Dílna
Kontakt
 Nové téma  |  Aktuální forum  |  Zobrazit Téma  |  Hledat  |  Přihlášení   Předchozí zpráva  |  Další zpráva 
 DrDII - Rozvoj (Magie) - Masti a Dryjáky
Autor: Fafrin 
Datum:   02.11.2011 21:56

Cílem tohoto příspěvku je přidat jednoduše něco, pro co je v pravidlech spousta prostoru a vše perfektně připraveno, ale nějak to tam chybí.
Jedná se o spotřební předměty - zásobníky zdrojů vyráběné postavami. V celé hře jsou totiž jen 3 takovéto zásobníky, a přitom jsou velmi omezené a specifické - Lektvary, Amulety a Obrazce (a ani se to moc neříká nahlas). Zásobárny zdrojů jsou přitom perfektním univerzálním konceptem, který se jeví být málo využit.
Představuji zde tedy pravidla pro dva nové, obecné zásobníky zdrojů. Jeden se bude nazývat Masti, bude je vyrábět mastičkář a budou určeny pro specifickou tělesnou dovednost. Druhé se nazývají Dryáky, bude je vyrábět Šaman a zdroje v nich obsažené budou sloužit pro dovednosti duševní.
Může se zdát, že tady polezu do zelí Alchymistovy, který může vyrábět Elixíry zběhlosti, které vám ušetří placení zdrojů, Alchymistovy Elixíry se však vztahují na placení za manévry, kdežto Masti a Dryáky lze použít na placení Aktivace, Náročnosti či Vyčerpání.


Následující text patří na stranu 182 a dále, do sekce Mastičkář. Nadpis Masti odpovídá velikostí nadpisu Lektvary a pro další to platí obdobně.

Mastičkář


v sekci Dovednosti a rituály doplnit věty následujícím způsobem:
(...) Jeho magickými dovednostmi jsou příprava léčivých lektvarů a mastí a výroba jedů. Mastičkářovy rituály (...) při výrobě lektvaru, masti či jedu.

Masti


Projevy v příběhu


Mastičkář dokáže vyrábět kapky a masti určené nikoliv k léčení a hojení, ale také takové, které dodají tělu síla a odolnost a umožní tak zranění předejít či se mu vyhnout. Tyto substance nazýváme masti. Platí pro ně obdobná pravidla jako pro lektvary a řídí se obecnými pravidly pro magii.
Masti lze využít, pro posílení těla při překonávání útrap spojených s cestováním nebo jinou namáhavou tělesnou činností.

Rozsah a trvání


Každý zdroj z aplikované masti představuje Výhodu, kterou lze využít pro danou tělesnou činnost. Jednou vyrobená mast vydrží v podstatě neomezeně dlouho, obdobně jako lektvar.

Následky podle pravidel


Na přípravu mastí se vztahují pravidla pro výrobu spotřebních předmětů (konkrétně zásobníků zdrojů) z kapitoly o vybavení s následujícími doplněními.
Hráč mastičkáře při výrobě určí, pří jaké konkrétní nebojové dovednosti, má mast účinkovat. Může se tedy jednat o mast na kuří oka, které pomůže při dlouhém putování (chůze), tukový nátěr, který družiníkům pomůže při překonávání zasněžených vrcholků (odolávání chladu) nebo masážní olej který pomůže při péči o svaly pacienta (Samaritán).
Na každý uložený zdroj musí výrobce vložit jednu surovinu. Při provádění dané činnosti pak může postava užívat zdroje z aplikované masti místo vlastních. Výhoda daná mastí po scéně samozřejmě mizí. Mast se tím postupně spotřebovává.

Příklad:
Družinu felčara Ondřeje se chystá na náročný přechod ledových Skalidských plání, kde kromě chladu a mrazivého větru budou možná musit čelit i smečkám vyhladovělých vlků. PH hráčům oznámí, že přechod plání by měl trvat 2 dny, každý den bude mít pochod Náročnost 1 a Ohrožení 2, pokud se nic zásadního nestane. Ondřej se bojí pomyslet, jak to s nimi dopadne, pokud by přišla bouře. Připraví tedy podle tajných receptů hřejivou mast ze sádla, bylin a šupin Zmeka (20 surovin, mast tedy bude obsahovat 20 zdrojů.) a ráno před vyjitím každého z 4 družiníků i sebe pořádně na hrudi, tvářích i nohou natře ochranou mastí a ještě mu něco zbude (Použije 2 zdroje pro každého, celkem 10). První den cesty uběhne klidně a pouze dva z družiníků nesnáší chlad cesty dobře a cestou jektají zuby. Dva družiníci tedy ztratí po zdroji Těla, 3 Výhody propadnou a 10 zdrojů zůstává pro další den. (5 zdrojů se zaplatilo za náročnost na počátku cesty a po 1 zaplatili dva družiníci místo svého vyčerpání když neuspěli v hodu.)
Ušetřené vyčerpání přišlo družině vhod, když poté co se rozhodly na noc utábořit pod jedním kopečkem aby byly chráněni proti větru se nad nimi objevila velká smečka vyhladovělých vlků a museli bojovat. Střet obstáli se zraněními, nikoliv však příliš vážnými a ráno mohli pokračovat dál.
Již od rána se zvedal vítr a nebe halily husté mraky. Ondřej ve svém stranu opět ošetřil ostatní mastí. Náročnost putování pro tento bouřný den je 2 a ohrožení 3. Ondřej tedy spotřebuje zbylou mast a potře každého dvěma zdroji, čímž si všichni ušetří platbu náročnosti. Je tak poměrně jisté, že někdo pláně přejde jen za cenu velkého vyčerpání či omrzlin. Nebýt však Ondřejovy masti, lze předpokládat, že by mnozí na ledových pláních nechali své životy.

