Alchymistické Předměty

Ledová smrt Hodnocení: Nic moc

Autor:
Přidáno:
Hlasovalo: 25

Skupina: Jedy

Suroviny: 5

Základ: Smutný list

Nalezení: 3% - jen na místech s trvalými mrazy

Trvání: ihned/2 kola

Výroba: 1 směnu

Nebezpečnost: 13

Síla: 12-16+ nevolnost/ smrt

Barva/chuť/zápach: -35, -25, -30

Popis:

Smutný list je prudce jedovatá rostlina s mnoho trny o které si alchymisté a později theurgové povídají pověsti. Je vysoká asi 7 coulů a její bílé listy nejdou na zasněžených pláních severu (to je její místo výskytu) zrovna moc dobře vidět ani na blízko. Lze ji najít pouze a jen na zasněžených pláních severu, kde je teplota trvale pod bodem mrazu.

V dobách, kdy ještě nebyla jen pověstí, se používala jako spolehlivý jed. Už jen proto, že je nezjistitelná pachem ani chutí a nápoj do kterého se přidá její odvar vypadá úplně stejně, než před přidáním vývaru.
Pozor! Vývar musí být správně připravený: Dva listy zalijeme 1/2 čtvrty vařící vody a k tomu přidáme 2 lžíce cukru. Vaříme za mírného varu přesně 4 minuty - špatně připravený nápoj znehodnotí rostlinu.
Alchymisté si tuto bylinku váží na tolik že by za ni byli ochotni dát v klidu i 100 zl.
Tato rostlinka má však i své klady: zvířata ji mohou jíst a taky to často (teda jestli ji najdou) dělají. Je pro ně něco jako droga.
Po požití zvýší jejich útok o 2 a obranu o 1. Potíž je v tom že po dobu účinku (půl hodiny) neposlouchají pána.

Sakra proč mě vlastně napadlo jít tak daleko na sever?! A ještě k tomu s Anemou.
Jsem blázen. Vždyť problémy se dají řešit i jinak než jen útěkem! A ke všemu nám dochází jídlo, SAKRA!
O 2 Dny později: Tak a jsme bez jídla, už den mi kručí v břiše a jak to tak vypadá tak Anema na tom není taky zrovna nejlépe. Jestli hodně rychle něco nesním tak se asi neudržím. Jo jenže kde vzít tady na těch zasněžených pláních jídlo??? Ááá, tady je nějaká bylinka, možná že se bude dát jíst. A hele je jich tady víc! No, radši ať to nejdříve zkusí Anema.
„Hej Anemo máme jídlo našel jsem rostliny.“
„Počkej jednu ti utrhnu.“ Au, sakra, ona píchá. No počkám co jí to udělá. „Na tady ji máš. Ochutnej.“
„Dobře. Chutná velmi dobře, jenom mi tam vadí trochu ty ostn....“
BUM
„Anemo co ti je!!! Slyšíš mě vstávej z té země ještě se nachladíš. Rychle.“
O hodinu později: „Nééééééééeééééééééé“
Tohle je konec Anema zemřela. Asi ta bylina byla přece jen jedovatá a bez ní nemá cenu žít. Sním to taky.

A tak zemřel Gornan, poslední z rodu dremovců.
Z Herablovi knihy Pověstí

Pozn. k redakci: tak jsem tu rostlinu vylepšil jak jste chtěli. Doufám, že teď už projde. Talapoin

Přidáno:

Přečteno: 0

Hlasovalo: 25

Autor:

Diskuze

 Uživatel úrovně 5

Jak bylo již uvedeno přesílený jed, což je škoda. Mne osobně by dost zajímalo jak ta rostlinka přežívá v místech s trvalými mrazy...

OT
Poznamka mimo:
Alcatore Já bych uvítal spíše kdyby se lidé zaměřili u svých příspěvku v prvé řadě, pořádně na stránku obsahovou, která příspěvku prospěje mnohem více než když to bude bezchybný po gramatické stránce. Pokud by to obsahově bylo na 5*, tak za gramatiku by to šlo o 1-2 dolu. Ale pokud to bude dokonale gramaticky, nelze za to dát ani jednu hvězdičku, když je to špatné obsahově. To je prostý fakt.


