Obrazárna
Kontakt
 Nové téma  |  Aktuální forum  |  Zobrazit Téma  |  Hledat  |  Přihlášení   Novější téma  |  Starší téma 
 Tabulka pro výpočet kombinaci zbraní - příspěvek v dílně - ilustrace
Autor: Sccion 
Datum:   22.01.2010 20:54

doplněk k příspěvku Rozvoj DrD - tabulka pro výpočet kombinací zbraní založeného 19. 12. 2009
Nejedná se o mé výtvory, tyhle jsem kdysi dostal, mám ještě nějaké další.


Nože, dýky
1. Dýka - dvoubřitá, "listová čepel" - sečná, bodná
2. Dýka "Gurkh" - jednobřitá, zakřivená pro větší úder, lze s trochou fantazie označit za mačetu - sečná
3. Stilleto - tlusté ostří, nevhodné pro sečné údery - bodné
4. Tesák - jednobřitá, zakřivené ostří - sečná, bodná
5. Sekáček - jednobřitá, široce vybroušená těžká čepel umožňuje mocnější úder, krátká ruční náhrada za sekeru - sečná
6. srp - jednobřitá selská zbraň

Fafrin: K tomu jen dodám, že zbraně nejspíš neodpovídají potřebným měřítkům a o jejich kvalitě lze vznést námitky. Pokud by ti vyhovoval styl kresby, mohu případně zatahat za potřebné provázky, nebo se přinejhorším uchýlit k vydírání a získat nějaké další, snad by to neměl být problém.

Změněno (22.01.2010 20:54)

Odpovědět na tento příspěvek
 
 Re: Tabulka pro výpočet kombinaci zbraní - příspěvek v dílně - ilustrace
Autor: Sccion 
Datum:   22.01.2010 21:47

Sekery

Obrázek příšerný, bez skeneru jsem jak bezruký a přes foťák to vypadá takhle (takže hrozně), každopádně jde spíš o typy seker, než o technickou stránku obrázku.

7. Sekera - obyčejná, řemeslnická
8. Teslice - ne tak úplně pravá teslice je podobná spíše motyce, v tomto případě jde ale o obouruční sekeru s protaženou čepelí.
9. Bradatice - typ sekery s nepříliš zakřiveným břitem, působí úder velkou plochou, oproti jiným bitevním sekerám, které mají břit ve tvaru půlměsíce a úder je soustředěn do jednoho bodu (v ideálním případě)Odpovědět na tento příspěvek
 
 Re: Tabulka pro výpočet kombinaci zbraní - příspěvek v dílně - ilustrace
Autor: Fafrin 
Datum:   22.01.2010 22:28

Fajn, jestliže případného kreslíře máme, tento problém odpadá,
tedy problém jaké šavle je vlastně tahle šavle? jaký tesák je tento tesák a co přesně je to sudlice.

Odpovědět na tento příspěvek
 
 Re: Tabulka pro výpočet kombinaci zbraní - příspěvek v dílně - ilustrace
Autor: Sccion 
Datum:   22.01.2010 23:06

Z ohledu na to, co tu je a na tvůj zdroj, jsou tohle všechno pouze nože. Většina z nich má ve skutečném měřítku čepel dlouhou nejvíce tak na čtyři dlaně (15-25 cm), což je docela málo. Je to všechno spíš na předělání pro naše potřeby, já to ale svého času vesele používal a ukazoval jsem, vcelku přesvědčivě: "ano, takto vypadá dýka..."
Tesák jsem měl vždy oproti dýce zafixován jako krátkou zbraň (zhruba jako delší nůž) se zakřivenou jednobřitou čepelí, oproti dýce, která je dvoubřitá a celkově kratší než tesák. Z tvého zdroje už mi tesák přijde dost přesvědčivě jako krátký meč - délka okolo 60 cm k tomu směřuje, ale těžko říct.

Zakřivená čepel obecně by měla být pomůckou při úderu, který tím dosahuje větší síly. Pro představy DrD v rámci více či méně středověkého světa tak zakřivená čepel využitelná vyloženě jako sečná zbraň. Šavle jako bodná zbraň je "objevem až modernější doby, kdy zároveň začalo být využíváno daleko víc pohybu zápěstí a rychlejších kratších úderů, celkově taktické převahy, proti staršímu pojetí mocných úderů, spíše statičtějšímu držení zbraně v ruce (donutit ustupovat, rozbít štít a dorazit) a využití síly celé paže, s čímž souvisí i rozmáchlé půlkruhové seky mečem.
Falchion, který jsi uvedl, nemá takřka žádnou špici (nebo jsem na žádném obrázku neviděl), jedná se opravdu pouze o sečnou zbraň.