Poznámka: Situaci by mohl možná daleko efektivněji řešit Zaříkávač, který by hromadně všem či lstivě každému zvlášť požehnal k překonání ledových plání (snížení ohrožení) případně k tomu ještě přidal silné požehnání (zběhlost). Úspora zdrojů by však nebyla tak velká, ani tak jistá. Mast si kromě toho můžete koupit a použít až je potřeba, se zaříkávačem je to horší.
V prvním dni by se mohlo mnohým vyplatit raději než zaplatit jedním zdrojem polovinu případného Vyčerpání, zvýšit si šance na jeho odvrácení zaplacením manévru přesně z Výhody dané masti.


Následující text patří na stranu 199 a dále, do sekce Šaman. Nadpis Dryáky odpovídá velikostí nadpisu Omamné látky a pro další to platí obdobně.

Šaman


v sekci Dovednosti a rituály doplnit věty následujícím způsobem:
Šaman vyrábí omamné látky, dryáky, (...)
Omamné látky a dryáky vyrábí šaman předepsanými obřadnými způsoby (...)
V sekci Dosah a cena následujícím:
Omamné látky a drjáky, (...) působí po požití. (...)
Šaman musí vynakládat suroviny na výrobu omamných látek, dryáků (nepoužije-li lučbu) (...).

Dryáky


Projevy v příběhu


Dryáky slouží k posílení duševních pochodů příjemce. Zostřuje smysly, zbystřuje úsudek, umožňuje sáhnout hlouběji do rezerv či objevit v sobě nové možnosti. Opakované používání dryáků může vést k podobným problémům, jako způsobují slabší omamné látky.

Rozsah a trvání


Každý zdroj z dryáku ušetří jeden zdroj cíle při placení Aktivace, Náročnosti případně Vyčerpání duševní činnosti činnosti. Jednou vyrobená dryák vydrží v podstatě neomezeně dlouho, obdobně jako lektvar.

Následky podle pravidel


Na přípravu dryáků se vztahují pravidla pro výrobu spotřebních předmětů (konkrétně zásobníků zdrojů) z kapitoly o vybavení s následujícími doplněními.
Hráč šamana při výrobě určí, pří jaké konkrétní nebojové dovednosti, (kterou jeho postava ovládá)* má dryák účinkovat. Může se tedy jednat o kapky do očí pro zbystření zraku, vývar z podivných bylin na podporu soustředění a paměti, nebo halucinogenní přípravek pro jednodušší cestu do snového světa.
Na každý uložený zdroj musí výrobce vložit jednu surovinu. Při provádění dané činnosti pak může postava užívat zdroje z aplikovaného dryáku místo vlastních. Dryák se tím postupně spotřebovává.*Poznámka: Díky textu v závorce, ale i bez něj je možné, aby Mastičkář-Šaman a hlavně Mastičkář-Vědmák pro vlastní potřebu vyráběli masti a drijáky, jimiž zaplatí za aktivaci ZS jako Proměna ve... Šaman, který je i druidem, čarodějem či jiným kouzelníkem si může vyrábět dryáky pro aktivaci a používání svých magických ZS a dovedností.
Bez textu v závorce bude možné takové substance vyrábět, i když by mastičkář cílovou dovednost vůbec neovládal.

Hnutí za Krátké a Kvalitní příspěvky - ID 2423

Změněno (22.06.2012 01:04)

 Odpovědět na tento příspěvek  |  Seznam diskuzních for   |  Všechny reakce   Novější téma  |  Starší téma 

 Témata Autor  Datum
 DrDII - Rozvoj (Magie) - Masti a Dryjáky  Nový
Fafrin 02.11.2011 21:56 


 Nové téma  |  Aktuální forum  |  Zobrazit Téma  |  Hledat  |  Přihlášení 
 Odpovědět na tento příspěvek
 Váše jméno:
 Váš E-mail:
 Nadpis:
 Sem vepište součet čísel 300 a 83:
   

phorum.org