Pro PJ
Kontakt
 Nové téma  |  Aktuální forum  |  Zobrazit Téma  |  Hledat  |  Přihlášení   Předchozí zpráva  |  Další zpráva 
 Jak být ( aspoň trochu ) dobrým Pj
Autor: Hwaigon (---.erkor-oc.cz)
Datum:   21.02.2009 18:42

Ahoj,

jsem začínající Pj, předtím jsem asi 2 roky hrál DrD. Moje skupina sestává z Elfa hraničáře, Elfa kouzelníka a dvou barbarů válečníků.
Potřeboval bych vaši radu, nebo spíš víc rad :

1) hráči, ( ale taky někdy já ) se neumí vcítit do svých postav. Myslím to tak, že hráč elfa řekne něco jako : " Tak ty vole já nevím, tak toho vola zatáhnu do chatrče," - snažil jsem se mu nějak vysvětlit, že Elf, vzhledem ke své urozenosti nevypouští z huby sajrajt. Dal mi za pravdu, ale pokračuje v tom, nebo si to spíš dál neuvědomuje. Ten samý hráč neustále zapomíná, že má loveckého psa atd.
Jak se naopak mám vcítit do nestvůr já ? Jako nestvůra bych měl chtít postavy zabít a podle toho i jednat, pokud naruší nějaké teritorium. Dobře. Na prvním doupěti jsem si se svým skřetem chcípákem hodil 2x šest kostkou plus tesák a hráč měl postih za útok ze zadu. No šel do mínus pěti. Mrtev. Shodou okolnosti tenhle hráč smrt své postavy prostě neunese, to by nehrál vůbec. Tak sem mu postavu teda nechal, když to bylo první doupě. No a jak se pak nemám bát dát do jeskyně něco silnějšího, když nejodolnějšího válečníka odrovnal skřet ? Jak taky mám hrát za zlé bosy, když byna urážku z úst postavy reagoval tak, že by ji na místě zabil ? Mám mu ji zabít ?

2 ) hráči ruší atmosféru hry. Jeden mi prostě fakt musel říct, jaká čísla uhád ve sportce. Řeší věci ze školy, takže se smějí zrovna když třeba kreslím chodbu a potřebuju, aby vnímali, Snažil jsem se řvát, ignorovat je, oscentativně čekat - Ono je asi na snadě říct, že nejvíc asi ruší atmosféru ten s tou sportkou. Jindy vznikají neuvěřitelné informační šumy z důvodu toho, že si hráči neuvědomují, že mi musí všechno říkat. Od přepásání meče po nabrání vody do čutory. To jsou pak gegy a hlášky takových rozměrů, že smát se prostě nejde, to bych musel mít nervy z tvrzené oceli. Snažil jsem se sehnat i nějaké zvuky a smyčkoidní hudby na boj např, tajemné prostředí atd. Moc to nepomáhá.
Další, s tím související věc je ta, že neumím dostatečně, řekněme věrohodně vyprávět. Zaujmout je slovy. Vylíčit jim něco tak tajuplně, že se jim tají dech. Jakmile něco takového zkusím, slova se mi redukují asi na tohle : "cítíte hroznej smrad". "Ve vesnici je shon" " odsud se vypotácí něco dlouhorukého, dlouhonohého," Ikdyž v hlavě mám představu té stvůry takovou, že by se zježili, kdyby ji viděli.
V horším případě mě ( zas ten jeden ) paroduje.

3 ) Už po několikáté jsem se jim snažil říct, ať si dávají pozor na to co říkají. Dycky tak jen ze srandy řeknou : " mrštim po něm dýku " (po starostovi ) . Dvakrát jsem jim takovouhle nerozvážnost vzal zpět. Po třetí, když hráč (zas on ) vešel do chatrče ( co byste mimochodem v chatrči asi tak čekali ? Kromě staré babky a koření nic moc co ? ) a promluvil jsem na něj babčinýma slovama, co tam jako mládenec hledá, " ze srandy " řekl : " á lekám se a máchnu po ní" - jenže v rukou měl válečnou sekeru. Takže prostě tu bábu ukončil. A byl na mě hrozně naštvanej - protože u ní měli hledat biliny na záchranu postavy ze skupiny, takže si odrovnal jediný zdroj informací. Tohle vážně myslel jako srandu, sám mi to řekl. Já to vážně zpět nevzal.