 Uživatel úrovně 0

Maris - vždyť já netvrdím, že to takhle má být. Jak jsi zmiňovala, já sám sem tvrdil že by se to mělo víc rozepsat. Jenomže to tak není a v rámci objektivnosti pouze hledám možné řešení vzniklého problému, nijak se autora nezastávám. Jenom se snažím přijít na možné vysvětlení.

Uznávám že jsou i jedovatější houby, ale muchomůrky červené, opravdu někdy veverky jedí, byť to není často. Dokonce se na nich mohou stát i závislými a stejně jako u lidského narkomana, je může větší množství nakonec zabít


 Uživatel úrovně 5

LotD - no, jestli je rostlina magického původu, nebo "vysazená" pouze na člověka, má to autor uvést :-)
V každém případě cokoli připisujeme do pravidel, mělo by dodržovat "logickost světa", byť toho dračákovského...

Čili pokud TY napíšeš jedovatou rostlinu, která bude mít větší postih na lidi, než trpaslíky, samozřejmě se zohledněním odolnosti, očekávám v popisu vzorec pasti na odolnost, s postihem pro vybranou rasu... ale nikoli text ve smyslu "domyslete si sami, jak by to mohlo fungovat, a pokud vás nic nenapadá, je to blíže neurčenou magií". Větou "autor neudává" přece ty sám říkáš:"autor má tady chybu", že.

Mimochodem s těmi veverkami věřím spíš Shelag a jejímu tvrzení, že se jedná o houby nejedlé (tedy nechutné) než prudce/smrtelně jedovaté...


 Uživatel úrovně 0

Maris-pravda v nízkém množství je pro člověka muchomůrka červená taky droga, ale v porovnání s několikanásobně menším tvorem, jakým je veverka, je to docela rozdíl, ne?
Samozřejmě, že to platí i pro opice, které mají velkou část genetického materiálu s člověkem shodnou a tudíž by to mohlo stejně účinkovat i na jiné rasy vycházejicí z člověka. V tom je ale ten problém, každý svět popisuje vznik ras jinak, přesto se dá říct že by měla být mezi většinou z nich genetická příbuznost. Ale konkrétně to potvrdit nemůžu
Mimoto autor neudává jestli je tato rostlina zcela přírodního charakteru, může taky přece jít o další tzv. magickou rostlinu, která svojí magií může být vysazena pouze na člověka a jemu podobné.


 Uživatel úrovně 5

Výtky k příspěvku již byly rozebrány, já bych jen trošku OT doplnila Maris:
Muchotrávka cisárska - muchomůrka císařka (Amanita caesarea) a muchotrávka červenkastá - muchomůrka růžovka neboli masák (Amanita rubescens). A pokud vím, tak veverky jí houby pro člověka nejedlé (tzn. že mu nechutnají), ne jedovaté.


 Uživatel úrovně 5

LotD - zajímavá myšlenka, zkusme se na to podívat, snad nás redaktor nezastřelí za OT, ale fungování jedů a jedovatých rostlin má alespoň nějaký souvis s článkem.

Jistě, existují jedy, které nezabijí konkrétní zvířecí druh, ale člověka ano. Nejtypičtějším případem bude botulotoxin, mrtvolný jed, který masožravcům (třeba hraničářskému psu) nevadí, zatím co člověku (hraničáři, řekněme bez magů na sebeuzdravení :-) ) ano. Jenže vadí i spoustě dalších živočichů, třeba mnou zmiňovaným opicím... v podstatě nenajdeš nic, co bude působit jako jed na člověka, a ne na opici... jed, ne droga! Ono i opice se umí opít, jako člověk, event. až k smrti upít, a ty muchomůrky se užívají pro své halucinogenní účinky i u lidí (tedy blbých, ale pořád oficiálně lidí).
Pokud myslíš na muchomůrku zelenou, ev. tigrovanou, jako smrtelně jedovaté druhy, nemám povědomost, že by je pojídali veverky (a tady mi prosím odkaž zdroj, protože tomu nevěřím). Co se týče například muchomůrky císařské (snad používám správný název pro češtinu, muchotrávka cisárska slovensky) pak se jedná o houbu jedlou... stejně jako ... pomoc! slovensky "červenkastá", vypadá téměř jako klasická muchomůrka červená, ale není jedovatá (adrenalínový sběr bych to nazvala :-)
Dále existují rostliny, které lze pro živočichy nimi se živící požívat buď jen čerstvé, nebo ovadlé, jinak by byly jedovaté. Může se to týkat těch tvých veverek? Nevím…

