Alchymistické Předměty

Acirelův filtr Hodnocení: Průměr

Autor:
Přidáno:
Hlasovalo: 19

Skupina: Ostatní

Magenergie: 45

Základ: dvě specielně upravené skleněné lahve, přesněji viz níže

Trvání: 200 čtvrtek filtrátu

Výroba: 1 den doma

Popis:

Vzhled

Filtr má podobu jakési dvojité lahve. Skládá se ze dvou lahví, kde jedna je zmenšeninou druhé. Ta menší je uvnitř větší a je mezi nimi zhruba coul široký prostor. Lahve se nikde nedotýkají. Menší lahev de facto levituje uvnitř větší.

Funkce

Funkce filtru je velmi jednoduchá. Do prostoru mezi lahvemi se nalije tekutina nebo směs tekutin A. Do vnitřní lahve se pak nalije tekutina nebo směs tekutin B. Ze dna vnější lahve pak začne vytékat tekutina nebo směs tekutin shodná s A, která byla obsahem tekutiny nebo směsi tekutin B. Jinými slovy, z lahve odteče tekutina nebo směs tekutin, která má stejné složení jako ta, která je mezi lahvemi. Funguje na veškeré tekutiny ať už rozpuštěné nebo pouze smíchané. V lahvi vždy zůstanou nerozpuštěné pevné částice (i sebejemnější prach). Nerozpuštěné pevné částice mezi lahvemi nemají na filtraci žádný vliv.
Příklad: do vnitřní lahve se nalije voda s alkoholem. Do prostoru mezi lahvemi se nalije čistá voda. Ze dna bude vytékat čistá voda.

Princip funkce

Princip je takový, že magenergie vnitřní lahve zajistí průchodnost jejího dna. Magenergie vnitřní lahve jednak vytváří silové pole, které drží vnitřní lahev bez kontaktu s vnější, a jednak provádí výběr tekutiny, která má protéci, na základě porovnání s "mezitekutinou" a nakonec udržuje "mezitekutinu" ve stálé teplotě. Nejedná se tedy o žádného démona. Jde pouze o mechanicko-magický mechanizmus.

Postup výroby

Nejprve se vloží část magenergie do vnitřní lahve, a to po pěti mazích za směnu. Když máme vloženo 10 magů ve vnitřní lahvi, postavíme lahve na nějaké třesavé místo, nejlépe přímo na specielní třesací stroj, nebo může lahvemi třást alchymistův pomocník nebo kdokoliv jiný. Otřesy ale nesmí být takové, aby se lahve navzájem o sebe rozbily. Necháme soustavu třást a zároveň při třesení vkládáme magenergii do vnější lahve a to rychlostí 1 magu za kolo. Jakmile budeme mít ve vnější lahvi vloženo 40 magů (což je, pro představu, po necelých 7 minutách), přestaneme třást a přidávat megenergii. Nyní si můžeme všimnout, že vnitřní lahev se již nedotýká lahve vnější. Nyní vezmeme 1 1/2 čtvrtky vody a rozpustíme v ní minci soli. Tuto slanou vodu nalijeme do vnitřní lahve. Do prostoru mezi lahvemi nalijeme 1/2 čtvrtky čisté vody. Celou soustavu ponoříme po hrdlo do čisté vody. V tomto stavu vložíme do lahví zbývající magenergii, to jest do vnitřní 10 a do vnější 5 magů. Necháme stát po zbytek dne (alespoň 5 hodin). Filtr je hotov.