Šavli jako dlouhou mečovitou zbraň s úzkou zakřivenou čepelí bych nechápal. Docela se mi líbilo anglické pojetí cutlass (i když tento obrázek je z 19.st., mno, vždycky jsem si uměl naběhnout), tedy zbraň s čepelí širokou, vyloženě sečnou zbraní. Takový ten pohled na scimitar je docela lákavý, ale pro zachování poměru využití širokého meče (který na první pohled vypadá docela neohrabaně), je šavle zbraní už na první pohled (protože se všichni díváme na filmy) techničtější a víc podporuje myšlenku šermu.

Typů sudlic jsem už viděl několik, obecně se jedná o zbraň selskou, pěchotní, protijezdeckou (za husitství u nás jako odpověď proti rozšířené mocné těžké jízdě - ostatně husitské válečné technologie byly vysloveně odpovědí na rytířské válečné umění své doby), o dlouhou tyč, na jejímž konci se nachází čepel, různě tvarovaná, ale opět, oproti kopí, spíše nějak deformovaná a zakřivená, takže vyvolává dojem sečné zbraně.Odpovědět na tento příspěvek
 
 Katalog
Autor: Sccion 
Datum:   25.01.2010 17:00

Asi jsem byl opravdu neodbytný, dal mi do ruky papír a řekl: "Vyber si" .. chtěl jsem navrhnout, aby je udělal rovnou celé, protože mě je vcelku jedno jak to bude vypadat, ale radši jsem to vzal a mlčel. Ono je stejně ještě asi příliš brzo na to, abychom vysloveně něco vybírali, dokud to nemáme dořešené úplně, takže to tu je spíš pro inspiraci.

Odpovědět na tento příspěvek
 
 Re: Katalog
Autor: Fafrin 
Datum:   28.01.2010 16:04

Mno, asi takhle, až budeme zveřejňovat tabulku zbraní, nebyloby marné mít ke každé zbrani odkaz na takovíto nějaký obrázek (Nejlépe mnoho na jednom listě, očíslované, jak je to tu.)
Takže rozčísluj zbraně, které máme, nebo jsou zřejmé a pak se podíváme na ten zbytek, jestli je někde spor, nebo tak.

Odpovědět na tento příspěvek
 
 Meče
Autor: Sccion 
Datum:   06.02.2010 16:05

Seznam snad všech mečovitých zbraní a boxeru, očíslovaných podle současné tabulky (6. 2. 2010).

Změněno (18.02.2010 12:19)

Odpovědět na tento příspěvek
 
 Sekery
Autor: Sccion 
Datum:   07.02.2010 14:56

7. 2. 2010Změněno (26.03.2010 21:14)

Odpovědět na tento příspěvek
 
 Re: Meče
Autor: Sccion 
Datum:   18.02.2010 12:20

Oprava délky čepele dlouhého meče a bastardu - nově revidováno 26.3.Změněno (26.03.2010 21:10)

Odpovědět na tento příspěvek
 
 Tupé zbraně
Autor: Sccion 
Datum:   24.02.2010 11:13

24. 2. 2010Změněno (01.04.2010 11:26)

Odpovědět na tento příspěvek
 
 Zbraně s dlouhým ratištěm
Autor: Sccion 
Datum:   25.02.2010 08:58

25. 2. 2010

Odpovědět na tento příspěvek
 
 Re: Zbraně s dlouhým ratištěm
Autor: Fafrin 
Datum:   11.03.2010 21:12

Tak jsem se dostal konečně ke kompletnímu projití obrázků:
Nejdřív dlouhé: 30.b mi příjde spíš jako kůsa, jako sedlice je .a vhodnější
pro prezentaci obyčejného trojzubce bych volil spíše tu jednodušší verzi 38.a

tupé: u sokovice mi příjde dost divná ta rukojeť, preferoval bych více přírodnější - bezrukojeťovou verzi.
U těžkého kyje nesedí číslování, těžký řemdih vypadá úžasně brutálně, ale asi by postih do iniciativy měl mít víc jak -2 (tak -4 alespoň) a OZ bych taky viděl bledě. - jako takto odlišnou zbraň je dobré, že ho do základní sady nezařazujeme. Nech si ho na samostatné dílo - předmět.

Meče: nůž .a je OK, .b celkem taky. Dýka velmi pěkná. Moc se mi nelíbí pojetí tesáku, stejně jako šavle .b - to už mi příjde jako úplně jiná zbraň. šavle .a dostačující.
v mojí představě je tesák zdejší číslo 2 nebo 4, možná trochu kratší http://fabri-armorum.com/?id=tesaky.php.
pro šavli pak libovolnou z tamějších šavlí.
u čísla 15. zjevně nesedí číslo. 12. by měl být hákový meč pod číslem 14. vůbec nesedí vlastně téměř všechna čísla. Zřejmě k tomu došlo přidáním oštěpu a pochodně.
Pod plamenným mečem spíše 33.b

sekery:
co se týče váleční sekery jsem pro délku .b s hlavicí .a :) katovka má možná trochu moc prohnuté topoto, ale to sand nevadí

Přečísluj to všechno a zvaž ten tesák. Jinak nevidím problém.