Jistě ale trvám na tom, že nenajdeš z logiky věci nic, co je jedovaté pouze a jedině lidské rase. (a mimochodem, proč by to pak mělo fungovat, ve světě DrD, pouze na lidi, ne zvířata – a co ostantí inteligentní humanoidé? (například my krollové? :-)


 Uživatel úrovně 0

No nic moc. Chyby a stylistika je děsivá sama o sobě (slyšel jsi o podmětu nevyjádřeném? zkus ho občas použít místo stále se opakujicíh slov) mimoto víc využít našeho národního bohatství v oblasti jazyka by taky prospělo
považuju za chybu že hlavní o co tu jde je onen jed, jehož okolnosti jsou v některých částech až zbytečně popisovány, ale o samotném působení tu není prakticky nic. Postava jak se napije, tak prakticky bez možnosti obrany zahyne. A je to. Jakým způsobem? To není podstatné hlavně, že máme superpředmět.
Taky moc nesouhlasím s příběhem, Gornan přemýšlí na jednu stranu vypočítavě, než aby ohrozil sebe, nabídně neznámou rostlinu Anemě a vzápětí si bere život, protože bez ní nechce být? To je dost zvláštní, někdo kdo by přemýšlel takovymhle zpusobem by se těžko dal přemoct emocema.

To Maris: co se týče toho působení na zvířata s tebou nesouhlasim. Proč by to nemohlo působit na člověka jako jed a na zvířata jako droga. Vzpomeň si na to, jak se někdy veverky omamí mochomůrkou, která je jinak pro člověka smrtelně jedovatá. To je v podstatě to samí v bleděmodrym.


 Uživatel úrovně 0

Je tam docela dost chyb, není to sice žádná katastrofa, ale potom to budí celkově lepší dojem, nemyslíš?

Lze rostliny usušit a uchovat na později? Proč se rostlina stala pověstí?

Možná bych uvítal bližší popis té rostliny. Některé věty působí divně. Účinek jedu bych napsal ve formě pasti a nevím na koho jak působí...Zabije to i draka? Jaké množství jedu je zapotřebí k otravě?
"Anemo co ti je!!!" - věta by měla znít asi takhle: "Anemo, co se ti stalo?!"

A tak zemřel Gornan, poslední z rodu dremovců.
Z Herablovi knihy Pověstí

Já bych to viděl jinak: A tak neslavně zemřel poslední z rodu Dremovců. Příspěvek celkově působí dost uspěchaně a "nedokonale".

Když přihlížím na všechny aspekty, dovoluji si hodnotit podprůměrnou známkou...

S pozdravem Desaan


 Uživatel úrovně 5

Povídku nekomentuju, pouze část týkající se byliny:

odsek I.:
Smutný list je prudce jedovatá rostlina s mnoho trny o které si alchymisté a později theurgové povídají pověsti. Je vysoká asi 7 coulů...
je-li vysoká 7 coulů, a má-li mnoho trnů, jak velké tyto trny jsou? Milimetr? Ono musí být hodně drobné, a tedy vlastně k ničemu... počítej, že cokoli žije na severních pláních, má hustou kožešinu, přes kterou takový piditrn nepronikne...