Konkrétní čísla, omezení a doplňující údaje

  • Základ - dvě lahve v sobě - dokáže vyrobit dobrý sklář za 80 zl (poměr cen jako v pravidlech, PJ si jistě upraví) a bude mu to trvat 1 den.
  • Filtrace jedné čtvrtky trvá 5 kol - jednou čtvrtkou se rozumí to, co vytéká jako filtrát, nikoliv to, co se vlije do vnitřní lahve.
  • Filtr je schopen odfiltrovat maximálně 200 čtvrtek tekutiny. Po vyčerpání tohoto limitu přestává fungovat - "zhasne" silové pole, které drží vnitřní lahev a dna lahví přestávají být prodyšná. Vznikne tak opět holý základ.
  • Tekutina, která se vlévá dovnitř a mezi lahve, nesmí teplotou přesáhnout teplotu roztaveného skla. Z toho plyne, že je možné filtrovat i taveniny, které tuto teplotu nepřesahují.
  • Objem tekutiny mezi lahvemi musí být 1/4 čtvrtky nebo více. Objem celého meziprostoru je 1/2 čtvrtky.
  • Objem vnitřní lahve je 1 1/2 čtvrtky.
  • Prázdný filtr váží 10 mincí.
  • Je li uvnitř roztok pevné látky, ale mezi lahvemi není roztok, ale pouze zorpouštědlo tohoto roztoku, vytéká pouze rozpouštědlo a uvnitř zůstává pevná látka. Bude na dně nanesena stejně, jako by tomu bylo při odpaření rozpouštědla. Příklad: mezi lahvemi je voda, uvnitř je slaná voda. Odteče voda a na dně zbyde sůl jakoby po odpaření vody.
  • Je-li mezi lahvemi roztok, vytéká ven stejný roztok se stejnou koncentrací, jako je ten mezi lahvemi. Příklad: mezi lahvemi je roztok soli ve vodě s koncentrací 1 mince na čtvrtku. Ve vnitřní lahvi je 1 čtvrtka roztoku soli ve vodě s kontentrací 2 mince na čtvrtku. Ven bude vytékat roztok soli ve vodě s koncentrací 1 mince na čtvrtku a uvnitř zůstane 1 mince soli.
  • Teplota tekutiny mezi lahvemi zůstává po dobu filtrace stálá.

Nalévání tekutin do lahví

Do vnitřní lahve se použije buď nějaký trychtýř, nebo stačí trocha šikovnosti.
Do meziprostoru je mozné nalít tekutinu tak, že se zašpuntuje vnitřní lahev.

Čištění

Lahve je možno čistit prakticky čímkoliv a čistí se úplně stejně, jako by šlo o jakoukoliv jinou lahev (tzn. vypláchnutí vodou či jiným rozpouštědlem, aby se odstranily zbytky a tak dále...)

Specielní situace

  • Rozbití vnější nebo vnitřní lahve - filtr ztrácí všechny své magické schopnosti a magenergie volně vyzáří do prostředí v podobě namodralé záře, která svítí 5 kol, v prvním kole má dosvit 5 sáhů, ve druhém 4 atd.
  • Absence nebo malé množství tekutiny mezi lahvemi - filtr nic nepropouští a chová se jako klasická lahev.
  • Přesáhnutí teploty (teplota roztaveného skla) tekutiny vlévané mezi lahve nebo dovnitř - dojde k explozi, která má sílu 120/60/30/15/8/4/2/1/1 + navíc zranění a efekty, které určí PJ, způsobené tekutinami ve filtru, které se rozprsknou do vzdálenosti 10 sáhů na všechny strany. Základní popsané zranění je pro postavu tolikrát menší, kolik je kvalita zbroje postavy -1 (nejméně však 1) - tedy žádná a vycpávaná zbroj zranění nezmenší, kožená na polovinu, destičková na třetinu atd. Pokud postava nemá chráněné oči, může si hodit (pokud nechce házet, znamená to automaticky neúspěch) na past obr - 8 - nic/poranění. Míra poranění je závislá na vzdálenosti od cílového hexu a na tom, o kolik nebyla past přehozena. Přesně určí PJ. Pozn. autora - zranění na cílovém hexu a vzdálenost posledního zranění od cílového hexu je stejná jako u pyroforovy rachejtle 4. úrovně. Zároveň, při 8 zlatých za mag, má filtr právě sejnou hodnotu jako nemagická rachejtle 4. úrovně.
  • Tekutina mezi lahvemi je směs a tekutina uvnitř neobsahuje stejnou směs jako je mezi lahvemi, ale určité jednotlivé tekutiny jsou shodné - filtr propouští přesně to, co je mezi lahvemi, tudíž, byť by jedna tekutina směsi mezi lahvemi byla shodná s jednou tekutinou uvnitř, nepropustí nic, pokud neexistuje naprosto stejná směs jak uvnitř tak mezi. Příklad: v meziprostoru je voda se solí. Ve vnitřní lahve je voda s cukrem. Není propuštěno nic, i když složka vody je shodná, protože se propouští přesně to, co je v meziprostoru.