4 ) Jak je mám donutit, ať čtou pravidla ? Snažil jsem se jim vysvětlit, že jsou dvě úrovně zkušenosti, postavy a hráče. Že někdy jsou zkušenosti hráče důležitější, protože hráč zná pravidla a ví, co si může dovolit a co ne.
Vetšinou je všichni četli maximálně jednou. Má cenu hrát s někým, kdo má jen částečný zájem o pravidla, a to jen v tom směru : "jó, mám je doma" a moc je neotevře ?

5 ) Role - Playing. Co k tomu. Oni nehrají, nebo se o to snaží absolutně minimálně, dul jsem do nich, že DrD je prostě taky trochu divadlo. Naopak když hraju já starostu s banckem, jak se pořád drží za pásek, hráč, nikoli postava, se nedokáže udržet smíchy, prý proč se držím za ptáka. No a pak hrajte. Co DrD není, tak komedie.
Role Playing ani moc nerespektují v jeskyních. Jako hráči na sebe pořvávají, že pudou tam do té, nebo tam do té chodby, takže to vlastně pořvávají i postavy. Moc si asi neuvědomují, co nabízí RP se vším všudy.
Jak jim mám dokázat, že RP ovlivňuje a vytváří atmosféru ? Že se mohou bavit tak čtyřikrát víc, než se baví teď ? Za celého čtvrt roku to zahráli dobře tak max jednou.


6 ) Ten jeden hráč hraje stylem " mít v prackách lepší meč a tahat lepší zbroj, než mám teď" - co s ním mám dělat ? Odkojen Diablem na tohle prostě hraje. Mám mu to, co teď má nechat třeba tři levly ?

7 ) Vypracoval jsem k celému ostrovu - místu děje - hodně legend. Některé jsou dost podrobné, o nich neví, nebo budou na hodně vysokých úrovních, ale ty, co znají berou snad za něco jako výplň, či co.
Rád bych i vypracoval nějaké doupě, které by odkazovalo na nějakou legendu, rád bych i vypracoval nějakou hádanku. Jenže je legndy prostě nebaví.


Snad to nebylo moc vyčerpávající, moc děkuju za všechny rady. Jen snad ještě dodám, že Pj jsem proto, že než jsem přišel na to, jak hrát dobře svoji postavu, moje stará skupina se rozpadla a mi chybělo DrD, tak jsem si založil svoji novou.
Rozhodně nejsem rozeným vůdcem a ani představa, že vedu tolik lidí mi nijak zvlášť dobře nedělá. Ano sám mám nedostatky v pravidlech a i RP nehraju kdo ví jak úžasně, ale snažím se.
Na druhou stranu rád vytvářím a kreslím a vymýšlím legendy...

Hwaigon

 Odpovědět na tento příspěvek  |  Seznam diskuzních for   |  Všechny reakce   Novější téma  |  Starší téma 

 Témata Autor  Datum
 Jak být ( aspoň trochu ) dobrým Pj  Nový
Hwaigon 21.02.2009 18:42 
 Re: Jak být ( aspoň trochu ) dobrým Pj  Nový
Alden Nahlilairon 22.02.2009 00:17 
 Re: Jak být ( aspoň trochu ) dobrým Pj  Nový
Hwaigon 22.02.2009 11:31 
 Re: Jak být ( aspoň trochu ) dobrým Pj  Nový
Aramir 23.02.2009 21:56 
 článek  Nový
Aramir 23.02.2009 23:29 
 Re: článek  Nový
Hwaigon 24.02.2009 17:13 
 Re: Jak být ( aspoň trochu ) dobrým Pj  Nový
Hwaigon 24.02.2009 17:11 
 Re: Jak být ( aspoň trochu ) dobrým Pj  Nový
Gonzáles 18.09.2009 18:28 
 Re: Jak být ( aspoň trochu ) dobrým Pj  Nový
Hwaigon 08.10.2009 11:31 
 Re: Jak být ( aspoň trochu ) dobrým Pj  Nový
Andokajn 29.05.2011 02:25 


 Nové téma  |  Aktuální forum  |  Zobrazit Téma  |  Hledat  |  Přihlášení 
 Odpovědět na tento příspěvek
 Váše jméno:
 Váš E-mail:
 Nadpis:
 Sem vepište součet čísel 300 a 83:
   

phorum.org