní poté obráceně. :-)

Toliko jen k obecnostem.
S pozdravem
T.


 Uživatel úrovně 5

Chybí úhrnná suma surovin. Z nula surovin dle pravidel alchymista nic nevyrobí!
Chybí množství základu (a dalších komponent).
Chybí doba výroby.
V tabulce by měla být uvedena jedna z pastí, neboť lektvar se chová jako jed (lykantrop/člověk)

Od východu k západu se vztahuje na směr míchání - kmitání vařečkou zprava do leva ? Obvykle se míchá po/proti směru hodinových ručiček.

Síla léčby - jakéhokoli nemocného včetně lykantropa okamžitě ? Úspěch léčby by měl spíše s délkou onemocnění klesat, než vzrůstat.
Poměrně komplikovaný mechanizmus účinku (spousta pastí, procentních hodů a rozhodování nemocného). Při rozhodování zda chce být člověkem, či lykantropem mi není jasné, k čemu se % vztahují - úspěchu či neúspěchu léčby, realizaci přání ? Vztahuje se počítání měsíců i na dobu po proměně v lykantropa (dle pravidel rok - hlubší proměna)?

Jak velká dávka postačuje na léčbu / spuštění všech popsaných účinků (jedu na šípech je desetinové množství).

Příliš levné, příliš silné (téměř nerozeznatelný jed) a příliš univerzální. Zvláště pokud se lektvar porovná s klasickou léčbou (byť 1x provedenou): Trojnásobné seslání kouzla " Uzdrav nemocného" noc před úplňkem, což obnáší druida nejdříve na 9. úrovni, nebo chodce na 11. (Případně kombinaci více hraničářů). Zdá se mi, že pravidla v tomto bodě lze vykládat různě - tato procedura může postačovat jedna, nebo po několik měsíců (osobně bych byl za tolik opakování, kolik měsíců byla postava s lykantropií neléčené).
Pasáž o účincích by zasloužila péči, jaké se dostalo modifikacím lektvaru (zde uvedené nápadnosti jsou změnami s chybějícím znaménkem + či -, nebo absolutní hodnoty ? Pomohlo by také uvést směnu a výsledek modifikace lektvaru).
Struktura příspěvku by také potřebovala zlepšit - než zjistím, jak lektvar vypadá a chutná, musím přečíst 1/3 textu. Kapitola "Popis" bohužel spojuje "Popis vzhledu" a "Popis účinku". Taktéž poznámka v úvodu Popisu (vzhledu) - začátek si představuji úplně na začátku díla. Tento bod by ke všemu měl být spojen s podotknutím nakonec – oba totiž vymezují pole působnosti lektvaru.

Přesunul jsem "teorii o důvodech vzniku lektvaru" na konec, sjednotil zvýraznění na tučné.

Ps: pojmenovat krále Vlkodlak ve francouzštině mi připadá od autora hodně divné.