Opačný filtr

Když Acirel oslavil úspěchy se svým filtrem, vyvinul ještě opačnou variantu svého filtru.

Tento filtr má naprosto stejné parametry, jako výše popsaný, ale v několika věcěch se liší:

  • funguje obráceně, tzn. to, co je v meziprostoru NEpropouští.
  • k výrobě je místo soli potřeba 1 1/4 čtvrtky oleje a vody stačí pouze 2 3/4 čtvrtky.
  • postup výroby je stejný až do práce s tekutinami. Ta se liší tím, že dovnitř vnitřní lahve se nalije směs 3/4 čtvrtky oleje a 3/4 čtvrtky vody. Do prostoru mezi lahvemi se nalije 1/2 čtvrtky oleje a ponoření do vody je již opět stejné.

Historie

Tento vynález pochází od pyrofora Acirela. Acirel byl jeden z těch aktivních pyroforů, kteří se nebojí experimentovat a vymýšlet nové sloučeniny, nástroje a mechanizmy. On se zabýval především výrobou všemožných tekutin, od jedů a protijedů přes kyseliny až po výbušné a těkavé tekutiny. Jelikož, hlavně u posledních zmiňovaných tekutin, bylo vysoké riziko, že se něco zvrtne, potřeboval najít způsob, jak z tekuté směsi odfiltrovat jen tu, kterou potřeboval. Klasické, dosud používané, způsoby nestačily jeho nárokům na čistotu filtrátu, tak se pustil do vynalézání vlastního filtru, který by mu zaručil čistotu. Řekl si, že by mu snad mohla pomoci magie. Postupoval tak, že řekne, co chce ze směsi odfiltrovat, a magie to zařídí. Jenže jak "říci" magii "odfiltruj tohle"? Dlouho experimentoval s klasickými způsoby, které upravoval přidáním magenergie v kombinaci s dalšími materiály, ale když se mu stále nedařilo, začal úplně od začátku, ale myšlenka však zůstala. Nakonec zajásal nad svým výtvorem, protože jeho snažení dospělo do úspěšného konce. Svůj vynález předvedl svým kolegům a získal si respekt a uznání a jeho filtr byl pojmenován po něm – Acirelův filtr.

Slovo závěrem, poděkování

Prosím omluvte případnou nedokonalou chemickou terminologii a kvalitu obrázku, ten má být pouze jakýsi "náčrtek" a dovysvětlení.
Také děkuji všem, kdo se vyjádřili v Dílně a odhalili tak případné chyby. Děkuji.

Přidáno:

Přečteno: 0

Hlasovalo: 19

Autor:

Diskuze

 Uživatel úrovně 0

Ja len absolutne nechápem, ako je možné vytvoriť fľašu vo fľasi. podla môzho názoru to skutočne nedokáže vytvoriť žiadny sklár. Sklo sa predsa fúka a za tepla opracováva tlakom. Ako je potom možné (bez pomoci mágie samozrejme) vyfúknuť dovnútra fľaše ešte jednu, a ešte k tomu identickú tvarom? Skutočne nemyslím, že to je možné. Toto považujem za najväčšiu chybu (zakladať predmet na nemožnom základe). Ani inak ma toto dielo niejak extra nezaujalo a napriek tomu, že autor sa nedopustil hrubých kontextových chýb, budem hodnotiť 2*