Odpovědět na tento příspěvek
 
 Re: Zbraně s dlouhým ratištěm
Autor: Sccion 
Datum:   11.03.2010 22:41

Uvidím, co se dá dělat, ale nemůžu nic slíbit.

Přečíslování a další technické věci samozřejmě mám na mysli, jen jsem čekal, až se ustálí tabulka na nějaké finálnější verzi

Odpovědět na tento příspěvek
 
 Meče
Autor: Sccion 
Datum:   26.03.2010 21:13

Revidované ilustrace k příspěvku Nová tabulka zbraní v dílněZměněno (15.06.2010 15:39)

Odpovědět na tento příspěvek
 
 Re: Sekery
Autor: Sccion 
Datum:   26.03.2010 21:16

revidované sekery podle nové tabulky zbraní

Odpovědět na tento příspěvek
 
 Re: Tupé zbraně
Autor: Sccion 
Datum:   01.04.2010 11:24

revidované tupé zbraně podle nové tabulky zbraní

Odpovědět na tento příspěvek
 
 Systém pro výpočet kombinací zbraní
Autor: Sccion 
Datum:   24.04.2010 20:03

Toto je tabulka kombinací dvou středních zbraní (střední+lehkou a lehkou+lehkou mám někde taky, ale tam jsem ještě moc úpravy nedělal), přičemž váhový limit, kdy lze kombinaci ještě využít, je 50 mn -> Tím jsem se zbavil jediné kombinace, která po součtu obou zbraní dosáhla CH 12, dvou palcátů.

První sloupec tabulky u hodnot SZ, útoč a OZ je vždy součet vlastností zbraní. Tam jsem potom hledal minima a maxima, která bych měl redukovat. Ty další jsou číselné úpravy podle toho, jak jsem postupoval dál.

Koncept, který jsem chtěl rozvinout byl následující: každý typ zbraně (tupá, sečná, bodná) bude mít své vlastní úpravy -> Znamenalo by to, že každá kombinace bude více či méně individuální, ale také to znamená víc počítání. Pro zbraně mečovitého typu, které jsou současně sečné a bodné platí to, co pro ostatní, úpravy za bodnou a sečnou se sečtou dohromady. To ovšem znamená, že jestliže má zůstat výhoda pro mečovité zbraně, měla by tato kombinace být silnější než ostatní, protože sečné jsou sekery, které by ale do kombinací měly být spíš slabší.

Při pohledu na tabulku jsou vidět nějaká minima. Chceme, aby výsledné OZ bylo minimálně -2. Některé kombinace, především tupých zbraní se dostávájí do -4, tedy budou muset získat minimálně +1 za zbraň (kombinují se dvě zbraně, dvě tupé by tak měly dohromady +2 OZ). Bodné zbraně ten samý problém. Oproti tomu meče jsou na tom s OZ velice dobře oproti ostatním zbraním už samy o sobě, kombinace s jejich úpravami je potom spíš oslabují. Díky vysokým hodnotám útočnosti potom tupé zbraně v součtu dosahují poměrně dobrých výsledků -> takže tupé zbraně ve svých úpravách dojdou největších postihů. To se zdá v pořádku, protože právě tupé zbraně by měly být do kombinací slabší než ostatní. První tabulka úprav vypadala takhle:

kategorieSZútočOZ
tupé-2-1+1
bodné-10+1
sečné-1-10

Celková bilance:
tupé: -2 CH
sečné: -2 CH
bodné: 0 CH
Bodná z toho vychází nejlépe z toho důvodu, že vzhledem k faktu, že se pojí k mečům, znamenalo by to jejich oslabení a to není žádoucí. Kombinace s nejvyšším CH, tedy palcát a šavle, ovšem dosáhla CH 7, to znamená, že někde jsem mohl ještě bez problémů bod přidat. Rozhodl jsem se tak udělat a druhá tabulka doznala jediné změny:
kategorieSZútočOZ
tupé-2-1+1
bodné-10+1
sečné
0
-10

Nyní jsou problematická místa zobrazena ztmavenými políčky (já to mám červeně, ale když jsem upravoval tu fotku, hodil jsem to do odstínů šesi a tohle si neuvědomil) - palcát a šavle (5/0/+3 - zajímavá shoda s krátkým mečem a dýkou) dosahuje CH 8, problematická hodnota by to snad být ani tak neměla, pokud by došlo k tomu, že jiné kombinace by ji dohnaly.
- široký meč a šavle (7/-2/+3) - velmi silné, CH 8, pomalu se už blíží hodnotě dvou šavlí z původních pravidel, jsou to dva meče, zdá se být vše v pořádku, jen to nepříliš vyhovuje předpokladu, že dvě šavle by měly být lepší.
- šavle a sekera (6/+1/+1) - další velmi silná kombinace, bez problémů se dá srovnat i s obouručním mečem, problém stejný jako už byl popsán výš.
sekera a sekera (6/+4/-2) - příliš podivné číslo, je to velice silné, podle mě to předčí i těžký kyj (který má výhody jinde, samozřejmě)
- šavle a šavle (6/-2/+3) - podle mého názoru poměrně pěkná kombinace, která, pokud by nestála ve stínu dalších zbraní, je velmi použitelná.