... a její bílé listy nejdou na zasněžených pláních severu (to je její místo výskytu) zrovna moc dobře vidět ani na blízko. Lze ji najít pouze a jen na zasněžených pláních severu, kde je teplota trvale pod bodem mrazu.
Stylistika! Ta samá fráze se ti opakuje 2x! navíc, co je to za podivnost, že roste pod bodem mrazu, tedy ne pouze přežívá, jako mechy a lišejníky? A při výšce 7 coulů to mech ani lišejník není, musí to být rostlina... zajímavé je, že postrádá chlorofyl, zdá se... proč? Proč to nerozepíšeš? A na čem vlastně roste – na zasněžených pláních, kde je pouze poprašek, nebo koření ve sněhu (málo pravděpodobné, to by to odfouklo, zasněžilo….) nebo roste pod sněhem – to by vysvětlilo absenci zeleného barviva – ale to nepíšeš!
A jaká je pravděpodobnost nalezení?


II. odsek:
V dobách, kdy ještě nebyla jen pověstí, se používala jako spolehlivý jed. Už jen proto, že je nezjistitelná pachem ani chutí a nápoj do kterého se přidá její odvar vypadá úplně stejně, než před přidáním vývaru.
Teď je pouze pověstí? Proč, vyhynula?

Pozor! Vývar musí být správně připravený: Dva listy zalijeme 1/2 čtvrty vařící vody a k tomu přidáme 2 lžíce cukru. Vaříme za mírného varu přesně 4 minuty - špatně připravený nápoj znehodnotí rostlinu.
2 čtvrtky, překlep… špatně připravený nápoj znehodnotí rostlinu – divná stylizace, dobře připravený ji zhodnotí? Je totiž docela jasné, že jestli se lektvar nepovede (tabulky z pravidel vázané na obratnost), tak alchymista přišel o suroviny event. magenergii… není to zapotřebí zdůrazňovat.

Alchymisté si tuto bylinku váží na tolik že by za ni byli ochotni dát v klidu i 100 zl.
No, váží, prostě udej nějaké množství (kusů rostliny, nebo váhu), za kterou jsou ochotni vysolit tolik peněz… mimochodem se mi to vidí příliš, jedů přece je… proč by se tím trápili… Kdyby to byla rostlina na lektvar použitím ojedinělý, třeba jako ochrana proti něčemu, vyléčení… impotence, řekněme, jo, do toho se dá investovat, čím exotičtější přísady, tím lépe… ale pouhý jed, ani ne jed, jen základ? Mimochodem, lze použít sušenou bylinu?

Tato rostlinka má však i své klady: zvířata ji mohou jíst a taky to často (teda jestli ji najdou) dělají. Je pro ně něco jako droga.
Nejsem si jistá, že je to takový klad… navíc nechápu, proč to má na humanoida působit jako jed, a na opici jako droga, tedy, viz dál:
Po požití zvýší jejich útok o 2 a obranu o 1.
Jako doping.
Potíž je v tom že po dobu účinku (půl hodiny) neposlouchají pána.
No, neposlouchají, to se mi zdá málo… nějaké riziko závislosti, nebo že pána možná napadnou… a co, jestli jsou ta zvířata pod vlivem hraničáře?


 Uživatel úrovně 3

Smutný list je prudce jedovatá rostlina s mnoho (CHYBA: mnoha) trny (CHYBA: chybí čárka) o které si alchymisté a později (NEŠIKOVNÁ FORMULACE: Takto to zní, jako kdyby se nejprve o bylině domákli alchumisté, a teprve mnohem později theurgové, kteří přitom mají mnohem lepší možnost se něco dozvědět - sféry!) theurgové povídají pověsti. Je vysoká asi 7 coulů a její bílé listy nejdou na zasněžených pláních severu (to je její místo výskytu) zrovna moc dobře vidět (CHYBA: chybí ", a to...") ani na blízko (CHYBA: "zblízka").

V podobném duchu lze pokračovat i nadále: dvouřádkový druhý odstavec = 3 chybějící čárky...

Když se k tomu dodá skutečnost, že je to dokonalý nástroj na likvidaci libovolných nepřátel (včetně Draků atd. !!!), nesmyslný rozsah zranění při úspěchu, nulový popis protijedu atd. atd. (viz deshi a Zombie), nelze hodnotit ani snahu.