 Uživatel úrovně 5

1) v tabulce není vypsána úhrnná cena alchymistických surovin, 0 je z hlediska pravidel i popisu výroby nepřijatelná.
2) sečtením magenergie v popisu výroby dojdu k číslu 65 (10 + 40 +5 vnitřní lahev; 10 vnější lahev). V tabulce je uvedeno 45 magů!
3) doba výroby je spíše 4 směny (2 úvodní směny, 40 kol~necelá směna + čas na rozpouštění a nalévání roztoku soli). Při zrání u tooh alchymista nemusí být, ale i tak 5 a 2/3 hodiny není celý den. Za osmihodinovou pracovní směnu vyrobí 4-5. 4 směny práce na 1. kusu, zatímco "zraje, pracuje se na dalším".
4) popis výroby: přidávej magenergii do něčeho, co se klepe (1-5 Hz +-). Netrefíš se. Třepání dvou skleněných nádob mívá dost tragický osud - omlátí se a prasknou. Jejich výroba ? Cena by mohla odpovídat, zato výroba ... lahev se připravuje foukáním do formy. Druhou lahev do ní nevyfoukneš, nemáš tam formu. Co použít 2 zavařovací lahve ? Válec bez hrdla, bránící vsunutí vnitřku.
Váha ? 1,5l PET lahev váží 42 gramů, skleněná více jak 1500g (30 mincí). A zde jsou lahve dvě, vnější má mít objem 2,6 l = 1,5(vnitřní objem vnitřní lahve) + 0,6(objem vnitřní lahve) + 0,5 (objem mezery). Při stejné stěně by mohla být o polovinu těžší (45 mincí), komplet tedy 75 mincí.
5) neurčitě popsaná maximální teplota, kdy ještě "filtr funguje". Odkaz na teplotu taveniny mi moc nepomůže, protože nejměkčí sodná skla měknou při cca 650°C, nejtvrdší křemenné sklo (tavený křemen) okolo 2000°C. Teplota taveniny sklářského kmene v současných (a možná i ve středověkých) pecích je přibližně 1250°C. Teplota tání kovů: Rtuť (-39°C), cín (232°C), olovo (328°C), měď (1085°C), stříbro (962°C), zlato (1064°C), železo (1535°C). Když jsem se musel podívat po informacích já, proč jsi to neudělal i ty ?
6) cena předmětu je nízká - za 45 (60) magů přefiltrovat 200 l čehokoli ? Za dvě 100% recyklovatelné lahve, chvíli práce a 1,8 zl/l (2,6) ?
7) účinnost je vysoká, až nereálná. Uvaž, pokud je třeba nějakého roztoku či čisté kapaliny, vždy v ní budou stopové příměsi. Z tvého popisu vyplývá, že právě tyto nepodstatné části budou rozhodovat o tom, jestli proteče alespoň kapka "filtrátu". Např: vzorem pro filtr bude "křišťálová voda" z lesní studánky, kde se vykoupali ptáci (trus -> dusičnany -> guano/ledek) a cvrnkla si tam liška, když uviděla medvěda ... Přeháním ? Ani ne, rozvíjím tvojí myšlenku - ještě tu je možnost dělení kovových slitin v kapalném! stavu. Každý kov-slitina má jiné složení - záleží na původu rudy, způsobu tavby a osudu ve světě - kdo ho zpracovával, jak. Vytavování stříbra z měděných rud by s "filtrem" (také viz. teplota výše) byla hračka - tempem 10,5 kg (210 mincí) za 5 kol! Stačilo by jednou získat velice čistý ingot stříbra (i transmutací démonem) a ten pak v roztavené podobě používat stále dokola. Obdobně cín a olovo. To, co ty a většina lidí znáte jako železo, je ve skutečnosti o měkká ocel s malým obsahem rozpuštěného uhlíku.
Co chemické látky ? Předlohou bude louh (nějaký hydroxid, třeba NaOH), děleným roztok síranů (kamence, skalice) -> ven vyteče hydroxid (louh) a v lahvi ti zůstane kyslelina sírová (o vhodné koncentraci). Z NaCl (kuchyňská, kamenná sůl) vyrobíš NaOH + HCl, z dusičnanů (ledků) hydroxid a kyselinu dusičnou ...
8) v kapitole Funkce bych škrtnul první 4 věty. Zbytek je přehledný a dostatečně vysvětlující (" jinými slovy ...").