To jsou problematické hodnoty. Je na tom ale také vidět problém celého toho konceptu. Vesměs platí, že kombinace dvou totožných zbraní jsou slabší než ostatní, což podle mě není úplně správně. Úprava takové kombinace potom vždy skončí na tom, že daný postih či bonus k vlastnosti zbraně bude sudý, a to i v případě, kdy přesahuje možný limit (viz dvě šavle, jejich finální bonus k OZ činí +4, ale to není dovoleno a proto je jim sníženo o 1) a nehodí se to.

Nejsem si vůbec jistý, jestli jsem vykročil správnou nohou k vytváření systému pro kombinace, takže možná je celý tento koncept špatně, nicméně jestli bych se ho měl držet, napadlo mě několik možností, jak se s tím vypořádat:

  • Ještě jednou si projít a změnit čísla (s tím mám trochu problém, asi bych si měl dát pauzu, protože od té doby, co jsem projel už tři možnosti, nejsem schopen se nějak otevřít novým, třeba i radikálním řezům)
  • vytvořit vlastní úpravu pro zbraně, které jsou zároveň bodné i sečné - k tomu jen tolik, že zastávám názor, že čím obecnější systém, tím líp, takže se mi do toho moc nechce
  • Změnit statistiky některých zbraní, aby to vycházelo líp - nepříliš dobrá změna, podle mého názoru, ale jako možnost bych to měl vzít v potaz
  • neřešit minimální hodnoty a zaměřit úpravy jinam - nad touto možností uvažuji o něco víc, než nad jinými, ale zatím jsem nenašel chuť to vyzkoušet. Znamenalo by to nechat úpravu OZ plavat s tím, že ve finále se srovná na minimální či maximální hodnotu.
    • k tomu je jednou z rozšiřujících možností upravit finální statistiku podle toho, o kolik přetéká, nebo naopak nedosahuje minimální či maximální hodnoty (například pokud by dvě šavle měly OZ +4, pak by tato kombinace místo toho jednoho bodu k OZ dostala další +1 k SZ či útočnosti)
  • zahodit to a zkusit jiný způsob úprav (bohužel mě zrovna žádný nenapadá)

Jak říkám, mám teď menší krizi a nejsem schopen dostatečně procházet všechny varianty, protože neustále jen přemýšlím nad tím, jak upravit tu jednu, nad kterou jsem nějaký čas strávil. Takže bych velice rád slyšel připomínky, podněty, nápady a v neposlední řadě třeba i řešení :)Změněno (24.04.2010 20:05)

Odpovědět na tento příspěvek
 
 Re: Zbraně s dlouhým ratištěm
Autor: Sccion 
Datum:   30.05.2010 22:20

30.5. - pozměněná verze

Odpovědět na tento příspěvek
 
 Kombinace - střední + střední
Autor: Sccion 
Datum:   09.06.2010 10:46

Jednotlivé kombinace středních zbraní, důležitý je vždy první součet, jedná se tam o součet vlastností kombinace.

Odpovědět na tento příspěvek
 
 Kombinace - lehká + lehká
Autor: Sccion 
Datum:   09.06.2010 10:49

Váhy si moc nevšímejte, u několika zbraní došlo k proměně, takže je potřeba případně srovnat s novými hodnotamiZměněno (09.06.2010 10:52)

Odpovědět na tento příspěvek
 
 Kombinace - střední + lehká
Autor: Sccion 
Datum:   09.06.2010 10:54

Jo a těch čmáranic okolo si nevšímejte

Odpovědět na tento příspěvek
 
 Kominace - těžká + lehká
Autor: Sccion 
Datum:   09.06.2010 10:56

poslední

Odpovědět na tento příspěvek
 
 Re: Meče
Autor: Sccion 
Datum:   15.06.2010 15:31

Další revize. Změněno: Meč bastard, Plamenný meč, Obouruční meč.

Odpovědět na tento příspěvek
 Seznam diskuzních for   |  Reakce strukturovaně   Novější téma  |  Starší téma 


 
 Odpovědět na tento příspěvek
 Váše jméno:
 Váš E-mail:
 Nadpis:
 Sem vepište součet čísel 300 a 83:
 Příloha:
   

phorum.org