Kapitoly "Princip funkce", "konkrétní čísla... ", "specielní situace" by měly být na jednom místě a textby měl logicky vysvětlovat hlavní účel (s podmínkami), pak nestandartní využití atd. Pak by se ti nestalo, že v posledních 2 bodech poslední z těchto tří kapitol znovu popisuješ fungování "filtru", který jsi popsal v první z nich. Výbuch přehřáté kapaliny - s troškou snahy lze použít jako výbušninu! Příliš silný výbuch, navíc bez udání měřítka. Rachejtle má 2sáhové měřítko. Vzal bych to spíš podle tabulky výbuchu svitků (PPE). Past na poranění se týká uvedené exploze, nebo je to další, oddatečné poranění očí? 2x se odkazuješ na PJ! Proč ? V prvním odkazu stačí napsat "charakter poranění odpovídá kapalinám ve filtru" a v druhém případě určit, jak se poranění stanoví (vzorec, tabulka, odkázat se na na poranění nepřímé střelby na začátku bodu).

Nelíbí se mi myšlenka "Magie zařídí", "Magie udělá tohle, támhle". Magie je kategorie neobvyklých nadpřirozených sil, jako elektromagnetizmus je o UV, gamma záření, infračerveném a viditelném světle, radiových vlnách, přitažlivých a odpoudivých silách u magnetických a elektrických pólů ... S magií jako silou pracuje aktivně kouzelník tak ,že v mysli utváří při kouzlení představu kouzla a jeho účinků, něco jako abstraktní vzorec. Ale i tak k této práci přistupuje na základě daných pravidel. Myslím si, že volné tváření magických sil dělají spíš šamané, medicimani atd. ("wild magic" z Ad&D ?). Alchymista, pokud zapomeneme na evropskou, židovskou a arabskou tradici, týkající se géniů a přeneseme se k "pravidlovému pojetí", je spíše praktik, který k danému cíli používá domněle zvládnuté postupy. Domněle proto, že s klasickou chemií měl společné leda některé kroky (sublimace, destilace), zato ostatní vycházely se symbolů - příslušnost kovů k různým nebeským znamením (a datům), planetám; podobnosti - rostlina, nerost atd. léčí to, čemu je podobný ...

Když nevíš co napsat, tak nepiš nic, nebude tak prostor pro chyby, rozpory a hádky "jak to autor myslel". Text by pak mohl být 2x kratší.

Chemická terminologie: není co omlouvat, rozdíl mezi kapalinou a tekutinou by měl vědět každý, kdo jde na střední školu - tekutina zahrnuje kapaliny a plyny. Tekutiny rozpuštěné pravděpodobě označují mísitelné kapaliny (voda a etanol), tekutiny smíchané jsou emulze (rozmíchaný olej a voda) Obrázek: v barevném provedení vypadá krásně, při černobélém tisku jeho informační hodsnota prudce klesá.

Kapitola "Historie" není historií (dopad předmětu na svět by byl obrovský), ale spíš "důvody alchymisty k výrobě" - proto přesunuta na konec.

Nápad to má, zpracování z mého pohledu vytvořilo zbytečně dlouhý příspěvek, jehož univerzálnost bude mít ve světě s realističtějšími řemesly rozsáhlé důsledky.